Οι άθεοι ξέρουν πιο πολλά για τη θρησκεία από τους θρήσκους

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Από το Cosmo.gr:
Οι άθεοι ξέρουν πιο πολλά για τη θρησκεία από τους θρήσκους!

Άγγελος Ανδρέου, Δημοσίευση : 28/09/2010

Έρευνα του ανεξάρτητου Φόρουμ για τη Θρησκεία και την Δημόσια Ζωή στις ΗΠΑ έκανε 32 ερωτήσεις σε 3.400 ανθρώπους, βγαλμένες από τη Βίβλο, το Κοράνι και άλλες θρησκείες. Ποιοι απάντησαν σωστά; Οι άθεοι και οι εβραίοι...

Κατά μέσο όρο, οι ερωτηθέντες απάντησαν σωστά στις μισές ερωτήσεις, αλλά το αξιοπερίεργο ήταν ότι αυτοί που είχαν τις περισσότερες σωστές απαντήσεις ήταν οι άθεοι και οι αγνωστικιστές και ακολούθησαν οι Εβραίοι και οι Μορμόνοι!
Μάλιστα, τα αποτελέσματα ήταν τα ίδια, ακόμα και όταν οι ερευνητές χώρισαν τους ερωτηθέντες σε ηλικίες.
Για τους περισσότερους από εμάς, τα αποτελέσματα μπορεί να ξαφνιάζουν, όμως για τον πρόεδρο των Αμερικανών Αθεϊστών , Ντέιβιντ Σίλβερμαν, πρόκειται για κάτι που ισχύει έτσι κι αλλιώς:
“Ο αθεϊσμός είναι αποτέλεσμα της πλήρους γνώσης και κατανόησης της χριστιανικής θρησκείας και όχι της απλής άρνησης στο Θεό. Έχω δώσει τη Βίβλο στην κόρη μου να τη διαβάσει. Έτσι γίνονται άθεοι οι άνθρωποι. Διαβάζουν τη Βίβλο”, σχολίασε ο Σίλβερμαν στους New York Times.

Οι ερωτήσεις ήταν κατά κύριο λόγο κλειστού τύπου και ενδεικτικά αναφέρονται μερικές ερωτήσεις:

1.Που γεννήθηκε ο Ιησούς;
2.Ποιος απαρνήθηκε τρεις φορές τον Ιησού;
3.Ποιος συνέταξε τις 10 εντολές;
4.Τι θρησκεία είναι ο Δαλάι Λάμα;
5.Τι είναι το Ραμαζάνι;

Μέλη της έρευνας αναφέρουν ότι το 45% των ερωτηθέντων που δήλωσαν Καθολικοί δεν ήξεραν ότι στη Θεία Κοινωνία το Κρασί και το Ψωμί συμβολίζει το Αίμα και το Σώμα του Χριστού ενώ το 53% των Προτεσταντών δεν ήξερε πως ο Λούθηρος ήταν ο “ιδρυτής” του Προτεσταντισμού!
Λες και δεν τα ξέραμε!

Ως γνωστόν, η Βίβλος είναι σαν τα Licence Agreement στο software: Σκρολλάρεις γρήγορα προς τα κάτω και πατάς το κουμπάκι ACCEPT.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Βασικά, εμένα με ψιλοξαφνιάζει αυτό, κυρίως λόγω της ευκολίας των ερωτήσεων. Αν ρωτούσε πχ πόσες φορές γράφτηκαν οι Δέκα Εντολές και αν ήταν ίδιες μεταξύ τους, θα το δεχόμουν, αλλά το να μην ξέρεις τι είναι η Θεια Κοινωνία μου ακούγεται πολύ weird.
:think:
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Το είχε ποστάρει και ο Thinking Atheist στην fan page του στο facebook, έλεγα να το βάλω και εδώ αλλά με πρόλαβες :P . Δεν περίμενα να βγει η είδηση και στα ελληνικά!
noxteryn έγραψε:Βασικά, εμένα με ψιλοξαφνιάζει αυτό, κυρίως λόγω της ευκολίας των ερωτήσεων. Αν ρωτούσε πχ πόσες φορές γράφτηκαν οι Δέκα Εντολές και αν ήταν ίδιες μεταξύ τους, θα το δεχόμουν, αλλά το να μην ξέρεις τι είναι η Θεια Κοινωνία μου ακούγεται πολύ weird.
:think:
Πρόκειται για λάθος μετάφραση. Το άρθρο στα αγγλικά λέει: "Forty-five percent of Roman Catholics who participated in the study didn't know that, according to church teaching, the bread and wine used in Holy Communion is not just a symbol, but becomes the body and blood of Christ".

