Να αποκαλυφτει το θεμα της παιδεραστιας των Ελληνων παπαδων

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
xarax
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012 16:27
Όνομα Ιστότοπου: -

...και οσοι νομιζουν οτι αυτο δεν υφισταται, να πανε να κανουνε καμμια ψυχαναλυση για να ξαναθυμηθουνε τον παπα που τους τον ακουμπησε ! :)
Λετε οι Ελληνες παπαδες να μην ανακαλυψαν την παιδεραστια, 2000 χρονια τωρα στο κουρμπετι ? Και να περιμενουν να την μαθουν απο τους "χτεσινους" Ιρλανδους, π.χ ? Και οτι, τα παιδακια που κρατανε τα εξαπτερυγα, τα χρησιμοποιουν οι παπαδες μονον γιατι τους ποναει η δικη τους (χοντρη) μεση ?
Ο Κοσμος τοχει τουμπανο, κι εμεις, απο δειλια και υποκρισια, το αποσιωπουμε ! Τυπικη συμπεριφορα νεοελληναραδων, ευνουχισμενων και ψιλοβιασμενων κατα την παιδικη τους ηλικια - απο μια μαμα η εναν παπα, η και απο τους δυο, σε αργαστη συνεργασια...
Να πειστουν καποια θυματα της παιδεραστιας των παπαδων να καταγγειλουν ανωνυμα τους θυτες τους, και ας ερευνησει το θεμα η δικαιοσυνη - εξασφαλιζοντας τα κατ αρχην απο την δημοσια διαπομπευση που συνηθως ακολουθει τετοιες καταγγελιες. Η Ελλαδα ειναι σιγουρα πρωταθλητρια και σε αυτο το ευγενες αθλημα, οπως και σε τοσα αλλα - βιασμους απο προσωπα του οικογενειακου περιβαλλοντος, βιαιοπραγιες γονεων προς παιδια, και ολα τα συναφη.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Υπάρχουν καταδικαστικές αποφάσεις για ορισμένους.
δες εδώ τα Link
http://apeleytheros.wordpress.com/2011/ ... s-ithikis/

(αφορούν ορθόδοξους)
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Μήν ψάχνεις για παιδεραστές στον ορθόδοξο κλήρο είναι οικογενειάρχες και δεν έχουν ανάγκη από την συντροφιά παιδιών.
Άβαταρ μέλους
xarax
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012 16:27
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλος έγραψε:Μήν ψάχνεις για παιδεραστές στον ορθόδοξο κλήρο. Είναι οικογενειάρχες και δεν έχουν ανάγκη από την συντροφιά παιδιών.
Οι μητροπολιτες ? Οικογενειαρχες ? Κανουν "οικογενειακη" φορολογικη δηλωση, οπου συμπρεριλαμβανουν και τα τεκνα τους ? :) ( το " τεκνα" τονισε το οπως θες... :) )
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Απαγορευεται ο ρατσιστικος λογος και συγκεκριμενα

α. γενικεύσεις και προσωπικές κατηγορίες προς συγκεκριμένα άτομα ή ομάδες που ωθούν σε εχθρότητα προς αυτά τα άτομα ή τις ομάδες και προκαλούν έντονες αντιδράσεις άλλων συζητητών,

δεν ειναι δυνατον να αφηνουμε τετοιες μισαλλοδοξες παπαριες στο χωρο μας. Ακομα και για αντιπαλους.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

έχω κάνει «παιδάκι με εξαπτέρυγο» στο μακρινό παρελθόν. Νομίζω ότι υπερβάλεις πάρα πολύ σε αυτά που υποθέτεις καθώς και στα κίνητρα: Κανένα παιδάκι δεν πήγαινε επειδή το ζήταγε ο παπάς (σε όσες εκκλησίες έκανα), οι γονείς/παππούδες τα μαθαίνουν να πηγαίνουν, μέχρι και με το ζόρι ενίοτε.

Επίσης ανήκω στη γενιά που έτρωγε ξύλο και στο σχολείο με τις ευλογίες του κράτους. Είχα πολύ ικανή δασκάλα όμως, και στην τάξη που ήμουν μάλλον καλό μας έκανε. (δεν ήταν το ξύλο, ήταν όλο το «ρεζίλι», και δεν θυμάμαι να διαμαρτυρήθηκε ποτέ κανείς για δύό ξυλιές στα χέρια με τη ρίγα.). Οι επόμενες τάξεις από εμάς (που δεν τις έτρωγαν από τους δασκάλους τους) ήταν κατά ομολογία τις δικής μου τάξης, καθίκια. :)
φυσικά υποψιάζομαι ότι κάποιοι κάπου θα το παρα έκαναν με το ξύλο, και δεν θα είχαν τη δική μου ευγενή τύχη όσον αφορά τη δασκάλα. (για τα παιδικής κακοποίησης που λες από γονείς)
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
xarax
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012 16:27
Όνομα Ιστότοπου: -

kapages έγραψε:Απαγορευεται ο ρατσιστικος λογος
Αν ειναι "ρατσα" οι παιδερστες παπαδες, προτεινω να τους ευνουχισουμε, για να μην πολλαπλασιαζουν τα γιονιδια τους εις βαρος αθωων παιδικων ψυχων. Ρατσιστικο λιγουλακι, ε ? :)
kapages έγραψε: [Απαγορευονται] γενικεύσεις... προς συγκεκριμένα άτομα ή ομάδες που ωθούν σε εχθρότητα προς αυτά τα άτομα ή τις ομάδες και προκαλούν έντονες αντιδράσεις άλλων συζητητών,
Οταν μιλουμε γενικα, κανουμε γενικευσεις, Στην περιπτωση των παπαδων που συμμετειχαν, εστω και λιγες φορες, σε καποιο οχι αθωο βιτσιο, νομιζω οτι εχουμε να κανουμε με ενα ποσοστα που αγγιζει το 95 %, οπως το ποσο του αλκοολ στην "καθαρη" αλκοολη. Οι διευθαρμενοι "γενικοι γραμματεις" υπουργειων και δημοσιων οργανισμων, οι συναδελφοι τους στην εφορια, την πολεοδομια η την αστυνομια, νομιζω οτι ειναι ελαφρως λιγοτεροι. Φυσικα, με την συμπαιγνια αποσιωπησης του θεματος, δεν ειναι δυνατον να εχουμε ακριβεις μετρησεις. Μηπως θα μου συστησεις " να παω στον εισαγγελεα" να το καταγγειλω ? :D

Υπαρχουν ΑΓΙΟΙ παπαδες, υπεροχα ανθρωπινα πλασματα, πανεξυπνοι, βαθεια μορφωμενο, ηθικοι, διαμαντια ! Δεν μιλαω για αυτους, φυσικα - αλλα ειναι γνωστη η τακτικη του να υποχρεωνουμε καποιον να εκφερει μια κριση μονον οταν αφορα στο 100 % των μελων μιας συγκεκριμενης ομαδας.
Δεν με ενοχλει καθολου " η εχθροτητα προς τα συγκεκριμενα ατομα η ομαδες" , που την εχω και εγω υποστει στο πετσι μου οπως οι περισσοτεροι. Μηπως θα επρεπε " να καθησω" σε κανενα παπα, για να με κανει "φιλο" ? :) Θεωρω τον εαυτο μου απογονο ανθρωπων που καηκανε στην πυρα, και τους οφειλω μια παντοτινη εχθροτητα προς τους δολοφονους τους.
kapages έγραψε: δεν ειναι δυνατον να αφηνουμε ενα (κατα πασα πιθανοτητα) προβοκατορικο τρολακι να γραφει τετοιες μισαλλοδοξες παπαριες στο χωρο μας. Ακομα και για αντιπαλους.
Τι μου θυμιζει αυτο, τι μου θυμιζει...Α, ναι, θυμηθηκα ! Κλασικη ζαχαριδιακη νοοτροπια και γλωσσα , που μετα εστελνε την ΟΠΛΑ να αποτελειωσει τους "πρακτορες των Εγγλεζων και της Ιντελιτζεντ σερβις" .
Για να επαναλαβω μια φραση που μου απευθυνει καποιος απο την πρωτη στιγμα που πατησα το ποδι μου εδω μεσα - και προσπαθωντας να με υποχρεωσει, με τον ενα η τον αλλο τροπο, να " παρω ποδι" , οπως εσυ :
" Φανταζεσαι πραγματα, λεμεεε..."
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xarax την 28 Ιαν 2012 15:05, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ

kapages θα το δούμε στη συντονιστική ομάδα.
το λέω δημόσια ώστε να μην ακολουθήσουν μηνύματα.
Άβαταρ μέλους
xarax
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012 16:27
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:Κανένα παιδάκι δεν πήγαινε επειδή το ζήταγε ο παπάς (σε όσες εκκλησίες έκανα), οι γονείς/παππούδες τα μαθαίνουν να πηγαίνουν, μέχρι και με το ζόρι ενίοτε.
Το ανφερα καπου, "σε αργαστη συνεργασια". Οχι οι συγκεκριμενοι τοπικοι παπαδες ( αν και γινοταν και αυτο...), το γενικοτερο εκκλησιαστικο κλιμα υποχρεωνε, με την βιαια απειλη του κοινωνικου εξοστρακισμου/ψιλοαφορισμου, τους γονεις να σερνουν τα παιδακια τους στις εκκλησιες. Αυτο δεν ειναι ηθικη αυτουργια, αν μη τι αλλο ? Και μαλιστα δειλια και υποκρισια, γιατι ετσι υπευθυνοι εμφανιζονται μονον οι γονεις, και οι παπαδες βγαινουν λαδι, οπως παντα. Αλλα δεν ειναι πρωτοτυπη η δικαιολογια ! Και στην Ιρλανδια κατι τετοια ψελιζανε οι ενοχοι ...
apeleytheros έγραψε: Επίσης ανήκω στη γενιά που έτρωγε ξύλο και στο σχολείο


Ξυλο με λουριδα απο την αναποδη, αυτο θα πει ξυλο... :) Και μετα απο λιγο, καπακι αλλο ξυλο στην Μπουμπουλινας... :)
Αλλα το ξυλο ειναι απειρως περισσοτερο ακινδυνο, ψυχικα, απο την υπουλη παιδεραστια και την ενοχη που προκαλει στο παιδι, για ολη ολη του την ζωη ! Ετυχε να παρακολουθησω μερικες συνεντευξεις θυματων στην Ιρλανδια, δεκαετιες μετα τις τραυματικες τους εμπειριες ατα νυχια (και τα κρεβατια) των Ιρλανδων παπαδων, και με επιασε συγκρυο ! Αυτη η βια χαραζει για παντα την ψυχη, η αλλη μας εκανε μονον μερικες παροδικες επιφανεικες χαρακιες στο δερμα...ασε που μας προσταρεψε απο το να γινουμε φλωροι ! Στην παιδικη ηλικια, ενα υποθλο χαδι τραυματιζει τον ανθρωπο οσο χιλια αγρια χτυπηματα !
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

xarax Ο kapages ανέφερε τους κανόνες του forum. Ατάκες τύπου «το 95% κάνουν όργια» είναι hate-speech, και όπως σου ανέφερε απαγορεύεται ρητά.
το γενικοτερο εκκλησιαστικο κλιμα υποχρεωνε, με την βιαια απειλη του κοινωνικου εξοστρακισμου/ψιλοαφορισμου, τους γονεις να σερνουν τα παιδακια τους στις εκκλησιες.
Και αυτό είναι πολύ τραβηγμένο. Σε κάποιο χωριουδάκι πιθανόν η οικογένεια που δεν είναι κάθε Κυριακή στην εκκλησία να στιγματίζεται, αλλά στο ίδιο χωριουδάκι ο παπάς που θα κουνιότανε λίγο περισσότερο θα στιγματιζόταν και θα κινδύνευε πολύ περισσότερο, εξ αιτίας της κλειστής κοινωνίας.
Το 70%(και βάλε) του πληθυσμού ζει σε μεγάλα αστικά κέντρα που συνήθως δε ξέρουν τι κάνουν οι γείτονες τους. Η πόλη είναι απρόσωπη έτσι και αλλιώς, και δεν παίζει κοινωνικός αποκλεισμός με βάση την προσέλευση στην εκκλησία. Τα ιερά ήταν γεμάτα παιδιά (όταν πήγαινα), και πηγαίναμε για να κάνουμε χαβαλέ (το να κάθεσαι 2 ώρες να ακούς όρθιος είναι απερίγραπτα βαρετό για ένα παιδί σχολείου). Καμία σχέση με αυτά που φαντάζεσαι.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

εχεις δικιο, δεν ειναι μισαλλοδοξια και προκαταληψη να αναφερεις οτι το 95% των Ελληνων παπαδων εχει συμμετεχει σε μη αθωο βιτσιο.
οτι η Ελληνικη κοινωνια πρεπει να ειναι πρωτη και σε αυτο.
οτι οσοι το αρνουνται μαλλον τον εχουν φαει απο παπα και χρειαζονται ψυχαναλυση ωστε να το θυμηθουν.
:facepalm:
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
xarax
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012 16:27
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε: Ατάκες
" Ατακες" μπορει να κανεις εσυ, αλλα οχι εγω. Τους θεατρινισμους να τους αναζητησεις αλλου, η " να ανοιξης κανενα λεξικο" , και να δης τι σημαινει πρωτα μια λεξη, προτου την χρησιμοποιησεις. Αν ψαχνεις για καποιον θεατρινο, ψαξε αλλου.
Μπορει βεβαια να "φανταζεσαι πραγματα" :) και εσυ, σαν αυτον που "ανεφερε τους κανονες του Φορουμ".Υπο ποια ακριβως ιδιοτητα το εκανε ? Φανταζομαι οτι δεν θα πηγαινε συνηγορος υπερασπισης ενος παιδεραστη παπα στο δικαστηριο, αλλα φοβαμαι οτι θα ηταν προθυμος να ενταχθει στην "ασφαλεια" του Φορουμ, που ψαχνει να βρει η να δημιουργησει "προβοκατορες" (sic).

Τον αφησες να μου πει τα εξης ωραια, χωρις να επεμβεις. Μηπως συμφωνεις μαζυ του ? Αν ναι, πες το ευθεως, και χωρις μεσολαβητες, αυτοκλητους η μη.
kapages έγραψε:
Off Topic
συνεχεια χρησιμοποιεις τη λεξη "μονον". καρφωνεσαι....
kapages έγραψε: δεν ειναι δυνατον να αφηνουμε ενα (κατα πασα πιθανοτητα) προβοκατορικο τρολακι να γραφει τετοιες μισαλλοδοξες παπαριες στο χωρο μας.


Α, συγνωμην. δεν με αποκαλεσε προβοκατορα η μιααλλοδοξο παπαρα, την συμπεριφορα μου χαρακτηρισε, οχι εμεναν τον ιδιο ! :)
apeleytheros έγραψε:
Το 70%(και βάλε) του πληθυσμού ζει σε μεγάλα αστικά κέντρα
Τωρα ! Σημερα ! Υπαρχουν ανθρωποι που γεννηθηκαν και μεγαλωσαν στην Ελλαδα οταν τα ποσοστα ηταν τα ακριβως αντιθετα...Μηπως "παραγραφηκαν" τα σεξουαλικα κακουργηματα των παπαδων εναντιον αυτων των ανθρωπων ? :)

Θα ημουν ευτυχης εαν καποιος μπορουσε να με πεισει οτι, σε αυτο τουλαχιστον το θεμα, η κατασταση στην Ελλαδα ειναι καλυτερη απο ο,τι στην Ιρλανδια, π.χ. Αυτο θα σημαινε οτι διατηρειται καποιο κομματι πολιτισμου σε αυτην την χωρα, παρα τα 2000 χρονια κατοχη - και αυτο θα μας τιμουσε ολους.
Αλλα γιατι δεν το πιστευω αυτο ? Γιατι ειμαι παλια καραβανα, εχω υποστει πολλα, εχω ταξιδεψει αρκετα στον δυτικο κοσμο και μπορω να συγκρινω απο πρωτο χερι τι συμβαινει εδω και εκει, και

οπου και να παω η Ελλαδα με πληγωνει.
Άβαταρ μέλους
xarax
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012 16:27
Όνομα Ιστότοπου: -

kapages έγραψε:εχεις δικιο, δεν ειναι μισαλλοδοξια και προκαταληψη να αναφερεις οτι το 95% των Ελληνων παπαδων εχει συμμετεχει σε μη αθωο βιτσιο.
η Ελληνικη κοινωνια πρεπει να ειναι πρωτη και σε αυτο.
Πολυ φοβαμαι πως ναι ! Γιατι να το κρυψομεν αλλως τε ? Ειμαστε "πρωτοι' σε ολα τα "αλλα" , γιατι η σεξουαλικη εγκληματικοτητα απο πλευρας των παπαδων να αποτελεσει εξαιρεση ?

(Ως Θεσσαλονικιος, και παραθεριστης επι τριμημο καθε χρονιο στην Χαλκιδικη ( Ουρανουπολι, Τρυπητη), εχω ιδιαν αντιληψιν για το τι συμβαινει στο "Αγιον" ορος ! Εκει φυσικα δεν με ενοχλει η ομοφυλοφυλια, δικα τους ειναι, ο,τι θελουνε τα κανουνε, ειναι μαλλον φυσιολογικη συμπεριφορα εγκλειστων σε χωρους, χωρις γυναικες ( φυλακες, πλοια, μοναστηρια...) Με ενοχλει ομως η υποκρισια, και η τεραστια οικονομικη επιρροη των μοναστηριων στην ελληνικη κοινωνια, που καποιοι αφελεις σαν εσενα αρχιζουν μολις τωρα να μαθαινουν, απο τις εφημεριδες...
Η μηπως τα σεξουαλικα ηθη και εθιμα των "γεροντων" και των καλογερων ειναι ριζικα διαφορετικα απο αυτα των υπολοιπων παπαδων και των μητροπολιτων ? :)
Επαναλαμβανω: Υπαρχουν και παπαδες και καλογεροι που ειναι "αγιοι" ανθρωποι, υπερανθρωπα αγιοι ισως, με την εννοια οτι μπορουν και ελεγχουν τα "παθη" τους πολυ περισσοτερο απο οσο μπορουμε εμεις οι υπολοιποι. Μην στεναχωριεσαι, δεν αναφερομαι σε αυτους, και αυτοι ποτε δεν θα ενοχληθουν απο οσα λεω. Δεν εχουν ολοι την μυγα, και οσοι πραγματικα δεν την εχουν, δεν μυγιαζονται ! Δεν χρειαζεται λοιπον κανεις να τους υπερασπιζεται, δεν το εχουν αναγκη.
" Φανταζεσαι πραγματα, λεμε..."
" Συγκενρωσουυυυ! " :)
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ

2η προειδοποίηση προς το μέλος: xarax
Links: viewtopic.php?f=43&t=3971#p86922
viewtopic.php?f=43&t=3971#p86953
Αιτία: Παράβαση κανονισμών του φόρουμ, στους οποίους αναφέρεται ρητά ότι απαγορεύονται "γενικεύσεις και προσωπικές κατηγορίες προς συγκεκριμένα άτομα ή ομάδες που ωθούν σε εχθρότητα προς αυτά τα άτομα ή τις ομάδες και προκαλούν έντονες αντιδράσεις άλλων συζητητών"
Στην επόμενη προειδοποίηση: 24ωρος αποκλεισμός


Να υπενθυμίσω στους συνομιλητές ότι αν κάποιος θεωρεί ότι παραβιάζονται οι κανόνες του φόρουμ, τότε ο ενδεδειγμένος τρόπος αντιμετώπισης είναι με πμ προς τους συντονιστές ή με αναφορά της επίμαχης δημοσίευσης. Η δημόσια επισήμανση της παράβασης μέσα στο θέμα ενδέχεται να δημιουργήσει προστριβές μεταξύ των μελών και εκτροχιασμό του θέματος.
Ευχαριστώ.
It is by will alone I set my mind in motion.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:Σε κάποιο χωριουδάκι πιθανόν η οικογένεια που δεν είναι κάθε Κυριακή στην εκκλησία να στιγματίζεται, αλλά στο ίδιο χωριουδάκι ο παπάς που θα κουνιότανε λίγο περισσότερο θα στιγματιζόταν και θα κινδύνευε πολύ περισσότερο, εξ αιτίας της κλειστής κοινωνίας.
Στα χωριά, πολλάκις, ουσιαστικά εκβιάζονται οι μη Ορθόδοξες οικογένειες (κυρίως οι μητέρες, είτε Καθολικές και μη είτε ως σύζυγοι μη Ορθοδόξων) να βαφτίσουν τα παιδιά Ορθόδοξα· φαντάζομαι τα ίδια παίζουν λίγο-πολύ προς όλες τις πάντες. Το αντίστοιχο για τους ιερείς είναι να τους βγάζουν τ' όνομα για ψύλλου πήδημα.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

xarax έγραψε:
Οι μητροπολιτες ? Οικογενειαρχες ? Κανουν "οικογενειακη" φορολογικη δηλωση, οπου συμπρεριλαμβανουν και τα τεκνα τους ? :) ( το " τεκνα" τονισε το οπως θες... :) )
Aν θέλεις να πολεμήσεις τα κακώς κείμενα της εκκλησίας κάνε το καλό θα της κάνεις, αλλά τονα μιλάς γενικά και αόριστα απλώς εκτίθεσαι για ευνόητους λόγους δεν μπορώ να συμετέχω σε αυτήν την συζήτηση καλή συνέχεια και ελπίζω να βγείς δικαιωμένος.
Άβαταρ μέλους
xarax
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012 16:27
Όνομα Ιστότοπου: -

xarax έγραψε:
Θεόφιλος έγραψε: Aν θέλεις να πολεμήσεις τα κακώς κείμενα της εκκλησίας κάνε το, καλό θα της κάνεις
Υπαγε οπισω μου Σατανα ! ( Μην παρεξηγηθει ομως αυτη μου η εκληση, ε ! :D )
ΔΕΝ θελω να πολεμησω τα " κακως κειμενα της εκκλησιας" , την εκκλησια την ιδια θελω να πολεμησω ! Που δεν ειναι εθελοντικο ιδιωτικο κλαμπ, αλλα μηχανισμος αποβλακωσης και ψυχικων βασανιστηριων ( τα φυσικα τα εχει πια ξεπερασε, κοστιζαν κιολα , χρειαζονταν μπουντρουμια, καυσιμη υλη, κτλ.)
Και για αυτο ακριβως δεν θα της κανω κανενα καλο, να εισαι βεβαιος !
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ πάλι ακόμα δεν έχω καταλάβει τι πρέπει (προτείνεις) να κάνουμε. Όσο κι αν το κοροϊδεύεις, είναι θέμα που αφορά πρωτίστως (αν όχι μόνο) τη δικαιοσύνη, καθ' όσον ποινικό αδίκημα.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
xarax
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012 16:27
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:είναι θέμα που αφορά πρωτίστως (αν όχι μόνο) τη δικαιοσύνη, καθ' όσον ποινικό αδίκημα.
Οχι ! Οχι ! Οχι ! Αυτο προσπαθουσαν να πουν οι υπευθυνοιι της απατης του Χρηματιστηριου, των πανακριβων ελλατωματικων οπλικων συστηματων, κτλ. για τα δικα τους εγκληματα,προσπαθωντας να κερδισουν χρονο και να παραγραφουν. Αυτο θα υποστηριξει και η ιδια η επισημη εκκλησια, αν ενοχληθει.
Δεν κινειται η δικαιοσυνη απο μονη της - και πολλες φορες μαλιστα δεν κινειται ποτε, ακομη και αν της ζητηθει - γιατι φυσικα δεν υπαρχει διακριση των εξουσιων σε αυτην την χωρα ! Που ζεις?
Προτεινω μια δημοσια καταγγελια, για να ερευνηθει το θεμα, μετα απο μαρτυριες καποιων θυματων ( που θα προστατευθει η ανωνυμια τους, ως προστατευομενων μαρτυρων, με νυχια και με δοντια ! ). Το σχετικο νομικο πλαισιο νομιζω οτι υπαρχει, στιν νομο κατα του οργανωμενου εγκληματος και της τρομοκρατιας.
Ειναι ποινικο αδικημα μεγαλης εκτασης, και ως προς τον αριθμο των θυματων, και ως προς την διαρκεια του. Ειναι υποχρεωση μας απεναντι στα θυματα καποιων μελων της εκκλησιας - και ειναι σιγουρο οτι ειναι εις γνωσιν της εκκλησιας, οπως συνεβη και στο Βατικανο. Και ειναι και υποχρεωση μας απεναντι στην Ελληνικη ιστορια - γιατι στο μελλον παλι το παπαδαριο θα μπορει να ξαναγραψει την ιστορια του τοπου οπως του συμφερει, χωρις αυτες τις ενοχλητικες "λεπτομερειες " !
Για την δολια και συστηματικη αποσιωπηση αυτων των εγκληματων, η επισημη εκκλησια φερει βεβαια βαρυτατες ηθικες και νομικες ευθυνες !

Ως ποτε παληκαρια... !
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

γνωρίζεις κάποιο τέτοιο θύμα;
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Απάντηση