Μπορούμε να έιμαστε σίγουροι πως δεν υπάρχει θεός;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

ΕΡΩΤΗΣΗ:
Μπορούμε να έιμαστε σίγουροι πως δεν υπάρχει θεός;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ: THE OFFICIAL GOD FAQ

Βασικά με έχουν καλύψει οι προλαλήσαντες (Γιατρός του ΙΚΑ, Άναρχος και λοιποί) γι' αυτό αρκούμαι στον ελαφρύ χαβαλέ (μεταξύ ααστείου και σοβαρού όμως, εδώ που τα λέμε... μα, υπάρχει θεός; μα είστε σοβαροί τώρα;)
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ

Τεμπελόσκυλο, η ειρωνεία δεν βοηθάει στην κουβέντα όπως έχει διαμορφωθεί. Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τέτοιες πρακτικές που δυναμιτίζουν την συζήτηση. Ευχαριστώ
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε: Ποίος μπορεί να πη ότι υπάρχει ο ΝΤΑΛΑΣ; Εγώ τον "εφηύρα" σε μία στιγμή αδυναμίας, περισυλλογής, ανίας, μαλακίας... Ποίο είναι το στοιχείο το οποίο θα πείση κάποιον ότι υπάρχει η πιθανότης (έστω μηδαμινή) ο ΝΤΑΛΑΣ να είναι υπαρκτός;
Έλα τώρα που ο ΝΤΑΛΑΣ, μεγάλη η χάρη του, είναι αποκύημα της φαντασίας σου... Παραδέξου το προσπαθείς να δοκιμάσεις την πίστη μας. Ο ΝΤΑΛΑΣ υπάρχει και ο Άναρχος είναι ο προφήτης του.
mandra
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: 19 Οκτ 2010 18:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Θα έρθω σε υπεράσπιση του Τεμπελόσκυλου να πω ότι χρειάζεται και η ειρωνία. Εγώ δεν είδα να δυναμιτίζεται η συζήτηση, ίσα ίσα. Χρειάζεται και η ειρωνία που και που για να περάσεις τα νόηματά σου, αρκεί να μην προασβάλει άμεσα τον αλλο, πράγμα που δεν είδα στην παρούσα συζήτηση.
Άβαταρ μέλους
Giannis1987
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011 02:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Με την μορφή που τον παρουσιάζουν οι θρησκείες; Σίγουρα όχι. Με την μορφή του simcity complex ίσως :lol: :lol: :lol:

Either way, I don't care, υπάρχει δεν υπάρχει.
My 2 cents
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Off Topic
Spoiler: Εμφάνιση
RaspK έγραψε:Πείτε μου, τώρα, συντονιστές, ότι εγώ ξεκινάω πάλι το πανηγύρι. :roll:
RaspK έγραψε:
επικουρειος έγραψε:Εφοσον δεν συνηγορει κανενα ως στιγμης στοιχειο περι υπαρξεως θεου, τοτε μπορεις να πεις οτι δεν υπαρχει κιολας.
Αυτό είναι τυπικό λογικό σφάλμα· μπορείς να πεις, φυσικά, ότι μάλλον δεν υπάρχει...
:whistle: :whistle: :whistle:
Πέρα απ' αυτό, το να έρχεται κάποιος και να προσπαθεί να αποδείξει ότι όλοι οι συνομιλητές του πέφτουν σε λογικές πλάνες, δεν βρίσκω ότι προάγει και ιδιαίτερα τη συζήτηση. Ο κόσμος συνήθως όταν συζητάει σε χαλαρό ρυθμό (όπως καλή ώρα σε ένα φόρουμ) δεν κάνει ασκήσεις προτασιακού λογισμού ούτε βρίσκεται με το λεξικό ανά χείρας να δει αν τυχόν "ξεχειλώνονται" κάποιες έννοιες. Και το να μου λέει κάποιος ότι υπάρχει η πιθανότητα να υφίσταται το φανταστικό ον που σκαρφίστηκε ο Άναρχος μετά από 5 τσίπουρα, συγγνώμη αλλά το θεωρώ εντελώς εκτός πραγματικότητας.
It is by will alone I set my mind in motion.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

RaspK έγραψε:
επικουρειος έγραψε:Εφοσον δεν συνηγορει κανενα ως στιγμης στοιχειο περι υπαρξεως θεου, τοτε μπορεις να πεις οτι δεν υπαρχει κιολας.
Αυτό είναι τυπικό λογικό σφάλμα· μπορείς να πεις, φυσικά, ότι μάλλον δεν υπάρχει...

Κλασσικότατο παράδειγμα είναι ο θησαυρός που κανένας δε βρίσκει· αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει; Κι εάν βρεθεί και πάλι; Είναι κλασσικό παράδειγμα, επειδή εκτείνεται και σε άλλες επιστημολογικές και οντολογικές θέσεις.
Ακριβως αυτο.Ποσοι στην πραγματικοτητα δεν ψαχνουν για εναν κρυμμενο θησαυρο.Του Αλη πασα,των εβραιων που πηραν οι γερμανοι,τις λιρες των ανταρτων,απολυτα πεπεισμενοι για την υπαρξη του νομιζουν οτι εκεινοι και μονο εκεινοι γνωριζουν οτι οποιοσδηποτε αλλος αγνοει,κι ειναι πλεον ο υψιστος σκοπος στη ζωη τους να βρουν αυτον τον θησαυρο σε πεισμα ολων των αλλων με καθε κοστος και τιμημα θυσιαζοντας ακομα και την προσωπικη τους περιουσια και ψυχικη ισορροπια κυνηγωντας το απιαστο.
Κι απο την αλλη οι εμποροι των μηχανηματων γινονται ολο και πιο πλουσιοι εμπορευομενοι ακομα κι εμπιστευτικες πληροφοριες και χαρτες για το που βρισκεται κρυμμενος ο θησαυρος κεφαλαιοποιωντας αμεσα σε ρευστο την ελπιδα του αμαθη.
Και οι περισσοτεροι απο αυτους τους εμπορους ελπιδων μαλιστα τυγχανει να ειναι και ιερωμενοι,που σαν καλοι εμποροι διαπραγματευονται εναντι ευτελους τιμηματος εναν ολακερο μεταθανατιο θησαυρο,πουλωντας και τους χαρτες με τις σχετικες οδηγιες.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

μπορουμε να ειμαστε σιγουροι οτι δεν υπαρχει ενα μεγαλο ματριξ και οσα βλεπουμε ειναι μια εικονικη πραγματικοτητα;
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

mandra έγραψε::text-+1: :text-bravo: :text-goodpost:
Επίσης όλοι εσείς άθεοι της πλάκας (δογματικοί και λοιποί) μάθετε ότι κυκλοφορεί στο διαδίκτυο ένα μήνυμα/ ανέκδοτο που σας κάνει σκόνη με επιχειρήματα του στυλ, έχεις δει ποτέ τη θερμότητα (που μου λες ότι δεν έχω δει το θεό), όχι; υπάρχει θερμότητα; ναι; ε, τότε υπάρχει και θεός.
Oh my θερμότητα :facepalm:
Και μάλιστα ξέρετε ποιος το είπε αυτό; ο Αινστάιν (Μάλιστα ο Αινστάιν, αμέ)
Πάλι σας ρουμπώσαμε άθεοι!
Για τη μετρηση της θερμοτητας υπαρχουν ειδικες επιστημονικες συσκευες οι οποιες ονομαζονται θερμομετρα και μαλιστα μπορουν να τοποθετηθουν οπουδηποτε,κι αστροφυσικοι επιστημονες μετρησαν ακομα και τη θερμοτητα μιας μαυρης τρυπας στο διαστημα.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

kapages έγραψε:μπορουμε να ειμαστε σιγουροι οτι δεν υπαρχει ενα μεγαλο ματριξ και οσα βλεπουμε ειναι μια εικονικη πραγματικοτητα;
Είναι βέβαιον ότι πράγματι ζούμε αυτό ο οποίο αντιλαμβάνονται οι αισθήσεις μας; Είναι βέβαιον ότι δεν είμεθα παρά τα όνειρα οντοτήτων ενός άλλου παραλλήλου κόσμου; Είναι βέβαιον ότι το ηλιακό μας σύστημα δεν είναι τίποτε άλλο παρά ένα άτομο ενός μορίου σε ένα κύτταρο ενός ιστού στον μηρό μιας αγελάδος η οποία βόσκει στα καταπράσινα λιβάδια στα περίχωρα της ΝΤΑΛΑΣιάδος, της μοναδικής πόλεως του υπερσύμπαντος;
Εικασίες; Φαντασίες; Μαλακίες;
Πείτε τα όπως θέλετε... Ο ΝΤΑΛΑΣ όμως υπάρχει...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

αρχιζεις να με πειθεις.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:
RaspK έγραψε:
Αναρχος έγραψε:Ποίος μπορεί να πη ότι υπάρχει ο ΝΤΑΛΑΣ; ...
Πέραν του ότι είναι εφεύρημα της φαντασίας σου, όπως το περιγράφεις, δεν υπάρχει κάτι που να πιστοποιεί ότι υπάρχει...
Δηλαδή όλοι οι άλλοι θεοί δεν είναι εφευρήματα φαντασίας;
Έχουμε πολύ καλούς λόγους να πιστεύουμε ότι είναι, αλλά πολύ θα ήθελα να δω κάποιον να αποδεικνύει ότι όχι μόνο οι διάφοροι θεοί, όλοι τους απολύτως, είναι αποκυήματα φαντασίας, όχι μόνο ότι δεν υπάρχει κάποια οντότητα που από την οιαδήποτε σύμπτωση συμπίπτει έστω σημαντικά με αυτά, αλλά ότι δεν υπάρχει και καμία οντότητα που να μπορεί να έχει δικαιωματικά το χαρακτηρισμό «θεότητα» επίσης...
Αναρχος έγραψε:Υπάρχουν στοιχεία τα οποία πιστοποιούν την ύπαρξί τους;
Όχι, αλλά δεν προκύπτει ότι δεν υπάρχει σεντούκι με λίρες όταν δεν μπορείς να εξετάσεις καν όλο το χώρο που ίσως υπάρχει... Οφείλετε να μελετήσετε διεξοδικά την Τσαγιέρα του Ράσσελ, επειδή μάλλον έχετε παρανοήσει το βαθύτερο πλαίσιο στο οποίο έθεσε το επιχείρημά του — ότι, δηλαδή, ακόμα και να μην μπορείς να αποδείξεις ότι δεν υπάρουν οι εκάστοτε προτεινόμενες οντότητες, εντούτοις δεν υπάρχει λόγος να επιμείνεις ή να αποδείξεις στην ανυπαρξία τους...

