Χοιρινό για μουσουλμάνους φοιτητές

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Με αφορμή το άρθρο Χοιρινό για μουσουλμάνους φοιτητές, εσείς πού βρίσκεστε στην κλίμακα που έχει άκρα τις δύο απόψεις
-> Οι κοινωνίες πρέπει να μεριμνούν για όλες τις ιδιαιτερότητες των θρησκευτικών ομάδων,
-> Οι αλλόθρησκοι μετανάστες οφείλουν να συμμορφώνονται στις επιταγές της κοινωνίας που τους φιλοξενούν
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

και μονο που σε ΥΠΟΧΡΕΩΝΟΥΝ να κανεις κατι ειναι λαθος
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Το συγκεκριμένο αναφέρεται σε φοιτητή σχολής μαγειρικής. Εγώ θα έλεγα ο συγκεκριμένος να βαθμολογηθεί ανάλογα με την ποιότητα/γεύση του χοιρινού που μαγείρεψε, όχι ανάλογα με αν το δοκίμασε. αν δεν το πέτυχε, να κοπεί. Γενικά μπορεί να γίνει μια χαρά μάγειρας σε μουσουλμανική χώρα όπου ίσως να μην χρειαστεί να μαγειρέψει χοιρινό.

Ας μεταφέρουμε το πρόβλημα σε χορτοφάγους/κρεατοφάγους, γιατί με το θρησκευτικό θέμα πιστεύω υπάρχει μια προκατάληψη εναντίον τους (για μένα μιλώ).
Είναι θέμα προσωπικών επιλογών και τι διάθεση έχει ο κάθε ένας (η κάθε κοινωνία) να τις σεβαστεί, σε συνάρτηση με το κόστος που υπάρχει για την κοινωνία. Αν κάποιου μεθαύριο η θρησκεία του απαιτεί να μένει σε βίλα πολύ αμφιβάλλω αν ακόμα και η πιο ανεκτική κοινωνία θα δεχθεί να επωμιστεί το κόστος. Τώρα αν ο άλλος θέλει να φάει λαχανικά αντί κρέας ε δε νομίζω ότι είναι τόσο τραγική η απαίτηση για να είναι απορριπτέα.
Spoiler: Εμφάνιση
Ένας μάγειρας που ξέρει τι κάνει, δεν βλέπω να έχει ιδιαίτερο πρόβλημα να ετοιμάσει και ένα τέντζερη με κοτόπουλο η λαχανικά, αντί άλλο ένα τέντζερη με χοιρινό. Σε όλα θα χρειαστεί ένα ίδιο κόπο, να τα κόψει, να τα προσέξει κλπ
Off Topic
Στο CERN στο εστιατόριο κάθε μέρα είχαν 5+ πιάτα μεσημέρι και άλλα τόσα βράδυ συν σαλάτες κλπ που τα στόλιζες με άλλες τόσες επιλογές (λαχανικά, πατάτες, ρύζια κλπ), με 4 - 5 μαγείρους (και αρκετούς εργάτες μάλλον) και έτρωγαν καμιά 300 - 400 (τις περιόδους αιχμής) άτομα (στο ένα εστιατόριο και δεν ξέρω πόσα στο άλλο, πρέπει να ήταν περισσότεροι).
Στο Καποδιστριακό είχαν 10 μαγείρους που τάιζαν 1000 φοιτητές με ...1 πιάτο στο οποίο ποτέ δεν έβγαιναν οι μερίδες και το αντικαθιστούσαν με κάτι λουκάνικα και πουρέ. Το κόστος της μερίδας ήταν το μισό περίπου (ίσως και στο 35%)(όμως τα πιάτα επιδοτούνται από το ελληνικό δημόσιο με σεβαστά ποσά). Τα φρούτα αρκετές φορές είχαν ζωάκια μέσα... μιας και πιάσαμε την κουβέντα.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Στέλιος
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011 14:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Σε μένα η θρησκεία μου απαγορεύει το μπρόκολο και το κουνουπίδι! : brrr :
sorry, αλλά δεν κρατήθηκα
Ποιο από τα δύο: Είναι ο άνθρωπος μια από τις γκάφες του θεού ή ο θεός μια από τις γκάφες του ανθρώπου;
Φρήντριχ Νίτσε
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε:Με αφορμή το άρθρο Χοιρινό για μουσουλμάνους φοιτητές, εσείς πού βρίσκεστε στην κλίμακα που έχει άκρα τις δύο απόψεις
-> Οι κοινωνίες πρέπει να μεριμνούν για όλες τις ιδιαιτερότητες των θρησκευτικών ομάδων,
-> Οι αλλόθρησκοι μετανάστες οφείλουν να συμμορφώνονται στις επιταγές της κοινωνίας που τους φιλοξενούν
Στη μέση.

Θεωρώ ότι:

- Δεν χρειάζεται να μεριμνά η κοινωνία για τις ιδιαιτερότητες των θρησκευτικών ομάδων.

Από την άλλη, θεωρώ τη διατύπωση της δεύτερης φράσης σου (το "άλλο άκρο") εσφαλμένη.
Πρώτον, δεν θα πρέπει να μιλάμε για "αλλόθρησκους" ειδικά, ούτε καν "μετανάστες", αλλά για όλους τους πολίτες γενικά. Όλοι τις ίδιες υποχρεώσεις και δικαίωματα (πρέπει να) έχουμε, και δεν χρειάζεται να δημιουργούμε διακρίσεις με βάση το θρήσκευμα ή την καταγωγή ή το πόσο πρόσφατα ήρθε κάποιος στη χώρα.
Δεύτερον, δεν θα πρέπει να μας αφορούν οι επιταγές της κοινωνίας, αλλά εκείνες της πολιτείας, που δεν είναι αναγκαστικά ίδιες.

Είμαι λοιπόν της γνώμης ότι:

- Όλοι οι πολίτες οφείλουν να συμμορφώνονται με τις επιταγές της πολιτείας.

Από εκεί και πέρα, οι επιταγές της πολιτείας θα πρέπει να είναι λογικές. Αλλά το τι σημαίνει λογικές, μπορούμε να το συζητάμε εις τον αιώνα τον άπαντα χωρίς να συμφωνήσουμε.

Αν έπρεπε να δώσω έναν μπούσουλα σε σχέση με τις ιδιαιτερότητες που προκύπτουν λόγω συνείδησης (ιδεολογικές και φιλοσοφικές θέσεις - και θρησκευτικές μεταξύ άλλων, αλλά και χορτοφάγοι, αντιρρησίες συνείδησης και οτιδήποτε άλλο, χωρίς να είναι αναγκαίο να ενταχθεί κανείς σε ομάδα ή κατηγορία), θα έλεγα ότι σε περιπτώσεις όπου ο πολίτης είναι υποχρεωμένος να κάνει κάτι (π.χ. να πάει στρατό, σε κάποιες χώρες) και εφόσον η ιδιαιτερότητά του δεν διαταράσσει σοβαρά την δημόσια τάξη και δεν δημιουργεί δυσβάστακτο βάρος ή πρόβλημα για την πολιτεία, καλό θα ήταν να υπάρχει κάποια πρόβλεψη προς διευκόλυνσή του (π.χ. μόνιμο χορτοφαγικό μενού στο στρατό - θα βολεύονται με αυτό και οι χορτοφάγοι και όσοι νηστεύουν).

Σε περιπτώσεις όμως που η δραστηριότητα δεν είναι υποχρεωτική, θα έλεγα ότι δεν χρειάζεται πρόβλεψη: αν έχει συνειδησιακό πρόβλημα, ας μην συμμετέχει και τέρμα, τι να κάνουμε.

Η περίπτωση της σχολής είναι τέτοια: δεν είναι υποχρεωμένοι να σπουδάσουν μαγειρική. Αν η θρησκεία τους τούς εμποδίζει να δοκιμάσουν χοιρινό, και αν το να δοκιμάσεις χοιρινό είναι μέρος του μαθήματος (και δεν θα συζητήσουμε εδώ το αν μπορεί ή αν πρέπει ένας μάγειρος να σπουδάσει χωρίς να δοκιμάσει τα φαγητά που ετοιμάζει - αυτό ας το κρίνουν οι διδάσκοντες), τότε τι να κάνουμε δεν μπορεί να σπουδάσει στη συγκεκριμένη σχολή, κι ας το πάρει απόφαση.

