ανακοίνωση ίδρυσης Ένωσης Ουμανιστών Ελλάδας

Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ανακοινώθηκε στο facebook η ίδρυση της Ένωσης Ουμανιστών Ελλάδας

http://www.facebook.com/pages/Enose-Oum ... 717?v=info

Η ένωση αυτή ιδρύθηκε με πρωτοβουλία του Παναγιώτη Δημητρά και ως φαίνεται θα έχει στόχους που συμπίπτουν σε μεγάλο ποσοστό με τους στόχους του φορέα που συζητούσαμε να ιδρύσουμε. Ο κύριος Δημητράς ήταν προσκεκλημένος στην κλειστή συζήτηση περί ίδρυσης φορέα στο φόρουμ Αθεϊα, αλλά δεν θέλησε να συμμετάσχει, εξαιτίας όπως είπε του γεγονότος ότι είχε αντιμετωπίσει επιθετικά σχόλια κατά την πρώτη του συμμετοχή στην δημόσια συζήτηση περί ίδρυσης φορέα. Στη συνέχεια προχώρησε στην ίδρυση της Ενω.Ουμ.Ε, γεγονός για το οποίο ενημερωθήκαμε εχτές. Ο κύριος Δημητράς ήταν της άποψης να ιδρυθεί η ένωση άμεσα, ώστε να αξιοποιήσει για την προβολή της και για την προώθηση των στόχων της το ψήφισμα που πρόκειται να γίνει στις 20 Ιανουαρίου στο Ευρωκοινοβούλιο με θέμα την κατάργηση συμβόλων και τον διαχωρισμό εκκλησίας κράτους.

Κατόπιν τούτου η συζήτηση για ίδρυση άλλου φορέα διακόπηκε. Δεδομένου ότι ήδη υπάρχει ένας φορέας που εν πολλοις καλύπτει τις ανάγκες μας, και μάλιστα στελεχώνεται από άτομα με μεγάλη πείρα και γνώσεις στα θέματα των ανθρώπινων δικαιωμάτων και της ευρωπαϊκής νομοθεσίας, θεωρούμε άστοχο να δημιουργηθεί και δεύτερος.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
mitsakos
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 14 Ιαν 2010 08:51
Όνομα Ιστότοπου: Στο φαλιμέντο
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:Ανακοινώθηκε στο facebook η ίδρυση της Ένωσης Ουμανιστών Ελλάδας

http://www.facebook.com/pages/Enose-Oum ... 717?v=info

Η ένωση αυτή ιδρύθηκε με πρωτοβουλία του Παναγιώτη Δημητρά και ως φαίνεται θα έχει στόχους που συμπίπτουν σε μεγάλο ποσοστό με τους στόχους του φορέα που συζητούσαμε να ιδρύσουμε. Ο κύριος Δημητράς ήταν προσκεκλημένος στην κλειστή συζήτηση περί ίδρυσης φορέα στο φόρουμ Αθεϊα, αλλά δεν θέλησε να συμμετάσχει, εξαιτίας όπως είπε του γεγονότος ότι είχε αντιμετωπίσει επιθετικά σχόλια κατά την πρώτη του συμμετοχή στην δημόσια συζήτηση περί ίδρυσης φορέα. Στη συνέχεια προχώρησε στην ίδρυση της Ενω.Ουμ.Ε, γεγονός για το οποίο ενημερωθήκαμε εχτές. Ο κύριος Δημητράς ήταν της άποψης να ιδρυθεί η ένωση άμεσα, ώστε να αξιοποιήσει για την προβολή της και για την προώθηση των στόχων της το ψήφισμα που πρόκειται να γίνει στις 20 Ιανουαρίου στο Ευρωκοινοβούλιο με θέμα την κατάργηση συμβόλων και τον διαχωρισμό εκκλησίας κράτους.

Κατόπιν τούτου η συζήτηση για ίδρυση άλλου φορέα διακόπηκε. Δεδομένου ότι ήδη υπάρχει ένας φορέας που εν πολλοις καλύπτει τις ανάγκες μας, και μάλιστα στελεχώνεται από άτομα με μεγάλη πείρα και γνώσεις στα θέματα των ανθρώπινων δικαιωμάτων και της ευρωπαϊκής νομοθεσίας, θεωρούμε άστοχο να δημιουργηθεί και δεύτερος.
Εχω πολλές απορίες σχετικά με αυτήν την εξέλιξη. Φαντάζομαι ότι τα επώνυμα μέλη που πήραν μέρος στη μέχρι τώρα δημόσια συζήτηση στο φόρουμ θα θέλουν από μόνα τους να μας πούν τις σκέψεις τους.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

@ mitsakos

Θες να εκφράσεις κάποια από τις απορίες; Γιατί προσωπικά δεν ξέρω τι να πω κι από που να αρχίσω..

