Δινουμε καλό όνομα στην αθεία;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Wazdabaz
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 30 Οκτ 2010 12:20
Όνομα Ιστότοπου: -

Ζητάω ταπεινά συγνώμη για την ενόχληση, αλλα πρέπει να αναφέρω κάποια πράγματα πάνω στην συμπεριφορά των μελών της αθείας. Κυριότερο όλων όσων με απασχολούν ειναι η αναγκη ύπαρξης μελων της ...αθείας. Τι ρόλο έχει μια ομαδα αθείας; Κατανοώ οτι ο χαρακτήρας ειναι κοινωνικός με σκοπό όμως τι; Την εξυπηρέτηση των αναγκών των 'μελών', ή την εξυπηρέτηση της κοινωνίας μας και του συνανθρώπου μας με στόχο την βελτίωση; Σκοπεύει να ικανοποιήσει τα αιτήματα της για καυση νεκρών και αφαιρεση θρησκευτικών, ή στοχεύει σε ουσιαστική βελτίωση της ανθρώπινης νοησης μέσω καλύτερης παιδείας; Την ενδιαφέρει ο εαυτός της που έχει 'σωθεί' απο το κακό της θρησκείας, ή πιστεύει οτι μπορεί να βοηθήσει και να σώσει τους συνανθρώπους της δείχνοντας τους οτι υπάρχει κατι καλύτερο πλεον απο την πίστη σε εναν θεό;
Μέσα απο αυτο το forum έχω δει απίστευτα άσχημη συμπεριφορά σε συνανθρώπους, επειδή είναι ...χριστιανοί. Δεν καταλαβαίνω, πως ακριβώς θα βοηθηθεί η κοινωνία με το να υποτιμάς πλήρως την ανθρώπινη φύση του διπλανου σου. Όπως δεν καταλαβαίνω πως με τέτοιες αντιλήψεις, ενας άθεος θα διαφοροποιηθεί απο τον μουσουλμάνο που θα βρίσει τον χριστιανό (ή το αντιθετο). Είναι η αθεία μια νεα θρησκεία; Ειναι η αναγκη υπαρξης οργανωμένης αθείας, ισοδύναμη με την αναγκη ύπαρξης μιας ..εκκλησίας με σκοπο την συγκεντρωση των μελων-πιστών και την κάλυψη των συναισθηματικών αναγκών τους υπο την σκέπη της; Μηπως να βάλουμε και εναν καντηλανάφτη στην είσοδο του forum; Μήπως πάλι, δεν μπορουμε να αντιληφθουμε οτι κάποιοι συνανθρωποι μας δεν ειναι και ίσως -για επιστημονικους λόγους &δίχως να ειναι επιλογης τους- δεν θα μπορεσουν ποτε να είναι νοητικά ή πνευματικά ομοιοι με εμάς; Και είμαστε εμεις το μετρο συγκρισης;
Δυστυχώς ανακαλύπτω οτι η αθεία δεν βρίσκει έτοιμο & γόνιμο έδαφος ανάμεσα μας. Αντιθέτως την χρησιμοποιούμε κυρίως ως αντιδραση. Ίσως εξυπηρετει προς το παρόν μια ανακουφιση μας στην καταπίεση που εχουμε υποστεί απο την θρησκεία. Ίσως μας πίεσαν λίγο παραπάνω να μάθουμε την προσευχή όταν ημασταν παιδάκια και τώρα πρέπει να πάρουμε την εκδικηση μας. Θα κάνω το υποθετικό ερώτημα: Εαν ο 'θεός' εμφανιζόταν μια μερα στον κόσμο και καταφερνε να αποδειξει την φύση του, θα ακολουθουσατε τότε τυφλά τις οδηγίες του, ή θα γινόσασταν ανταρτες και επαναστατες στον λόγο του; Μήπως κατα βάθος δεν εισαστε οι φίλοι της ανθρωπότητας όπως ίσως πιστευετε, αλλα οι teenagers της αθείας;
Προς ...θεού, δεν πιστεύω σε θεό. Πιστεύω στον άνθρωπο. Και πιστεύω οτι η αθεία δεν ειναι παιχνίδι. Μήπως μπορείτε να φανταστείτε την πορεία της ανθρώπινης ιστορίας δίχως την πίστη σε μια ανωτερη δύναμη; Φανταζεστε εναν πρωτόγονο άνθρωπο δίχως το δεκανίκι της πίστης να τον στηρίζει σε κάθε του βήμα; Μήπως δεν ηταν η πίστη που τον βοήθησε να ξεπεράσει τους φόβους του και να ασχοληθεί με σημαντικά πράγματα την ώρα που τα υπόλοιπα θηρία έτρεχαν να κρυφτουν απο έναν κεραυνο; Μήπως αυτος ο εξωραισμος της 'ακατανόητης' τοτε φύσης, δεν βοήθησε τον άνθρωπο να κάνει πιό οικείο το περιβάλλον του και έτσι να μπορέσει να εξελιξει την ύπαρξη του; Εαν ο πρωτόγονος ανθρωπος δεν 'πιστευε' αλλα απλως 'φοβοταν' θα είχε διαφοροποιηθει απο τα υπολοιπα θηρία; Θα είχαμε φτάσει τόσο σύντομα σε τεχνολογικές εξελίξεις που βλέπουμε σήμερα, εαν η βαθειά πιστη δεν ωθουσε εναν μηχανικό να βρεί τρόπους στήριξης θηριωδών κτισμάτων με σκοπό τον εξευμενισμό κάποιας θεότητας; Μπορουμε έτσι έυκολα και απλα να διαγραψουμε την συνύπαρξη της θρησκείας-ανθρώπου; Πιστευω κι εγω οτι πλέον η θρησκεία δεν εξυπηρετεί την πολιτισμένη ανθρωπότητα, αλλα δεν είναι και οτι εξυπνότερο να την χλευάζεις και να την υποτιμάς. Είναι μέρος του πολιτισμου και το οτι κάποιοι την χρησιμοποιουν με λάθος τρόπο, δεν σημαίνει οτι υπήρξε άχρηστη.
Η κλασσική θρησκεία πεθαίνει με αργους ρυθμους. Συμβαίνει απο μόνο του. Δεν υπάρχει λογος και νοημα να προσπαθει μια μερίδα ανθρώπων να το επισπεύσει. Τέτοιες ενέργειες άμεσης επιβολής ιδεών, δεν φέρνουν στο νου της καλύτερες στιγμες της ιστορίας. Δεν συμβαδίζουν με τον ρυθμό ανάπτυξης του ανθρωπινου νου και δεν βλεπω να φέρνουν το παραμικρό αποτέλεσμα. Δεν βρίσκω νοημα στην συγκρότηση κλειστής κοινωνίας αθείας. Βλέπω νόημα στην δημιουργία μιας ομάδας για βελτίωση της εκπαίδευσης. Υπάρχει νόημα στην απαίτηση αυτονόητων δικαιωμάτων και στον αποστιγματισμό της αθείας. Αλλα δεν βρίσκω νόημα στην δημιουργία ομάδας μελών με στόχο την αποστασιοποίηση και τον 'ελιτισμο'. Δεν βρίσκω νόημα στην χρήση της λέξης 'αθεία' για προσωπικές εκτονώσεις. Ας μην κάνουμε άλλο παντιέρα τα γράμματα της λέξης 'αθεια' και ας μείνουμε σε ουσιαστικά ζητήματα με ουσιώδεις λύσεις στα προβλήματα που αφορουν την λειτουργεία της θρησκειας και την κοινωνία μας.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Σκοπεύει να ικανοποιήσει τα αιτήματα της για καυση νεκρών και αφαιρεση θρησκευτικών, ή στοχεύει σε ουσιαστική βελτίωση της ανθρώπινης νοησης μέσω καλύτερης παιδείας;
Ναι
έχω δει απίστευτα άσχημη συμπεριφορά σε συνανθρώπους, επειδή είναι ...χριστιανοί
Είσαι κατά πάσα πιθανότητα στο ανεκτικό και πολιτισμένο forum στην Ελλάδα.Αν μη τι άλλο υπερβάλλεις.
με το να υποτιμάς πλήρως την ανθρώπινη φύση του διπλανου σου
Δεν έχει γίνει ποτέ.Και όποιος έχει παρεκτραπεί συμμορφώνεται.Ο συντονισμός αυτού του φόρουμ προστατεύει τις αντίθετες φωνές σε βαθμό...παρεξηγήσιμο.
Αντιθέτως την χρησιμοποιούμε κυρίως ως αντιδραση. Ίσως εξυπηρετει προς το παρόν μια ανακουφιση μας στην καταπίεση που εχουμε υποστεί απο την θρησκεία. Ίσως μας πίεσαν λίγο παραπάνω να μάθουμε την προσευχή όταν ημασταν παιδάκια και τώρα πρέπει να πάρουμε την εκδικηση μας. Θα κάνω το υποθετικό ερώτημα: Εαν ο 'θεός' εμφανιζόταν μια μερα στον κόσμο και καταφερνε να αποδειξει την φύση του, θα ακολουθουσατε τότε τυφλά τις οδηγίες του, ή θα γινόσασταν ανταρτες και επαναστατες στον λόγο του; Μήπως κατα βάθος δεν εισαστε οι φίλοι της ανθρωπότητας όπως ίσως πιστευετε, αλλα οι teenagers της αθείας;