Υπάρχει τσαγιέρα στα δαχτυλίδια του Κρόνου; Το πιθανότερον, όχι, αλλά δύσκολο να το αποδείξεις. Υπάρχει λόγος; Η μοναδική περίπτωση που φέρεις τέτοιαν υποχρέωση είναι στην περίπτωση που επιμένεις ότι δεν υπάρχει τσαγιέρα εκεί. Επειδή εκθέτεις έναν ισχυρισμό, προκύπτει η ανάγκη να τον στηρίξεις. Το να πεις ότι είναι απίθανο και να δείξεις ότι η περίπτωση να υπάρχει μία τέτοια τσαγιέρα, έναντι του να μην υπάρχει, είναι σαφώς πιθανότερη, είναι η βέλτιστη θέση.


mandra έγραψε:
RaspK έγραψε:Οι κατά καιρούς παρουσιαζόμενες έννοιες αποτελούν μέρος ενός υπερσυνόλου πιθανοτήτων τα οποία θα μπορούσαν, ίσως, να συμπεριλαμβάνουν κάτι το υπαρκτό· το ότι όλα τα εφηυρεμένα και αυθαίρετα είναι πρακτικά απίθανα να υπάρχουν δεν αποτελεί ικανή απόδειξη μη ύπαρξης (μην επαναληφθεί το μπέρδεμα με την έννοια ότι «έχω τη γνώμη ότι μάλλον,» γιατί, ειλικρινά, τότε παίζετε)...
γιατί όχι; με τη λογική σου ο κάθε απίθανος ισχυρισμός μπορεί να ισχύει γιατί ....έτσι.
Welcome to skepticism. :roll: Με μια μεγάλη δόση παρανόησης, βέβαια, που συνάδει της γενικής εικόνας του σκεπτικισμού...
mandra έγραψε:Όχι για το δικό μου τρόπο σκέψης. Μου παρουσιάζεις κάτι εφευρημένο και αυθαίρετο, όπως γράφεις και δεν έχεις κανένα στοιχείο να μου το αποδείξεις; (μην ξεχνάς ότι εσύ πάντα έχεις το βάρος της απόδειξης) Σόρρυ, απορρίπτεται.
Εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα βάρος απόδειξης, επειδή δεν πιστεύω ότι υπάρχουν, ούτε και υποστηρίζω κάτι τέτοιο, οπότε θεωρώ ότι εννοείς «εσύ» με τη γενική έννοια. Καλά κάνεις και το απορρίπτεις, λοιπόν! Αυτό λέω κι εγώ, ήδη...

Η απόρριψη, όμως, κακώς εκφράζεται με δηλώσεις: «Άρα δεν υπάρχει.» Αυτό δεν είναι απόρριψη, είναι αντιπαράθεση.
mandra έγραψε:
RaspK έγραψε:Πέραν του ότι είναι εφεύρημα της φαντασίας σου, όπως το περιγράφεις, δεν υπάρχει κάτι που να πιστοποιεί ότι υπάρχει, οπότε δεν υπάρχει λόγος να πιστέψει κανείς σε αυτόν... Γιατί παίζετε συνέχεια με τις λέξεις, αγνοώντας ότι είναι απλώς ικανό να πεις ότι δεν υπάρχει λόγος να πιστεύεις και να τελειώσει εκεί η ιστορία, ειλικρινά, δεν το καταλαβαίνω.
Τώρα ποιος παίζει με τις λέξεις. Λες δηλαδή ότι στον απίθανο ισχυρισμό του καθενός για την ύπαρξη του οτιδήποτε δεν πρέπει να του απαντήσω δεν υπάρχει η παπαριά που λες αλλά δεν πιστεύω στην παπαριά που λες. Τελείως εκτός της λογικής μου το παραπάνω. Εγώ παίζω τώρα με τις λέξεις;
Λέω ότι είναι ορθότερο, επειδή δεν μπορείς να έχεις ικανή βάση για να πεις ότι δεν υπάρχει.

Ακόμα δεν έχετε εξηγήσει γιατί η απόρριψη πρέπει να ακολουθηθεί με εμφατικές δηλώσεις ανυπαρξίας.
mandra έγραψε:
RaspK έγραψε:Ναι, μάλλον δεν υπάρχει ο ΝΤΑΛΑΣ. Είναι απίθανο να υπάρχει, παράλογο δε να πιστεύεις ότι υπάρχει χωρίς κανέναν απολύτως λόγο να το στηρίξεις, αλλά δε βλέπω κανένα ουσιαστικό αντεπιχείρημα τουναντίον. Όπως προτιμάς, πάντως.
Σου ξαναλέω ότι δεν πρέπει εγώ να αποδείξω ότι δεν υπάρχει ο ΝΤΑΛΑΣ (παπαστρουμφ/μπατμαν/αγιος ονούφριος) αλλά εσύ ότι υπάρχει.
Εάν εννοείς το «εσύ» ως αυτόν που θα υποστήριζε την ύπαρξή του, το οφείλει. Το ίδιο κι εσύ που λες ότι δεν υπάρχει.
mandra έγραψε:Τι θα πει δεν βλέπω ουσιαστικό αντεπιχείρημα τουναντίον; Εγώ σου λέω ότι είμαι ο Χριστός και δε βλέπω να έχεις αντεπιχείρημα εναντίον, άρα είμαι; Με τη δική σου λογική είμαι.
Red Herring. Ουδέποτε είπα ότι ισχύει ένας ισχυρισμός επειδή δεν υπάρχει ικανό αντεπιχείρημα.

Αυτό που λέω είναι ότι δεν ισχύει ο ισχυρισμός ανυπαρξίας επειδή δεν υπάρχει ικανό επιχείρημα.
mandra έγραψε:Δεν πάει έτσι. Οι κανόνες της λογικής και ο ορθολογικός τρόπος σκέψης έχουν ένα πολύ μεγάλο πλεονέκτημα. Την απλότητα. Είναι όλα απλά όταν είναι λογικά. Γιατί μπερδεύεις τα πράγματα με περίτεχνες φιλοσοφικομαθηματικές (κάπως έτσι μου φαίνονται) αναλύσεις,που θολώνουν το νόημα; (πολλές φορές δε σου κρύβω δυσκολεύομαι να βγάλω άκρη από τα υπερσύνολα και τις πιθανότητες)
Κι όμως, η λογική δεν είναι πάντα απλή. Εάν ήταν, θα είχες καταλάβει ήδη τι λέω.

Θα επαναλάβω κάτι από την προηγούμενη συζήτηση, υπό άλλη μορφή: εφόσον δεν παρουσιάζονται ικανά επιχειρήματα, είναι προφανές ότι δεν μπορούμε να δεχθούμε έναν ισχυρισμό ως αληθή, σωστά;

Η αντιθετοαντιστροφή δείχνει αντίστοιχα ότι, για να δεχθούμε έναν ισχυρισμό ως αληθή, πρέπει να παρουσιαστούν ικανά επιχειρήματα. Σωστά και πάλι;

Πρόσεξε τώρα: εδώ δεν έχουμε απλά ένα ισχυρισμό και την άρνησή του. Πολύς κόσμος προβαίνει σε δεύτερον ισχυρισμό, τον ακριβώς αντίθετο του πρώτου. Εν προκειμένω, δηλαδή, όχι απλά ότι δεν είναι δεκτός ως αληθής ο πρώτος ισχυρισμός, αλλά ότι το προκείμενο του πρώτου ισχυρισμού δεν ισχύει.

Ένας ισχυρισμός: «Υπάρχει θεός.»
Αντίρρησή του: «Δεν παρουσιάζεις ικανά επιχειρήματα υπέρ.»
Δεύτερος ισχυρισμός: «Δεν υπάρχει θεός.»

Ο δεύτερος ισχυρισμός δεν είναι ο ίδιος με τον πρώτο. Δεν είναι απλώς η θέση ότι δεν έχουμε λόγω να πιστεύουμε ότι είσαι ο Χριστός ή ότι υπάρχει τσαγιέρα σε τροχιά γύρω από τον Κρόνο, αλλά ότι ισχύει ακριβώς το αντίθετο... Δεν έχει γίνει απλή απόρριψη, δηλαδή.


AoratiMelani έγραψε:ΕΡΩΤΗΣΗ:
Μπορούμε να έιμαστε σίγουροι πως δεν υπάρχει θεός;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ: THE OFFICIAL GOD FAQ
Ο Richard Dawkins, ο οποίος προσωπικά αρνείται ότι υπάρχει επιστημολογικό πρόβλημα που να καθιστά αδύνατη την απάντηση του ερωτήματος εάν υπάρχει θεός (δεν έχω εκφράσει τη γνώμη ότι είναι αδύνατο, αλλά δεν έχει γίνει και ικανοποιητική εξήγηση του πώς θα μπορούσε κανείς να επιτύχει κάτι τέτοιο μέχρι τώρα), συμμετείχε σε μία καμπάνια:
Εικόνα
http://www.humanism.org.uk/bus-campaign
http://www.guardian.co.uk/commentisfree ... t.religion
AoratiMelani έγραψε:Βασικά με έχουν καλύψει οι προλαλήσαντες (Γιατρός του ΙΚΑ, Άναρχος και λοιποί) γι' αυτό αρκούμαι στον ελαφρύ χαβαλέ (μεταξύ ααστείου και σοβαρού όμως, εδώ που τα λέμε... μα, υπάρχει θεός; μα είστε σοβαροί τώρα;)
Εμένα, βασικά, με κάλυψαν οι προηγούμενοι προλαλήσαντες. Γιατί δεν κάνετε διαχωρισμό ανάμεσα στα προηγούμενα δεν το εξηγείτε...


