ΣΚΈΠΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΤΟ ΕΠΆΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ ΙΕΡΈΑ

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Επειδή είμαι 25 ετών και εδώ και 2 χρόνια δεν βρίσκω εργασία σε αυτό που σπούδασα,(ΛΟΓΙΣΤΙΚΉ) σκέπτομαι να ακολουθήσω το επάγγελμα του ιερέα, αλλά δεν πιστεύω και πάρα πολύ στον θεό, θα ήθελα την άποψη σας πάνω σε αυτό το προσωπικό μου ζήτημα, πολλοί φίλοι μου δεν γουστάραν τους μπάτσους, και τελικά πήγαν στην αστυνομια για σίγουρη εργασία, αλλά για παπάς είμαι της άποψης πως πρέπει να το πιστεύεις και λιγάκι, αλλιώς θα σου δημιουργήσει κανένα πρόβλημα διχασμού προσωπικότητας. βρίσκομαι σε μεγάλο δίλημμα, δουλειά δεν βρίσκω ούτε σαν άμισθος με αυτήν την κρίση για παπάς πάλι δεν το πολυπιστεύω αλλά έχει σταθερό μισθό.......
Θεόφιλος.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Το δημόσιο γενικά προσλαμβάνει λιγότερο κόσμο από παλιά και οι απόφοιτοι της Θεολογικής περιμένουν, να μην αναφέρω την εφεδρεία. Κάνε εσύ τα χαρτιά σου πάντως, πήγαινε στο διαγωνισμό, πες και καμιά προσευχή, δεν ξες ποτέ. Ένας γνωστός μου τέλειωσε ΤΕΙ Λογιστικής και τον πήραν σε ΔΟΥ γιατί έγραψε καλά στις εξετάσεις. Αν και αυτοί δεν εξαιρούνται από τις μειώσεις όπως οι παπάδες, θεωρεί τον εαυτό του τυχερό.

Ένα καλό που έχει αυτή η δουλειά είναι ότι έχει αρκετές προοπτικές δουλειάς στο εξωτερικό (ιεραποστολές) και ανέλιξης αν ξέρεις τα κατάλληλα άτομα. Επίσης, για part-time απασχόληση είναι αρκετά καλοπληρωμένη. Μόνο κακό είναι ο αυστηρός ενδυματολογικός κώδικας αλλά νομίζω θα έχεις μερικά περιθώρια επιλογής στο πετραχήλι, είναι δεκτά και κόκκινα και μωβ και χρυσαφί.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

χεχεχεχεχε :lol: :lol:
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Αν δεν είσαι ιδιαίτερα άσχημος, μπορείς να γίνεις και πόρνος. Εφόσον διαθέτεις την ηθική ελαστικότητα να θυσιάσεις την ακεραιότητα της ιδεολογίας σου για προσωπικό κέρδος, γιατί να μην πας για τα πολλά λεφτά?
:think:
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Off Topic
... "συνοδός κυριών" το λέμε. :mrgreen:
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να το πιστεύεις για να γίνεις ιερέας, εκτός κι αν είσαι πολύ ευσυνείδητος άνθρωπος που θα νιώθει ενοχικά αν δεν ζει σύμφωνα με τις πεποιθήσεις του και εξαπατά τον κόσμο. Σίγουρα υπάρχουν ιερείς που δεν πιστεύουν (δεν είναι δυνατόν να πιστεύεις και να κακοποιείς παιδιά ή να κάνεις μπίζνες με ακίνητα), οπότε γίνεται, οπότε από εσένα εξαρτάται.

Φαντάζομαι ότι δεν ρωτάς στα σοβαρά κάτι τέτοιο, αλλιώς θα σου απαντούσα κι εγώ στα σοβαρά.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

:think: Λογιστής και ιερέας .... θα κάνεις γρήγορα γερό κομπόδεμα :dance:
αλλά δεν πιστεύω και πάρα πολύ στον θεό
Λεπτομέρειες ... αρκεί να ξέρεις τα βασικά It's Just Business :mrgreen:

[youtube]NjIy4W_21vY[/youtube]
État de siège
Άβαταρ μέλους
Globetrotter
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: 27 Αύγ 2010 23:32
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Μας τρολλάρει ε;
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Με το μυαλό του, μπορεί... Σε σχέση με άλλα φυντάνια που έχει δει αυτή εδώ η σελίδα, ο Θεόφιλος είναι ήσυχος. Αρκεί να μην το βρέχουμε και να μην τον ταΐζουμε μετά τις 12.

Αστεία αστεία η ανεργία είναι τέτοια που μπορεί να σκεφτεί κανείς ακόμα και τα πιο αναξιοπρεπή επαγγέλματα.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Σταυρούλα
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2011 11:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Globetrotter έγραψε:Μας τρολλάρει ε;
Χαλλλαρά.
Ξέρω ότι δεν υπάρχει θεός.
Δεν έχω χρόνο για ανθρώπους που πιάνουν τζάμπα χώρο στη ζωή μου.
ΠΑΟΚ
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

για να μην απαντώ ξεχωριστά στον καθένα σας, σας λέω πώς θα περιμένω ακόμα ένα χρόνο και αν δεν βρώ εργασία θα με κερδίσει το ράσο, ήδη άρχισα εδώ και ένα μήνα και εκκλησιάζομαι τις κυριακές και πάω κατηχητικό και μας μιλάει μαζί με άλλους αδελφούς ένας καθηγητής θεολογίας του αριστοτέλειου πανεπιστημίου, δεν περίμενα να με πάρετε στα σοβαρά αλλά χαίρομαι για το χιούμορ που εκφράσατε με κάνατε και γέλασα ξεχνώντας για λίγο την στεναχώρια της ανεργίας μου.
σας ευχαριστώ.

παπα- Θεόφιλος.
Σταυρούλα
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2011 11:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Στην ενότητα του "Αυτοσυστηθείτε" έλεγες:
Θεόφιλος έγραψε:Γειά σας είμαι ο Θεόφιλος . Με ενδιαφέρουν οι θρησκευτικές και πολιτικές συζητήσεις. Δηλώνω αγνωστικιστής που σημαίνει ότι δεν πιστεύω στο Θεό χωρίς όμως και να τον απορρίπτω.
Μας έκανες κι εσύ να γελάσουμε πολύ. Να' σαι καλά. Καλό παράδεισο.

Το να θέλεις να γίνεις ιερέας ή οτιδήποτε άλλο στη ζωή σου, είναι δικαίωμά σου. Εμένα δεν μου έκανε καμία εντύπωση αυτό.
Αυτό, όμως, που μου έκανε -πραγματικά μεγάλη- εντύπωση είναι που ζητάς τη γνώμη ενός φόρουμ εντελώς άσχετου με το δίλημμα σου, από ανθρώπους παντελώς άγνωστους σε σένα, και δεν συμβουλεύεσαι και δεν συζητάς την ανησυχία σου με ανθρώπους που να είναι φίλοι σου, δικοί σου, συγγενείς σου. Από ανθρώπους που σε γνωρίζουν προσωπικά, εσένα και τις δυνατότητές σου.
Ξέρω ότι δεν υπάρχει θεός.
Δεν έχω χρόνο για ανθρώπους που πιάνουν τζάμπα χώρο στη ζωή μου.
ΠΑΟΚ
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

δε περιγραφω αλλο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλή μου Σταυρούλα, το γιατί το κάνει μάλλον μπορεί να εντυπωθεί στις λέξεις: «Για να “κάνει χάζι” αντιδράσεις.» Εάν σου είναι προτιμότερη η φράση (ίσως και ορθότερη), «να τις “κόψει”.» Εν ολίγοις, να δει τι θα σχολιάσουμε και πώς...

Το γιατί το κάνει αυτό, όμως, έχει τεράστιο εύρος πιθανότητων... Ομολογώ ότι δεν ξέρω τον ακριβή λόγο! (Ποιος μπορεί, άλλωστε;!)

Πάντως, δε μου κάνει εντύπωση...
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Θεόφιλος έγραψε:ήδη άρχισα εδώ και ένα μήνα και εκκλησιάζομαι τις κυριακές και πάω κατηχητικό και μας μιλάει μαζί με άλλους αδελφούς ένας καθηγητής θεολογίας του αριστοτέλειου πανεπιστημίου.
Να πηγαίνεις και στα πανηγύρια είναι προαπαιτούμενο..... ρώτα τον καθηγητή τον θεολόγο αυτός ξέρει το curriculum :whistle:
État de siège
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Χάλαρα ρε συντοπίτες.
Δεν ξέρω αν τρολαρει.
Αν τρακάρει πηδάτεΤον
Αποδέχομαι την αλήθεια του.
Έχω την γνώμη ότι όλοι μας λίγο- πολύ κατά κάποιο τρόπο , εχουμε κατά καιρους εκπορνευθεί, κάνοντας επαγγέλματα ή υιοθετώντας πρακτικές που δεν μας εκφράζουν.

ή εχουμε και παρθένες εδώ μέσα.

ή όλοι οι άθεοι είναι καλοί και οι θρήσκοι είναι κακοί.

Η επαγγελματική αποκατάσταση και αγωνία κάποιου δεν είναι άξια χλευασμού.

Βλέπε σημερινή κρίση.

Ο Θεόφιλος δεν κάνει κάτι διαφορετικό.
Ξέρω πολλούς άθεους μέσα στο άγιο Όρος.
Και ποιος σας είπε ότι όλοι οι παπάδες πιστεύουν στο θεό.
Θα μπορούσα κάλλιστα να πω πιστεύουν μόνο στο χρήμα.
Θα μπορούσα κάλλιστα να πω τους αρέσει η συν-εξουσία που απολαμβάνουν.
Θα μπορούσα κάλλιστα να πω ότι κρύβονται.
Κτλ
Αφήστε το παιδί να κάνει αυτό που είναι αναγκασμένος να κάνει λογω κακών επικρατουσών συνθηκών και κοινωνικής διαστρέβλωσης.
Μπορούμε όμως να τον βοηθήσουμε να είναι ένας καλός πάπας- όσο μπορεί .
Αν προσφέρει στην κοινωνία μέσω της αγιοσύνης του, έργο που δεν δημιουργεί ταραχή, γιατί όχι.
Πέσατε όλοι να τον φάτε.
Έτσι θα έκαναν και οι θρήσκοι εάν ένας άπαυτους έλεγε ότι θέλει να κάνει ένα επάγγελμα που κατ επίφαση θα ήταν άθεο.
Πως κριτικάρεται μιαν οικονομική ανάγκη ενός ανθρώπου έτσι.
Καλά θα ήταν να εκφράζαμε ένα στοιχειώδη σεβασμό.
Είμαστε άθεοι δεν θα μας σεβαστεί κανείς αν δεν τον σεβαστούμε.
Θεόφιλε αναρτώντας αυτό το νήμα και ζητώντας να μας ακούσεις σαφώς μας δίνεις το δικαίωμα της συμβουλής.
Θα σε συμβούλευα να κάνεις αυτό που αισθάνεσαι.
Προσπάθησε όμως να συνάδεις με την φύση με τον άνθρωπο.
Μην κάνεις κάτι ενάντια στον εαυτό σου και στον συνάνθρωπο σου.
Ούτος ή άλλως είναι και χριστιανικές αναφορές αυτές.
Η απόφαση είναι δική Σου.
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Εικόνα
UK — The vicars who don't believe in God
Εικόνα

For many people, the word "heretic" conjures images of witch-hunts and burnings at the stake, Joan of Arc and the Spanish Inquisition.

But strange as it may seem, the term could be making something of a comeback, if a proposal at the Church of England synod makes it into law.

Tribunals would be held - behind closed doors - to ask allegedly heretical priests if they believed in the central tenets of the Church.

It is some years since David Jenkins, then Bishop of Durham, hit the headlines for saying he did not believe in the physical resurrection of Christ, or the virgin birth.

But the bishop was not alone in thinking things which Church authorities find unpalatable.

There is in particular one group, called Sea of Faith, which has attracted names such as "Godless vicars" and "atheist priests". It claims it has up to 50 vicars and some Roman Catholic priests in its membership, as well as rank and file church members.

It is easy to see why the organisation has been controversial. Although it has about 700 members in the UK, it draws on several denominations and also other religions. But what binds the members together is that they share the view that religion is a "human creation".

Some of its members go further and believe that God is also a human creation - a metaphor for human values such as love and forgiveness.

In other words, some of them believe there is no such thing as God in the traditional sense of an independent being.

The group is all the more controversial because some of its members decide to stay within the Church, even as vicars, and to continue to call themselves Christians.
Διαβάστε όλο το άρθρο εδώ: http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/393479.stm
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Για να δούμε,

Για να γίνεις Ιερέας πρέπει να τελειώσεις κάποια σχολή, όπως το τμήμα ποιμαντικής του Πανεπιστημίου, ή τη Ριζάρειο, ή την Αθωνιάδα ακαδημία, δεν είναι όλες Πανεπιστημιακές, κάποιες έχουν χαρακτήρα Λυκείου ή ΙΕΚ (Μπορεί και να μην χρειάζεται τελικά πάντως μια "κατήχηση" θα την περάσεις). Επίσης πρέπει να χειροτονηθείς πρώτα Διάκονος και να υπηρετήσεις ως Διάκονος για ένα χρονικό διάστημα (νομίζω μέχρι τα 30 αν είσαι μικρότερος ή 1-2 χρόνια αν είσαι μεγαλύτερος. Αν είσαι κάτω από 30 και είσαι Διάκονος έχεις δικαίωμα να παντρευτείς, αν χειροτονηθείς ιερέας και δεν είσαι παντρεμένος ΔΕΝ μπορείς να παντρευτείς μετά. Αν όμως διαλέξεις το δρόμο της αγαμίας θα πάρεις προαγωγές και τιμές και θα γίνεις σαν αυτούς που βλέπεις στην τηλεόραση. Αν είσαι παντρεμένος μένεις ιερέας (πρεσβύτερος ή όπως το λένε τώρα). Επίσης έχεις περισσότερες πιθανότητες να διοριστείς αν ζητήσεις να πας ιερέας σε κάποιο απομακρυσμένο μέρος.

Επιπλέον εκτός από τα όνι όνι παπαρόνι, χρειάζεται να ξέρεις και μερικά πράγματα ακόμα

1) Θα πρέπει να "μπαίνεις" πάντα ξεσκούφωτος
2) Θα δουλεύεις όταν οι άλλοι έχουν αργία (Πάσχα-Χριστούγεννα-πρωτοχρονιά-25 Μαρτίου και Κυριακές)
3) Δεν θα δουλεύεις όταν δουλεύουν όλοι οι άλλοι (καθημερινές)
4) Ότι περισσεύει από την μετάληψη και αφου έχει βουτήξει 40-50 φορές το κουταλάκι και το έχει ακουμπήσει στο στόμα κάθε γέρου, μετά ο ιερέας το πίνει (ΚΑΘΕ ΚΥΡΙΑΚΗ)
5) Δεν θα επιτρέπεται να ξυριστείς για το υπόλοιπο της ζωής σου και κούρεμα με το μέτρο, ελπίζω τα γένια σου να είναι καλά γιατί έχω δει κάτι παπαδες με γένι κακοφυτρωμένο άνηθο που είναι χάλια.
6) Δεν επιτρέπεται να χορεύεις παρά μόνο τρεις - τέσσερις φορές το χρόνο σε συγκεκριμένες μέρες

δες και αυτό

7) Πιάσε και μερικά ακόμα πιπεράτα που βρήκα
http://orthodoxos.wordpress.com/2009/03 ... oly-steps/

Τέλος ναι υπάρχουν ιερείς που χειροτονούνται σε μεγάλες ηλικίες και γίνονται κατευθείαν Μητροπολίτες αλλά αυτοί είναι ως αναγνώριση των εξαίρετων πράξεών τους. Θυμάμαι έναν Παπανικολάου δημοσιογράφο που έγινε αρχιμανδρίτης σε μεγάλη ηλικία.

Αυτάαααααα
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

αθεος ιερεας και χουλιγκαν κουλτουριαρης

αν παει το ενα μπορει να παει και το αλλο :D
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Έλα βρε Σάι-Φάι, εσύ το πήρες εργολαβία να απαντήσεις σοβαρά! Θα μας βάλεις και κατάλογο με τις ιερατικές σχολές σε λίγο!
Scifimom έγραψε:6) Δεν επιτρέπεται να χορεύεις παρά μόνο τρεις - τέσσερις φορές το χρόνο σε συγκεκριμένες μέρες
Αυτό δεν το ήξερα! Επιτρέπονται όλοι οι χοροί, ή μόνο συγκεκριμένοι;
Off Topic
Λαμπάντα φαντάζομαι, ούτε κουβέντα, έτσι; :mrgreen:
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Off Topic
Ο χορός του Ησαΐα προφανώς εξαιρείται.
It is by will alone I set my mind in motion.
Απάντηση