Ορισμός

Εδώ μεταφέρονται τα ανενεργά θέματα. Ανενεργά θεωρούνται τα θέματα στα οποία έχει να γίνει ανάρτηση πάνω από 3 μήνες.
Άβαταρ μέλους
50ft queenie
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 17:19
Όνομα Ιστότοπου: Attack Of The Quasars
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Μια μικρή παρεμβολή: νομίζω πως μιλάτε για τον θρησκευτικό ουμανισμό. Ο κοσμικός ουμανισμός είναι ένας ορισμός ομπρέλα, κυρίως σε χρήση στην Αμερική, που καλύπτει τους άθεους, τους αγνωστικιστές, ορθολογιστές κ.ο.κ.

Δείτε:
http://www.secularhumanism.org/
http://en.wikipedia.org/wiki/Secular_humanism
subject to change without notice
Κώστας
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 09:26
Όνομα Ιστότοπου: τι εστιν αλήθεια;
Επικοινωνία:

Καλημέρα σε όλους! Να 'μαι λοιπόν κι εγώ στην παρέα!
Προς το παρόν δεν έχω να πω κάτι. Θα εξερευνήσω τα
κατατόπια κι έχει ο... Θεός! :) Καλορίζικο λοιπόν!
Άβαταρ μέλους
50ft queenie
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 17:19
Όνομα Ιστότοπου: Attack Of The Quasars
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Γεια σου Κώστα. Καλώς ήρθες.
subject to change without notice
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Καλημέρα και από εμένα. Στο site του Διαγόρα γράφω ως Νίκος. Είπα να χρησιμοποιήσω στην εγγραφή ένα ψευδώνυμο που είχα χρησιμοποιήσει στο παρελθόν (Comte de Toulouse), μιας και κάποιοι από δαύτους είχαν αντιπαρατεθεί με το φράγκικο παπαδαριό και τους "Καθαρούς".
Shipwrecked Frontier Pioneer έγραψε:Ποδαρικό και από εμένα, καλησπέρα σε όλους!

Και εμένα ο όρος 'άθεος' δε μου αρεσει, γιατί αισθάνομαι άβολα με το να αυτοχαρακτηρίζομαι από κάτι που απορρίπτω. Ωστόσο, δεν έχω συναντήσει ακόμα κάποιον ικανοποιητικό όρο για να τον αντικαταστήσω. Το 'bright' μου άρεσε αρχικά ως γενική ιδέα, αλλά αργότερα είδα ότι είχε περισσότερες αρνητικές προεκτάσεις απ'ότι θετικές (πχ, και οι άλλοι τι είναι; dims?).
Το αθεϊσμός μου κάνει πολύ σε οργανωμένη ιδεολογία, συμφωνώ με τη Μελάνη.
Αραγε πως θα αισθάνονται οι αντιεξουσιαστές που (αυτο)χαρακτηρίζονται με αυτό που απορρίπτουν; Είναι φυσικό όταν δεν έχεις την Β, Γ ή Δ άποψη, αλλά την "όχι-Α", να είσαι "Οχι-Α-ιστής".
Οι λέξεις "καθαρίζουν" και "βρωμίζουν" με την πάροδο του χρόνου. Οι μπάτσοι πλέον αυτοαποκαλούνται μπάτσοι, το ίδιο και οι γάυροι και οι βάζελοι. Αν θυμάστε πριν 30 χρόνια το "Βάζελος" ήταν αποκλειστικά βρισιά προς έναν παναθηναϊκό.
Καιρός να αποχαρακτηριστεί ο όρος Αθεϊα. Και (τουλάχιστον για όποιον δεν έχει άμεσα κωλύματα) να το δηλώνει http://outcampaign.org
Άβαταρ μέλους
50ft queenie
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 17:19
Όνομα Ιστότοπου: Attack Of The Quasars
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Γεια σου Κόντε Νίκο! Καλώς ήρθες και μερσί για το ωραίο λινκ! ^__^
subject to change without notice
mirni
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 12 Μαρ 2009 15:05

Δεν ξέρω αν υπάρχει διαφορά στους δύο όρους, αλλά ίσως χρειάζεται να υπάρξει. Και εξηγούμαι.

Προσωπικά, δηλώνω συνήθως "άθεος". Μάλιστα, για πλακίτσα, στα αγγλικά δηλώνω "devout atheist." Όμως, υπάρχουν άνθρωποι που είναι μαχητικά άθεοι και άλλοι που είναι παθητικά άθεοι. Ίσως να χρειάζεται κάποιος όρος στο ύφος του "αθεϊστή" για τους πρώτους. Δεν αρκούνται στην προσωπική τους έλλειψη πίστης, αλλά προάγουν την ίδεα της ανυπαρξίας του θεού, κινούνται προς ένα σκοπό, ένα στόχο.

Συνήθως αρκούμαι στο ρόλο του "άθεου". Συχνά, όμως, φοράω τη μάσκα μου, γίνομαι "αθεϊστής" και παλεύω για μια κοινωνία ελεύθερη από τις επιταγές οποιουδήποτε ανώτερου όντους, ακόμα και του Flying Spaghetti Monster. Ή έστω ένα μικρόκοσμο.

-m-
Άβαταρ μέλους
50ft queenie
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 17:19
Όνομα Ιστότοπου: Attack Of The Quasars
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Γεια σου mirni! ^__^

Νομίζω πως κάπου αναφέρει ο Dawkins κάτι για μια "κλίμακα" αθεΐας. Θα το ψάξω και θα επανέλθω.

Προς το παρόν, καλώς ήρθες!
subject to change without notice
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Καλημέρα!!! Μπορείτε να δείτε την κλίμακα αθεΐας του Dawkins εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Spectrum_o ... robability. Ωραία τα λέει.
Άβαταρ μέλους
50ft queenie
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 17:19
Όνομα Ιστότοπου: Attack Of The Quasars
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Μπράβο Ιοκάστη! Είχα ξεχάσει τελείως ότι το είχα αναφέρει αυτό xD

Το 6-7 φαντάζομαι πως μας καλύπτει όλους.
subject to change without notice
Άβαταρ μέλους
Omadeon
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 16 Μαρ 2009 21:41
Όνομα Ιστότοπου: OMADEON
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ - ΕΛΛΑΔΑ
Επικοινωνία:

Κατ' αρχήν ευχαριστώ για την πρόσκληση (και άλλα τινα) Διαγόρα...

Οπως θα ξέρετε από το δημοφιλές μπλογκ του, δεν δηλώνω άθεος αλλά "αγνωστικιστής", ενίοτε με "πανθεϊστικές τάσεις", κλπ.

Για μένα είναι λίγο μάταιος κόπος να "ορίσουμε τι είναι η αθεϊα". Επισης, μιλώντας από την άποψη της Μαθηματικής Λογικής, η άρνηση είναι (τουλάχιστον) δύο ειδών, π.χ. στη γλώσσα Λογικού Προγραμματισμού Prolog.
1) η άρνηση του Χ σαν ανυπαρξία του Χ, αλλά ΜΕΣΑ στο (κλειστό) Σύστημα Λογικών Ορισμών, στο οποίο κινούμαστε.
2) η άρνηση του Χ σαν κατάρριψη του Χ, ως "ψευδές" μέσα σε ΟΛΑ τα (πιθανά) Σύμπαντα.

Επειδή το 2 είναι -οπωσδήποτε- ανέφικτο, στην πραγματικότητα ΣΥΝΗΘΩΣ εννοούμε το 1.

Hence, or otherwise, η άρνηση της ύπαρξης Θεού αποτελεί λογικό αποτέλεσμα της έλλειψης στοιχείων περί αυτού και ΟΧΙ αποτέλεσμα μιας λογικής απόδειξης του στυλ "Η ύπαρξη Θεού είναι ψευδής πρόταση".

(σας κούφανα τώρα, ντάξει, είμαι και λίγο... κουφό άτομο, παρόλ' αυτά ΑΚΟΥΩ τους πάντες με προσοχή).

Προσωπικά... ΧΕΣΤΗΚΑ για το "αν υπάρχει θεός ή όχι".
Το ΜΟΝΟ σίγουρο, είναι ότι υπάρχει ο... Δογματισμός (όλων των ειδών).
Και ιδιαίτερα απεχθής μου είναι ο συγκεκριμμένος Δογματισμός της "πίστης" ότι "υπάρχει Θεός".

Αν υπάρχει, ας... κατεβεί εδώ να φάμε πρώτα και... βλέπουμε.
Αν πάλι δεν υπάρχει, ας... συνέλθουμε από την Απώλεια Ενέργειας που προκαλεί η ενασχόληση με κάτι ανύπαρκτο.

Και στις δύο περιπτώσεις, για μένα το ΙΔΙΟ είναι. Αν και... προσωπικά μιλώντας, το βρίσκω ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ απίθανο να υπάρχει "προσωπικός θεός", θεός σαν πρόσωπο ή πλάσμα. Το θέμα (ως συνήθως) είναι αλλού.

Και το θέμα είναι απλούστατα, ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ, στον πεπερασμένο αυτό κόσμο (της Ατελούς Γνώσης - πάντα) όπου ζούμε.

Νομίζω ότι ωφελεί να ξεκινήσουμε να ΓΚΡΕΜΙΖΟΥΜΕ τον Δογματισμό.
Γι' αυτό και συμφωνώ με εκείνους που διαφώνησαν με τον όρο "αθεϊσμός".
ΟΧΙ άλλους "ισμούς".
Χορτάσαμε.
Φτάνει.
Οχι άλλο γάλα.

Καλημέρα σας! :)
Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: Η ΑΘΕΪΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΕΤΗ
Επικοινωνία:

Omadeon έγραψε:Αν πάλι δεν υπάρχει, ας... συνέλθουμε από την Απώλεια Ενέργειας που προκαλεί η ενασχόληση με κάτι ανύπαρκτο. :)
Ποιος είπε ότι ασχολούμαστε μα κάτι ανύπαρκτο...
Η αθεΐα δεν είναι ανύπαρκτη αλλά υπαρκτή, όσο και η ηλιθιότητα.
Με την ηλιθιότητα των άλλων ασχολούμαστε!
Μη δέχεστε να οικοιοποιείστε όρους και εκφράσεις των θεόπληκτων. Η αθεΐα είναι συγκεκριμένη, όσο και η τρέλα εκείνου που εισήχθη στο τρελοκομείο επειδή πίστευε πως είναι θεός!
Οι ψυχίατροι με κάτι ανύπαρκτο ασχολούνται;
Το αντικείμενο δεν είναι ο θεός, αλλά η τρέλα!
"Πέστε μου ποιος είναι πιο άθεος από μένα για να απολαύσω τη διδασκαλία του!" Fr. Nietzsche
Άβαταρ μέλους
Omadeon
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 16 Μαρ 2009 21:41
Όνομα Ιστότοπου: OMADEON
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ - ΕΛΛΑΔΑ
Επικοινωνία:

"Αθεε", μου αποδίδεις κάτι που ΔΕΝ είπα:
Omadeon έγραψε:
Αν πάλι δεν υπάρχει, ας... συνέλθουμε από την Απώλεια Ενέργειας που προκαλεί η ενασχόληση με κάτι ανύπαρκτο. :)
Ποιος είπε ότι ασχολούμαστε μα κάτι ανύπαρκτο...
Η αθεΐα δεν είναι ανύπαρκτη αλλά υπαρκτή, όσο και η ηλιθιότητα.
Μα... ΠΟΙΟΣ είπε ότι "η αθεία είναι ανύπαρκτη"?

Το αρχικό κομμάτι κειμένου ήταν ΤΡΕΙΣ ΓΡΑΜΜΕΣ και -σαφέστατα- αφορούσε την "πίστη σε ύπαρξη θεού",
όχι την... "ύπαρξη της αθείας". Δηλαδή:
Προσωπικά... ΧΕΣΤΗΚΑ για το "αν υπάρχει θεός ή όχι".
Το ΜΟΝΟ σίγουρο, είναι ότι υπάρχει ο... Δογματισμός (όλων των ειδών).
Και ιδιαίτερα απεχθής μου είναι ο συγκεκριμμένος Δογματισμός της "πίστης" ότι "υπάρχει Θεός".

Αν υπάρχει, ας... κατεβεί εδώ να φάμε πρώτα και... βλέπουμε.
Αν πάλι δεν υπάρχει, ας... συνέλθουμε από την Απώλεια Ενέργειας που προκαλεί η ενασχόληση με κάτι ανύπαρκτο.
Ο λόγος που επιμένω (εκτός από ότι δεν μου αρέσουν οι αλλοιώσεις αρχικών νοημάτων)
είναι διότι η "πίστη στην ύπαρξη θεού" προκαλεί απώλεια Ενέργειας (στον "πιστό").

Αν δίνεις όλη σου την προσοχή σε ένα "Κυρίαρχο Ον" το οποίο είναι ανύπαρκτο,
τότε αυτό είναι σαν να προσκυνάς μια... μαύρη τρύπα (που σε ρουφάει).

ΑΥΤΟ είναι ένα από τα πρωταρχικά προβλήματα, που προκαλούν οι θρησκείες:
Οι θρησκείες απαιτούν την αφοσίωση (και επομένως τη σπατάλη ενέργειας) σε κάτι που είναι,,,
είτε ανύπαρκτο, είτε θεμελιωδώς αδύνατο-να-αποδειχθεί (επομένως πρακτικά ανύπαρκτο - πάλι).

Τώρα, το άν ή όχι "υπάρχει η αθεία" είναι άλλο θέμα και... ούτε καν μου πέρασε από το μυαλό.
(Πρόκειται για κατασκευή του νου, έτσι κι αλλιώς, οπότε δεν τίθεται καν παρόμοιο πρόβλημα).
Άβαταρ μέλους
Omadeon
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 16 Μαρ 2009 21:41
Όνομα Ιστότοπου: OMADEON
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ - ΕΛΛΑΔΑ
Επικοινωνία:

On second thought...

Νομίζω ότι κατανόησα κάπως ΓΙΑΤΙ έγινε η παρερμηνεία και η αντιστροφή νοήματος.

Διότι... ΙΣΩΣ κάπου "αμυνόμαστε ασυναίσθητα", στην οποιαδήποτε νύξη ότι ΚΑΘΕ ενασχόληση
με... ανύπαρκτα πράγματα αποτελεί (λίγο-πολύ) ένα είδος Σπατάλης Ενέργειας (αφού απαιτεί προσοχή).

Με ΑΥΤΗ την έννοια, θα μπορούσε κανείς να πει -πράγματι- ότι ΚΑΙ η αθεία, αν μετατραπεί σε "-ισμό"
θα αποτελέσει ΑΛΛΗ μια "νοητική Μαύρη Τρύπα", όπως τόσες άλλες.

Αυτό είναι όμως... άλλο θέμα (που δεν είχα καν σκεφτεί αρχικά)
και... επιπλέον, μπορούμε με ασφάλεια να θεωρήσουμε (προς το παρόν) ΑΜΕΛΗΤΕΑ αυτή τη "σπατάλη".

χμ... ή μήπως όχι?

Σάμπως δεν την πατήσαμε λίγο-πολύ ΟΛΟΙ, κάποια στιγμή, να... δίνουμε σημασία σε κάτι ανύπαρκτο (για μας)?
Η βλακεία, για παράδειγμα, ΕΙΝΑΙ τελικά "υπαρκτή ΓΙΑ ΜΑΣ"? Η μήπως είναι υπαρκτή για τους... βλάκες (κυρίως)?
Μήπως την πατάμε, κάπου, δίνοντάς της "πραγματική υπόσταση"?

Διότι... ΟΛΕΣ οι κατασκευές του Νου, και οι φιλοσοφίες και όλοι οι "-ισμοί",
τελικά ΔΕΝ είναι "υπαρκτά πράγματα" (με την ίδια έννοια που υπάρχει π.χ. ένα ποτήρι ή ένας άνθρωπος).

Εν κατακλείδι, η "μάχη κατά των Μαύρων Τρυπών" είναι εκείνο που μετράει, πιο πολύ. -χεχε

Και καταλήγω στην άποψη πως...
μια από τις μεγαλύτερες τέτοιες "μαύρες τρύπες" είναι η Οργανωμένη Θρησκεία.
Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: Η ΑΘΕΪΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΕΤΗ
Επικοινωνία:

Μεγάλη έκταση έδωσες omadeon σε ένα υποτυπώδες ζήτημα, που καλά καλά δεν κατάλαβα πού διαφωνείς. Έχοντας υπ’ όψιν μου την γενική πεποίθηση των χριστιανών ότι η αθεΐα εκφράζει κάτι που δεν υπάρχει (ενώ το αντίθετο είναι υπαρκτό, δηλαδή ο θεός- έξυπνη βλακεία) θέλησα να σου κάνω γνωστό ότι δεν είναι έτσι. Αν έχεις διαφορετική γνώμη, καλώς! Σπατάλη χρόνου είναι να μιλάμε για κάτι που μεταξύ μας συμφωνούμε!
"Πέστε μου ποιος είναι πιο άθεος από μένα για να απολαύσω τη διδασκαλία του!" Fr. Nietzsche
Άβαταρ μέλους
Omadeon
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 16 Μαρ 2009 21:41
Όνομα Ιστότοπου: OMADEON
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ - ΕΛΛΑΔΑ
Επικοινωνία:

Μεγάλη έκταση έδωσες omadeon σε ένα υποτυπώδες ζήτημα, που καλά καλά δεν κατάλαβα πού διαφωνείς.
Σόρυ.
Το ζήτημα αυτό ΔΕΝ είναι "υποτυπώδες".
Αντίθετα, νομιζω ότι είναι όχι μόνο ουσιώδες αλλά ίσως...
ΤΟ ΠΙΟ ουσιώδες, από ΟΛΑ τα ΣΗΜΕΡΙΝΑ ιδεολογικά και φιλοσοφικά ζητήματα.

Και ΓΙΑΤΙ πρέπει -ντε και καλά- "να διαφωνώ".
Μιλάμε "για να διαφωνούμε" ή μιλάμε για να ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΜΕ;
Έχοντας υπ’ όψιν μου την γενική πεποίθηση των χριστιανών ότι η αθεΐα εκφράζει κάτι που δεν υπάρχει (ενώ το αντίθετο είναι υπαρκτό, δηλαδή ο θεός- έξυπνη βλακεία) θέλησα να σου κάνω γνωστό ότι δεν είναι έτσι.
Ναί φίλε, αλλά μπροστά στην ανάγκη σου να επιτεθείς σε αυτούς δεν δίστασες να ΑΛΛΟΙΩΣΕΙΣ ΣΟΒΑΡΑ κάτι που είπα.

Θα είμαι ειλικρινής μαζί σου.

Γενικά ο τρόπος που πλασάρεσαι (the way you come across) επικοινωνιακά, μου φαίνεται βλαβερός για σένα τον ίδιο διότι είναι πολύ φανατικός. Αθελά σου έχεις γίνει ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΟΣ από την ΥΠΑΡΞΗ χριστιανικών "δομών επιχειρημάτων", χωρίς τα οποία δεν νιώθεις καλά γιατί δεν έχεις τον προσφιλή σου... "σάκκο του μποξ" με τον οποίο παίζεις το αγαπημένο σου διανοητικό παιγνίδι "Πνευματικού πολέμου".

Οπότε... λόγω στέρησης, μπορεί και να γυρίσεις κάποια στιγμή στο διπλανό σου, ΑΣΧΕΤΩΣ του ΤΙ πιστεύει, να... αρπάξεις και να πετσοκόψεις μια δική του φράση, έτσι "στην ψύχρα" και να την... αντιστρέψεις παρουσιάζοντάς την ΣΑΝ να μοιάζει με το ΣΥΝΗΘΗ αγαπημένο σου "χριστιανικό σάκκο του μποξ" με τον οποίο σου αρέσει (ή έχεις εθιστεί) να "παίζεις πόλεμο".

Kοίτα, αν είναι να αρχίσουμε -τώρα- μια ΚΑΡΙΚΑΤΟΥΡΑ άλλων ΞΟΦΛΗΜΕΝΩΝ φανατικών ιδεολογιών,
προκειμένου να κάνουμε ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια με αυτές,
..."παίζοντας πόλεμο" με τα ίδια "βρώμικα μέσα",
κ.ο.κ.
Τότε... ΖΗΤΩ ΠΟΥ ΚΑΗΚΑΜΕ. Τέτοιο κίνημα αθέων... να το ΒΡΑΣΩ.

