Ανακαλύφθηκαν πλάκες με αναφορές στη ζωή του Ιησού

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Από το Cosmo.gr : Ανακαλύφθηκαν πλάκες με αναφορές στη ζωή του Ιησού
Βρετανοί αρχαιολόγοι επιχειρούν να πιστοποιήσουν την αυθεντικότητα ίσως της σημαντικότερης ανακάλυψης για τον πρώιμο χριστιανισμό. Εντοπίστηκαν 70 μεταλλικοί κώδικες, οι οποίοι πιθανόν να χρονολογούνται από τον πρώτο αιώνα μετά Χριστό, ενώ ίσως εμπεριέχουν νέες πληροφορίες για την τελευταία περίοδο της ζωής του Ιησού.
Σύμφωνα με την άποψη κάποιων ερευνητών, αυτή είναι η σημαντικότερη ανακάλυψη που έχει σημειωθεί στον τομέα της χριστιανικής αρχαιολογίας από το 1947, όταν ανακαλύφθηκαν σχεδόν 900 πάπυροι της Νεκράς Θάλασσας.
Οι κώδικες, ανακαλύφθηκαν σε μια απομακρυσμένη σπηλιά στην ανατολική Ιορδανία, σε μια περιοχή στην οποία ίσως κατέφυγαν οι πρώτοι Χριστιανοί, μετά από την καταστροφή του Ναού της Ιερουσαλήμ, το 70 μ. Χ.
Περιέχουν δε, αρκετές χαραγμένες εικόνες, σύμβολα καθώς και κείμενα με κρυπτογραφημένες νύξεις σε έναν Μεσσία, καθώς και μερικές πιθανές αναφορές στη σταύρωση και την Ανάσταση.
Μερικοί ήταν σφραγισμένοι, ενώ μία πρόταση των κειμένων αναφέρεται και στην Αποκάλυψη του Ιωάννη.
Ο συγγραφές Ρόμπερτ Πίγκοτ, δηλώνει ότι ίσως η πρόταση να αναφέρεται στη σταύρωση του Ιησού.
Σύμφωνα με τις αρχικές μεταλλουργικές έρευνες, οι κώδικες είναι περίπου 2000 ετών, έχουν μέγεθος πιστωτικής κάρτας, ενώ την κυριότητά τους διεκδικούν το Ισραήλ αλλά και η Ιορδανία.
Εν τω μεταξύ, μελετητές της Βίβλου, έχουν εξετάσει τους κώδικες και κάνουν λόγο για σημαντικά τεκμήρια που μαρτυρούν την πρώιμη χριστιανική καταγωγή τους.
Ο καθηγητής Φίλιπ Ντέιβις, μελετητής της Παλαιάς Διαθήκης στο Πανεπιστήμιο του Sheffield University, ανέφερε πως ενθουσιάστηκε όταν είδε τις πλάκες και ειδικά εκείνη που απεικόνιζε ένα χάρτη της αρχαίας Ιερουσαλήμ.
“Στο χάρτη μπορούμε να παρατηρήσουμε ένα σταυρό, ενώ πίσω από αυτόν φαίνεται να υπάρχει ένας τάφος, πιθανόν του Ιησού” είπε ο καθηγητής.
Ο Ντέιβιντ Έλκινγκτον, ένας μελετητής αρχαίων θρησκειών και επικεφαλής της ερευνητικής ομάδας που ερευνά τα ευρήματα, χαρακτήρισε τους κώδικες ως “τη σημαντικότερη ανακάλυψη της χριστιανικής ιστορίας.”
Να υπενθυμιστεί πάντως ότι κατά το παρελθόν έχουν σημειωθεί αρκετές απάτες, με σημαντικότερη την περίπτωση του οστεοφυλακίου του αδερφού του Ιησού, που δημοσιοποιήθηκε κατά την προηγούμενη δεκαετία.
Αξίζει να σημειωθεί ακόμα, ότι τα απτά ιστορικά και αρχαιολογικά στοιχεία σχετικά με τη ζωή και τη δράση του Ιησού είναι ελάχιστα, για αυτό και οι επιστήμονες είναι ιδιαίτερα επιφυλακτικοί και συμφωνούν ότι περαιτέρω έρευνες είναι απαραίτητες για την αυθεντικοποίηση των ευρημάτων.
Βουρ να χτίσουμε το μουσείο όπου οι καλοί χριστιανοί θα μπορούν να προσκυνήσουν και να πάρουν ευλογία, σε πολύ καλή τιμή βέβαια!
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
mirage
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011 21:09
Όνομα Ιστότοπου: -

ρε, μπας κ είναι οι χάλκινοι πάπυροι του Λιακό; :D
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

LOL

Κάτσε να γίνει ραδιοχρονολόγηση και μετά το συζητάμε...
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Αυτό που πολύς κόσμος αγνοεί είναι ότι η ραδιοχρονολόγηση μπορεί μόνον να πιστοποιήσει το παλαιότερο δυνατό πλαίσιο από το οποίο μπορεί να έρχεται ένα εύρημα, με τη λογική ότι εφόσον, έστω, ένα κείμενο βρίσκεται πάνω σε υλικό το οποίο προέρχεται από το 1500 ΑΕ, ±25 χρόνια, είναι αδύνατον αυτό το συγκεκριμένο κείμενο (και όχι ένα πρωτότυπο από όπου μπορεί να προέρχεται, φυσικά) να είναι αρχαιότερο από το υλικό που το φέρει.

Έτσι, οι έρευνες που θα γίνουν περιλαμβάνουν και άλλα στοιχεία, όπως προβλήματα ασυνέπειας ή ετεροχρονισμού της γλώσσας, αντιγραφικά σφάλματα (μεγάλο μέρος της μελέτης κειμένων!) και σφάλματα αναχρονισμού.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Βασικά εκτός από αυτό, το μέταλλο θα πρέπει να είναι παμπάλαιο σε σχέση με το πότε σφυρηλατήθηκε. Ίσως βλέποντας την σύσταση του να μπορούν να βρουν πού χύθηκε κλπ Δεν βρέθηκε άλλο υλικό εκεί γύρω το οποίο να είναι βιολογικής προέλευσης (κάποιο ύφασμα της εποχής για παράδειγμα);
Εγώ το λέω σε ύφος ότι είναι κάτι αντίστοιχο με εκείνο το σεντόνι. Mε ραδιοχρονολόγηση είχαν βρει ότι είναι ψεύτικο.

Τεσπά η αρχαιολογία δεν είναι ο τομέας μου οπότε κάνω εικασίες έτσι και αλλιώς, και πιθανότατα να είναι πιο πρακτικό το να το επιβεβαιώνει κανείς με τις μεθόδους που περιγράφεις.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Οποτε παιδες καλα τα ειπαμε, ωραια η παρεα σας, αλλα εχουμε και την αθανατη ψυχη μας να σωσουμε ετσι; σιγα σιγα να τα μαζευουμε λεω εγω...

;)
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
vlakedios
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: 06 Φεβ 2011 17:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατί εγώ έχω την εντύπωση ότι 2000 ετών μεταλλικά αντικείμενα θα πρέπει να έχουν τόση σκουριά και τέτοια διάβρωση που να μην μπορεί να διατηρηθεί κείμενο πάνω τους;
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Θεϊκή πρόνοια η διατήρησίς των...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

vlakedios έγραψε:Γιατί εγώ έχω την εντύπωση ότι 2000 ετών μεταλλικά αντικείμενα θα πρέπει να έχουν τόση σκουριά και τέτοια διάβρωση που να μην μπορεί να διατηρηθεί κείμενο πάνω τους;
Τα γράφανε σε inox...
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Πολύ ενδιαφέρον, αλλά κάτι μου λέει πως και αυτές οι πλάκες θα περιέχουν ένα κάρο στοιχεία αντίθετα με τον βιβλικό κανόνα, οπότε θα τσακώνονται πάλι, όπως και με το Ευαγγέλιο του Ιούδα. Εν πάσι περιπτώσει θα περιμένω με ανυπομονησία τα αποτελέσματά του. Τέτοιες ανακαλύψεις νέων πρώιμων χριστιανικών κειμένων δε γίνονται δα και κάθε μέρα.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
traiasca
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010 19:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Comte de Toulouse έγραψε:
vlakedios έγραψε:Γιατί εγώ έχω την εντύπωση ότι 2000 ετών μεταλλικά αντικείμενα θα πρέπει να έχουν τόση σκουριά και τέτοια διάβρωση που να μην μπορεί να διατηρηθεί κείμενο πάνω τους;
Τα γράφανε σε inox...
316; :lol: :lol: :lol:
sfougarisb
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: 05 Σεπ 2010 13:33
Όνομα Ιστότοπου: sfougaris babis
Επικοινωνία:

http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-12888421

οι πλάκες είναι μολύβδινες.
Απάντηση