ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ (ΝΕΦΕΛΗ)

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
nefeli
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2010 10:13
Όνομα Ιστότοπου: -

Αφού παρακολουθώ τις συζητήσεις σας εδώ κι ένα χρόνο περίπου αποφάσισα να εγγραφώ κι εγώ στο φόρουμ. Η αλήθεια είναι ότι πρώτη φορά συμμετέχω σε φορουμ. Είμαι από Θεσσαλονίκη και προέρχομαι από πολύ θρήσκα οικογένεια. είμουν κι εγώ θρήσκα -υπερβολικά μπορώ να πώ- μέχρι που έγινα μητέρα. Τότε ξαφνικά μέσα σε μια μέρα αφησα όλη την προπαγάνδα που είχα υποστεί από την παιδική μου ηλικία και έφερα στο προσκήνιο όλα τα αναπάντητα ερωτήματα και αντιφάσεις που υπήρχαν μέσα μου σχετικά με την ύπαρξη του θεού. Πόσο καταλυτική είναι αυτή η πλύση εγκεφάλου και πόσο εμποδίζει όχι μόνο να χρησιμοποιήσεις την λογική αλλά και να απωθείς εντέχνως όλες τις αντιφάσεις και τα παράλογα στο πίσω μέρος του μυαλού σου είναι απίστευτο. Χαίρομαι πάντως να παρακολουθώ τις συζητήσεις σας και ελπίζω μόνο να βρίσκω χρόνο για να συμμετέχω κι εγώ.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Καλώς ήρθες Nεφέλη.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Γεια σου Νεφέλη, καλωσόρισες στο φόρουμ μας. Είναι αλήθεια ότι ο ερχομός ενός παιδιού μας φέρνει, ή θα έπρεπε να μας φέρνει, προ των ευθυνών μας. Υποχρέωση όλων μας είναι να μάθουμε στα παιδιά μας πως δουλεύει ο κόσμος μας, και είναι ανήθικο απ' όλες τις απόψεις να τους διδάσκουμε ότι δουλεύει με μαγεία. Και χαίρομαι ειλικρινά που η κόρη μου μεγαλώνει σε ένα κόσμο με περισσότερες μαμάδες σαν εσένα από αυτόν στον οποίο μεγάλωσα εγώ.

Άσχετο: Τι γίνεται ρε παιδιά με τη Θεσσαλονίκη; Δεν έχω κάνει ακριβείς υπολογισμούς, αλλά νομίζω ότι έχει - αναλογικά με τον πληθυσμό της - πολύ περισσότερους άθεους από την Αθήνα. Μήπως τελικά ο Άνθιμος, χωρίς να το θέλει, βοηθάει να γίνουμε περισσότεροι; Θέλω να πω, είναι που είναι παράλογες οι θρησκείες, και δεν θέλει πολύ να αρχίσεις να τις αμφισβητείς, αν όμως έχεις και τέτοιους τύπους στην ιεραρχία τους, όσο να' ναι, έχεις ένα λόγο παραπάνω... :mrgreen:
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
Smoking Mirror
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2010 17:37
Όνομα Ιστότοπου: -

και όχι μόνο αυτό... μόλις πριν δυο λεπτά διάβασα ότι ετοιμάζει και αποτεφρωτήριο.....
εμάς στην Αθήνα θα μας φάνε τα σκουλίκια......


Γεια σου Νεφέλη !!
nefeli
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2010 10:13
Όνομα Ιστότοπου: -

Η αλήθεια είναι ότι πολλοί από τους γνωστούς μου που είναι πιστοί άρχισαν να αναθεωρούν πολλά περι θρησκείας εξαιτίας του Άνθιμου.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Καλώς το καρντάσι, και πολλλά φιλιά στον Ανθιμο :mrgreen: :mrgreen:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