Εχουμε ΗΔΗ δει, επανειλλημένα,
τα βρώμικα μέσα διαφόρων χριστιανών και άλλων φανατικών ιδεολόγων.

Αν λόγω ΕΞΑΡΤΗΣΗΣ δημιουργήσουμε ουσιαστικά τις
ίδιες (κατασταλτικές) δομές, ΤΙΠΟΤΑ δεν θα καταφέρουμε.

Οι ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ της ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΗΣ ΜΟΛΥΝΣΗΣ
που προκάλεσε ο βρωμερός "Θου-Βου" στο μπλογκ του Διαγόρα
ΤΩΡΑ αρχίζουν να εμφανίζονται.
Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: Η ΑΘΕΪΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΕΤΗ
Επικοινωνία:

Ναί φίλε, αλλά μπροστά στην ανάγκη σου να επιτεθείς σε αυτούς δεν δίστασες να ΑΛΛΟΙΩΣΕΙΣ ΣΟΒΑΡΑ κάτι που είπα.

Θα είμαι ειλικρινής μαζί σου.

Γενικά ο τρόπος που πλασάρεσαι (the way you come across) επικοινωνιακά, μου φαίνεται βλαβερός για σένα τον ίδιο διότι είναι πολύ φανατικός. Αθελά σου έχεις γίνει ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΟΣ από την ΥΠΑΡΞΗ χριστιανικών "δομών επιχειρημάτων", χωρίς τα οποία δεν νιώθεις καλά γιατί δεν έχεις τον προσφιλή σου... "σάκκο του μποξ" με τον οποίο παίζεις το αγαπημένο σου διανοητικό παιγνίδι "Πνευματικού πολέμου".
Ούτε αλλοίωσα κανένα, ούτε επιτέθηκα, ούτε καταλαβαίνω τι λες!
Αυτά που μου προσάπτεις, πες τα στον εαυτό σου!
"Πέστε μου ποιος είναι πιο άθεος από μένα για να απολαύσω τη διδασκαλία του!" Fr. Nietzsche
Άβαταρ μέλους
Omadeon
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 16 Μαρ 2009 21:41
Όνομα Ιστότοπου: OMADEON
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ - ΕΛΛΑΔΑ
Επικοινωνία:

Αθεε, Φίλε μου,
είδα προ ολίγο το ΠΟΛΥ αξιόλογο ιστολόγιό σου.

Νομίζω ότι είσαι ΑΡΙΣΤΟΣ στα θέματα με τα οποία καταπιάνεσαι, όμως ΙΣΩΣ δεν προσέχεις δεόντως τα θέματα επικοινωνίας ιδεών.

Εγώ είπα ότι η πίστη σε θεό προκαλει απώλεια (προσοχής/ενέργειας κλπ), διότι Ο ΘΕΟΣ είναι κάτι ανύπαρκτο,
κι εσύ (παραπέμποντας σε ΑΥΤΗ τη δήλωση) είπες ότι "η αθεία δεν είναι ανύπαρκτη".

ΤΙ θέλεις να σχολιάσω;

Μετά... μου λες ότι δεν είναι ουσιωδες το θέμα αυτό. ΟΚ.

Μα... η παραπομπή σου ήταν σε δικό μου λεχθέν, σε δική μου γραμμή κειμένου (της οποίας το ΝΟΗΜΑ αντιστράφηκε).

Επιπλέον, είπες κάτι περί "τρέλλας" και παρομοίασες την "ύπαρξη της τρέλλας" με άλλα πράματα...
Ισως δεν κατανοούμε ότι ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ οι "τρελλοι" είμαστε ΕΜΕΙΣ.
Και... επιπλέον, ΜΗΝ είσαι τόσο σίγουρος για όσα κυκλοφορούν εν Ελλάδι περί τρέλλας.
Δες για παράδειγμα αυτό
http://lawsofform.wordpress.com/2009/02 ... ie-oshins/

Εφόσον διαμαρτύρεσαι πάντως, θεωρώ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι δεν είχες την παραμικρή ΠΡΟΘΕΣΗ να αλλοιώσεις τίποτε.
Η μόνη μου ένσταση είναι ότι αυτό ΣΥΝΕΒΗ εκ των πραγμάτων.
Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: Η ΑΘΕΪΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΕΤΗ
Επικοινωνία:

