Μπορεί ενας αθεος να παει στον παραδεισο;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Μα τί ψάχνετε; η απάντηση έχει ήδη δοθεί και είναι Μία, Ολοκληρωμένη και Τεκμηριωμένη πάνω στην αδιάσειστη λογική που έχει κατακλύσει το φόρουμ τώρα εσχάτως:
Beautiful Loser έγραψε:Ναι μπορει στην περιπτωση που ειναι καλος ανθρωπος και δεν πιστευει επειδη ειλικρινα δεν του 'χαν φανερωθει στοιχεια.
Συνεπως εμείς οι άθεοι, αρκεί να είμαστε καλοί άνθρωποι!
Διότι ειλικρινά δεν μας έχουν φανερωθεί στοιχεία!

Δηλαδή είμαστε σε πλεονεκτικότερη θέση από τους ένθεους!
Ε ρε γλέντια στον Παράδεισο... :harp: :piano: :music-guitarred:
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Δεν ξέρω κι εγώ αν είστε 100% άθεοι, όσοι βέβαια έχετε αυτογνωσία και αυτοσυνειδισία σε σχέση με την αθεεια και όχι σε σχέση με επιδεικτική μαγκιά αθεείας.
Ναι μου θύμισες "τα αδύνατα για τους ανθρώπους είναι δυνατά για τον Θεό."
Τώρα για την Αόρατη Μελάνη κάπου αλλόυ λέει "πορεύεσθαι απ' εμόυ οι κατηραμένοι εις το πυρ το αιώνιον το ητοιμασμένον τω διαβόλων και τοις αγγέλοις αυτού. επείνασα γαρ και ουκ εδώκατε..."
Αρα μάλλον υπάρχει και ένας τόπος εκτός βασιλείας του Θεού αλλά δεν είναι ετοιμασμένος για τον άνθρωπο όπως βλέπεις. Αλλά δεν υπάρχει πουθενά τόπος που να μην υπάρχει Θεός. Η ορθόδοξη μαρτυρία για την κόλαση δεν είναι τόσο υλική όσο υλικός είναι ο παράδεισος των μουσουλμάνων, ούτε ο παράδεισος είναι τόσο υλικός παρόλο που όλοι δίκαιο και άδικοι θα αναστηθουν και θα πάρουν νέο σώμα.
Δυστιχως λοιπόν ο ίδιος ο Θεός θα είναι η κόλαση και ο παράδεισος για όλους μας όπως έχω διαβάσει και καταλάβει απο τα λίγα που διαβάσα και κατάλαβα.
Τώρα για το παντοδύναμος, αυτό σημαίνει πολλά πράγματα.
Παντοδυναμος δεν είναι μόνο αυτός που έχει απεριόριστη δύναμη αλλά είναι και αυτός που μπορεί να ελέγχει τη δυναμή του νομίζω και να τη χρησιμοποιεί σωστά και δημιουργικά και όχι καταστροφικά. Γιατί όπως έχω διαβάσει ο Θεός "όλοι θέλει να σωθούν και να βρόυν την αληθινή γνώση". Αλλά επειδη μας θέλει κατά χάριν Θεούς όπως μας έφτιαξε με το κατ εικόνα , μας αφήνει ελεύθερους ως εικόνες του, για να μείνουμε και αναπολόγητοι.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Λοξίας έγραψε:Μα τί ψάχνετε; η απάντηση έχει ήδη δοθεί και είναι Μία, Ολοκληρωμένη και Τεκμηριωμένη πάνω στην αδιάσειστη λογική που έχει κατακλύσει το φόρουμ τώρα εσχάτως:
Beautiful Loser έγραψε:Ναι μπορει στην περιπτωση που ειναι καλος ανθρωπος και δεν πιστευει επειδη ειλικρινα δεν του 'χαν φανερωθει στοιχεια.
Συνεπως εμείς οι άθεοι, αρκεί να είμαστε καλοί άνθρωποι!
Διότι ειλικρινά δεν μας έχουν φανερωθεί στοιχεία!

Δηλαδή είμαστε σε πλεονεκτικότερη θέση από τους ένθεους!
Ε ρε γλέντια στον Παράδεισο... :harp: :piano: :music-guitarred:
Δεν το έχεις καταλάβει τόσο καιρό;
Ο γνώσας και μη ποιήσας δαρήσεται πολύ. Ο μη γνώσας και μη ποιήσας λίγο.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
βλάξ
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010 18:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Εν τόπω χλοερό

Πιστέ θέτεις ένα θεολογικό (για την ακρίβεια αγιογραφικό ερώτημα).

Πού ενδιαφέρεσαι να ψάξεις την απάντηση;
Μέσα στις γραφές;
Στην γνώμη άθεων με βάση τις γραφές;
Στην γνώμη άθεων σαν άθεοι; (δεν πιστεύουν σε αυτόν)

Ή μήπως απλά προσπαθείς να τους ταρακουνήσεις και να τους αποδείξεις οτι χωρίς θεό δεν θα πάνε στον παράδεισο αρα να τα αφήσουν αυτά και να γυρίσουν στον δρόμο του θεού, έχοντας ένα αγνό αίσθημα αγάπης προς αυτούς και θέλεις να τους σώσεις;
Το τελευταίο ερώτημα στο κάνω χωρίς ίχνος ειρωνίας. Ειναι μια απόπειρα ψυχολόγησής σου. Απλά μου φαίνεται περίεργο να ρωτάς κάτι τέτοιο άτομα που δεν πιστεύουν στην ύπαρξη παραδείσου. Είναι σαν να σε ρωτάω αν θα πάς εσύ στην Βαλχάλα.

Μιάς και πιάσατε την λέξη παράδεισος, όπως σωστά είπε το μέλος "Aqyn" σημαίνει περίκτιστός χώρος (φαντάζομαι έτσι ήταν τότε οι κήποι τους) και προέρχεται απο τα περσικά και συγκεκριμένα την Avestan language η οποία προήλθε απο την γλώσσα που ήταν γραμμένο το βιβλίο των Gathas, οι ύμνοι(ψαλμοί) του Ζαρατούστρα ή Ζωροάστρη. Το ονομα της το πήρε απο τα γραπτά του Ζωροάστρη, την Αβέστα (αντίστοιχο της Βίβλου). Εκτός απο τον παράδεισο, στα γραπτά αυτά (τα οποία γράφτηκαν 7-9ο αιώνα ΠΧ) αναφέρονται και άλλα ενδιαφέροντα πράγματα που αν ασχοληθείς μαζί τους πιστεύω πως η αποψή σου περι μοναδικότητας και κατ' επέκταση μοναδικής αλήθειας του Χριστιανισμού θα κλονιστεί.
Σου δίνω το φανταχτερότερο για να σου κινήσω το ενδιαφέρον να ασχοληθείς (ελπίζω).
λίγο η [url=http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%96%CF%89%CF%81%CE%BF%CE%AC%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%82]wiki[/url], πιό λίγο ο βλάξ έγραψε:Το κήρυγμα του Ζωροάστρη αναφερόταν στο ανώτατο ον, που ήταν ένα και μοναδικό. Όλοι οι άλλοι θεοί ήταν δαίμονες. Ο θεός, στον οποίο πίστευε ο προφήτης, ήταν ο Ωρομάσδης (Αχούρα Μάζντα), πάνσοφος θεός του φωτός και κυβερνήτης του ουρανού. Ο Ωρομάσδης βρισκόταν σε διαρκή αγώνα με το πνεύμα του κακού, τον Αριμάν.Το καλό και το κακό βρίσκονται σε πόλεμο αιώνια. Τις στρατιές του Αχούρα Μάζντα αποτελούν άγγελοι ενώ του Αριμάν, δαίμονες. Ο Ζωροάστρης καλούσε τους πιστούς να κάνουν μόνο το καλό, υποσχόμενος ως ανταμοιβή, τον παράδεισο.
Ο Ιησούς κύρητε μεταξύ άλλων και διδάγματα φιλοσόφων που έζησαν πρίν απο αυτών. Εχω την εντύπβση οτι ο Ζωροάστρης είπε το "Μήν κάνετε στους άλλους ότι δεν θέλετε να κάνουν οι άλλοι σε εσάς" (ένας φίλος μου είπε οτι το είπε αρχαίο έλληνας)

Η φάση έχει μέσα και Μεσσία! Τέλος, οι μάγοι τον καιρώ εκείνων ήταν ιερείς του ζωροαστρισμού, αντίστοιχοι των παπάδων της εκκλησίας.

Γιατί λοιπόν, πιστέ να πιστέψω στον παράδεισο του θεού του ιουδαισμού και όχι του Ζαρατούστρα ή των τόσων θρησκειών που υπήρχαν τους καιρούς εκέινους;
Γιατί το κάνεις εσύ; Απλούστα τα γιατί τον συγκεκριμένο θέο μας χώσανε στο κεφάλι οταν δεν είχαμε γνώση και άρα κρίση.
Το δικό σου, το δικό μου, το δικό του, το δικό της, το δικό τους, το δικό σας, δεν υπήρχε γιατί υπήρχε το δικό μας!

«Η θανατική ποινή είναι λάθος θεραπεία για το έγκλημα, όπως η φιλανθρωπία είναι λάθος θεραπεία για τη φτώχεια».
Χένρι Φορντ
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Πιστός έγραψε:Δεν το έχεις καταλάβει τόσο καιρό;
Ο γνώσας και μη ποιήσας δαρήσεται πολύ. Ο μη γνώσας και μη ποιήσας λίγο.
Δηλαδή το δάρσιμο δεν το γλυτώνουμε! λίγο ή πολύ θα το φάμε πάντως!
Πιστός έγραψε:...Τώρα για την Αόρατη Μελάνη κάπου αλλόυ λέει "πορεύεσθαι απ' εμόυ οι κατηραμένοι εις το πυρ το αιώνιον το ητοιμασμένον τω διαβόλων και τοις αγγέλοις αυτού. επείνασα γαρ και ουκ εδώκατε..."
Αρα μάλλον υπάρχει και ένας τόπος εκτός βασιλείας του Θεού αλλά δεν είναι ετοιμασμένος για τον άνθρωπο όπως βλέπεις...
Πιστέ μου, το εδάφιον Ματθαίος 25:41, δεν το έχεις βάλει όλο! Λέει ο Ματθαίος σε ποιούς θα πει αυτά τα λόγια ο Χριστός. Σε αυτούς τους ανθρώπους που θα τους έχει βάλει στα αριστερά του, αφού πρώτα θα έχει κρίνει τους πάντες. Και οι εξ ευωνύμων, θα πάνε στον τόπο που έχει μεν ετοιμασθεί για τον Διάβολο και τους αγγέλους του, αλλά όχι αποκλειστικά και μόνον γι' αυτούς. Έχει ετοιμασθεί να δεχθεί και τους αμαρτωλούς ανθρώπους.
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Πφφφ...αμύητοι όλοι στην ορθόδοξη θεολογία....Ο παράδεισος βρέι χαϊβάνια δεν είναι τόπος είναι κατάσταση.Είναι η εμπειρία του να ζεις κάτω από την άμεση επίδραση της θείας χάριτος.Η κόλαση το αντίθετο:το να ζεις μακρυά από τη θεία χάρι.

Μάλιστα από έναν πολύ προχώ και μεταμοντέρνο ορθόδοξο father έμαθα πρόσφατα ότι τόσο ο παράδεισος όσο και η κόλαση είναι οι δύο διαφορετικοί τρόποι που βιώνει την αγάπη του θεού ο πιστός και μετανοήσας απ'τη μιά και ο άπιστος και αμετανόητα αμαρτωλός απ'την άλλη.

Και οι δύο εισπράτουν αγάπη αλλά ο ένας χαίρεται και ο άλλος υποφέρει (όταν σας είπα κάποτες ότι η αγάπη του θεού τσούζει με προγκήξατε..)
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Και οι δύο εισπράτουν αγάπη αλλά ο ένας χαίρεται και ο άλλος υποφέρει (όταν σας είπα κάποτες ότι η αγάπη του θεού τσούζει με προγκήξατε..)
Spoiler: Εμφάνιση
[youtube]RN8b1Xjz5UQ[/youtube]
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Γιατί να με ψυχολογησεις; Δε χρειάζεται.
Είσαι δηλαδή ζωροάστρης και δηλώνεις παλαιότερος του Χριστιανισμού. Καλά κάνεις.

Εξ ορισμού ένας άθεος πρέπει να ξέρει τι απορρίπτει. Πως μπορείς να απορρίψεις ένα φαγητο απο το διαιτολόγιο σου αν δε το δοκιμάσει κανείς πρώτα ή αν δεν του το πει ο γιατρός ότι του κάνει ή θα του κανει κακό; Ο γιατός του ικα σίγουρα είναι καλός ερευνητής θεολόγος.


Όσο για το δάρσιμο καλό είναι να το φάμε σε αυτή τη ζωή για να μη το τρώμε συνέχεια στην άλλη.

Απλώς ο τόπος δεν είναι φταγμένος για τους ανθρώπους με τιμωρό τον διάβολο. Ο ίδιος ο διαβολος τυρανιέται απο τον Θεό όπως δήλωσε σε πολλά θαύματα του Χριστού ο ίδιος. Αλπώς θα φυλεξενήσει και μερικούς ανθρωπους. Μπρούμε να δεχτούμε ότι είναι ένα μέρος ή μια κατάσταση που λείπει η αγάπη. Ενα εχθρικό μέρος.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Πιστός έγραψε:Εξ ορισμού ένας άθεος πρέπει να ξέρει τι απορρίπτει. Πως μπορείς να απορρίψεις ένα φαγητο απο το διαιτολόγιο σου αν δε το δοκιμάσει κανείς πρώτα ή αν δεν του το πει ο γιατρός ότι του κάνει ή θα του κανει κακό;
Πιστέ έχεις απόλυτο δίκιο,
όπως δεν μπορείς να απορρίψεις ή να δεχτείς κάτι που δεν ξέρεις τι είναι ακριβώς,
έτσι πως να απορρίψεις ή να δεχτείς το θεό, όταν κανείς δεν ξέρει τι είναι ο θεός;

Όσο κανείς δεν δίνει το παραμικρό στοιχείο για τον θεό, ώστε να εξακριβωθεί αν αυτό ισχύει,
η έννοια "θεός" θα παραμένει μια α-νοησία.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Έχεις την ίδια ερώτηση με την Αόρατη Μελάνη. Τι είναι Θεός;
Καλύρενα θα ήταν να έλεγες μια εκκρεμότητα πρά μια α-νοησία.

Ξερετε μερικές φορές τώρα που μπήκα στο φόρουμ , με πιάνει κάτι μερικές, και πραγματικά δε θέλω να σας επηρεάσω. Δεν θέλω δηλαδή να σας "αλλάξω", να σας μπερδέψω. Δεν είναι σωστό. Ισως ο Θεός σας θέλει έτσι άθεους.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
βλάξ
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010 18:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Εν τόπω χλοερό

Πιστός έγραψε:Γιατί να με ψυχολογησεις; Δε χρειάζεται.
Γιατί μου αρέσει πρώτον, και γιατί με βοηθάει να επικοινωνήσω αποτελεσματικότερα με τον συνομιλιτή μου. Εσύ γιατί λες οτι δεν χρειάζζεται; ως προς τι;
Πιστός έγραψε:Είσαι δηλαδή ζωροάστρης και δηλώνεις παλαιότερος του Χριστιανισμού. Καλά κάνεις.
:shock:
Που το είδες αυτό; πως το συμπέρανες;
Όποιος μιλάει για κάτι είναι οπαδός του κάτι; Σου είπα κάποια πράγματα για να καταλήξω σε μια ερώτηση. Φυσικά και δεν πιστεύω στον Ζωροαστρισμό όπως και δεν πιστεύω στον Χριστιανισμό. Εσυ γιατί πιστεύεις σε ένα απο τα 2 αφού μοιάζουν τόσο πολύ και μάλιστα γιατί θεωρείς αυτό το ένα που πιστεύεις σαν μοναδική αλήθεια; Εκτός και αν ακολουθείς τον χριστιανισμό για άλλους λόγους.
Πιστός έγραψε:Εξ ορισμού ένας άθεος πρέπει να ξέρει τι απορρίπτει.
Δυστυχώς ήμουν κι εγώ πιστός στον χριστιανισμό κάποτε, οπότε ξέρω τι απορρίπτω. Και λέω δυστυχώς όχι γιατί είναι ΤΟ ΚΑΚΟ, αλλα γιατί θα προτιμούσα να το απορίψω πριν το βιώσω μιας και δεν είναι ιδιαίτερα συγκινητικό σε σχέση με άλλες πνευματικές θρησκείες.
Το δικό σου, το δικό μου, το δικό του, το δικό της, το δικό τους, το δικό σας, δεν υπήρχε γιατί υπήρχε το δικό μας!

«Η θανατική ποινή είναι λάθος θεραπεία για το έγκλημα, όπως η φιλανθρωπία είναι λάθος θεραπεία για τη φτώχεια».
Χένρι Φορντ
Άρατος ο Σολεύς
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 14 Απρ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: -

Απαντώ στο ερώτημα του θέματος αφού διάβασα όλα τα post:

Η ερώτηση είναι λάθος !! Διότι εναντιώνεται στην λογική και τις επιστήμες που μας αποδεικνύουν ότι δεν υπάρχει Θεός, άρα ούτε Παράδεισος!
Η ερώτηση λοιπόν θα έπρεπε να είναι η εξής:

"Εάν υποθέσουμε ότι υπάρχει Θεός και Παράδεισος, τότε μπορεί ένας άθεος να πάει στον Παράδεισο;"

Σ'αυτήν την τελευταία ερώτηση θα απαντήσω ευχαρίστως:

Δεν υπάρχει Θεός και η ερώτηση είναι "πατάτα" του τύπου, πόσοι άγγελοι χωρούν στο κεφάλι μιας καρφίτσας;

-------------------------
Μετά από πιό ώριμη σκέψη ανακάλυψα ότι στον Παράδεισο θα χωρούσαν μόνον 7.428 άθεοι, για ευνόητους λόγους ! :clap:
sfougarisb
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: 05 Σεπ 2010 13:33
Όνομα Ιστότοπου: sfougaris babis
Επικοινωνία:

Διάολε, και εγώ νόμιζα πως ήταν 42.....
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Διαφορές υπάρχουν και μεταξύ των άθεων, αλλα και μεταξύ των χριστιανικών δογματων π.χ. Πιό κοντά σε μένα ώς δόγμα π.χ τριαδικό είναι ο Καθολικισμός αλλά δεν έχω σχέση με αυτόν. Γιατί να έχω με το Ζωροαστρισμό.
Αφού και οι Ζωροάστρες μάγοι τον Χριστό πήγαν να προσκυνήσουν και να του προσφέρουν δώρα. Κάποιος θα τους μιλησε μέσα τους να ακολουθήσουν το αστέρι. Δεν ξέρω αν αυτή τη στιγμή ο ζωροαστρισμός είναι ζωντανή θρησκεία.
Ετσι δεν λέει τίποτα δηλαδή το παρελθόν κάποιου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 07 Δεκ 2010 20:38, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Τελικά υπάρχουν λάθος απαντήσεις ή λαθος ερωτήσεις;
Η ερώτηση είναι λάθος αλλά οι απαντήσεις που δόθηκαν είναι σωστές;
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
βλάξ
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010 18:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Εν τόπω χλοερό

Πιστός έγραψε:Δεν μου αρέσει γιατί δεν έχει αμεσότητα.
Δεν είναι ευχάριστο να μιλάς και ο άλλος να σε καταγράφει και να σε ταξινομεί σαν να είσαι πειραματόζωο ή ιθαγενής. Γι' αυτό.
Σαν να σε βλέπει απο ψηλά και να σου κανει τη χαρη να κατέβει κατω.
Οι ιθαγενής, δεν έχουν τίποτα το κακο.
Πάραυτο όμως, ούτε σε κατέγραψα ούτε σε ταξινόμησα. Και ούτε κατα διάννοια δεν σκέφτηκα οτι είμαι ανώτερος σου. Το πρώτο μου ποστ δεν είχε ίχνος ειρωνίας ή κοροιδίας όπως αναφέρω και σε αυτό.
Σου είπα γιατί το κάνω. Γιατί με βοηθάει να επικοινωνήσω μαζί σου. Γιατί όμως κόλλησες σε αυτο; Θα μπορούσα να το είχα κάνει και να μην το έλεγα. Αυτό γίνεται συνέχεια με τον καθένα που μιλάς. Ίσως να ενόχλησε η λέξη ψυχολογήσω. Εννοούσα σχημάτισα μια γνώμη για εσένα όπως έκανες εσύ για εμένα όπως κάνουν όλοι για όλους.
Επι του θέματος όμως, θα τοποθετηθείς στα ζητήματα που έθιξα; Η δεν θέλεις να συνεχίσουμε; Απλά να ξέρω. Αν δεν θέλεις, θα με ευχαριστούσε να μου πείς τον λόγο, αλλα φυσικά και δεν είσαι υποχρεωμένος.
Το δικό σου, το δικό μου, το δικό του, το δικό της, το δικό τους, το δικό σας, δεν υπήρχε γιατί υπήρχε το δικό μας!

«Η θανατική ποινή είναι λάθος θεραπεία για το έγκλημα, όπως η φιλανθρωπία είναι λάθος θεραπεία για τη φτώχεια».
Χένρι Φορντ
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Συγγνώμη, ανέβασα λαθος τους τόνους. Ναι δε μου άρεσε το ψυχολογήσω που έγραψες.
Εκανα μια επεξεργασία στα προηγούμενα. Μπορείς να δεις.
Γιατί φίλε μου δείχνεις οτι είσαι ευγενής και ευαίσθητος στην επικοινωνία.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Μέχρι πρότινος νόμιζα ότι όλοι οι άθεοι είναι σκληροί ορθολογιστές. Αλλά η γενίκευση οδηγεί κάπου άσχημα ώς γνωστόν.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
βλάξ
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010 18:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Εν τόπω χλοερό