mandra έγραψε:Θα έρθω σε υπεράσπιση του Τεμπελόσκυλου να πω ότι χρειάζεται και η ειρωνία. Εγώ δεν είδα να δυναμιτίζεται η συζήτηση, ίσα ίσα. Χρειάζεται και η ειρωνία που και που για να περάσεις τα νόηματά σου, αρκεί να μην προασβάλει άμεσα τον αλλο, πράγμα που δεν είδα στην παρούσα συζήτηση.
Μία αναφορά στον αδερφό μου, ας πούμε; Για να μη σχολιάσω ότι δεν ήταν απλά ειρωνία, αλλά character assassination.


Τεμπελόσκυλο έγραψε:Πέρα απ' αυτό,
Το οποίο αναφερόταν στην ειρωνία που σου παρατηρήθηκε, το γεγονός ότι το θέμα είναι το περί σιγουριάς για την ανυπαρξία θεού, και το προκείμενο απόσπασμα σχετικό, οπότε οτιδήποτε ακολούθησε είναι ξεκάθαρη πρόκληση (όπερ και η παρατήρηση)...

Αυτές είναι οι βάσεις για τις οποίες μίλησα σχετικά με το ποιος «ξεκινάει το πανηγύρι.»
Τεμπελόσκυλο έγραψε:το να έρχεται κάποιος και να προσπαθεί να αποδείξει ότι όλοι οι συνομιλητές του πέφτουν σε λογικές πλάνες, δεν βρίσκω ότι προάγει και ιδιαίτερα τη συζήτηση.
Πρώτον, το «όλοι οι συνομιλητές του» είναι άλλη μία υπερβολή, κι εάν δε σου αρέσει που το παρατηρώ, οφείλω να σου υπενθυμίσω ότι τέτοιοι χρωματισμοί του λόγου δεν εμπίπτουν απλά σε προβλήματα απλής ή προτασιακής λογικής, αλλά ξεκάθαρες υπόνοιες που αφήνουν εντυπώσεις και σχήματα που προκαλούν πολύ σημαντικότερα επικοινωνιακά θέματα.

Δε χρειάζεται να σχολιάσω τις ανοησίες, όπως «ο αδερφός μου ξέρει καράτε.» Αρκεί και μόνο το προηγούμενο σχόλιο.
Τεμπελόσκυλο έγραψε:Ο κόσμος συνήθως όταν συζητάει σε χαλαρό ρυθμό (όπως καλή ώρα σε ένα φόρουμ)
Παρανόησις: ένα forum είναι ένα πλαίσιο συζητήσεων, πολύ συχνά, δε, διόλου χαλαρού ρυθμού...

Το κυριότερο σφάλμα στην αντίληψή σας, όμως, είναι το ότι επιζητείτε να επιβάλετε τη γνώμη σας και μετά να γίνετε το πλαίσιο επί του οποίου εξελίσσεται όλη η συζήτηση· ο επικούρειος, που έχω κάθε λόγο μέχρι τώρα να πιστεύω ότι θέλει η συμμετοχή του να εμπεριέχει φιλοσοφικές προσεγγίσεις των διαφόρων θεμάτων (ελπίζω ότι η παραπομπή στον Επίκουρο δεν περιορίζεται μόνο στο απόσπασμα που αποδίδεται στον Επίκουρο σχετικά με το θεό), είπε χαρακτηριστικά:
επικουρειος έγραψε:Εφοσον δεν συνηγορει κανενα ως στιγμης στοιχειο περι υπαρξεως θεου, τοτε μπορεις να πεις οτι δεν υπαρχει κιολας.
Και, ναι, δεν είπε καν τη γνώμη του, όπως «πιστεύω» ή «νομίζω» ή «θεωρώ,» ότι «δεν υπάρχει θεός.» Είπε ότι μπορείς να κάνεις δήλωση ότι δεν υπάρχει κάτι, όταν δεν υπάρχουν στοιχεία που να συνηγορούν υπέρ της ύπαρξής του.
Τεμπελόσκυλο έγραψε:δεν κάνει ασκήσεις προτασιακού λογισμού ούτε βρίσκεται με το λεξικό ανά χείρας να δει αν τυχόν "ξεχειλώνονται" κάποιες έννοιες. Και το να μου λέει κάποιος ότι υπάρχει η πιθανότητα να υφίσταται το φανταστικό ον που σκαρφίστηκε ο Άναρχος μετά από 5 τσίπουρα, συγγνώμη αλλά το θεωρώ εντελώς εκτός πραγματικότητας.
Είναι αστείο ότι το σχόλιό σου αυτό περί λεξικού απευθύνεται σ' εμένα, ενώ δεν «έπιασα το λεξικό» εγώ τότε...

