Δινουμε καλό όνομα στην αθεία;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:Comte, mon amour!
Είσαι εις εκ των πέντε σκληροπυρηνικών.
Άσε τον ανένταχτο λαό να μιλήσει. :twisted:
Μουά? Εγώ που δεν είμαι μέλος? Που δεν έχω δικαίωμα ψήφου? Αρ γιού κρέϊζι νάτς?
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε:
dtango έγραψε:Comte, mon amour!
Είσαι εις εκ των πέντε σκληροπυρηνικών.
Άσε τον ανένταχτο λαό να μιλήσει. :twisted:
Μουά? Εγώ που δεν είμαι μέλος? Που δεν έχω δικαίωμα ψήφου? Αρ γιού κρέϊζι νάτς?
Αν δεν είσαι μέλος και δεν έχεις δικαίωμα ψήφου, ακόμα χειρότερα διότι τότε ψηφίζεις μόνο σαν μέλος της ομάδας Αθεΐα.

Εξηγούμαι: Όταν είπαν στον Βreadfan ότι λόγος γινόταν μόνο για το άνοιγμα του χώρου συζητήσεων στα υπόλοιπα μέλη της ομάδας, εκείνος έγραψε:
Breadfan έγραψε:Ε, ρε, τι κάνει η έλλειψη ύπνου....
Τατιάνα, συγνώμη που σε έβαλα να εξηγήσεις τα αυτονόητα.
Δεν το διάβασα καλά και μάλιστα απόρησα που ήδη είχε δύο θετικές ψήφους χωρίς κανένας να εκφράσει έστω ένα προβληματισμό...

Ουφ... Για λίγο ζορίστηκα, να πω την αλήθεια...
Προφανώς ψηφίζω ναι.
Εσύ στη συνέχεια επιβεβαιώνεις ότι η μια από τις δυο ψήφους που αναφέρει ο Breadfan ήταν δική σου.
Comte de Toulouse έγραψε:Η δεύτερη ήταν η δική μου, θεωρώ ότι τα μέλη του Αθεϊα είναι εκλεκτά και ενδιαφέρονται για τον φορέα.
Παιδιά, προσέξτε τι βγάζετε στον αέρα.
Το κουτόχορτο φυτρώνει μόνο στις εκκλησιές!
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:
Comte de Toulouse έγραψε:
dtango έγραψε:Comte, mon amour!
Είσαι εις εκ των πέντε σκληροπυρηνικών.
Άσε τον ανένταχτο λαό να μιλήσει. :twisted:
Μουά? Εγώ που δεν είμαι μέλος? Που δεν έχω δικαίωμα ψήφου? Αρ γιού κρέϊζι νάτς?
Αν δεν είσαι μέλος και δεν έχεις δικαίωμα ψήφου, ακόμα χειρότερα διότι τότε ψηφίζεις μόνο σαν μέλος της ομάδας Αθεΐα.
Βέβαια δεν νιώθεις καμμία ανάγκη να ανασκευάσεις τα λεγόμενά σου...I suppose...
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε: Βέβαια δεν νιώθεις καμμία ανάγκη να ανασκευάσεις τα λεγόμενά σου...I suppose...
Να ανασκευάσω για ποιόν λόγο; Για όσα έγραψε ο Καρακίτσος;
karakitsossecurity έγραψε: Λέγοντας θέλει πολύ προσπάθεια εννοώ ότι πρέπει να βάλεις το αυτονόητο στην άκρη, ότι δηλαδή για να ξεκινήσεις κάτι θα το κάνεις πρώτα με φίλους και γνωστούς, με ανθρώπους δηλαδή που γνωρίζεις εμπιστεύεσαι και μπορείς να συνεργαστείς, και φυσικά αφού κοπιάσεις και το στήσεις οφείλεις αν μη τι άλλο πρώτα στον εαυτό σου να το προστατέψεις, ενώ εσύ εμ το βρήκες έτοιμο εμ το διαβάλλεις με ιστορίες συνωμοσίας.
Kαρακίτσο που ήσουν εσύ τον Ιανουάριο; Τι προσπάθεια, φίλους, ξεκινήματα, εμπιστοσύνες και προστασίες προσπαθειών μου αναφέρεις; Εδώ μέσα στο φόρουμ, στο άπλετο φως και με την συνεργασία όλων των χρηστών του φόρουμ ξεκίνησε να δημιουργείται ο φορέας. Σιγά μην ξεκινούσατε κάτι από μόνοι σας αν δεν είχε προϋπάρξει εκείνο, ή ξέχασες που γκρινιάζατε ότι ήταν πολύ νωρίς για κάτι τέτοιο;

