οι άθεοι κάνουν το καλύτερο σεξ (ε, αυτό το ξέραμε...)

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Έχω την εντύπωση πως κάπου υπάρχει ήδη αυτό το θέμα, αλλά δεν το βρήκα... αν το βρει κάποιος ας το πει.

Οι άθεοι το απολαμβάνουν περισσότερο
Spoiler: Εμφάνιση
Καλύτερο σεξ απολαμβάνει όποιος δεν πιστεύει καμία θρησκεία! Σύμφωνα με έρευνα Αμερικανών επιστημόνων ακόμα και αν κάνουν τα ίδια πράγματα με τους πιστούς, η ηδονή είναι μεγαλύτερη.

Στέφανος Νικήτας
Δημοσιεύτηκε: Μάϊος 20 2011 15:45
Ενημερώθηκε: Μάϊος 21 2011 19:38

Και με τη βούλα της επιστήμης πλέον όσοι είναι άθεοι έχουν καλύτερη σεξουαλική ζωή. Αυτό υποστηρίζει έρευνα των Darrel Ray και της Amanda Brown από το Πανεπιστήμιο του Κάνσας.

Στην μελέτη συμμετείχαν 14.500 άνθρωποι και όπως αποδείχτηκε οι μη πιστοί είναι πιο πρόθυμοι να συζητήσουν τις σεξουαλικές φαντασιώσεις ενώ παράλληλα είναι περισσότερο ικανοποιημένοι με τις σεξουαλικές τους εμπειρίες.

Στη μελέτη και οι δύο ομάδες ανθρώπων παραδέχθηκαν ότι εκτελούσαν τις ίδιες δραστηριότητες, όπως ο αυνανισμός, η παρακολούθηση ροζ ταινιών και το στοματικό σεξ.

Κατά μέσο όρο, όλοι οι άνθρωποι που ρωτήθηκαν βρέθηκαν να κάνουν σεξ περίπου τον ίδιο αριθμό φορές την εβδομάδα. Επίσης, έγιναν σεξουαλικά ενεργοί σε παρόμοιες ηλικίες.

Μέσος όρος βαθμολογίας τους ήταν 8,19 με άριστα το 10. Οι Καθολικοί πήραν 6,34 ενώ οι Λουθηρανοί 5,88.

Τέλος τα στοιχεία μας δείχνουν ότι οι άνθρωποι αισθάνονται πολύ ένοχοι για τη σεξουαλική συμπεριφορά τους όσο πιο θρήσκοι είναι.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Έχω την εντύπωση πως κάπου υπάρχει ήδη αυτό το θέμα, αλλά δεν το βρήκα... αν το βρει κάποιος ας το πει.

Οι άθεοι το απολαμβάνουν περισσότερο
Spoiler: Εμφάνιση
Καλύτερο σεξ απολαμβάνει όποιος δεν πιστεύει καμία θρησκεία! Σύμφωνα με έρευνα Αμερικανών επιστημόνων ακόμα και αν κάνουν τα ίδια πράγματα με τους πιστούς, η ηδονή είναι μεγαλύτερη.
Δεν νομίζω να είναι αξιόπιστη η έρευνα, γιατί δεν μπορείς να καταλάβεις κάτι πολύ προσωπικό απο μαρτυρίες που μπορεί να είναι απλώς καυχήματα και ψεύτικες δηλώσεις, εξάλλου απο ότι ξέρω το σέξ δεν θεωρείται αμαρτία απο τους θρήσκους όταν είναι παντρεμένοι, εκτός και αν είναι τόσο πολύ θρησκόληπτοι που το κάνουν μόνο για απόκτηση απογόνων.
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλος έγραψε: Δεν νομίζω να είναι αξιόπιστη η έρευνα, γιατί δεν μπορείς να καταλάβεις κάτι πολύ προσωπικό απο μαρτυρίες που μπορεί να είναι απλώς καυχήματα και ψεύτικες δηλώσεις,

Το καύχημα δεν παίζει, γιατί η ερώτηση δεν ήταν πόσο καλά περνάνε οι άλλοι μαζί σου, αλλά πόσο καλά περνάς εσύ. Ψεύτικες δηλώσεις μπορούν να υπάρξουν και από τα δυο γκρουπ, οπότε εξισορροπούνται.
Θεόφιλος έγραψε:απο ότι ξέρω το σέξ δεν θεωρείται αμαρτία απο τους θρήσκους όταν είναι παντρεμένοι, εκτός και αν είναι τόσο πολύ θρησκόληπτοι που το κάνουν μόνο για απόκτηση απογόνων.
Και αυτό τελείως άκυρο. Καταρχήν η έρευνα δεν αφορούσε μόνο παντρεμένους, αλλά ακόμη και το σεξ που κάνει ένας παντρεμένος μπορεί να θεωρηθεί αμαρτία, ανάλογα με το είδος του πχ σεξ εκτός γάμου, αυνανισμός, στοματικό, πρωκτικό κτλ.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Σοβαρά; Προτείνω να δεις την ταινία, με κάτι μεγαλόσχημα πλακάτ για anal, sodomise κ.λπ.

