Είναι η πρώτη μου φορά !! (Στέλιος)

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Άβαταρ μέλους
Στέλιος
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011 14:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Χαιρετίζω εγκάρδια όλους τους ομοϊδεάτες !
Είναι η πρώτη μου φορά που αποφάσισα να συμμετέχω σε ένα forum/social media παρότι έχω πολύ καλή σχέση με το διαδίκτυο. Μέχρι τώρα το έβρισκα σχεδόν αδιάφορο αλλά τελικά πάντα υπάρχει η πρώτη φορά. Οι λόγοι που με οδήγησαν εδώ, καταρχήν είναι ότι το θεώρησα σχεδόν υποχρέωση μου να "συστρατευθώ" με κάποια άτομα που μπήκαν στη διαδικασία να ξεκινήσουν κάτι τέτοιο. Στα 38 μου θεωρούσα ότι η Αθεϊα αφορά μόνον τις προσωπικές μου ανησυχίες και συνείδηση έχοντας εξοικειωθεί με την ιδέα ότι αποτελώ μία ισχνή μειονότητα και δε με ενδιαφέρε να προσηλυτίσω ή να διαδώσω τις ιδέες μου. Όμως πλέον πιστεύω ότι είναι ανάγκη να σπάσουν κάποια ταμπού της συντηρητικής κοινωνίας μας και ο καθένας μας να κάνει ότι μπορεί προς αυτήν την κατεύθυνση, έτσι ώστε τουλάχιστον να μην ξενίζει η έννοια της αθεϊας. (Για το διαχωρισμό κράτους και εκκλησίας στη χώρα μας, θα χρειαστεί μάλλον να περιμένουμε μέχρι τη δευτέρα παρουσία... :D).
Ο δεύτερος λόγος είναι το εξαιρετικό χιούμορ (τυχαίο?) και το πολύ καλό επίπεδο της διαδικτυακής παρέας (γιατρός του ΙΚΑ και αόρατη μελάνη, απλά respect) από όσα λίγα διάβασα μέχρι τώρα. Γιατρέ του ΙΚΑ είδα ότι είσαι φιλόλογος, να 'σαι επιεικής μαζί μου.
Τέλος, δε μπορώ να το εξηγήσω επαρκώς, αλλά είναι η πρώτη φορά που ένιωσα έντονα την ανάγκη να γνωρίσω ανθρώπους με παρόμοιες ιδέες.

Λίγα λόγια για μένα, είμαι 38 ετών, ανύπαντρος, εργάζομαι σε τράπεζα και ζω στη Θεσσαλονίκη. Αν θέλετε κάποιες αθεϊστικές μου εμπειρίες, θα έλεγα ότι άρχισα να αισθάνομαι άθεος κατά την εφηβεία μου όταν και άρχισα να ζαλίζω τους θεολόγους καθηγητές μου με τις άπειρες εύλογες απορίες και αμφιβολίες μου. Όπως θα καταλάβατε από τα συμφραζόμενα μάλλον δεν κατάφεραν να με πείσουν και από τότε πήρα το στραβό το δρόμο. Οι γονείς χριστιανοί αλλά μετριοπαθείς, ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Η μοναδική περίπτωση που αντιμετώπισα χοντρό πρόβλημα ήταν στο στρατό και μάλιστα στο λόχο εφέδρων αξιωματικών όπου δήλωσα άθεος και για δύο μήνες με τρέχανε ανελέητα.

ΥΓ. Αριστείδη, τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς (κίτρινος Θεοοοός....) ξέρεις εσύ!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Στέλιος έγραψε:Στα 38 μου θεωρούσα ότι η Αθεϊα αφορά μόνον τις προσωπικές μου ανησυχίες και συνείδηση έχοντας εξοικειωθεί με την ιδέα ότι αποτελώ μία ισχνή μειονότητα και δε με ενδιαφέρε να προσηλυτίσω ή να διαδώσω τις ιδέες μου. Όμως πλέον πιστεύω ότι είναι ανάγκη να σπάσουν κάποια ταμπού της συντηρητικής κοινωνίας μας και ο καθένας μας να κάνει ότι μπορεί προς αυτήν την κατεύθυνση, έτσι ώστε τουλάχιστον να μην ξενίζει η έννοια της αθεϊας.
Ακριβώς αυτήν την πορεία είχα κι εγώ.

Καλώς ήλθες Στέλιο, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, κι ελπίζω να έχεις ενδιαφέρουσες συζητήσεις!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες Στέλιο και καλές συζητήσεις να έχουμε!

ωραίο ντεμπούτο. ;)
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

αν και δε γραφω σε αυτο το τοπικ
στελνω αγωνιστικους χερετισμους στο νεο φιλο μας και καλες συζιτησεις να εχουμε
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Γεια σου Στέλιο, καλές συζητήσεις.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Καλώς ώρισες Στέλιο
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Στέλιος
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011 14:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

aristotelis_1 έγραψε:αν και δε γραφω σε αυτο το τοπικ
στελνω αγωνιστικους χερετισμους στο νεο φιλο μας και καλες συζιτησεις να εχουμε
Αριστοτέλη καλησπέρα και sorry για το λάθος στο όνομα, δε θα επαναληφθεί.
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Για σου Στέλιο μπες και στη συζήτηση δυναμικά, όχι χαλαρά, να έχουμε και ιντερθέαση.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Φίλε Στέλιο, καλώς ήρθες και καλή πορεία εδώ μέσα. Χάρηκα πολύ για την είσοδό σου αυτήν, επειδή μοιάζει πολύ με τη δική μου, καθ' ότι και για μένα αυτός εδώ ο χώρος ήταν η πρώτη μου διαδικτυακή προσπάθεια συζήτησης και συμμετοχής, και μάλιστα (σχεδόν) ακριβώς έναν χρόνο πριν. Άλλα κοινά; Ηλικία (εγώ είμαι 40), και καταγωγή (είμαι Σαλονικιός, ελπίζω μάλιστα να σε πετύχω εκεί σε κάποια από τις τακτικές μου καθόδους - Χαριλάου κινούμαι όταν έρχομαι στα μέρη σας).

Βέβαια εγώ είμαι Παοκτσής... :whistle: : brrr :
και... νυμφευμένος... :cry: :mrgreen:

ΕΔΙΤ: Όσο για γραμματική επιείκεια, μην απευθύνεσαι στον Γιατρό. Έχουμε άλλους, πολύ πιο... άρρωστους :shhh: εδώ μέσα (κι εγώ ανάμεσά τους 8-) ).
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Off Topic
Στέλιος έγραψε:Αριστοτέλη καλησπέρα και sorry για το λάθος στο όνομα
Τι αριστοτέλης τι αριστείδης, το ΑΡΗΣ είναι που μετράει. ;)
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

για αυτο σε αγαπαω μελανη :)

ασε να λενε στελιο χαλαρος να εισαι μην αγχωθεις ποτε σε αυτο το φορουμ χαλαρα σε λεω
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Μήπως εξαιτίας της φετινής (χάλια) παρουσίας του Άρη έψαξε στο διαδίκτυο για παρηγοριά; :twisted: :mrgreen:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Στέλιος
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011 14:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

tasos_didymoteicho έγραψε:Φίλε Στέλιο, καλώς ήρθες και καλή πορεία εδώ μέσα. Χάρηκα πολύ για την είσοδό σου αυτήν, επειδή μοιάζει πολύ με τη δική μου, καθ' ότι και για μένα αυτός εδώ ο χώρος ήταν η πρώτη μου διαδικτυακή προσπάθεια συζήτησης και συμμετοχής, και μάλιστα (σχεδόν) ακριβώς έναν χρόνο πριν.
Σε ευχαριστώ πολύ και όλους τους υπόλοιπους για τα καλωσορίσματα, θέλω λίγο το χρόνο μου για να εγκλιματιστώ εδώ μέσα. Υπάρχουν τόσα πολλά θέματα και ενδιαφέρουσες συζυτήσεις που δεν ξέρω τι να πρωτοπιάσω.

Βέβαια εγώ είμαι Παοκτσής... :whistle: : brrr :
(Κανείς δεν είναι τέλειος ... ):lol: : brrr :
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Να ρωτήσω τα παλληκάρια της Σαλλλονίκης: Υπάρχει κανείς στην συμπρωτεύουσα (χα!) που να είναι γαύρος ή βάζελος;
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

:whistle:
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Στέλιος
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011 14:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Comte de Toulouse έγραψε:Να ρωτήσω τα παλληκάρια της Σαλλλονίκης: Υπάρχει κανείς στην συμπρωτεύουσα (χα!) που να είναι γαύρος ή βάζελος;
Σιγά να μην υπάρχουν και Άθεοι ! : brrr :

Οκ, υπάρχουν αλλά λίγοι και κυρίως γαύροι
Ποιο από τα δύο: Είναι ο άνθρωπος μια από τις γκάφες του θεού ή ο θεός μια από τις γκάφες του ανθρώπου;
Φρήντριχ Νίτσε
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Ο άντρας μου είναι βάζελος και μένει στη Θεσσαλονίκη, αλλά γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Αθήνα. Τώρα που μένουμε μόνιμα εδώ αν τον ρωτήσει κανείς λέει πως είναι "Αρειανός εξ' αγχιστείας" :D

Καλώς ήλθες Στέλιο
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

κομτε μου γενιτσαροι υπαρχουν αλλα ειναι λιγοι
εβγαλα κακιααααααααα :D

οφ τοπικ
δε βαριεσαι κουβεντα να γινεται
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

aristotelis_1 έγραψε:κομτε μου γενιτσαροι υπαρχουν αλλα ειναι λιγοι
Νομίζεις! :naughty: :lol:
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Στα "αυτοσυστηθείτε" δεν υπάρχει οφφτόπικ, αρίστο.

χαρχαρ, είσαι γνήσιος θεσσαλονικιός; και τι είσαι, πράσινος ή κόκκινος;
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Απάντηση