καλος ηρθες σε λεω νεφελη στο φορουμ και μπορεις να με λες οτι θελεις χαλαρα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Γεια σου Νεφέλη,
Καλώς ήρθες!
Από ένα νεώτερο μέλος, εγώ γράφτηκα μέλος αμέσως ίσως επειδή δεν έχω πολύ χρόνο στην διάθεση μου.
Μη κολας πουθενα ρε φιλαρακι όπως θα έλεγε και φίλτατος Άρης
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
traiasca
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010 19:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Νεφέλη καλώς ήρθες κι απο μένα
Σου :pray: ευχόμαι να βρείς την αληθεία σου χωρίς άλλες ...νεφέλες. :lol: :clap:
Άβαταρ μέλους
traiasca
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010 19:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Smoking Mirror έγραψε:και όχι μόνο αυτό... μόλις πριν δυο λεπτά διάβασα ότι ετοιμάζει και αποτεφρωτήριο.....
εμάς στην Αθήνα θα μας φάνε τα σκουλίκια......


Γεια σου Νεφέλη !!
Εσύ ως …σκληρόπετσος άθεος δε θα τρώγεσαι με ...τίποτα, ούτε απ τα σκουλήκια! Μια.. πυρά θα σε ..σώσει, απ το να περιφέρεσαι μεταξύ κόλασης και γης “άλιωτος” ! :lol:
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

aristotelis_1 έγραψε:καλος ηρθες σε λεω νεφελη στο φορουμ και μπορεις να με λες οτι θελεις χαλαρα
Γι' αυτό σε πάω με χίλια, γείτονα αντίπαλε. Να σε ζυμώσω κιμά να σε κάνω κεφτέδες; :lol: :lol: :lol:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
nefeli
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2010 10:13
Όνομα Ιστότοπου: -

Σας ευχαριστώ όλους για το θερμό καλωσόρισμα!
Ελπίζω η παρέα μας να μεγαλώνει κάθε μέρα.
Άβαταρ μέλους
zab
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2010 10:23
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς ήλθες Nεφέλη και καλές και χρήσιμες συζητήσεις να έχεις.
Είμαι σίγουρος ότι μέσα από αυτό το forum (και εφ όσον προφανώς έχεις το χρόνο το ψάξεις μέσω των πολλών θεμάτων που υπάρχουν στο forum, των σπουδαίων bloogs αρκετών μελλών και με την ανάγνωση ορισμένων σημαντικών βιβλίων που υπάρχουν σχετικά) θα ενδυναμωθεί η μη πίστη σου σε κάτι μεταφυσικό που δεν υπάρχει καμμία ένδειξη ότι υπάρχει (θεό) και θα ήταν παράλογο αν υπήρχε, καθώς και το πως θεοποιήθηκε ουσιαστικά ο χριστός ο οποίος ουδεμία θεική ιδιότητα ή υπόσταση έχει (η θεοποιηση του είναι ίσως η μεγαλύτερη απάτη όλων των εποχών μαζί με τη θεοποίηση των θεών άλλων θρησκειων όπως μουσουλμανων, βουδιστών κλπ) ώστε να δημιουργηθεί ο χριστιανισμός και να επιβλυθεί διά της βίας ουσιαστικά, γιατί προφανώς αυτό εξυπηρετούσε τα συμφέροντα πολλών.Θα έχεις επίσης τη δυνατότητα να τεκμηριώσεις τα πιστεύω σου και να αποκτήσεις επιχειρήματα για αυτά.
Τέλος Νεφέλη αν θες να διασκεδάσεις και λίγο με την άποψη που έχει ο χριστιανισμός για τη γυναίκα (όπως ειπώθηκε από στόμα ιερέα) δες το βίντεο στην ιστοσελίδα που ακολουθεί:
«Όταν ένα άτομο πάσχει από μία πλάνη, αυτό λέγεται τρέλα... Όταν πολλά άτομα πάσχουν από μία πλάνη, αυτό λέγεται θρησκεία»!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Κατ' αρχάς, καλώς σε βρήκα, Νεφέλη (έχεις και τ' όνομα της θυγατέρας μου).
zab έγραψε: ...πώς θεοποιήθηκε ουσιαστικά ο χριστός ο οποίος ουδεμία θεική ιδιότητα ή υπόσταση έχει (η θεοποιηση του είναι ίσως η μεγαλύτερη απάτη όλων των εποχών μαζί με τη θεοποίηση των θεών άλλων θρησκειων όπως μουσουλμανων, βουδιστών κλπ) ώστε να δημιουργηθεί ο χριστιανισμός και να επιβλυθεί διά της βίας ουσιαστικά, γιατί προφανώς αυτό εξυπηρετούσε τα συμφέροντα πολλών.Θα έχεις επίσης τη δυνατότητα να τεκμηριώσεις τα πιστεύω σου και να αποκτήσεις επιχειρήματα για αυτά.
Μία μικρή επισήμανση: Υπάρχουν και ερευνητές που αρνούνται εξ' ολοκλήρου την ιστορική ύπαρξη του χριστού, τουλάχιστον αν θυμάμαι καλά μετά από τόσα χρόνια που έχω πάψει να ασχολούμαι/ψάχνω (έτσι, για να δίνουμε και εναλλακτικές). : brrr :
zab έγραψε: Τέλος Νεφέλη αν θες να διασκεδάσεις και λίγο με την άποψη που έχει ο χριστιανισμός για τη γυναίκα (όπως ειπώθηκε από στόμα ιερέα) δες το βίντεο στην ιστοσελίδα που ακολουθεί:
Πολύ καλό. Αλήθεια, θέτοντας ρητορική ερώτηση ή "σκεπτόμενος μεγαλόφωνα", η Μαρία η Τζάνη άραγε βρίσκεται κάπου εδώ μέσα :think: :?: Αν όχι, θα της ταίριαζε ο ρόλος του επίτημου μέλους ;) Είπαμε, μη βαράτε... :hand:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Πυθαγόρας
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 14 Ιαν 2011 20:45
Όνομα Ιστότοπου: -