Αν δεν κάνω εγώ λάθος στην μετάφραση ( :P ), παραπάνω λέει πως 45% δεν γνώριζε πως εκτός από σύμβολο, γίνεται το σώμα και αίμα Χριστού.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Το ίδιο συμβαίνει και στην Ελλάδα. Οι ΧΟ νομίζουν πως η θεία κοινωνία συμβολίζει το σώμα και αίμα χριστού.
Δεν ξέρουν πως υπάρχει μετουσίωση (λέμε, τώρα...) σε σώμα και αίμα χριστού.

Εγώ έχω εκφράσει την άποψη ότι το να δεχτείς ότι "το κρασόψωμο έχει (ΟΧΙ ΣΥΜΒΟΛΙΚΑ) μετατραπεί σε σάρκα και αίμα", παρότι παραμένει οπτικά κρασόψωμο, αποτελεί το μεγάλο στοίχημα του χριστιανισμού. Αν δεχτείς αυτή την πατάτα, είσαι έτοιμος να δεχτείς τα πάντα. Το ιερατείο ξέρει ότι μπορεί να σου περάσει οποιαδήποτε θέση. Ακόμα και ότι η παναγία κατεβαίνει πότε-πότε, μία για να πολεμήσει τους Γερμανούς στην κατοχή, ή για να κάνει σταυροβελονιά το κεφάλι ενός άραβα.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
dotplan
Δημοσιεύσεις: 1036
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2010 17:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Επικοινωνία:

Μου φαίνεται απολύτως φυσιολογικό.Η θρησκευτική παράκρουση προϋποθέτει καμμένα μυαλά...
Δεν χρειάζεται να ξέρεις τι πιστεύεις.Στόχος τους είναι μόνο ο έλεγχος του κοπαδιού...
They are finite and we are unbound, undivided.
Άβαταρ μέλους
atlanda-dog1
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010 22:25
Όνομα Ιστότοπου: http://sukhoi47sukhoi.blogspot.com
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

ενω οι εξυπνοι προτιμουν να ειναι σκλαβοι στο κοπαδι των εβραιον..
Άρατος ο Σολεύς
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 14 Απρ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: -

Το βιβλίο που καταδικάζει τον Χριστιανισμό είναι η ΒΙΒΛΟΣ.

Είναι αδύνατον να διαβάσει ένα καθαρό μυαλό την Παλαιά Διαθήκη και να μην ξεράσει από τις αηδίες των Εβραίων.

Το να γνωρίζει ο αθεϊστής τα της Εβραιο-χριστιανικής Θρησκείας είναι αναγκαιότητα. Δίχως γνώσεις δεν μπορεί κανείς να υπερασπιστεί τον αθεϊσμό απ' τους φανατισμένους Χριστιανούς.
Άβαταρ μέλους
dotplan
Δημοσιεύσεις: 1036
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2010 17:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Επικοινωνία:

Θέλει και γερό στομάχι Εγώ θα συμπλήρωνα...
They are finite and we are unbound, undivided.
Άβαταρ μέλους
Beautiful Loser
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 20 Οκτ 2010 23:06
Όνομα Ιστότοπου: -

και στο CNN.

stamstam
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2010 11:34
Όνομα Ιστότοπου: Δεν διατηρώ ιστότοπο