Αυτό:
AoratiMelani έγραψε:Δεδομένου ότι ήδη υπάρχει ένας φορέας που εν πολλοις καλύπτει τις ανάγκες μας, και μάλιστα στελεχώνεται από άτομα με μεγάλη πείρα και γνώσεις στα θέματα των ανθρώπινων δικαιωμάτων και της ευρωπαϊκής νομοθεσίας, θεωρούμε άστοχο να δημιουργηθεί και δεύτερος.
μου φαίνεται λογικό πάντως.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

το γεγονός ότι μας "άδειασε"...είναι κάπως εκνευριστικό πάντως
mitsakos
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 14 Ιαν 2010 08:51
Όνομα Ιστότοπου: Στο φαλιμέντο
Επικοινωνία:

mitsakos έγραψε:
AoratiMelani έγραψε:Ανακοινώθηκε στο facebook η ίδρυση της Ένωσης Ουμανιστών Ελλάδας

http://www.facebook.com/pages/Enose-Oum ... 717?v=info

Η ένωση αυτή ιδρύθηκε με πρωτοβουλία του Παναγιώτη Δημητρά και ως φαίνεται θα έχει στόχους που συμπίπτουν σε μεγάλο ποσοστό με τους στόχους του φορέα που συζητούσαμε να ιδρύσουμε. Ο κύριος Δημητράς ήταν προσκεκλημένος στην κλειστή συζήτηση περί ίδρυσης φορέα στο φόρουμ Αθεϊα, αλλά δεν θέλησε να συμμετάσχει, εξαιτίας όπως είπε του γεγονότος ότι είχε αντιμετωπίσει επιθετικά σχόλια κατά την πρώτη του συμμετοχή στην δημόσια συζήτηση περί ίδρυσης φορέα. Στη συνέχεια προχώρησε στην ίδρυση της Ενω.Ουμ.Ε, γεγονός για το οποίο ενημερωθήκαμε εχτές. Ο κύριος Δημητράς ήταν της άποψης να ιδρυθεί η ένωση άμεσα, ώστε να αξιοποιήσει για την προβολή της και για την προώθηση των στόχων της το ψήφισμα που πρόκειται να γίνει στις 20 Ιανουαρίου στο Ευρωκοινοβούλιο με θέμα την κατάργηση συμβόλων και τον διαχωρισμό εκκλησίας κράτους.

Κατόπιν τούτου η συζήτηση για ίδρυση άλλου φορέα διακόπηκε. Δεδομένου ότι ήδη υπάρχει ένας φορέας που εν πολλοις καλύπτει τις ανάγκες μας, και μάλιστα στελεχώνεται από άτομα με μεγάλη πείρα και γνώσεις στα θέματα των ανθρώπινων δικαιωμάτων και της ευρωπαϊκής νομοθεσίας, θεωρούμε άστοχο να δημιουργηθεί και δεύτερος.
Εχω πολλές απορίες σχετικά με αυτήν την εξέλιξη. Φαντάζομαι ότι τα επώνυμα μέλη που πήραν μέρος στη μέχρι τώρα δημόσια συζήτηση στο φόρουμ θα θέλουν από μόνα τους να μας πούν τις σκέψεις τους.
Να ορίστε 3 απορίες (χωρίς να αισθάνομαι κανένα ηθικό δικαίωμα να μου απαντηθούν):
Συζήτησαν τα επώνυμα μέλη για την δημιουργία ενός φορέα και τελικά αποφάσισαν να μην το κάνουν αλλά να στελεχώσουν μία άλλη οργάνωση;
Ο κύριος Δημητράς δηλαδή δεν είχε εμπιστοσύνη στα επώνυμα μέλη της εσωτερικής συζήτησης;
Και γιατί είχαν τα μέλη της στον κύριο Δημητρά;
Γιατί τέτοια βιασύνη για τα ψηφίσματα της ευρωπαϊκής ένωσης;
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Να προσθέσω κι άλλες απορίες (με το ίδιο disclaimer όπως ο mitsakos):
Η ένωση αυτή δημιουργήθηκε μόνο από τον κύριο Δημητρά; Συμμετείχαν στην ίδρυσή της άλλα μέλη του φόρουμ;
Θα υπάρχει κάποια σχέση της ένωσης με το φόρουμ; Θα υπάρχει εδώ χώρος συζητήσεων για τα μέλη της; Ή ένωση και φόρουμ είναι εντελώς ανεξάρτητα μεταξύ τους;

svoin έγραψε:το γεγονός ότι μας "άδειασε"...είναι κάπως εκνευριστικό πάντως
Όντως...
It is by will alone I set my mind in motion.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Στην εσωτερική συζήτηση μιλήσαμε για την ονομασία και το καταστατικό κύριος, καθώς και για το status τόν ανωνύμων μέλλον (δικαίωμα ψήφου κτλ).

