Πολιτική αποκλεισμών & τρόπος λειτουργίας του forum (2 σε 1)

Εδώ μπορείτε να γράψετε τη γνώμη σας για το φόρουμ καθώς και προτάσεις για τη δομή και τη λειτουργία του.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Μακάρι να ήταν έτσι Μάκη, τότε η δουλειά μας ως συντονιστές θα ήταν ελάχιστη.
Δυστυχώς όμως, η μέχρι στιγμής εμπειρία μου εδώ μέσα, μου λέει ότι ακόμα και λογικά άτομα, ακόμα και μορφωμένα άτομα, ακόμα και άτομα μιας κάποιας ηλικίας, μπορούν να συμπεριφερθούν σαν παιδάκια νηπιαγωγείου, ιδίως όταν εμπλέκονται πολιτικά στη μέση. Δεν έχω δει ούτε μία περίπτωση ατόμου εδώ πέρα που, όταν άρχισε να βρίζει, να συνειδηξτοποίησε ότι αυτό που κάνει είναι λάθος και να συμμαζεύτηκε από μόνος του. Αντιθέτως, όταν κάποιος αρχίσει τους χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη, ακολουθούν απαντήσεις στο ίδιο στυλ, και κόντρα απαντήσεις, και η κατάσταση ξεφεύγει πολύ εύκολα.

Από την άλλη, δεν νομίζω ότι οι παρεμβάσεις των συντονιστών είναι και τόσο συχνές, ώστε να δημιουργούνται συνειρμοί για εραστές της εξουσίας. Παραδέχομαι ότι στην ενότητα της Πολιτικής είναι πιο συχνές απ' ό,τι σε άλλες ενότητες (π.χ. στον χώρο της Ένωσης είναι μηδέν), αλλά αυτό οφείλεται κατά τη γνώμη μου στο ότι οι συμμετέχοντες παθιάζονται περισσότερο με τα πολιτικά και άρα είναι πιο εύκολο να πουν δυο κουβέντες παραπάνω.

Αν παρόλ' αυτά το φόρουμ σου φαίνεται απωθητικό, δικαίωμά σου. Κατανοώ ότι σε μια κοινότητα (ακόμα και διαδικτυακή) που συμμετέχουν τόσα άτομα όπως εδώ, είναι πολύ δύσκολο να είναι όλοι ταυτόχρονα ευχαριστημένοι. Προσπαθούμε ειλικρινά (κι ελπίζω ότι τα καταφέρνουμε) να κρατάμε τους δυσαρεστημένους στο ελάχιστο.
It is by will alone I set my mind in motion.
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν ξεκινήσει ένας τα γαλλικά θα ακολουθήσουμε και οι υπόλοιποι, μετατρέποντας το φόρουμ σε φροντιστήριο ξένον γλωσσών. :dance:
KickAndSnare
Δημοσιεύσεις: 650
Εγγραφή: 29 Ιουν 2011 16:35
Όνομα Ιστότοπου: http://theSurrealSanctuary.blogspot.com

Καλα ρε, παλι ριξατε μπαν στον Λεο ? Και ο λογος απο οσο ξερω γελοιος

:facepalm: :facepalm: :violin: :violin: :text-yeahthat:
The past inside the present ....
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Χαχα, όντως, δίκιο έχεις, η διαχείρηση του forum πρέπει να σε ρωτάει πρώτα αν θεωρείς κάτι γελοίο ή όχι. Θα βάλω και εγώ πολλά emoticons για να δείξω και εγώ πόσο γαμάτος επαναστάτης είμαι! Σίγουρα το post μου δεν είναι εντελώς ηλίθιο και θα προσφέρει πολλά περισσότερα από αχρείαστες τριβές. Το Atheia ανήκει στους Άθεους! Δώστε το στον KickAndSnare που ξέρει πώς να το διαχειριστεί! LOLOLOLOL
:facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: :violin: :violin: :violin: :violin: :violin: :violin: :violin: :violin:

:text-yeahthat: :text-yeahthat: :text-yeahthat: :text-yeahthat:
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
KickAndSnare
Δημοσιεύσεις: 650
Εγγραφή: 29 Ιουν 2011 16:35
Όνομα Ιστότοπου: http://theSurrealSanctuary.blogspot.com

:violin: :facepalm:

Λες και ειπα εγω να ρωτανε εμενα προσωπικα πριν καποια αποφαση που θα παρουν.

Ποιες αχρειαστες τριβες και πιπες μου λες? Απλα εξεφρασα τη δυσαρεσκια μου για το μπαν ειδικα δεδομενου του λογου. Το θεωρω υπερβολικο και ακραιο, και ειναι το τοπικ ακριβως για να συζηταμε τετοιες ενεργειες...

Τα υπολοιπα περι επαναστατη(λογω χρησης emoticons...!) και ηλιθιοτητας κλπ μονο ως προσωπικη αναιτια εμπαθεια μπορω να το εκλαβω,μμμ και ηλιθιοτητα εκ μερους σου,ναι.
The past inside the present ....
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Sure, ας εκφράζεις όποια δυσαρέσκεια θέλεις, αν αυτό σε κάνει ευτυχισμένο. Εγώ με τη σειρά μου εξέφρασα τη χλεύη μου προς τη γκρίνια σου. Τι ακριβώς σε μπερδεύει?
:think:
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
KickAndSnare
Δημοσιεύσεις: 650
Εγγραφή: 29 Ιουν 2011 16:35
Όνομα Ιστότοπου: http://theSurrealSanctuary.blogspot.com

noxteryn έγραψε:Sure, ας εκφράζεις όποια δυσαρέσκεια θέλεις, αν αυτό σε κάνει ευτυχισμένο. Εγώ με τη σειρά μου εξέφρασα τη χλεύη μου προς τη γκρίνια σου. Τι ακριβώς σε μπερδεύει?
:think:
Τιποτα δεν με μπερδευει,παρα μονο με εκπλησσει ο τροπος που διαλεξες να εκφρασεις τη δυσαρεσκεια σου για τη "γκρινια μου" (σε τοπικ που συζηταμε ακριβως αυτο, την πολιτικη αποκλεισμων). Βασιστικες στην χρηση emoticons συνδεοντας το με το οτι το ...παιζω επαναστατης και αλλα τετοια γελοια.

Το ποστ μου σιγουρα μπορει να προκαλεσει τριβες αλλα δεν τις θεωρω "αχρειαστες". Τωρα οκ αν ειναι να πεφτει ban για ψυλλου πηδημα (και με ορισμενους χρηστες να ειναι περισσοτερο "στο ματι" απο αλλους) να χαιρεστε την κοινοτητα σας
The past inside the present ....
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Δεν έχει πέσει ποτέ μπαν για ψύλλου πήδημα, ούτε κάποιος είναι "στο μάτι". Το συγκεκριμένο μέλος έχει απασχολήσει πολλές φορές στο παρελθόν τη συντονιστική ομάδα, οπότε θα έπρεπε να είναι πιο προσεκτικός. Έκανε ένα ποστ στο οποίο έβριζε χυδαιότατα άλλα μέλη του φόρουμ και γι' αυτό αποκλείστηκε, τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Όλοι είναι ευπρόσδεκτοι στην παρούσα κοινότητα, αρκεί να συμμορφώνονται με τους κανονισμούς λειτουργίας της.
It is by will alone I set my mind in motion.
KickAndSnare
Δημοσιεύσεις: 650
Εγγραφή: 29 Ιουν 2011 16:35
Όνομα Ιστότοπου: http://theSurrealSanctuary.blogspot.com

Υπαρχει αυτο το ποστ ακομα η εχει σβηστει ?
The past inside the present ....
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Για σου Λεό, σε έφαγε το σύστημα. :greetings-waveyellow:
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

ktinos έγραψε:Για σου Λεό, σε έφαγε το σύστημα. :greetings-waveyellow:
Μονο τους αριστερους οι δεξιοι και οι ακροδεξιοι εχουν ασυλια! :lol:
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Να υπενθυμίσω ή να πληροφορήσω ότι ο Λεο έχοντας παραβιάσει όλο τον ποινικό κώδικα του φόρουμ, συν την διπλοπροσωπία που δικαιολογεί permanent ban, έγινε δεκτός να συνεχίσει. Με τον όρο ότι η αποδοχή του είναι οποιαδήποτε στιγμή αναιρέσιμη χωρίς περαιτέρω εξηγήσεις.
Αυτό και μόνο απαγορεύει σε οποιονδήποτε να ψέξει την συντονιστική ομάδα για ban στον radical/Leo/κλπ.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

δωστε τον λεο στον λαο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

κανενα link παιζει να δουμε και εμεις τι εγινε;
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

kapages έγραψε:κανενα link παιζει να δουμε και εμεις τι εγινε;
link? what about? :?:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Για να τελειώνουμε με το θέμα, το ποστ για το οποίο έφαγε μπαν ο Λεο έχει απομακρυνθεί από το φόρουμ γιατί δεν θέλαμε να μείνει ορατό ένα ποστ που περιέχει χυδαίους χαρακτηρισμούς προς ένα άλλο (και μάλιστα νέο) μέλος του φόρουμ. Υπάρχει κάπου στα backups του φόρουμ που κρατούνται, όπως και οποιοδήποτε άλλο ποστ έχει απομακρυνθεί για τον ίδιο λόγο. Το να το επαναφέρουμε στην αρχική του θέση ή να το κάνουμε copy/paste εδώ, αναιρεί ακιριβώς τον λόγο για τον οποίο απομακρύνθηκε και ως εκ τούτου δεν πρόκειται να συμβεί.

Δεν έχουμε αποφασίσει για οριστικό αποκλεισμό, οπότε φαντάζομαι ότι κάποια στιγμή θα του επιτραπεί να επιστρέψει στο φόρουμ, υπό τις ίδιες προϋποθέσεις. Προς το παρόν του δίνεται χρόνος να ηρεμήσει ώστε να μην επαναληφθούν τέτοια φαινόμενα. Βέβαια το ότι συνεχίζει να δημιουργεί λογαριασμούς στο φόρουμ και να μας στέλνει βρισίδια δεν βοηθάει...

Πάντως μου φαίνεται ελαφρώς περίεργο που το θυμηθήκατε όλοι τώρα, καθώς όπως φαίνεται από τη σχετική ανακοίνωση το περιστατικό αυτό έγινε ενάμιση μήνα πριν και δεν υπήρξε η παραμικρή διαμαρτυρία.
It is by will alone I set my mind in motion.
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Από ενδιαφέρων, αλλά αφού βρίζει καλά θα είναι. Και δε μας έχει ξεχάσει. :lol:
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Αστειεύεσαι, Τεμπελόσκυλο; Ο άνθρωπος είναι αδιόρθωτος, και το έχει αποδείξει επανειλημμένα.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
KickAndSnare
Δημοσιεύσεις: 650
Εγγραφή: 29 Ιουν 2011 16:35
Όνομα Ιστότοπου: http://theSurrealSanctuary.blogspot.com

aqyn έγραψε:Αστειεύεσαι, Τεμπελόσκυλο; Ο άνθρωπος είναι αδιόρθωτος, και το έχει αποδείξει επανειλημμένα.
Το φορουμ ειναι παντως λιγοτερο πικαντικο χωρις Radical

Τεμπελοσκυλο εγω το ανεφερα λιγο μετα απο οταν το μαθα... Το καταλαβα γιατι του χα στειλει ενα PM το οποιο δεν ελαβε ποτε επειδη προφανως δεν μπορουσε να κανει λογκιν :violin:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος KickAndSnare την 19 Ιουν 2012 03:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
The past inside the present ....
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Τεμπελόσκυλο έγραψε: Έκανε ένα ποστ στο οποίο έβριζε χυδαιότατα άλλα μέλη του φόρουμ και γι' αυτό αποκλείστηκε.

Αν ήταν καθαρά χριστοπαναγίες και καντήλια ...δεν μετράνε λόγο αθεΐας :mrgreen:
État de siège
Απάντηση