Και γενικεύεις και υποθέτεις πολλά πράγματα για μας ω ξένε που δεν μπορώ να προφέρω ή/και να γράψω τ'όνομά σου.Εγώ πάντως μετά από 28 χρόνια αθεΐας μπορώ να σου πω σίγουρα ότι η αθεΐα μου είναι συνειδητή και θα έλεγα θετική στάση.Είμαι δε σίγουρος ότι το αυτό ισχύει και για τους περισσότερους.
Μήπως μπορείτε να φανταστείτε την πορεία της ανθρώπινης ιστορίας δίχως την πίστη σε μια ανωτερη δύναμη; Φανταζεστε εναν πρωτόγονο άνθρωπο δίχως το δεκανίκι της πίστης να τον στηρίζει σε κάθε του βήμα;
Μιά χαρά μπορώ.Και ξέρεις γιατί;Διότι δεν πιστεύω ότι οι πρωτόγονοι είχαν θρησκείες έτσι όπως τις περιγράφεις.
Μήπως δεν ηταν η πίστη που τον βοήθησε να ξεπεράσει τους φόβους του και να ασχοληθεί με σημαντικά πράγματα την ώρα που τα υπόλοιπα θηρία έτρεχαν να κρυφτουν απο έναν κεραυνο; Μήπως αυτος ο εξωραισμος της 'ακατανόητης' τοτε φύσης, δεν βοήθησε τον άνθρωπο να κάνει πιό οικείο το περιβάλλον του και έτσι να μπορέσει να εξελιξει την ύπαρξη του;
Όχι.
Υπάρχει νόημα στην απαίτηση αυτονόητων δικαιωμάτων και στον αποστιγματισμό της αθείας
Μόλις περιέγραψες τον βασικό στόχο-λόγω ύπαρξης της ένωσης.
Αλλα δεν βρίσκω νόημα στην δημιουργία ομάδας μελών με στόχο την αποστασιοποίηση και τον 'ελιτισμο'.
Ούτε μεις.

