Πιστός

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Είμαι ο Πιστός και δηλώνω αναξιόπιστος.
Είμαι Χ.Ο και δεν έχω σκοπό να αλλάξω ούτε να αλλάξω κανέναν απο εσάς.
Επειδή φαίνεται να είμαι απο τους πρώτους πιστους παρακαλώ την κατανόηση σας και μη με πιέζετε πολύ, μη παθω τίποτα, και μετά θα το έχετε κρίμα στη συνείδησή σας.
Καλώς σας βρήκα.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 10:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλώς τον Πιστό! Έλα βρε παιδί και είχαμε βαρεθεί να συμφωνούμε σε όλα! :lol:

Χωρίς πλάκα πάντως, λίγο feedback από μια διαφορετική άποψη πάντα χρειάζεται.

θα μπορούσα να σε ρωτήσω πώς έγινες πιστός; Υπάρχει κάπου ένα θέμα "πώς γίνατε άθεοι" αλλά δεν υπάρχει το αντίθετο! :mrgreen:

Φαντάζομαι πως υπήρξε μια στιγμή συνειδητοποίησης του γεγονότος ότι πιστεύεις (στην ενήλικη ζωή σου υποθέτω), όπως υπήρξε αντίστοιχα και με τους περισσότερους άθεους μια στιγμή συνειδητοποίησης του γεγονότος ότι δεν πιστεύουν (ιδίως με άθεους που μεγάλωσαν σε περισσότερο ή λιγότερο θρήσκο περιβάλλον, όπως όλοι μας εδώ στην Ελλάδα).

Αν έχεις όρεξη πες μας δυο λόγια εδώ, ή άνοιξε νέο θέμα αν προτιμάς.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Ναι, γενικά είμαι απο θρήσκα οικογένεια.
Και το περίεγρο είναι ότι δεν ήθελα ούτε πήγαινα κατηχητικό. Ο παπάς με κυνηγούσε να πάω. Κάθε φορά που τον έβλεπα του έλεγα θα έρθω και δεν πήγαινα. Μια φορά τελικά πήγα και μετά περίεργο δεν ξαναπήγα. Αλλά εκκλησία πήγαινα και στο τέλος τη σκαπουλάριζα.
Γενικά η πίστη πιστεύω δεν είναι θέμα μόνο δικό μας. Μετράει και η ζωή των γονέων.
Απο ότι θυμάμαι στροφή στη ζωή μου σε σχέση με τη θρησκεία όταν ήμουν πιό νέος ήταν όταν μου έφερε ο πατέρας μου δώρο μια Καινή Διαθήκη. Μου άρεσε παρα πολύ και ετυπωσιάστηκα.
Μετά μεσα απο λύπες πολλές γνωρισά κάτι αγιορείτες και μετά απο άλλες λύπες γνωρισά τώρα τον πνευματικό μου που με βοηθάει πολύ και βλέπω οτι ο Θεός λειτουργεί και δεν μας αφήνει αλλά ενδιαφέρεται άμεσα για μας. Με το μας εννοώ και εμάς εδώ.
Ελπίζω να μη σας κούρασα.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 10:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
ntoreMy
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 26 Απρ 2009 12:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλως όρισες, και μην ανησυχείς. Νομίζω όλοι εδώ μέσα λατρεύουμε έναν καλό αντίλογο και μια τεκμηριωμένη διαφωνία!
Και το γεγονός ότι το δηλώνεις είναι αξιοζήλευτο! Καλή συνέχεια!
Και ες αύριον τα σπουδαία...
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Καλώς ήρθες φίλε μου.Προσβλέπω σε ωραίους και πολιτισμένους διαλόγους.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Καλως όρισες και από μένα !!
Και δέχομαι και τα credits από την ομήγυρη, γιατί εγώ τον έφερα :dance:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Ελπίζω σιγά σιγά να γίνω "γραφικός" εδώ μέσα.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 10:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Πιστός έγραψε:Είμαι ο Πιστός και δηλώνω αναξιόπιστος.
Είμαι Χ.Ο και δεν έχω σκοπό να αλλάξω ούτε να αλλάξω κανέναν απο εσάς.
Επειδή φαίνεται να είμαι απο τους πρώτους πιστους παρακαλώ την κατανόηση σας και μη με πιέζετε πολύ, μη παθω τίποτα, και μετά θα το έχετε κρίμα στη συνείδησή σας.
Καλώς σας βρήκα.
Να πιεστείς προσωπικά, χλωμό το κόβω, καθώς όλοι όσοι τριγυρίζουν εδώ μέσα δεν έχουν δείξει τέτοιες προθέσεις. Απλά μπορεί να προσβληθείς έμμεσα (όχι προσωπικά σε σένα), από ασέβεια ή χλεύη προς αυτά που εσύ πιστεύεις. Αν αυτό το αντέχεις, δεν θα υπάρξει το παραμικρό πρόβλημα. Αν δεν το αντέχεις, όπως οι περισσότεροι από τους δογματικούς χριστιανούς, έχουμε θέμα.
Παραδείγματος χάριν, πως σου φαίνεται αυτό;
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
kavatzas7
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 07:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Comte de Toulouse έγραψε:
Πιστός έγραψε:Είμαι ο Πιστός και δηλώνω αναξιόπιστος.
Είμαι Χ.Ο και δεν έχω σκοπό να αλλάξω ούτε να αλλάξω κανέναν απο εσάς.
Επειδή φαίνεται να είμαι απο τους πρώτους πιστους παρακαλώ την κατανόηση σας και μη με πιέζετε πολύ, μη παθω τίποτα, και μετά θα το έχετε κρίμα στη συνείδησή σας.
Καλώς σας βρήκα.
Να πιεστείς προσωπικά, χλωμό το κόβω, καθώς όλοι όσοι τριγυρίζουν εδώ μέσα δεν έχουν δείξει τέτοιες προθέσεις. Απλά μπορεί να προσβληθείς έμμεσα (όχι προσωπικά σε σένα), από ασέβεια ή χλεύη προς αυτά που εσύ πιστεύεις. Αν αυτό το αντέχεις, δεν θα υπάρξει το παραμικρό πρόβλημα. Αν δεν το αντέχεις, όπως οι περισσότεροι από τους δογματικούς χριστιανούς, έχουμε θέμα.
Παραδείγματος χάριν, πως σου φαίνεται αυτό;
lol!!! : brrr :

καλός ήρθες φιλαράκι!!
Δέν είναι ο άνθρωπος δημιούργημα του Θεού, αλλα ο Θεός δημιούργημα του ανθρώπου.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Είναι προκλητικό αν όχι προσβλητικό.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 10:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Πιστέ χαίρομαι που σε βλέπω κι εδώ. Για να είμαι ειλικρινής ελπίζω πως η άποψή σου θα αλλάξει λίγο, όχι για την θρησκεία φυσικά - σέβομαι το ότι επιλέγεις να πιστεύεις - αλλά η άποψη που έχεις για τους άθεους :).

Όσο για όλα τα υπόλοιπα, το πώς θα γίνει διάλογος, το αν θα νιώσεις άβολα κλπ, στο χέρι μας είναι όλα νομίζω, καλή διάθεση να υπάρχει κι όλα καλά θα είναι… :)
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Πιστός έγραψε:Είναι προκλητικό αν όχι προσβλητικό.
Το προκλητικό το συζητάμε.Είναι μια χιουμοριστική παρουσίαση του πως βλέπουμε εμείς αυτά που πιστεύει κάποιος χριστιανός.Το ότι επιλέγει ένας χριστιανός να προσβάλλεται από τις απόψεις των άλλων είναι δικό του πρόβλημα.Άλλωστε, αλήθεια τι σημαίνει προσβάλλεται;Να νιώθει άσχημα;Γιατί και μείς νιώθουμε άσχημα όταν π.χ.* στο σχολείο που ανήκει σε όλους μας διδασκόμαστε ότι η αθεϊα είναι προβληματική και πεπλανημένη συμπεριφορά.Δεν δείχνουν όμως οι χριστιανοί σ'αυτή την περίπτωση ανάλογη ευαισθησία.Πέραν του ότι όπως είπα το σχολείο ανήκει σε όλους άρα θα έπρεπε να είναι αμερόληπτο,ενώ το παρόν forum είναι αθεϊστικό και δεν έχει καμία τέτοια υποχρέωση.

