Πιστός

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Πιστός έγραψε:Αλλά αν αλλάξω θα πρέπει να πασχίζω να αλλάξω εσας, να σας κανω πιστούς χριστιανούς.
Από πλευράς πιθανοτήτων, πιο πιθανό είναι να γίνεις εσύ άθεος, παρά εμείς χριστιανοί. Και αυτό γιατί οι περισσότεροι είμασταν χριστιανοί χωρίς να το θέλουμε, και το αλλάξαμε συνειδητά. Οπότε δεν παίζει το σενάριο επανάκαμψης.
Αν το πρώτο σου μέλημα είναι η αλήθεια και όχι το παυσίλυπο και η παρηγοριά, και επίσης αν μπορέσεις να βάλεις την λογική σε μεγαλύτερη προτεραιότητα από την τυφλή αποδοχή αξιωμάτων που σου υποδείχτηκαν, είναι σίγουρο ότι θα μπεις στο κλαμπ το δικό μας :D
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

bright έγραψε:
Είμαι Χ.Ο και δεν έχω σκοπό να αλλάξω ούτε να αλλάξω κανέναν απο εσάς.
Γιατι αυτο το γαιδουρινο πεισμα; Ομως;
Εγώ δεν βλέπω πείσμα, ούτε γαϊδουρινό ούτε άλλου είδους. Ο άνθρωπος είπε απλώς ότι δεν έχει σκοπό να αλλάξει ο ίδιος ούτε να αλλάξει κάποιον από εμάς. Δεν είπε ότι είναι τελείως κλειστός στο ενδεχόμενο της αλλαγής, είπε ότι δεν είναι αυτός ο σκοπός του μπαίνοντας εδώ στο φόρουμ. Λογική διευκρίνιση, αν σκεφτεί κανείς ότι είναι ένα φόρουμ άθεων, και καθένας μπορεί να αναρωτηθεί για τα κίνητρα ενός χριστιανού και για τους σκοπούς του κατά την εγγραφή του.

Εξάλλου, απ' όσο ξέρω τον Πιστό, δεν είναι εμμονικός ούτε φανατικός. Ίσα ίσα που είναι μάλλον χαμηλών τόνων.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Εξάλλου, απ' όσο ξέρω τον Πιστό, δεν είναι εμμονικός ούτε φανατικός. Ίσα ίσα που είναι μάλλον χαμηλών τόνων.
Συμφωνώ, γι' αυτό και χαιρόμαστε ειλικρινά, εξάλλου, που τον ξανα"βλέπουμε".
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ντιμπειτ πιστου-κομτε ενω πινουν καφε και να κανουμε ερωτισεις και στους δυο με συντονιστη εμενα θελετε?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Εγώ θα ψήσω τον καφέ! :D
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Καλύτερα να ψήσεις τον πιστό, καθώς οι πιστοί αποφεύγουν τα debates και ψήνονται πολύ δύσκολα να ενδώσουν :mrgreen:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

μελανη μου ψησε και τον καφε ψησε και τον πιστο :)

ο διαλογος παντα ηταν το καλυτερο πραγμα οποιος τον αποφευγει προφανος ειναι φασιστας :D :D
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

να μαι παλι
το δίβατο θα μοιάζει περισότερο θέαμα για το φιλοθέαμο κοινό.
Αλλωστε ένας πιστός στερείται συνήθως λογικών επιχειρημάτων. Εμπιστεύεται την πίστη του περισσότερο, την αλήθεια του παρά την λογική του , το μυαλό του. έστω και το ένστικτό του.
Ενώ ο συνειδητά άθεος έχει περισσότερο κόνφιντες γιατί είναι έτοιμος συνήθως και διαβασμένος , σαν του ιαχωβάδες. Είναι έτοιμος να επιτεθεί με τέχνη , να ειρωνευτεί και να αμυνθεί με λογική γιατί τα επιχειρήματα των πιστώ συνήθως δεν είναι λογικά, θα μπορούσαμε να τα πούμε είναι υπερβατικά(υπερ-δι-βατο-ικα).
Και σίγουρα το φόρουμ σας μου προσφέρει μια περιορισμένη ελευθερία απόψεων.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:
bright έγραψε:
Είμαι Χ.Ο και δεν έχω σκοπό να αλλάξω ούτε να αλλάξω κανέναν απο εσάς.
Εξάλλου, απ' όσο ξέρω τον Πιστό, δεν είναι εμμονικός ούτε φανατικός. Ίσα ίσα που είναι μάλλον χαμηλών τόνων.
ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Να σου πετάω σκόρπιες απλοϊκές ερωτήσεις και να απαντάς όπου θέλεις αφού τις συλλογιστείς λίγο;
Πρώτα να σου πω ότι είμαι ο λιγώτερο "διαβασμένος άθεος, με τέχνη στην επίθεση", εσένα δεν σε ειρωνεύομαι γιατί δεν βάζεις κασέτες να παίζουν. ΟΚ, αμύνομαι με λογική.
Δεν έχω σκοπό να σε αλλάξω. Απλά ίσως να σου βάλω το σπέρμα της λογικής αξιολόγησης.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Πιστός έγραψε:Αλλωστε ένας πιστός στερείται συνήθως λογικών επιχειρημάτων. Εμπιστεύεται την πίστη του περισσότερο, την αλήθεια του παρά την λογική του , το μυαλό του. έστω και το ένστικτό του.
Κατευθείαν στην ουσία, μπράβο Πιστέ!

