Γεία σας και από εμένα [chrisakis]

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Άβαταρ μέλους
chrisakis
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2010 03:30
Όνομα Ιστότοπου: -

breadfan έγραψε:
chrisakis έγραψε:τώρα βρίσκομαι στο στάδιο που έχω αποδεχτεί ότι δεν υπάρχει μια ανώτερη δύναμη(αθρησκεία) και αναζητώ σε ποιο είδος αθρησκείας είμαι.
Chrisakis,
Χωρίς να θέλω να σου κολλήσω μια ταμπέλα που ενδεχομένως να μην είσαι έτοιμος να δεχτείς, επίτρεψέ μου να πω το εξής:
Όταν δεν πιστεύεις στην ύπαρξη ανώτερων δυνάμεων (θεών), δεν είσαι άθρησκος. Είσαι άθεος.
Αυτό είναι ο ορισμός της αθεΐας. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.

Εκτός αν εννοούσες ότι έχεις αποδεχτεί ότι δεν υπάρχει μια ανώτερη δύναμη, αλλά πολλές. :D
Αθρησκοι είναι γενικά αυτοί που δεν πιστεύουν σε κάποια θρησκεία είτε δεν τους ενδιαφέρει το θέμα θρησκεία είτε είναι επιθετική στην θρησκεία.Οι Άθεοι τώρα είναι υποκατηγορία των Άθρησκων,οι οποίοι εναντιώνονται στον θεισμό και είναι άνθρωποι που αρνούνται κατηγορηματικάοτι υπάρχουν θεότητες.Υπάρχουν όμως και άλλα είδη αθρησκείας όπως αγνωστικισμός,ελεύθερη σκέψη,αντιθρησκεία,σκεπτικισμός και η εκκοσμίκευση.Εγώ έτσι τα έχω στο μυαλό μου αν κάνω κάπου λάθος,παρακαλω διορθωσέ με.
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
chrisakis
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2010 03:30
Όνομα Ιστότοπου: -

noxteryn έγραψε: chrisakis, γιατί έχεις αποδεχτεί ότι δεν υπάρχει μια ανώτερη δύναμη? Θα ήθελα να το αναλύσεις όσο περισσότερο μπορείς. Thanks in advance.
Όλα άρχισαν όταν άρχισα και διάβαζα και έψαξα απο περιέργεια την βιολογία και την φυσική.Όταν κατάλαβα ότι όλα τα φαινόμενα,όπως και η δημιουργία όλων έχουν μια λογική και οτι δεν τα έφτιαξε ένας θεος όλα σε 7 μέρες αλλα φτιάχτηκαν σε δυσεκατομυρια χρόνια,άρχισε να καλλιεργείται μέσα μου η ιδεά οτι δεν υπάρχει θεός.Στην συνέχεια,αναρωτήθηκα το γνωστό ερώτημα "αφού λένε οτι υπάρχει θεός γιατί δεν μας βοηθάει ποτέ;γιατί υπάρχουν φτώχοι,αρρώστιες και όλα τα άλλα δεινά ενώ λένε οτι αυτός ο θεός μπορεί να τα φτίαξει όλα;μήπως δεν υπάρχει για αυτό δεν μπορεί να επέμβει;"Τέλος έχοντας διαβάσει κάμποσα βιβλία και βλέποντας τα χαρακτηριστικά πολλών θρησκειών,κατέληξα οτι μέσα μου δεν συμφωνούσα με καμία απο αυτές και είπα έτσι είπα οτι δεν πιστεύω στην ύπαρξη κάποιας θεότητας.Έτσι έγινε πάνω κάτω.
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
chrisakis
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2010 03:30
Όνομα Ιστότοπου: -

L3o ΧΞΣ έγραψε:Chrisakis μην του απαντάς του Nox,είναι σπαζαρχί.He will try to convert you into marxism για να κάτσει να σου αποδείξει μετά ότι ο είναι bullshit & διάφορα άλλα psychedelic stuff. :D

