Ισλαμική Ευρώπη (και Ελλάδα)

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
Heliotypon
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009 20:56
Όνομα Ιστότοπου: Μουνί
Τοποθεσία: Κορωπί
Επικοινωνία:

Διαβάσατε για την πληθυσμιακή εξέλιξη της κεντρικής Ευρώπης; Σε 30-50 χρόνια, επειδή οι εκεί μουσουλμανικοί πληθυσμοί γεννούν ακατάπαυστα, ενώ οι Ευρωπαϊκοί λαοί γερνούν (και φθίνουν) σε μερικές δεκαετίες οι χώρες αυτές θα έχουν τεράστιες μουσουλμανικές πληθυσμιακές πλειοψηφίες, πράγμα που, μοιραία, θα οδηγήσει σε ισλαμισμό και θεοκρατία, Η Ελλάδα θα ακολουθήσει σίγουρα, μιά και η εισροή μουσουλμάνων λαθρομεταναστών από την θαλάσσια περιοχή κοντά στην Τουρκία, είναι ανεξέλεγκτη.

Φρικτή η προοπτική. Ελπίζω να μην την προλάβω εκείνη τη στιγμή που θα αποκτήσουμε ισλαμική κυβέρνηση... (θα αναπολούμε τον σημερινό μπούλη και τον Γιωργάκη τότε. Μπορεί και τον Μητσοτάκη...)
Ας ρίξουμε φως στο έρεβος...
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλά εμένα μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο να πω ότι θα εξισλαμιστούμε. Απίθανο σίγουρα όχι. Μην ξεχνάμε ότι οι ψυχάκηδες μουσουλμάνοι παραλίγο να κατακτήσουν όλη την Ευρώπη στο παρελθόν. Μέχρι τα Βαλκάνια και την Ισπανία είχανε φτάσει.

Σήμερα όμως μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο να μιλάμε για εξισλαμισμό στην εποχή της πληροφορίας. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι οι μουσουλμάνοι δεν είναι πρόβλημα και δεν πρήζουν τα παπάρια του κόσμου. Κάνοντας φασαρίες για κόμιξ και σάπια βιβλία.

O Pat Condell τα χώνει ανελέητα σε αυτό το θέμα.
[youtube]UhvD1nuHX0Y[/youtube]
:O
Άβαταρ μέλους
bozonio
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 17:42
Όνομα Ιστότοπου: black hole
Επικοινωνία:

Καλά τι εθνικιστικά είναι αυτά; Εμένα προσωπικά δε με ενδιαφέρει καθόλου αν θα είναι πλειοψηφία οι χριστιανοί ή μουσουλμάνοι. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να έχουν όλοι την κατάλληλη ανθρωπιστική παιδεία ώστε να απορρίψουν το θρησκευτικό φανατισμό. Από κει και πέρα και από τη στιγμή που θα έχουμε κοσμικό κράτος, ο καθένας ας πιστεύει ό,τι θέλει. Επίσης δε θεωρώ σωστή την αντίληψη ότι η μουσουλμανική θρησκεία είναι πιο βίαιη και φανατική. Το μεσαίωνα, στο όνομα του χριστιανισμού, δεν έγιναν οι χειρότερες βαρβαρότητες; Απλά σήμερα επειδή οι μουσουλμανικές χώρες υποφέρουν από φτώχεια και ανελευθερία έχουν μεγαλύτερο ποσοστό φανατικών από ότι οι χριστιανικές...
«Όσο οι άνθρωποι πιστεύουν σε Θεούς, τόσο θα βασιλεύουν οι δαίμονες...»
http://www.blackhole-bozonio.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Ποιος είπε για έθνη και εθνικισμό??