Φίλε omadeon, έστω και την τελευταία στιγμή περιέσωσες αυτό που ανεπανόρθωτα θα κατέστρεφες!
Το προηγούμενό σου σχόλιο ήταν πολύ εριστικό και βγήκα από τα ρούχα μου, όταν μου έγραψες, ότι ψάχνω να βρω σάκο του μποξ και τέτοιες αηδίες.
Αντιπαθώ φοβερά τους καβγάδες, όχι μόνο στο internet αλλά και στην προσωπική μου ζωή. Θα θυμάσαι φαντάζομαι πως αντιμετώπισα, έναν Ανώνυμο στην τελευταία ανάρτηση του Ανορθόδοξου, που τον αποπήρες, κάπως άκομψα!
Όμως, στην μεταξύ μας συζήτηση, ούτε κατάλαβα πού υπήρχε διαφωνία για να μου γράψεις «Γενικά ο τρόπος που πλασάρεσαι (the way you come across) επικοινωνιακά, μου φαίνεται βλαβερός για σένα τον ίδιο διότι είναι πολύ φανατικός».
Σε μένα το γράφεις αυτό που είμαι υπόδειγμα χαμηλού τόνου, ακόμα κι όταν οι άλλοι με βρίζουν…
Όμως, σε ευχαριστώ που είδες τη σελίδα μου και αναγνώρισες ότι είναι μια αξιόλογη σελίδα. Αν δεις ποτέ να προκαλώ κανέναν να δημοσιεύσεις την σύνδεση του topic και να με ξεμπροστιάσεις, όμως όχι άδικα να με κατηγορείς!
Δες τα σχόλια πιο πάνω, τι σου έγραψα και τι μου έγραψες. Κι όμως δεν σου επιτέθηκα!
Αντίθετα σε αποκαλώ φίλο, γιατί φαίνεσαι να συνδέεσαι με φίλους μου και ομοϊδεάτες και είναι κρίμα να με συκοφαντείς χωρίς λόγο!
Εν πάση περιπτώσει, δέχομαι ότι κάτι πήρες στραβά ή έστω ότι εγώ δεν σου έδωσα να καταλάβεις…
Ας πάψουμε να ερίζουμε μεταξύ μας. Σου το έγραψα και πιο πάνω και σου το ξαναγράφω «Σπατάλη χρόνου είναι να μιλάμε για κάτι που μεταξύ μας συμφωνούμε!»
Βλέπεις λοιπόν, εγώ νόμιζα ότι συμφωνούμε και ξαφνικά σε είδα να με επιτίθεσαι!
Λοιπόν, φίλε omadeon, να είσαι καλά!
"Πέστε μου ποιος είναι πιο άθεος από μένα για να απολαύσω τη διδασκαλία του!" Fr. Nietzsche
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Γειά και από μένα και καλορίζικη η νέα προσπάθεια.

Προς το παρόν δεν έχω χρόνο να διαβάσω αναλυτικά όλα τα post,θα ήθελα όμως να προσθέσω κάτι,σημαντικό κατά τη γνώμη μου:Βασική συνιστώσα της νέας προσπάθειας είναι (εκτός από τον δημόσιο διάλογο για το φαινόμενο της θρησκείας από αθεϊστική-αγνωστικιστική σκοπιά και τη διεκδίκηση ενός πραγματικά κοσμικού κράτους και ουσιαστικής και πλήρους ανεξιθρησκείας) και να σκίσει το πέπλο της σιωπής,της σιωπηρής συναίνεσης που επικρατεί στην Ελλάδα και αλλού και θέτει τη θρησκεία ιδεολογικά στο απυρόβλητο.Επιπλέον να δώσει και σε άλλους που σκέφτονται με τον ίδιο τρόπο και νιώθοντας περιθωριοποιημένοι σιωπούν.

Θα ήταν μεγάλο επίτευγμα αν μπορούσαμε να πετύχουμε-στο μέτρο των δυνατοτήτων μας-έστω και αυτό:Να καταδειχθεί ότι το να είσαι άθεος είναι κάτι το φυσιολογικό,μπορεί κανείς να κρίνει την θρησκεία χωρίς να ντρέπεται και να φοβάται,ότι οι άθεοι δεν είναι ούτε ανήθικοι,ούτε προδότες,ούτε σατανιστές και ότι το να θεωρείται σκάνδαλο να είναι κανείς άθεος είναι μιά αισχρή προκατάληψη,που παραβιάζει ανθρώπινα δικαιώματα και νοθεύει την ουσία της δημοκρατίας.