Γεια σου Νεφέλη και καλώς όρισες.
Έχεις το αγαπημένο μου γυναικείο όνομα, αυτό που θα δώσω και στην κόρη μου (όταν και αν αξιωθώ! ;p)
Δίκαιον πράττειν

Between the cracks and hollows, the earth is good.
nefeli
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2010 10:13
Όνομα Ιστότοπου: -

zab, συμφωνώ με όσα λες και επειδή από τη φύση μου είμαι πολύ περίεργη ψάχνω γενικά σε βιβλία, blogs, κλπ για πολλά πολλά θέματα. Αλλά έχω πια εγκαταλείψει την προσπάθεια να τεκμηριώνω με επιχειρήματα σε τρίτους γιατί είμαι άθεη. Γιατί απλά σε ένθεους ότι και να πεις έχουν ένα κουμπάκι αυτοάμυνας στον εγκέφαλο που αποκρούει κάθε τι λογικό (όσο αφορά τα θέματα της θρησκείας, γιατί κατά τα άλλα δεν πρόκειται για χαζούς ανθρώπους). Το μόνο που απαντάω είναι γιατί πιστεύουν οι ίδιοι. Η απάντηση κυρίαως είναι : έτσι νιώθω, έτσι το αισθάνομαι. Ε, το ίδιο τους λέω ισχύει και για μένα. Ετσι νιώθω, δεν υπάρχει τίποτα υπερφυσικό.
VICTORIANA
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011 08:41
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς ήρθες Νεφέλη
Χαίρομαι πολύ που βλέπω οτί εδώ μαζευόμασρε πολύ Βορειοελλαδίτες. Ίσως να μπορούμε κάποια στιγμή να κανονίσουμε και να βρεθούμε κάπου
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