Ο ισλαμισμός δεν είναι έθνος. Θρησκευτικός φανατισμός είναι.
Και ξεκαθαρίζω ότι όταν μιλάμε για θρησκευτικό φανατισμό δεν νομίζω ότι διαφέρει και πολύ σε ποιο παραμύθι πιστεύεις (Χριστός Μωάμεθ Μπάμπης ο σουγιάς). Ο φανατισμός είναι ανεπιθύμητος είτε είναι χριστιανοί είτε είναι μουσουλμάνοι.
:O
Άβαταρ μέλους
bozonio
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 17:42
Όνομα Ιστότοπου: black hole
Επικοινωνία:

Γιώργο αναφέρθηκα σε εθνικισμό γιατί κυρίως το πρώτο post και όχι το δικό σου μου θύμησε την εθνικιστική λογική. Οι εθνικιστές θεωρούν τη θρησκεία ένα ακόμα εθνολογικό χαρακτηριστικό και πιστεύουν ότι η διατήρηση της είναι σημαντική για την ταυτότητα του. Ο φόβος μήπως γίνουν πλειοψηφία οι μουσουλμάνοι και δεν είμαστε "εμείς" οι χριστιανοί που εκφράστηκε στο thread μου φάνηκε καθαρά μέρος αυτής της λογικής για αυτό και η αντίδραση μου. Κατά τα άλλα συμφωνώ με αυτά που είπες...
«Όσο οι άνθρωποι πιστεύουν σε Θεούς, τόσο θα βασιλεύουν οι δαίμονες...»
http://www.blackhole-bozonio.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
Heliotypon
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009 20:56
Όνομα Ιστότοπου: Μουνί
Τοποθεσία: Κορωπί
Επικοινωνία:

Αν οι μελλοντικοί κάτοικοι της Ευρώπης, ανεξάρτητα από την φυλετική καταγωγή τους, απορρίψουν τη θρησκεία, οποιαδήποτε θρησκεία, δεν βλέπω πρόβλημα. Συμβαίνει οι πιστοί του Μωάμεθ να είναι πιο φανατικοί και πιο βίαιοι στην προσπάθειά τους να επιβάλουν τους κανόνες της θρησκείας τους. Η βία είναι μέσα στις διαδικασίες επιβολής της ισλαμικής θρησκείας και των νόμων της, όπως κάποτε ήταν στον χριστιανικό κόσμο. Βλέπουμε λιθοβολισμούς, κοπή χεριών και κεφαλιών, μαστιγώσεις και άλλα, για "αδικήματα" που στην δύση πλέον δεν θεωρούνται τέτοια (π.χ. μοιχεία). Βλέπουμε την καταπίεση της γυναίκας, την απαξίωση της προσωπικότητάς της, την βίαια επιβολή θρησκευτικών κανόνων. Φυσικά, αυτά είναι αποτέλεσμα υπανάπτυξης, δηλαδή ελλείματος παιδείας και δεν σχετίζεται με το βιοτικό επίπεδο. Παράδειγμα η Σαουδική Αραβία, με υψηλότατο οικονομικό επίπεδο σε όλη της την έκταση, που είναι μιά από τις πιο σκληρές ισλαμικές χώρες.

