Γεια σας. (maria 3)

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
maria 3
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2010 15:13
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλησπέρα. Με λένε Χριστίνα, είμαι 39 χρονών από την Θεσσαλονίκη και παρακολουθώ το forum εδώ και πολύ καιρό. Συμμετείχα και στην τελευταία συνάντηση στις Τηγανιές και Σχάρες στην Θεσσαλονίκη.
Η μητέρα μου τελείως άθεη και ρεαλίστρια, ο μπαμπάς μας ζητούσε να χτυπήσουμε καμιά εκκλησία το πάσχα, με τα χρόνια βαρέθηκε και αυτός και δεν το ζητάει πια. Κάποια από τα ευτράπελα της παιδικής μου ηλικίας: όταν η μητέρα μου ανέφερε στη μητέρα της παιδικής μου φίλης ότι είναι άθεη και αυτή την άλλη μέρα μου είπε στεναχωρημένη και γεμάτη συμπόνια «Μα κορίτσι μου πως θα παντρευτείς?» (λέτε γι’ αυτό να έμεινα στο ράφι?) και όταν ο αδελφός μου για να γλύψει την θεούσα δασκάλα του έγραψε σε έκθεση λίγο πολύ ότι την Κυριακή του Πάσχα ψήσαμε αρνί αλλά εγώ δεν έφαγα γιατί .. νήστευα!
Το αποτέλεσμα είναι ότι είμαι θεωρώ τον εαυτό μου τελείως άθεο, αλλά δεν αισθάνομαι καμία ιδιαίτερη ανάγκη να τεκμηριώσω την άποψη μου απέναντι στους άλλους, οπότε δεν έχω διαβάσει ιδιαίτερα για αυτό το ζήτημα.
Πήρα την απόφαση να δηλώσω παρουσία στο forum, γιατί αποφάσισα να κάνω πράξη κάτι που σκέφτομαι πολύ καιρό αλλά αμελούσα , να γίνω δωρήτρια σώματος μετά θάνατο. Σκέφτηκα λοιπόν ότι μια τέτοια πράξη προσφοράς στην επιστήμη και την εκπαίδευση ταιριάζει στους άθεους και ίσως είναι μια καλή πρόταση δράσεων για την ένωση. Κατά την άποψη μου είναι σημαντικότερη από εκστρατείες για διαγραφή θρησκεύματος κλπ (δράσεις που δεν υποτιμώ καθόλου για να μην παρεξηγηθώ).

Κάποια links για το θέμα: http://www.triaridis.gr/keimena/keimD071.htm και http://www.epanellinismos.com/index.php ... =2&lang=el
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Χριστίνα, καλώς την πρώτη σου ανάρτηση και την εγγραφή σου στην Ένωση,

καλές συζητήσεις να έχουμε!
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

το maria 3, από πού προκύπτει; :)
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς ήρθες Μαρία Χριστίνα

Το λίνκ για τη δήλωση δωρεάς σώματος για κάποιο λόγο δεν ανοίγει στην σελίδα που παρέθεσες.
Το βρήκα από το google εδώ.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς την. Περιοχή Θεσ/νίκης;
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
maria 3
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2010 15:13
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευχαριστώ για το καλοσώρισμα.

Το Μαρία δεν περιέχει κανένα συμβολισμό, προφανώς όταν είχα ανοίξει λογαριασμό πριν κανένα χρόνο έβαλα το πρώτο γυναικείο όνομα που μου ήρθε στο μυαλό. Συγνώμη για το μπέρδεμα.

Μεγάλωσα στην Άνω Τούμπα και τα τελευταία δεκαπέντε χρόνια ζω στην Πυλαία.
Άβαταρ μέλους
stelios8
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: 28 Απρ 2009 02:03
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κρητη

