Αντε βρε καλώς σας βρήκα (VICTORIANA)

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
VICTORIANA
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011 08:41
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλημέρα αγαπητοί μου άθεοι και εν Dawkins αδερφοί.(Φαντάζομαι ότι το εν Χριστώ αδερφοί δεν ισχύει για το blog μας)

Αλλός ένας νοήμων άνθρωπος , δηλαδή εγώ, έρχομαι να προστεθώ στην παρέα σας και χαίρομαι πολύ για αυτό. Να σας πω ότι είμαι 41 χρονών από την Θεσσαλονίκη και ότι εδώ στον παγωμένο Βορρά είμαστε πολλοί που έχουμε αυτές τις απόψεις που πρεσβεύει και το blog. Προέρχομαι ,όπως και οι περισσότεροι άλλωστε από μια κλασική ελληνική χριστιανική οικογένεια και βέβαια είμαι και εγώ θύμα του βρεφικού προσυλιτισμού που όλοι μας έχουμε υποστεί.Παρόλα αυτά οφείλω να σας πω ότι οι γονείς μου δεν ήταν τρελλαμένοι θρήσκοι ,ούτε τρέχανε συνέχεια στις εκκλησίες και βέβαια δεν είχα κανένα πρόβλημα όταν νεότατη (δηλαδή προ αμνημωνεύτων χρόνων),άρχισα να διαβάζω διάφορα βιβλία για όλες τις θρησκείες του κόσμου. Αυτή η αναζήτηση και η μελέτη με οδήγησε στην διαπίστωση ότι Εν αρχη δεν είναι ο Λόγος (με την ερμηνεία του Θεού ) άλλα εν αρχή είναι ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ και ότι δημιουργεί ο απίστευτος εγκέφαλός του (την επιστήμη και όλα τα άλλα καλά που έγιναν στον κόσμο). Αν και στην αρχή δίσταζα να το δηλώσω , εδώ και τρία χρόνια δηλώνω προς όλες τις κατευθύνσεις τα πιστεύω μου και όλοι γνωρίζουν ότι είμαι ένας ελεύθερα σκεπτόμενος ΑΘΕΟΣ άνθρωπος . Και ομολογώ ότι είμαι από τους τυχερούς που τόσο η οικογέναια μου όσο και ο κοινωνικός μου περίγυρος έχουν αποδεχτεί τις απόψεις μου χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα. Λέτε η Ελλαδίτσα μας να έχει εξελιχτεί τόσο???? Τέλος πάντων αρκετά σας ζάλισα . Σας χαιρετώ και τα ξαναλέμε.....
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς όρισες και καλή διαδρομή εδώ μέσα.
Χαίρομαι ιδιαίτερα για κάποια πράγματα, επί τη ευκαιρία.
1. Είσαι το πρώτο άτομο που καλωσορίζω πρώτος εγώ, σημάδι ότι άρχισα να παλιώνω.
2. Έχουμε κάποια κοινά (αν μπεις στη δική μου αυτοσύσταση θα τα δεις).
3. Το πώς έχουμε εκλάβει σ' αυτό το φόρουμ την εντολή "Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε".
Τα "λέμε" στην πορεία. :D
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
traiasca
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010 19:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Γειά σου VICTORIANA! :clap:
Καλώς όρισες και καλή συνέχεια!
Σχεδόν Κλασσικό εικονογραφημένο παράδειγμα και η περίπτωσή σου για τα ελληνικά και όχι μόνο δεδομένα!
Απλώς τώρα φαίνεται ότι δε πάει άλλο και οι συνθήκες άρχισαν να ωριμάζουν για μια συνολική εμφάνιση - έκφραση των άθεων. Θα δούμε που θα βγει η... δ'λεια......
Πάντως ακούγεται σε μένα ...κάπως το ..."άλλος ένας νοήμων άνθρωπος" που λες!
Έχω τη γνώμη ότι ...νοήμονες είμαστε όλοι μας, (πλην ιατρικών εξαιρέσεων βέβαιως) , απλώς άλλοι έχουν να λύσουν με την «περί θεού άποψη τους» εσωτερικά τους ζητήματα, και άλλοι έχουν υποστεί τον καθ έξη βιασμό που υπεστήκαμε σχεδόν όλοι απ το σύστημα από παιδιά. (δεν παράβλεπω βεβαίως και την ..επιβίωση ορισμένων ..συναθρώπων μας μεσα απ αυτο το τριπάκι!)
Κατά τη γνώμη μου, εν δυνάμει όλοι ..νοήμονες και ...άθεοι ( τελικά) είμαστε, το ότι αυτό δεν εκφράζεται προς τα έξω είναι θέμα (για μενα) κοινωνικών συνθηκών και χρόνου!
Αυτά, και πάλι καλώς ήρθες!

ΥΓ. Θα μου επιτρέψεις να σου θυμίσω ότι εάν έχεις καταλήξει στην υπόθεση «άθεη» δεν θα πρέπει να ξεχνάς ότι έχεις την δυνατότητα να γίνεις και μέλος της Ένωσης Άθεων Ελλάδας που σήμερα λειτουργεί ως Ένωση πρόσωπων και βρίσκεται στη διαδικασία να πάρει τη νομική μορφή σωματείου.
Υπευθυνοι της Ένωσης θα σε ενημερώσουν γι αυτό με προσωπικά μηνύματα αρκεί να το ...ζητήσεις.
Σ’ αυτό το fotum συμμετέχουν όχι μόνο άθεοι αλλά και άλλοι συνομιλητές, ακόμα και ένθεοι, ταλιμπάν και ..λοιποί κάποτε .. κάποτε! ;) :)
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

γεια σου victoriana,

Αυτός ο βοράς πραγματικά συνεχίζει αν μας εκπλήσσει ευχάριστα,
Είσαστε πολλοί άθεοι εκεί απάνου και με καθαρό μυαλό.
Τι ομάδα είσαι ?
πως δεν σε ανακάλυψε ακόμα το φιλαράκι ο Aristotelis_1
Σαν πιο παλιός θα σου έλεγα να περάσεις και από το θέμα :
< Απόψεις μελών
< Τι μαζευτήκαμε να κάνουμε εδώ
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Απάντηση