*Θα μπορούσε κανείς να παραθέσει χιλιάδες παραδέιγματα.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Πιστός έγραψε:Είναι προκλητικό αν όχι προσβλητικό.
Ναι, έτσι περίμενα να το χαρακτηρίσεις.
Αν δει ενας Ελληνας να βαρανε τα μάρμαρα της ακρόπολης με βαριοπούλα, θα τσιτώσει. Ιδίως αν είναι και του χώρου, μπορει να πάθει και καρδιακή.
Αν δει η μαυρη καμαριέρα από την Ουζουμπούρου να βαρανε τα μάρμαρα της ακρόπολης με βαριοπούλα, το πολύ να ενοχληθεί από το ντάκα-ντούκα.
Το τι είναι προκλητικό-προσβλητικό-σοκαριστικό, κλπ., εξαρτάται από τα βιώματα του καθενός.
Από την άλλη...
...ΑΝ, λέω ΑΝ μπορούσες για 10 δευτερόλεπτα να ξεφύγεις από τα βιώματά σου, και κατανοήσεις το ρεζουμέ της πίστης που έχεις δεχτεί, όπως φαίνεται στην εικόνα που σου έδειξα, θα μελαγχολήσεις αφάνταστα για τα χρόνια που έχεις ζήσει έως τώρα...
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
aneraidistos
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 19 Μάιος 2009 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλησπερα και απο μενα.Ειναι η πρωτη φορα που γραφω.Κριμα αλλα και εγω αθεος ειμαι.Γιατι χρειαζεται να υπαρχουν στο forum πολυ περισσοτεροι θειστες για να υπαρχει αντιλογος και να γινεται ωραια κουβεντα.Μια ερωτηση προς τον Πιστο.Σε ποια ηλικια καταλαβες οτι πιστευεις συνειδητα?
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε:Αν δει ενας Ελληνας να βαρανε τα μάρμαρα της ακρόπολης με βαριοπούλα, θα τσιτώσει. Ιδίως αν είναι και του χώρου, μπορει να πάθει και καρδιακή.
Αν δει η μαυρη καμαριέρα από την Ουζουμπούρου να βαρανε τα μάρμαρα της ακρόπολης με βαριοπούλα, το πολύ να ενοχληθεί από το ντάκα-ντούκα.
Θα διαφωνήσω.

Εγώ αν δω να βαράνε το Ταζ Μαχάλ με βαριοπούλα θα εξαγριωθώ, κι ας μην είναι μνημείο της "δικής μου" χώρας. Είναι πολιτιστική κληρονομιά της ανθρωπότητας. Το ίδιο θα πάθω κι αν δω να βαράνε την Ακρόπολη, τον ναο του Άμμωνα, τις πυραμίδες των Αζτέκων κλπ κλπ.

Αν όμως δω απλώς μια γελοιογραφία της Ακρόπολης όπου την έχουν κάνει ταβέρνα και rooms to let, θα χεστώ στο γέλιο.

Να τηρούμε και τις αναλογίες στους παραλληλισμούς μας.
Comte de Toulouse έγραψε:Το τι είναι προκλητικό-προσβλητικό-σοκαριστικό, κλπ., εξαρτάται από τα βιώματα του καθενός.
Σε αυτό θα συμφωνήσω.

Όλοι μας έχουμε διδαχτεί ότι "πρέπει να σεβόμαστε τη θρησκεία" και ότι "η θρησκεία χρήζει σεβασμού ακόμη κι αν δεν πιστεύεις". Αυτό είναι πάρα πολύ δύσκολο να το αφήσουμε στην άκρη.