Sorry Nox,I had to warn him. : brrr :
Δεν με πειράζει να απαντάω σε ερωτήσεις ή να κάτσω να ακούσω απόψεις άλλων ανθρώπων,άλλωστε για αυτο γράφτηκα στο φόρουμ για να κάνω σηζητήσεις με ανθρώπους που είναι ανοιχτόμυαλοι και πιστεύουν τουλάχιστον θρησκευτικά στα ίδια περίπου πράγματα.Τώρα πολιτικά δεν έχω ασχοληθεί πολύ(ακόμα μικρός είμαι για αυτό),αλλά απο τα βιβλία που διαβαζω είμαι ήδη πιο κοντά στον κουμουνισμό... :D
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
Paranoid
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 30 Μαρ 2010 21:05
Όνομα Ιστότοπου: -

chrisakis έγραψε:
Δεν με πειράζει να απαντάω σε ερωτήσεις ή να κάτσω να ακούσω απόψεις άλλων ανθρώπων,άλλωστε για αυτο γράφτηκα στο φόρουμ για να κάνω σηζητήσεις με ανθρώπους που είναι ανοιχτόμυαλοι και πιστεύουν τουλάχιστον θρησκευτικά στα ίδια περίπου πράγματα.Τώρα πολιτικά δεν έχω ασχοληθεί πολύ(ακόμα μικρός είμαι για αυτό),αλλά απο τα βιβλία που διαβαζω είμαι ήδη πιο κοντά στον κουμουνισμό... :D
Καλώς ήρθες στο φόρουμ! Σου εύχομαι καλή υπομονή, και μακριά από τον κομμουνισμό (είναι εξίσου αβάσιμος με την πίστη σε θεό).
See the footprints in the sand
Countless lifetimes gone before
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Paranoid έγραψε:Καλώς ήρθες στο φόρουμ! Σου εύχομαι καλή υπομονή, και μακριά από τον κομμουνισμό (είναι εξίσου αβάσιμος με την πίστη σε θεό).
U mad αφεντικό;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

chrisakis έγραψε:
noxteryn έγραψε: chrisakis, γιατί έχεις αποδεχτεί ότι δεν υπάρχει μια ανώτερη δύναμη? Θα ήθελα να το αναλύσεις όσο περισσότερο μπορείς. Thanks in advance.
Όλα άρχισαν όταν άρχισα και διάβαζα και έψαξα απο περιέργεια την βιολογία και την φυσική.Όταν κατάλαβα ότι όλα τα φαινόμενα,όπως και η δημιουργία όλων έχουν μια λογική και οτι δεν τα έφτιαξε ένας θεος όλα σε 7 μέρες αλλα φτιάχτηκαν σε δυσεκατομυρια χρόνια,άρχισε να καλλιεργείται μέσα μου η ιδεά οτι δεν υπάρχει θεός.Στην συνέχεια,αναρωτήθηκα το γνωστό ερώτημα "αφού λένε οτι υπάρχει θεός γιατί δεν μας βοηθάει ποτέ;γιατί υπάρχουν φτώχοι,αρρώστιες και όλα τα άλλα δεινά ενώ λένε οτι αυτός ο θεός μπορεί να τα φτίαξει όλα;μήπως δεν υπάρχει για αυτό δεν μπορεί να επέμβει;"Τέλος έχοντας διαβάσει κάμποσα βιβλία και βλέποντας τα χαρακτηριστικά πολλών θρησκειών,κατέληξα οτι μέσα μου δεν συμφωνούσα με καμία απο αυτές και είπα έτσι είπα οτι δεν πιστεύω στην ύπαρξη κάποιας θεότητας.Έτσι έγινε πάνω κάτω.
Τα επιχειρήματα αυτά οδηγούν κάποιον να καταλήξει ότι δεν υπάρχει ο Θεός που περιγράφεται στη Βίβλο. Αυτό δεν αρκεί για να είσαι Άθεος. Άλλωστε, εσύ ο ίδιος είπες ότι έχεις αποδεχτεί ότι δεν υπάρχει μια ανώτερη δύναμη. Η ανώτερη δύναμη μπορεί να είναι ένας Δημιουργός του σύμπαντος ο οποίος δεν ενδιαφέρεται για το καλό και το κακό και δεν έφτιαξε το σύμπαν σε 7 ημέρες. Απλώς έθεσε τις παγκόσμιες σταθερές όπως το π και το e, και άφησε τα πράγματα να εξελιχθούν μόνα τους. Ακόμα κι αν λάβουμε υπόψιν μας έναν Κυβερνήτη του σύμπαντος, πάλι το Πρόβλημα του Κακού δεν είναι και τόσο σημαντικό. Ο άνθρωπος είναι ένα ζώο όπως όλα τα άλλα, και γι'αυτό πεθαίνει από ασθένειες και φτώχεια. Πώς αποκλείεις την ύπαρξη ενός τέτοιου όντος?
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