Έχετε πει μερικές φορές «κάναμε λάθος», πείτε το μια φορά ακόμα, διορθώστε τα στραβά να συνεχίσουμε χωρίς γκρίνιες.
karakitsossecurity έγραψε:Τώρα όλα τα υπόλοιπα που γράφεις για καταστατικά τακτικά και άτακτα μέλη γενικές συνελεύσεις κλπ κλπ δεν βρίσκω νόημα σε τέτοια κουβέντα.
Δεν μπορείς να είσαι μέλος μιας Ένωσης και να μην ενδιαφέρεσαι για τον τρόπο με τον οποίο διοικείται. Δυστυχώς δεν έχω αρκετά δυνατή φωνή για να ακουστεί η διαμαρτυρία μου για τον τρόπο διοίκησης της χώρας, την έχω όμως για τούτη την Ένωση και δεν προτίθεμαι να σωπάσω.
Comte de Toulouse έγραψε:
dtango έγραψε:Την παρέα των φίλων, όπως την αποκαλείς, εγώ την θεώρησα από την πρώτη στιγμή ως επίσημους αντιπροσώπους όλων των άθεων της Ελλάδας και παρότι πολλές φορές επιμένατε, ιδιαίτερα η Μελάνη, ότι αυτό δεν ισχύει, τα πράγματα αποδεικνύουν ότι είχα δίκιο.
Αυτή είναι η ρίζα όλων των διαφορών μας, αλλά δεν νομίζω να το μετονομάσουμε σε "Ενωση Κάποιων Αθέων Ελλάδας" για να σε διαψεύσουμε.
Δεν ισχύει αυτό που λες, είναι μία εμμονή σου για τον ένα και μοναδικό φορέα των αθέων στην Ελλάδα. Μου θυμίζεις το "Εις μίαν καθολικήν και αποστολικήν εκκλησίαν", καλά σε λέω καρα-δογματικό εγώ...
Αν έτσι αντιλαμβάνεστε την όλη υπόθεση, δεν θα ήταν πιο σωστό εκ μέρους σας να φροντίσετε τα μελλοντικά μέλη να γνωρίζουν ότι η Ένωση που δημιουργείτε έχει περιορισμένη εμβέλεια; Ότι πρόκειται για ιδιωτική λέσχη άθεων ή κάτι τέτοιο;
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:Αν έτσι αντιλαμβάνεστε την όλη υπόθεση, δεν θα ήταν πιο σωστό εκ μέρους σας να φροντίσετε τα μελλοντικά μέλη να γνωρίζουν ότι η Ένωση που δημιουργείτε έχει περιορισμένη εμβέλεια; Ότι πρόκειται για ιδιωτική λέσχη άθεων ή κάτι τέτοιο;
Την Ενωση την ενδιαφέρει να κάνει δράσεις -για αυτό πήρε σάρκα και οστά- και όχι για να ομφαλοσκοπεί με την ποιότητα των αθέων, αν είναι άθεοι de jure ή de facto ή ντεμέκ ή Αγνωστικιστές. Για αυτά μια χαρά υπάρχει το φόρουμ, βγάλε εκεί τα απωθημένα σου με τους γίγαντες και τα ιερογλυφικά.
Αν αυτό σε ικανοποιεί, μπορούμε να γράψουμε στην μόστρα "Φόρουμ Ολων των Αθέων Ελλάδας". : brrr :
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε:Την Ενωση την ενδιαφέρει να κάνει δράσεις..
Με τις δράσεις τα πάτε πολύ καλά. Στο ιδεολογικό κομμάτι χωλαίνετε και για κείνο είναι που με έχει επιφορτίσει ο Ύψιστος να σας διορθώσω.
Comte de Toulouse έγραψε:…υπάρχει το φόρουμ, βγάλε εκεί τα απωθημένα σου με τους γίγαντες και τα ιερογλυφικά.
Όχι χτυπήματα κάτω από την μέση. Τα δικά μου στόχευαν όλα στο κεφάλι. ;)
Comte de Toulouse έγραψε:Αν αυτό σε ικανοποιεί, μπορούμε να γράψουμε στην μόστρα "Φόρουμ Ολωντων Αθέων Ελλάδας". : brrr :
Επ, επ, για την Ένωση συζητάμε. Το φόρουμ έτσι κι αλλιώς είναι όλων των άθεων.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Δεν μπορεί να δώσει κανείς καλό πρόσωπο σε ένα ψέμα ...
Μακριά από τον Θεό δεν υπάρχει τίποτα καλό και αυτοί που με μεγάλους τίτλους προσπαθούν να πείσουν τον κόσμο για τα ψεύτικα ιδανικά, απλά ντροπιάζονται σε όλο τον κόσμο.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Ορθόδοξος έγραψε:Δεν μπορεί να δώσει κανείς καλό πρόσωπο σε ένα ψέμα ...
Μακριά από τον Θεό δεν υπάρχει τίποτα καλό και αυτοί που με μεγάλους τίτλους προσπαθούν να πείσουν τον κόσμο για τα ψεύτικα ιδανικά, απλά ντροπιάζονται σε όλο τον κόσμο.
Ορθόδοξε, παραβαίνεις συστηματικά τις απαγόρευσεις Νο. 3 και 8 των όρων χρήσης. Η συντονιστικη ομάδα θα συσκεφθεί για τις επιπτώσεις.
Άρατος ο Σολεύς
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 14 Απρ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: -