Εδώ εγώ για χρόνια ολόκληρα, άθεη ούσα, ένιωθα άσχημα που δεν φιλούσα το χέρι του παπά. Κι εσύ τώρα λες στον Πιστό να δεχτεί τη γελοιοποίηση των πεποιθήσεών του; Σιγά σιγά μην μας μείνει ο άνθρωπος! :D
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Το "η μαυρη καμαριέρα από την Ουζουμπούρου" δεν είναι απόλυτο. Εννοεί "το πιθανώτερο είναι...". Για αυτό έβαλα και το "καμαριέρα". Χωρίς ίχνος ρατσισμού, η καμαριέρα της Ουζουμπούρου είναι πιό απίθανο να ασχοληθεί, παρά ο Υπουργός Πολιτισμού της Ουζουμπούρου. Και αυτό γιατί ο έχων να καλύψει ανάγκες χαμηλώτερα στην πυραμίδα του Maslow, δεν ασχολείται με τα παραπάνω.
Αντιστοίχως, είδες κανένα Ελληνα λιμενεργάτη στον Πειραιά να κατεβαίνει σε διαδήλωση για την καταστροφή των γιγαντιαίων αγαλμάτων του Βούδα από τους Ταλιμπάν;
Εσύ μάλλον είσαι λίγο παραπάνω από την μετανάστρια καμαριέρα στην πυραμίδα, οπότε ορθά ενδιαφέρεσαι για την Ταζ Μαχάλ.
...υπήρξα σαφής;
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Σαφέστατος.

Άσχετα με το πού βρίσκεται όμως ένας άνθρωπος στην πυραμίδα του Μάσλοου, η φυσική καταστροφή αντικειμένων διαφέρει από την λεκτική προσβολή πεποιθήσεων.

Άλλο να κοροϊδεύεις τα θαύματα των αγίων και άλλο να πάρεις τη βαριοπούλα και να γκρεμίζεις τον ναό της Αγίας Σοφίας. Στην πρώτη περίπτωση θίγεις τις πεποιθήσεις ορισμένων, στην δεύτερη όμως προκαλείς υλικές ζημίες, τους καταστρέφεις τον ναό τους, τους στερείς τον τόπο λατρείας τους. Άλλο να ασκείς κριτική, ακόμη και να γελοιοποιείς, κάποιες πεποιθήσεις, και άλλο να εμποδίζεις κάποιους ανθρώπους να ασκούν τα δικαιώματά τους. Στην πρώτη περίπτωση θα έλεγα ότι δικαιούσαι να λες ό,τι θέλεις, στην δεύτερη όμως θα έλεγα να σε μπουζουριάσουνε.

Αλλιώς θα αντιδράσω αν κακολογήσεις το σπίτι μου ή την οικογενειά μου, και αλλιώς αν βάλεις φωτιά στο σπίτι μου ή χτυπήσεις το παιδί μου.

[επεξεργασία λίγο αργότερα:] Αυτό που θέλω να πω είναι πως όσο και αν ανέβω εγώ στην πυραμίδα του Μάσλοου, όσο καλοζωισμένη και μορφωμένη κι αν γίνω, δεν πρόκειται ποτέ να αρχίσω να νιώθω προσβεβλημένη επειδή κάποιος έθιξε τις όποιες πεποιθήσεις μου. Δεν είναι ότι δεν ασχολούμαι επειδή δεν με παίρνει, δεν ασχολούμαι επειδή δεν με αφορά.

Είναι θέμα νοοτροπίας και στάσης ζωής, δεν είναι μια πολυτέλεια με την οποία ασχολείσαι όταν σου περισσεύει χρόνος και ενέργεια. Άλλοι θα το κάνουν, άλλοι όχι. Εξαρτάται πού τοποθετούν την πίστη στην κλίμακα των αξιών τους.

Κάποιοι πιστοί μπορεί να εξαγριωθούν χειρότερα αν τους βρίσεις τον θεό παρά αν τους πιάσεις τον κώλο. Μπορεί να μην έχουν να φάνε, αλλά θα υπερασπίζονται τα πιστεύω τους με πάθος.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

aneraidistos έγραψε:Καλησπερα και απο μενα.Ειναι η πρωτη φορα που γραφω.Κριμα αλλα και εγω αθεος ειμαι.Γιατι χρειαζεται να υπαρχουν στο forum πολυ περισσοτεροι θειστες για να υπαρχει αντιλογος και να γινεται ωραια κουβεντα.Μια ερωτηση προς τον Πιστο.Σε ποια ηλικια καταλαβες οτι πιστευεις συνειδητα?
Η πίστη είναι ένα δύσκολο πράγμα και δεν αποδεικνύεται. Ζητείται και χαρίζεται απο τον Θεό.
Το ζητούμενο είναι πότε κατάλαβα ότι δεν έχω την σωστή πίστη στον Θεό και μάλλον όχι μικρός.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 10:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Δεν είναι περιεργο πάντως που σαν προσοπικότητες προτάσετε πρώτα την αθεΐα;
Δηλαδή υπάρχουν τόσα πράγματα για να ασχολείστε και να ταυτιστείτε, απο επάγγελμα , πολιτκή παράταξη μέχρι ποδοσφαιρική ομάδα.
Γιατί όμως προτάσετε την Αθεΐα σαν το πιό σημαντικό στη ζωή σας;
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
ntoreMy
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 26 Απρ 2009 12:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Πιστός έγραψε: Γιατί όμως προτάσετε την Αθεΐα σαν το πιό σημαντικό στη ζωή σας;
Αν είχα μεγαλύτερη εμεπιρία στο να χρησιμοποιώ τμήματα δημοσιεύσεων τρίτων θα πρόσθετα εδώ τμήμα και από την προηγούμενη πρότασή σου ότι η πίστη δίνεται από τον Θεό. Θα διαφωνήσω αρχικά σε αυτό. Η πίστη είναι κάτι που καλλιεργείται. Και θα στο εξηγήσω με βάση τις μερικές γνώσεις που έχω περί Χριστιανισμού. Ο θεός ζητάει από τον άνθρωπο να πιστεύει σε ατόν κι ας μην του δίνει λόγους πίστης παρά μόνο αβάσιμες ιστορικά μαρτυρίες για θαύματα και συμβάντα τα οποία θα μπορούσαν περάν της μεταφυσικής τους εήγησης να ερμηνευθούν και επιστημονικά. Θα την έδινε την πίστη ο Θεός αν την στήριζε κιόλας με κάποιον πιο πρακτικό τρόπο. Η υπόσχεση για καλή μετά θάνατον ζωήν δεν νομίζω να είναι αρκετή για κάποιον για να πιστέψει ότι πρέπει να οικτίρει αλλόθρησκους, να καταδικάζει την φύση του και τις ορμές της, να ταμπελιάζει την σεξουαλικότητά του σε ετερόφυλη, μονογαμική και έγγαμη και γενικά όλα αυτά τα οποία σε φέρνουν σε σύγκρουση με το σώμα σου.
Η πίστη λοιπόν καλλιεργείται από τον οικογενιακό χώρο.
Τώρα το βάρος της έννοιας της αθεΪας στην ζωή ενός ατόμου είναι η εξής. Τίποτα δεν συγκρίνεται με την ελευθερία του να ξέρεις τι είσαι και σε ποιόν ανήκεις. Δεν είσαι αμαρτωλός, βρώμικος, άπιστος και καταδικασμένος. Και πάνω από όλα δεν χρειάζεται να πιστεύεις ότι κάποιος άλλος θα σε σώσει για να κοιμασαι ήσυχος και να είσαι περήφανος για τον εαυτό σου. Είσαι εσύ και μόνο εσύ και ανήκεις σε εσένα και μόνο σε σένα. Για ότι κάνεις υπεύθυνος είσαι εσύ και οι συνέπειες είναι δικές σου και των όσων πληγώνεις. Αν κάνεις πατάτα δεν είσαι και ο πρώτος, συγχώρεση ζητάς από εσένα και αν είσαι και μάγκας από αυτούς που πλήγωσες. Δεν θα σε συγχωρέσει ο θεός για χάρη τους... παράλογο δεν σου ακούγεται? επίσης αν όταν χτύπα ξύλα και πάγκους φύγεις από την ζωή και ανακαλύψεις ότι δεν ισχύει η θρησκεία τι θα κάνεις για όλα όσα ήθελες να κάνεις και το μόνο που σε σταμάτησε ήταν ο θεούλης?! Άρα είναι πολύ σημαντικό για να ζήσεις ευτυχησμένος να μπορείς να βρεις στην ζωή σου αυτό που θέλεις πριν πεθάνεις... Την συγχώρεση, την αγάπη, την αποδοχή και την ελευθερία να θες στο πλάι σου αυτό που πραγματικά εσύ επιλέγεις με τα κριτίρια που εσύ θεωρείς σημαντικά για εσένα.
Δεν τα θεωρείς αυτά αρκετά σημαντικά για την ζωή σου?
Και ες αύριον τα σπουδαία...
Απάντηση