Καλώσόρισες.Άλλαξε nick Aλεξάντρ Βασίλιεβιτς.Είναι λίγο πακέτο επικοινωνιακά αυτό που έχεις-και μη μου πεις "μα είναι το όνομά μου" γιατί και πάλι την ίδια συμβουλή θα πάρεις. 8-)
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Wazdabaz
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 30 Οκτ 2010 12:20
Όνομα Ιστότοπου: -

Χρμφ... Να αλλαξω όνομα;!;!
Ως νέο μέλος, έψαξα αρκετες ωρες τα threads του forum. Ενω οι συντονιστες μπορει να λειτουργουν σωστά και να συμμορφώνουν σε λογικα πλαίσια, εγώ στηρίζομαι στην ουσία. Για να γίνω απολύτως κατανοητος, δεν ενδιαφέρομαι για το αν το φορουμ ειναι καλό. Μακαρι να ήταν κακό αλλα με ουσία. Εγώ πήρα την εικόνα του συνόλου των μελών και είναι έντονη η διάθεση για χαβαλέ. Ίσως να μην το βλέπετε απο μέσα ή απο συνήθεια, αλλα ενας καινουργιος, λαμβανει αμεσως αυτο το μήνυμα: "Ενα καλο μέρος για να διασκεδάσουμε και να εκτονωθουμε". Υπάρχουν και αξιόλογα ουσιώδεις τοποθετήσεις, αλλα ειναι αναμενόμενα λίγες και θα μου επιτρεψεις να επιμείνω στο οτι δεν απαντησες σε τίποτα απο ότι αναφέρομαι στο κείμενο παρα μόνα σε όσα απαντησα απο μονος μου (αν το προσεξεις γνωρίζω τον λογο ύπαρξης αθείας και με προβληματίζει η κακη πλευρά που παρουσιάζεται; ναι;).
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Александр Василиевич Wazdabaz έγραψε:Εαν ο πρωτόγονος ανθρωπος δεν 'πιστευε' αλλα απλως 'φοβοταν' θα είχε διαφοροποιηθει απο τα υπολοιπα θηρία; Θα είχαμε φτάσει τόσο σύντομα σε τεχνολογικές εξελίξεις που βλέπουμε σήμερα, εαν η βαθειά πιστη δεν ωθουσε εναν μηχανικό να βρεί τρόπους στήριξης θηριωδών κτισμάτων με σκοπό τον εξευμενισμό κάποιας θεότητας;
Εικόνα
Александр Василиевич Wazdabaz έγραψε:Ας μην κάνουμε άλλο παντιέρα τα γράμματα της λέξης 'αθεια' και ας μείνουμε σε ουσιαστικά ζητήματα με ουσιώδεις λύσεις στα προβλήματα που αφορουν την λειτουργεία της θρησκειας και την κοινωνία μας.
Σχεδόν το ίδιο προτείνουμε: ουσιώδεις λύσεις στα προβλήματα που προκαλεί η λειτουργία της θρησκείας στην κοινωνία μας.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Wazdabaz
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 30 Οκτ 2010 12:20
Όνομα Ιστότοπου: -

Comte de Toulouse έγραψε:Εικόνα
Σχεδόν το ίδιο προτείνουμε: ουσιώδεις λύσεις στα προβλήματα που προκαλεί η λειτουργία της θρησκείας στην κοινωνία μας.
Εχω παραθέσει στο κείμενο μου το σκοπο της ομαδας αθείας. Αρα μου ειναι γνωστός. Οι προβληματισμοι μου ειναι στο κατα ποσο επικεντρώνεται η ομαδα στους στοχους της και δεν παίρνει τον κακο τον δρομο.
Το σχεδιαγραμματάκι δειχνει μια σαφή συνύπαρξη θρησκείας και τεχνολογίας και μια εκρηξη τεχνολογίας στα τελευταία έτη. Πως ακριβώς βοηθάει την στήριξη της αθείας; Και δεν εκπλήσσομαι απο την ταχύτητα με την οποία μπήκε αντιχριστιανική σφήνα στην κουβέντα. Να υποθέσω οτι ευθύνεται ο Χριστός για την μαυρίλα ή μηπως θα πρεπει να ρίξουμε το φταίξιμο σε συγκυρίες εξουσίας; Ειναι δύσκολο να ξεχωρίσουμε την χρησιμοτητα της πίστης απο την απληστία της εξουσίας;
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Αλεξάντερ Βασίλιεβιτς, το συγκεκριμένο φόρουμ είναι ανοιχτό στους πάντες. Για τον λόγο αυτό μαζεύει - αν μου επιτρέπεται η έκφραση - κάθε καρυδιάς καρύδι, πιστούς και άθεους, σοβαρούς και χαβαλεδιάρηδες, παθιασμένους και βαριεστημένους. Είναι λογικό επομένως οι συζητήσεις που γίνονται με τη συμμετοχή όλων να είναι πιο ελεύθερες, δεν μπορείς να απαιτείς την απόλυτη, συχρονισμένη σοβαρότητα από όλους, οποιαδήποτε στιγμή. Όποιος πραγματικά έχει διάθεση να ασχοληθεί με τα διάφορα θέματα που απασχολούν τους άθεους στην Ελλάδα σήμερα είναι ευπρόσδεκτος να το κάνει, και μέσα από εδώ του δίνεται αυτή η δυνατότητα. Δεν θα μπορούσαμε όμως να αρνηθούμε την συμμετοχή οποιουδήποτε άλλου, γιατί τότε θα ήμασταν απλά ένα κλειστό, ελιτιστικό φόρουμ...

Η ομάδα Αθεΐα και η νεοϊδρυθείσα Ένωση Άθεων συνεχίζουν να επιδιώκουν τους σκοπούς τους χωρίς να παρεκτρέπονται. Αν παρατηρήσεις τον χώρο των Γενικών Συζητήσεων της Ένωσης θα δεις ότι εκεί πέρα γίνονται πολύ πιο ουσιώδεις ζυμώσεις για τα θέματα που μας απασχολούν όλους. Πιστεύω ότι το κάθε νέο μέλος που θα γραφτεί στο φόρουμ μπορεί να επιλέξει αν θέλει να ασχοληθεί ενεργά με τα ζητήματα που μας απασχολούν (οπότε και θα γίνει μέλος ή υποστηρικτής της Ένωσης) ή αν θέλει απλά να συζητάει για διάφορα θέματα, σοβαρά ή λιγότερο σοβαρά, που έχουν σχέση με την αθεΐα (οπότε απλά παραμένει μέλος του φόρουμ).