Είναι εντελώς απίθανο να υπάρχει ο ΝΤΑΛΑΣ· θες να προσπαθήσεις να επιδείξεις ότι είναι και αδύνατον, επίσης;


επικουρειος έγραψε:
RaspK έγραψε:
επικουρειος έγραψε:Εφοσον δεν συνηγορει κανενα ως στιγμης στοιχειο περι υπαρξεως θεου, τοτε μπορεις να πεις οτι δεν υπαρχει κιολας.
Αυτό είναι τυπικό λογικό σφάλμα· μπορείς να πεις, φυσικά, ότι μάλλον δεν υπάρχει...

Κλασσικότατο παράδειγμα είναι ο θησαυρός που κανένας δε βρίσκει· αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει; Κι εάν βρεθεί και πάλι; Είναι κλασσικό παράδειγμα, επειδή εκτείνεται και σε άλλες επιστημολογικές και οντολογικές θέσεις.
Ακριβως αυτο.Ποσοι στην πραγματικοτητα δεν ψαχνουν για εναν κρυμμενο θησαυρο.Του Αλη πασα,των εβραιων που πηραν οι γερμανοι,τις λιρες των ανταρτων,απολυτα πεπεισμενοι για την υπαρξη του νομιζουν οτι εκεινοι και μονο εκεινοι γνωριζουν οτι οποιοσδηποτε αλλος αγνοει,κι ειναι πλεον ο υψιστος σκοπος στη ζωη τους να βρουν αυτον τον θησαυρο σε πεισμα ολων των αλλων με καθε κοστος και τιμημα θυσιαζοντας ακομα και την προσωπικη τους περιουσια και ψυχικη ισορροπια κυνηγωντας το απιαστο.
Κι απο την αλλη οι εμποροι των μηχανηματων γινονται ολο και πιο πλουσιοι εμπορευομενοι ακομα κι εμπιστευτικες πληροφοριες και χαρτες για το που βρισκεται κρυμμενος ο θησαυρος κεφαλαιοποιωντας αμεσα σε ρευστο την ελπιδα του αμαθη.
Και οι περισσοτεροι απο αυτους τους εμπορους ελπιδων μαλιστα τυγχανει να ειναι και ιερωμενοι,που σαν καλοι εμποροι διαπραγματευονται εναντι ευτελους τιμηματος εναν ολακερο μεταθανατιο θησαυρο,πουλωντας και τους χαρτες με τις σχετικες οδηγιες.
Έξοχα! :clap:


Αναρχος έγραψε:
kapages έγραψε:μπορουμε να ειμαστε σιγουροι οτι δεν υπαρχει ενα μεγαλο ματριξ και οσα βλεπουμε ειναι μια εικονικη πραγματικοτητα;
Είναι βέβαιον ότι πράγματι ζούμε αυτό ο οποίο αντιλαμβάνονται οι αισθήσεις μας; Είναι βέβαιον ότι δεν είμεθα παρά τα όνειρα οντοτήτων ενός άλλου παραλλήλου κόσμου; Είναι βέβαιον ότι το ηλιακό μας σύστημα δεν είναι τίποτε άλλο παρά ένα άτομο ενός μορίου σε ένα κύτταρο ενός ιστού στον μηρό μιας αγελάδος η οποία βόσκει στα καταπράσινα λιβάδια στα περίχωρα της ΝΤΑΛΑΣιάδος, της μοναδικής πόλεως του υπερσύμπαντος;
Εικασίες; Φαντασίες; Μαλακίες;
Πείτε τα όπως θέλετε... Ο ΝΤΑΛΑΣ όμως υπάρχει...
Μπορείς να πεις ό,τι θέλεις για όλ' αυτά, άλλωστε δε διαφωνώ ότι κατά πάσα πιθανότητα οι αισθήσεις μας δίνουν κάποια σχετικώς ακριβή εντύπωση του πραγματικού, παρότι κάτι τέτοιο είναι απλά το λιγότερο υπερβατικό ως τοποθέτηση (ό,τι άλλο πλησιάζει το γελοιωδώς εσωτεριστικό, μυστικιστικό, αποκρυφιστικό, κυρίως όμως ελπιδοφόρα και ματαιόδοξο, ενώ μερικές φορές είναι απλώς τραγελαφικό)...