Μα φυσικά και οι άθεοι ξέρουν περισσότερα για τις θρησκείες από τους θρήσκους. Γι' αυτό και είναι άθεοι άλλωστε! :lol:
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

:text-bravo:
Αυτό έλεγα πάντα.
Αν και, βασικά, δεν χρειάζεται να ξέρεις πράγματα για όλες τις θρησκείες, συνήθως αρκεί να καταλάβεις τι παίζει με αυτή που σου δίδαξαν.
Τις υπόλοιπες τις απορρίπτουν έτσι κι αλλιώς και πιστοί και άθεοι χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα (ούτε καν προβληματισμό).
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

stamstam έγραψε:Μα φυσικά και οι άθεοι ξέρουν περισσότερα για τις θρησκείες από τους θρήσκους. Γι' αυτό και είναι άθεοι άλλωστε! :lol:
Χαίρομαι που υπάρχει αυτός ο χώρος γιατί μέσα σε αυτόν φανερώνονται καθαρά τα μείον της θρησκείας του αθεισμού. Το κενό που την περιβάλλει καθώς και των οπαδών της άλλωστε είναι κάτι που δεν μπορεί να κρυφτεί.

Φίλοι μου η ανάγνωση των γραφών χωρίς το στοιχείο της ταπείνωσης δεν βοηθά και πολύ. Όταν επίσης στην καρδιά έχει φωλιάσει το μικρόβιο της προοκατάληψης, τότε σίγουρα θα οδηγηθούμε σε αποτυχία. Η άγνοια είναι καθαρά αίτιο του αθεισμού. Μέχρι τώρα προσωπικά δεν έχω γνωρίσει ένα άθεο που να γνωρίζει βασικά θέματα για την πίστη μας.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
bright
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: 29 Απρ 2009 02:41
Όνομα Ιστότοπου: -

Τελικα ειναι τρολλ ,ναι.
Η εφαρμογη της λογικης στη θρησκεια οδηγει στον αθεισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στην πολιτικη οδηγει στον κομμουνισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στη διατροφη, οδηγει στο σουβλακι.
Μάκης
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 02:38
Όνομα Ιστότοπου: -

Ορθόδοξε
Δεν ξέρεις από που σε βαραίνει. Οι πιό συνειδητοποιημένοι άθεοι είναι αυτοί που την Αγία σας γραφή την έχουν κάνει κόσκινο και κυρίως την αποκάλυψη του Ιωάννη.
Μια φορά έτυχε να περάσω μερικές μέρες σε νοσοκομείο και στο διπλανό μου κρεβάτι ήταν ένας καθηγητής θεολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών. Όταν άρχισα να του λεω απέξω κομμάτια από τη βίβλο σας και να τα κριτικάρω, έμεινε με ανοιχτό το στόμα. Παραδέχθηκε ότι αυτός τα διδάσκει αλλά δεν τα ξέρει απέξω, ούτε πρόσεξε ποτε τις αντιφάσεις που του επεσήμανα. Αυτά..... για να προσέχεις τι λες. Σαν και σένα έχω τύχει πάρα πολλούς. Κομμουνιστές πρώτης γραμμής που δεν ήξεραν πόσα βιβλία είναι το Κεφάλαιο του Μάρξ και θεολόγους που δεν μελέτησαν τις γραφές σας.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Μάκης έγραψε:Ορθόδοξε
Δεν ξέρεις από που σε βαραίνει. Οι πιό συνειδητοποιημένοι άθεοι είναι αυτοί που την Αγία σας γραφή την έχουν κάνει κόσκινο και κυρίως την αποκάλυψη του Ιωάννη.
Μια φορά έτυχε να περάσω μερικές μέρες σε νοσοκομείο και στο διπλανό μου κρεβάτι ήταν ένας καθηγητής θεολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών. Όταν άρχισα να του λεω απέξω κομμάτια από τη βίβλο σας και να τα κριτικάρω, έμεινε με ανοιχτό το στόμα. Παραδέχθηκε ότι αυτός τα διδάσκει αλλά δεν τα ξέρει απέξω, ούτε πρόσεξε ποτε τις αντιφάσεις που του επεσήμανα. Αυτά..... για να προσέχεις τι λες. Σαν και σένα έχω τύχει πάρα πολλούς. Κομμουνιστές πρώτης γραμμής που δεν ήξεραν πόσα βιβλία είναι το Κεφάλαιο του Μάρξ και θεολόγους που δεν μελέτησαν τις γραφές σας.
Ηλικρινά αγαπητέ δεν μου λένε τίποτα οι εμπειρίες σας αλλά και οι γνώσεις σας. Χωρίς την φώτιση του Θεού κανείς δεν μπορεί να καταλάβει τις γραφές και σε αυτό το χώρο είναι φανερό αυτό.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
thorn
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2009 14:12
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν μου ξαφνιάζει και πολύ η άποψη σου Ορθόδοξε, αφού όπως έχεις δηλώσει, οι γνώσεις σου περί Ορθοδοξίας είναι περιορισμένες.

