Χαίρετε (mmamais)

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
mmamais
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2012 22:07
Όνομα Ιστότοπου: -

Χαίρετε, είμαι καινούριος, έχω γράψει λίγο μέχρι στιγμής. Δεν έχω να γράψω και πολλά εν είδη συστάσεως, προτιμώ μια μικρή αλλά αληθινή ιστοριούλα.

Σπούδασα (και συγκατοίκησα για ένα διάστημα) με τον ξάδερφό μου Χ, σε γνωστή και μη εξαιρετέα επαρχιακή φοιτητούπολη Ψ. Ο ξάδερφος άθεο-άναρχος (το διάστημα εκείνο, τώρα δεν ορκίζομαι για τίποτα). Με καλεί λοιπόν στο αναρχοαυτόνομο στέκι Ζ, που έχει πάρτυ. Δεν θέλω να πάω αλλά συμφωνούμε σε αμοιβαία ανταλλαγή, να πάω στο πάρτυ τους και αυτός να πάει στον επιτάφιο τη Μ. Παρασκευή.

Πάμε λοιπόν και....τους έχει πουλήσει η ορχήστρα, έχει έρθει μόνο ο μπουζουξής, ένας "μάγκας" τύπος. Περιεργάζομαι το μπουζούκι του καθώς τότε έπαιζα λίγο (αργότερα προτίμησα το σάζι).
-Ψηλέ παίζεις κανένα όργανο;
-Λίγο μπουζούκι.
-Ωραία. Πάρε το μπαγλαμά και αρχίζουμε.
-Μα...μου....
-Αρχίζουμε.

Αρχίζουμε ντρίγκι ντρίγκι, συγκίνηση που βοηθάω και στο πάρτυ του ξαδέρφου. Σκοτάδια, καπνός από τσιγάρο, φωνές, ένα φωτάκι ρίχνει κόκκινες ανταύγειες στη σκηνή που καθόμαστε ως οργανοπαίχτες, από κάτω καμμιά 40ρια τύποι...δε ξέρω αν έπαιζε κανένας εδώ World of Warcraft, κάτι τύποι Horde, Level 60, ίσως τα παραλέω λίγο. Δύο από αυτούς με πλησιάζουν με ένα πιάτο πλαστικό...ήταν και νηστεία της Τεσσαρακοστής του Πάσχα.
-Τι να σου φέρουμε να φας; Έχουμε λουκάνικο, κοτόπουλο, μπιφτέκι...
-Εγώ ρε παιδιά....νηστεύω σήμερα.
-Νηστεύεις;

Φεύγουν και έρχονται σε λίγο.
-Μόνο κρασί και ψωμί έχουμε. Τι να σου βάλουμε, αυτά;
-Αυτά καλά είναι, ευχαριστώ.

Μου φέρανε φέτες βουτηγμένες σε κρασί, ωραίες ήταν.

Δεν ασπάζομαι την αναρχική φιλοσοφία αλλά πολύ εκτίμησα τη συγκεκριμένη χειρονομία των παιδιών αυτών, που με ανέχτηκαν.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς τον και επίσημα. Λίγο θολή η ιστορία σου, δεν βλέπω κάποιο ηθικό δίδαγμα.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλωσήρθες mmamais.

Αυτή η παρουσία σε αναρχοπάρτυ με αντάλλαγμα τον επιτάφιο, είναι κάτι που το βρίσκω αρκετά σουρεαλιστικό.
mmamais
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2012 22:07
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευχαριστώ. Θα 'πρεπε να έχει;
tasos_didymoteicho έγραψε:Καλώς τον και επίσημα. Λίγο θολή η ιστορία σου, δεν βλέπω κάποιο ηθικό δίδαγμα.
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Καλωσηρθες ;)
Ο λόγος που γράφτηκα στο forum είναι γιατί πολλές απόψεις που φιλοξενεί μου φαίνονται ενδιαφέρουσες, και δεν τις είχα σκεφτεί ποτέ. (άλλες μου φέρνουν ένα σφίξιμο στο στομάχι).
Μηπως μπορεις να δωσεις συντομα παραδειγματα?
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Καλώς ώρισες και από εμένα...
mmamais έγραψε:Δεν ασπάζομαι την αναρχική φιλοσοφία αλλά πολύ εκτίμησα τη συγκεκριμένη χειρονομία των παιδιών αυτών, που με ανέχτηκαν.
Δεν σε ανέχθηκαν... Ο σεβασμός της ατομικότητος είναι αρχή για την αναρχική φιλοσοφία.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
mmamais
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2012 22:07
Όνομα Ιστότοπου: -

Προς Άναρχο: Θα μπορούσαν να ειπωθούν διάφορα περί αυτού αλλά το θέμα εδώ είναι οι Αυτο-συστάσεις και ας μην ξεφύγουμε από το θέμα.

Προς spylab: Να σου πω, αρχικά μπήκα μόνο και μόνο γιατί είδα ότι συζητιόταν το θέμα με τα συσσίτεια της Εκκλησίας εδώ στο φόρουμ σας. Ο συντάκτης του Lifo είχε γράψει ένα άρθρο που τα έχωνε στον Ιερώνυμο κτλ, του είχα στείλει μια απάντηση δική μου, κακώς την έστειλα μέσω email και έτσι ουδέποτε την δημοσιεύσανε στο Lifo. Εν πάση περιπτώσει γράφτηκα για να αναρτήσω εδώ τουλάχιστον την απάντησή μου, μετά είδα άλλα θέματα όπως που αναρωτιόταν κάποιος γιατί οι παπάδες φοράνε μαύρα, είπα να απαντήσω αλλά το θέμα μετά ξέφυγε....απαντήθηκε....κάτι ανάμεσα στα δύο....λέω "άστο".

Δηλώνω Χ.Ο, της Εκκλησίας κτλ κτλ. Βρίσκω ενδιαφέρουσες τις απόψεις σας για θέματα, της Εκκλησίας τουλάχιστον. Ξέρεις....ότι λέει για σένα αυτός που σε βρίζει είναι ενδιαφέρον. Τα φιλοσοφικο-μεταφυσικο-συναφή θέματα τα συζήτησα όσο ήμουν φοιτητής....εντάξει....καλά ήταν.

Τώρα τα θέματα που μου σφίγγουν το στομάχι ποια θα είναι βρε καλέ μου άνθρωπε...αυτά που 'ενας σαν εμένα θα τα έλεγε βλάσφημα.

Αυτά.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Off Topic
mmamais έγραψε:Προς Άναρχο: Θα μπορούσαν να ειπωθούν διάφορα περί αυτού αλλά το θέμα εδώ είναι οι Αυτο-συστάσεις και ας μην ξεφύγουμε από το θέμα....
Θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις ενός χριστιανού στο σχετικό θέμα:
viewtopic.php?f=54&t=2879
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Για σου mmamais, το χούμε εδώ στο φόρουμ να βρίζουμε, είναι κομμάτι της φιλοσοφίας των Αθεόφοβων. :romance-kisscheek:
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Γεια σου mmamais. Η διαφωνία είναι λογική, το θέμα είναι πώς εκφράζεται. Έχουν περάσει διάφοροι θρήσκοι από το χώρο, άλλοι συζήτησαν πολιτισμένα και άλλοι επαναλάμβαναν τα ίδια και τα ίδια σαν παπαγάλοι ή πουλούσαν "λεπτή" ειρωνεία.

Η ιστορία απ' όσο καταλαβαίνω έχει σκοπό να δείξει ότι θρήσκοι και άθρησκοι μπορούν να συνυπάρχουν. Συμφωνώ αλλά το θέμα έχει ψωμί. Ευτυχώς, υπάρχουν σχετικά νήματα και μπορούμε να το συζητήσουμε εκεί.

Καλές δημοσιεύσεις.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Καλώς ήλθες mmamais.
Οι πιστοί είναι πάντα καλοδεχούμενοι, ιδίως αν μπορούν να δεχτούν και να αντέξουν μια κουβέντα σε κάποια κοινή βάση.
Ιδίως αν πιάσεις θεολογικά θέματα, θα βρεις γνώστες που μπορούν να συζητήσουν με ενδιαφέρον.
Μόνη παραφωνία ο "Ορθόδοξος", ο οποίος δεν μπόρεσε να κατανοήσει την "κάποια κοινή βάση". Ψάξε τις αναρτήσεις του για να καταλάβεις.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Γεια σου mmamais :)

Και η ιστορία έχει μια χαρά δίδαγμα: αυτοί που παίζουν WoW είναι συνήθως καλά παιδιά κι έχουν διάφορα φαγώσιμα και ποτά μαζί τους τα οποία με αυτοθυσία μοιράζονται με άλλους :D :D
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Απάντηση