noxteryn έγραψε: Αυτό δεν αρκεί για να είσαι Άθεος. Πώς αποκλείεις την ύπαρξη ενός τέτοιου όντος?
Δεν χρειαζεται να την αποκλείσει,αρκει να αδιαφορησει
Δεν θα δωσει εξετάσεις για να παρει μορια στην σπουδη αθειας

@ Chrisakis

Αυτα που γραφει η βιβλος και τα ευαγγελια, αυτα που ειπε ο χριστος
προερχονται απο σοφα μυαλα πολλων ανθρωπων που κατάλαβαν την φυση της ανθρωπινης συναισθηματικης ρευστοτητας στην νοηση και αντιληψη

Αυτο δεν ειναι ακριβως "μαλακιες" οταν τα γδυσεις απο τα τοπικα εθνικα γνωρισματα
και τις ιδιαιτεροτητες της εκαστοτε παράδοσης
λενε ολες οι σημαντικες στο κοσμο σημερα θρησκειες
τα ιδια


(ο σαμανισμος δεν ειναι σημαντικος στον κοσμο σημερα)

Η "σημαντικη" θρησκεια ειναι για να αντεχουν οι σκλαβοι

μια παραιτηση απο εγωιστικες αναζητησεις
μια προσηλωση στο φαινομενο του παρατηρητη
της φωνης μεσα μας που δεν αλλαζει καθως μας περιγραφει νεους και σφριγηλους στα 16
ή γερους και κουρασμενους στα 70
η φωνη που δεν αλλαζει
τα ματια της αυτοσυνειδητοτητας που βλεπουν τον κοσμο
οπως οι αλλοι ζωντανοι συγχρονοι
οπως ολοι οι προηγουμενοι homo sapiens sapiens


η υπερβαση ειναι ενας παραγοντας για ευτυχια, πιστη (πολλες φορες παραλογη) απλα οτι θα υπάρξει θετικη εκβαση στο μελλον.
Η λογικη και εκλογικευση ειναι ενας σκυλος που δαγκωνει προβληματα
Τιποτα δεν του αντιστεκεται
Μην τον αφηνετε το σκυλο να ατενιζει το μελλον
Δεν Ειναι Προβλημα το αγνωστο
ειναι αλλο ενα δενδρο του κηπου

δεν φυγαμε ποτε απο τον παραδεισο
απλα χτισαμε και μια κολαση γυρω του

το παιχνιδι παιζεται για ασφάλεια, αυτοπεποιθηση, κουράγιο, ελπιδα

επειδη ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ και τα χανουμε

φιλοσοφια ζωης ειναι ειδος θρησκειας
πιστη στον συνανθρωπο ειναι μια πιστη
Μονο οταν πιστευεις σε κατι που δεν περιγραφεται ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ
δεν εξηγειται και αλλιως
χρησιμοποιειται στα σοβαρα η λεξη θεος

οι Αθεοι εχουν τα παντα, ηθικη, αγαπη, οικτο, πιστη κτλ, χωρις να τα στηριζουν στην διευθυνση του ανυπαρκτου, του ανυποστατου
βοηθα ο ανθρωπισμος
αυτοματη ειναι η ηθικη κριση, πριν απο καθε θεωρια
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Απάντηση