Ανοικτή Επιστολή ΕνωΟμΕ προς πρωθυπουργό για θρησκευτικά σύμ

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΡΙΑΣ:
Ο αρχικός τίτλος του νήματος, Νέα από το εχθρικό μέτωπο, αλλάχτηκε γιατί θεωρώ ότι δεν βοηθούσε τον αναγνώστη να καταλάβει το θέμα.


Αυτό το είδατε;

http://thriskeftika.blogspot.com/2010/0 ... _7349.html

σημερινή είδηση - για να δούμε τι θα δούμε.

Υ.Γ. Μην περιηγηθείτε πολύ στο παραπάνω blog - θα καείτε...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Καλά λέει, ανθέλληνες, να φύγετε, να πάτε αλλού!! : brrr :
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Τους άφησα το παρακάτω σχόλιο:

Μια και παρά τις επιφυλάξεις σας δημοσιεύσατε την επιστολή, δεν μπορώ παρά να συγχαρώ και εσάς και τους συντάκτες της!

Χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι ερωτεύτηκα ξαφνικά την Ε.Ο.Ε, αφού οι καλοί χριστιανοί αυτοί θα είχαν πάθει εγκεφαλικό αν την επιστολή την υπέγραφε η Ένωση Άθεων, και μάλιστα όχι με επικεφαλής τον Δημητρά.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Παρ'ότι μοιάζει άκακο σχόλιο, δύσκολα βλέπω να το αναρτούν - μόνο αν το "ντύσεις" χριστιανικά.
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

πηγα να αφησω σχολιο αλλα συγκρατηθηκα

αλλωστε πρεπει να το εγκρινουν πριν το αναρτησουν

---------------------------------------------

εχθρικό μέτωπο?

που είναι οι μολότωφ?
ποσες εκκλησιες με παπα και κοσμο μέσα κάηκαν σήμερα?

κάποιες μέρες δεν θα τό'λεγα για αστείο
σήμερα όμως δεν είναι μια απο αυτές
say "Hi!"
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

δεν νομίζω ότι εννοούσε τις εκκλησίες λέγοντας εχθρικό μέτωπο
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

xarxar έγραψε:Παρ'ότι μοιάζει άκακο σχόλιο, δύσκολα βλέπω να το αναρτούν - μόνο αν το "ντύσεις" χριστιανικά.
Κι εγώ δεν το περίμενα, αλλά το αναρτήσανε. Λέτε τα πρώτα συγχαρητήρια που παίρνει η Ε.Ο.Ε. να είναι από εμένα; :lol: :lol: :lol: :lol:

Κάποιος ανώνυμος έγραψε το παρακάτω:
ΕΝΩ.ΟΥΜ.Ε κι εγώ ΕΝΟ.ΧΛΟΥΜ.ΑΙ. με τις ιδεολογικές τσιγκολελέτες που ΑΚ.ΟΥ.ΜΕ.

Κι εδώ που τα λέμε..... :twisted:
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Dtango είσαι λάθος.Κινούμενος από την προσωπική σου αντίδραση σ'αυτό που έγινε δεν διστάζεις να υπερασπίσεις ή να βρεις δίκιο στις αντιδράσεις των πιό φανατικών και καθυστερημένων στοιχείων της ελληνικής κοινωνίας.Ξέρεις τι θα έλεγε ο "εδώ που τα λέμε" αν την ανακοίνωση την είχες βγάλει εσύ ή κάποια ένωση με τον τίτλο "Είμαστε άθεοι 100%"®;Ασε να μη σου πω καλύτερα τι θα έλεγε αυτός που του δίνεις και δίκιο.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Εχθρικό εννοούσα το ιστολόγιο, αλλά υποθέτω ότι μπορεί να το δει όπως θέλει ο καθένας.
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

άνθρωποι, άνθρωποι... αιμοχαρείς, αιμοδιψείς, και αιμοβόροι... προς τι το μίσος; προς τι ο αλληλοσπαραγμός;

(διά στόματος Τσαγανέα, μεγάλη η χάρη του)

