Γεια σας! (diavolaki)

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Άβαταρ μέλους
diavolaki
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010 17:34
Όνομα Ιστότοπου: Δεν έχω!

Γεια σας! Ήρθα και εγώ στην παρέα σας και ελπίζω να περάσουμε ωραία μαζί!
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες, κόρη μου!

d(evil)tango :twisted:
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Καλώς τον. Δεν μας λές και λίγα για το προφίλ σου και την θρησκευτική σου διαδρομή;
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Διαβολάκι είναι, λογικά ήταν στον παράδεισο κι εξέπεσε. Χουχου τέτοια να βλέπω, θα μας λένε σατανιστές. :P

Καλωσόρισες!
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
diavolaki
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010 17:34
Όνομα Ιστότοπου: Δεν έχω!

Κατ΄ αρχήν είμαι κορίτσι!

Δεν έχω κατασταλάξει στα θέματα πίστης και ελπίζω να βοηθηθώ εδώ μέσα. Υπάρχει πολύς λόγος και από τις δυο πλευρές και είμαι αρκετά μπερδεμένη. Help me
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Αν το μυαλό σου είναι ανοιχτό σε επιχειρήματα, σύντομα θα κλίνεις προς την πλευρά της αθεϊας.
Αν ενστερνίζεσαι δόγματα τύπου "Η Ορθοδοξία είναι η μόνη αλήθεια" επειδή έτσι κάποιος το σφύριξε, τότε έχεις θέμα...
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε:Καλώς τον.
Δεν θα κερδίζεις πάντα όταν με κοντράρεις, Κόμη.
It is your turn to walk the plank! Αν ήταν αγόρι θα διάλεγε το «διαβολάκος», και όσο για τα ανοιχτά μυαλά, καλύτερα να μην τα συζητάμε: μόλις συναντήσουν μια πραγματικά ανοιχτόμυαλη άποψη κλείνουν για τα καλά. :twisted:
diavolaki έγραψε: Υπάρχει πολύς λόγος και από τις δυο πλευρές και είμαι αρκετά μπερδεμένη. Help me
Κατά την άποψή μου πρέπει πρώτα να αποφασίσεις στο θέμα του φόβου.
Εξέτασε κατά πόσο δεν νιώθεις φόβο σταματώντας να κάνεις τον σταυρό σου και παύοντας να αγαπάς τον Θεό.
Αν νιώθεις φόβο δεν πιστεύεις σε κάποιον πανάγαθο Θεό.

Βέβαια δεν μπορούμε να κάνουμε αυτή την κουβέντα εδώ. Άνοιξε κάπου ένα νήμα και σίγουρα θα ακούσεις πολλές γνώμες και από τις δυο πλευρές.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

dtango έγραψε: Αν νιώθεις φόβο δεν πιστεύεις σε κάποιον πανάγαθο Θεό.

Kαί όταν καταλάβεις ότι ο φόβος είναι το φυσικό ψέμα του Εγώ σου,
τότε μπορείς να αρχίσεις να ζείς την Θεά που θα γίνεις
βοηθάει να ανέχεσαι να περνάς ωραία και με κατίνες

εδώ και πάρα έξω
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:Δεν θα κερδίζεις πάντα όταν με κοντράρεις, Κόμη.
It is your turn to walk the plank! Αν ήταν αγόρι θα διάλεγε το «διαβολάκος», όχι το «διαβολάκι»
Ναι, ε! Για πέστο αυτό και σε αυτόν εδώ: http://ellinaki.blogspot.com/
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
ellinaki
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 07:56
Όνομα Ιστότοπου: Το ελληνάκι
Επικοινωνία:

ε; ποιος; τί;;
Life is hard? Compared to what?!?
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

ellinaki έγραψε:ε; ποιος; τί;;
Ααααα, ξύπνησες και εσύ... :-)
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

ellinaki έγραψε:ε; ποιος; τί;;
Ο Κόμης! Ποιος άλλος;
Θέλει να το κάνεις «Ellinakos» :D
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

diavolaki έγραψε:Υπάρχει πολύς λόγος και από τις δυο πλευρές και είμαι αρκετά μπερδεμένη. Help me
Μόλις δεις την γραφή και τα επιχειρήματα του γραφικού Ορθοδόξου εδώ μέσα, είμαι σίγουρος ότι θα κατασταλάξεις. Το παλληκάρι έχει σπρώξει πολύ κόσμο στην αθεΐα :D
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
diavolaki
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010 17:34
Όνομα Ιστότοπου: Δεν έχω!