Александр Василиевич Wazdabaz έγραψε:Ζητάω ταπεινά συγνώμη για την ενόχληση, αλλα πρέπει να αναφέρω κάποια πράγματα πάνω στην συμπεριφορά των μελών της αθείας. Κυριότερο όλων όσων με απασχολούν ειναι η αναγκη ύπαρξης μελων της ...αθείας.
Αν δεν υπήρχε ανάγκη, δεν θα υπήρχε η παρούσα ομάδα της αθεΐας, ούτε τα μέλη της ούτε το φόρουμ.
Το ότι υπάρχει και ομάδα και μέλη και φόρουμ είναι τρανή απόδειξη ότι υπήρχε ανάγκη γι'αυτό.

Μάλλον δεν σε εκφράζει η ομάδα αυτή.

Αυτό φίλε μου είναι λογικότατο.

Κανείς δεν ισχυρίστηκε ότι η παρούσα ομάδα αθέων καλύπτει με τις θέσεις και απόψεις της όλους τους άθεους της Ελλάδας. Υπάρχουν χιλιάδες άθεοι που πιστεύω ότι δεν καλύπτονται εδω μέσα. Έτσι είναι η ζωή.

Ας ανοίξουν λοιπόν ένα άλλο φόρουμ αθεΐας που να τους εκφράζει!
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε:
Ορθόδοξος έγραψε:Δεν μπορεί να δώσει κανείς καλό πρόσωπο σε ένα ψέμα ...
Μακριά από τον Θεό δεν υπάρχει τίποτα καλό και αυτοί που με μεγάλους τίτλους προσπαθούν να πείσουν τον κόσμο για τα ψεύτικα ιδανικά, απλά ντροπιάζονται σε όλο τον κόσμο.
Ορθόδοξε, παραβαίνεις συστηματικά τις απαγόρευσεις Νο. 3 και 8 των όρων χρήσης. Η συντονιστικη ομάδα θα συσκεφθεί για τις επιπτώσεις.