Το κακό είναι ότι οι μουσουλμάνοι της Ευρώπης δεν επηρρεάζονται πολύ από την κουλτούρα της χώρας στην οποία ζούν, αλλά μένουν απομονωμένοι, με τις δικές τους συνήθειες, κώδικες ενδυμασίας, και θρησκευτικής προσήλωσης. Αυτό ακριβώς είναι που φοβάμαι ότι δεν θα τους επιτρέψει να εξευρωπαϊστούν. Κατά τ' άλλα, δεν δίνω καμία σημασία στο αν οι μελλοντικοί Γερμανοί θα είναι μελαχροινοί ή ξανθοί, με ψηλό ή κοντό σωματότυπο. Η παιδεία τους με απασχολεί και η κοινωνική τους συμπεριφορά.
Ας ρίξουμε φως στο έρεβος...
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Heliotypon έγραψε:Το κακό είναι ότι οι μουσουλμάνοι της Ευρώπης δεν επηρρεάζονται πολύ από την κουλτούρα της χώρας στην οποία ζούν, αλλά μένουν απομονωμένοι, με τις δικές τους συνήθειες, κώδικες ενδυμασίας, και θρησκευτικής προσήλωσης. .... Η παιδεία τους με απασχολεί και η κοινωνική τους συμπεριφορά.
Σε αυτό συμφωνώ.
Αν συνδυάσεις ποσοστά γεννητικότητας και αφομοίωσης για τους μετανάστες μουσουλμάνους, θα φανεί ότι, αν συνεχιστεί έτσι, σε κάμποσο καιρό από σήμερα θα έχουμε πρόβλημα.
Λετε σε 100 χρόνια το Σύνταγμα να αρχίζει αντί με "Εις το όνομα της ομοουσίου και αδιαιρέτου τριάδος" με "Εις το όνομα του Αλλάχ" :shock:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Εγώ νομίζω ότι οι μουσουλμάνοι της ευρώπης εξευρωπαϊζονται(sorry για την λέξη). Το κακό στις χώρες του ξεκινάει από την πολιτική κατάσταση με σύμμαχο την θρησκεία και όχι το ανάποδο. Είναι ανελεύθερες κοινωνίες με δικτατορικά καθεστώτα που με σύμαχο την θρησκεία καταπιέζουν το κόσμο. Εχω γνωρίσει πολλά παιδιά μουσουλμάνων που ζουν στην ελλάδα και δεν θέλουν να έχουν καμία σχέση με την βλακείες της θρησκείας τους ούτε τα παιδιά ούτε οι γονείς.
Αν δεν κάνουμε ως κοινωνία το τραγικό λάθος να τους στερήσουμε τα θρησκευτικά δικαιώματα τότε οι άνθρωποι αυτοί σε συνδιασμό με την συνολική καταπίεση που υφίστανται ως μετανάστες θα συσπειρωθούν γύρω από το κοινό που τους ενώνει δηλαδή την θρησκεία αφού αυτή μπορεί και έχει την οικονομική δύναμη να το κάνει.
Πάντα θα υπάρχουν ακρεία φαινόμενα αλλα θα είναι περιορισμένα.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
Heliotypon
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009 20:56
Όνομα Ιστότοπου: Μουνί
Τοποθεσία: Κορωπί
Επικοινωνία:

Το παράδειγμα είναι ένας καταλυτικός τρόπος να "περάσεις" ιδέες και πρακτικές, χωρίς πίεση και χωρίς βία. Αν οι ευρωπαίοι κατορθώσουν να παραδειγματίσουν τους μουσουλμάνους με τη δική τους συμπεριφορά αποδοχής και να τους κάνουν να βγούν από την απομόνωση της θρησκείας τους και να αφομιωθούν πολιτικά με τον ευρωπαϊκό τρόπο ζωής, ίσως εξασθενίσει η δύναμη της συνοχής του ισλάμ και της αέναης επανάλειψης θρησκευτικών και πολιτικών πρακτκών αυτής της κουλτούρας. Δεν είμαι τόσο αισιόδοξος ότι κάτι τέτοιο θα συμβεί. Για την ώρα οι μουσουλμάνοι σ' αυτές της χώρες είναι κοινωνικά απομονωμένοι (από τις πληροφορίες που παίρνω).
Ας ρίξουμε φως στο έρεβος...
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Στις κοινωνίες όπου οι μουσουλμάνοι είναι πλειοψηφία δεν έχει γίνει κάτι ανάλογο με το δικό μας διαφωτισμό του 18ου αιώνα. Η θρησκεία εκεί από μεγάλο κομμάτι του πληθυσμού αντιμετωπίζεται με κυριολεκτικό, ωμό, πρωτόγονο τρόπο, έναν τρόπο που είχε κάποτε σε μεγάλη κλίμακα και ο χριστιανισμός αλλά πλέον μόνο ορισμένες μειοψηφίες διατηρούν (πλέον η θρησκεία στη δύση έχει γίνει πιο ύπουλη προσαρμοζόμενη στους καιρούς, άλλο θέμα συζήτησης αυτό).

Ακόμα και αν υποθέσουμε ότι στις δυτικές χώρες υπάρχουν οι καλύτερες προϋποθέσεις για την ενσωμάτωση των μουσουλμάνων, δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι πολλές φορές οι μετανάστες είναι αρκετά συντηρητικοί στις απόψεις τους μόνο και μόνο για το φόβο της αφομοίωσης και όχι απαραίτητα επειδή συναντούν εχθρικό κλίμα (το εχθρικό κλίμα δυναμώνει αυτήν την τάση και σίγουρα δεν είναι ασυνήθιστη κατάσταση). Επίσης ζούμε στον 21ο αιώνα, υπάρχει επικοινωνία με τη μητέρα πατρίδα και η ανάλογη επιρροή. Θα μου πείτε ότι η επιρροή μπορεί να είναι αμφίδρομη. Προς το παρόν εγώ τη βλέπω έντονα μονόδρομη, ο φανατισμός στη χώρα καταγωγής επηρεάζει ομαλά ενσωματωμένους κατά τ'άλλα νεαρούς και όχι μόνο μουσουλμάνους που ζουν στη δύση.

Απαραίτητη προϋπόθεση κατά τη γνώμη μου για να μην καταλήξουμε σε κάποιου είδους "ψυχρό πόλεμο" χριστιανισμού-ισλαμισμού είναι η έλλειψη ανοχής στην έλλειψη ανοχής. Ακούγεται λίγο φανατικό, το ξέρω, αλλά προτιμώ να υπερασπίζομαι με πάθος το δικαίωμά μου να σατιρίζω ή να με σατιρίζουν παρά το "δικαίωμά" μου στο όνομα της θρησκευτικής ελευθερίας να λογοκρίνω τον κόσμο. Και σε όποιον αρέσει. Όσοι διαφωνούν και θέλουν άλλα κόλπα, πιο σκληρά μέτρα, περισσότερη λογοκρισία, είτε χριστιανοί είτε μουσουλμάνοι είτε μακαρονιστές, απλά να φύγουνε, να πάνε αλλού.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Οι μουσουλμάνοι είναι τα απόλυτα θύματα της αναχρονιστικής κουλτούρας και παράδοσής τους.
Από εδώ πηγάζει και ο λεγόμενος μουσουλμανικός κίνδυνος.
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δυστυχώς για μας, το κακό είναι ότι οι Μουσουλμάνοι, όταν στην Ευρώπη είχαμε σκοταδισμό, εκείνοι ζούσαν σε περίοδο Αναγέννησης. Η ειρωνία είναι ότι όταν στην Ευρώπη έσκασε ο Διαφωτισμός, εκείνοι γλύστρισαν στο θρησκευτικό Μεσαίωνά τους και είναι ακόμα εκεί.

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον Condell, ότι οι Μουσουλμάνοι στην Ευρώπη φυτιλίζονται από τα "Συμβούλιά" τους και δεν βγαίνουν στο δρόμο από μόνοι τους. Θα θυμάστε και στις δικές μας κορανικές φασαρίες τους καθοδηγητές με τις ντουντούκες.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
Κόκκινη Τζιχάντ
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: 28 Ιουν 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: -

bozonio έγραψε:Καλά τι εθνικιστικά είναι αυτά; Εμένα προσωπικά δε με ενδιαφέρει καθόλου αν θα είναι πλειοψηφία οι χριστιανοί ή μουσουλμάνοι. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να έχουν όλοι την κατάλληλη ανθρωπιστική παιδεία ώστε να απορρίψουν το θρησκευτικό φανατισμό. Από κει και πέρα και από τη στιγμή που θα έχουμε κοσμικό κράτος, ο καθένας ας πιστεύει ό,τι θέλει. Επίσης δε θεωρώ σωστή την αντίληψη ότι η μουσουλμανική θρησκεία είναι πιο βίαιη και φανατική. Το μεσαίωνα, στο όνομα του χριστιανισμού, δεν έγιναν οι χειρότερες βαρβαρότητες; Απλά σήμερα επειδή οι μουσουλμανικές χώρες υποφέρουν από φτώχεια και ανελευθερία έχουν μεγαλύτερο ποσοστό φανατικών από ότι οι χριστιανικές...
Πες τα ρε bozonio. Οι ανοησίες περί "ισλαμικού κινδύνου στην Ευρώπη" δεν είναι παρά ένα τρικ της ακροδεξιάς για να επιβάλλει την ατζέντα της σχετικά με τους μετανάστες, ΟΠΩΣ ΠΟΛΥ ΑΝΟΙΧΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ Ο Heliotypon ΣΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΤΟΥ ΠΟΣΤ. :evil: Εδώ υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες μουσουλμάνοι στην Αθήνα και δεν υπάρχει επισήμως ένα τζαμί και μιλούν κάποιοι για "ισλαμική κυβέρνηση στην Ελλάδα"; Για να υποστηρίζουν κάτι τέτοιο δύο τινά συμβαίνουν: είτε είναι εκτός τόπου και χρόνου και δε βλέπουν σε τι κατάσταση βρίσκονται οι μουσουλμάνοι μετανάστες στην Ελλάδα, είτε σκόπιμα πετούν τη βλακεία τους για να στοχοποιήσουν τους μετανάστες οι οποίοι "θα μας αλλοιώσουν την εθνική ταυτότητα" και άλλα χαριτωμένα. Και φυσικά ισχύει το δεύτερο. Στην Τεχεράνη όπου ζουν 80 (ογδόντα) Έλληνες υπάρχει ορθόδοξος ναός έτσι ενημερωτικά.

Είναι θλιβερό να βλέπεις άθεους να αναπαράγουν τα χριστιανικά στερεότυπα για το Ισλάμ, δηλαδή το χριστιανισμός=θρησκεία της αγάπης, ισλάμ=θρησκεία του μίσους. Φυσικά ότι έτσι ανοιχτά αλλά του στυλ "όπως και να 'χει το ισλαμ είναι πιο φανατική θρησκεία". Και οι δύο είναι θρησκείες του μίσους, τελεία και παύλα. Όσα χωρία θα βρεις στο κοράνι που να προτρέπουν σε βία κατά απίστων άλλα τόσα θα βρεις και στα χριστιανικά κείμενα. Η κατάσταση που αυτή τη στιγμή επικρατεί στις μουσουλμανικές χώρες είναι ζήτημα κοινωνικών συνθηκών και η θρησκεία είναι απλώς το προκάλυμα ή να το πω απλώς ένας τρόπος έκφρασης άλλων (πραγματικών) δεδομένων. Και το καλύτερο απ' όλα; Οι πολιτισμένοι δυτικοί που "ανησυχούν" δήθεν για τους απολίτισμους μουσουλμάνους που... απειλούν να κατακλύσουν την Ευρώπη (όπως λέει και ο Heliotypon) έχουν βάλει χοντρά το χεράκι τους, για την ακρίβεια έχουν πολύ λερωμένη τη φωλιά τους, για να δημιουργήσουν και να ενισχύσουν την κατάσταση αυτή. Ε, η υποκρισία έχει και τα όριά της.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Κόκκινη Τζιχάντ την 27 Αύγ 2009 13:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ξύπνησαν πάλι οι άθλιες σκουριασμένες ορδές / λυσσασμένες θρησκείες πατρίδες οικογένειες / σκούζουν και σφάζονται για ένα καλύτερο χθες / μα οι σημαίες τους ανεμίζουν βρωμερές και νικημένες
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Το πρόβλημα δεν εντοπίζεται στην "ποιότητα" των δύο αυτών θρησκειών αλλά στην κατάσταση των κοινωνιών στις οποίες αυτές είναι κυρίαρχες. Και ο μουσουλμανικός κόσμος δεν έχει έχει την ανεκτικότητα του χριστιανικού σε γενικές γραμμές. Αυτό φυσικά δε συμβαίνει επειδή οι χριστιανοί είναι καλύτεροι αλλά επειδή έτσι εξελίχτηκαν οι κοινωνίες, είναι ένα μεγάλο ιστορικό ζήτημα αυτό. Σε μια άλλη, υποθετική κατάσταση θα μπορούσαν να υπάρχουν χριστιανοί βομβιστές αυτοκτονίας και μουσουλμάνοι διανοούμενοι να μιλάνε για "χριστιανικό κίνδυνο στην πολιτισμένη Ασία/Αφρική".
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Κόκκινη Τζιχάντ
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: 28 Ιουν 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευθύμης έγραψε:Το πρόβλημα δεν εντοπίζεται στην "ποιότητα" των δύο αυτών θρησκειών αλλά στην κατάσταση των κοινωνιών στις οποίες αυτές είναι κυρίαρχες. Και ο μουσουλμανικός κόσμος δεν έχει έχει την ανεκτικότητα του χριστιανικού σε γενικές γραμμές. Αυτό φυσικά δε συμβαίνει επειδή οι χριστιανοί είναι καλύτεροι αλλά επειδή έτσι εξελίχτηκαν οι κοινωνίες, είναι ένα μεγάλο ιστορικό ζήτημα αυτό. Σε μια άλλη, υποθετική κατάσταση θα μπορούσαν να υπάρχουν χριστιανοί βομβιστές αυτοκτονίας και μουσουλμάνοι διανοούμενοι να μιλάνε για "χριστιανικό κίνδυνο στην πολιτισμένη Ασία/Αφρική".
Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ. Συν τις ευθύνες της δύσης για την κατάσταση των εκεί κοινωνιών.
Ξύπνησαν πάλι οι άθλιες σκουριασμένες ορδές / λυσσασμένες θρησκείες πατρίδες οικογένειες / σκούζουν και σφάζονται για ένα καλύτερο χθες / μα οι σημαίες τους ανεμίζουν βρωμερές και νικημένες
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν είναι πολύ σωστό αυτό. Αν είναι έτσι, να κατηγορούμε κι εμείς την Οθωμανική Αυτοκρατορία που υπάρχει υψηλή "θρησκευτικότητα" στην Ελλάδα. Η δύση κάνει αυτό που κάνει κάθε ισχυρός από καταβολής κόσμου. Αυτό δεν την αθωώνει απλά θέλω να πω ότι ο μεγάλος φανατισμός του ισλαμικού κόσμου δεν μπορεί να αποδοθεί μόνο ή κυρίως στον παράγοντα δύση.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Heliotypon
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009 20:56
Όνομα Ιστότοπου: Μουνί
Τοποθεσία: Κορωπί
Επικοινωνία:

...
Πες τα ρε bozonio. Οι ανοησίες περί "ισλαμικού κινδύνου στην Ευρώπη" δεν είναι παρά ένα τρικ της ακροδεξιάς για να επιβάλλει την ατζέντα της σχετικά με τους μετανάστες, ΟΠΩΣ ΠΟΛΥ ΑΝΟΙΧΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ Ο Heliotypon ΣΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΤΟΥ ΠΟΣΤ. :evil: Εδώ υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες μουσουλμάνοι στην Αθήνα και δεν υπάρχει επισήμως ένα τζαμί και μιλούν κάποιοι για "ισλαμική κυβέρνηση στην Ελλάδα"; Για να υποστηρίζουν κάτι τέτοιο δύο τινά συμβαίνουν: είτε είναι εκτός τόπου και χρόνου και δε βλέπουν σε τι κατάσταση βρίσκονται οι μουσουλμάνοι μετανάστες στην Ελλάδα, είτε σκόπιμα πετούν τη βλακεία τους για να στοχοποιήσουν τους μετανάστες οι οποίοι "θα μας αλλοιώσουν την εθνική ταυτότητα" και άλλα χαριτωμένα. Και φυσικά ισχύει το δεύτερο.
Από αμέλεα δεν παρακολούθησα την συνέχεια του thread και άργησα να διαβάσω το παραπάνω σχόλιο. Θα πρέπει να ξεκαθαρίσω ότι κανενός είδους ακροδεξιές ή δεξιές ή εθνικιστικές ιδέες δεν ασπάζομαι και μου κάνει εντύπωση ο σχετικός υπαινιγμός με τα κεφαλαία, καθώς και η αναφορά σε "βλακείες" που πετώ "κι άλλα χαριτωμένα" (δεν ξέρω πόσο συμβατός με τις αρχές του forum είναι αυτός ο τρόπος διαφωνίας)! Ας αντιπαρέλθω, όμως, αυτές τις προσωπικές αιχμές. Το θέμα μου δεν είναι η εθνική ταυτότητα για την οποία δεκάρα τσακιστή δεν δίνω, αλλά η προοπτική να έχουμε μιά θεοκρατική κοινωνία ισλαμικού τύπου, σε βάθος χρόνου. Και σήμερα θεοκρατεία έχουμε στην Ελλάδα, αλλιώς δεν θα καλούσαν τον αρχιεπίσκοπο να λάβει μέρος σε υπουργικό συμβούλιο και μάλιστα "σοσιαλιστικής" υποτιθέμενης κυβέρνησης! Αλλά άλλο αυτό που έχεις καταφέρει να απομονώσεις, κατά μεγάλο μέρος τουλάχιστο, από την καθημερινή λειτουργία της κοινωνίας, κι άλλο αυτό που είναι πιθανό να σου προκύψει εκ μεταφοράς από τη φανατική Σ. Αραβία ή άλλες θεοκρατικές κοινωνίες. Και φυσικά γνωρίζω τις συνθήκες υπό τις οποίες ζουν οι εδώ μετανάστες, μουσουλμάνοι ή άλλοι και δεν τις επικροτώ, αλλά δεν βλέπω τι σχέση έχει αυτό με τον δικό μου τον προβληματισμό. Ούτε κατηγόρησα τους εδώ μετανάστες, νόμιμους ή μη, για κάποιες συγκεκριμένες τακτικές. Οι τακτικές της εξάπλωσης του ισλάμ εφαρμόζονται ούτως ή άλλως από την κεντρική καθοδήγηση των ιερατείων τους. Ο προβληματισμός μου είναι, ξεκάθαρα, ότι με τον ρυθμό αύξησης του μουσουλμανικού πληθυσμού, μοιραία, σε λίγες δεκαετίες, η Ευρώπη θα έχει περισσότερους μουσουλμάνους από μή-μουσουλμάνους. 'Οπως βλέπεις, δεν διαχωρίζω εθνικότητες αλλά φανατικούς θεοκράτες και μη. Και, φυσικά, αν υπάρξουν (που θα υπάρξουν) μουσουλμανικές πολιτικές υποψηφιότητες αυτές θα υπερψηφιστούν και θα ελκεγούν. Δεν χρειάζεται φιλοσοφία για να μαντέψουμε τη συνέχεια!
Ας ρίξουμε φως στο έρεβος...