Xριστινα,καλως όρισες!
Κι εγω ηθελα να κανω δωρεα σωματος μα νομιζω οτι ειναι μονο γι΄αυτους που κατοικουν Αθηνα η μηπως εχω καταλαβει λαθος;
Δειτε σχετικα στο 4β...
I can't sleep so I take a breath and hide behind my bravest mask,
I admit I've lost control..
Language_of_Reality
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 18 Οκτ 2012 10:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Χριστίνα καλώς ήρθες.
Η ιδέα σου με ενδιαφέρει και μένα. Ο Hitchens είχε κάνει το ίδιο (μια και προχτές ήταν η επέτειος του θανάτου του τον αναφέρω).
Αλλά να επισημάνω την ξενοφοβία, τον λανθάνοντα ρατσισμό και την σαφή παραποίηση της πραγματικότητας όσον αφορά τους μετανάστες του δεύτερου λινκ που μας έβαλες, αυτό του "επανελληνισμού". Εντελώς τράτζικ. Δηλαδή, θα μπαίνει άνθρωπος να διαβάσει για τη δωρεά σώματος και θα πέφτει πάνω στον έλληνα ως ηλίθιο φοβικό, θύμα παραπληροφόρησης.
Σου κάνω την επισήμανση, γιατί στην εποχή μας δεν είναι αυτονόητο να μην είσαι ξενοφοβικός πλέον. Το έγκλημα δεν έχει πατρίδα, και αν του δίνουν κάποιοι για συγκεκριμένους λόγους, τότε οι γύρω που το βλέπουν, πρέπει να αντιστέκονται στην προπαγάνδα. Κάθε προπαγάνδιση φόβου με αφορά και με βλάπτει, όχι μόνο των θρησκειών.
Do you want to know to what an extend we love the beautiful things that you revere?
Know then that we love them so much that we are both angry and tired at seeing them hanging,
out of reach, from your idealistic sky.
Mikhail Bakunin
maria 3
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2010 15:13
Όνομα Ιστότοπου: -

Στέλιο, μπορείς και στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο στο ανατομείο. Συμπληρώνεις μια υπεύθυνη δήλωση που θέλει γνήσιο υπογραφης δικό σου αλλά και ενός μάρτυρα. Η δήλωση γράφει ότι θέλει θεώρηση από Αστυνομία, δεν ρώτησα αν ιχύει και από ΚΕΠ. Προφανώς θα είναι παλιά. Στην συνέχεια πρέπει να πας την δήλωση από κοντά. Γενικά απ'το τηλέφωνο τρως λίγο ταλαιπωρία για να βγάλεις άκρη. Όταν πήρα τηλέφωνο μου είπαν να πάω απο κει να πάρω την άιτηση, ζήτησα να μου την στέιλουν με e-mail τελικά όταν πέτυχα μία μετά από 2 μέρες μου το έστειλε με FAX και τωρα από το λινκ της αίτησης, βλέπω ότι είναι αναρτημένη στο διαδύκτιο http://anatomylab.web.auth.gr/dwrea_swmatos.html . Και εγώ δεν έχω ολοκληρώσει την διαδικασία ακόμα.

Language_of_Reality έχεις δίκιο για το site. Ούτε που το πρόσεξα. Πάντως αν γκουγκλάρεις "δωρεά σώματος" είναι πρώτο στη σειρά, και το ύφος του άρθρου δεν με υποψίασε.
Άβαταρ μέλους
stelios8
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: 28 Απρ 2009 02:03
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κρητη

Δυστυχως μενω Κρητη κ μαλλον δεν εχει κατι αντιστοιχο εδω...
I can't sleep so I take a breath and hide behind my bravest mask,
I admit I've lost control..
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Δεν μπορεί, κάτι θα έχει. Εγώ έκανα τη δωρεά μέσω της ΕΔΟΣΑ, κι έχω πάντα την κάρτα στο πορτοφόλι μου, αλλά θυμάμαι πως είχα και μια κάρτα δωρητή από το Υπουργείο Υγείας (την οποία έχασα κι όλο αμελώ να την αντικαταστήσω... :oops: )
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Χο χο χο, κοντά μας κι εσύ (στις παλιές γειτονιές εννοώ). Χαριλάου μεγάλωσα, κι εκεί κοντά (γέφυρα Υψηλάντου, τέρμα αστικών 31 Βούλγαρη) είναι το πατρικό μου, το οποίο επισκέπτομαι αραιά και πού, καλή ώρα.

Μήπως, όσο είναι νωρίς ακόμα, να άλλαζες, αν θέλεις, όνομα μέλους;
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
maria 3
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2010 15:13
Όνομα Ιστότοπου: -

Τούμπα - Χαριλάου αν ήμαστε και κοντά στην ηλικία, μπορεί να έχουμε πλακωθεί κιόλας στα νιάτα μας!

Για την συνάντηση αν γίνει Κυριακή βράδυ και εκτός κέντρου όπως βλέπω μπορεί να μπορέσω.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

maria 3 έγραψε: Το αποτέλεσμα είναι ότι είμαι θεωρώ τον εαυτό μου τελείως άθεο, αλλά δεν αισθάνομαι καμία ιδιαίτερη ανάγκη να τεκμηριώσω την άποψη μου απέναντι στους άλλους, οπότε δεν έχω διαβάσει ιδιαίτερα για αυτό το ζήτημα.
Μαρία 3 καταρχήν καλώς ήρθες στην παρέα μας, γράφεις αρκετά για τον εαυτό σου αλλά θέλω να σταθώ πρώτα στο παραπάνω. τό ότι δεν αισθάνεσαι την ανάγκη να τεκμηριώσεις γιατί είσαι άθεη και γιατί δεν πιστεύεις στον Θεό το καταλαβαίνω. ακριβώς όπως και εγώ προσπαθώ μέσα από τις συζητήσεις να τεκμηριώσω ανεπιτυχώς το γιατί πιστεύω στον Θεό με τον δικό μου ιδιαίτερο τρόπο θα έλεγα πώς μεγαλύτερη σημασία έχει το πώς πραγματικά αισθάνεται κανείς και όχι πώς εκφράζει αυτό που πιστεύει.
Πήρα την απόφαση να δηλώσω παρουσία στο forum, γιατί αποφάσισα να κάνω πράξη κάτι που σκέφτομαι πολύ καιρό αλλά αμελούσα , να γίνω δωρήτρια σώματος μετά θάνατο. Σκέφτηκα λοιπόν ότι μια τέτοια πράξη προσφοράς στην επιστήμη και την εκπαίδευση ταιριάζει στους άθεους και ίσως είναι μια καλή πρόταση δράσεων για την ένωση. Κατά την άποψη μου είναι σημαντικότερη από εκστρατείες για διαγραφή θρησκεύματος κλπ (δράσεις που δεν υποτιμώ καθόλου για να μην παρεξηγηθώ).
πάντα σκεπτόμουν να γίνω δωρητής οργάνων αλλά μετά θα ήθελα να ταφεί η σορός μου μαζί με τους δικούς μου προγόνους σαν τελευταία πράξη στο δράμα της ζωής.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν με εχει απασχολησει ποτε κατι τετοιο,το τι δηλαδη θα απογινει η σωρος μου οταν για εμενα θα εχουν ολα πια τελειωσει.Ισως να μην ειχα ποτε τη δυνατοτητα η τη διαθεση να διαθεσω χρονο για να σκεφτω ενα τοσο σκοτεινο θεμα,διοτι προς το παρον μου αρκει το οτι ειμαι ζωντανος και μπορω να βλεπω το φως του ηλιου.Ξερω επισης καλα οτι κανεις και τιποτα δεν μπορει να συνεχιζει να ζει για παντα οταν θα παψει το ιδιο το σωμα πλεον να ειναι ζωντανο.Προσωπικα το βλεπω και σαν μια μορφη μουμιοποιησης,οπου αντι να μενει το σωμα μεσα σε μια σκοτεινη πυραμιδα εναλλακτικα να διατηρειται μεσα σε ενα πανεπιστημιο,που σε τελικη αναλυση δεν τους λειπουν διολου τα πτωματα προς μελετη.
Εκει ομως που γενικα σπαω πλακα αφανταστα με το θεμα και ειδικοτερα με τα εργαλεια της δουλειας μου,βλεπε πενσες,κατσαβιδια κλπ πολλα απο τα οποια τα εχω απο μικρος και δεν τα αποχωριζομαι ειναι οταν καποιος ρωταει αστειευομενος εκεινο το "μαζι σου θα τα παρεις?".-Ναι ρε,μαζι μου θα τα παρω,θα με θαψουν παρεα με τα κτερισματα μου,ετσι σαν το φαραω μεσα σε τυμβο μαζι με τον τορνο,το φρεζοδραπανο,δυο ηλεκτροκολλησεις χαλκου,κι ολα τα εργαλεια μου...
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Απάντηση