Έχεις έγκυρες πηγές ότι δεν προβλέπεται μόνο η ιεραποστολική στάση, και, στην πιο αυστηρή εκδοχή, μόνο για τεκνοποίηση;
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Θεόφιλος έγραψε:Δεν νομίζω να είναι αξιόπιστη η έρευνα, γιατί δεν μπορείς να καταλάβεις κάτι πολύ προσωπικό απο μαρτυρίες που μπορεί να είναι απλώς καυχήματα και ψεύτικες δηλώσεις...
Τέτοιες έρευνες είναι ούτως ή άλλως αδύνατον να είναι ακριβείς και εμπεριέχουν μεγάλη δόση υποκειμενικότητας. Για να την πάρω κι εγώ στα σοβαρά θα ήθελα να ξέρω ακριβώς πώς σχεδιάστηκε και πώς διενεργήθηκε, να έχω το ερωτηματολόγιο στα χέρια, τις συνθήκες, τον τρόπο που έγιναν οι ερωτήσεις, να ξέρω τυχόν μεροληψίες των ερευνητών...

Δεν προτείνω κι εγώ να την πάρουμε τοις μετρητοίς, την έβαλα μισό-αστεία μισό-σοβαρά, πιο πολύ κουβέντα να γίνεται. ;)
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Ατίθασος Γιός
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 4689
Εγγραφή: 03 Ιαν 2010 09:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Εδώ η ανακοίνωση και εδώ ότι διατίθεται για κατέβασμα.
Καλό είναι να μην παίρνεις τίποτα τοις μετρητοίς αλλά αυτό που κάνει νιάου-νιάου στα κεραμίδια έχει πολλές πιθανότητες να ανήκει στα αιλουροειδή έτσι; ;)
Don't need no time for prayer, don't save no knee-pads for me up there
If your head's alright, you don't need binoculars to see the light
You don't need no miracle vision, Bet your life you don't need religion
"Lemmy"
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Η έρευνα έχει πολλά ενδιαφέροντα να καταδείξει, αν μη τι άλλο για τη γενικότερη σεξουαλική συμπεριφορά. (Αν και θέλω να εξετάσω τα επιμέρους στοιχεία, καθότι χαρακτηριστικό ζήτημα εγγενούς selection bias αποτελεί το θέμα εάν τα άτομα που συμμετείχαν ήταν πρώην θρησκευόμενοι που τείνουν ούτως ή άλλως σε τέτοιες τάσεις, οπότε μπορεί να συζητηθεί το κατά πόσον αυτό ενδεικνύει την πραγματικότητα — δηλαδή, σφάλμα λόγω δείγματος συμμετεχόντων...)
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε: Δεν προτείνω κι εγώ να την πάρουμε τοις μετρητοίς, την έβαλα μισό-αστεία μισό-σοβαρά, πιο πολύ κουβέντα να γίνεται. ;)
από την άλλη εγω προτεινω να αδραξουμε την ευκαιρια παραδειγματικα και εμπρακτα μισό-αστεία μισό-σοβαρά,



πιο πολύ Γ Α Μ Η Σ Ι να γίνεται.
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

πρεπει να παρω θεση για το θεμα η οχι?
αστο καλυτερα

καντε ερωτα και οχι πολεμο

κοινωνικον μηνυμα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλή ιδέα Άριστο, κάθε φορά που παραβιάζουν οι τούρκοι να πηγαίνουμε να πηδάμε τις τουρκάλες. ;)
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

^^^απαίσιο

είμαι σίγουρος [έχω μεγάλη θητεία στην ενατένιση του ανώμαλου και του ακραίου] οτι οι πιο διεστραμμένοι άνθρωποι του δυτικού κόσμου είναι γενικά θρήσκοι, κυρίως χριστιανοί ασφαλώς, μιας και ένας σαμανόφιλος πανσεξουαλιστής χιππης μπορεί να είναι 100 φορές πιο σεξουαλικός απο έναν άθεο μαθηματικό

και αν δείτε ντοκυμαντερ για την πορνογραφία έχει τρομερό ενδιοαφέρον να δείτε πως μπορεί να έχουμε κάποια κοπελίτσα που προέρχεται απο τις πιο συντηρητικές οικογένειες και φουλ χριστιανική ανατροφή και η πρώτη της ταινία είναι να μπει στο στούντιο να την πηδήξουν 10 ψωλαράδες ταυτόχρονα.

"Doesn't make sense, unless there's something more to it"

O Max hardcore, αυτός ο πιονέρος της σκληρής πορνογραφίας που φυλακίστηκε για την τέχνη του, ήταν χριστιανός!

ΥΓ: τι είναι "καλύτερο σεξ" ?
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
KickAndSnare
Δημοσιεύσεις: 650
Εγγραφή: 29 Ιουν 2011 16:35
Όνομα Ιστότοπου: http://theSurrealSanctuary.blogspot.com

The past inside the present ....
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Leo21 έγραψε:O Max hardcore, αυτός ο πιονέρος της σκληρής πορνογραφίας που φυλακίστηκε για την τέχνη του, ήταν χριστιανός!
Και προφανώς με απίστευτα κόμπλεξ, μιας και το πραγματικό του όνομα είναι Paul F. Little με εμφανές τον μειωτικό σεξουαλικό προσδιορισμό.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ε δεν ειπα να πηδας της τουρκαλες με το ζορι
απλα μπορεις να κανεις σχεσεις με της τουρκαλες και εκεινες με την σειρα τους να ψηνουν τους φιλους τους να μην μας παραβιαζουν τα συνορα κτινος :D
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Το κάνουν όπως οι υπόλοιποι αλλά δε φωνάζουν "αχ θεέ μου". Πρακτικά άθεοι είναι πολλοί όσο και αν θέλουν να ξεγελάνε τους εαυτούς τους, η σεξουαλική πράξη... είναι πράξη άρα δε νομίζω ότι υπάρχει διαφορά.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Βασικά, Ευθύμη, αυτό που λέει κυρίως η έρευνα (αλλά δεν καθίσταται σαφές) είναι κυρίως ότι πρώην πιστοί δηλώνουν ότι δεν άλλαξαν ιδιαίτερα συνήθειες, ενώ βελτιώθηκε η σεξουαλική τους εμπειρία (και κάποια δευτερεύοντα)...
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Θελω να σταθω οχι στην ιδια την πραξη,οσο στις επιλογες που κανει ο ανθρωπος.Κατα ποσο αυτες ειναι επιπολαιες κι ευκαιριακες η περισσοτερο συνειδητοποιημενες.Αν ενας ανθρωπος βιωνει την ελευθερια στο περιβαλλον του γνωριζοντας οτι μπορει να κανει ελευθερα οτι αυτος επιλεξει χωρις κανενα περιορισμο εκτος απο αυτους που ο ιδιος θετει ως ορια στον εαυτο του,τοτε οι επιλογες του ειναι περισσοτερο λογικες απο τη αποψη οτι δεν θα διακινδυνεψει ευκολα την ελευθερια του χαριν μιας λανθασμενης επιλογης.
Αντιθετα αν καποιος βιωνει εντονους περιορισμους κι απαγορευσεις μεσα απο το περιβαλλον του εκει το σεξ το πιθανοτερο να ειναι και μαπα και γκαφα και απο φανταστικη διεξοδος στα αδιεξοδα να μετατραπει σε παγιδα ελλειψει ελευθεριας επιλογων και χρονου.
Κι αν φτασεις να το κανεις,ε τοτε καντο και καλα κι οχι σαν κυνηγημενος.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Εμπειρικά, σε γενικές γραμμές συμφωνώ. Οι άθεοι είναι γενικά πιο kinky και πιο τζιναβωτοί. ;)
Άβαταρ μέλους
nor
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 22 Απρ 2012 23:03
Όνομα Ιστότοπου: -

Σωστα ολα αυτα αλλα για να κανω και λιγο το δικηγορο του διαβολου (στην προκειμενη περιπτωση του πιστου) το απαγορευμενο ειναι πιο γλυκο, λεει ο λαος.
Να επισημανω δε οτι στην Αιγυπτο οπου η θεοκρατια καλα κρατει, οι βιτρινες με γυναικεια εσωρουχα ειναι πιο κινκι και απο τις αντιστοιχες γυρω απο το Μουλεν Ρουζ στο Παρισι.
Ο αντρας πιστος-στοκος εχει μια απαξιωτικη εικονα για τη γυναικα, κατι που πιθανον να του προσφερει διπλη χαρα στο κρεβατι, τη γνωστη σε ολους ...συν το "παρτα μωρη αρρωστη"(γαμει και δερνει - 2 σε 1)). Για τη γυναικα πιστη-στοκος παιζει το αντιθετο, δηλαδη να γουσταρει διπλα γιατι ειναι η "αρρωστη".
Νομιζω οτι στους περισσοτερους ανθρωπους η γεννετησια ορμη ειναι περισσοτερο δυνατη απο τις απαγορευσεις της θρησκειας, των οποιων προϋπηρχε.
Συμφωνω με την Αορατη Μελανη οτι αυτες τις ερευνες πρεπει να τις παιρνουμε λιγο ελαφρια.
-God is black.
-Yes, she is.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

truleysi έγραψε:Εμπειρικά, σε γενικές γραμμές συμφωνώ. Οι άθεοι είναι γενικά πιο kinky και πιο τζιναβωτοί. ;)
μη μου πεις ότι τους μοιράζεις ερωτηματολόγιο... : brrr : εγώ προσωπικά δεν ξέρω τι ήταν οι περισσότεροι από τους κυρίους με τους οποίους έχω συνομιλήσει, διότι δεν συνομιλούσαμε θρησκευτικώς παρά μόνον σεξουαλικώς.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση