Θρησκεία - Root of all evil?

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Έστειλα, προ μηνών, μήνυμα σε ένα γνωστό χριστιανοσάιτ, παριστάνοντας τον απελπισμένο ομοφυλόφιλο, που νιώθει ότι έχει απομακρυνθεί από το δρόμο του θεού και χρειάζεται καθοδήγηση για να βρει την ισορροπία του. Είχα μεγάλη περιέργεια να δω τί συμβουλές θα μου δώσουν, εκφράζοντας μάλιστα τον φόβο ότι αν δεν αποδεχτώ τον εαυτό μου, ίσως με πιάσουν και τάσεις αυτοκτονίας. Αποφάσισα να μοιραστώ και με εσάς την συνομιλία μας. Τα συμπεράσματα είναι δικά σας.

Η δική μου επιστολή
Spoiler: Εμφάνιση
Καλησπέρα σας.
Με λένε Στυλιανό. Είμαι 20 χρόνων. Σας γράφω με την ελπίδα να διαβάσει κάποιος έμπειρος ιερέας το mail μου, με γνώσεις επάνω στο πρόβλημα που με απασχολεί. Καταλαβαίνω πως θα ήταν ορθότερο να μιλήσω άμεσα με τον πνευματικό μου ή κάποιον άλλο ιερέα, όμως διστάζω και ντρέπομαι. Ντρέπομαι γιατί το πρόβλημα που πιστεύω ότι έχω, είναι η ομοφυλοφιλία. Διστάζω ακόμα και τώρα που γράφω σε εσάς. Δεν έχω όμως
κάποιον άλλο να μιλήσω... Στην οικογένειά μου, είμαστε βαθειά θρησκευόμενοι και ο πατέρας μου είναι θεολόγος. Αν τους μιλήσω για το πρόβλημά μου, φοβάμαι μήπως αντί να με βοηθήσουν, με αντιμετωπίσουν με πολύ άσχημο τρόπο. Είναι μια πολύ πιθανή περίπτωση αυτή, καθώς αποστρέφονται και οι δυο γονείς μου τους ομοφυλόφιλους και το δηλώνουν όλα αυτά τα χρόνια, με κάθε ευκαιρία.
Έχω φτάσει σε ένα σημείο αβάσταχτης απελπισίας. Πώς γίνεται να είμαι κάτι που δεν θέλω να είμαι..; Τί είναι η ομοφυλοφιλία τελικά; Είναι ασθένεια;Είναι αγιάτρευτο κουσούρι; Είναι εμμονή; Είναι πειρασμός και δοκιμασία που μας βάζει ο εωσφόρος; Μπορώ να το αλλάξω; Θυμάμαι ότι με ελκύουν άτομα του ίδιου φύλου από τα 7 μου χρόνια. Ο πατέρας μου αποτελούσε πάντα ένα πολύ σωστό πρότυπο για μένα, δεν ξέρω τί μπορεί να έφταιξε... Υπάρχει η περίπτωση να με τιμωρεί ο Κύριος για κάτι; Δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να είμαι κάτι που δεν είναι αρεστό στον Κύριο. Εγώ προσεύχομαι από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου. Δεν θυμάμαι ποτέ να έχω κάνει κάτι άσχημο. Οι γονείς μου με έμαθαν να βοηθώ τους αδύναμους και να προσφέρω για το κοινό καλό. Και πάντα αυτό κάνω.
Βλέπω τώρα τελευταία, ότι ο κόσμος είναι πιο δεκτικός με τους ομοφυλόφιλους. Έχω διαβάσει σε κάποια blogs ομοφυλοφιλικού περιεχομένου στο internet, ότι η ομοφυλοφιλία δεν είναι ασθένεια, ούτε αμαρτία και ότι ο Θεός μας αγαπάει έτσι όπως είμαστε. Ποια είναι η αλήθεια τελικά; Ορισμένες φράσεις της Αγίας Γραφής που είναι κατηγορηματικές ως προς την ομοφυλοφιλία ή το ότι ο Κύριος αγαπάει όλα τα πλάσματα που υπάρχουν στη
γη..; Για να σας πω την αλήθεια, μου είναι πάρα πολύ δύσκολο να φανταστώ τον ευατό μου ως φυσιολογικό ετεροφυλόφιλο. Όταν παραδείγματος χάρην βλέπω ορισμένες ημίγυμνες ή γυμνές γυναίκες στην τηλεόραση δεν αισθάνομαι απολύτως τίποτε, ενώ κανονικά θα έπρεπε μέχρι και να ερεθίζομαι, όπως οι περισσότεροι συνομίληκοί μου. Αξίζει να προσπαθήσω να αλλάξω; Θα φτάσω ποτέ στο επιθυμητό σημείο που θέλω, δηλαδή να
είμαι ένας κανονικός άνθρωπος που θα κάνει οικογένεια και παιδιά..; Υπάρχει η περίπτωση να μην καταφέρω ποτέ να γίνω φυσιολογικός και να με ταλαιπωρεί μια ζωή αυτό το βάσσανο; Ή ακόμα χειρότερα, να μου δημιουργηθούν μεγαλύτερες ψυχικές διαταρραχές και να έχω εώς και τάσεις αυτοκτονίας; Έχω ακούσει ότι πολλοί νέοι με ομοφυλοφιλικές τάσεις το παθαίνουν αυτό... Αν ζήσω τη ζωή μου ως ομοφυλόφιλος, η ψυχή μου θα
καεί στην κόλαση; Αν βρω δηλαδή έναν σύντροφο του ίδιου φύλου και συνάψουμε σχέση, ενώ κατά τα άλλα είμαι πάρα πολύ καλός άνθρωπος όπως προστάζουν τα χριστιανικά ήθη, θα πρέπει να ξεχάσω τη βασιλεία του Θεού; Από την άλλη σκέφτομαι την στεναχώρια που θα δώσω στους γονείς και τους συγγενείς μου και με πιάνει πόνος στο στήθος πριν ολοκληρώσω τη σκέψη. Άλλα ερωτήματα που με βασανίζουν είναι τα ακόλουθα.
Γιατί εγώ; Γιατί να αξίζω μια τέτοια κατάληξη; Γιατί να μην είμαι σαν τους φίλους μου; Γιατί οι γονείς μου, που είναι τόσο αγαθοί άνθρωποι να πάρουν κάποτε τόσο μεγάλη στενοχώρια; Ζητάω τη βοήθεια και τις συμβουλές σας. Θα περιμένω απάντηση σε κάθε ερώτημα που με απασχολεί. Έτσι ώστε να προσπαθήσω σιγά σιγά να ξεκαθαρίσω τα πράγματα μέσα στο μυαλό και την καρδιά μου. Να θέσω προτεραιότητες και στόχους. Αναλύστε μου τις σκέψεις σας. Θα μου είναι ΠΑΡΑ πολύ χρήσιμο.
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ που αφιερώσατε χρόνο για τον προβληματισμό μου.
Η επιστολή του διαχειριστή
Spoiler: Εμφάνιση
Αγαπητέ Στυλιανέ

Να με συγχωρείς για την καθυστέρηση. Θα σου απαντήσω σαν λαϊκός πατέρας δύο παιδιών, αλλά χρειάζεσαι κυρίως πνευματική ανάπαυση και όχι "λαϊκή" όπως η δική μου.
Γι΄αυτό μόλις ολοκληρώσω τα λίγα που θα σου γράψω θα προωθήσω την επιστολή σου προς έναν χαριτωμένο πνευματικό άνθρωπο, με μεγάλη αγάπη και μεγάλη πνευματική εμπειρία τον π. Σάββα Αγιορείτη.

Ένα τεράστιο βήμα κάνεις με την εξωτερίκευση του προβλήματός σου, της αγωνίας σου για το τι συμβαίνει, ή τι θα συμβεί στο μέλλον και στην παρούσα ζωή, (θα υπάρξη ευτυχία; "μπορεί και να φτάσω στην αυτοκτονία;" κ.λ.π), αλλά κυρίως στην μέλλουσα, όπως πολύ λογικά και συναισθηματικά αναρωτιέσαι τι θα γίνει.

Η εμπειρία στην παρούσα ζωή έχει δείξει ότι πράγματι δεν πρόκειται να υπάρξει ευτυχία (=πνευματική, ψυχική και σωματική ισορροπία, ολοκλήρωση πληρότητα ψυχής, ειρήνη, γαλήνη, χαμόγελο καρδιακό, αέρινη συνείδηση, αίσθηση Θείας Παρουσίας, υπερπήδηση του θανάτου), όταν ένας άνθρωπος δεν ζήσει σύμφωνα με την κατασκευή του, τις προδιαγραφές του.

Στην μέλλουσα ζωή λόγω του ότι ο Θεός δημιούργησε τον άνθρωπο κατ΄ εικόνα και καθ΄ομοίωση δική του, το τελειότερο δημιούργημα ανώτερο και από τους Αγγέλους λόγω και της σωματικής παρουσίας, ζήτησε από τον άνθρωπο να γίνει τέλειος όπως και ο Ίδιος. Είναι ρητό λοιπόν από πάρα πολλά σημεία στην Αγία Γραφή, στις αναλύσεις των Αγίων της Εκκλησίας μας, ότι άνθρωπος με "αμαρτήματα", με βάρη, με πάθη, δεν μπορεί να εισέλθει στον Οίκο της Αγιότητας.

Πρόβλημα λοιπόν δεν έχει μόνο ο ομοφυλόφιλος, αλλά κάθε άνθρωπος που αφήνει και ενεργούνται πάθη, χωρίς να τα παλεύει, και χωρίς να θέλει να γίνει υιός του Θεού.
Δεν πρέπει όμως να ξεχνάμε ότι ο Χριστός ήλθε στον κόσμο ακριβώς λόγω των αμαρτημάτων μας, λόγω των "αρρωστειών" μας, και ήλθε ως Ιατρός ψυχών τε και σωμάτων. Αυτή είναι η μεγάλη μας ελπίδα, ότι μας ζήτησε να "άρουμε τον Σταυρόν μας και να τον ακολουθήσουμε".
Από εμάς ζητάει την σταθερή θέληση ή τοποθέτηση και αυτά που ο άνθρωπος δεν μπορεί να ολοκληρώσει επειδή είναι δέσμιος των παθών, έρχεται ο ίδιος σαν ποταμός και τα ξεπλένει, και αναγγενάται ο άνθρωπος μέσα στην Θεία Χάρη.

Δεν χρειάζεται λοιπόν απελπισία, δεν χρειάζεται πανικός, βιασύνη, χρειάζεται αυτό που κάνεις την γνήσια αναζήτηση του τι είναι καλό και ωφέλιμο για την ψυχή μας, και τι δεν είναι, και βεβαίως ποιός είναι ο τρόπος και η μέθοδος, και η οδός της αληθινής πορείας που οδηγεί τον άνθρωπο στην μακαρία ευτυχία, την αγιότητα, την αγκαλιά του Θεού.

Ο Χριστός μας φώναξε :«Δεύτε προς με πάντες οι κοπιώντες και πεφορτισμένοι, κάγώ αναπαύσω υμάς» (Ματθ. 11, 28
Άνοιξε την αγκαλιά του και μας κάλεσε και μας υποσχέθηκε ο ίδιος να μας βοηθήσει, να μας αναπαύσει, να μας ξεκουράσει, αρκεί να στραφούμε προς Αυτόν.

Βρες πνευματικό με εμπειρία και φώτιση, για να μπορέσεις να βρεις τον δρόμο σου προς τον Θεό.


Με πατρική αγάπη
Μετά με παρέπεμψε και σε αυτό το κείμενο
Spoiler: Εμφάνιση
Ἡ παιδαγωγική τῶν γονέων πρός ἀποφυγή τῆς ὁμοφυλοφιλίας.

π. Σαράντη Σαράντου,
ἐφημερίου Ι.Ν.Κοιμήσεως Θεοτόκου ᾿Αμαρουσίου

Μέ διάφορες τηλεοπτικές ἐκπομπές ἐπιχειρεῖται τά τελευταῖα πέντε- δέκα χρόνια νά ἰσοπεδωθεῖ κάθε ἠθικό κριτήριο κυρίως στήν πατρίδα μας, ἀλλά καί γενικά στήν παγκοσμιοποιούμενη παγκόσμια κοινότητα. Ἔντονα προβάλλονται τύποι ὁμοφυλοφίλων ὡς δυναμικές κοινωνικές προσωπικότητες, πού μποροῦν νά ἀποτελέσουν πρότυπα πρός μίμηση ἀπελευθερωμένων ἀνθρώπων καί καταξιωμένων σ' ὅλα τά ἐπίπεδα ζωῆς.

Οἱ τηλεοπτικές δημοσιογραφικές κάμερες ἔχουν στραφεῖ ἄπειρες φορές τόσο στόν πρόεδρο τῶν ὁμοφυλοφίλων, ὅσο καί στά διαφη-μιζόμενα μέλη τοῦ νεοσύστατου συλλόγου καί φυσικά στίς δραστη-ριότητές τους. Ὑπενθυμίζουμε πολύ συνοπτικά ὅτι πασχίζουν νά μᾶς περάσουν τό μήνυμα ὅτι αὐτοί εἶναι οἱ ὑγιέστεροι τῶν ἀνθρώπων, ἐνῷ ὅσοι δέν ἀνήκουν στό κλάμπ τό δικό τους εἶναι οἱ ἀσθενεῖς.

Πρό τετραετίας περίπου παρακολούθησα μία τηλεοπτική συζήτηση. Βασικός προσκεκλημένος ἦταν
ἕνας ταλαίπωρος ὁμοφυλόφιλος, ὁ ὁποῖος, ὅπως εὔκολα καταλάβαινε ὁ μέσος τηλεθεατής, εἶχε δελεασθεῖ ἀπό τή διοργανώτρια τῆς τηλεσυζήτησης μέ τήν ὑπόσχεση χρηματικῆς ὑποστή-ριξης. Στό τραπέζι μετεῖχαν τέσσερις - πέντε ἐπιφανεῖς μορφωμένες κυρίες, λογίου ἐπιπέδου, πού ὑπέβαλαν ἐπίμονα στόν ὁμοφυλόφιλο ἐρωτήσεις μέ τίς ὁποῖες ἐπεδίωκαν νά ἐκμαιεύσουν τήν ἀπάντηση, ὅτι ἡ ἑλληνική κοινωνία ἦταν καί εἶναι ρατσιστική, δέ δέχεται τήν ἐλεύθερη σεξουαλική ἐπιλογή τους καί ἐπιτέλους θά πρέπει ἡ ἑλληνική κοινωνία τώρα πιά νά ἐκσυγχρονισθεῖ καί νά ἀποδέχεται καί τήν ὁμοφυλοφιλία καί τούς ὁμοφυλόφιλους. Ἀπό τίς αὐθόρμητες καί εἰλικρινεῖς ἀπαντήσεις τοῦ ταλαίπωρου τηλεοπτικοῦ - καί μή δασκαλεμένου ὅπως φαινόταν - θύματος δέν ἐξαγόταν τό συμπέρασμα πού ἐπεδίωκαν οἱ ἐπιφανεῖς διοργανωτές - ψυχαναλυτές τοῦ θύματος. Τό μόνο πού ἐνδιέφερε τό θῦμα ἦταν νά προκαλέσει τόν οἶκτο τῶν τηλεθεατῶν καί νά ἀποσπάσει κάποια βοηθήματα, ἐφόσον προερχόταν ἀπό τήν τάξη τῶν ἀπόρων.

Παρά ταῦτα ἡ μάνατζερ τῆς ἐκπομπῆς ἀνακοίνωσε μέ ἐνθουσιασμό ἐφήβου, ὅτι ἡ ἑλληνική κοινωνία θά πρέπει νά ἀνοίξει τούς ὁρίζοντές της καί νά γίνει φιλανθρωπότερη στούς ὁμοφυλοφίλους. Αὐτό τό συμπέραμα ὅμως καθόλου δέν ἔβγαινε ἀπό τήν προηγηθεῖσα συζήτηση, ἀφοῦ τό μόνο πού ἐνδιέφερε τό βασικό πρόσωπο τοῦ ὁμοφυλοφίλου ἦταν ἡ οἰκονομική βοήθεια καί ὄχι ἡ συμμετοχή του σέ ἐξαγωγή συμπερασμάτων.

Αὐτή ἡ νοοτροπία τῆς διαφήμισης τῆς ὁμοφυλοφιλίας συνδυάζεται και ταυτίζεται μέ τήν ἀνενόχλητη διακίνηση τῶν ναρκωτικῶν, μέ τήν προώθηση τῶν πορνοπεριοδικῶν καί πορνοταινιῶν, μέ τόν ἀφελληνισμό τῆς Παιδείας μας καί τον εὐτελισμό τῆς γλώσσας μας, τῆς Ἑλληνικῆς σημαίας καί τῶν ἐθνικῶν ἑορτῶν μας, μέ τήν πυρετώδη μέριμνα γιά τήν ἀναβίωση τῆς εἰδωλολατρίας μέ τούς Ὀλυμπιακούς ἀγῶνες καί μέ τό συστηματικό σπάσιμο ὅλων τῶν ἀξιῶν τῆς ζωῆς στήν Ἑλλάδα καί εὐρύτερα, τῶν ἀξιῶν πού ἔχουν δομηθεῖ πάνω στά Θεανθρώπινα βιώματα πού διδάσκει ἡ Ὀρθόδοξη Ἐκκλησία μας. Ὁ στῦλος καί τό ἑδραίωμα τῆς ἀληθείας, πού μόνο ἡ Ὀρθόδοξη Ἐκκλησία μας ἐκφράζει, σχετικοποιοῦ-νται καί παζαρεύονται ὑπό τά ὄμματα ὅλων τῶν ἀνθρώπων τῆς ὑφηλίου, μέσα στίς πανθρησκειακές "ἐκσυγχρονιστικές " συναντήσεις τῶν δικῶν μας καί τῶν ξένων θρησκευτικῶν ἡγετῶν τῆς Οἰκουμένης.

Οἱ ὁμοφυλόφιλοι στίς μέρες μας προβάλλονται, ἐνῷ ἔχουν προηγουμένως ἀλλοτριωθεῖ πνευματικά. Ἡ ἀλαζονία ἀποτελεῖ καί τό βασικότερο κίνητρο γιά νά προβάλουν τήν ὁμοφυλοφικία τους. "Κύριος ὅμως ὑπερηφάνοις ἀντιτάσσεται" μᾶς λέγει ἡ Ἁγία Γραφή. Γιαυτό καί δέν μποροῦν νά ἀπαλλαγοῦν ἀπό τό φοβερό αὐτό πάθος, ἀφοῦ συνδυάζεται μέ τήν ὕβρη καί κατ' οὐσίαν μέ τήν ἀμετανοησία.

Γιαυτό πάντοτε ἡ ὁμοφυλοφιλία ἐθεωρεῖτο ὡς διάστροφη ἐρωτική σχέση μεταξύ ἀτόμων πού ἀνήκουν στό ἴδιο φῦλο, ὡς ψυχοπαθολογικό φαινόμενο μέ ἐπιπτώσεις σοβαρές πνευματικές, ψυχολογικές, κοινωνικές καί βιολογικές- σωματικές. Μέχρι σήμερα καί ἐνῷ γίνονται ἔρευνες ἀπό τούς εἰδικούς ὡστόσο δέν ἔχουν συμφωνήσει ὅτι εὐθύνονται οἱ γονιδιακοί παράγοντες γι' αὐτή τή διαστροφή. Καμία στατιστική ἐπίσης δέν εἶναι δυνατό νά μᾶς δώσει τά πραγματικά, ἔστω καί κατά προσέγγιση ποσοστά τοῦ "τρίτου φύλου" μεταξύ τῶν προηγμένων λαῶν. Οἱ φερόμενες πάντως στατιστικές μιλοῦν γιά ὑψηλά ποσοστά πού τεκμαίρονται καί ἀπό τά ἀντίστοιχα οἰκογενειακά, ἀτομικά καί κοινωνικά δράματα, πού σχετίζονται μέ τήν ὁμοφυλοφιλία.

Ἄς μᾶς ἐπιτραπεῖ λοιπόν νά καταθέσουμε τήν ταπεινή ἐμπειρία μας καί τίς παρατηρήσεις μας ἀπό τόν εὐαίσθητο ἱερό χῶρο τῆς ἱερᾶς ἐξομολογήσεως. Μέσα στήν ἱερότητα τοῦ Μυστηρίου ἡ Θεία Χάρη ἀκυρώνει τά ἀνήκουστα ἁμαρτήματα γενικῶς, καί τῶν ὁμοφυλοφίλων, καί ὁ πνευματικός μαζί μέ τόν μετανοοῦντα συγχαίρει γιά τήν ἄκρα φιλανθρωπία τοῦ Δεσπότου Χριστοῦ. Νά γιατί ὁ ἐξομολόγος δέν καταβάλλεται μολονότι ἀκούει τά αἴσχιστα, γιατί εἰσπράττει καί τή χαρά τῆς ἀφέσεως πού δίνει ὁ ἴδιος ὁ Χριστός διά τοῦ πνευματικοῦ στόν εἰλικρινῶς μετανοήσαντα. Ὁ Ἅγιος Συμεών Θεσσαλονίκης ὑποστηρίζει ὅτι ὅπως εἶναι πολύ εὐρύχωρο τό ράσο τοῦ ὀρθόδοξου ἱερέως, ἀπέραντα πιό εὐρύχωρη εἶναι ἡ καρδιά του καί ὡς ἐξομολόγου, γιαυτό καί πάρα πολλοί ἀπό τούς ὁμοφυλοφίλους ἐμπιστεύονται τόν ἱερέα καί μόνο.

Γιά νά μπορέσουμε νά ἐρευνήσουμε σωστά τό μέγα πρόβλημα τῆς ὁμοφυλοφιλίας, πρέπει πρώτιστα νά γνωρίζουμε τή φυσιολογία τοῦ ὑγιοῦς ἐρωτικῶς ἀνθρώπου-ζεύγους, κεχωρισμένου ἀπό τήν ὁμοφυλο-φιλία.

Τόσο ἡ Γένεση, ὅσο καί οι Ἅγιοι Πατέρες πού ἑρμηνεύουν τή Γένεση μέ τό Φῶς τῆς ἀκτίστου Χάριτος τοῦ Ἁγίου Πνεύματος βλέπουν δύο σχέδια στήν προαιώνια βουλή τοῦ Θεοῦ σχετικά μέ τή δημιουργία τοῦ ἀνθρώπου. Καί ὁ Ἅγιος Γρηγόριος Νύσσης καί ὁ Μέγας Βασίλειος στηριζόμενοι στήν Παλαιά Διαθήκη βλέπουν μέ θαυμασμό τήν πρώτη βουλή τοῦ Θεοῦ πού ἤθελε ὁ Ἀδάμ νά ὁλοκληρωθεῖ ὡς τέλεια προσωπι-κότητα μόνος του, χωρίς Εὔα, χωρίς σύντροφο. Μαζί του καί ὁ Ἅγιος Ἰωάννης ὁ Χρυσόστομος ἐγκωμιάζει τήν ἐλευθερία τοῦ Θεοῦ καί τήν ἄκρα συγκατάβασή Του, πού ὅταν ἀντιλαμβάνεται τή μοναξιά τοῦ Ἀδάμ, ἐναλλάσσει τό σχεδιασμό τοῦ πλάσματός Του καί δημιουργεῖ τήν Εὔα ἐκ τῆς πλευρᾶς του ὡς σύντροφό του. Ὅμως ὁ ἀρχετυπικός σχεδιασμός τοῦ φιλανθρωποτάτου Θεοῦ Πατέρα δέν πῆγε χαμένος ἀλλά καταξιώθηκε πλήρως μέ τήν ἑκούσια ἐνανθρώπιση τοῦ δευτέρου προσώπου τῆς Ἁγίας Τριάδος, τοῦ Κυρίου μας Ἰησοῦ Χριστοῦ. Ἔτσι κάθε ἄνθρωπος ἔχει τό δικαίωμα τῆς ἐλεύθερης ἐπιλογῆς δύο σχεδίων τοῦ Θεοῦ: Τό ἕνα ἀποτελεῖ τό συντροφικό τρόπο ζωῆς καί τό ἄλλο, τόν κατά Χριστό καί ἐν τῷ Χριστῷ παρθενικό τρόπο ζωῆς. Δόξα τῷ Θεῷ ἡ ἁγία Ὀρθοδοξία μας ἀγκαλιάζει καί εὐλογεῖ τά ζευγάρια σ' ὅλες τους τίς δραστηριότητες, εὐλογεῖ καί καταξιώνει ὅλους τούς μοναχούς καί τίς μοναχές πού ἀγωνίζονται "ἐν τῷ Χριστῷ" γιά τήν ἐν ἀγάπῃ κοινωνία μαζί Του.

Ὁ ἐν Χριστῷ ἄγαμος ἤ ἡ ἐν Χριστῷ ἄγαμη παρθένος ἔχουν τήν εὐλογία καί τό ἑκούσιο χάρισμα νά ἀφιερώνουν ὅλη τή ζωή τους καί ὅλα τά ἐρωτικά τους στό Χριστό. Γιαυτό εἶναι μακαριώτατοι ἄνθρωποι οἱ παρθένοι πού ἀγαποῦν καί φλέγονται γιά τό Χριστό καί ὁ Χριστός ἀπαντᾷ μέ πλούσια καί ὅλο πλουσιώτερη χάρη, ἀγάπη, εἰρήνη στίς καρδιές τους. Ἀντίστοιχη καί ἀνάλογη χαρά, εἰρήνη καί μακαριότητα ἀπολαμβάνουν τά ζευγάρια πού ζοῦν κατά τό θέλημά Του. Μεγαλειώδης καί ἀρχοντική εἶναι ἡ ἐν Θεῷ συζυγία τῆς Παλαιᾶς Διαθήκης, ἡ ὁποία ἐκφράζεται στίς ὑπέροχες, θεόπνευστες καί καθολικές τρεῖς πρῶτες εὐχές τοῦ Μυστηρίου τοῦ Γάμου οἱ ὁποῖες ἔχουν υἱοθετηθεῖ ἀπό τίς μυριάδες τῶν ζευγαριῶν τῆς Καινῆς Διαθήκης ὡς τέλεια, μοναδικά καί ἀναντικατάστατα χριστολειτουργικά ἀριστουργήματα τοῦ Ὀρθοδόξου Γάμου.

Μέσα σ' αὐτό τό μέγα κατά Παῦλο, καί ὅλους τούς Ἁγίους Μυστήριο τοῦ Γάμου ὁ σύζυγος ἀπολαμβάνει τήν ἀγάπη καί τήν ἐκτίμηση τῆς συζύγου του, ὅπως καί ἡ σύζυγος εἰσπράττει τήν θυσιαστική προσφορά ἀγάπης ἀπό τό σύζυγό της. Καί οἱ δύο τους εὐλογημένοι μέ τίς εὐχές τοῦ ἀρραβῶνος καί τοῦ Γάμου ζοῦν ὅλες τίς ποιότητες τῆς ἀγάπης, τῆς στοργῆς καί τῆς προνοίας τοῦ Πατρός καί τοῦ Υἱοῦ καί τοῦ Ἁγίου Πνεύματος, μέ τίς πολλές πρεσβεῖες τῆς Κυρίας Θεοτόκου σύν πᾶσι τοῖς Ἁγίοις. Σφραγίζονται οἱ δύο σύζυγοι μέ τήν ἄκτιστη Χάρη τοῦ Ἁγίου Πνεύματος εἰς σάρκα μίαν, δηλαδή ψυχική καί σωματική κοινωνία ὁσημέραι κορυφούμενες. Μέσα σ' αὐτό τό εὔκρατο κλῖμα ἀγάπης ἔρχονται τά παιδιά, καρποί - ἁπτές ἀτράνταχτες ἀποδείξεις τῆς ἀγάπης τοῦ Τριαδικοῦ Θεοῦ καί τῆς ἀγάπης τῶν συζύγων.

Εἶναι ἀπό τά πλέον αὐτονόητα, ὅτι ἡ ὑπακοή τῶν δύο συζύγων στό θέλημα τοῦ Θεοῦ τούς καθιστᾷ πολύ διακριτικούς καί ὡς πρός τήν ἀγωγή τούς πρός τά παιδιά καί ὡς πρός τή συμπεριφορά τῶν παιδιῶν πρός τούς γονεῖς. Ἰσορροπία, εἰρήνη, χαρά, πληρότητα, δημιουργικότητα, καί ὅλα τά ἄλλα τά καλά συνοδέυουν τήν κατά Χριστό ἁγία οἰκογένεια. Ὁ πατέρας καί ἡ μητέρα καταξιώνονται πολλαπλᾶ ὡς γονεῖς. Οἱ ἀναπτυσσόμενες οἰκογενειακές ὑποχρεώσεις τούς ὡριμάζουν καί τούς ἐντοπίζουν στά ἄμεσα πολλά καθήκοντά τους ὡς γονέων, τά δέ παιδιά ἀναπνέουν τό ζείδωρο ὀξυγόνο τῆς ἀγάπης τοῦ Χριστοῦ, διά τῶν τιμίων καί ὑπάκουων γονέων τους. Τό πλούσιο ὀξυγόνο τῆς Ἀγάπης τοῦ Χριστοῦ τό μετασχηματίζουν τά παιδιά σέ ἰσορροπία, σέ φιλαδελφία καί φιλοθεΐα, σέ ἐξελισσόμενη δημιουργικότητα καί ἐν Χριστῷ κοινωνικότητα. Ποῦ χῶρος γιά ὁμοφυλοφιλία στά παιδιά, τοσοῦτο μᾶλλον καθ' ὅσον καί τά παιδιά καί οἱ γονεῖς ἔχουν τήν κραταιά Τριαδική Προστασία, τή δοκιμασμένη Σκέπη τῆς Παναγίας καί τή βοήθεια τῶν Ἁγίων τῆς Ἐκκλησίας μας. Ὅλα τά παραπάνω ἐπισφραγίζονται καί σταθεροποιοῦνται μέ τό πρόγραμμα τῆς προσευχῆς, τῆς νηστείας καί τῆς τρυφῆς τῶν Ἁγίων Ἀχράντων Μυστηρίων τοῦ Χριστοῦ.

Γνωρίζουμε ὅμως ἀπό τήν Παλαιά Διαθήκη, τό θεόπνευστο βιβλίο τῆς Ἐκκλησίας μας καί δή ἀπό τή Γένεση, ὅτι τό πρῶτο ζεῦγος τῶν προτοπλάστων δέν κράτησε τήν ὑπακοή του στό Θεό, γιαυτό καί ἀλλοτριώθηκε ὁλόκληρη ἡ ζωή τους, οἱ ἀναμεταξύ τους σχέσεις καί ὅλο τό φάσμα τῆς τεκνογονίας τους.

Ἄπειρα προβλήματα σχέσεων σ' ὅλα τά ἐπίπεδα παρακολουθοῦν ἀπό τότε καί ὅλους τούς μεταπτωτικούς ἀπογόνους τους. Μοναδική θεραπεία βρίσκεται καί ἐπιτυγχάνεται μέσα στήν Ἐκκλησία τοῦ Χριστοῦ, ὁ ὁποῖος χριστοποιεῖ καί θεανθρωποποιεῖ τόν ἀνδρισμό τοῦ συζύγου καί τήν πατρότητά του, τή θηλυκότητα τῆς συζύγου καί τή μητρότητά της, τίς σχέσεις τους μέ τά παιδιά τους καί μέ ὅλη τήν ὑπόλοιπη ἐν Χριστῷ ἀδελφότητα τῶν Ἁγίων τῶν μελῶν τῆς Ἐκκλησίας καί τῆς εὐρύτερης κοινωνίας. Χαρισματικά ἀλληλοπεριχωρεῖται ἡ κατ' οἶκον Ἐκκλησία μέ τήν εὐρύτερη Καθολική Ἐκκλησία τοῦ Χριστοῦ.

Τί γίνεται ὅταν ἡ οἰκογένεια εἶναι μακριά ἀπό τήν Ἐκκλησία, τή ζωή της, τά Μυστήριά της; Μιά διακριτή νοσηρή παθογένεια ἐπιβαρύνει ὅλες τίς σχέσεις πού μποροῦν νά πάρουν τά παρακάτω πιθανά σχήματα:

Ὅταν ἡ οἰκογένεια εἶναι ὁριστικά διασπασμένη, ὅλα λειτουρ-γοῦν ἀνάποδα, διάστροφα. Οἱ ὑπεραυξημένες φροντίδες τοῦ ἑνός ἐκ τῶν δύο γονέων πού ἔχει τήν ἀποκλειστική εὐθύνη τοῦ ἑνός ἤ περισσοτέρων παιδιῶν δημιουργοῦν τέτοιο ἄγχος καί τέτοια ἀνασφάλεια πού περνάει καί στά παιδιά. Ὁ χωρισμένος πατέρας ἤ πιό πολύ ἡ καταπικραμένη χωρισμένη μητέρα θά περάσουν στήν ἀνατροφή τοῦ ἀγοριοῦ ἤ τοῦ κοριτσιοῦ τήν ὑποτίμηση τοῦ ἀπουσιάζοντος συζύγου μέ συνέπειες κρίσιμες γιά ὅλη τή συγκρότηση τοῦ νέου παιδιοῦ. Οἱ συνέπειες δέν μποροῦν νά μήν ἐπηρεάσουν καί τήν ἐρωτική καί σεξουαλική συμπεριφορά, τήν ὁποία ἤ θά καταστείλουν ἐπικίνδυνα ἤ θά διεγείρουν ἐπικίνδυνα.

Εἶναι πιθανή ἡ προσκόλληση τοῦ μισοαπροστάτευτου ἀγχωμένου παιδιοῦ τῶν χωρισμένων σέ ἐξωοικογενειακούς καλοθελητές, πού μέσῳ τοῦ συναισθηματισμοῦ μποροῦν νά προσεταιρισθοῦν τήν ἀγάπη του καί νά τό ὁδηγήσουν στούς δικούς τους ποταπούς σκοπούς. Ὁ ἄδικος πατέρας βεβαρυμένος καί μέ τό ἐξωσυζυγικό μόλυσμα φορτώνει πάνω στά παιδιά του τά παράπονά του καί τά ἀπωθημένα του, διχάζοντας τά παιδιά. Ἡ ἀδικημένη χωρισμένη σύζυγος, διαλυμένη ἀπό τίς πιέσεις καί τό κρυφό μόλυσμα ἑνός παράνομου δεσμοῦ βγάζει πάνω στά παιδιά τά δικά της ἀπωθημένα, γεμίζοντας τά παιδιά μέ τίς καμουφλαρισμένες κακίες της καί διχάζοντας ἀνίατα τίς τρυφερές νεανικές προσωπικότητες. Χωρίς βάσεις καί μέ καταθρυμματισμένο τό θεσμικό οἰκογενειακό περιβάλλον, ζώντας σ' ἕνα ἰδεολογικό χάος τά παιδιά εἶναι ἀνά πᾶσα στιγμή εὔκολη λεία τοῦ ἐμπόρου τῶν ναρκωτικῶν καί ὁποιουδήποτε πού πουλάει σέ ὁποιαδήποτε τιμή ἀγάπη, στοργή, ἐνδιαφέρον καί τά σχετικά. Ἐν τῷ μεταξύ εὐκαίρως ἀκαίρως ἡ αἰσχρή τηλεόραση διδάσκει στά παιδιά ὅτι μαγκιά εἶναι νά δοκιμάσεις καί λίγη "μαύρη", λίγη "ἄσπρη" καί νά ἀποκτήσεις "πολλαπλές ἐμπειρίες" μέσα ἀπό διάφορες σεξουαλικές ἐπαφές, τά ὁποῖα μέ τή θέλησή σου μπορεῖς - κατά τούς ἐπιτηδείους - ὁποτεδήποτε νά σταματήσεις. Ἤδη ὅμως ἔχει σφιχταγκαλιασθεῖ ἡ ὡς ἄνω παρανομία μέ τήν ἀλαζονία, πού φράζουν ὁριστικά τό δρόμο τῆς ἐπιστροφῆς στήν κάθαρση καί στήν ἀληθινή ἀποκατάσαση τῶν χαμένων εὐκαιριῶν.

Οἱ διογκωμένοι ἐγωϊσμοί καί τῶν δύο συζύγων, ὡς κληρονομικοί, μεταβιβάζονται στά παιδιά μαζί μέ ὅλο τό πλέγμα τῶν παραπάνω ψυχολογικῶν τραυμάτων πού προκαλοῦν οἱ διαξιφισμοί τῶν ἀντιπαρατιθεμένων συζύγων, πού ζητοῦν ἀναγνώριση στή συνείδηδη τῶν παιδιῶν τους μονομερῶς.

2. Στίς περιπτώσεις τῶν συμβατικῶν γάμων τά πράγματα δέν εἶναι καλύτερα. Ἐξωτερικά μπορεῖ νά ὑπάρχει μιά βιτρίνα καταπληκτική, ὅταν μάθει ὅμως τά ἐνδότερα κανείς ἐκπλήσσεται ἀπό τά ἀπίστευτα προβλήματα. Ἀφάνταστη σκληρότητα ἀπό τόν ἕνα σύζυγο πρός τόν ἄλλο καί συνειδητή ἤ ἀσυνείδητη ἀκύρωση τοῦ ρόλου τοῦ ἄλλου συζύγου.

Στήν περίπτωση αὐτή τῶν συμβατικῶν, ἀλλά μή διαλυμένων γάμων παρατηροῦμε δύο σενάρια. Κατά τήν ταπεινή μας ἐκτίμηση, χωρίς νά μιλοῦμε μέ ἀπόλυτη στατιστική βεβαιότητα, οἱ αὐταρχικές μητέρες εἶναι περισσότερες ἀπό τούς αὐταρχικούς πατέρες. Ἡ μητέρα μέ τήν ἔντονη προσωπικότητα - πού τίς πιό πολλές φορές ἰσοδυναμεῖ μέ τόν ἀνυπόταχτο ἐγωϊσμό - ἐπισκιάζει τήν αὐθεντικότητα τοῦ πατέρα, τήν ὁποία καί συστηματικά ὑποβαθμίζει στίς συνειδήσεις τῶν παιδιῶν. Ἑπομένως τό ἀγόρι ἤ τά ἀγόρια τῆς οἰκογένειας δέν ἔχουν τήν εἰκόνα τοῦ αὐθεντικοῦ πατέρα πρός τό ἀρχέτυπο τοῦ ὁποίου θά οἰκοδομήσουν καί τή δική τους ἀνδρική προσωπικότητα. Ἄν μάλιστα καί ἐξ ἀντικειμένου ὁ πατέρας εἶναι ἀπό τή φύση του ἀδύνατη καί ὑποτονική προσωπικότητα, σχεδόν ἀνύπαρκτη, τότε τά πράγματα εἶναι πιό δύσκολα τόσο γιά τά ἀγόρια πολύ περισσότερο, ὅσο καί γιά τά κορίτσια πού ἐνδέχεται νά τραποῦν καί αὐτά πρός τήν ὁμοφυλοφιλία, ἀφοῦ καί τό γυναικεῖο μοντέλο πάσχει ὡς ὑπερτονικό καί ὑπερδραστήριο καί τό ἀνδρικό ὡς ἀνίσχυρο στή διακυβέρνηση τῆς οἰκογένειάς του. Ἄς μή λησμονήσουμε ἐδῶ τή θέση, στήν ὁποία θέλει ὁ Ἀποστολος Παῦλος νά βρίσκεται ὁ ἄνδρας. Στήν πρός Ἐφεσίους Ἐπιστολή του λέγει ὅτι "ὁ ἀνήρ ἐστι κεφαλή τῆς γυναικός, καθώς καί ὁ Χριστός ἐστι κεφαλή τῆς Ἐκκλησίας". Αὐτή ἡ θέση δέ δηλώνει ἀξιολογική ἀνωτερότητα πρός τή σύντροφό του, ἀλλά τήν ἰδιαίτερη ἱκανότητα νά διευθετεῖ μέ διάκριση καί σωφροσύνη τά τοῦ ἑαυτοῦ του καί τά τοῦ οἴκου του μέ τή Χάρη τοῦ Θεανδρικοῦ ἀρχετύπου γιά ὅλους τούς ἄνδρες, τοῦ Χριστοῦ. Τό ὄντως ἀνδρῶδες ἐν Χριστῷ φρόνημα βρίσκεται ἄλλωστε στή θυσιαστική προσφορά τοῦ συζύγου γιά τή σύζυγό του καί κατ' ἐπέκταση γιά τήν οἰκογένειά του.

Ὅταν ὑπάρχει παράλυση στόν πρῶτο τῆς οἰκογένειας παραλύουν καί τά ψυχοδυναμικά τῶν παιδιῶν, ἀλλά καί γενικότερα ὅλες οἰ ἐπιλογές τους. Ἀπεγνωσμένα ἐπιζητοῦν ἄλλα πρότυπα γιά νά δομήσουν τήν προσωπικότητά τους. Ἐνδόμυχα, ὑποσυνείδητα κάνουν χρόνια καί χρόνια τίς συγκρίσεις τους ἀνάμεσα στούς δύο γονεῖς τους. Ἐφόσον τελικά ἀπαξιώνεται μέσα τους τό πρόσωπο τοῦ πατέρα, ἑπόμενο εἶναι τά ἀγόρια νά μή θέλουν νά ἀγωνισθοῦν γιά τή συγκρότηση ἀνδρώδους προσωπικότητας. Προτιμοῦν τήν ἑπόμενη ἐπιλογή, ἐφ' ὅσον τό γυναικεῖο πρότυπο τῆς μητέρας φαίνεται ἱκανότερο. Ἀλλά καί ἡ διαμορφούμενη γυναικεία ψυχολογία τῶν κοριτσιῶν ἐθίζεται στήν ἥσσονα - στή μικρότερη - προσπάθεια καί ὄχι στήν πορεία γιά κατάκτηση τοῦ ὄντως καταξιωμένου αὐθεντικοῦ συντροφικοῦ γυναικείου ρόλου, ἀλλά τοῦ ὁμοφυλοφιλικοῦ.

3.Τό δεύτερο σενάριο πού σχετίζεται μέ τό συμβατικό γάμο θέλει τόν πατέρα σκληρό καί αὐταρχικό. Καί στήν περίπτωση αὐτή ἐνδέχεται τά ἀγόρια τῆς οἰκογένειας νά ἀντιδράσουν, νά μισήσουν ἐσωτερικά τόν πατέρα καί τήν πατρική αὐθεντία καί νά δημιουργήσουν μέσα τους ἄλλα πρότυπα, ἀντίθετα τοῦ συγκεκριμένου ἀνδρικοῦ προσώπου τοῦ πατέρα τους, πρός τόν ὁποῖο δέν ἔχουν τή δέουσα ἐκτίμηση. Γιαυτό καί ρέπουν πρός τά μή ἀνδρικά πρότυπα, ἀλλά τά γυναικεῖα. Παραπλήσια μποροῦν νά ἀντιδράσουν καί τά κορίτσια τῆς παραπάνω οἰκογένειας. Μή ἀντέχοντας τή σκληρή καί ἄδικη συμπεριφορά τοῦ πατέρα, ἐκδικούμενες ἐσωτερικά καί διάστροφα τον ὑπερβολικό σέ αὐστηρότητα πατέρα, ἐπιλέγουν αὐτόν τόν ὁμοφυλοφιλικό τρόπο ζωῆς, γιά νά ἐλαχιστοποιηθοῦν οἱ πιθανότητες ἐξάρτησής τους ἀπό ἕνα πιθανῶς παρόμοιο σκληρό καί ἄδικο σύντροφο σάν τόν πατέρα τους. Ἡ ὁμοφυλοφιλική σχέση μέ γυναῖκες δημιουργεῖ μιά μείζονα ψευτοασφά-λεια ἀπό τήν ἐνδεχόμενη περιπέτεια σχέσεως μέ ἕναν ἄνδρα σκληρό καί ἄδικο.

Φτηνό ψυχολογικό βόλεμα ἑπομένως καταντᾷ ἀρχικά ἡ ὁμοφυλο-φιλία, ἡ ὁποία ἐξελίσσεται σέ ἀντίστοιχη ὁμοφυλοφιλική σεξουαλική ἐπιλογή, κατ' ἀρχή μέ ἕνα ἄτομο τοῦ ἰδίου φύλου καί μετέπειτα μέ πολλά ἄλλα, ἀφοῦ δέν εἶναι δυνατό μιά διάστροφη σχέση νά ἱκανοποιήσει καί νά ἰσορροπήσει τή διαμορφούμενη προσωπικότητα τοῦ ἀγοριοῦ ἤ τοῦ κοριτσιοῦ, ἀλλά ἀνοίγει κάποια στιγμή ὁ δρόμος γιά πολλαπλές ἐρωτικές ὁμοφυλοφιλικές ἐμπειρίες.

4. Ἔχουμε ἐπίσης παρατηρήσει, ὅτι σοβαρά σαρκικά ἁμαρτήματα τῶν γονέων ὡς καί ἐκτρώσεις, μποροῦν νά μολύνουν ὅλο τό οἰκογενειακό περιβάλλον σέ τέτοιο βαθμό, ὥστε νά προκαλέσουν τήν ἄρση τῆς Θείας Χάριτος καί ἀπό τά παιδιά καί νά ὁδηγηθοῦν σέ δαιδαλώδεις ἀλλοτριωμένους τρόπους ζωῆς, ἀνάμεσα στούς ὁποίους πρωτεύουσα θέση κατέχει ἡ ὁμοφυλοφιλία. Στήν πραγματικότητα συμβαίνει οἱ γονεῖς νά ἀπομακρύνονται ἀπό τή Θεία Χάρη καί συμπαρασύρουν καί τά παιδιά τους στήν καταστροφή. Τά παιδιά μιᾶς τέτοιας οἰκογένειας ἐνδέχεται νά μή μποροῦν ἐπακριβῶς νά ἀποκρυπτογραφήσουν τίς κρυφές σοβαρές πτώσεις τῶν γονέων τους, ὅμως εἰσπράττουν διαισθητικά τήν πνευματική τους κατάσταση. Ὁ γέροντας Πορφύριος ἔλεγε ὅτι στά πνευματικά ζητήματα ἰσχύει ἡ ἀρχή τῶν συγκοινωνούντων δοχείων. Ἄμεση ἤ πάντως ἔμμεση εἶναι ἡ ἐπίδραση τῆς πνευματικῆς ζωῆς τῶν γονέων στά παιδιά τους. Δόγμα ὡς γνωστό, τῆς Ὀρθόδοξης Ἐκκλησίας μας εἶναι ἡ ἑνότητα τοῦ ἀνθρωπίνου γένους. Συμβαίνουν ἔτσι πολλές ἀλληλοεξαρτήσεις πνευματικές, ψυχολογικές, συναισθηματικές, κοινωνικές μεταξύ μας, ὥστε νά μή μποροῦμε νά ζήσουμε μόνοι μας, κλεισμένοι ὁριστικά στήν αὐτονομία μας. Εἰδικότερα πολλές μητέρες μετά ἀπό μία ἤ καί ἄλλες ἐκτρώσεις βγάζουν πολλές ἐνοχές. Ἐκδηλώνονται μέσα στήν οἰκογένεια μέ πολλά νεῦρα καί μέ πολύ ἄγχος, τό ὁποῖο σκοτώνει ψυχολογικά τά παιδιά, τά ἐγκλωβίζει μέσα στήν καταθλιπτική ἀτμόσφαιρα πού διαχέεται ἀπό τήν ψυχολογία τῆς μητέρας πρός ὅλο τό οἰκογενειακό περιβάλλον. Αὐτό τό καταθλιπτικό περιβάλλον μπορεῖ νά γίνει αἰτία ἀπομάκρυνσης τῶν παιδιῶν ἀπό τήν πατρική ἑστία καί τή μητρική φροντίδα καί προστασία, ἀφοῦ ἡ μητέρα εἶναι παροπλισμένη ἀπό τά ἐγκλήματα πού μέ τή θέλησή της ἐπέβαλε στό σπλάχνο της ἤ στά σπλάχνα της. Ἡ ἴδια ἡ μητέρα γίνεται δήμιος τῶν ἐμβρύων πού ἔχει μέσα της, ἡ ἴδια ἡ μητέρα δέν μπορεῖ νά ἀποφύγει τήν ψυχολογική τυραννία τῶν ὑπολοίπων παιδιῶν της, ἤ ἀκόμη καί τόν ψυχικό θάνατο, τήν ἐμπλοκή τους στά κυκλώματα τῆς καταστροφῆς,τοῦ λευκοῦ θανάτου καί τῆς ὁμοφυλοφιλίας. Ἀφοῦ ἡ ἴδια ἡ μητέρα δέ διαθέτει ἠθικούς φραγμούς καί δέν ἔχει ἀντιστάσεις καί ἀναστολές πρός τό ἔγκλημα,πῶς στή συνέχεια θά ἔχουν καί τά παιδιά; Ὅταν μάλιστα τά παιδιά διαπιστώνουν, ὅτι καί ὁ πατέρας τους ἦταν συνεργός στά σκοτεινά ἔργα τῆς μητέρας, τότε χωρίς πολλές διανοητικές διαδικασίες, συνοπικά, διαισθάνονται περισσότερη ἀνασφάλεια καί ἀβεβαιότητα. Οἱ συμβουλές εἶναι ἀνεπαρκέστατες γιά νά κρατήσουν τά παιδιά κοντά στούς γονεῖς. Ἄλλος ... πλέον ἀναλαμβάνει τήν καθοδήγησή τους .... φυσικά σέ δρόμους ἀντίστοιχους μέ τίς ἐπιλογές τῶν γονέων τους.




Συμπεράσματα

Ἐφ' ὅσον ἔτσι ἔχουν τά πράγματα γι' αὐτό τό τόσο σοβαρό θέμα, πού εἶναι θέμα ὁλόκληρης τῆς ζωῆς - τῆς παρούσης μέ προεκτάσεις πρός τή μέλλουσα καί αἰώνια ζωή - χρειάζεται νά τό ἀντιμετωπίσουμε μέ φόβο Θεοῦ, μέ πολλή διάκριση, νηφαλιότητα καί ὀρθόδοξη ἀσκητική νηπτική ἐργασία.

Πρέπει νά φοβηθοῦμε μήπως κάποια ἀπό τίς ἀναφερθεῖσες αἰτίες ἤ ἄλλος παράγοντας ἐσωτερικός - ψυχολογικός-πνευματικός ἤ ἐξωτε-ρικός παρεισφρύσει καί παραπλανήσει κάποιο παιδί μας - ὑπό τήν εὐρεῖα ἔννοια του ὅρου παιδί - πρός αὐτή τήν ἀλλοτρίωση τοῦ φύλου πού τοῦ ἐμπιστεύθηκε ἡ ἀγάπη τοῦ Θεοῦ Πατρός καί ἡ Χάρη τοῦ Κυρίου μας Ἰησοῦ Χριστοῦ καί ἡ Κοινωνία τοῦ Ἁγίου Πνεύματος. Ὁ μακαρίτης ὁ πατέρας μου μέχρι τῆς ἡλικίας τῶν δεκαπέντε ἐτῶν δέ μέ ἄφηνε νά μπαίνω στό ἱερό βῆμα ὡς παπαδάκι - καί τό εἶχα καϋμό γιά πολύ καιρό - γιατί εἶχε διαπιστώσει ὅτι ἕνας ἐκ τῶν ἱερέων τῆς ἐνορίας μας ἦταν προκλητικός ὁμοφυλόφιλος, ἀλλά ἐγώ δέν τό καταλάβαινα. Ἡ συχωρεμένη ἡ μητέρα μου, στήν ἴδια ἡλικία διέσχισε μιά μεγάλη ἀπόσταση μέσα στόν Πειραιᾶ μέ τίς παντόφλες γιατί ἀργοῦσα πολύ νά ἐπιστρέψω στό σπίτι. Ἤξερε ὅτι εἶχα πάει νά ἐξομολογηθῶ γιά πρώτη φορά στό κτίριο τῆς Ζωῆς, παραμονές Χριστουγέννων, ἀνησύχησε γιατί πολύ καθυστεροῦσα καί κατέφθασε νά διαπιστώσει ἰδίοις ὄμμασι διακατεχόμενη ἀπό τό συγκεκριμένο λογισμό - φόβο, τί συμβαίνει; Ἔφυγε ἥσυχη ὅταν βεβαιώθηκε ὅτι δέν ἐλόχευε κανένας τέτοιος κίνδυνος μέσα σ' αὐτό τό ἐκκλησιατικό περιβάλλον τῶν πολλῶν συνομηλίκων μου πού περιμέναμε νά ἐξομολογηθοῦμε.

Εἶναι αὐτονόητο, ὅτι ἄν ἐκλείψουν οἱ γενεσιουργοί παράγοντες τῆς ὁμοφυλοφιλίας, θά ἐκλείψει καί ἡ παθογένειά της. Εἶναι ὅμως δύσκολο νά ἐκλείψουν οἱ παράγοντες γιατί εἶναι ἀπίστευτη ἡ σκληρότητα καί ἡ φιλαυτία τῶν γονέων πού ὡς ἐπί τό πλεῖστον εὐνοοῦν τίς συνθῆκες ἀνάπτυξης τῆς ὁμοφυλοφιλίας. Ὑπάρχουν γονεῖς πού ξελογιάζονται ἀπό τό πάθος τῆς μοιχείας καί δέν ἐννοοῦν ὅτι καταστρέφουν τά παιδιά τους καί τά ὠθοῦν σέ περιθωριακούς δρόμους τῆς ζωῆς, ἐν οἷς καί τῆς ὁμοφυλοφιλίας. Ἰσχυρίζονται ὅτι τούς παρέχουν τά πάντα γιά τήν προκοπή τους, ἐκτός φυσικά ἀπό τήν πραγματική θερμή πατρική παρουσία καί προστασία. Σκηνές ἀπείρου δράματος παίζονται σέ πολλές οἰκογένειες, γιατί ὁ ἕνας ἤ ὁ ἄλλος ἤ καί οἱ δύο γονεῖς ἔχουν φτιάξει τή ζωή τους, ὅπως λένε οἱ ἴδιοι, τῷ ὄντι ὅμως τήν ἔχουν στηρίξει πάνω στά ἐρείπια τῶν διαλυμένων παιδιῶν τους. Εἶναι πάντως πνευματικά τεκμηριωμένο ὅτι, ὅταν ὑπάρχει μετάνοια στούς ὑπεύθυνους γιά τά παραστρατήματα γονεῖς, τότε καί στά παιδιά ἔρχεται ἡ Χάρη τοῦ Κυρίου μας Ἰησοῦ Χριστοῦ, ἡ διόρθωση καί ἡ ἴαση τῶν παντοειδῶν παιδικῶν τραυμάτων. Στό ἱερό Μυστήριο τῆς ἱερᾶς ἐξομολογήσεως, πού τό ἀμέτρητο ἔλεος τοῦ Τριαδικοῦ Θεοῦ μᾶς καταξίωσε νά διακονοῦμε, βλέπουμε νεκραναστάσεις καί ἀνάνηψη σέ βαρειά τραυματισμένους ὁμοφυλοφίλους.

Ἡ ἐμπλοκή μέ τήν ὁμοφυλοφιλία, ὅποια ἀφετηρία κι ἄν ἔχει, δημιουργεῖ πολλές καταστάσεις καί ἐντός τῆς ἴδιας τῆς ζωῆς τοῦ πάσχοντος τοῦτο τό πάθος, ὅσο καί στό συγγενικό καί οἰκογενειακό του περιβάλλον, ὅσο καί στήν κοινωνία γενικότερα. Γιαυτό καί θά πρέπει νά γίνονται καί διακριτικές διαμαρτυρίες τεκμηριωμένες πρός τά κανάλια γιά νά σταματήσει ἡ διαφήμιση τῆς ὁμοφυλοφιλίας ὡς ἐλεύθερης ἐπιλογῆς τοῦ σεξουαλικοῦ τρόπου ζωῆς, γιατί δέν εἶναι αὐτή ἡ ἀλήθεια.

Πρέπει νά συνειδητοποιηθεῖ ἀπό ὅλους μας ἡ μισανθρωπία τῆς Νέας ἐποχῆς, ἡ ὁποία πριμοδοτεῖ, ὅπως φαίνεται, τήν ὁμοφιλοφιλία γιά πολλούς καί διαφόρους εὐνόητους λόγους. Γιατί συστηματικά προωθεῖ τόν τύπο τοῦ παραγωγικοῦ ἀνθρώπου, ὁ ὁποῖος δέν πρέπει νά εἶναι ἀπασχολημένος μέ οἰκογενειακές ὑποχρεώσεις - ἀφοῦ ἡ ὁμοφυλοφιλία ἄμεσα ἤ καί ἔμμεσα ἀποτρέπει τό γάμο καί φυσικά τούς περισπασμούς ἀπό τό ἐπάγγελμα. Θά πρέπει νά θυμηθοῦμε ἀκόμη ὅτι στή συνθήκη τοῦ Ἄμστερνταμ τά κράτη μέλη τῆς Εὐρωπαϊκῆς Ἕνωσης συμφώνησαν ὅτι θά πρέπει νά ὑπάρχει σεβασμός στίς σεξουαλικές ἰδιαιτερότητες. Ἔτσι συμπληρώνεται ἡ "ὕβρις" τοῦ ἀλαζονικοῦ οὑμανιστῆ Εὐρωπαίου, τοῦ παιδαγωγημένου μέ τό πρωτεῖο τῆς ψευδωνύμου γνώσεως καί τό ἀλάθητο. Ξεκινάει ἀπό τήν ἐπίμονη προσπάθεια τῆς δημιουργίας νέου ἀνθρώπου, χωρίς τή βουλή τοῦ Θεοῦ, μέ κλωνοποίηση ἤ ἄλλες ἔντονες παρεμβατικές τεχνικές, θέλει ἐλεύθερη ὀνοματοδοσία χωρίς Ἅγιο Βάπτισμα καί Χρῖσμα, πολιτικό Γάμο καί ὄχι θρησκευτικό, ἑνοποίηση παγκόσμια καί πανθρησκειακή κοινωνία καί θέσπιση ὡς θανάτου τοῦ ἐγκεφαλικοῦ θανάτου, γιά νά μπορέσει εὐκολότερα νά μετατραπεῖ τό ἀνθρώπινο σῶμα σέ σοῦπερ μάρκετ ἀνθρωπίνων ὀργάνων καί τελικά νά παραδοθεῖ στήν πυρά. Ἡ καύση τῶν νεκρῶν θά εἶναι ὁ ἔσχατος θρίαμβοςτῆς Νέας Ἐποχῆς, μετά τόν διά βίου πνευματικό θάνατο πού λανσάρεται διά τῆς ὁμοφυλοφιλίας.

Θά πρέπει παιδαγωγικῶς νά ξεχωρίσουμε τούς ὁμοφυλοφίλους ἤ τίς ὁμοφυλοφίλους πού δέν ἔχουν πέσει στή σαρκική ἁμαρτία και ἐκείνους ἤ ἐκεῖνες πού ἔχουν "ἀπελευθερωθεῖ ἀπό τά ταμποῦ τοῦ παρελθόντος" καί ἔχουν σαρκικές σχέσεις καί ἴσως προχωροῦν σέ μιά μοντέρνα συμβίωση ὁμοφυλοφίλων. Οἱ πρῶτοι δίνουν σκληρές μάχες γιά νά ἀπαλλαγοῦν ἀπό τό δαίμονα τῆς ὁμοφυλοφιλίας πού προσπαθεῖ νά κατακτήσει μέ τούς αἰσχρότερους λογισμούς τό νοῦ τοῦ ἀγωνιστῆ ὁμοφιλόφιλου καί στή συνέχεια νά μαυρίσει τήν ψυχή του μήπως καί καταφέρει νά γκρεμίσει τόν ἀγωνιζόμενο. Οἱ δεύτεροι πού ἔχουν ἰσοπεδωθεῖ ἀπό τή συγκατάθεση στή σαρκική ὁμοφυλοφιλική ἁμαρτία θά πρέπει νά ζητοῦν ἐμπόνως τό ἔλεος τοῦ Θεοῦ, νά ἐξομολογοῦνται συχνά καί μέ εἰλικρίνεια καί κάποια στιγμή θά τύχουν τοῦ Θείου ἐλέους. Θά καταφέρουν, τοῦ Κυρίου συνεργοῦντος, νά διαλύσουν "τάς μηχανάς τοῦ ἐχθροῦ" καί νά ἀποτινάξουν τή βδελυκτή σαρκική ὁμοφυλοφιλική ἁμαρτία καί νά ἀκυρώσουν τίς μεθοδεῖες τοῦ διαβόλου. Χρειάζεται ἡ συμπαράσταση τοῦ πνευματικοῦ πατέρα δίπλα τους, ἡ ἐν Χριστῷ καθοδήγησή τους μέχρι νά καταλάβουν ὅτι δέν εἶναι ἀδύνατη ἡ διόρθωση καί ἡ εὐθυδρόμηση ἀφοῦ "τά ἀδύνατα παρ' ἀνθρώποις, δυνατά παρά τῷ Θεῷ".
Εγώ μετά θα έπρεπε να αυτοκτονήσω ή όχι;
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

ο φοβος ειναι η πηγη του κακου. Μας αναγκαζει να βαζουμε προσωπεια και να παριστανουμε κατι που δεν ειμαστε. Συχνα δε, δικαιολογουμε τα μασκαριλικια μας, με διαφορες προφασεις...
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
triapoulakiakathontan
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 17 Αύγ 2010 20:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ το μόνο που σκέφτομαι να του απαντήσεις (αφού είπε ότι είναι πατέρας) είναι...:

Μπαμπά, συγνώμη που μεταχειρίστηκα αυτόν τον τρόπο, αλλά δεν ήξερα πως αλλιώς να στο πω... από αυτά που μου έστειλες κατάλαβα ότι δεν πρόκειται να με καταλάβεις ποτέ οπότε δεν μου μένει καμία άλλη λύση από το να αφήσω τον κόσμο αυτό για να απαλλαχθώ από τις τύψεις.

Για κανα μισάωρο μέχρι να βρει τον γιο του θα του πάει το σκατό στη κάλτσα :-)
Nikos
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 27 Μάιος 2010 14:46
Όνομα Ιστότοπου: -

Αυτός ο και καλά "αγαπητικός" λόγος του τύπου "αγαπάμε τον ομοφυλόφιλο αλλά όχι την αμαρτία/διαστροφή/ανωμαλία/ψυχική διαταραχή του" (wtf?) είναι πραγματικά χειρότερο για έναν μπερδεμένο έφηβο από την pure ομοφοβία "God hate fags" με ουρλιαχτά, πανό κτλ. Τουλάχιστον στη δεύτερη περίπτωση καταλαβαίνεις με ποιους έχεις να κάνεις και η παράνοια είναι ορατή από την αρχή.Το θέμα με τις αυτοκτονίες νεαρών ΛΟΑΤ ατόμων που είναι 4πλάσιες σε ποσοστό από αυτές του γενικού πληθυσμού δεν φαίνεται να έχει απασχολήσει ως πεδίο έρευνας τους Έλληνες κοινωνιολόγους ή (παιδο)ψυχολόγους, ούτε το ομοφοβικό bullying, που είναι η κυριότερη μορφή εκφοβισμού στα ελληνικά σχολεία.

Η επιρροή των θρησκευτικών προκαταλήψεων, ειδικά στην Ελλάδα, είναι κατά τη γνώμη μου αποκλειστικά υπεύθυνη για την εξαιρετικά υψηλή ομοφοβία της ελληνικής κοινωνίας (2η σε ποσοστό λιγότερο ανεκτική στα ΛΟΑΤ άτομα σύμφωνα με το Ευρωβαρόμετρο 2009, 1η η Κύπρος!). Δεν υπάρχει ούτε ένα επιχείρημα που να εκφράζεται ενάντια στα ομοφυλόφιλα άτομα και να μην έχει να κάνει με θρησκευτικές πεποιθήσεις, άμεσα ή έμμεσα. Η θρησκεία και οι επίσημοι εκπρόσωποί της είναι για μένα οι ηθικοί αυτουργοί για τις αυτοκτονίες των παιδιών αυτών. Οπότε, προσωπικά προσυπογράφω το "Θρησκεία - Root of homophobia" σίγουρα!
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Κάποτε ένας ομοφυλόφυλος πιστεύοντας πως θα ξεπεράσει το πρόβλημα του, πήγε στο άγιον όρος, είπε τι του συνέβαινε στον ηγούμενο, και αυτός του είπε να κάτσει λίγο καιρό στο μοναστήρι για να παραδειγματισθεί απο την ζωή των μοναχών,το πρόγρμμα ήταν το εξής, έπρεπε να ξυπνά κάθε πρωί στις 2 η ώρα και να πηγαίνει στην λειτουργία μέχρι τις 6, μετά έπαιρνε το πρωινό του και πήγαινε να δουλέψει στα αμπέλια του μοναστηριού, κατά τις1 η ώρα έπαιρνε το μεσημεριανό φαγητό και μέχρι τις 4 εξαντλημένος κοιμόνταν στο κελί του, απο τις 4 μέχρι τις 9 το βράδυ είχε την λειτουργία του εσπερινού και μετά πήγαινε για ύπνο, αυτό γινόταν κάθε μέρα για κάμποσο καιρό ,άρχιζε να συνηθίζει σε αυτήν την μοναστική ζωή και το πρόβλημα του είχε λόγω έλλειψης χρόνου ξεχαστεί, ώσπου ένα βράδυ ξύπνησε απο κάτι βογγητά που ακούγονταν απο το διπλανό κελί του, σηκώθηκε και πήγε να δεί τι γίνεται, πλησιάζει και μισανοίγει την πόρτα του κελιού, και άτω απο το τρεμάμενο φώς των κεριών βλέπει τρείς καλογέρους, ο ένας πισω απο τον άλλον να συνουσιάζονται, τρέχει γρήγορα και ξυπνά τον ηγούμενο οργισμένος και τον πάει να δεί την ερωτική στάση των τριών καλογέρων , μόλις έφτασαν εκεί και τους έπιασαν στα πράσα γυρνά και λέει στον ηγούμενο, τι έχεις να πείς γι'αυτό που είδες; και του απαντά ο ηγούμενος, Ααααααχχχ και νάμουν ο μεσαίος.

άλλο sex και άλλο σωτηρία της ψυχής, ο θεός όλα τα συγχωρεί στο τέλος, αν μετανοήσεις ειλικρινά. εδώ συγχώρησε την μαγδαληνή που είχε πάει με περισσότερους .
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Rictor έγραψε: ...και χρειάζεται καθοδήγηση για να βρει την ισορροπία του.

χρειάζεται ενα εισιτήριο απλής, μονης έλευσης μακριά από ελληνοφωνη χωρα και εναν βασικο τροπο εξασφαλισης της διαβίωσής του εκεί.
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

tyxkatmal έγραψε:ο θεός όλα τα συγχωρεί στο τέλος, αν μετανοήσεις ειλικρινά.
:shock: Και ποιος του το ζήτησε?
tyxkatmal έγραψε:εδώ συγχώρησε την μαγδαληνή που είχε πάει με περισσότερους .
Κι αυτόν τι τον έκοφτε, γκόμενα την είχε?
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Κι αυτόν τι τον έκοφτε, γκόμενα την είχε?
Σύμφωνα με ορισμένα απόκρυφα ευαγγέλια, ναι.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

tyxkatmal έγραψε: εδώ συγχώρησε την μαγδαληνή που είχε πάει με περισσότερους .
και εγω έτσι "συγχωρουσα" καποιες σε κατι οργια. Η μαγδαληνη δεν του εκανε και ενα κοριτσακι και ζησανε happily ever after? Ετσι και οι μοναχοι στο ορος αλλαξοκολλητα ζουνε happily ever after...
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

tyxkatmal έγραψε:ο θεός όλα τα συγχωρεί στο τέλος, αν μετανοήσεις ειλικρινά
Το θέμα είναι ότι δεν ξέρεις πότε είναι το τέλος. Και αν είναι απότομο, δεν προλαβαίνεις να πας να σου εναποθέσει ο παπαρούπας το πετραχήλι στο κεφάλι για να συγχωρεθείς.
Βέβαια ο Ελληνας Ορθόδοξος (ναι, αυτός ο γατόνης που πιστεύει στο τι λέει ο θεός αλλά από την άλλη πηδιέται προγαμιαία γιατί "Ελα μωρέ, δεν μπορει να το εννοεί, και αν το εννοεί θα μετανοήσω αφού παντρευτώ") έχει την λύση/Ελληνορθόδοξη πατέντα: Οταν βλέπεις την νταλίκα να έρχεται φάτσα-κάρτα, το στοίχημα είναι να προλάβεις να πεις ένα "Σχώρα με θεέ μου" ή "Κύριε ελέησον" στα πλαίσια του "ο,τι αρπάξουμε και ό,τι προλάβουμε" που μας χαρακτηρίζει ως λαό.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:
tyxkatmal έγραψε:ο θεός όλα τα συγχωρεί στο τέλος, αν μετανοήσεις ειλικρινά.
:shock: Και ποιος του το ζήτησε?
tyxkatmal έγραψε:εδώ συγχώρησε την μαγδαληνή που είχε πάει με περισσότερους .
Κι αυτόν τι τον έκοφτε, γκόμενα την είχε?
Πλάκα κάνω, δές το σαν συνέχεια του ανέκδοτου, είμαι λίγο συντηρητικός, αλλά όχι και τόσο ώστε να επεμβαίνω στην προσωπική ζωή των άλλων και να καταδικάζω τις σεξουαλικές τους επιλογές η να τους θεωρώ ανήθικους η αμαρτωλούς.
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Nikos συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
Εδώ είναι και μια συνέντευξη από ένα παιδί, το οποίο υπήρξε θύμα ομοφοβίας και το οποίο σχετιζόταν και με το περιβάλλον της εκκλησίας. Αναφέρεται και στο ρόλο που έπαιξε το κομμάτι της εκκλησίας στη ζωή του. Λέει ευθέως πως η εκκλησία τον οδήγησε σε 2 απόπειρες αυτοκτονίας. Μπορείς να βγάλεις πολλά συμπεράσματα από αυτή την τυπική ιστορία του gay παιδιού. Λέει επίσης πως, σαν έφηβος, δεν γνώριζε την επιστημονική πλευρά για το θέμα της ομοφυλοφιλίας, αλλά μόνο την εκκλησιαστική. Είναι δυνατόν να επιτρέπουμε στην εκκλησία να διαιωνίζει τέτοιες καταστάσεις και να επηρεάζει κατ'αυτόν τον τρόπο την εκπαίδευση;;!
Αξίζει να το παρακολουθήσετε.

Το βίντεο χωρίζεται σε τρία μέρη
http://www.gaywebtv.gr/index.php/life/s ... -2-part-13
http://www.gaywebtv.gr/index.php/life/s ... ries-sandy
http://www.gaywebtv.gr/index.php/life/s ... -2-part-33
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Nikos έγραψε:
Η επιρροή των θρησκευτικών προκαταλήψεων, ειδικά στην Ελλάδα, είναι κατά τη γνώμη μου αποκλειστικά υπεύθυνη για την εξαιρετικά υψηλή ομοφοβία της ελληνικής κοινωνίας (2η σε ποσοστό λιγότερο ανεκτική στα ΛΟΑΤ άτομα σύμφωνα με το Ευρωβαρόμετρο 2009, 1η η Κύπρος!). Δεν υπάρχει ούτε ένα επιχείρημα που να εκφράζεται ενάντια στα ομοφυλόφιλα άτομα και να μην έχει να κάνει με θρησκευτικές πεποιθήσεις, άμεσα ή έμμεσα. Η θρησκεία και οι επίσημοι εκπρόσωποί της είναι για μένα οι ηθικοί αυτουργοί για τις αυτοκτονίες των παιδιών αυτών. Οπότε, προσωπικά προσυπογράφω το "Θρησκεία - Root of homophobia" σίγουρα!
:facepalm:
πρεπει να μαθετε να ξεχωριζετε τη θρησκευτικη προκαταληψη απο τη κοινωνικη προκαταληψη ισως με θρησκευτικες ριζες, που πλεον εχει αυτονομη πορεια.
Η ομοφοβια ειναι κατι που συνανταται ιστορικα σε ολα τα μηκη και πλατη του κοσμου, στο βαθμο, που δεν ειχε ξεκαθαρη κοινωνικη χρησιμοτητα. Η σεξουαλικη σχεση ηταν σχεδον παντα ιστορικα συσχετισμενη με την αναπαραγωγη.
Οι θρησκειες, επειδη πονταρουν στα ταπεινα ομοφοβικα ενστικτα μας, αναπαραγουν την ομοφοβια, της δινουν θρησκευτικο περιεχομενο. Πανε με λιγα λογια με το ρευμα. Οπως και τοσοι αλλοι.
Η ομοφοβια σημερα στην Ελλαδα δεν οφειλεται μονοσημαντα στην Εκκλησια, ουτε στα θρησκετικα δογματα. Οφειλεται στο γενικοτερο πολιτιστικο μας υποβαθρο, που επηρεαζεται φυσικα και απο την Εκκλησια.
Δεν δεχομαι οτι ενα παιδακι 12 ετων, που ακομα δεν ακουσει καν την επισημη θεση της Εκκλησιας για τους γκει, πουστηδες τους ανεβαζει, αδερφαρες τους κατεβαζει και στο σχολειο χρησιμοποιει φρασεις οπως "θα σε γαμησω μωρη σκροφα", "ελα να τον παρεις", αντε μωρη λουλου", "το πουστακι τι εκανε" κλπ.
Σε ενα τετοιο φριχτο περιβαλλον, λογικο ειναι ενας εφηβος με ομοφυλοφιλικες τασεις, να αισθανεται πολυ αβολα ωστε να τις εκδηλωσει. Θα φαει κραξιμο ειναι δεδομενο.

Οποτε βρισκω μαλλον απλοικη, για να μην τη πω δογματικη ή φανατισμενη τη προσεγγιση οτι για ολα φταιει η θρησκεια.
για ολα φταιει ο ανθρωπος που δεν μπορει ευκολα να αποδεχτει το διαφορετικο. με τη καταλληλη παιδεια ολα διορθωνονται, και η Εκκλησια θα ακολουθησει.
Ηδη εχει βαλει πολυ νερο στο κρασι της (δεν ελεγαν τα ιδια προιν 100 χρονια) ενω σε αλλες κοινωνιες ηδη εμφανιζονται δογματα που αποδεχονται τους ομοφυλοφιλους.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
bright
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: 29 Απρ 2009 02:41
Όνομα Ιστότοπου: -

:think:
Δεν δεχομαι οτι ενα παιδακι 12 ετων, που ακομα δεν ακουσει καν την επισημη θεση της Εκκλησιας για τους γκει, πουστηδες τους ανεβαζει, αδερφαρες τους κατεβαζει και στο σχολειο χρησιμοποιει φρασεις οπως "θα σε γαμησω μωρη σκροφα", "ελα να τον παρεις", αντε μωρη λουλου", "το πουστακι τι εκανε" κλπ.
Και απο που προηλθε ομως αυτος ο σωβινισμος;Ομοφοβικα "ενστικτα" οπως λες πιο πανω δεν υπαρχουν.Ποια μπορει να ειναι η (μη θρησκευτικη) ριζα της κοινωνικης προκαταληψης εναντιον της ομοφυλοφιλιας;
με τη καταλληλη παιδεια ολα διορθωνονται, και η Εκκλησια θα ακολουθησει.
Ηδη εχει βαλει πολυ νερο στο κρασι της (δεν ελεγαν τα ιδια προιν 100 χρονια) ενω σε αλλες κοινωνιες ηδη εμφανιζονται δογματα που αποδεχονται τους ομοφυλοφιλους.
!
You pacifist!
Η εφαρμογη της λογικης στη θρησκεια οδηγει στον αθεισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στην πολιτικη οδηγει στον κομμουνισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στη διατροφη, οδηγει στο σουβλακι.
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Kαθόλου φανατισμένη προσέγγιση από μέρους μου. Το έχω μελετήσει πολύ καλά το θέμα. Ο κύριος υπεύθυνος είναι η θρησκεία, αν το σκεφτείς σε βάθος. Tα παιδάκια 12 ετών, σαφώς και έχουν ακούσει την επίσημη θέση της εκκλησίας με τα αυτάκια τους, αλλά και σε περίπτωση που αυτό δεν συμβαίνει, αυτοί που τα ανέθρεψαν, δηλαδή γονείς, έχουν ακούσει σίγουρα πολύ καλά την επίσημη θέση της εκκλησίας.
Όσο για την εκκλησία, δεν θέλουμε να βάλει νερό στο κρασί της, θέλουμε να βγάλει μια και καλή τον σκασμό και να κλειστούν σε ψυχιατρία όλοι οι παπάδες. That's all.
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Nikos
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 27 Μάιος 2010 14:46
Όνομα Ιστότοπου: -

Αυτοπαρατίθεμαι:
Δεν υπάρχει ούτε ένα επιχείρημα που να εκφράζεται ενάντια στα ομοφυλόφιλα άτομα και να μην έχει να κάνει με θρησκευτικές πεποιθήσεις, άμεσα ή έμμεσα.
Αυτή είναι η γνώμη μου από την εμπειρία μου και τις συζητήσεις που έχω κάνει με διάφορα άτομα. Όταν συζητάς λοιπόν με άτομα που καταφέρονται ενάντια στους ομοφυλόφιλους, τα επιχειρήματά τους μπορεί να είναι πολλά, αλλά καταλήγουν πάντα σε 2. Αν έχει ακούσει κάποιος κάποιο άλλο ουσιαστικό επιχείρημα που δεν ανάγεται τελικά σε αυτά τα 2 ας το καταθέσει, θα με ενδιέφερε να το μάθω. Αυτά που ακούω εγώ για μια ζωή είναι:
1. Η ομοφυλοφιλία είναι αμαρτία/είναι ανήθικη (διότι το λέει ο Θεός).
2. Η ομοφυλοφιλία δεν είναι φυσιολογική/είναι ψυχική ασθένεια (διότι δεν οδηγεί στην αναπαραγωγή ή δεν ταιριάζει με τη φυσιολογία άνδρα/γυναίκας ή μπερδεύει τους "ρόλους" κτλ. κτλ.).

Για μένα και το 2. έχει επίσης θρησκευτική βάση, όσο και αν φαίνεται πιο άσχετο: είναι καθαρή περίπτωση νατουραλιστικής πλάνης, που ανάγεται σε θρησκευτική ηθική ("νόμοι" της φύσης = "νόμοι" του Θεού = "ωραίο", "καλό", αποδεκτό ηθικά). Η άλλη σοβαρή αιτία, εκτός της θρησκευτικής, που ίσως προηγείται ιστορικά, δε θα μπορούσε όμως να έχει επιβληθεί χωρίς την επίδραση της θρησκείας, είναι οι πατριαρχικές δομές της κοινωνίας. Τα άτομα που καταφέρονται εναντίον των ομοφυλόφιλων συνήθως πιστεύουν συνειδητά ή υποσυνείδητα ότι η γυναίκα είναι κατώτερο ον. Ο συνειρμός είναι πολύ απλός: ένας άνδρας που έλκεται από άλλους άνδρες θα πρέπει να... νιώθει γυναίκα, άρα να είναι και κατώτερος/ανώμαλος κτλ. κτλ. Από εκεί προέρχεται και η σύγχυση του σεξουαλικού προσανατολισμού με θέματα φύλου. Δεν ήταν τυχαία επίσης και η συμπόρευση των κινημάτων για τα ΛΟΑΤ δικαιώματα με αυτά των γυναικών από τη δεκαετία του 1960 και εξής (για την Ελλάδα 1980 και εξής).

Επίσης, προφανώς και ένα παιδί δε χρειάζεται να ακούσει την "επίσημη θέση της Εκκλησίας για τους γκέι" για να επηρεαστεί. Και όταν αναφέρομαι στη θρησκεία ως βασική αιτία της ομοφοβίας όπως τη βιώνω προσωπικά σήμερα, εδώ, στην Ελλάδα, δε μιλάω απλώς για την ρητορική μίσους των εκπροσώπων τους, μιλάω για την μακροχρόνια, εδραιωμένη θρησκευτική προκατάληψη που έχει διαμορφώσει αντιλήψεις εδώ και χιλιάδες χρόνια. Ομοφοβικός σαφώς μπορεί να είναι και κάποιος άθεος, όπως και κάποιος ομοφυλόφιλος (καθόλου σπάνιο). Οι άθεοι και οι ομοφυλόφιλοι σε άλλη κοινωνία μεγάλωσαν δηλαδη; Απλώς είναι προσωπικό θέμα του καθενός το πότε και πώς θα ξεπεράσει τα συμπλέγματά που κουβαλάει από την παιδική του ηλικία για αυτό το θέμα. Κάποια ομοφυλόφιλα παιδιά δεν τα ξεπερνάνε. Γι' αυτό μιλάμε για αυτοκτονίες.
Άβαταρ μέλους
bright
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: 29 Απρ 2009 02:41
Όνομα Ιστότοπου: -

2. Η ομοφυλοφιλία δεν είναι φυσιολογική/είναι ψυχική ασθένεια (διότι δεν οδηγεί στην αναπαραγωγή ή δεν ταιριάζει με τη φυσιολογία άνδρα/γυναίκας ή μπερδεύει τους "ρόλους" κτλ. κτλ.).
Οταν αυτο αναφερεται σε μια συζητηση, i'm like "hell yeah!"

Με ακριβως το ιδιο σκεπτικο του 'δν ειναι φυσιολογικο' μπορεις να απορριψεις
τα piercing,τα φιλια,τις ενεσεις,την χειρουργικη,τις μεταμοσχευσεις,αεροπλανα,ταξιδια στο διαστημα,καταδυσεις,τα σφραγισματα,τις λαμες σε σοβαρα καταγματα,τους βηματοδοτες κλπ κλπ κλπ
:clap:
Η εφαρμογη της λογικης στη θρησκεια οδηγει στον αθεισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στην πολιτικη οδηγει στον κομμουνισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στη διατροφη, οδηγει στο σουβλακι.
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Νίκο, μόλις διάβασα το 2ο από τα επιχειρήματα που παρέθεσες, ήμουν έτοιμος να γράψω πως και αυτό έχει θρησκευτική βάση, αλλά τα είπες στη συνέχεια και μόνος σου πάρα πολύ καλά.
Άσε που είναι και placebo πολλές φορές. Είτε το θεωρούν πιο πιστικό και το λένε, είτε φοβούνται μήπως τους περάσεις για παλιομοδίτες, αν χρησιμοποιήσουν το 1ο επιχείρημα με τον θεό.
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

bright έγραψε:Με ακριβως το ιδιο σκεπτικο του 'δν ειναι φυσιολογικο' μπορεις να απορριψεις: τα piercing,τα φιλια,τις ενεσεις,την χειρουργικη,τις μεταμοσχευσεις,αεροπλανα,ταξιδια στο διαστημα,καταδυσεις,τα σφραγισματα,τις λαμες σε σοβαρα καταγματα,τους βηματοδοτες κλπ κλπ κλπ
Το στοματικό σεξ επίσης δεν αφήνει απογόνους (για να μείνουμε και σε σεξουαλικά θέματα - μια που αυτό τους χάλασε - βρες μου έναν ελληνάρα που δεν του αρέσει ή που το θεωρεί "ανωμαλία" και "διαστροφή"). Και φυσικά το πρωκτικό σεξ μεταξύ άντρα-γυναίκας και άλλα παρόμοια.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

εχω ηδη γραψει ως απαντηση στο θεμα οτι βασικη πηγη του κακου ειναι ο ανθρωπινος φοβος και οχι η θρησκεια οπως λετε, και θεωρω οτι πλατειαζω με τη περαιτερω συζητηση....
εχετε προβλημα διακρισης του αιτιου και του αποτελεσματος.

Bright, εγω ειπα οτι εχουμε ομοφοβικα ενστικτα ανεξαρτητως θρησκειας, οχι το αναποδο.
Η θρησκεια τα αναπαραγει και τους δινει "τεκμηριωση". ΑΥτο το κανει, επειδη υπαρχει κοινωνικη επιταγη για κατι τετοιο.
Αν δεν υπηρχε θρησκεια, θα υπηρχε ενα αλλο παρομοιο συστημα τεκμηριωσης.
Μιλαμε για κοινωνικη επιβολη προτυπων. Συμπεριφορας. Η θρησκεια ειναι απλα ενα απο τα εργαλεια επιβολης. Υπαρχει η μοδα, υπαρχει η επισημη κρατικη εξουσια με νομους κλπ, υπαρχει το εθιμικο δικαιο, κλπ. Σου λενε τι να κανεις.

Ολες οι κοινωνιες εχουν προτυπα, ενω η ανοχη στην παρεκκλιση απο το "νορμαλ" δεν ειναι καθολου δεδομενη ιστορικα.
Ο ρατσισμος, η διακριση, ειτε αφορα ομοφυλοφιλους, ειτε αλλοφυλους, ειτε οτιδηποτε αλλο, ειναι στη γαμημενη μας φυση. Φτιαξαμε μια μισανθρωπη θρησκεια στα μετρα μας. Και παλι καλα να λεμε...θα μπορουσαμε να εχουμε παει πολυ χειροτερα.
Δεν φταιει το ρουχο που λεγεται θρησκεια επειδη εχουμε στραβο σωμα. Ουτε τεκμηριωνεται οτι αν δεν υπηρχε θρησκεια ολα θα ηταν καλυτερα.
Δεν υπαρχει το "αν" στην ιστορια. Υπηρχε επειδη ηταν νομοτελειακο οτι θα υπαρξει. Υπηρχε αναγκη να υπαρξει.
Η εξαφανιση της σημερα, εχει νοημα μονο αν γινει μεσω παιδειας και ορθολογικης σκεψης. Με φανατισμο, οπαδισμο, και "αθεισμο", η θρησκεια δεν εχει να παει πουθενα...
με πνευματικη μονο προοδο ισιωνει το σωμα και ισιωνει και το ρουχο μαζι του (βελτιωση του δογματος της θρησκειας), μεχρι που σκιζεται εντελως επειδη ειναι ακαταλληλο σαν ρουχο πια.

Ξεκολλατε, μακαρι να ηταν τοσο ευκολο να φτιαξουμε το κοσμο με το να καταργησουμε τις θρησκειες....πρεπει να καταργησουμε το λογο της υπαρξης τους. Τη μαλακια που σας(μας) δερνει και μας κανει να αναζηταμε εναν αποδιοπομπαιο τραγο.

Αυτα απο εμενα. προφανως δεν προκειται να συμμετεχω σε εναν διαλογο ωστε να γελασει ο καθε "πικραμενος".
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Απάντηση