Υ.Γ. Εμένα μ' αρέσει το nick σου, κράτα το! Καλωσόρισες και ελπιζω να μείνεις και να έχεις ωραίες συζητήσεις...
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Ποια είναι αυτή η "αθεία" ρε παιδιά;
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Александр Василиевич Wazdabaz έγραψε:Το σχεδιαγραμματάκι δειχνει μια σαφή συνύπαρξη θρησκείας και τεχνολογίας και μια εκρηξη τεχνολογίας στα τελευταία έτη.
Εις τινες, πιθανόν η πρώτη φευγαλέα ματιά επί διαγραμμάτων δεν είναι επαρκής δια την πλήρην κατανόησιν του περιεχομένου τους. Επαναδοκιμάσατε.
Александр Василиевич Wazdabaz έγραψε:Και δεν εκπλήσσομαι απο την ταχύτητα με την οποία μπήκε αντιχριστιανική σφήνα στην κουβέντα.
Υποθέτω ότι το αντίστοιχο μουσουλμανικό διάγραμμα θα είναι εξίσου καταδικαστικό. Δυστυχώς είτε ουδείς ενδιαφέρθη να καταρτίσει αντίστοιχον, είτε οι ικανότητές μου προς ανεύρεσίν του ήτο περιορισμένες.
Александр Василиевич Wazdabaz έγραψε:Ειναι δύσκολο να ξεχωρίσουμε την χρησιμοτητα της πίστης απο την απληστία της εξουσίας;
Ετερον εκάτερον. Επί χρόνια (αφού είχα απορρίψει το υπερφυσικό του χριστιανισμού) υποστήριζα για την χρησιμότητα της θρησκείας. Τώρα είμαι ΚΑΡΓΑ αντίθετος. Παρατήρησε μόνο ότι οι πλέον απολίτιστες χώρες είναι οι θρησκευόμενες (Χριστιανικές ή μουσουλμανικές). Τα πιο χαλαρά κράτη είναι μίλια μπροστά.
xarxar έγραψε:Ποια είναι αυτή η "αθεία" ρε παιδιά;
Είναι η έλλεψη θείας :lol: :lol:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Bitch, bitch, bitch...
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

noxteryn έγραψε:Bitch, bitch, bitch...
Εσύ με γλείφεις, αλλά δεν ξέρω γιατί...
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Александр Василиевич Wazdabaz έγραψε: Προς ...θεού, δεν πιστεύω σε θεό. Πιστεύω στον άνθρωπο.
Γεια σου Αλέξανδρε, καλώς ήρθες!
Πολύ ενδιαφέρουσες οι παρατηρήσεις σου, ακριβώς επειδή δεν γίνονται από άνθρωπο αδιάφορο με το θέμα μας.

Όσον τώρα αφορά το παραπάνω που έγραψες, δεν σκέφτηκες ποτέ ότι είναι υποτιμητικό για τον άνθρωπο, τον οποίο δηλώνεις ότι τιμάς, να πιστεύει και να αφιερώνει τόση ενέργεια σε ανοησίες; Δεν είναι υποχρέωσή μας, εμάς που αντιλαμβανόμαστε την γελοιότητα του όλου θέματος, να κάνουμε την άποψή μας γνωστή στους νέους;
Александр Василиевич Wazdabaz έγραψε:Φανταζεστε εναν πρωτόγονο άνθρωπο δίχως το δεκανίκι της πίστης να τον στηρίζει σε κάθε του βήμα; Μήπως δεν ηταν η πίστη που τον βοήθησε να ξεπεράσει τους φόβους του και να ασχοληθεί με σημαντικά πράγματα την ώρα που τα υπόλοιπα θηρία έτρεχαν να κρυφτουν απο έναν κεραυνο; Μήπως αυτος ο εξωραισμος της 'ακατανόητης' τοτε φύσης, δεν βοήθησε τον άνθρωπο να κάνει πιό οικείο το περιβάλλον του και έτσι να μπορέσει να εξελιξει την ύπαρξη του;
Το γεγονός ότι μελετώ τριάντα χρόνια τώρα την σχέση του πρωτόγονου ανθρώπου με την θρησκεία, μου δίνει το δικαίωμα να δηλώσω ότι θεωρώ πως στο συγκεκριμένο θέμα είσαι αδιάβαστος.
Μάλιστα, επειδή είμαι αναγκασμένος να υποθέσω ότι σπούδασες στην Ρωσία, θέλω να σου πω ότι απογοητεύτηκα πάρα πολύ όταν διαπίστωσα πως και οι Ρώσοι απέτυχαν να καταλάβουν πως την θρησκεία έπρεπε πρώτα να την σπουδάσουν και μετά να την πολεμήσουν.
Александр έγραψε: Κυριότερο όλων όσων με απασχολούν ειναι η αναγκη ύπαρξης μελων της ...αθείας. Τι ρόλο έχει μια ομαδα αθείας;
Εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου!
Κατ’ αρχήν βαρέθηκα να καλώ συνέχεια τον διορθωτή κειμένου να μου βάλει τα διαλυτικά πάνω στο ΐ της αθεΐας και σκέφτομαι να την γράφω χωρίς διαλυτικά στο μέλλον. Δεν υπάρχει άλλη λέξη με την οποία θα μπορούσε να γίνει σύγχυση γι’ αυτό ας λείπουν οι εξυπνάδες περί α-θείας.

Όσον αφορά την ομάδα, εκεί είναι για να ΄ναι που έχεις δίκιο (και στα ελιτίστικα –αν και υπό κάποιες προϋποθέσεις). Δεν χρειαζόμαστε ομάδες χρειαζόμαστε κίνημα!
Александр έγραψε:Θα κάνω το υποθετικό ερώτημα: Εαν ο 'θεός' εμφανιζόταν μια μερα στον κόσμο και καταφερνε να αποδειξει την φύση του, θα ακολουθουσατε τότε τυφλά τις οδηγίες του, ή θα γινόσασταν ανταρτες και επαναστατες στον λόγο του; Μήπως κατα βάθος δεν εισαστε οι φίλοι της ανθρωπότητας όπως ίσως πιστευετε, αλλα οι teenagers της αθείας;
Φίλε Αλέξανδρε, δεν θα μπορούσες να κάνεις αυτό το υποθετικό ερώτημα αν δεν είχες διδαχτεί τα περί θεών. Τα διδάχτηκες όμως και γι’ αυτό τολμάς και το κάνεις.
Εμείς, επειδή είμαστε φίλοι της ανθρωπότητας, θέλουμε οι νέοι του μέλλοντος να αντιλαμβάνονται αυθόρμητα την άπειρη γελοιότητα της θρησκείας ώστε να μην φτάνουν ποτέ να κάνουν τέτοιου είδους υποθετικά ερωτήματα.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε:
noxteryn έγραψε:Bitch, bitch, bitch...
Εσύ με γλείφεις, αλλά δεν ξέρω γιατί...
Off Topic
Η ανάρτηση του Αλέξανδρου δεν μου έκανε κακή εντύπωση. Οι δικές σας όμως μου κάνουν, και ιδιαίτερα του συντονιστού κυρίου Comte. Συνέλθετε γιατί δεν θα αργήσει ο καιρός που δεν θα τα ακούτε πλέον μόνο από μένα.
Φιλάκια!
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Τα διαλυτικά με τόνο μπαίνουν με Shift + W και μετά το γράμμα που θέλετε. (Εννοείτε ότι έχετε γυρίσει το πληκτρολόγιο στα ελληνικά.)

Κώδικας: Επιλογή όλων

; και i --> ί
Shift + ; και i --> ϊ
Shift + w και i --> ΐ
; και Shift + i --> Ί
Shift + ; και Shift + i --> Ϊ
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Dtango μην είσαι υπερβολικά σοβαροφανής.Είμαι σίγουρος ότι ο Αλεξάντρ Βασιλίεβιτς,παρά το ότι το post του χαρακτηρίζεται επίσης σε κάποιο βαθμό από σοβαροφάνεια είναι σε θέση να εκτιμήσει μιά κάπως πιό χαλαρή διάθεση αφού ξανασκεφτεί τα όσα λέει περί χαβαλέ.

Πάντως και εγώ νομίζω ότι έτσι όπως τον πήραμε τον άνθρωπο κατάμουτρα είναι σα να θέλουμε να επιβεβαιώσουμε τις ανησυχίες και τους προβληματισμούς του.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Александр Василиевич Wazdabaz έγραψε: Μπορουμε έτσι έυκολα και απλα να διαγραψουμε την συνύπαρξη της θρησκείας-ανθρώπου; Πιστευω κι εγω οτι πλέον η θρησκεία δεν εξυπηρετεί την πολιτισμένη ανθρωπότητα, αλλα δεν είναι και οτι εξυπνότερο να την χλευάζεις και να την υποτιμάς. Είναι μέρος του πολιτισμου και το οτι κάποιοι την χρησιμοποιουν με λάθος τρόπο, δεν σημαίνει οτι υπήρξε άχρηστη.
Η κλασσική θρησκεία πεθαίνει με αργους ρυθμους. Συμβαίνει απο μόνο του. Δεν υπάρχει λογος και νοημα να προσπαθει μια μερίδα ανθρώπων να το επισπεύσει. Τέτοιες ενέργειες άμεσης επιβολής ιδεών, δεν φέρνουν στο νου της καλύτερες στιγμες της ιστορίας. Δεν συμβαδίζουν με τον ρυθμό ανάπτυξης του ανθρωπινου νου και δεν βλεπω να φέρνουν το παραμικρό αποτέλεσμα
Στα ζητηματα που προσφυονται σε κοινωνικες παραμετρους (δηλαδη ΟΛΑ πλην την θεωρητικη αποδοχη της υπαρξης μιας μη-διαπιστωμενης εννοιας) συμφωνω μαζι σου εν μερει αλλα νιωθω οτι εχουμε αναγκη απο κοινωνικο αγωνα ανθρωπινων δικαιωματων, με οποιο ονομα κι'αν ερθει.

στην ανω παραθεση, μου θυμισες μια ερωτηση που εκανα στον ντωκινς, που συνοψιζεται στην ερωτηση
(αν διαγραψεις την θρησκεια απο την ζωη των απλων ανθρωπων, με τί θα την αντικαταστήσεις?)

δεν πηρα ποτέ απαντηση απο αυτον, αλλα το συζητησα εδω

Δεν ειναι στο job description του αθεου να παρεχει εναλλακτικο συστημα θρησκευτικης πιστης

Ειναι στο job description του αθεου να παρεχει επιγνωση των μηχανισμων και εφαρμογων ολων των συστηματων θρησκευτικοειδους πιστης, ενα ακομη βημα του "γνωθισεαυτον", για να ΧΕΙΡΑΦΕΤΗΘΕΙ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΣΤΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ

Στην τελικη το ερωτημα ειναι απλο

Σου αρεσει ο τροπος που λειτουργει η θρησκεια στην ελλαδα?
Σου αρεσει η σχεση κρατους-εκκλησιας?

Αν ναι, προφανως δεν χρειαζεται να συμμετεχεις στο φορουμ
Αν οχι
ή δεν σε ενοχλησε ακομα/ εχεις συνηθισει την αποδοχη, ανοχη, παραιτηση, καμουφλαζ και υποκρισια που χρειαζεσαι για να ζεις σε αυτη τη κοινωνια----συνεχιζω παρακατω

ή σε ενοχλει, και αυτο αποτελει επαρκη λογο, για φορουμ, ενωση, καταστατικο, βγες απ το ντουλαπι, ή φαινεσαι ή πνιγεσαι, στην συνενωση υπαρχει δυναμη και ελπιδα και αλλα πολλα (και βομβες νετρονιου ή πολλες καποτες θα ελεγα εγω)
-------------------------------------------------------------
συνεχιζω απο την μεσαια εκδοχη

εχεις συνηθισει την κατασταση και εχεις την υπομονη να περιμενεις να περασει μονο του, ξοδευοντας τον οποιο χρονο εχεις συνειδητα μαζι μας

carpe diem
συν αθηνα και χειρα κινει

η βαρεμαρα ειναι παθολογικη κατασταση
δεν προσπαθεις να επισπευσεις καμμια διαδικασια στην κοινωνια, προσπαθεις να αναπνευσεις πιο ελευθερα
ειναι σταση σε προσωπικα θεματα οπου τα διαχειριζονται κρατικες οργανωσεις
Η ανθιζεις
Η σαπιζεις
δεν εχει στασιμο στο ποταμι
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Άβαρης
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 12 Μάιος 2010 18:54
Όνομα Ιστότοπου: -

"Όνομα που δεν διαβάζεται", ζητώ κι εγώ ταπεινά συγνώμη, αλλά αυτές τις ερωτήσεις-αναζητήσεις εγώ τις αναγνωρίζω ως τρόπο που σπέρνοντας "αμφισβήτηση" για κάτι, επιτυγχάνεις την απόρριψη του σαν να χρησιμοποίησες επιχειρήματα.

Δεν σε κατηγορώ φυσικά ότι επιχειρείς επιτηδευμένα να αποδιοργανώσεις την ομάδα, αφού τέτοιες ενέργειες γίνονται και με "αγαθή τη καρδία"... :whistle:

ΥΓ. Πριν ακούσω κι εγώ ότι πήρα απ'τα μούτρα τον άνθρωπο, παρακαλώ διαβάστε με προσοχή τον τρόπο γραφής του αρχικού κειμένου του, ξεχωρίζοντας ένα-ένα όλα τα πράγματα που αμφισβητούνται. Δεν είναι ένα-δύο λάθη που αναγνωρίζονται στην ομάδα και αναπτύσσεται επιχειρηματολογία. Τορπιλίζεται με τρόπο ακόμα και το νόημα ύπαρξης της ομάδας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Άβαρης την 19 Νοέμ 2010 13:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Άβαρης έγραψε:ΥΓ. Πριν ακούσω κι εγώ ότι πήρα απ'τα μούτρα τον άνθρωπο, παρακαλώ διαβάστε με προσοχή τον τρόπο γραφής του αρχικού κειμένου του, ξεχωρίζοντας ένα-ένα όλα τα πράγματα που αμφισβητούνται. Δεν είναι ένα-δύο λάθη που αναγνωρίζονται και αναπτύσσεται επιχειρηματολογία. Τορπιλίζεται με τρόπο ακόμα και το νόημα ύπαρξης της ομάδας.
Αναμονή. Ολοι κρίνονται από τα γραφόμενα σε βάθος χρόνου. Και εγώ όταν ξεκινήσω με το αυτοκίνητο μου κρύο γράφει 15 lt/100km, αλλά τελικά ισορροπεί στο 10.2 lt/100km που είναι και το σωστό.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Επικουρίδης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 12 Ιουν 2010 13:04
Όνομα Ιστότοπου: -Η Δίκη των Θεών
Επικοινωνία:

Συμφωνώ με το Τεμπελόσκυλο, θα σ’ αποκαλώ Nick. Μετά το θερμό καλωσόρισες στο κοινό βήμα του Forum Atheia, προχωρώ άμεσα στα ζητούμενα που έθεσες και κρατώ τρία σου σημεία.
Προηγουμένως πρέπει να αναφερθώ στην αιτία που εγώ, ως Επικουρίδης, όταν οι περιηγήσεις μου, μ’ έφεραν στο χώρο του Φόρουμ, ενθουσιάστηκα, γιατί μου διδόταν η ευκαιρία, να βγάλω τα εσώψυχά μου και να εκφράσω τις απόψεις μου, γύρω από τα ζητήματα της παρουσίας θεών, θρησκειών, αθεϊστών, αγνωστικιστών και για πολλαπλά άλλα θέματα της καθημερινής επικαιρότητας.
Άρπαξα λοιπόν τη φαρέτρα μου και ακολουθώντας τους κανονισμούς και τις οδηγίες του Φόρουμ, άρχισα να σαϊτεύω ενάντια στα αίτια του κάθε μας κακού στραβού και ανάποδου που μας οδηγούν στις γνωστές θρησκευτικές, πολιτειακές ομηρίες και μας ταλανίζουν πατόκορφα.
Τα σημεία που συνέθεσα απ’ όλο το εισαγωγική σου διακήρυξη είναι τ’ εξής :
1.Ποίοι είμαστε
2. Τι επιδιώκουμε και
3. Γιατί τα βάζουμε με τον καημένο το Χριστούλη.
Οι προβληματισμοί που επέλεξες απαιτούν, να καταφύγουμε στην αφαιρετική μέθοδο, γιατί σ’ αντίθετη περίπτωση, θα χρειασθούμε μήνες, για να καταλήξουμε σε θετικά αποτελέσματα. Και μπορώ να σε διαβεβαιώσω φίλε Nick, δεν μπορούμε εύκολα να ξεμπλέξουμε.
Άκου λοιπόν την δική μου ταπεινή εκδοχή:
Για το πρώτο θέμα. Ανήκουμε σε μια ιδιαίτερη κατηγορία των καταπιεσμένων ελλήνων συμπολιτών, οι οποίοι σε κάποια στιγμή, αφυπνίστηκαν και δραπέτευσαν από τα πασσαλωμένα συρματοφραγμένα μαντριά ομηρίας, διαστρέβλωσης των ιστορικών αξιών, κακοποίησης των ηθικών και ανθρωπιστικών αξιών. Και όλα αυτά για την άγρια εκμετάλλευση του ποιμνίου και του εκλογικού σώματος.
Eπίσης ένας καθαρόαιμος άθεος, και πάλι κατά τη δική μου κρίσι, πρέπει να μην αποδέχεται και τους γήινους θεούς, σ’ εκείνες τις αποφάσεις τους που είναι μοιραίες και ολέθριες στη δική μας ζωή. Γιατί οι αποφάσεις τους έχουν άμεσες συνέπειες, ενώ η κρίση μεταφυσικών θεών, για την περίπτωση που υπάρχουν, πράγμα αδύνατον για έναν αυθεντικό άθεο, περιμένεις για άγνωστες χιλιάδες χρόνια στον προθάλαμο της αιώνιας ουράνιας βασιλείας, να δικαστείς για τις προπατορικές σου αμαρτίες.
Για το δεύτερο θέμα. Κάποιοι φύγαμε από τα στρατόπεδα ομηρίας θρησκευτικών και πολιτειακών ηγεσιών που είναι οι πραγματικοί υπεύθυνοι, για τις κατά συρροή κακοποιήσεις και υποβιβάσεις της ανθρώπινης αξιοπρέπειας.
Σου θυμίζω, ότι αδικοπραγούν, εξαπατούν κλέβουν και ρημάζουν και όμως ποτέ δεν τιμωρούνται. Μου θυμίζουν τους δωδεκαθεϊστές που με πρωτομάστορα τον αστραπόβροντο Δία έκαναν τα χίλια μύρια και ούτε ψύλλος στον κόρφο τους.
Τις συνέπειες αυτής της συμπεριφοράς των εξουσιαστών που χάριν ευκολίας θα τους αποκαλούμε θύτες, τις έχουν υποστεί οι προπαπούδες, οι παπούδες οι γονείς μας, εμείς και θα τις γευτούν τα παιδιά και τα χιλ έγγονά μας.
Τι λες δεν αξίζει να συσπειρωθούμε και να αγωνιστούμε, για ένα αύριο καλλίτερο, απαλλασσόμενοι, από τους όποιους θύτες μας;
Τώρα, όσον αναφορά, τα θετικά που ενδεχομένως μας προσφέρουν οι όποιες θρησκείες και όποιοι χριστοί, βούδες, Κρίσνα, Βραχμάνες, Μωάμεθ και στίχισε θεϊκούς υιούς και απεσταλμένους, όσους θες, μια απάντηση θα πάρεις από τον Επικουρίδη:
Ουδ’ ένα θετικό. Οι θρησκευτικοί θεοπατέρες-εθνοπατέρες, είναι οι πιο οργανωμένοι έμποροι, έχουν συνταγματική κάλυψη και ευλογία, πωλούν ψεύτικα και ανύπαρκτα προϊόντα και έχουν εξασφαλισμένη ισοβιότητα στο πλούσιο και ανέξοδο φαγοπότι. Προς το σκοπό αυτό διαθέτουν το πιο αποτελεσματικό μάρκετινγκ, ρητορική δεινότητα, τις πιο μελωδικές και φαντασμαγορικές και πολύ φωτισμένες βιτρίνες στους απέραντους εκκλησιαστικούς χώρους, για αόρατα και ανύπαρκτα προϊόντα και ασώματες θεϊκές οντότητες που μαγεύουν και αιχμαλωτίζουν τις «αμαρτωλές ψυχές».
Όλη αυτή η υποκριτική υστερία, ότι δήθεν πρόσφεραν στο έθνος, στήριξαν το λαό και άλλες εκκωφαντικές δήθεν προσφορές, αποτελούν ξεδιάντροπες ψευδολογίες, γιατί αντίθετα από τους ισχυρισμούς τους, στήριξαν κάθε τυραννικό εξουσιαστή, γιατί όπως διαλαλούν, «ήταν θέλημα θεού και άνωθεν δοσμένη πάσα εξουσία», φίλτατε Νίκ
Τα τετρακόσια χρόνια σκλαβιάς στους σουλτάνους της τουρκικής αυτοκρατορίας, πρέπει να τα χρεώσουμε στην εθνική μειοδοσία των υψηλόβαθμων ρασοφόρων μας. Η εκκλησία και η οικονομική ολιγαρχία προσφεύγουν στην ασφάλεια των ισχυρών επικυρίαρχων.
Ο Γεννάδιος προτίμησε τον πορθητή, οι Αγιορείτες θα παρέδιδαν τον Εμμανουήλ Παπά, αν δεν τον φυγάδευε η Μονή Εσφιγμένου. Το «ιερό κοινόβιο των Αγιορειτών», όταν οι Γερμανοί εισέβαλαν στις 6 Απριλίου στην Ελλάδα, έστειλαν μήνυμα, στο Φύρερ, υποταγής και ευγνωμοσύνης, για την προστασία που προσφέρει στον χριστιανισμό, πολεμώντας τους άθεους υλιστές, τους Κομουνιστές. Η θρησκευτική ηγεσία κατέδωσε πολλούς αγώνες, οι οποίοι συλληφθέντες εκτελέστηκαν από τα μικτά εκτελεστήρια των γερμανών-γερμανοτσολιάδων(ταγμάτων ασφαλείας).
Η μονή Βλατάδων παρέδωσε την ακρόπολη της Θεσσαλονίκης στον πατέρα του πορθητή το 1430, ως πολιορκητής της Θεσσαλονίκης.
Οι ομαδικές κακοποιήσεις εθνικών από Αλάριχο και τον Νίκωνα τον «Μετανοείτε» με τους δύο χιλιάδες ροπαλοφόρους κρανιοθραύστες του, με την ευλογία των ορθόδοξων μητροπολιτών και του Θεοδοσίου, το στρατόπεδο εξόντωσης στη Σκυθούπολη και άλλες φρικτές καταμαρυρίες που κόβουν την ανάσα και σταματούν καρδιές, διέπραξε συνειδητά η χριστιανική ορθοδοξία και ο καθολικισμός των παπών.
Ο Αδαμάντιος Κοραής διαπιστώνει και επιβεβαιώνει έντρομος, ότι η οθωμανική τυραννία που απετίναξε η Ελληνική Επανάσταση του 1821, ωχριούσε μπροστά στην ταφόπλακα απόλυτης υποταγής που επέβαλε η ορθοδοξία στον Ελληνικό λαό.
Αυτά προς το παρόν αγαπητέ μου Nick και σε ξανά καλωσορίζω και ως εκπρόσωπο των ηρωικών Ελληνοποντίων που κατέφυγαν στη ομόδοξη χριστιανική Τσαρική Ρωσία από τον σκλαβωμένο Πόντο υπό των σουλτάνων. Πάντως πριν κατέβω από το βήμα τούτο, θα ήθελα να σημειώσω μια υπόδειξη προς την θρησκευτική ηγεσία. Ν’ ασχοληθούν και με τα επίγεια προβλήματα του αφοσιωμένου ποιμνίου. Μπορούν να του κάνουν πιο υποφερτή τη γήινη ζωή τους, ώσπου να τους πάρει ο παντοδύναμος και οικτίρμων πατέρας στους απέραντους προθαλάμους του, για τη διαδικασία της κρίσις.
Και ας μην ισχυρισθούν ότι μεριμνούν για τους πεινασμένους με συσσίτια. Στο πεινασμένο μη του μαγειρεύεις ψάρια, μάθε του να ψαρεύει. Δώσε του δουλειά. Φανείτε πρακτικά και άμεσα χρήσιμοι.
Αλλιώς δε θα φταίνε οι άθεοι. Γιατί θα τη βρείτε από τους αφυπνισμένους ένθεους-πιστούς. Οι σιωπηροί αμνοί κάποια μέρα θα ξυπνήσουν και θα σας ζητήσουν αναδρομικά τα ληστεμένα και από τη φορολογία της πολιτείας, για τη μισθοδοσία του κλήρου και από την εκκλησιαστική άμεση συνεισφορά των σιωπηρών αμνών του μαντρωμένου ποιμνίου. Μα είναι δυνατό, να πληρώνει το ποίμνιο δίδακτρα και ο ευρύτερος Ελληνικός λαός, για ψευδείς θεωρητικές υποσχέσεις μεσσιανικής σωτηρολογίας και μάλιστα, με την κάλυψη και ευλογία της πολιτείας; Αίσχος, εν χριστώ ένθεοι και άθεοι αδελφοί!
Ήδη αποτελεί επαλήθευση των παραπάνω προβλέψεων μου, το γεγονός της εκλογικής νίκης ενός Αντιάνθιμου, του Μπουτάρη, παρά τους οδοντικούς τριγμούς του παρεμβασία, σ’ όλα, θρασύτατου ιεράρχη Άνθιμου.
Δύο κατηγορίες ανθρώπων υπάρχουν: 1. Οι εξουσιαστές και 2. Οι εξουσιαζόμενοι.
Οι πρώτοι φτιάχνουν νόμους και τους παραβιάζουν ατιμώρητα, οι δε δεύτεροι, αναγκαστικά πειθαρχούν, διαφορετικά τιμωρούνται.
Ιστότοπος: "Η Δίκη των θεών" http://janastasiadis.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Александр Василиевич Wazdabaz έγραψε:Ζητάω ταπεινά συγνώμη για την ενόχληση, αλλα πρέπει να αναφέρω κάποια πράγματα πάνω στην συμπεριφορά των μελών της αθείας.

Μέσα απο αυτο το forum έχω δει απίστευτα άσχημη συμπεριφορά σε συνανθρώπους, επειδή είναι ...χριστιανοί. Δεν καταλαβαίνω, πως ακριβώς θα βοηθηθεί η κοινωνία με το να υποτιμάς πλήρως την ανθρώπινη φύση του διπλανου σου.

Εαν ο 'θεός' εμφανιζόταν μια μερα στον κόσμο και καταφερνε να αποδειξει την φύση του, θα ακολουθουσατε τότε τυφλά τις οδηγίες του, ή θα γινόσασταν ανταρτες και επαναστατες στον λόγο του; Μήπως κατα βάθος δεν εισαστε οι φίλοι της ανθρωπότητας όπως ίσως πιστευετε, αλλα οι teenagers της αθείας;
Βλέπετε τι απόψεις υπάρχουν εκεί έξω στον κόσμο …

Όταν χάριν της συζήτησης σας παρακαλάω να μην καλλιεργούμε εχθρικό κλίμα, όταν σας λέω πως δεν υπάρχει δικαιολογία για όλη αυτή την συμπεριφορά που δείχνετε … εσείς απλά συνεχίζετε να με καταδικάζετε, καταδικάζοντας ουσιαστικά τον ίδιο τον εαυτό σας.

Όλα αυτά σας τα γράφω καλοπροαίρετα, ειλικρινά χωρίς να έχω καμιά διάθεση να σας προσβάλω. Νόμιζα ότι επιθυμείτε την παρουσία κάποιου απλού πιστού, αλλά εσείς με όλα αυτά τα επιθετικά σχόλια φανερώνετε το αντίθετο και λυπάμαι γι’ αυτό.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ορθόδοξος την 19 Νοέμ 2010 17:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Αγαπητέ Ορθόδοξος ποιος ο λόγος του εκνευρισμού σου; Λίγη ταπεινότης αγαπητέ και είθε να συγχωρεθεί η οργή σου...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Απάντηση