Δεν είναι η σχολή που τον αποκλείει από τη συμμετοχή, η θρησκεία του είναι που τον εμποδίζει να συμμετάσχει.
Ας το καταλάβει κάποια στιγμή, και ας ιεραρχήσει τις αξίες στη ζωή του.
Ας καταλάβει ότι αν είναι μουσουλμάνος, κάποια πράγματα είναι κλειστά γι' αυτόν.
Ας καταλάβει ότι αν θέλει να ανοίξει τους ορίζοντές του, θα πρέπει να αφήσει πίσω του τις παρωπίδες της θρησκείας.
Ας προσαρμοστεί αυτός στον κόσμο, και ας μην έχει την απαίτηση να προσαρμοστεί ο κόσμος σε αυτόν.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Είναι πολύ κουραστικό να αιτείται διαρκώς ιδιαίτερη μεταχείριση με το άλλοθι της θρησκείας, και να είμαστε υποχρεωμένοι να το σεβόμαστε, λες κι έχει καμιά λογική αυτό. Τις ιδιαιτερότητες άλλων ανθρώπων, που είναι ίσως εξίσου σημαντικές για τους ίδιους αλλά που δεν είναι ενταγμένες σε ένα θρησκευτικό δόγμα, ποιος τις λογαριάζει;

Να δώσω κι ένα προσωπικό παράδειγμα.

Δεν μου αρέσει να σκοτώνω. Για ένα διάστημα 5 ετών, περίπου από τα 20 ως τα 25 μου, ήμουν χορτοφάγος για λόγους αρχής. Που σημαίνει ότι με βάση την ιδεολογία μου δεν μπορούσα να σκοτώσω, ούτε να σκοτώσουν αλλοι για μένα και να χρησιμοποιήσω το πτώμα, είτε για τροφή είτε για οτιδήποτε άλλο (δεν φορούσα δερμάτινα κλπ).

Στη σχολη βιολογίας όπου σπούδασα, ήλθε μια στιγμή που έπρεπε να σκοτώσουμε βατράχια και ποντίκια. Ένιωθα ότι μου ήταν αδύνατον να το κάνω, αλλά προσπάθησα παρ' όλ' αυτά. Ένιωθα φρικτές ενοχές. Μια φορά τα βρόντηξα κι έφυγα από το εργαστήριο. Τις άλλες φορές έμεινα. Κάποιες φορές τα σκότωναν άλλα μέλη της ομάδας μου στο εργαστήριο, αλλά φυσικά εγώ συμμετείχα στο πείραμα.
Ποτέ μου δεν διανοήθηκα ότι θα έπρεπε το πανεπιστήμιο να κάνει κάποια εξαίρεση για μένα. Θεώρησα δεδομένο ότι η σχολή είναι έτσι, και ότι αν θέλω να πάρω πτυχίο, θα πρέπει κάπως να τα βγάλω πέρα, να το αποδεχτώ, να το ανεχτώ, ξέρω κι εγώ, να κάνω τα πικρά γλυκά και να καταπιώ το χάπι. Σκεφτόμουν τότε, και σκέφτομαι ακόμη, ότι θα ήθελα να γινόταν μια προσπάθεια να αλλάξει αυτό και να γίνονται τα εργαστήρια χωρίς να χρειάζεται να σκοτώνονται ζώα - συνολικά όμως, όλα τα εργαστήρια για όλους τους φοιτητές, όχι να γίνει μια εξαίρεση για μένα λόγω ιδεολογίας.

Νομίζω ότι οι θρήσκοι θεωρούν κεκτημένο τους δικαίωμα να ικανοποιείται κάθε παλαβομάρα που έχει μέσα το δόγμα τους ή τα έθιμά τους, επειδή είναι πολυάριθμοι και επειδή επί αιώνες αυτά τα έθιμα και τα δόγματα ήταν όχι μόνο σεβαστά αλλά και επιβεβλημένα. Ε καιρός είναι να καταλάβουν ότι δεν υπάρχει λόγος να συμβαίνει αυτό.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