Μήπως τότε μπορείς να μας δώσεις να καταλάβουμε γιατί εμπιστεύεται την πίστη του περισσότερο παρά τη λογική του?
Πιστός έγραψε:Και σίγουρα το φόρουμ σας μου προσφέρει μια περιορισμένη ελευθερία απόψεων.
Γιατί περιορισμένη? Τι σου την περιορίζει?
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
bright
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: 29 Απρ 2009 02:41
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ δεν βλέπω πείσμα, ούτε γαϊδουρινό ούτε άλλου είδους. Ο άνθρωπος είπε απλώς ότι δεν έχει σκοπό να αλλάξει ο ίδιος ούτε να αλλάξει κάποιον από εμάς. Δεν είπε ότι είναι τελείως κλειστός στο ενδεχόμενο της αλλαγής, είπε ότι δεν είναι αυτός ο σκοπός του μπαίνοντας εδώ στο φόρουμ. Λογική διευκρίνιση, αν σκεφτεί κανείς ότι είναι ένα φόρουμ άθεων, και καθένας μπορεί να αναρωτηθεί για τα κίνητρα ενός χριστιανού και για τους σκοπούς του κατά την εγγραφή του.
Οχι, οταν λες "δεν εχω σκοπο να αλλαξω αποψεις", ειναι εξ ορισμου ... πεισματικη σταση.Δεν ειπα οτι επειδη ειναι θειστης ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΠΟΨΕΙΣ, ουτε οφειλει.Αλλα,εφοσον γινεσαι μελος σε ενα τοπο συζητησης και ανταλλαγης αποψεων και ισοτιμου διαλογου, ο σκοπος της υπαρξης σου εδω ειναι οχι να κανεις τις αποψεις σου γνωστες μονο, αλλα και να τις ακονισεις, να δεις που υστερουν και που υπερτερουν, και αν χρειαστει να τις αλλαξεις,διαμορφωσεις,βελτιωσεις ή πεταξεις στα σκουπιδια..
Εαν λες εξαρχης οτι "εγω δεν προκειται να αλλαξω",τοτε δεν εισαι μερος ενος ειλικρινους διαλογου που στοχευει στην αληθεια.

Forum aside,κατ εμε η γενικη σταση αυτη ειναι ανειλικρινης - κυριως προς τον εαυτο σου - και βλαβερως συντηρητικη.Οπου επιβαλλεται στασιμοτητα τα πραγματα δεν βελτιωνονται.

Εξάλλου, απ' όσο ξέρω τον Πιστό, δεν είναι εμμονικός ούτε φανατικός. Ίσα ίσα που είναι μάλλον χαμηλών τόνων.
Το "γαιδουρινο" ηταν για εμφαση στην ενταση του πεισματος, no offence was intended.
Η εφαρμογη της λογικης στη θρησκεια οδηγει στον αθεισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στην πολιτικη οδηγει στον κομμουνισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στη διατροφη, οδηγει στο σουβλακι.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε:Να σου πετάω σκόρπιες απλοϊκές ερωτήσεις και να απαντάς όπου θέλεις αφού τις συλλογιστείς λίγο;
Πρώτα να σου πω ότι είμαι ο λιγώτερο "διαβασμένος άθεος, με τέχνη στην επίθεση", εσένα δεν σε ειρωνεύομαι γιατί δεν βάζεις κασέτες να παίζουν. ΟΚ, αμύνομαι με λογική.
Δεν έχω σκοπό να σε αλλάξω. Απλά ίσως να σου βάλω το σπέρμα της λογικής αξιολόγησης.
απλώς ήθελα να τονίσω ότι η αθεια μπορεί να γίνει ένα ολοκληρωμενο σύστημα ιδεων και λύσεων και λογικής ακόμη όπως όλες οι θρησκείες.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:
Πιστός έγραψε:Αλλωστε ένας πιστός στερείται συνήθως λογικών επιχειρημάτων. Εμπιστεύεται την πίστη του περισσότερο, την αλήθεια του παρά την λογική του , το μυαλό του. έστω και το ένστικτό του.
Κατευθείαν στην ουσία, μπράβο Πιστέ!

Μήπως τότε μπορείς να μας δώσεις να καταλάβουμε γιατί εμπιστεύεται την πίστη του περισσότερο παρά τη λογική του?
Πιστός έγραψε:Και σίγουρα το φόρουμ σας μου προσφέρει μια περιορισμένη ελευθερία απόψεων.
Γιατί περιορισμένη? Τι σου την περιορίζει?
μιλάμε πάντα για τα ζητήματα που αφορούν την πίστη του κάθε πιστού. δεν στερούνται λογικής οι πιστοί. π.χ στη νεα θρησκεία του 12θεου οι περισοτεροι νεοφώτιστοι είναι τα μεγαλα μυαλα των μορφωτικων ιδρυματων με τις καθεδρες και τα πετσετακια. αυτοι πως την πατησαν δηλαδή.
έτσι πιστευω πως οι ανθρωποι της θρησκειας έχουν λογικη αλλα όσοι πιστευουν σε κατι ανωτερο κανουν συμβιβασμους στη λογική τους σε σχεση με το θείο.
βεβαια είναι να μην κακοπέσουν όπως πιστευω οι παραπάνω. χρειαζεται και λίγο τύχη και επίκληση στο θείο.

σίγουρα δεν θα μπορούσα να μιλησω τόσο άνετα όσο εδώ αν βρισκόμουν σε ένα μουσουλμανικό φόρουμ. δεν θα μπορούσα μαλλον να βρεθω σε τέτοιο φόρουμ ή σε παρόμοια. Και για την ελευθερία , λένε ότι βασίζεται στους περιορισμούς της και στους κανόνες. Οι διαχειριστε θα το ξένουν. Δεν υπαρχει ελευθερία χωρίς κανόνες και περιορισμους. Καποιος κοινωνιολογος ή φιλόσοφος θα το έχει αναλύσει σίγουρα το πραμα.
Και ότι ότι γραψω θα διαβαστεί, θα αναλυθεί και θα απαντηθεί εδω μέσα είναι ένα θετικό του φόρουμ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 18 Αύγ 2011 20:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

bright έγραψε:
Εγώ δεν βλέπω πείσμα, ούτε γαϊδουρινό ούτε άλλου είδους. Ο άνθρωπος είπε απλώς ότι δεν έχει σκοπό να αλλάξει ο ίδιος ούτε να αλλάξει κάποιον από εμάς. Δεν είπε ότι είναι τελείως κλειστός στο ενδεχόμενο της αλλαγής, είπε ότι δεν είναι αυτός ο σκοπός του μπαίνοντας εδώ στο φόρουμ. Λογική διευκρίνιση, αν σκεφτεί κανείς ότι είναι ένα φόρουμ άθεων, και καθένας μπορεί να αναρωτηθεί για τα κίνητρα ενός χριστιανού και για τους σκοπούς του κατά την εγγραφή του.
Οχι, οταν λες "δεν εχω σκοπο να αλλαξω αποψεις", ειναι εξ ορισμου ... πεισματικη σταση.Δεν ειπα οτι επειδη ειναι θειστης ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΠΟΨΕΙΣ, ουτε οφειλει.Αλλα,εφοσον γινεσαι μελος σε ενα τοπο συζητησης και ανταλλαγης αποψεων και ισοτιμου διαλογου, ο σκοπος της υπαρξης σου εδω ειναι οχι να κανεις τις αποψεις σου γνωστες μονο, αλλα και να τις ακονισεις, να δεις που υστερουν και που υπερτερουν, και αν χρειαστει να τις αλλαξεις,διαμορφωσεις,βελτιωσεις ή πεταξεις στα σκουπιδια..
Εαν λες εξαρχης οτι "εγω δεν προκειται να αλλαξω",τοτε δεν εισαι μερος ενος ειλικρινους διαλογου που στοχευει στην αληθεια.

Forum aside,κατ εμε η γενικη σταση αυτη ειναι ανειλικρινης - κυριως προς τον εαυτο σου - και βλαβερως συντηρητικη.Οπου επιβαλλεται στασιμοτητα τα πραγματα δεν βελτιωνονται.



Εξάλλου, απ' όσο ξέρω τον Πιστό, δεν είναι εμμονικός ούτε φανατικός. Ίσα ίσα που είναι μάλλον χαμηλών τόνων.
Το "γαιδουρινο" ηταν για εμφαση στην ενταση του πεισματος, no offence was intended.
Εντάξει μια τέτοια στάση είναι μη επιθετικό, γουι κομ ιν πις. Δεν θα μπορούσα να ξεκινήσω διαφορετικά σε ένα φόρουμ που η πλειοψηφία των μελών έχουν αντιθετες απόψεις απο μένα. Επειδή όμως τα πάντα ρει, ακόμη και ο τρόπος που αντιμετωπίζει κάποιος την πίστη του, την θρησκεία του , τους συνπιστούς του αλλάζει , όπως και ο ευατό μας αλλάζει , γηράσκοντας αει διδασκόμενοι, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να αλλάξω, αλλά αυτή τη στιγμή αποκλείω να γίνει άθεος ούτε φανταζομαι να γίνω αθεος ποτε.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Πιστός έγραψε:απλώς ήθελα να τονίσω ότι η αθεια μπορεί να γίνει ένα ολοκληρωμενο σύστημα ιδεων και λύσεων και λογικής ακόμη όπως όλες οι θρησκείες.
Μπα...Η αθεΐα συνοψίζεται στο εξής: "Ο Θρήσκος θεωρεί ένα μίγμα ιστορίας και μεταφυσικής (που παραλάσσεται ανάλογα με την θρησκεία) ως αληθές, ενω ο άθεος το απορρίπτει στο σύνολό του"
Πιστός έγραψε:αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να αλλάξω, αλλά αυτή τη στιγμή αποκλείω να γίνει άθεος ούτε φανταζομαι να γίνω αθεος ποτε.
Αν κάποια πράγματα σε έβαζαν σε προβληματισμό, θα άρχιζες να τα σκαλίζεις ή θα σου δημιουργούσε τρόμο αυτή η σκέψη;
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε:
Πιστός έγραψε:απλώς ήθελα να τονίσω ότι η αθεια μπορεί να γίνει ένα ολοκληρωμενο σύστημα ιδεων και λύσεων και λογικής ακόμη όπως όλες οι θρησκείες.
Μπα...Η αθεΐα συνοψίζεται στο εξής: "Ο Θρήσκος θεωρεί ένα μίγμα ιστορίας και μεταφυσικής (που παραλάσσεται ανάλογα με την θρησκεία) ως αληθές, ενω ο άθεος το απορρίπτει στο σύνολό του"
Πιστός έγραψε:αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να αλλάξω, αλλά αυτή τη στιγμή αποκλείω να γίνει άθεος ούτε φανταζομαι να γίνω αθεος ποτε.
Αν κάποια πράγματα σε έβαζαν σε προβληματισμό, θα άρχιζες να τα σκαλίζεις ή θα σου δημιουργούσε τρόμο αυτή η σκέψη;
κοίταξε όλα στην ωρα τους και με το μέτρο τους. όλα. Αν νομίζεις κατι ότι σε βοηθάει και σε κάνει καλό, δεν σε βλάπτει δεν βιάζεσαι να το απορρίψεις.
Προβλήματισμους έχει ο καθένας όχι μόνο στη θρησκεία , αλλα απο την οικογένεια του , μέχει τα προβήματα των ειδήσεων στην τν
οπότε ηρεμία και ολα θα λυθούν
δηλαδή η θρησκεία αυτή τη στιγμή για μένα δεν είναι το πρόβλημα.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

δεν ψυνουμε εκεινους τους καφεδες που λεγαμε να τα πουμε απο κοντα?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Απάντηση