Στο θέμα του καταστατικού με τους στόχους τις ένωσις είχαμε ψιλοκαταλιξι και δεν υπήρχανε ιδιαίτερες διαφωνίες. Στην ονομασία το ψάχναμε ακόμα, καθώς ήμασταν ανάμεσα σε ονομασία "ουδέτερη" και ονομασία καθαρά "αθεϊστική".
Ο κύριος δήμητρας αν και μέλος τις υπό δημιουργία ένωσις δεν συμμετείχε σε αυτή την συζήτηση καθώς, όπως μας είπε η Μελάνι αόρατη τώρα, θεώρησε ότι δέχτηκε επιθετική αντιμετώπιση στην αρχή.

Επίσης ενώ εμείς συζητάγαμε για την ίδρυση τις ένωσις ο κύριος δήμητρας μας "άδειασε" (έτσι πιστεύω εγώ τουλάχιστον και έτσι έχω καταλάβει), και ενώ είχε υποστήριξη ότι θα μας στήριξη, προχώρησε στην ίδρυση συλλόγου/ένωσις χωρίς να μας έχει ενημέρωση πρώτα ότι θα προβεί σε τέτοια ενέργεια, αφήνοντας μας να συζητάμε ενώ εκείνος προχωρούσε σε παρόμοια κίνηση ουσιαστικά κάνοντας άκυρη οποια δήποτε προσπάθεια μας αφού δεν έχει νόημα να ιδρίσουμε ένωση όταν υπάρχει ήδη κάποια άλλη με παρόμοιους σκοπούς

Ίσος αυτό να κάνει πιο απλά τα πράματα για εμάς κατά κάποιο τρόπο αφού τώρα πια δεν έχουμε την επιλογή "καθαρά αθεϊστική" η "από όλα" ένωση και η μονη επιλογή που μας μένει είναι μια καθαρά αθεϊστική ένωση που επιθυμεί να προώθηση και διεκδίκηση τα δικαιώματα τον άθεων.

Εφόσον βεβαια επιθυμούμε να μεταβούμε στην ίδρυση ένωσις ακόμα

Βεβαια εγώ είμαι κάπως "πικραμένος" και δεν ξέρω αν θα επιθυμούσα την νομική υποστήριξη του κυρού δήμητρα
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

mitsakos έγραψε:Συζήτησαν τα επώνυμα μέλη για την δημιουργία ενός φορέα και τελικά αποφάσισαν να μην το κάνουν αλλά να στελεχώσουν μία άλλη οργάνωση;
Ο κύριος Δημητράς δηλαδή δεν είχε εμπιστοσύνη στα επώνυμα μέλη της εσωτερικής συζήτησης;
Και γιατί είχαν τα μέλη της στον κύριο Δημητρά;
Γιατί τέτοια βιασύνη για τα ψηφίσματα της ευρωπαϊκής ένωσης;
1. Δεν αποφασίσαμε τίποτα απολύτως. Διακόψαμε την συζήτηση.
2. Εγώ προσωπικά είχα εμπιστοσύνη στον κύριο Δημητρά λόγω της πείρας του και επειδή έδειξε ενδιαφέρον να συμμετάσχει στον φορέα. Αργότερα απέσυρε την συμμετοχή του, όπως καθένας είχε δικαίωμα να κάνει ανά πάσα στιγμή.
3. Εγώ δεν είχα βιασύνη, ούτε και οι περισσότεροι από τους εδώ συζητητές. Είχε όμως ο Δημητράς, για λόγους που εκείνος γνωρίζει. Δεδομένου ότι είναι πιο ενήμερος από μένα στα πολιτικά θέμα της Ευρώπης, εκτιμώ ότι ίσως είχε δίκιο (και εν πάσει περιπτώσει το τι εκτιμώ εγώ είναι αδιάφορο, εκείνος εκτίμησε ότι χρειάζεται άμεση δράση και την έκανε).
svoin έγραψε:Επίσης ενώ εμείς συζητάγαμε για την ίδρυση τις ένωσις ο κύριος δήμητρας μας "άδειασε" (έτσι πιστεύω εγώ τουλάχιστον και έτσι έχω καταλάβει), και ενώ είχε υποστήριξη ότι θα μας στήριξη, προχώρησε στην ίδρυση συλλόγου/ένωσις χωρίς να μας έχει ενημέρωση πρώτα ότι θα προβεί σε τέτοια ενέργεια
Είναι ένας τρόπος να το δει κανείς, και ομολογώ ότι κι εγώ έτσι αισθάνθηκα. Από την άλλη, δεν ήταν υποχρεωμένος σε κάτι, δεν είχε αναλάβει κάποια ευθύνη πέρα από το να συζητήσει. Ο τρόπος που μίλησε εδώ με έκανε και μένα να πιστέψω ότι θα μας στηρίξει σε οτιδήποτε κάνουμε και ότι θα περιμένει τις αποφάσεις μας, αλλά ίσως δεν κατάλαβα σωστά, ή ίσως απλά άλλαξε γνώμη στο ενδιάμεσο, όπως καθένας θα είχε δικαίωμα να κάνει.
Άλλωστε μας ενημέρωσε όταν έκανε την κίνησή του, όταν ετοίμασε δηλαδή το προσχέδιο της ανακοίνωσης της νέας Ένωσης.
svoin έγραψε:δεν ξέρω αν θα επιθυμούσα την νομική υποστήριξη του κυρού δήμητρα
Εγώ δεν ξέρω καν αν θα ήταν διατεθειμένος να μας στηρίξει. Εγώ τουλάχιστον δεν θα τολμούσα να του το ζητήσω.

Άσχετα με το αν θα ιδρυθεί άλλος φορέας ή όχι, με το αν θα συνεχίσει η συζήτηση ή όχι, εγώ προτίθεμαι να γίνω μέλος της Ένωσης Ουμανιστών Ελλάδος ούτως ή άλλως γιατί θεωρώ ότι θα προωθήσει σημαντικά θέματα που μας αφορούν.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Ανακοινώθηκε στο facebook η ίδρυση της Ένωσης Ουμανιστών Ελλάδας

http://www.facebook.com/pages/Enose-Oum ... 717?v=info

Η ένωση αυτή ιδρύθηκε με πρωτοβουλία του Παναγιώτη Δημητρά και ως φαίνεται θα έχει στόχους που συμπίπτουν σε μεγάλο ποσοστό με τους στόχους του φορέα που συζητούσαμε να ιδρύσουμε. Ο κύριος Δημητράς ήταν προσκεκλημένος στην κλειστή συζήτηση περί ίδρυσης φορέα στο φόρουμ Αθεϊα, αλλά δεν θέλησε να συμμετάσχει, εξαιτίας όπως είπε του γεγονότος ότι είχε αντιμετωπίσει επιθετικά σχόλια κατά την πρώτη του συμμετοχή στην δημόσια συζήτηση περί ίδρυσης φορέα.
Κατόπιν τούτου η συζήτηση για ίδρυση άλλου φορέα διακόπηκε. Δεδομένου ότι ήδη υπάρχει ένας φορέας που εν πολλοις καλύπτει τις ανάγκες μας, και μάλιστα στελεχώνεται από άτομα με μεγάλη πείρα και γνώσεις στα θέματα των ανθρώπινων δικαιωμάτων και της ευρωπαϊκής νομοθεσίας, θεωρούμε άστοχο να δημιουργηθεί και δεύτερος.
Ουτως ή άλλως περι ιδρυσεως join the club

http://delphisociety.org/ που είναι οι έλληνες αντιπρόσωποι του ευρωπαικου συλλόγου ανθρωπιστών
http://www.humanistfederation.eu/

εδώ τα έμαθα

http://en.wikipedia.org/wiki/European_H ... Federation

και αυτους απο εδώ

http://en.wikipedia.org/wiki/Humanism

που αναφέρουν και άλλους
καθώς και πολιτικά σχήματα.

Επίσης στο google βγήκε και αυτό=

http://www.thehumanists.gr/gr/


τέλος

μια έρευνα στο google για τον κ, Παναγιώτη Δημητρά
προβάλλει διάφορα μάλλον προσβλητικά σχόλια από διάφορους φανατικούς (αλλά και όχι?) Η σχέση με υπουργό της χούντας? Το Παρατηρητήριο του Ελσίνσκι?

Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ

Αλλά θα προτιμούσα πρώτα
Καταξιωμένο παρελθόν
Μετά καθόλου παρελθόν
Και θα άφηνα στο τέλος ένα αμφιλεγόμενο παρελθόν

Αυτό δεν είναι «άδειασμα»
Είναι αυθεντική ορθολογική απορία μου.

όποιος γνωρίζει ας διαφωτίσει το θέμα

εγώ θα βάλω τα δυνατά μου να μυριστώ ιδιοτέλεια και να γαβγίζω
say "Hi!"
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

1. Ορθα και συνετά ειπώθηκε πως η κίνηση του Δημητρά καθιστά αναίτια την δημιουργία μιας ίδιου τύπου ένωσης.
2. Όντως ο κος Δημητράς δέχτηκε όντως 'επίθεση', δεδομένου οτι είχαμε ενημερωθεί για το τι και πως και το ποιον του, αλλά και αποδεικνύεται και κάπως εύθικτος... πράγμα όμως δικαιολογημένο αν σκεφτούμε οτι έχει -υποτίθεται- κάποια εμπειρία και ιστορία σε τέτοιες δράσεις, από οτι καταλαβαίνω. Νομίζω οτι ο κος Δημητράς δεν είχε χρόνο για μια ομάδα που εν πολλοίς δεν έχει εμπειρία από συλλογικές διαδικασίες και ήθελε κατα κάποιο τρόπο να ξανα-ανακαλύψει τον τροχο... Ε, βιαζότανε κι αυτός....
3. Όντως, υπάρχει μια αίσθηση αδειάσματος, αλλά ίσως και είναι καλύτερο αυτό...
η μονη επιλογή που μας μένει είναι μια καθαρά αθεϊστική ένωση που επιθυμεί να προώθηση και διεκδίκηση τα δικαιώματα τον άθεων.
για να δούμε...

Προβλέπω πάντως ο δεύτερος γύρος να έχει πιο πολύ ενδιαφέρον....
Βεβαια εγώ είμαι κάπως "πικραμένος" και δεν ξέρω αν θα επιθυμούσα την νομική υποστήριξη του κυρού δήμητρα
δε νομίζω πως υπάρχει λόγος για τέτοιες εγωιστικές παρεξηγήσεις. Σκεφτείτε μόνο οτι η ένωση που θα φτιαχνόταν πήγαινε να διεκδικήσει τα minimum που θα διεκδικούσε μια οποιαδήποτε ανθρωπιστική οργάνωση περι ισότητας κτλ κτλ.. και φυσικά αυτό το κάναν ήδη ανθρωπιστικές και άλλες οργανώσεις πριν απο μας, αυτό που είπα δηλαδή οτι το ζήτημα του χωρισμού κράτους-εκκλησίας ήδη προωθείται.

Μια οργανωση άθεων από την άλλη έχει πολύ μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων και δυνατοτήτων, και κατ εμέ αφήνει πολλά περιθώρια για δημιουργικότητα και όχι μόνο 'τυπική' διεκδίκηση κάποιων δικαιωμάτων, αρα και μπορει να δώσει ικανοποίηση στους συμμετέχοντες, ειδικά τους πιο radicals, αλλά και ταυτόχρονα θα μπορεί να είναι φιλικά προσκείμενη προς τους Ουμανιστές , αλλά και τα μέλη του μπορούν να συμμετέχουν/ανήκουν παράλληλα στους Ουμανιστές.

ΥΓ: Re: Δημητρά, Πυθέα για πες συγκεκριμένα, ειδικά με υποουργό της χούντας, διότι βαριέμαι να ξεδιαλέξω... μόνο φασιστοειδή Links βλέπω.. πράγμα καλόν... τον τιμούν εννοώ να τον βρίζουν οι χρυσαυγίτες... και λοιποί εβραιοφαγοι...
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Πυθέας έγραψε:http://delphisociety.org/ που είναι οι έλληνες αντιπρόσωποι του ευρωπαικου συλλόγου ανθρωπιστών
http://www.humanistfederation.eu/
η EHF δεν έχει "αντιπροσώπους", είναι μια οργάνωση ομπρέλα όπου εγγράφονται ουμανιστικές, σκεπκτικιστικές, κοσμικιστικές, αθείστικές και άλλες παρόμοιες οργανώσεις από όλην την Ευρώπη. Επικοινώνησα κι εγώ μαζί τους και μου είπαν ότι πολύ θα χαρούν να γίνουμε μέλη τους αν και όταν ιδρύσουμε φορέα. Μπορούν να έχουν όσα μέλη θέλουν σε κάθε χώρα και ΔΕΝ έχουν ΕΝΑΝ "αντιπρόσωπο".
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Back to the drawing board, που λένε.

Προσωπικά, από αυτά που ελέχθησαν πιστεύω ότι μπλεχτήκαμε όλοι σε μια μεγάλη παρεξήγηση. Άλλο νόμιζε ο ένας, άλλα νόμιζε ο άλλος, συν μια-δυο άτσαλες ενέργειες και γίναμε κουβάρια στο τέλος και ησυχάσαμε. Εγώ δεν το ξέρω προσωπικά τον Δημητρά και δεν μπορώ να εκφέρω ουσιαστική γνώμη για το άτομό του, αλλά οι παρεμβάσεις του ήταν εξαιρετικά ελπιδοφόρες και όταν ανακοινώθηκε η δημιουργία της ΕΝΩ.ΟΥΜ.Ε. (τουλάχιστον χαίρομαι που άρεσε η ιδέα μου) ουσιαστικά έμοιασε σα να ακυρώθηκε με τον πλέον άγαρμπο τρόπο όλη η συζήτηση που κάνουμε την τελευταία εβδομάδα. Είναι γεγονός πάντως ότι ελέχθησαν πράγματα που θα μπορούσαν να είχαν αποφευχθεί και για να μην κρύβομαι κι εγώ ενοχλήθηκα και το εξέφρασα, αν και περισσότερο απογοητεύτηκα για το περι ου ο λόγος "άδειασμα" (το οποίο ήταν καθαρά κεραυνός εν αιθρία).

Εν πάσει περιπτώσει, δεν υπάρχει λόγος να το κρατάμε μανιάτικο. Έγινε ό,τι έγινε, το ζητούμενο είναι το αποτέλεσμα και όχι ποιος είναι ο "αρχηγός" και ποιος "είχε πρώτος την ιδέα". Μεγάλοι άνθρωποι είμαστε.

Εγώ θα διαβάσω το καταστατικό τους και θα δω αν γραφτώ μέλος της ένωσης αυτής, αλλά στην περίπτωση που θα κάνουμε έναν καθαρά αθεϊστικό σύλλογο που θα προκύψει από τις συλλογικές αποφάσεις εδώ μέσα, η προσφορά μου να συμμετάσχω επωνύμως εξακολουθεί να ισχύει.

Κάθε αρχή και δύσκολη. We got off to a rocky start.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
mitsakos
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 14 Ιαν 2010 08:51
Όνομα Ιστότοπου: Στο φαλιμέντο
Επικοινωνία:

Στις απορίες που διατύπωσα παραπάνω μου έχει απαντήσει και το μέλος του φόρουμ Dtango που όπως λέει ο ίδιος έχει αποκλειστεί από τη κλειστή συζήτηση καθώς και από το φόρουμ. Προς το παρών δεν θέλω να παραπέμψω στην απάντηση του αν και έχει γίνει σε "δημόσιο χώρο" και όχι με προσωπικό μήνυμα. Θέλω να ρωτήσω τους διαχειριστές αν και πότε θα αρθεί ο αποκλεισμός του για να πει (αν το επιθυμεί) τις απόψεις του εδώ.
Άβαταρ μέλους
Δανάη_
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009 23:27
Όνομα Ιστότοπου: -

Παιδιά, τι γίνεται? Αποκλείστηκε από το Φόρουμ ο dtango? Γιατί?

Μητσάκο, αν ο tango είπε κάτι για όλα αυτά που έγιναν, και μάλιστα σε δημόσιο χώρο, όπως λες, και όχι σε πμ, τότε νομίζω πως πρέπει να μας κάνεις την παραπομπή στην απάντησή του. Έχω την αίσθηση πως και ο ίδιος θα το ήθελε αυτό.

Βρε παιδιά, ειλικρινά να «βράσω» και τον φορέα και το καλό του. Είμασταν μια παρέα και ξαφνικά γίναμε οι μεν και οι δε(ν). Και τώρα μαθαίνω και για τον αποκλεισμό του dtango. Τι πάθαμε? Και γιατί δεν υπάρχει ακόμα ανακοίνωση στο ειδικό νήμα για τους αποκλεισμούς?
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Δεν ξέρω τον κ. Δημητρά κι έτσι δεν μπορώ να πω κάτι ουσιαστικό για το άτομό του, μπορεί να είχε δίκιο μπορεί να είχε κι άδικο.

Επειδή συνήθως τείνω στο να δικαιολογώ τους άλλους εκτός κι αν μου δοθούν σοβαρές αποδείξεις για το αντίθετο μπορώ να κάνω πολλές εικασίες για τους λόγους του «αδειάσματος». Αναγνωρίζω για αρχή πως του μίλησαν άσχημα οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί θα ήταν υποχρεωμένος να συνεχίσει να ασχολείται με κάτι τέτοιο. Εδώ άλλοι που υποτίθεται πως ήταν κανονικά μέλη του φόρουμ έχουν αποχωρήσει για μικρότερες παρεξηγήσεις. Είναι εύκολο να λέμε πως μας αγνόησε ή οτιδήποτε αλλά μήπως ήμασταν κι εμείς λίγο του στυλ: «εσύ ο "ξένος" δεν μπορείς να έχεις γνώμη κι άποψη στο δικό ΜΑΣ χώρο»; Μήπως ήμασταν λίγο κτητικοί όσον αφορά στο φόρουμ και τις ιδέες μας (που στο κάτω κάτω δεν ήταν μόνο δικές μας αλλά τις μοιράζονται και πολλοί άνθρωποι που δεν μπαίνουν στο φόρουμ); Μήπως να κοιτάμε λίγο τι κάναμε κι εμείς στραβά αντί να κατηγορούμε πολύ εύκολα τους άλλους; Φυσικά προτιμώ οι αποφάσεις να παίρνονται συλλογικά και να είναι όλοι οι συμμετέχοντες λίγο πολύ ικανοποιημένοι αλλά έχω και διαφορετικούς στόχους από τον κ. Δημητρά και διαφορετική σχέση με το φόρουμ από ότι αυτός. Ο συγκεκριμένος δεν είχε καμία υποχρέωση να περιμένει να αποφασίσουν όλα τα μέλη και μετά να πράξει, έκανε μια πρόταση (η οποία μάλιστα δεν φάνηκε να γίνεται δεχτή), δεν δεσμεύτηκε με κανέναν τρόπο.

Πάντως ηγετικές τάσεις μου φάνηκε πως περισσότερο έδειξαν κάποιοι από το φόρουμ, που αντιδρούσαν λες και θα τους πάρουν τον θρόνο...

Bottom line:
EvanT έγραψε: Έγινε ό,τι έγινε, το ζητούμενο είναι το αποτέλεσμα και όχι ποιος είναι ο "αρχηγός" και ποιος "είχε πρώτος την ιδέα"
Συμφωνώ απολύτως και δεν έχω κανένα πρόβλημα να γίνω μέλος της Ένωσης Ουμανιστών αν με καλύπτει το καταστατικό της.

Βέβαια αν γίνει κάποια κίνηση για ένωση άθεων μέσα από το φόρουμ μάλλον θα συμμετέχω και θα βοηθήσω όπως μπορώ.

Δεν έχω ιδέα για το πότε θα αρθεί ο αποκλεισμός του dtango αλλά οφείλω να παραδεχτώ πως τον θεωρώ δικαιολογημένο (τον αποκλεισμό)...
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
mitsakos
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 14 Ιαν 2010 08:51
Όνομα Ιστότοπου: Στο φαλιμέντο
Επικοινωνία:

Δανάη_ έγραψε:Παιδιά, τι γίνεται? Αποκλείστηκε από το Φόρουμ ο dtango? Γιατί?

Μητσάκο, αν ο tango είπε κάτι για όλα αυτά που έγιναν, και μάλιστα σε δημόσιο χώρο, όπως λες, και όχι σε πμ, τότε νομίζω πως πρέπει να μας κάνεις την παραπομπή στην απάντησή του. Έχω την αίσθηση πως και ο ίδιος θα το ήθελε αυτό.

Βρε παιδιά, ειλικρινά να «βράσω» και τον φορέα και το καλό του. Είμασταν μια παρέα και ξαφνικά γίναμε οι μεν και οι δε(ν). Και τώρα μαθαίνω και για τον αποκλεισμό του dtango. Τι πάθαμε? Και γιατί δεν υπάρχει ακόμα ανακοίνωση στο ειδικό νήμα για τους αποκλεισμούς?
@Δανάη
καταρχήν ο Dtango δεν ζητάει να δημοσιοποιηθεί η απαντησή του στο φόρουμ και έχω ένα συγκεκριμένο σκεπτικό που δεν το κάνω αν και χτίζω μέσα μου την πεποίθηση ότι τα πράγματα μέσα στη συλλογικότητα με αυτά και με αυτά πάνε από το κακό στο χειρότερο.
Βέβαια, αν δεν αρθεί γρήγορα ο αποκλεισμός το dtango είναι φυσικό ότι με τον έναν ή τον άλλο τρόπο όλοι θα μάθετε ποιά ήταν η πρώτη του αντίδραση. Σιγά το μυστήριο...
Γκρινιάρης

Για λόγους που είναι ευνόητοι (μια βόλτα στο αυτοσυστηθείτε), κρατήθηκα μακριά από το παρόν νήμα, αλλά δεν «κρατήθηκα» άλλο. Αν και η άποψη μου είναι ότι δεν υπάρχει η κρίσιμη μάζα για οργάνωση άθεων εκτιμώ ότι, κακό δε θα κανε.