Comte de Toulouse έγραψε:
diavolaki έγραψε:Υπάρχει πολύς λόγος και από τις δυο πλευρές και είμαι αρκετά μπερδεμένη. Help me
Μόλις δεις την γραφή και τα επιχειρήματα του γραφικού Ορθοδόξου εδώ μέσα, είμαι σίγουρος ότι θα κατασταλάξεις. Το παλληκάρι έχει σπρώξει πολύ κόσμο στην αθεΐα :D
Φοβάμαι ότι έχω άλλη εικόνα γι αυτό. Η συζήτηση μαζί του είναι πολύ δύσκολη για εσάς γιατί έχει πάρα πολύ πίστη σε αυτά που λέει και αυτό από τη μια το θαυμάζω.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

diavolaki έγραψε:Φοβάμαι ότι έχω άλλη εικόνα γι αυτό. Η συζήτηση μαζί του είναι πολύ δύσκολη για εσάς γιατί έχει πάρα πολύ πίστη σε αυτά που λέει και αυτό από τη μια το θαυμάζω.
Η συζήτηση μαζί του δεν είναι πολύ δύσκολη γιατί δεν είναι συζήτηση. Δεν μπορεί να σταθεί σε οποιαδήποτε συζήτηση περί της θεωρίας του χριστιανισμού, της εφαρμογής του χριστιανισμού, τους εκπρόσωπους του χριστιανισμού, σε τίποτα. Παρά τις κλήσεις προς αυτό, κωφεύει τεχνηέντως.
Αυτό που λες συζήτηση είναι οι προσωπικές επιθέσεις σε πολλούς εδώ μέσα (και όχι μόνο), με μόνο σκοπό να προκαλέσει την έκρηξή τους ώστε να βγαίνει και να λέει "Κοιτάτε συμπεριφορά οι άθεοι". Κάτσε κοντά μας και κρίνε και μόνη σου.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

diavolaki έγραψε:Η συζήτηση μαζί του είναι πολύ δύσκολη για εσάς γιατί έχει πάρα πολύ πίστη σε αυτά που λέει και αυτό από τη μια το θαυμάζω.
Off Topic
Η πίστη δεν αποτελεί πρόβλημα για τη συζήτηση. Έχω συζητήσει με ευφυείς και καλοπροαίρετους πιστούς, και απλώς κάποια στιγμή ερχόμαστε και οι δύο αντιμέτωποι με το γεγονός ότι εκείνος πιστεύει "γιατί έτσι" και δεν έχει επιχειρήματα πέρα από την εσωτερική του αίσθηση ότι "κάτι υπάρχει εκεί έξω", πράγμα που εγώ δεν συμμερίζομαι και εκεί λήγει το πράγμα με καλή διάθεση.

