Nikolis, Καλως σας βρηκα

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Nikolis
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: 25 Ιαν 2010 21:28
Όνομα Ιστότοπου: -

Νίκος, 27 ,τρανσουμανιστης ,χορτοφαγικη ωμοφαγια,σπουδη σε θετικη επιστημη,μουσικες σπουδες,σπουδη σε εικαστικες τεχνες.Απολαμβανω να διαβαζω.Αγαμος οπως και θα παραμείνω. Υοθεσια υπερ των βιολογικων τεκνων.Υπερμαχος ευθανασιας και κρυονικης.
Ανθρωποι οπως ο Michael R. Rose με κανουν και χαμογελω περιμενοντας το μελλον. Ενστερνιζομαι το οραμα του.
το φορουμ αυτο ηταν μια ευχαριστη εκπληξη για εμενα. Οπως και το αντιστοιχο ιστολογιο.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Nikolis έγραψε:…το φορουμ αυτο ηταν μια ευχαριστη εκπληξη για εμενα.
Κάπως συχνά ακούγεται αυτό τελευταία. Ή είναι η φαντασία μου που καλπάζει οραματίζόμενη πληθώρα οργανωμένων άθεων;
Καλώς ήρθες, Nikolis!
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Καλώς όρισες Νίκο.Με ενδιαφέρει και μένα το θέμα του τρανσουμανισμού,αν και δεν μπορώ να πώ ότι με ενθουσιάζει το μέλλον που ευαγγελίζεται αυτή η οπτική.Με ενδιαφέρει από ακαδημαϊκή άποψη.Τι θα έλεγες να ανοίξεις (αν δε βαριέσαι) ένα θέμα για τον τρανσουμανισμό στο χώρο "φιλοσοφία";
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Skeftomilos
Δημοσιεύσεις: 429
Εγγραφή: 12 Δεκ 2009 16:16
Όνομα Ιστότοπου: Δεν έχω ιστότοπο καρντιά μου
Τοποθεσία: Ν.Κόσμος
Επικοινωνία:

Συνδυασμός επιστήμης και τέχνης, ωραία πράγματα.

Και επειδή έχω ήδη αρχίσει να ανησυχώ ότι ο Νικόλας αν και χορτοφάγος θα μου φάει τη φήμη του κυνικού αμοραλιστή (που δεν την έχω αποκτήσει ακόμα αλλά λέμε), να μια εικόνα από έναν αντι-τρανσουμανιστικό εφιάλτη:

Εικόνα

- Σύνδρομο του Φρανκενστάιν
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.
Άβαταρ μέλους
Δανάη_
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009 23:27
Όνομα Ιστότοπου: -

Γεια σου, Νίκο.

Ενδιαφέρουσα η αυτοπαρουσίασή σου.
Χορτοφάγος κι εγώ, με αγάπη στο διάβασμα.
Για την κρυονική και τον τρανσουμανισμό ίσως μας δωθεί ευκαιρία να τα πούμε σε κάποιο θέμα.
Θα το ήθελα πολύ...

Καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Τι είναι ο τρανσουμανισμός?
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
Skeftomilos
Δημοσιεύσεις: 429
Εγγραφή: 12 Δεκ 2009 16:16
Όνομα Ιστότοπου: Δεν έχω ιστότοπο καρντιά μου
Τοποθεσία: Ν.Κόσμος
Επικοινωνία:

L3o ΧΞΣ έγραψε:Τι είναι ο τρανσουμανισμός?
Transhumanism is an international intellectual and cultural movement supporting the use of science and technology to improve human mental and physical characteristics and capacities.

Κι εγώ σήμερα (χτες) έμαθα την ύπαρξη αυτού του όρου.
Μου φαίνεται ότι πρωτίστως έχει επιστημονικό χαρακτήρα, με φιλοσοφικές προεκτάσεις.
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλά και ρωτήσατε παιδιά, κι εγώ ήμουν ανίδεη ...μου ήρθε να κάνω αστειάκια με τρανσέξουαλ και τρανσυλβανούς, αλλά δεν γνωριζόμαστε ακόμα με το Νίκο και δε θέλω να με παρεξηγήσει... καλωσόρισες Νίκο κι ευχαριστούμε που μας έμαθες μια καινούρια λέξη!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Nikolis
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: 25 Ιαν 2010 21:28
Όνομα Ιστότοπου: -

Οχι βρε δε παρεξηγουμαι! :) πες ο,τι αστειο θες . Σχετικα με το τρανσουμανισμο τωρα το προσωπικο μου ενδιαφερον βρισκεται σε δυο σκελη
life extension και cognitive enhancement.Πιστευω πως θα γραψω εκτενως καποια στιγμη για αυτα και περιμενω καποιες αντιδρασεις.
Καποια στιγμη ενας ιερεας συζητοντας αυτα τα ζητηματα
προσπαθησε να με κλωτσησει φωναζωντας " δεν εχεις ψυχη εσυ"
οπου και ηρεμα μα οντως κυνικα του απαντησα "οχι" .
Απάντηση