xarxar

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Άργησα αρκετά να συστηθώ, αλλά να'μαι. Παρακολουθούσα καιρό το φόρουμ όπως και τα blogs των περισσότερο ιδρυτικών/ενεργών μελών και αποφάσισα κάποια στιγμή να γίνω κι εγώ ενεργός (όχι δεν έχω blog).

BIO περί αθεϊας
Λοιπόν μεγάλωσα σε παραδοσιακή ΧΟ οικογένεια, δηλ. τυπικά ΧΟ. Μ'άλλα λόγια εκκλησιασμός 1-2 το χρόνο (Πάσχα), νηστεία τυπικά μόνο τη μεγάλη βδομάδα, προσευχές κλπ. προαιρετικά. Ωστόσο, η κοινωνία μας ήταν παραδοσιακά θρησκευόμενη και ήταν αδιανόητο να είναι είναι κάποιος άθεος. Όσο μεγάλωνα με τραβούσε η πίστη, αλλά μάλλον επιφανειακά και γενικά δυσκολευόμουν να αντιμετωπίσω την πραγματικότητα και να αμφισβητήσω ευθέως τις οικογενειακές αξίες. Πάντως, με ...ντροπή θυμάμαι ότι μάλλον είχα ρόλο χριστιανού απολογητή σε κάποια φάση της εφηβείας. Κατηχητικό είχα πάει μια φορά με κάτι φίλους για να παίξουμε (είχε καλή υποδομή το "πνευματικό κέντρο") αλλά τη δεύτερη φορά ο παπάς άρχισε την κατήχηση και δεν ξαναπήγα. Η μάνα μου, αν και η θρησκευόμενη της οικογένειας (ο πατέρας μου είναι τυπικά ΧΟ) με αποθάρρυνε - ο φόβος του καλογερισμού υπάρχει σε πολλές τυπικά ορθόδοξες οικογένειες.

Η αμφισβήτηση της ιεραρχίας υπήρχε βέβαια, αλλά σαν αφελής πιστός που ήμουν αρνιόμουν να δω τα υπόλοιπα. Στο πανεπιστήμιο σε θετικής κατεύθυνσης σχολή συνάντησα τους πρώτους αμφισβητίες/άθεους/αγνωστικιστές. Αν και δε με επηρέασαν άμεσα οι ερωτήσεις τους με ανάγκασαν να ψαχτώ περισσότερο. Κάτι η επιστημονική παιδεία μου, κάτι η ωρίμανση μου και η ορθοδοξία απορρίφθηκε τυπικά αρκετά γρήγορα, αλλά ουσιαστικά (σταυρός έξω από την εκκλησία, "Χριστός ανέστη" κλπ.) πολύ αργότερα. Ε μετά το ποτάμι δε γύριζε πίσω. You've seen one, you've seen them all είναι το motto μου για τις θρησκείες. Ο στρατός έβαλε το δικό του λιθαράκι. Έμεινα άθρησκος - πιστός σε προσωπικό θεό - για πολύ καιρό παλεύοντας με τις αξίες που γαλουχήθηκα και αργότερα έγινα αγνωστικιστής μέχρι που κατάλαβα ότι στο ρεαλισμό που με διακατέχει πια μπαίνοντας στην τέταρτη δεκαετία της ζωής μου χωράει μόνο η αθεϊα.
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Kαλώς ήρθες.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Καλώς σας βρήκα. BTW για να προλάβω κάποιους, το xarxar μου ήρθε σαν τυχαίο παρατσούκλι που βγήκε από τη σύντμηση τρανταχτού γέλιου (χαρχαρχαρχαρ!) και το πρωτοχρησιμοποίησα για να σαρκάσω μια ηλίθια κατά τη γνώμη μου άποψη. Κάποιος με ρώτησε από που βγαίνει και συμπλήρωσε "από το χαρούμενος χάρος;" και έκτοτε έχω υιοθετήσει αυτή την ερμηνεία.
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες,
και συγχαρητήρια για την αποβολή του αγνωστικισμού.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Δανάη_
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009 23:27
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς ήρθες, xarxar, και από μένα!!

Ήμουν σίγουρη πως το nickname σου βγήκε από τον ήχο σαρκαστικού γέλιου.
Ε, δεν έπεσα και πολύ έξω :P
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Αν θυμάμαι καλά, ο Μαύρος Πητ έλεγε "χαρχαρ" :think:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Skeftomilos
Δημοσιεύσεις: 429
Εγγραφή: 12 Δεκ 2009 16:16
Όνομα Ιστότοπου: Δεν έχω ιστότοπο καρντιά μου
Τοποθεσία: Ν.Κόσμος
Επικοινωνία:

Για χαρά. Μπήκαμε στο forum σχεδόν ταυτόχρονα (άργησες δύο μέρες). Το nickname σου μου θύμιζε γέλιο, και γι αυτό υπέθετα ότι μάλλον θα υπήρχε κάποια πιο απόκρυφη εξήγηση. Μερικές εναλλακτικές:

1) Χαραμισμένο χαρακίρι
2) Χάρμα χαρέμι
3) Χαράτσι χαρτοσήμου
4) Χάρτινο Χαρτζιλίκι
5) Χαροκαμένο χαρούπι
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Χαρακωμένη χαρτοσακούλα κλπ.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Χαρχαλεμένο Χαρτοφυλάκιο :-)
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άρατος ο Σολεύς
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 14 Απρ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: -

Χάρης Χαραλάμπους!
Χαρτοδιπλωμένα Χαρτονομίσματα
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Τον Χαριτοδιπλωμένο τον τραγουδιστή τον θυμάστε;
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Εμεις τα τζόβενα δεν ζούσαμε τότε, κάποιες ώριμες ίσως να τον θυμούνται :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Ποιος τολμάει να ξυπνάει το αυτοσυστηθείτε μου; Just kidding. Λοιπόν και μένα αυτόν τον Χαριτοδιπλωμένο κάπου τον έχει πάρει το αυτί μου...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Skeftomilos
Δημοσιεύσεις: 429
Εγγραφή: 12 Δεκ 2009 16:16
Όνομα Ιστότοπου: Δεν έχω ιστότοπο καρντιά μου
Τοποθεσία: Ν.Κόσμος
Επικοινωνία:

Κώστας Χαριτοδιπλωμένος - Ζηλεύω (τραγούδι του καλοκαιριού)
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Πολύ ενδιαφέρον το αθεϊστικό βιογραφικό.

Αυτό είναι ρε το hitάκι Χαριτοδιπλωμένου, παίζει να κατέβηκε γιουροβίζιον με αυτό νομίζω...
http://www.greektube.org/content/view/37326/2/
Απάντηση