..και μπριτζόλα με το αίμα της για τους vegetarians :mrgreen:
État de siège
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Off Topic
Καλά, αν είχαμε όλοι τη δική σου αυτο-συνέπεια και ιδιοσυγκρασία δεν θα είχαμε πρόβλημα με ούτε με πιστούς ούτε και με κανέναν άλλον.
Κάποιες φορές αναρωτιέμαι πόσο καλύτερος θα ήταν ο κόσμος μας αν όλοι κατέβαλαν σημαντική προσπάθεια να λύσουν τα προβλήματα τους με ιδία μέσα (υποστώντας τις ανάλογες στερήσεις κλπ) αντί απλώς να γκρινιάζουν για αυτά μήπως και τους τα λύσουν άλλοι.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Ενημερώθηκε τότε ότι εάν δεν κατανάλωνε χοιρινό κρέας και εάν δεν γευόταν κρασί, δεν θα είχε την ευκαιρία να αποφοιτήσει.
:roll: Παπαριές (αν όντως έγινε κάτι τέτοιο) ...όσο και αν αντιπαθώ τους εγκεφαλικά ανάπηρους μουσουλμάνους.
État de siège
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Πάντως μου την σπάνε και οι πολιτικά correct ρατσισταράδες που τα φέρνουν πλαγίως καταλήγοντας να λένε μαλακίες
Η Διεύθυνση της Σχολής επιμένει ότι η θρησκεία δεν απαγορεύει στους μουσουλμάνους να τρώνε χοιρινό και να πίνουν κρασί και επικαλέστηκε, σύμφωνα με την εφημερίδα, και Τούρκο Ιμάμη.



:facepalm:
État de siège
Άβαταρ μέλους
Globetrotter
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: 27 Αύγ 2010 23:32
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Εμένα με εξοργίζει που στις αεροπορικές το μενού για τους εβραίους είναι πάντα πιο νόστιμο και έχει μεγαλύτερη ποσότητα φαγητού :snooty:

Το βρίσκω ρατσιστικό :liar:
:facepalm: :whistle:
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Και ποιος σ' εμποδίζει να δηλώνεις εβραίος εκεί; :whistle: : brrr : :mrgreen:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
fireFight
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 15 Σεπ 2011 12:16
Όνομα Ιστότοπου: -

Ωραιο διλημμα! Πρακτικα σκεπτομενος και με δεδομενο οτι οι θρησκειες ανα τον κοσμο υπολογιζονται απο λιγες χιλιαδες μεχρι.. πολλες, φανταστειτε τι θα γινοταν αν ο καθενας απαιτουσε απο τους υπολοιπους να σεβονται τις ιδιαιτεροτητες της δικιας του.. με λιγα λογια Dystopia.
Λυση βλεπω στη 2η προταση η οποια δεν ειναι καθολου απλη στην υλοποιηση: απαιτει απουσια δογματισμου, εγωκεντρισμου, φανατισμου,.. και κυριως ανοιχτα μυαλα........ Καληνυχτα κοσμε!
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Οι ΜτΙ μια χαρά αφήνουν κόσμο να πεθάνει όταν χρειάζεται μετάγγιση...
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Vagelford
Δημοσιεύσεις: 900
Εγγραφή: 25 Απρ 2010 23:26
Όνομα Ιστότοπου: [ΜΑΥΡΟ - ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ]
Επικοινωνία:

Δεν ξέρω ποιοι είναι το συγκεκριμένο θέμα, αλλά ήθελα να κάνω ένα σχόλιο σε ένα σημείο που έπεσε το μάτι μου.
AoratiMelani έγραψε: Θεωρώ ότι:

- Δεν χρειάζεται να μεριμνά η κοινωνία για τις ιδιαιτερότητες των θρησκευτικών ομάδων.
Εγώ θεωρώ ότι αυτή ακριβώς είναι η υποχρέωση μιας οργανωμένης κοινωνίας, δηλαδή να μεριμνά για τις ιδιαιτερότητες των ομάδων που έχουν ιδιαιτερότητες. Δεν βλέπω γιατί ο προσδιορισμός της ομάδας θα πρέπει να κάνει διαφορά.
"You are a spherical ungalvanized tin... You are an ungalvanized tin any way you look at it."

Εικόνα Vagelford's Channel
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Για μένα που είμαι χριστιανοφάγος και μουσουλμανοφάγος τη προτείνετε να νηστεύω ή όχι?
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

εγινε μπαχαλο αλλο ενα θεμα η ειναι ιδεα μου?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Αν το πρόγραμμα της σχολής απαιτούσε την δοκιμή των φαγητών καλώς έγινε. Δε νομίζω ότι οφείλει μια σχολή να προσαρμόζει το πρόγραμμα σπουδών της στις ιδεολογικές προκαταλήψεις των σπουδαστών της.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

οταν ομως ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ να κανεις κατι ειναι απο μονο του ενα λαθος
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Απάντηση