[youtube]Ftfc4mphkFs[/youtube]
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Χαίρομαι που βλέπω ότι η Ε.Ο.Ε δραστηριοποιείται για τα θέματα που μας αφορούν. Ανθρωπιστές ενωμένοι, ποτέ νικημένοι! :D
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Dtango είσαι λάθος.Κινούμενος από την προσωπική σου αντίδραση σ'αυτό που έγινε δεν διστάζεις να υπερασπίσεις ή να βρεις δίκιο στις αντιδράσεις των πιό φανατικών και καθυστερημένων στοιχείων της ελληνικής κοινωνίας.Ξέρεις τι θα έλεγε ο "εδώ που τα λέμε" αν την ανακοίνωση την είχες βγάλει εσύ ή κάποια ένωση με τον τίτλο "Είμαστε άθεοι 100%"®;Ασε να μη σου πω καλύτερα τι θα έλεγε αυτός που του δίνεις και δίκιο.
Γιατρέ πάλι βιάστηκες!
Το «εδώ που τα λέμε» εμφανίζεται κάτω από το σχόλιο που σατιρίζει την επιλογή ΕΝΩ.ΟΥΜ.Ε για τίτλο και είναι προφανές ότι εννοεί πως με τέτοιο τίτλο πολλά παρόμοια θα ακούσουν.

Η ανάρτησή μου στο «εχθρικό» ιστολόγιο είναι η ακόλουθη και τα συγχαρητήριά μου προς την Ε.Ο.Ε είναι ειλικρινή, γι αυτό και υπέθεσα ότι δεν θα την αναρτούσαν.

Μια και παρά τις επιφυλάξεις σας δημοσιεύσατε την επιστολή, δεν μπορώ παρά να συγχαρώ και εσάς και τους συντάκτες της!
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

1oν πρίν σχολιάσω διάβασα την ανακοίνωση και είδα τόσο το σχόλιο του "εδώ που τα λέμε" όσο και το δικό σου.
Για το δικό σου βάζω χοντρό στοίχημα ότι δεν το κατάλαβαν (δεν τους έχω και για τίποτα έξυπνους εκεί μέσα) και 2ον το δικό του δεν σατίριζε τον τίτλο ΕΝΩ.ΟΥΜ.Ε. αλλά το περιεχόμενο.Εσύ σατιρίζεις τον τίτλο,και κατά τη γνώμη μου για να το πω ευγενικά κάνεις λάθος.Η ουσία είναι η ίδια η πρωτοβουλία και οι στόχοι της,όχι αν κάποιοι νοιώθουμε ότι μας άδειασαν στα διαδικαστικά.

Εκτός αν διαφωνούμε με την ΕΝΩ.ΟΥΜ.Ε και επί της ουσίας.Την θέλαμε,πως το λένε βρέ παιδί μου πιό hardcore αθεϊστική.Οπότε δεν βλέπω το πρόβλημα,όποιος θέλει να φτιάξει μιάν αθεϊστική οργάνωση ας το κάνει.

Και μετά ας κάνει και μιά ένωση μη συλλεκτών γραμματοσήμων.

Και με αυτό εννοώ σαφώς πως η αθεΐα,δηλαδή η έλλειψη πίστης στην ύπαρξη θεού δεν αρκεί σαν πλατφόρμα για να ενώσει ανθρώπους σε κοινή δράση,πόσο μάλλον αν λάβει κανείς υπόψιν του τις διαφορετικές αφετηρίες που οδήγησαν τον καθένα από μας στην αθεΐα.Εσύ ας πούμε είσαι άθεος ελέω της θεωρίας σου.Εγώ (και όλοι οι άλλοι εδώ που τα λέμε) που δεν έχω πεισθεί από την θεωρία σου σε ποιά βάση θα δραστηριοποιηθώ δίπλα σου;Στην προώθηση του αθεϊσμού ως συμπέρασμα μιάς θεωρίας που χοντρικά την θεωρω εξίσου απομακρυσμένη από την αλήθεια όσο και οι θρησκευτικές απόψεις τις οποίες αρνούμαι;

Αντίθετα ο ορθολογισμός,ο ουμανισμός και τα ανθρώπινα δικαιώματα προσφέρουν μιά πολύ πραγματική κοινή βάση που μπορεί να συσπειρώσει πολύ περισσότερους ανθρώπους και να παράγει πολύ πιό πραγματικά αποτελέσματα απ'ότι μιά αμφίβολη ως προς την κοινή της βάση προώθηση της ιδέας της έλλειψης πίστης σε μιάν άλλη ιδέα.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Δανάη_
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009 23:27
Όνομα Ιστότοπου: -

Κι εγώ χαίρομαι που υπάρχει επιτέλους μια Ένωση να προωθήσει κάποια σημαντικά αιτήματα προς την κατεύθυνση της ουσιαστικής ανεξιθρησκίας και στη χώρα μας. Είναι καιρός να αρχίσουν να αλλάζουν κάποια πράγματα, που λίγο-πολύ μας καταπιέζουν, και ελπίζω πως η Ε.Ο.Ε. θα βοηθήσει σημαντικά σ’ αυτό.

Αλλά αυτό το
4. κατάργησης της προσευχής κατά την έναρξη των προγραμμάτων της δημόσιας ραδιοτηλεόρασης.
μου έκανε εντύπωση. Δεν ήξερα πως γίνεται προσευχή πριν την έναρξη των προγραμμάτων. Τι λένε αλήθεια, το «Πάτερ Ημών»? :pray:
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

έχει απεθείας μετάδοση από λειτουργίες από κάποια εκκλησια (δεν γνωρίζω πια)
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:1oν πρίν σχολιάσω διάβασα την ανακοίνωση και είδα τόσο το σχόλιο του "εδώ που τα λέμε" όσο και το δικό σου.
Για το δικό σου βάζω χοντρό στοίχημα ότι δεν το κατάλαβαν (δεν τους έχω και για τίποτα έξυπνους εκεί μέσα) και 2ον το δικό του δεν σατίριζε τον τίτλο ΕΝΩ.ΟΥΜ.Ε. αλλά το περιεχόμενο.Εσύ σατιρίζεις τον τίτλο,και κατά τη γνώμη μου για να το πω ευγενικά κάνεις λάθος.
Τα κεφαλαία γράμματα που χρησιμοποίησε εστιάζουν την σάτιρα στον τίτλο. Το ότι το περιεχόμενο δεν του άρεσε αποτελεί δεδομένο γνωστό στους πάντες.

Για να μην κουράζουμε όμως το θέμα, και την Ένωση Άθεων να είχαν ιδρύσει δεν θα ήθελα σχέσεις μαζί τους. Εσύ αυτό που συνέβη το χαρακτηρίζεις ως «διαδικαστικό άδειασμα, εγώ το αντιμετωπίζω πιο σοβαρά επειδή ο ηθικός κώδικας που ακολουθώ είναι άκαμπτος.
Γιατρος Του Ικα έγραψε:Και με αυτό εννοώ σαφώς πως η αθεΐα,δηλαδή η έλλειψη πίστης στην ύπαρξη θεού δεν αρκεί σαν πλατφόρμα για να ενώσει ανθρώπους σε κοινή δράση,πόσο μάλλον αν λάβει κανείς υπόψιν του τις διαφορετικές αφετηρίες που οδήγησαν τον καθένα από μας στην αθεΐα.
H αθεΐα είναι ιδεολογία που είτε την κατέχεις και την έχεις είτε όχι. Δεν είναι απλά η έλλειψη πίστης στην ύπαρξη Θεού και αυτός είναι και ο λόγος που οι άθεοι σπανίζουν.
Γιατρος Του Ικα έγραψε:Εσύ ας πούμε είσαι άθεος ελέω της θεωρίας σου.Εγώ (και όλοι οι άλλοι εδώ που τα λέμε) που δεν έχω πεισθεί από την θεωρία σου σε ποιά βάση θα δραστηριοποιηθώ δίπλα σου;Στην προώθηση του αθεϊσμού ως συμπέρασμα μιάς θεωρίας που χοντρικά την θεωρω εξίσου απομακρυσμένη από την αλήθεια όσο και οι θρησκευτικές απόψεις τις οποίες αρνούμαι;
Ντρεπόμουν για τους ναούς που έχει χτίσει η ανθρωπότητα πολύ πριν συνταξιοδοτηθώ και ασχοληθώ με την περίφημη θεωρία μου, την οποία δεν παύεις να αναφέρεις.
Γιατρος Του Ικα έγραψε:Αντίθετα ο ορθολογισμός,ο ουμανισμός και τα ανθρώπινα δικαιώματα προσφέρουν μιά πολύ πραγματική κοινή βάση που μπορεί να συσπειρώσει πολύ περισσότερους ανθρώπους και να παράγει πολύ πιό πραγματικά αποτελέσματα απ'ότι μιά αμφίβολη ως προς την κοινή της βάση προώθηση της ιδέας της έλλειψης πίστης σε μιάν άλλη ιδέα.
Γιατί εγώ έχω την εντύπωση ότι η Ε.Ο.Ε ιδρύθηκε στα γρήγορα για να εκμεταλλευτεί μια συγκυρία και όχι σαν αποτέλεσμα ώριμου σχεδιασμού;
Γιατί οι χειρισμοί της ίδρυσής της μου θυμίζουν πολιτικάντικη μανούβρα και όχι πράξη από καρδιάς;
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Μα αυτό ακριβώς χρειάζεται μια τέτοια οργάνωση, κάποιον ικανό για πολιτικάντικες μανούβρες. Η ίδρυση μιας ένωσης άθεων είναι μια πολιτική κίνηση, και η δικοίκηση της ένωσης θα κληθεί να λάβει πολιτικές αποφάσεις και να κάνει πολιτικούς ελιγμούς. Ποιος είναι κατάλληλος κατά τη γνώμη σου για μια τέτοια θέση; Εγώ κι εσύ ή κάποιος ικανός πολιτικάντης;

Θέλει τόλμη και αποφασιστκότητα η πολιτική. Με πορδές δεν βάφονται αυγά, αν μου επιτρέπεται η έκφραση.

Ειρήσθω εν παρόδω, μπορεί κανείς να κάνει μια πολιτικάντικη μανούβρα έχοντας σαν κίνητρο μια πεποίθηση από καρδιάς. Άλλωστε γιατί θα έμπαινε οποιοσδήποτε στον κόπο να ιδρύσει μια αθεϊστική ένωση αν δεν αισθανόταν την εσωτερική ανάγκη να το κάνει; Για το χρήμα ή για τη δόξα; Αν ήθελε τέτοια, άλλα είναι τα πεδία όπου αφθονούν, και όχι η υπεράσπιση της αθεϊας (ή του ουμανισμού ή της θρησκευτικής ελευθερίας).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε: Ποιος είναι κατάλληλος κατά τη γνώμη σου για μια τέτοια θέση; Εγώ κι εσύ ή κάποιος ικανός πολιτικάντης;

Παραβλέπεις εναντίον τίνος και τι σκοπό εξυπηρέτησε η πρώτη πολιτικάντικη μανούβρα.
Και τέλος πάντων, εγώ ποτέ δεν θα προσχωρούσα σε μια οργάνωση που διοικείται από πολιτικάντηδες.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Εγώ δεν θεωρώ ότι έγινε κάποια κίνηση "εναντίον" κανενός. Θεωρώ ότι καθένας μας έκανε κίνησεις υπέρ των επιλογών που έκρινε ότι ήταν οι καλύτερες για την προώθηση του σκοπού του. Αν οι επιλογές αυτές δεν αρέσουν σε όλους, τι να κάνουμε. Αν το καλοσκεφτείς, κανείς δεν έβλαψε κανέναν, ούτε καν τον σκοπό της προώθησης της αθεϊας, αντίθετα αυτόν τον ωφέλησε η κίνηση.

Το ότι εσύ δεν θα προσχωρούσες σε τέτοιο κίνημα είναι κατανοητό και σεβαστό. Απλά δεν έχουμε όλοι την ίδια άποψη.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση