Ρεζίλεμα mundial!

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Απάντηση
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Μεταφέρω αυτούσιο από το Phorum.gr
Καρυτινός έγραψε:[youtube]825W72Vi6JE[/youtube]
:lol: :lol: :lol: :lol:

Αργεντίνοι σχολιάζουν τους Ελληνες παπάδες!
World Cup 2010: Οι Έλληνες ιερείς στο επίκεντρο Αργεντίνικου καναλιού (video)
http://www.sportena.com/2010/06/world-c ... iou-video/
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Sapisa
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Μαρ 2010 12:48
Όνομα Ιστότοπου: -

μόνο με θαύμα θα βάλουμε γκολ στο μουντιάλ.Ο δε Σαμαράς θέλει κρέμασμα.
  ▲
▲ ▲
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

ΧΑ χΑ χΑ χα Χα


"ηθελε ο θεος με την κορεα τί να κάνουμε"
say "Hi!"
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

το χερι του θεου εδωσε την προκριση στην αργεντινη 1986 μετα το αργεντινη αγγλια 2-1
παντος το να κανεις σατιρα στην πιστη του αλλου οταν εισαι αργεντινος ειναι τραγικα γελοιο
παντος στο αργεντινη ελλαδα θα ειμαι με αργεντινη για λογους ομαδικους
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

aristotelis_1 έγραψε:παντος το να κανεις σατιρα στην πιστη του αλλου οταν εισαι αργεντινος ειναι τραγικα γελοιο
Γιατί;Τι το ιδιαίτερο έχουν οι Αργεντινοί που καθιστά την σάτιρά τους στην πίστη των "άλλων" γελοία και μάλιστα τραγικά;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Ύστερα από την ξεδιάντροπη καπηλεία της νίκης της Εθνικής Ελλάδας το 2004 απ' τον ξεφτίλα Χριστόδουλο στην τελετή υποδοχής, πολλοί σχολίασαν ειρωνικά την απουσία της Εκκλησίας πριν την έναρξη των αγώνων. Φυσικό λοιπόν είναι η Εκκλησία να παίρνει μέτρα ώστε την επόμενη φορά (όποτε κι αν είναι αυτή) που θα συμβεί το "θαύμα" να είναι προετοιμασμένη.

Πολύ καλά έκαναν και σχολίαζαν ειρωνικά οι δημοσιογράφοι τα λιβανίσματα. Και λίγα είπαν.
Αυτό που με στενοχωρεί είναι ότι δεν βρέθηκε ένας ποδοσφαιριστής που να δηλώσει δημόσια την αντίθεσή του στη γελοιότητα.

Έχω να προτείνω ένα πείραμα, για να δούμε πόσο αποτελεσματικός είναι ο αγιασμός.
Πριν τον αγώνα μεταξύ Ελλάδας και Αργεντινής, προτείνω να στείλουμε όλη την Ιερά Σύνοδο να τελέσει αγιασμό στους Έλληνες ποδοσφαιριστές, ενώ οι παίχτες της Αργεντινής να τρυπούν κέρινα ομοιώματα των Ελλήνων αντιπάλων τους με καρφίτσες. Έτσι, απ' το αποτέλεσμα της αναμέτρησης θα φανεί ποια μέθοδος είναι πιο αποτελεσματική (και εγώ στοιχηματίζω από τώρα υπέρ του βουντού).
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ξεφτιλα εποιδη πηγε και τους εδωσε συγχαριτιρια? καλα οτι να ναι λες μπραιν
γιατρε μου στην λατινικη αμερικη ΟΛΟΙ ειναι θρησκοι ειδικα στην βραζιλια αν εχεις δει σε καθε γκολ που βαζουν προσευχονται οι παικτες τι να κανουμε ειναι θεμα φιλοσοφιας
μην ξεχνας και τον αγγελο αναστασιαδη αλλα και τον ριβαλντο τι να κανουμε οι παικτες που πιστευουν προσευχονται αν ο αλλος θελει και ελπιζει αστον να προσευχεται και μην σχολιαζεις αρνιτικα σε ολα δικαιματου δικαιομα σου
ΑΡΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Sapisa
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Μαρ 2010 12:48
Όνομα Ιστότοπου: -

έχω το δικαίωμα σε όλα εφόσον μπορώ να το επιβάλω με την δύναμή μου.Αν μπορώ.... έχω το δικαίωμα να σας σφάξω. :evil: .off topic but who gives a fuck?
  ▲
▲ ▲
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

aristotelis_1 έγραψε:.....στην λατινικη αμερικη ΟΛΟΙ ειναι θρησκοι ειδικα στην βραζιλια ....

