Κατηγορούμενος από την Εκκλησία, Διοικητής Νοσοκομείου

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Απάντηση
Peacemaker
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010 13:32

Κατηγορούμενος από την Εκκλησία ο Διοικητής του Νοσοκομείου Γρεβενών, διότι δεν αποδίδει τα έσοδα του Ναού

Συντάχθηκε απο την Βούλα Ζησοπούλου - Δευτέρα, 04 Απρίλιος 2011 16:19

Στο εδώλιο του κατηγορουμένου θα καθίσει αύριο, Τρίτη 5 Απριλίου, ο Διοικητής του Νοσοκομείου Γρεβενών, Μιχάλης Γαβρίδης, μετά από μήνυση που κατέθεσε εναντίον του η Μητρόπολη Γρεβενών, διότι δεν αποδίδει σε αυτήν τα έσοδα του ναού «Άγιος Κωνσταντίνος» που βρίσκεται στον χώρο του Νοσοκομείου Γρεβενών. Αυτό αποκάλυψε σήμερα ο ίδιος στην συνέντευξη τύπου που παραχώρησε στα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης.

Ο Μιχάλης Γαβρίδης ζητά τα όποια έσοδα προερχόμενα από τον συγκεκριμένο Ναό που δημιούργησε εκεί η χήρα του Κώστα Στεργιάδη εις μνήμην του αντρός της, να τα κρατά το Νοσοκομείο και να τα διαθέτει σε αγορά κυρίως ειδών ρουχισμού σε άπορους συμπολίτες μας που ασθενούν και δεν έχουν καμία βοήθεια από πουθενά. Κάτι το οποίο όμως βρίσκει αντίθετη τη Μητρόπολη Γρεβενών.

Ο Μητροπολίτης, κκ Σέργιος, σε επικοινωνία που είχαμε μαζί του, είπε πως όλες οι εκκλησίες και οι ναΐσκοι που υπάρχουν στον Νομό υπάγονται στη διοίκηση της Εκκλησίας της Ελλάδας.

«Αυτό σημαίνει πως τα έσοδα αυτών πρέπει να πηγαίνουν στην αντίστοιχη Μητρόπολη.
Ο συγκεκριμένος ναός χτίστηκε χωρίς την έγκριση της ¨Εκκλησιαστικής επιτροπής¨και ονομάστηκε ''Άγιος Κωνσταντίνος'' στο όνομα του εκλιπόντα Κωνσταντίνου Στεργιάδη, χωρίς να ερωτηθεί κανείς.
Το ίδιο ισχύει και στο στρατόπεδο Γρεβενών που ονομάστηκε ''Αγίου Δημητρίου''. Η δεύτερη περίπτωση του Στρατοπέδου για την ώρα δεν μας απασχολεί, θα το δούμε ενδεχομένως αργότερα» κατέληξε ο Μητροπολίτης Γρεβενών.

Περισσότερα στην αίθουσα του Δικαστηρίου…

Πηγή:star-fm.gr
Let the world change you... and you can change the world.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Σωστός ο Γρεβενών!
Το ότι έκανε το Νοσοκομείο μόνο του τον ναό, δεν τον απαλλάσσει από την κηδεμονία της τοπικής εκκλησιαστικής αρχής.

Είναι σαν να καίς CD με σπασμένο το MS Office και όταν έλθει η ΑΕΠΙ (που είσαι Διαμαντη :mrgreen: ) να λες "Μα ΕΓΩ το έκαψα το CD, ήταν δικό μου!".

