κλισέ με θρησκευτικό περιεχόμενο και εναλλακτικές επιλογές

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ανοίγω το νήμα για να δημιουργήσουμε έναν κατάλογο από τυποποιημένες φράσεις με θρησκευτικό περιεχόμενο που κυριαρχούν στη ζωή μας, και να προτείνουμε εναλλακτικές φράσεις που μπορούν να καλύψουν τις ίδιες ανάγκες.
Ξεκινώ με μερικές, αφήνω και κενά, τα συμπληρώνουμε σιγά σιγά.

θεέ μου! χριστέ μου! παναγία μου! => πω πω! αμάν!

δόξα τω θεώ! => ευτυχώς!

πρώτα ο θεός => αν όλα πάνε καλά

θεού θέλοντος=> με λίγη τύχη

για όνομα του θεού! => για όνομα! για όνομα του Γιαραμπή! για όνομα του/της [...βάλτε ένα όνομα της επιλογής σας: του Κολοκοτρώνη, του Γκουσγκούνη, της Βουγιουκλάκη κλπ.]! αμάν!

χριστός κι απόστολος! => χριστός και Απόστολος Γκλέτσος! χριστός και βούδας! αν είναι δυνατόν! αμάν!

έχει ο θεός => θα δούμε / κάτι θα γίνει

βρε χριστιανέ μου! => βρε παιδί μου! βρε άνθρωπέ μου! βρε κοπέλα μου! [αν είναι κοπέλα βέβαια :P ]

βόηθα παναγία μου =>

γαμώ το χριστό σου / την παναγία σου / κλπ. => γαμώ τα αυτιά σου / τα υπουργεία σου / κλπ.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Μπορείτε επίσης να αντικαταστήσετε απλώς τις θεότητες, για λόγους πολυπολιτισμικότητας: Cthulu, Toutatis, Scorn, Bacon, υπάρχουν αρκετές επιλογές.
: brrr :
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Spoiler: Εμφάνιση
Προσωπικά δεν θέλω να αλλάξω κανενός τις εκφράσεις, αφού δεν πιστεύω ότι παίζουν ρόλο. Προσωπικά έχω αποβάλλει (υποσυνείδητα και αυτόματα ως επί το πλείστον) κάποιες εκφράσεις που μου φαίνονται πολύ χτυπητές, αλλά κάποιες άλλες, παρά τη θρησκευτική τους προέλευση, τις έχω κρατήσει ατόφιες γιατί μου αρέσουν, όπως το "ήμαρτον!".
Επίσης, έχω αλλάξει το "αμάν!"/"ωχωχωχ!" με το "Παναζίαμου-παναζίαμου" (με έντονη κρητική προφορά, την οποία ψοφάω να ακούω :D ).

Όμως θα παραθέσω μερικές φράσεις που λένε οι γύρω μου και πως μεταφέρω το ίδιο νόημα εγώ.
έχει ο θεός => βλέπουμε / θα τα βρούμε / κάτι θα κάνουμε / κάπως θα τα βολέψουμε
βόηθα παναγιά μου => Μα καλά, ποιος το λέει αυτό;

απ' το στόμα σου και στου θεού τ' αυτί => ας το ελπίσουμε.
δεν έχει το θεό του (με την καλή έννοια) => δεν παίζεται
μα το θεό! => στο λόγο μου (και φυσικά, "μα το ιπτάμενο μακαρονοτέρας")

(έπεται συνέχεια, όταν βρω χρόνο)
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

breadfan έγραψε:Προσωπικά δεν θέλω να αλλάξω κανενός τις εκφράσεις, αφού δεν πιστεύω ότι παίζουν ρόλο.
Καλέ ναι, εννοείται! εγώ θέλω απλώς να προσφέρω εναλλακτικές, και να βάλω στο μυαλό όσων δεν το έχουν σκεφτεί ότι υπάρχει και αυτή η δυνατότητα. Από εκεί και πέρα κάνει καθένας ό,τι γουστάρει.
Spoiler: Εμφάνιση
Και μένα μ' αρέσει το "ήμαρτον" :D
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

έχω αντικαταστήσει αρκετά από αυτά με το
«έλεος με τις μαλακίες»
Off Topic
το οποίο τελευταία μου βγαίνει ανησυχητικά συχνά...
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ΑΡΗΣ

ΜΙΑ ΖΩΗ ΟΛΟ ΑΡΗΣ

ΑΡΗ ΘΕΕ ΜΟΥ

κανει παθητικο σεξ ο παοκ
[ασ μην βριζουμε :) ]

αυτα αρκουν να λετε καθημερινα ειτε ειστε θρησκοι ειτε αθρησκοι
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aristotelis_1 την 06 Μάιος 2011 14:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Θεούλη μου!=Τζίζας Κράϊστ Σούπερ Σταρ, Στρουμφοθεούλη μου, Γαμάουα.

Παναγίτσα μου=Αμαν!

Έλα χριστέ και παναγιά= Έλα ----- στον τόπο σου

Ωχ θεε μου = Την κάτσαμε- την ήπιαμε- την βάψαμε

Από το στόμα σου και στου θεού τ' αυτί = Από το στόμα σου και στου Τσακ Νόρις το αυτί, Από το στόμα σου και στο αυτί μου (χεχεχε)

Αμήν= Ράμεν (ramen)

Χριστιανέ μου = Πασταφάρι μου

Τα γ@μώ τ.... μου αρέσουν πολύ

... την ατυχία μου
... την μ@λ@κί@ μου
... την Παναχαϊκή μου
... τον αντίθεό μου
... την τύχη μου
... πίστη μου
... το φελέκι μου
... την π...... μου
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
mirage
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011 21:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Στο γυμνάσιο χρησιμοποιούσα πολύ το
«Χριστός κι Απόστολος και Παναγία Παρθένα-το παρθένα συζητιέται»
Και αυτό για να την σπάσω στους θεούσους

- δεν υπάρχει ένας χριστιανός; Ας είναι και μουσουλμάνος/βουδιστής/ειδωλολάτρης/κλπ

- γαμώ τα βυζιά της πεταλούδας
Spoiler: Εμφάνιση
αντιγράφω από slang.gr
«…Το τι γαμάμε δε, δεν περιγράφεται, αλλά γράφεται στα παραδείγματα του σεμνού αλλά γαμάτου αυτού λήμματος. Συνοδεύεται κυρίως από σου, μου, σας, μας και άλλα κτητικά αλλά και την λέξη γαμώ επαναλαμβανόμενη, για όσους δεν το κατάλαβαν την πρώτη φορά. Πολλές φορές γαμάμε μέσα, αν ντρεπόμαστε ή κρυώνουμε.»

Να διευκρινίσω ότι μπορείτε να συμπληρώσετε και άλλα παραδείγματα, αν θέλετε φυσικά, αλλά όπως η Ελληνική γλωσσα είναι τόσο πλούσια, ας φροντίσουμε να περιλάβουμε ότι γαμιέται στην Ελλάδα, αλλά για κάτι (αντικείμενο):

1. που να μην μπορεί να γαμηθεί υπό κανονικές συνθήκες
2. να μην είναι άνθρωπας
3. να μην είναι σεφερλίτιδες της στιγμής ή εξυπνακισμοί της ώρας αλλά όντως πράγματα που γαμάμε ήδη καθημερινά στον λόγο μας.

http://www.slang.gr/lemma/show/gamo___antikeimeno_11280
(αν όμως θέλω να δείξω εκνευρισμό και να με πάρουν στα σοβαρά το γαμώ τον χριστό μου είναι το μόνο που κάνει δουλειά –τα τελευταία χρόνια το έχω αντικαταστήσει με τον αντίχριστο μετά από παρακλήσεις φίλων που πραγματικά τους εκνεύριζε, κάνει και αυτό δουλειά)
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Μία θεία μου λέει: "Ουρανέ μου!"

Εμένα οι βρισιές των Θείων μού αρέσουν ιδιαίτερα, ακριβώς για το λόγο ότι μ' αρέσει να τα βρίζω ή/και να τα διακωμωδώ ως ιδέες/οντότητες/πιστεύω, συνεπώς δεν βλέπω το λόγο να το κόψω. Μου βγαίνει πολύ άνετα, σαν να πίνω νερό, αν με πιάνετε.

Ακόμη κι εκφράσεις όπως το "ήμαρτον", που αναφέρατε κι άλλοι, μ' αρέσουν γιατί τις χρησιμοποιώ σατυρίζοντας το περιεχόμενό τους.

Γενικά δεν με πολυνοιάζει η αντικατάστασή των, αφού έχω πάρει διαζύγιο με το περιεχόμενο.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Μόνον δύο εναλλακτικές προτάσεις έχω να κάνω που άν και δεν με καλύπτουν σε όλες τις περιπτώσεις συμπηκνώνουν΄τις περισσότερες
από τις προτεινόμενες.

αντί να λέμε ''Δόξα τω θεώ'' θα μπορύσαμε να λέγαμε ''όλα δεξιά'' η αγγλιστί ''όλ ράιτ''

Και για αυτούς που τους αρέσει η ''προσβολή των θείων'' μπορούνε επίσης να λένε ''την αθεια μου μέσα.''[quote][/quote]
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

τιξ δεξια απο δεξια ομως εχει διαφωρα

ολα δεξια εστυ ολα καλα

ομως σημαινει και δεξια σαν ιδεολογια ΝΔ ΛΑΟΣ και τα σχετικα οποτε ενας αριστερος εχει δηλημα ξανα :)
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Ένα καλό "επιχείρημα" ώστε να σταματήση κάποιος να υβρίζη την παναγία αποτελεί η κατωτέρω προτροπή:

"Μη γαμάτε την παναγία... θα γεμίσουμε χριστούς..."

Από τοίχο των Εξαρχείων...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Off Topic
Μα, δεν τη γάμησε κανείς για να γίνει ο χριστούλης! κρίνο μύρισε η κοπέλα! :D
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
mirage
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011 21:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Να μπει στην λίστα και το
"Δεν καταλαβαίνω χριστό"
(και με την έννοια του δεν μασάω αλλά και με την έννοια του δεν κατάλαβα τίποτα-δηλώνω άγνοια)
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

aristotelis_1 έγραψε:τιξ δεξια απο δεξια ομως εχει διαφωρα

ολα δεξια εστυ ολα καλα

ομως σημαινει και δεξια σαν ιδεολογια ΝΔ ΛΑΟΣ και τα σχετικα οποτε ενας αριστερος εχει δηλημα ξανα :)
Η ευχή όλα δεξιά, δεν έχει σχέση με τα πολιτικά πιστεύω του καθενός, που διαχωρίζουν τους ανθρώπους σε δεξιούς, κεντρώους, και αριστερούς.
Αλλά τους συνενωνει όλους χωρίς διακρίσεις.
Με την φράση όλα δεξιά εννοούμε οι καταστάσεις που θα μας βρούν, είτε καλές είτε κακές, να τις φέρει η τύχη, η σύμπτωση, η ανάγκη, η μοίρα αν θέλεις κι'ο θεός από την πλευρά πού μπορούμε να τις χαρούμε η να τις αντιμετωπίσουμε όσο γίνεται καλύτερα, και αυτήν η πλευρά είναι η δεξιά.
χωρίς να θέλω να αδικήσω τους αριστερόχειρες αλλά έτσι έχει καθιερωθεί λόγω της πλειονότητας των δεξιόχειρων.
άλλωστε υπάρχουν πολλοί αριστερόχειρες με το προσωνύμιο του δεξιοτέχνη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AoratiMelani την 08 Μάιος 2011 14:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: αφαίρεση περιττού [quote]
mirage
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011 21:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Να μην ξεχνάμε και την "Δεξιά του Κυρίου"
Μάκης
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 02:38
Όνομα Ιστότοπου: -

Εμένα όταν μου λένε το: "Χριστός Ανέστη", μου αρέσει σαν απάντηση: "Μαγκιά του".
Άβαταρ μέλους
traiasca
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010 19:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Και πως θα πούμε ρε μεγάλοι (ες): " Να σου πει ο παπάς στ' αυτί και ο διάολος στο κεφάλι;;" :doh:
Εξαιρετικό χιούμορ όλα, εκτός απ το "all right"! :naughty:
Το βρίσκω ξενόφερτο :lol: και να μη σέβεται την αριστερή ...μειοψηφία, :lol: παρά τις επί μέρους διευκρινήσεις που δόθηκαν.
(Σημειώστε ότι εγώ είμαι…. κρυφοαριστερόχειρας, :lol: διότι η μάνα μου καταλάβαινε ότι έγραφα κρυφά και στο σχολειό με το αριστερό και μου έσκιζε τη «γραφή» στο δημοτικό και την ξαναέγραφα ο κακομοίρης απ την αρχή! :mrgreen: Τι σπάσιμο κι αυτό!
Άσε που μου έριχνε και… ξύλο για να αλλάξω και να γράφω με το δεξί. :(
Έτσι όλα τα άλλα τα κάνω με το αριστερό
Off Topic
(ναι, και αυτό που σκέφτηκαν οι πονηροί! :lol: )
αλλά γράφω με το δεξί! Και το κακό είναι ότι η μάνα μου ήταν κι αυτή αριστερόχειρας … μη χέσω! :lol:
triapoulakiakathontan
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 17 Αύγ 2010 20:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Εμένα όταν μου λένε το: "Χριστός Ανέστη", μου αρέσει σαν απάντηση: "Μαγκιά του".
Εγώ πάλι λέω "παπάρια ανέστη ο κύριος" σε όσους με παίρνει, στους άλλους λέω "και του χρόνου!", αλλά υπάρχει στον διαγόρα μεγάλη λίστα...
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

"να σου πει ο παπάς στ' αυτί κι ο διάκος στο κεφάλι"

Αδιάβαστο σε βρίσκω αυτή τη φορά...

Την άλλη φορά
Εικόνα
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Απάντηση