Οχι οι δικοι μου φίλοι και οι γνωστοι τους

αλλο η ταμπελα, το φαινεσθαι
και αλλο η πράξη, η ουσια


αν ζουσες στα "ενδοτερα" του καρναβαλιου
μιλα μου μετα για καθολικη εκκλησια και προφυλακτικα...
say "Hi!"
Άβαταρ μέλους
Panos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: 12 Απρ 2010 11:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Πυθέας έγραψε:
aristotelis_1 έγραψε:.....στην λατινικη αμερικη ΟΛΟΙ ειναι θρησκοι ειδικα στην βραζιλια ....

Οχι οι δικοι μου φίλοι και οι γνωστοι τους

αλλο η ταμπελα, το φαινεσθαι
και αλλο η πράξη, η ουσια


αν ζουσες στα "ενδοτερα" του καρναβαλιου
μιλα μου μετα για καθολικη εκκλησια και προφυλακτικα...
Εσύ κάτι έχεις πάθει τελευταία.. γράφεις πολύ και με πολύ έντονο ύφος, άντρα σε περίμενα και γυναίκα μου βγήκες, τώρα μου λες για "ενδότερα" καρναβαλιού και προφυλακτικά.. ρε μπας και σε έχει πιάσει η άνοιξη;
In the beginning it was Plasma.... H. Alfven
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Sapisa έγραψε:έχω το δικαίωμα σε όλα εφόσον μπορώ να το επιβάλω με την δύναμή μου.Αν μπορώ.... έχω το δικαίωμα να σας σφάξω. :evil: .off topic but who gives a fuck?
Σ'αυτό έχει δοθεί ικανοποιητική απάντηση ήδη από την εποχή της Πολιτείας του Πλάτωνα αλλά who gives a flying fuck?
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Zitanier
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2009 10:42
Όνομα Ιστότοπου: -

aristotelis_1 έγραψε:το χερι του θεου εδωσε την προκριση στην αργεντινη 1986 μετα το αργεντινη αγγλια 2-1
παντος το να κανεις σατιρα στην πιστη του αλλου οταν εισαι αργεντινος ειναι τραγικα γελοιο
παντος στο αργεντινη ελλαδα θα ειμαι με αργεντινη για λογους ομαδικους
Και οι Ελληνες ειμαστε 97% χριστιανοι. Απαγορευεται να σατυριζουμε την πιστη των αλλων;
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

αν εισαι χριστιανος ορθοδοξος και σατιριζεις την πιστη ενως αλοθρησκου ειναι τραγικα γελοιοτατο δυο φωρες απ το να σατιριζει τον χριστιανισμο ενας αλοθρησκος
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Αρίστο, έχουμε κάνει τόσες κουβέντες και δεν θέλεις να καταλάβεις ότι η θρησκεία δεν μπορεί να είναι στο απυρόβλητο.
Η σάτιρα και η κριτική είναι για όλες τις ιδέες. Η θρησκεία δεν μπορεί να εξαιρείται.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ειπα να μην κανεις σατιρα?
ειπα οτι ειναι τραγικο μια χωρα σαν την αργεντινη που ειναι ολοι θρησκοι να σατηριζουν αλλες χωρες για κατι το θρησκευτικο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

αχ οι βραζιλιάνοι
say "Hi!"
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Στο Ελλάδα - Αργεντινή, φυσικά την Αργεντινή. Messi και ξερό ψωμί. Δεν συμπαθούσα ποτέ την Αργεντινή αλλά έλα που παίζει ο Messi...
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Darkchilde έγραψε:Στο Ελλάδα - Αργεντινή, φυσικά την Αργεντινή. Messi και ξερό ψωμί. Δεν συμπαθούσα ποτέ την Αργεντινή αλλά έλα που παίζει ο Messi...
Τα ποδοσφαιρικά σας παρακαλώ όχι εδώ.
Υπάρχει σχετικό νήμα. Μην μας χαλάτε την διάθεση :evil:
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

να το εβαζες στο τοπικ τον αθλητικων ντανγκο :)
στο αργεντινη ελλαδα θα ειμαι με αργεντινη γιατι σαν ΑΡΗΣ εχουμε καλητερες σχεσεις με τους αργεντινους σαν ομαδα παικτες απ οτι απο την εθνικη ελλαδος [και οχι την ελλαδα σαν χωρα]
και οσο για το θεμα το ξανα λεω ενας λαος βαθυς θρησκος οταν την λεει σε αλλο λαο για το πως πιστευουν ειναι απλα γελοιο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Απάντηση