Να μπορούν οι άνθρωποι να συζητούν,να κρίνουν και ακόμη και να απορρίπτουν δημόσια τη θρησκεία χωρίς να αντιμετωπίζονται σαν ανώμαλοι.
Άβαταρ μέλους
Omadeon
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 16 Μαρ 2009 21:41
Όνομα Ιστότοπου: OMADEON
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ - ΕΛΛΑΔΑ
Επικοινωνία:

Φίλε Αθεε,
δυστυχώς... έχω τα ελαττωματάκια μου (όπως βλέπεις).
Πάντως έχω ΚΑΙ τα... αντίδοτα. η ειλικρίνεια νομίζω ότι είναι το καλυτερότερο.

Θα προτιμούσες να ΜΗ σου έλεγα την εντύπωση που σχημάτισα, και να ΜΗ διαλυόταν;

Κάλλιο ειλικρίνεια και στο χέρι, παρά... παράνοια και καρτέρει!

Γεγονός είναι ότι -όπως αποδείχτηκε- εντελώς άθελά σου, έχοντας το μυαλό σου ΑΛΛΟΥ, αν το δούμε από καθαρά λογική άποψη, είχα κι εγώ βάσιμο λόγο να θεωρήσω ότι αλλοιώθηκε το νόημα όσων είπα. Και... επειδή είμαι ταχυγράφος, επεξεργαζόμενος ΤΟΝΟΥΣ πληροφορίας κάθε μέρα, με πάγια τακτική την ανίχνευση λογικών ασυνεπειών, είπα όσα είπα.

Ενα μόνο λάθος κάνεις - ΠΟΛΥ ήπιο κατά τη γνώμη μου, αλλά... αξίζει λίγη προσοχή.
ΥΠΟΤΙΜΑΣ το βαθμό που η επικοινωνιακή "πολεμική" διάσταση που (δηλώνεις πως) αποστρέφεσαι, έχει τη δύναμη να πλάσει και να διαμορφώσει τις ίδιες τις επικοινωνίας μας/σου. Δηλαδή, ναι μεν εσύ "κουλ", ψύχραιμος, νηφάλιος... πολέμιος ΚΑΘΕ πολεμοχαρούς, αλλά στην πράξη κάνεις ασυναίσθητα κάποιες ΟΧΙ κακόβουλες αλλά... υπαρκτές "μετατοπίσεις νοήματος".

Εγώ ΔΕΝ δηλώνω ούτε ψύχραιμος ούτε ΠΡΑΚΤΙΚΑ "μετριοπαθής". Δεν θα μπορούσα άλλωστε, αφού... γράφω γρηγορότερα από όσο... σκέφτομαι. Αυτό εξασφαλίζει πολλές φορές μια πολύ ποιοτική επικοινωνία, άλλες φορές όμως δημιουργεί και προβληματάκια. Με τον καιρό, έχω μάθει να τα λύνω πρακτικά, άμεσα, σταράτα, μέσω της ειλικρίνειας και του ΑΜΕΣΟΥ ξεκαθαρίσματος.

ΑΝ ήσουν κακόβουλος, θα φαινόταν ΑΜΕΣΩΣ. Δεν θα μπορούσε να κρυφτεί καν. Το ίδιο αποδείχτηκε τελικά, για το ακριβώς αντίθετο.

Πάντως, αν είδες τα σχόλια που σου έγραψα και στο μπλογκ της Ιοκάστης, το πρόβλημα που συμπτωματικά εντοπίστηκε εδώ δεν είναι τυχαίο, όσον αφορά τη φθορά που μας προκαλεί κάτι ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ, όπως ο... καλός Θεούλης.

Ο Ελύτης είχε γράψει σχετικά "το σημάδι της σφαίρας που ΔΕΝ ΕΠΕΣΕ, εξακολουθεί να προκαλεί τον θάνατο".

Τα λέμε...
Απάντηση