Κι όμως, άντε να αποδείξεις ότι ο κόσμος δε δημιουργήθηκε την προηγούμενη Πέμπτη!
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

:facepalm:
It is by will alone I set my mind in motion.
mandra
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: 19 Οκτ 2010 18:09
Όνομα Ιστότοπου: -

θα σε κατηγορήσουν πάλι για ειρωνία ρε τεμπελόσκυλο, αλλά για το θεό (ΝΤΑΛΑΣ) πώς αλλιώς να απαντήσεις ρε γαμώτο; Είναι σα να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο.
RaspK έγραψε:Έχουμε πολύ καλούς λόγους να πιστεύουμε ότι είναι, αλλά πολύ θα ήθελα να δω κάποιον να αποδεικνύει ότι όχι μόνο οι διάφοροι θεοί, όλοι τους απολύτως, είναι αποκυήματα φαντασίας, όχι μόνο ότι δεν υπάρχει κάποια οντότητα που από την οιαδήποτε σύμπτωση συμπίπτει έστω σημαντικά με αυτά, αλλά ότι δεν υπάρχει και καμία οντότητα που να μπορεί να έχει δικαιωματικά το χαρακτηρισμό «θεότητα» επίσης...
Τι να απαντήσεις εδώ;
RaspK έγραψε:Υπάρχει τσαγιέρα στα δαχτυλίδια του Κρόνου; Το πιθανότερον, όχι, αλλά δύσκολο να το αποδείξεις. Υπάρχει λόγος; Η μοναδική περίπτωση που φέρεις τέτοιαν υποχρέωση είναι στην περίπτωση που επιμένεις ότι δεν υπάρχει τσαγιέρα εκεί. Επειδή εκθέτεις έναν ισχυρισμό, προκύπτει η ανάγκη να τον στηρίξεις. Το να πεις ότι είναι απίθανο και να δείξεις ότι η περίπτωση να υπάρχει μία τέτοια τσαγιέρα, έναντι του να μην υπάρχει, είναι σαφώς πιθανότερη, είναι η βέλτιστη θέση.
ή εδώ;
RaspK έγραψε:Εάν εννοείς το «εσύ» ως αυτόν που θα υποστήριζε την ύπαρξή του, το οφείλει. Το ίδιο κι εσύ που λες ότι δεν υπάρχει.
κι εδώ κλπ κλπ
Θα κάνω άλλη μία προσπάθεια σε όσο πιο απλά ελληνικά μπορώ (δεν ειρωνεύομαι).
Όταν κάνει κάποιος έναν ισχυρισμό για την ύπαρξη του οτιδήποτε αυτός έχει και το βάρος της απόδειξης για τον ισχυρισμό του. Αυτός πρέπει να αποδείξει ότι υπάρχει , όχι εγώ ότι δεν υπάρχει γιατί αυτό αντιβαίνει τους κανόνες της λογικής είναι παράλογο. Σταμάτα να λες ότι δεν υπάρχει αντεπιχείρημα και ανταπόδειξη μη ύπαρξης γιατί αυτό είναι ένα σόφισμα, μία παραπλάνηση ότι υπάρχει αδυναμία να αντικρούσεις τον οποιοδήποτε ισχυρισμό, όσο παράλογος και τραβηγμένος κι αν είναι.
Παράδειγμα: Λες ότι δεν μπορώ να σου αποδείξώ ότι δεν υπάρχει τσαγιέρα στα δαχτυλίδια του Κρόνου, άρα μπορεί και να υπάρχει άρα να σκάσω.
Τώρα θα φωνάξω: ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΕΤΣΙ!
Μου λες ξέρεις κάτι; Υπάρχει μια τσαγιέρα στα δαχτυλίδια του Κρόνου.
Σου λέω: Έλα ρε τι μου λες. Αυτό είναι πολύ παράξενο δεν το έχω ξανακούσει, εντυπωσιάστηκα. Που το ξέρεις όμως, από πού προκύπτει αυτό;
Μου λες: Τι θέλεις και απόδειξη, αφού στο λέω εγώ. Αν μπορείς απόδειξέ μου εσύ ότι δεν υπάρχει.
Σου λέω: Δηλαδή εσύ διατυπώνεις έναν εξωφρενικό ισχυρισμό για την ύπαρξη κάποιου και μου λες εγώ να αποδείξω τη μη ύπαρξη; Ωραία, σου λέω ότι λες βλακείες και δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα γιατί το έβγαλες από το μυαλό σου, δεν υπάρχει κανένα στοιχείο να τεκμηριώσει αυτό που λες και άρα μου λες μπούρδες και άρα αυτό που λες δεν υπάρχει μέχρι να μου φέρεις την παραμικρότερη απόδειξη και μετά τα ξαναλέμε.
Άν είσαι λογικός η απάντησή σου πρέπει να είναι η εξής: ..........
Αυτή είναι η δική μου λογική και ειλικρινά δεν μπορώ να το κάνω πιο λιανά και να το συνεχίσω παρακάτω.
Εν κατακλείδι η απάντησή ΜΟΥ στο αρχικό ερώτημα αν μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι δεν υπάρχει θεός παραμένει: Ναι, μπορούμε όσο είμαστε σίγουροι ότι δεν υπάρχει μακαρανοτέρας.
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Η όλη συζήτηση μου θυμίζει λίγο το Εκκρεμές του Φουκώ: Όταν το πράγμα ξεφύγει και το Σχέδιο προχωρήσει είναι δύσκολο να διαπιστώσεις αν υπήρχε εξαρχής ή ήταν μια επινόηση. Όταν μια άποψη αποκτήσει ρεύμα και - ακόμα καλύτερα - αντιρεύματα, τότε γίνεται αληθοφανής και κανείς εξετάζει κυρίως τις συνέπειες και όχι την αρχή. Είναι συχνά δύσκολο να βρεις αναμφισβήτητα αντεπιχειρήματα. Χρειάζεται όμως όλο το φιλοσοφικό mumbo-jumbo; Δε βρίσκω νόημα στην ακριβολογία όταν μιλάμε για έννοιες που ο καθένας μπορεί να δώσει το δικό του ορισμό. Για να πω την αλήθεια η μέχρι τώρα κουβέντα κατά τη γνώμη μου δεν είναι "βαριά": είναι βαρετή.