Χαίρομαι! :D
Πιστός έγραψε:Διαφορές υπάρχουν και μεταξύ των άθεων, αλλα και μεταξύ των χριστιανικών δογματων π.χ. Πιό κοντά σε μένα ώς δόγμα π.χ τριαδικό είναι ο Καθολικισμός αλλά δεν έχω σχέση με αυτόν. Γιατί να έχω με το Ζωροαστρισμό.
Ναι αλλα γιατί δεν πιστεύεις στον Ζωροαστρισμό και πιστεύεις στον Χριστιανισμό με βάση το οτι οι αρχές τους, οι κοσμοθεωρίες τους και η φιλοσοφίες τους ταιριάζουν εξαιρετικά.
Εννοώ οτι με τον Μουσουλμανισμό διαφωνείς σε χοντρά πράγματα (που αν τον μελετήσεις κι αυτόν θα δείς οτι δεν είναι και τόσο χοντρά) οπότε οκ να μην τον ακολουθείς.
Γενικά, τι εινια αυτό που σε κάνει να πιστεύεις οτι ο δικός σου Θεός ειναι ο αληθινός;
Πιστός έγραψε:Αφού και οι Ζωροάστρες μάγοι τον Χριστό πήγαν να προσκυνήσουν και να του προσφέρουν δώρα. Κάποιος θα τους μιλησε μέσα τους να ακολουθήσουν το αστέρι.
Τους μίλησε η χειρομαντία και η αστρολογία. Αυτό φαντάζομαι το κάνανε και σε άλλα βρέφη μιας και εκείνη την εποχή πολλές θρησκείες λέγανε για ερχομό κάποιου Μεσσία. Ο Ιησους δεν ήταν κάτι μοναδικό. Σαν κάτι μοναδικό το διδασκόμαστε σήμερα απλά επειδή αυτή η θρησκεία κατάφερε να εδραιωθεί σε μεγάλο ποσοστό.
Πιστός έγραψε:Δεν ξέρω αν αυτή τη στιγμή ο ζωροαστρισμός είναι ζωντανή θρησκεία.
Ετσι δεν λέει τίποτα δηλαδή το παρελθόν κάποιου.
Γιατί έχει σημασία αν είναι ή όχι ζωντανή θρησκεία;
(Έχει πιστούς πάντως κάπου στην Ινδία, απ' όσο ξέρω)
Πιστός έγραψε:Μέχρι πρότινος νόμιζα ότι όλοι οι άθεοι είναι σκληροί ορθολογιστές. Αλλά η γενικότητα οδηγεί κάπου άσχημα ώς γνωστόν.
Κι εγώ νόμιζα οτι είναι α-εξουσιαστές. Αλλα γενικά υπάρχουν άθεοι και άθεοι όπως υπάρχουν χριστιανοί και χριστιανοί..
Ο σκληρός ορθολογιστής άθεος απαντάντε σε μεγάλες ποσότητες ανάμεσα στους οπαδούς του Dawikns :P
Ο όρος άθεος είναι πάρα πολυ γενικός.
Το δικό σου, το δικό μου, το δικό του, το δικό της, το δικό τους, το δικό σας, δεν υπήρχε γιατί υπήρχε το δικό μας!

«Η θανατική ποινή είναι λάθος θεραπεία για το έγκλημα, όπως η φιλανθρωπία είναι λάθος θεραπεία για τη φτώχεια».
Χένρι Φορντ
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Δεν είναι εύκολο να μιλήσω καν για ζωροαστρισμό και ποσο ταιριάζει με τον χριστιανισμό μόνο απο τη δική σου μαρτυρία Θελει μελέτη πολυ και χρόνο , συγκριτιστική. Ιδιώς θέλει αμφισβήτηση και εγω δεν τη διαθέτω.
Ο μουσουλμανισμός δέχεται τον Χριστό ως προφήτη και δέχεται και την παναγία. Μου έχουν αναφέρει αληθινό περιστατικό σε καράβι που χριστιανός έβρισε την Παναγία και πετάχτηκε μουσουλμάνος θρήσκος και τον επιτήμησε- τον μάλωσε για αυτό που είπε. ΠΡοφανώς για δυο λόγους. Γιατί ήξερε ο μουσουλμάνος ότι δεν έπρεπε σαν χριστιανός να βρίζει τα πιστεύω του και δεύτερον γιατί είχε και ο ιδιος ένα σεβασμο.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Απάντηση