Με συγχωρείτε αγαπητοί μου, θεώρησα βάση των πράξεων σας ότι δεν κάνω κάτι λάθος.

Εάν χρειαστεί θα ανακαλέσω.


viewtopic.php?f=50&t=2296&start=120
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ

2η προειδοποίηση προς το μέλος: Ορθόδοξος
Links: viewtopic.php?p=48165#p48165
viewtopic.php?p=48164#p48164
Αιτία: επαναλαμβανόμενη δημοσίευση - διαφήμιση ιστότοπου (spam)
Ενέργεια: δημόσια προειδοποίηση
Στην επόμενη προειδοποίηση: αποκλεισμός 24 ωρών


Παρακαλώ συνεχίστε την κουβέντα.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

dtango έγραψε:Η συζήτηση για και με τον Ορθόδοξο είναι off topic σε αυτό το νήμα και off logic γενικότερα. Εγώ δεν ασχολούμαι πλέον μαζί του,
dtango έγραψε: Την παρέα των φίλων, όπως την αποκαλείς, εγώ την θεώρησα από την πρώτη στιγμή ως επίσημους αντιπροσώπους όλων των άθεων της Ελλάδας και παρότι πολλές φορές επιμένατε, ιδιαίτερα η Μελάνη, ότι αυτό δεν ισχύει, τα πράγματα αποδεικνύουν ότι είχα δίκιο.,
Comte de toulouse έγραψε:Αυτή είναι η ρίζα όλων των διαφορών μας, αλλά δεν νομίζω να το μετονομάσουμε σε "Ενωση Κάποιων Αθέων Ελλάδας" για να σε διαψεύσουμε.
Δεν ισχύει αυτό που λες, είναι μία εμμονή σου για τον ένα και μοναδικό φορέα των αθέων στην Ελλάδα. Μου θυμίζεις το "Εις μίαν καθολικήν και αποστολικήν εκκλησίαν", καλά σε λέω καρα-δογματικό εγω.,
dtango έγραψε:Comte, mon amour! Είσαι εις εκ των πέντε σκληροπυρηνικών.
Άσε τον ανένταχτο λαό να μιλήσει.

θα μιλησει ο αναποδος ινδιανος
sorry προκαταβολικα για την οποια πικρα

Η ψηφιακη σταση και εμπειρια του Ορθοδοξου δικαιολογει το ηθος και κινητρο του Επικουριδη αλλα ορίζει τον ανθρωπο που τον αγνοει. Ακουει αλλωστε κανεις το ειδωλο του στο καθρέπτη?

φανατικα δογματικος?

Γιατί υπάρχει η χαρη του θεου που αναβλυζει μεσα μου?

Γιατι εγω ξερω ποιος ειναι ο αληθινος αθεος και πως συμπεριφερεται?
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Ευθύμης έγραψε:
ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ

2η προειδοποίηση προς το μέλος: Ορθόδοξος
Links: viewtopic.php?p=48165#p48165
viewtopic.php?p=48164#p48164
Αιτία: επαναλαμβανόμενη δημοσίευση - διαφήμιση ιστότοπου (spam)
Ενέργεια: δημόσια προειδοποίηση
Στην επόμενη προειδοποίηση: αποκλεισμός 24 ωρών


Παρακαλώ συνεχίστε την κουβέντα.
Αγαπητοί μου κατανοώ τον εκνευρισμό σας αλλά προσπαθήστε να κατανοήσετε πόσο πολύ εκτίθεστε με αυτές σας τις τακτικές. Σας έχω πει και στο παρελθόν ότι εάν θέλετε μπορείτε να με διαγράψετε από το χώρο, άλλωστε αυτή είναι και επιθυμία των μελών.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Ορθόδοξε,οι κανονισμοί είναι σαφείς...
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Ορθόδοξος έγραψε:Σας έχω πει και στο παρελθόν ότι εάν θέλετε μπορείτε να με διαγράψετε από το χώρο, άλλωστε αυτή είναι και επιθυμία των μελών.
Ετσι απλά να σε διαγράψουμε; Χωρίς να έχεις πει προηγουμένως ένα "Ου γαρ οίδασι τι ποιούσι"; :naughty:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άρατος ο Σολεύς
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 14 Απρ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: -

Τώρα εσύ κόμη νομίζεις ότι το μέλος ορθόδοξος κατάλαβε τι "γράφουσι";

Επίσης να πω ότι οι κανόνες του φόρουμ είναι για τους αθεϊστές και όχι για τους ορθόδοξους!! : brrr :

Αυτό εννοεί ο φίλος ορθόδοξος όταν λέει ότι θέλουμε να τον διαγράψουμε!

Όπως στην Εβραϊκής προέλευσης θρησκεία που ασπάζεται υπάρχει ο περιούσιος λαός, έτσι πρέπει και στα φόρα να υπάρχουν τα περιούσια μέλη. Να το πω λαϊκά: " Τό'να καλό παιδί τ'άλλο γ... την μάνα του".

Αφήστε το άτομο να διαφημίζει την γελοία ιστοσελίδα του, να χλευάζει, να ειρωνεύεται το φόρουμ με την συμπεριφορά του!!!!! Είναι (πιστεύει) δικαίωμά του !!!!!!
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

L3o ΧΞΣ έγραψε:Ορθόδοξε,οι κανονισμοί είναι σαφείς...

και οι τακτικές σας αγαπητέ μου ...

Το θέμα όμως είναι ότι τους θυμάστε περιστασιακά ....
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Ορθόδοξος έγραψε:Το θέμα όμως είναι ότι τους θυμάστε περιστασιακά ....
Άνθρωποι είμαστε αγαπητέ Ορθόδοξος.Αν μας διαφεύγει κατά καιρούς κάτι ζητάμε συγγνώμη και την συμπαράσταση των χρηστών.Αν κάτι θεωρείς ότι είναι παράτυπο μπορείς να χρησιμοποιήσεις το μπουτόν (sic!) με το θαυμαστικό κάτω δεξιά.

Εκ της συντονιστικής ομάδας,ευχαριστούμε a priori.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
vkritikos
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 07 Αύγ 2009 08:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Александр Василиевич Wazdabaz

Ουσιαστικά θίγεις δύο διαφορετικά πράγματα, το ένα έχει να κάνει με την ατομική συμπεριφορά κάποιων, και το δέυτερο με το σκοπό ύπαρξης μία οργανωμένης ομάδας άθεων.

Υποθέτω πως ο σκοπός ύπαρξης μίας ομάδας είναι πολλαπλός: η προώθηση των κοινών της συμφερόντων, η διάδοση των απόψεών της και last but not least η παρέα. Τώρα το αν κάποιοι συμπεριφέρονται αλαζονικά ή όχι κατά την δική μου αντίληψη αυτό είναι προσωπικό τους θέμα και μόνο τον εαυτό τουε μειώνουν ή ανεβάζουν.

Δε μπορώ να καταλάβω τον παραλληλισμό της αθείας/forum/ομάδας (τι από όλα;) με μία εκκλησία (!). Υπάρχουν χιλιάδες λέσχες/σύλογοι/ομάδες που ασχολούνται με 1002 πράγματα, θα τους παρομοίαζες με εκκλησία; Ξέχωρα από το ότι ένας ναός δεν είναι ούτε αγορά ούτε καφενείο, εξυπηρετεί διαφορετικές ανάγκες και διαφορετικό τρόπο θέασης του κόσμου.
Εαν ο 'θεός' εμφανιζόταν μια μερα στον κόσμο και καταφερνε να αποδειξει την φύση του, θα ακολουθουσατε τότε τυφλά τις οδηγίες του, ή θα γινόσασταν ανταρτες και επαναστατες στον λόγο του; Μήπως κατα βάθος δεν εισαστε οι φίλοι της ανθρωπότητας όπως ίσως πιστευετε, αλλα οι teenagers της αθείας;
Εάν εμφανιζόταν ένας θεός θα έπαυα να μη πιστέυω στην ύπαρξή του/της και θα του/της τα έψαλνα ένα χεράκι. Με συγκεκριμένα επιχειρήματα. Αλλά αυτό που κολλάει με το υπόλοιπο θέμα;

Μήπως μπορείτε να φανταστείτε την πορεία της ανθρώπινης ιστορίας δίχως την πίστη σε μια ανωτερη δύναμη; Φανταζεστε εναν πρωτόγονο άνθρωπο δίχως το δεκανίκι της πίστης να τον στηρίζει σε κάθε του βήμα; Μήπως δεν ηταν η πίστη που τον βοήθησε να ξεπεράσει τους φόβους του και να ασχοληθεί με σημαντικά πράγματα την ώρα που τα υπόλοιπα θηρία έτρεχαν να κρυφτουν απο έναν κεραυνο; Μήπως αυτος ο εξωραισμος της 'ακατανόητης' τοτε φύσης, δεν βοήθησε τον άνθρωπο να κάνει πιό οικείο το περιβάλλον του και έτσι να μπορέσει να εξελιξει την ύπαρξη του; Εαν ο πρωτόγονος ανθρωπος δεν 'πιστευε' αλλα απλως 'φοβοταν' θα είχε διαφοροποιηθει απο τα υπολοιπα θηρία;
Πολύ μεγάλη κουβέντα, με αμφίβολη κατάληξη. Πχ πόσο σίγουρος είσαι ότι το να πιστεύεις πως τους κεραυνούς τους στέλνει ο Δίας είναι πιό παρήγορο και πιό αποτελεσματικό για την ανάπτυξη του πολιτισμού από το να μη ξέρεις ποιός τους στέλνει. Στην πρώτη περίπτωση απλά φοβάσαι τα καπρίτσια του Δία, στη δεύτερη έχεις μία ελπίδα να μάθεις τι είναι ο κεραυνός.
Θα είχαμε φτάσει τόσο σύντομα σε τεχνολογικές εξελίξεις που βλέπουμε σήμερα, εαν η βαθειά πιστη δεν ωθουσε εναν μηχανικό να βρεί τρόπους στήριξης θηριωδών κτισμάτων με σκοπό τον εξευμενισμό κάποιας θεότητας; Μπορουμε έτσι έυκολα και απλα να διαγραψουμε την συνύπαρξη της θρησκείας-ανθρώπου;
Πως ξέρεις ότι φτάσαμε σύντομα σε τεχνολογικές εξελίξεις; Σε σχέση με τι;

Επίσης σχετικά με τα θηριώδη κτίσματα μη ξεχνάς τον αποτρεπτικό μύθο του Πύργο της Βαβέλ. Άσε που από όσο ξέρω τα μεγάλα μνημεία δεν έγιναν για τον εξευγενισμό κάποιας θεότητας αλλά για την ικανοποίηση ανθρώπινων εγωισμών και φιλοδοξιών.
Η κλασσική θρησκεία πεθαίνει με αργους ρυθμους. Συμβαίνει απο μόνο του. Δεν υπάρχει λογος και νοημα να προσπαθει μια μερίδα ανθρώπων να το επισπεύσει. Τέτοιες ενέργειες άμεσης επιβολής ιδεών, δεν φέρνουν στο νου της καλύτερες στιγμες της ιστορίας.
Σύμφωνει, αλλά δε νομίζω πως μιλάει κανείς για άμεση επιβολή ιδεών. Επιπλέον αν οι άθεοι δεν διαδίδαν τις απόψεις τους, θα ήμασταν ακόμα στο μεσαίωνα. Οι κοινωνίες δεν αλλάζουν αυτόματα. Αλλάζουν με διάδοση ιδεών.
Απάντηση