VICTORIANA έγραψε:Χαίρομαι πολύ που βλέπω ότι εδώ μαζευόμαστε πολύ Βορειοελλαδίτες. Ίσως να μπορούμε κάποια στιγμή να κανονίσουμε και να βρεθούμε κάπου
:obscene-drinkingcheers: :text-+1: :text-lol: :clap:
Συμφωνώ και επαυξάνω. Δεν ξέρω αν υπάρχει κανείς από τους "αξιωματούχους" (=ιδρυτικά μέλη, διαχειριστές, συντονιστές) από Θεσσαλονίκη για να πάρει τα ηνία και να μας μαζέψει-οργανώσει, διαφορετικά ενδεχομένως να ήταν καλό να γίνει κάποιου είδους αρχαιρεσία προς αυτήν την κατεύθυνση. Παρακαλώ να καταγραφεί ως αίτημα.
Συγγνώμη για την κατάληψη του χώρου, Νεφέλη μου.
Α, και προτείνω άνευ ουδεμίας επιφύλαξης οι δικές μας βορειοελλαδίτικες συναντήσεις να επικεντρώνονται σε ρετσινάδικα, για κρασοκατανύξεις και αμπελοφιλοσοφίες :obscene-drinkingbuddies: :obscene-drinkingchug: :obscene-drinkingdrunk: (αν φυσικά δεν είναι πολύ μεγάλος ο αριθμός μας). Υπενθυμίζω αυτό που είπα κι αλλού, ότι για μένα που είμαι μακριά, πρέπει να κανονίζουμε από πολύ νωρίς, ώστε νά 'χω ελπίδες να οργανώνω κάθοδο.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
themosk
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010 12:56
Όνομα Ιστότοπου: ΑΣΜΟΔΑΙΟΣ Ο ΚΑΡΑΒΛΑΧΟΣ
Επικοινωνία:

nefeli έγραψε:Αφού παρακολουθώ τις συζητήσεις σας εδώ κι ένα χρόνο περίπου αποφάσισα να εγγραφώ κι εγώ στο φόρουμ. Η αλήθεια είναι ότι πρώτη φορά συμμετέχω σε φορουμ. Είμαι από Θεσσαλονίκη και προέρχομαι από πολύ θρήσκα οικογένεια. είμουν κι εγώ θρήσκα -υπερβολικά μπορώ να πώ- μέχρι που έγινα μητέρα. Τότε ξαφνικά μέσα σε μια μέρα αφησα όλη την προπαγάνδα που είχα υποστεί από την παιδική μου ηλικία και έφερα στο προσκήνιο όλα τα αναπάντητα ερωτήματα και αντιφάσεις που υπήρχαν μέσα μου σχετικά με την ύπαρξη του θεού. Πόσο καταλυτική είναι αυτή η πλύση εγκεφάλου και πόσο εμποδίζει όχι μόνο να χρησιμοποιήσεις την λογική αλλά και να απωθείς εντέχνως όλες τις αντιφάσεις και τα παράλογα στο πίσω μέρος του μυαλού σου είναι απίστευτο. Χαίρομαι πάντως να παρακολουθώ τις συζητήσεις σας και ελπίζω μόνο να βρίσκω χρόνο για να συμμετέχω κι εγώ.
ουαου! πρωτη φορα διαβαζω ανθρωπο που απο πολυ θρησκος γινεται αθεος. ευγε!!! εγω παλευω τους απλους και απο οικογενειακη παραδοση χριστιανους να προβληματισω μεσω κουβεντας αλλα στις περισσοτερες περιπτωσεις αποτυγχανω γιατι εχουν υποστει πλυση εγκεφαλου και οριστικη διαστρεβλωση της ικανοτητας αντιληψης της πραγματικοτητας, της επιστημης και της αληθειας.
Άβαταρ μέλους
Andy Chaoscrow
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2010 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Πρώτη φορά; Νόμιζα είμαστε αρκετοί με χριστιανικό παρελθόν εδώ. Και δεν εννοώ τυπικά αλλά με τις εξομολογήσεις και τα όλα μας! Αχ...Παλιές σκοτεινές εποχές! :twisted:
Seaweeds like emerald veins she sleeps beneath the breaking weight
A silent dying ocean's slow defeat
The floods will rise and take us all
An end to all this quarrel
A final grace to rid her grief
Oh, Mother show no mercy for me
Απάντηση