Τι λες ρε φίλε Νοσοκόμε, έχω στήσει ολόκληρη φάμπρικα για να βγάζω μπικικίνια, και έρχεσαι εσύ να χρησιμοποιήσεις το concept ΜΟΥ για να εισπράξεις;!
Την πνευματική μου ιδιοκτησία πάνω στο παραμύθι μου, δεν την σκέφτεσαι;
Αν θέλεις μπορεί να σε κάνω franchise σε πολύ καλή τιμή, αλλά όχι κλοπή, τι είμαστε, open source?
ΟΥΣΤ παλιονοσοκόμε, φτιάξε το δικό σου παραμύθι και βγάλε και 15 παγκάρια να κονομήσεις αν μπορεις!
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
brennan
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 06 Απρ 2011 23:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Εννοειται πως θα ηθελαν να καρπωθουν και αλλων χρημματων, οι καιροι ειναι δυσκολοι, οι πιστοι δεν δινουν οβολους πλεον οποτε απο καπου πρεπει να τα παρουν. Περαν απο την πλακα πιστευω πως αν το νοσοκομειο βρει καποιον καλο δικηγορο μπορει να αποτρεψει την αποφαση αυτη της εκκλησιας, αν βεβαια δεν εχουν προλαβει οι "ιερεις" να λαδωσουν τους δικαστικους λειτουργους που θα αναλαβουν την υποθεση.
There is one thing even more vital to science than intelligent methods; and that is, the sincere desire to find out the truth, whatever it may be.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Μισό, γιατί θα τρελαθώ: κανονικά, εφόσον δεν αναγνωρισθεί δικαίωμα ανέγερσης ναού στην Επιτροπή, δεν υπάγεται ο ναός στην Εκκλησία της Ελλάδος, απ' όσο θυμάμαι! Μάλιστα, είχα κάνει αυτήν τη συζήτηση με την αδερφή μου, για παρόμοιο λόγο, αφού κάποιοι, στην Κάλυμνο, πήγαν να στήσουν μόνοι τους, εναντίον της Μητρόπολης, έναν «ιερό ναό» κύκλωμα με... «ιερή λειψανοπαντόφλα!»

Εκεί έγινε κι έγκαιρη παρέμβαση από την Εκκλησία, ανεξαρτήτως αν κάποιοι «πλακατζήδες» διαστρέβλωσαν την έκβαση των γεγονότων...
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

δεν εχει η ορθοδοξη εκκλησια την αποκλειστικοτητα στο χριστιανισμο απο οσο ξερω. Για τον αγιο κωσνταντινο δεν ειμαι σιγουρος.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

kapages έγραψε:δεν εχει η ορθοδοξη εκκλησια την αποκλειστικοτητα στο χριστιανισμο απο οσο ξερω. Για τον αγιο κωσνταντινο δεν ειμαι σιγουρος.
Εδώ είναι το θέμα κιόλας: επειδή δεν υπάγεται, τυπικά, στην Εκκλησία της Ελλάδος, παρότι λογικά ανήκει στο ίδιο δόγμα (ε, ρε γλέντια), η Μητρόπολη πάει να πάρει ό,τι μπορεί (πολλά, λόγω του ότι βρίσκεται σε νοσοκομείο), ενώ κανονικά θα έπρεπε πρώτα να τεθεί το θέμα της σχετικής αναγνώρισης.

Με το στρατό, από την άλλη, δεν πρόκειται να κάνει τέτοια φασαρία. Χρειάζεται να πω και γιατί; :think:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

καταλαβα, λογικα θα τη κερδισει την υποθεση η Εκκλησια, αφου ως επικρατουσα θρησκεια, ο καθε ναος πρεπει να αποδειξει οτι δεν ανηκει στην Ορθοδοξη Εκκλησια, και οχι το αντιστροφο....
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

kapages έγραψε:καταλαβα, λογικα θα τη κερδισει την υποθεση η Εκκλησια, αφου ως επικρατουσα θρησκεια, ο καθε ναος πρεπει να αποδειξει οτι δεν ανηκει στην Ορθοδοξη Εκκλησια, και οχι το αντιστροφο....
Ορθόν, αλλά όχι μόνον: ανεξαρτήτως αυτού, οι ίδιοι νομίζω ότι ήθελαν να είναι «Ελληνορθόδοξος» ναός. :|
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Χρειάζεται άδεια από την Εκκλησια τις Ελλάδος για να χτίσεις έναν ναό για προσωπική χρήση, η σε ιδιωτικό χορό τέλος πάντων ?

Ξέρω ότι το νοσοκομείο δεν είναι ιδιωτικός χορός αλλα ρωτάω τι γίνετε στην περίπτωση του ιδιωτικού χορού
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Χρειάζεσαι άδεια από τη «Ναοδομία». Μάλιστα χρησιμοποιείται σαν «δίοδος» για να χτισθούν αυθαίρετα, σε περιοχές εκτός σχεδίου και άλλα.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Peacemaker
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010 13:32

Κάποιος φίλος, εξέφρασε την εξής απορία:
" - Η μάνα μου τα νομίσματα από την πρωτοχρονιάτικη πίτα το βάζει στο εικονοστάσι που έχει σπίτι της.
Λες να τα ζητήσει κι αυτά η μητρόπολη ; "
Let the world change you... and you can change the world.
Απάντηση