Άν έπρεπε να διαλέξετε θεό-θρησκεία τι θα επιλέγατε;

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
Nemertes
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 08 Αύγ 2010 11:29
Όνομα Ιστότοπου: η Νημερτής
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Το θεματάκι είναι εμπνευσμένο από μια συζήτηση με έναν συμφορουμίτη στο μσν. Κουβέντα στην κουβέντα προέκυψε το ερώτημα αυτό.

Εννοείται πως το "κανέναν" ως απάντηση το ξέρουμε ήδη για τους περισσότερους. Το θέμα είναι αν υπάρχουν χαρακτηριστικά θεών ή θρησκειών που να σας αρέσουν, άσχετα με το αν θεωρείτε πιθανή την ύπαρξή τους ή αν τις ενστερνίζεστε.

Το θεματάκι είναι χαβαλέ τάιμ, κοινώς δεν υπάρχει λόγος για αντιπαραθέσεις, σύμπαντα, πλάσματα, Λε-Πα και άλλα όμορφα. :big-band:
Έχετε κάθε δικαίωμα να προσκυνάτε την παναγία, να δοξολογείτε τον χριστό και να περιμένετε… Εμπρός λοιπόν πέστε στα γόνατα, συρθείτε στα πατώματα… Ίσως εσάς σας ακούσουν, γιατί φαίνεται οι άλλοι δεν έκαναν αρκετές μετάνοιες…

Τελικά είμαι πολύ περήφανη για άλλη μια φορά. Δεν ξέρω τι κάνει ο δικός μου θεός, αλλά τουλάχιστον, δεν είναι ζήτουλας…
Άβαταρ μέλους
Panos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: 12 Απρ 2010 11:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Από την στιγμή που μου απαγορεύεις να έχω τον Λε-Πα σαν θεό δεν μου αφήνεις και πολλά περιθώρια φοβάμαι..

Μπορώ να διαλέξω κάτι σε ψηλό, ξανθό, γαλανομάτικο, με μεγάλο στήθος και σφιχτό κώλο; Δεν ξέρω αν υπάρχει αλλά το ενστερνίζομαι ευχαρίστως.. :)
In the beginning it was Plasma.... H. Alfven
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

ειμαι διχασμενος μεταξυ
1) Humanism Ανθρωπισμό με κεφαλαιο H

http://en.wikipedia.org/wiki/Humanism_(life_stance)

Θρησκεια = Ανθρωπισμος με θεο τον κοινο ανθρωπο

2) deep ecology + Anarcho-primitivism + biocentrism

http://en.wikipedia.org/wiki/Biocentrism_(ethics)
http://en.wikipedia.org/wiki/Anarcho-primitivism
http://en.wikipedia.org/wiki/Deep_ecology


θρησκεια = work in progress με θεο την γη, την φυση, το συμπαν, τα πάντα μαζι με το "τιποτα"

---------------------------------------------------------
αν επρεπε να διαλεξω θρησκεια-θεο, θα την εφτιαχνα με τα ανωθι συστατικα
πραγματα που κάνουμε ηδη θα ηταν πραξεις λατρειας και προσευχης σε κατασταση αλλοιωμενης αντίληψης
θα ειχε μορφη φιλοσοφιας που σου καλυτερευει την ζωη

(αν δεν σου την καλυτερευει , ειναι αχρηστη ειπε ο επικουρος)
------------------------------------------------------------------------
απο αυτες που υπάρχουν ετοιμες δεν νομιζω οτι υπάρχει αλλη επιλογη εκτος απο

http://en.wikipedia.org/wiki/Shamanism
http://en.wikipedia.org/wiki/Animism
http://en.wikipedia.org/wiki/Ancestor_worship

και εχω διασκεδάσει με βουτιες σε αυτες τις παραλλαγες
http://en.wikipedia.org/wiki/Pantheism#Varieties
------------------------------------------------------
Οτι και να'ναι πρεπει κατ' άναγκη να ειναι μη-κρατικο, διασπασμενο, με πολυμορφια (διαφορετικο κατα τοπους),
μη-συνδεδεμενο με επαγγελματισμο (αν και ενδεχεται να "κλεψει "δουλεια απο τους "ψυχολογους"), αποσπασματικο στην επιμερους κοινωνικη επαφη και να μην υπηρετει πληρως παγκοσμιες ανθρωπιστικες αξιες μονο στην περιπτωση καταστροφης και υποβαθμισης του περιβαλλοντος
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

θα διάλεγα μια θρησκεία που να μην λέει ότι ο άνθρωπος είναι πάνω από όλα. Κάτι που να διδάσκει ότι η φύση δεν μας ανήκει αλλά είμαστε μέρος της
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

MariaEvri έγραψε:θα διάλεγα μια θρησκεία που να μην λέει ότι ο άνθρωπος είναι πάνω από όλα. Κάτι που να διδάσκει ότι η φύση δεν μας ανήκει αλλά είμαστε μέρος της
η ερωτηση ειναι, το τραβας μεχρι να πεις οτι ο ανθρωπος ερχεται σε δευτερη μοιρα μετα την φυση?
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Εγώ θα επέλεγα το Zen, μιας και του έχω ήδη αδυναμία.
:think:
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

noxteryn έγραψε:Εγώ θα επέλεγα το Zen, μιας και του έχω ήδη αδυναμία.
:think:
Εδω είσαι

Monist idealist Pantheism holds that there is only one type of substance, and that substance is mental or spiritual. Ultimate reality consists of a single consciousness. This version is common in Hindu philosophies and Consciousness-Only schools of Buddhism, as well as in some New Age writers such as Deepak Chopra.
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Sisifos
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010 04:25
Όνομα Ιστότοπου: ---

Ταοϊστής θα ήμουνα μάλλον αν και είναι cheat γιατί δεν έχει θεό :teasing-neener:
"Το να τσακώνεσαι στο Internet είναι σα να τρέχεις στους παραολυμπιακούς. Ακόμα και αν κερδίσεις παραμένεις καθυστερημένος."
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Ο Deepak Chopra είναι μούφας.
:snooty:
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Φαντάζομαι αυτό το νηματάκι να γίνεται σημείο αναφοράς από φανατικούς χριστιανούς που θα κραυγάζουν όλο χαρά "ναααααα, δεν είστε αληθινοί άθεοι" :lol: .

Για να πω την αλήθεια, δε με βλέπω να ξέφευγα απ' τον ορθόδοξο χριστιανισμό (μιλάμε πάντα για οργανωμένες θρησκείες και όχι πχ ντεϊσμό που προσωπικά το θεωρώ εξίσου τολμηρή επιλογή με την αθεΐα). Αν πίστευα ότι υπάρχει μεταφυσικό, θα προτιμούσα τα τοτέμ της φυλής μου. Θα ζούσα υπό διαρκή φόβο κι ενοχή ΟΚ αλλά θα τα φόρτωνα όλα στην εκκλησία και τους παπάδες και θα ξαλάφρωνα.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Panos έγραψε: Μπορώ να διαλέξω κάτι σε ψηλό, ξανθό, γαλανομάτικο, με μεγάλο στήθος και σφιχτό κώλο; Δεν ξέρω αν υπάρχει αλλά το ενστερνίζομαι ευχαρίστως.. :)
Αχ, ρε Πάνο, πως τολμάς να ρωτάς αν υπάρχει;
Αφροδίτη την λένε και είναι αδερφούλα της δικής μου, της Αθηνάς.

Για Έλληνες πάντως… αλλά τι περιμένεις μετά από τουρκοκρατία και χριστιανοκρατία!!
Για τις γυναίκες προτείνω σε Ερμή και σε Απόλλωνα. Μακριά από τον Δια, είναι άπιστος.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

noxteryn έγραψε:Ο Deepak Chopra είναι μούφας.
:snooty:
ναι, ετσι δείχνει

το ζεν, ομως, ουσιαστικό
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

noxteryn έγραψε:Ο Deepak Chopra είναι μούφας.
:snooty:
Don't get me started on this quack! Ο Deepak Chopra είναι άλλος ένας απατεώνας που βγάζει λεφτά από εύπιστους ηλίθιους, και απλά ράνει τις βλακείες που λέει με την λέξη quantum που δυστυχώς έχει πέρασει στον πολύ κόσμο. Και λέω δυστυχώς διότι ο περισσότερος κόσμος ούτε ξέρει ούτε καταλαβαίνει λόγω άγνοιας κυρίως, τον πανέμορφο κόσμο της κβαντομηχανικής. Έτσι οποιοσδήποτε δέσει την θρησκεία (οποια και να είναι αυτή) με την λέξη quantum έχει πείσει αρκετό κόσμο για την δήθεν εγκυροτητά του.

Αν έπρεπε να διαλέξω μία θρησκεία; Μάλλον κάτι σε στυλ paganism/witchcraft θα διάλεγα.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Αν κατάλαβα καλά την ερώτηση δηλαδή τι θα διάλεγα μεταξύ θεού η κάποιας θρησκείας εγώ θα διάλεγα θεό. Οι θρησκείες είναι όλο κανόνες και παπαριές ενώ ένας απλός νετιστικός θεός ούτε σε ενοχλεί ούτε τον ενοχλείς.
Αν δεν κατάλαβα καλά την ερώτηση δηλαδή πια θρησκεία προτιμάω θα διάλεγα την ορθόδοξη χριστιανική θρησκεία για τον απλό λόγο ότι γνωρίζω τις κακοτοπιές της ενώ στις άλλες όχι.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Επικουρίδης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 12 Ιουν 2010 13:04
Όνομα Ιστότοπου: -Η Δίκη των Θεών
Επικοινωνία:

Nemertes έγραψε:Το θεματάκι είναι εμπνευσμένο από μια συζήτηση με έναν συμφορουμίτη στο μσν. Κουβέντα στην κουβέντα προέκυψε το ερώτημα αυτό.

Εννοείται πως το "κανέναν" ως απάντηση το ξέρουμε ήδη για τους περισσότερους. Το θέμα είναι αν υπάρχουν χαρακτηριστικά θεών ή θρησκειών που να σας αρέσουν, άσχετα με το αν θεωρείτε πιθανή την ύπαρξή τους ή αν τις ενστερνίζεστε.

Το θεματάκι είναι χαβαλέ τάιμ, κοινώς δεν υπάρχει λόγος για αντιπαραθέσεις, σύμπαντα, πλάσματα, Λε-Πα και άλλα όμορφα. :big-band:
Nemertes, μόνον εσύ θα είχες επιλέξει ένα παρόμοιο θέμα με το δίλλημα επιλογής ανάμεσα σε θρησκείες και θεούς, γιατί περιηγείσαι από θρησκεία, σε θρησκεία και από θεό σε θεό, από Δευτέρα μέχρι Πέμπτη και από Παρασκευή πρωί μέχρι και την εκπνοή της Κυριακής τις απορρίπτεις όλες.
Τι να διαλέξει κανείς ανάμεσα σε θρησκείες και θεούς, αφού αποβλέπουν στην παραποίηση της ιστορικής αλήθειας, τον έλεγχο, την υποταγή, τη εκμετάλλευση και την εξαθλίωση του ανθρώπου;
Σ΄ έναν από τους δύο στόχους πρέπει να επικεντρωθούμε: ή να μετατρέψουμε τις εκκλησίες σε χώρους γενικών συνελεύσεων, όπου οι λειτουργοί του Υψίστου να μετατραπούν σε διαφωτιστές και πραγματικούς προστάτες του ποιμνίου, αφού μεταμεληθούν ειλικρινά, για τις συμφορές που προκάλεσαν στην ανθρωπότητα για δύο χιλιάδες χρόνια, ή να αναγορεύσουμε ως σωτήρα θεό την ανθρωπιστική Επιστήμη, με κεντρική επιδίωξη την εξουδετέρωση – εξάλειψη όλων των αιτιών του «κάθε μας κακού» με τελικό στόχο την ευημερία και προκοπή του ανθρώπινου γένους.
Ο πρώτος στόχος είναι ανέφικτος, επειδή στο χώρο αυτό έχουν επενδυθεί ανυποχώρητες σκοτεινές επιδιώξεις με στρατηλάτες τους ισόβιους ανυποχώρητους καλοπερασάκηδες.
Και ο δεύτερος είναι δύσκολος, αλλά όχι ακατόρθωτος. Έχουμε υποχρέωση να προσπαθήσουμε.
Έ, έπρεπε να πούμε κάτι, τιμώντας το θέμα που σωστά επέλεξες, αγαπητή μας Nemertes.
Δύο κατηγορίες ανθρώπων υπάρχουν: 1. Οι εξουσιαστές και 2. Οι εξουσιαζόμενοι.
Οι πρώτοι φτιάχνουν νόμους και τους παραβιάζουν ατιμώρητα, οι δε δεύτεροι, αναγκαστικά πειθαρχούν, διαφορετικά τιμωρούνται.
Ιστότοπος: "Η Δίκη των θεών" http://janastasiadis.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Λάθος το προηγούμενο post για επιλογή θρησκείας.

Εαν επέλεγα θρησκεία, θα επέλεγα JEDI.

Jedi Code:

There is no emotion; there is peace.
There is no ignorance; there is knowledge.
There is no passion; there is serenity.
There is no chaos; there is harmony.
There is no death; there is the Force.

Jedi Motto:

Peace over anger.
Honor over hate.
Strength over fear.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Επικουρίδης, σου συνιστώ να δοκιμάσεις να πάρεις φόρα και να χτυπήσεις ένα τοίχο με το κεφάλι σου.
:think:
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν έπρεπε, δεν θα είχα επιλογή παρά μόνο την θρησκεία που θα έπρεπε να έχω.
Πόσοι διαλέγουν το όνομα της θρησκείας τους;
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
madmen60
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 29 Αύγ 2010 02:30
Όνομα Ιστότοπου: -

χαίρομαι για την ερώτηση γιατί βασικά έχω τρείς!!! ΘΕΟΥΣ τους δύο μου γιούς Αλέξανδρο 13 ετών και Φοίβο 10 ετών και την Θεά μου την υπέροχη μητέρα τους Αλεξάνδρα. Επειδή πιστεύω πολλή στην ελευθερία του ατόμου δεν έχω προσπαθήσει να κάνω τα παιδιά μου άθεα απλός ότι ακούνε από δικές μου συζητήσεις και επειδή βαριούνται τα θρησκευτικά στο σχολείο λένε ότι δεν πιστεύουν στον θεό κλπ ο Φοίβος πιστεύει μόνο στο άγιο Βασίλη (αυτόν της κοκα κολα)
Ο Αλέξανδρος 5 ετών με ρώτησε έξω από την εκκλησία, -τι είναι εδώ; του απάντησα -το σπίτι του θεού των χριστιανών και αυτός με απορία - δεν είναι μικρό σπίτι για θεό; εκείνη την ώρα έβγαινε ο παπάς και με ρωτάει -ποιος είναι αυτός; -αυτός είναι που μιλάει με τον θεό του απάντησα και αυτός -ο θεός δεν είναι παντού; (του τα λέγανε αυτά στο προνήπιο ο θεός είναι μεγάλος και από ψηλά τα βλέπει όλα και τα ακούει όλα κλπ) -ναι -τότε γιατί να του μιλάει αυτός; κάγκελο εγώ.
ο Φοίβος πριν από 10 μέρες μου έκανε μάθημα για τον ανθρώπινο εγκέφαλο και μου έλεγε πολλά & διάφορα ένα από αυτά ήταν ότι ο άνθρωπος μπαμπά χρησιμοποιεί από τον εγκέφαλο του ένα μικρό μέρος περίπου 10% και αν μπορούσε να χρησιμοποιήσει παραπάνω τότε υπάρχει πιθανότητα να έκανε απίστευτα πράγματα. εκεί πάνω μου λέει και το ωραίο να σου πω πατέρα ο χρηστός δεν υπάρχει αλλά υπάρχει πιθανότητα αν υπήρχε και ήταν άνθρωπος που μπορούσε να χρησιμοποιήσει περισσότερο από τον εγκέφαλο του τότε μπορεί οι άλλοι να νομίζανε ότι είναι θεός δεν συμφωνείς και εσύ μπαμπά; πάλι κάγκελο εγώ
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος madmen60 την 02 Σεπ 2010 21:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Απάντηση