Αλλά τα «καταιγιστικά» γεγονότα με αφήσαν άφωνο! Και μου δημιούργησαν και 2 απορίες...
1η. Προς τι η «πιλάλα» με την οποία δημιουργήθηκε μια ένωση, η οποία δε τους επέτρεψε ούτε σε μια 2η ανάγνωση του σκοπού τους;
Η ΕΝΩ.ΟΥΜ.Ε. είναι ένωση πολιτών/-ιδών με άμεσο στόχο την προβολή των σχετικών θεμάτων και την ένταξη στην Ευρωπαϊκή Ουμανιστική Ομοσπονδια (EHF).
(πολιτών/πολιτιδών;), απορώ μάλιστα πως δεν έβγαλε ακόμα αφρούς ο Διαγόρας και να αποσυρθεί μέχρι να διορθωθεί το ορθογραφικό «ατόπημα» :lol:

Με μια έρευνα στο google, ο ΕΝΩ.ΟΥΜ.Ε δεν εμφανίζεται πουθενά. Ούτε καν το παρατηρητήριο δεν το αναφέρει.

2η Δεν κατάλαβα τον σκοπό της ένωσης και επειδή είδα κόσμο να γίνεται μέλος, μπορεί κανείς να μου εξηγήσει τι σημαίνει:
προώθηση μιας εκκοσμικευμένης και ανθρωπιστικής θεώρησης των πολιτιστικών, κοινωνικών και ηθικών αξιών και να εργαστεί για την κοινωνική και πολιτιστική πρόοδο.
και για να γίνω πιο λιανός:
α. ποια ακριβώς είναι η προώθηση μιας εκκοσμικευμένη και ανθρωπιστική θεώρηση των πολιτιστικών, κοινωνικών και ηθικών αξιών; Ποιος την ορίζει;
β. Για την κοινωνική και πολιτιστική πρόοδο δεν έχουμε δημοκρατικά εκλεγμένη κυβέρνηση;
Άβαταρ μέλους
founder
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: 13 Δεκ 2008 21:22

O Dtango, αποκλείσθηκε προσωρινά από το φόρουμ, προς αποφυγή κοινοποίησης περαιτέρω στοιχείων του ιδιωτικού διαλόγου που γινόταν μεταξύ των «επωνύμων» ιδρυτικών μελών.

Η ανακοίνωση της δημιουργίας του ΕΝΩ.ΟΥΜ.Ε, καταργεί τον αποκλεισμό, οπότε και αυτός δεν υφίσταται πλέον.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

@Γκρινιάρης

το
εκκοσμικευμένης και ανθρωπιστικής θεώρησης των πολιτιστικών, κοινωνικών και ηθικών αξιών
έτσι όπως το βλέπω εγώ σημαίνει πάνω κάτω να μην αφήνουμε τις θρησκείες κι άλλες παρόμοιες χαζομάρες να δημιουργούν ρατσιστικές συμπεριφορές και να δυσκολεύουν την ζωή κάποιων ανθρώπων. Βέβαια μπορεί να κάνω και τραγικό λάθος αλλά γι'αυτό θα πρέπει να δούμε το καταστατικό. Πριν από αυτό δεν νομίζω πως θα ληφθούν οριστικές αποφάσεις για συμμετοχή, τουλάχιστον όσον αφορά εμένα. Απλά δεν μπορώ και να καταδικάσω μια κίνηση, ακόμη δεν άρχισε, απλά και μόνο επειδή τα πράγματα δεν πήγαν όπως θα τα ήθελα στο φόρουμ και μετά από συμφωνία όλων των συντελεστών κλπ.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Γκρινιάρης

Ιοκάστη, δεν καταδικάζω τίποτα.

Εκφράζω την απορία μου ως προς τη τόση βιάση, για κάτι που τελικά είναι τόσο γενικό, ώστε να μπορώ να σου υποδείξω δυο τρεις κυβερνητικούς και μη φορείς που έχουν τον ίδιο γενικό σκοπό.
Κλειδωμένο