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Μιά και ο Heliotypon ξανάνοιξε το θέμα θα πω και εγώ την άποψή μου.
1ον Είναι λάθος το να προβάλει κανείς τις δημογραφικές τάσεις μιάς εποχής στο διηνεκές.Το ότι υπάρχουν υψηλοί ρυθμοί γεννήσεων στον ισλαμικό κόσμο δεν σημαίνει ότι αυτοί οι ρυθμοί θα συνεχιστούν και στο μέλλον.
2ον Η μεγάλη πλειονότητα των μεταναστών μετά από μιά-δύο γενιές προσαρμόζονται στα αξιακά και αναπαραγωγικά πρότυπα της χώρας υποδοχής.Το ότι κάποιοι μουσουλμάνοι μετανάστες στις χώρες της δύσης επηρεάζονται από τα κηρύγματα των εισαγόμενων φασιστομουλάδων τους είναι κυρίως αποτέλεσμα α)της εκμετάλλευσης που υφίστανται β) της αντιισλαμικής σταυροφορίας της αμερικάνικης και ευρωπαϊκής αρχουσας τάξης που παράγει πολωτικά φαινόμενα συσπείρωσης και γ) της απόρριψης που εισπράτουν από τις κοινωνίες υποδοχής.
3ον Ο μαχητικός ισλαμισμός (και δεν εννοώ όλο το ισλάμ αλλά τον τζιχαντισμό και την ιδεολογική του μήτρα,τον γουαχαμπισμό) δεν είναι προοδευτικό κίνημα μόνο και μόνο επειδή είναι αντιαμερικάνικος.Είναι ένα βαθιά αντιδραστικό και καταπιεστικό πολιτικο-ιδεολογικό ρεύμα,το κοντινότερο που θα μπορούσαν να παράγουν οι ισλαμικές κοινωνίες στον φασισμό.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ΑΣ ΔΩΣΟ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΓΩ,Οι ανοησίες περί "ισλαμικού κινδύνου στην Ευρώπη" δεν είναι παρά ένα τρικ της ακροδεξιάς για να επιβάλλει την ατζέντα της σχετικά με τους μετανάστες, ΒΡΕ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΑΠ ΤΟ ΙΣΛΑΜ ΚΑΝΤΕ ΣΥΛΑΛΗΤΙΡΙΑ, υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες μουσουλμάνοι στην Αθήνα και δεν υπάρχει επισήμως ένα τζαμί. ΤΟΤΕ ΠΩΣ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΘΕΟΣ ΑΝ ΖΗΤΑΣ ΝΑ ΦΤΙΑΧΤΕΙ ΤΖΑΜΙ? Δυστυχώς για μας, το κακό είναι ότι οι Μουσουλμάνοι, όταν στην Ευρώπη είχαμε σκοταδισμό, ΒΙΒΛΙΟ ΣΑΤΙΡΑ ΓΙΑ ΜΟΑΜΕΘ ΚΑΨΑΝΕ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΠΡΕΣΒΙΕΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΤΟΥ ΣΥΓΡΑΦΕΑ ΚΑΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΟΠΟΛΕΙΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ [ΣΑΣ ΘΥΜΗΖΕΙ ΚΑΤΙ ΑΥΤΟ? , ΣΑΤΙΡΙΚΑ ΣΧΙΤΣΑ ΤΟΥ ΜΩΑΜΕΘ ΚΑΨΑΝΕ ΤΗΣ ΠΡΕΣΒΙΕΣ ΤΗΣ ΔΑΝΙΑΣ, ΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΝΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΟ ΤΙ ΘΑ ΛΕΓΑΝΕ, θα πω κατι για αλλη μια φωρα δεν εχει σημασια αν εισαι δεξιος αριστερος αναρχικος οτι και αν εισαι πρεπει να κοιτας ολες της μεριες και να απαντας με βαση την λογικη και να μην σε κυριευει ο φανατισμος
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
batcic
Δημοσιεύσεις: 629
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 10:50
Όνομα Ιστότοπου: Τhe Schrodinger's Dragon
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη, GREECE
Επικοινωνία:

Φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι γνωρίζουν ότι βγάζω σπυριά με κάθε τι δεξιό, πόσο μάλλον ακροδεξιό, αλλά ο εξισλαμισμός της Ευρώπης δεν έχει να κάνει με καμία τέτοιου είδους προπαγάνδα. Η λέξη κλειδί είναι fertility rate και αναφέρεται στον αριθμό παιδιών ανά γυναίκα. Υπάρχει λοιπόν μια κρίσιμη τιμή στο fertility rate (γύρω στο 1,4 από μνήμης) κάτω από την οποία κανένας λαός, ιστορικά, δεν έχει ανακάμψει. Η πολυαγαπημένη μας Ελλάδα, αν δεν κάνω λάθος, βρίσκεται αυτήν τη στιγμή στο 1,3 πράγμα που σημαίνει όχι ότι απλώς κινδυνεύει, αλλά, βάσει ιστορικών στοιχείων, έχει ήδη τελειώσει (ναι, ξέρω, ακούγεται κινδυνολογικό αλλά έτσι είναι)!!!

Αυτό λοιπόν, κάθε άλλο παρά ακροδεξιές πολιτικές πρεσβεύει! Και εξηγούμαι.
  • Χρειαζόμαστε τους μετανάστες για να μην εκλείψουμε πληθυσμιακά.
  • Χρειαζόμαστε μηχανισμούς εκπαίδευσης για τους αλλοδαπούς και ομαλής αφομοίωσης τους στο ελληνικό σύστημα, ώστε να καλύπτεται επαρκώς το κενό της υπογεννητικότητας μας.
  • Χρειαζόμαστε τάχιστα διαχωρισμό μεταξύ κράτους και πλειοψηφούσας θρησκείας ώστε να λειτουργεί ομαλά το μοντέλο του κοσμικού κράτους και ανεξάρτητα από τις εκάστοτε πλειοψηφίες μη κοσμικών και θεούσων.
Οι Καρατζαφερόπληκτοι βέβαια παίρνουν ως συνήθως το πρόβλημα και δείχνουν τους αντίστοιχους ενόχους, ποτέ όμως τις προτεινόμενες λύσεις καθότι είναι αγράμματοι και αστοιχείωτοι.

Επιγραμματικά, το πρόβλημα της ισλαμοποίησης της Ευρώπης είναι υπαρκτό, όχι ακριβώς επειδή οι μουσουλμάνοι γεννοβολάνε, αλλά επειδή εμείς (όπως και οι Ιταλοί και μερικοί ακόμη στην dead zone) δεν γεννάμε καθόλου!!! Αυτά τα ολίγα...
--
Ορθολογισμός και Φιλοσοφία
The Schrodinger's Dragon: exists in both states although dragons do not exist!
Απάντηση