Από εκεί και μετά, αν ο θεός της θρησκείας σου πρέπει πρώτα να σε φωτίσει ώστε να είσαι ικανός να κατανοήσεις τις γραφές, τι τις θέλει τις γραφές? Εσύ που θεωρείς πως είσαι φωτισμένος θα ήθελα να μου λύσεις αυτή την απορία.

Και βέβαια αφού είσαι φωτισμένος, γιατί αφήνεις την φώτιση που σου έδωσε ο θεός να πάει στράφι και δεν μελετάς τα της ορθοδοξίας λίγο παραπάνω? Αυτό δεν είναι αχαριστία προς το πρόσωπο του θεού της θρησκείας σου?
Μάκης
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 02:38
Όνομα Ιστότοπου: -

Ορθόδοξε
Όταν οι ποιμενάρχες των προβάτων σας αλλά και συ ο ίδιος αρρωσταίνεις γιατί πας στο γιατρό και δεν επικαλείσαι την πίστη σου να σε σώσει? Ξέρεις πόσες φορές σας έχουν σώσει οι άθεοι?
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Πραγματικά πάντως, και στο Rational Skepticism forum, βλέπω άθεους να κατατροπώνουν θεϊστές σε θέματα θρησκείας, να ξέρουν περισσότερες λεπτομέρειες πάνω σε αυτό.

Εγώ πάντως, δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις πάνω σε θρησκευτικά θέματα. Δεν έχω καν διαβάσει ολόκληρη την Αγία Γραφή, και αυτό όχι επειδή δεν το έχω επιχειρήσει, αλλά επειδή κάθε φορά που προσπαθώ να την διαβάσω από την αρχή, με πιάνει υπνηλία. Είναι από τα πιο βαρετά κείμενα που έχω ποτέ προσπαθήσει να διαβάσω.

Προσωπικά δεν με ενδιέφεραν ιδιαίτερα ποτέ αυτές που λέγονται ανθρωπιστικές επιστήμες (Humanities). Είμαι περισσότερο άτομο της θετικής κατεύθυνσης, δηλαδή δώσε μου μαθηματικά και φυσική, και με έχεις ευχαριστήσει. [Δηλώνω ερωτευμένη με τις διαφορικές εξισώσεις από την στιγμή που τις συνάντησα και έμαθα να λύνω κάποιες από αυτές. Η εξίσωση του Schroedinger είναι μία μαθηματική οπτασία για μένα, και ακόμα δεν έχω πιάσει τις εξισώσεις του Einstein στην Γενική Θεωρία της Σχετικότητας.]

Αλλά και πάλι, πολλές φορές που μιλάω με άλλους ένθεους, καταλαβαίνω ότι ξέρω πολλά περισσότερα για τις θρησκείες από τους περισσότερους ένθεους. Διότι δεν κάθονται να το ψάξουν ιδιαίτερα. Δεν θυμάμαι ποιός ήταν που είπε: αν θες να σπρώξεις κάποιον προς την αθεϊα, βάλτον να διαβάσει την Αγία Γραφή με κριτικό μάτι.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Ορθόδοξος έγραψε:Μέχρι τώρα προσωπικά δεν έχω γνωρίσει ένα άθεο που να γνωρίζει βασικά θέματα για την πίστη μας.
Ακόμα δεν έχεις καταδεχθεί ούτε μία φορά να συζητήσουμε για τα Ευαγγέλια ή τις Επιστολές, για να μη μιλήσω και για την Παλαιά Διαθήκη, οπότε μάλλον απλά φλυαρείς όπως πάντα.

Serious troll is seriously trolling. :hand:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ορθόδοξος έγραψε:
stamstam έγραψε:Μα φυσικά και οι άθεοι ξέρουν περισσότερα για τις θρησκείες από τους θρήσκους. Γι' αυτό και είναι άθεοι άλλωστε! :lol:
Χαίρομαι που υπάρχει αυτός ο χώρος γιατί μέσα σε αυτόν φανερώνονται καθαρά τα μείον της θρησκείας του αθεισμού. Το κενό που την περιβάλλει καθώς και των οπαδών της άλλωστε είναι κάτι που δεν μπορεί να κρυφτεί.

Φίλοι μου η ανάγνωση των γραφών χωρίς το στοιχείο της ταπείνωσης δεν βοηθά και πολύ. Όταν επίσης στην καρδιά έχει φωλιάσει το μικρόβιο της προοκατάληψης, τότε σίγουρα θα οδηγηθούμε σε αποτυχία. Η άγνοια είναι καθαρά αίτιο του αθεισμού. Μέχρι τώρα προσωπικά δεν έχω γνωρίσει ένα άθεο που να γνωρίζει βασικά θέματα για την πίστη μας.
Ευχαριστούμε, ορθόδοξε, που τουλάχιστον έχεις το θάρρος να απευθύνεσαι στο συγκεκριμένο forum. Παρόλα αυτά είναι ξεκάθαρο, πιστεύω, όπως και για τους υπόλοιπους που συμμερίζονται την πίστη σου (οι οποίοι, μάλιστα, είναι πολύ πολύ λιγότεροι από όσοι θα θέλατε να νομίζετε) ότι οι όποιες γνώσεις σας σε συναφή θέματα είναι ακριβώς όπως εμμέσως τις περιγράφεις: Αυστηρά δογματικές και με τεράστιες παρωπίδες. Βλέπετε αυτό που θέλετε να δείτε και διαβάζετε αυτό που θέλετε να διαβάσετε. Δεν υπάρχει επ' ουδενί η παραμικρή κριτική διάθεση, η παραμικρή αμφισβήτηση. Όσο δε για σφαιρικότητα αναγνωσμάτων, ούτε συζήτηση. Διαβάζετε ακριβώς όπως οι φανατικοί μουσουλμάνοι: μόνο το κοράνι. Καμία συγκριτικότητα για άλλες θρησκείες. Έχουν πει οι περισσότεροι αθεϊστές ότι ο συντομότερος δρόμος για την αθεΐα είναι η ανάγνωση της αγίας γραφής. Τυχαίο; Δε νομίζω. Πολλώ δε μάλλον η εντελώς ατυχώς αναφερθείσα από μέρους σου παλαιά διαθήκη, η οποία για κάθε σοβαρό ερευνητή αποτελεί και το χαρακτηριστικότερο κείμενο που καταδεικνύει απερίφραστα και ξεκάθαρα πόσο εγκληματίας, απάνθρωπος κ.λπ. κ.λπ. είναι ο ανύπαρκτος αυτός θεός που κατασκεύασε ο δόλιος Αβραάμ. Παραθέτω εξάλλου και το σχετικό σχόλιο της συνέντευξης του νομπελίστα Πορτογάλλου συγγραφέα Ζοζέ Σαραμάγκου: "Τέτοιος λαός, τέτοιος θεός..." Εμείς όλοι, με άλλα λόγια, δεχόμαστε από βρέφη, νήπια, παιδιά, έφηβοι και σε όλη μας τη ζωή μέχρι και τώρα μία διαρκή, ασταμάτητη, δογματική και στυγνή πλύση εγκεφάλου από τους ομοθρήσκους σου. Μας βαφτίζουν εν αγνοία μας παραβιάζοντας βάναυσα και κατάφορα κάθε έννοια ανθρώπινου δικαιώματος και ελευθερίας και μας υποχρεώνουν για χρόνια και χρόνια να συμμετέχουμε σε κάθε είδους τελετές και τελετουργικά, ακολουθώντας αυστηρά πρωτόκολα. Παρόλα αυτά, εμείς κατορθώσαμε να ξεφύγουμε και να αποκτήσουμε ίδια άποψη, αποσχιζόμενοι από κάθε τι "θεϊκό". Μετά από όλα αυτά, τι ακριβώς είναι εκείνο το οποίο σας κάνει να πιστεύετε ότι μπορείτε να μας επαναπροσηλυτίσετε; Διαβάστε λίγο Λιλύ Ζωγράφου, λίγο Λιαντίνη, λίγο από το Μιχάλη τον Καλόπουλο, ακούστε λίγους στίχους αντιδραστικής μουσικής, μάθετε επιτέλους ποια είναι όλα εκείνα τα στραβά, τα κενά, οι ανακολουθίες που καταλογίζονται στα "θεόπνευστά σας" κείμενα, μάθετε πώς ακριβώς η εβραϊκή θρησκεία έγινε "ελληνορθόδοξη" (σικ), ποιος ο ρόλος του Ιουστινιανού, του Θεοδόσιου, του Κωνσταντίνου, του Κοσμά του Αιτωλού, των τριών Ιεραρχών και όλου αυτού του συνονθυλεύματος το οποίο οδήγησε όχι μόνο το λίκνο αυτό του φωτός και του πολιτισμού, την Ελλάδα, αλλά και όλον το γνωστό κόσμο, στο μεσαίωνα και το σκοτάδι, καταπνίγοντας κάθε προσπάθεια προόδου και εξέλιξης. Διαβάστε άφοβα και προσεκτικά κάθε στίχο της παλαιάς και της καινής διαθήκης σας και δέστε μόνοι σας τι ακριβώς γράφει. Μην ξεχνάτε, βέβαια, ότι ακόμη και αυτά τα "θεόπνευστα" κείμενα είναι αποτάλεσμα καθαρά ανθρώπινης επιλογής (επιλέχτηκαν από τις οικουμενικές συνόδους, έναντι πολλών άλλων κειμένων και "κρυφών ευαγγελίων" απλά γιατί κρίθηκε ότι αυτά υπηρετούσαν καλύτερα την προπαγάνδα τους). Μη ξεχνάτε όμως το πιο σημαντικό κομάτι που περιβάλλει το συγκεκριμένο forum, καθώς και όλα τα σχετικά και αντίστοιχα: ότι δηλαδή, πρώτον, εμείς δεν προσπαθούμε να πείσουμε και να προσηλυτίσουμε κανέναν και φυσικά δεν έχουμε τίποτα απολύτως να κερδίσουμε (πέραν, ίσως, από ένα δικαιότερο, καλύτερο, πιο φιλελεύθερο και ειρηνικό κόσμο για τα παιδιά μας) και δεύτερον, ότι εμείς δε χρειάζεται να αποδείξουμε απολύτως τίποτα, αφού σε τίποτα δεν πιστεύουμε (τουλάχιστον οι 100 % άθεοι και άθρησκοι όπως εγώ). Αντίθετα το πρόβλημα των αποδείξεων και της πειθούς βαρύνει εσάς και μόνον εσάς. Εσείς καλείστε να αποδείξετε και να πείσετε. Καλήν επιτυχία, λοιπόν...
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Απάντηση