Υ.Γ.: Σας διαβεβαιώ πάντως ότι ο ΝΤΑΛΑΣ υπάρχει, τον γνωρίζω προσωπικά και είναι όντως "θεός".
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Θα συμφωνήσω με τον xarxar και με το τεμπελόσκυλο νωρίτερα. Δεν έχουν νόημα τόσο φιλοσοφικές συζητήσεις. Εντελώς θεωρητικά ναι οκ, δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τίποτα. Πρακτικά όμως μπορούμε και αυτό έχει σημασία, η πολλή φιλοσοφία δεν προσφέρει πάντα κάτι. Βέβαια από την άλλη όποιος θέλει να μπλεχτεί σε φιλοσοφικές συζητήσεις μπορεί, δικαίωμά του είναι. Κι όποιος θέλει να τις αποφύγει πάλι μπορεί. Αλλά ρίξτε λίγο τα πνεύματα, δεν καταλαβαίνω γιατί ανέβηκαν τόσο οι τόνοι για κάτι τόσο θεωρητικό.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
mandra
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: 19 Οκτ 2010 18:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Δε νομίζω ότι είναι και τόσο βαθειά και φιλοσοφική η συζήτηση, τουλάχιστον από την πλευρά μου. Προσπαθώ να είμαι όσο πιο απλός γίνεται γιατί κι εμένα μου τη σπάνε τα πολύ βαθυστόχαστα, εξάλλου το είπα και στο RaspK ότι δεν μπορώ να τον παρακολουθήσω στις ακατανόητες (για μενα) αναλύσεις του.
Όμως δεν μπορώ όταν θίγονται οι ευαίσθητες αθειστικές κεραίες μου, όπως στο συγκεκριμένο θέμα, που θεωρώ ότι είναι η ουσία του αθεισμού. Αν δεν απαντάμε σε τέτοια επιχειρήματα που θίγουν το σκληρό πυρήνα της αθείας τότε τι κάνουμε, ας το κλείσουμε το μαγαζάκι καλύτρα :lol: .
Ούτε φιλοσοφίες, ούτε αμπελοφιλοσοφίες. Εγώ θα το βροντοφωνάζω μέχρι τέλους:
ΛΟΓΙΚΗ ΛΟΓΙΚΗ ΛΟΓΙΚΗ
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Ιοκάστη έγραψε: Πρακτικά όμως μπορούμε και αυτό έχει σημασία, η πολλή φιλοσοφία δεν προσφέρει πάντα κάτι.
η πολλή φιλοσοφία δεν προσφέρει ποτέ τίποτα αλλά αφαιρεί κάτι.

Ο Επίκουρος θαρρώ τόνισε ότι κάθε φιλοσοφία που ΔΕΝ διευκολυνει ΠΡΑΚΤΙΚΑ την ζωη σου ειναι ΑΧΡΗΣΤΗ.

"πρακτικά ομως..." ΖΟΥΜΕ, μπορούμε και είμαστε
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Υπάρχει δεν υπάρχει, είναι το τελευταίο που με ενδιάφερει και τι σαδομαζοχιστικές μα----- σκέφτονταν πρίν 2000 χρόνια αυτοί που έζησαν ως δούλοι. Οι Νεράιδες και τα ξωτικά είναι πιό ρομαντικά.
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

mandra έγραψε:Δε νομίζω ότι είναι και τόσο βαθειά και φιλοσοφική η συζήτηση, τουλάχιστον από την πλευρά μου.
Εδώ είναι το πρόβλημα, μάλλον. Για τον RaspK, το θέμα είναι φιλοσοφικό. Η αρνητική απόδειξη ενός υπαρξιακού ισχυρισμού είναι αδύνατη. Σύμφωνα με την τυπική λογική έχει δίκιο, αλλά στην καθημερινότητά μας δεν χρησιμοποιούμε τη λογική στο φιλοσοφικό της πλαίσιο, ούτε την υπεραναλύουμε, και καλά κάνουμε, διότι δεν χρειάζεται. Εξάλλου, επί της ουσίας συμφωνείτε, οπότε όλο αυτό που γίνεται είναι περιττό.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Απάντηση