Το να επαναλαμβάνεις τα ίδια χωρίς να προσαρμόζεις τις αντιδράσεις σου στα επιχειρήματα του συζητησή σου, χωρίς να απαντάς επί της ουσίας και χωρίς να παραδέχεσαι ότι η δική σου βάση συζήτησης είναι υποκειμενική και διαφορετή από τη δική του, το να επιμένεις ότι η δική σου βάση συζήτησης είναι η μόνη σωστή και σεβαστή χωρίς να προσκομίζεις επιχειρήματα γι' αυτό και να απαξιώνεις αβλεπτί οτιδήποτε λέει ο συνομιλητής σου, ε αυτό δεν δείχνει πίστη, αυτό δείχνει κόλλημα και έλλειψη σεβασμού.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Γεια σου διαβολάκι και εγώ νέος είμαι σε αυτό το βήμα και γενικά νέος σε τέτοιου είδους ηλεκτρονική επικοινωνία.
Τώρα άνοιξα και άλλα θέματα γιατί με κούρασε η συζήτηση για την αθεΐα ( οι άλλοι σύντροφοι ξέρουν).
Η γνώμη που μπορώ να προσφέρω για την μέχρι τώρα επαφή μου είναι η εξής ,
Άκου το ένστικτο σου, αφουγκράσου, προσπαθώντας να επηρεάζεσαι στον βαθμό που δεν θα αισθάνεσαι ταραχή.
Τώρα μετάφρασε όπως θέλεις. Εγώ θέλω να βρίσκομαι σε χώρους που έχουν αίσθηση του χιούμορ , φυσικά το χιούμορ απαιτεί ένα τουλάχιστον ένα μίνιμουμ βαθμό ευφυΐας και θέλω να πιστεύω ότι γενικά τον έχουν όλοι οι άνθρωποι .
Στο φινάλε μπορεί το ορθόδοξος να σημαίνει ορθόδοξος βουδιστής η μουσουλμάνος η ότι ορθόδοξο θέλεις………………. Εκτός από άθεος
Και μόνο η λέξη με προσβάλει , δηλαδή αυτός είναι σωστός και όλοι οι άλλοι λάθος?
Μου θυμίζει κάτι σε ολυμπιακό που χάνει κερδίζει είναι όλο από πάνω – καλά δεν κουράζονται συνέχεια από πάνω – πόρτο από την άλλη ρε μεγάλε!
Μην ξεχνάς να ψάχνεις και να ψάχνεσαι κάνει καλό στην υγεία
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Γεια σου διαβολάκι!!!!

Εγώ λέω να μην σχολιάσω τα του Ορθόδοξου και δεν έχω άποψη για το που θα καταλήξεις, κάνε μια βολτίτσα όμως στο φόρουμ και (ελπίζω) θα βρεις συζητήσεις που θα σε ενδιαφέρουν και θα μπορέσεις να βγάλεις μια άκρη (αν και πολύ συχνά ξεφεύγουν τόσο πολύ που χάνεται ο ειρμός).

In any case, καλώς μας ήρθες και καλό ψάξιμο!!!
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

diavolaki έγραψε:Η συζήτηση μαζί του είναι πολύ δύσκολη για εσάς γιατί έχει πάρα πολύ πίστη σε αυτά που λέει και αυτό από τη μια το θαυμάζω.
Η πίστη δεν είναι αρέτη. Για κάποιο λόγο, έχει καθιερωθεί ότι όσο πιο πεισματικά διατηρεί την πίστη του ένας βαρεμένος, αγνοώντας τα στοιχεία που αποδεικνύουν ότι κάνει λάθος, τόσο πιο "ενάρετος" και "άγιος" είναι. Αυτό δεν έχει καμμία λογική υπόσταση. Η πίστη είναι απλώς ένας ευφημισμός της προκατάληψης και της αυθαιρεσίας, και σίγουρα δεν είναι αξιοθαύμαστη.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
traiasca
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010 19:34
Όνομα Ιστότοπου: -

noxteryn έγραψε:
diavolaki έγραψε:Η συζήτηση μαζί του είναι πολύ δύσκολη για εσάς γιατί έχει πάρα πολύ πίστη σε αυτά που λέει και αυτό από τη μια το θαυμάζω.
Η πίστη δεν είναι αρέτη. Για κάποιο λόγο, έχει καθιερωθεί ότι όσο πιο πεισματικά διατηρεί την πίστη του ένας βαρεμένος, αγνοώντας τα στοιχεία που αποδεικνύουν ότι κάνει λάθος, τόσο πιο "ενάρετος" και "άγιος" είναι. Αυτό δεν έχει καμμία λογική υπόσταση. Η πίστη είναι απλώς ένας ευφημισμός της προκατάληψης και της αυθαιρεσίας, και σίγουρα δεν είναι αξιοθαύμαστη.
Σωστοοοοοός!
Κλειδωμένο