τι προτείνει ο αθεϊσμός αντί της θρησκείας;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

οι αθειστές για τον άλφα η βήτα λόγο έχουν απορίψει την θρησκεία όμως τι έχουν να προτείνουν για τους ανθρώπους που νιώθουν την ανάγκη να πιστέψουν, απο την πλευρά της θρησκείας υπάρχουν διδασκαλίες που εξυψώνουν το άτομο και με την συμετοχή του μέσα απο το σύνολο που λέγεται εκκλησία προσπαθεί να διορθώσει οτι στραβό και ανήθικο κουβαλάει μέσα του ομως θα χρειαζόταν ενα πολύ μεγάλο μέρος του κειμένου για να απαριθμήσω τους χαρακτηρισμούς που δίνονται σε αυτα που διδάσκει η εκκλησία γι αυτό θα περιοριστώ σε ορισμένα η συγχώρεση, λέξη ίσως παράξενη για έναν αθειστή ειναι η μεγαλόψυχη πράξη ενός ανθρώπου και βασική διδασκαλία της εκκλησίας, η έμπρακτη μετάνοια, για οτι κακό έχει πράξει κάποιος απολυτρώνοντας τον εαυτό του απο την προσωρινή εγωιστικη δικαιολογία και αργότερα απο τις παντοτινές του τύψεις η αγάπη, άδολη και χωρίς συμφέρον που σε κάνει να βλέπεις τους άλλους σαν αδέλφια η υπομονή, που στα βάσανα και στις κακοτυχίες αυτης της ζωής με την προσωπική αναζήτηση μέσα απο την προσευχή της θείας πρόνοιας και την ψυχολογική ανάταση αντιμετωπίζει εδώ και δυο χιλιάδες χρόνια καρτερικά ακόμα και τον θάνατο την σεμνότητα, που τόσο λείπει απο την συγχρονη εποχή την ταπεινοφροσύνη, την ελεημοσύνη,κ,α, οαθεισμός εκτός απο μια άρνηση σε ότι εκπροσωπεί και διδάσκει η εκκλησία τι έχει να προτείνει;
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

όλα αυτά μαζί και άλλα τόσα χωρίς τις τύψεις, με απόλυτη ειλικρίνεια προς τον εαυτό μας και προς τους άλλους, χωρίς τον φόβο της τιμωρίας, χωρίς ψέματα, χωρίς εκμετάλλευση, χωρίς ψυχολογικούς εκβιασμούς απλά επειδή η λογική το προστάζει.
οαθεισμός εκτός απο μια άρνηση σε ότι εκπροσωπεί και διδάσκει η εκκλησία τι έχει να προτείνει;
ο αθεισμός όπως τον λες το μόνο που εκπροσωπεί είναι την μη ύπαρξη θεού, και δεν αρνείται την διδασκαλία της εκκλησίας απλά θεωρεί ότι η εκκλησία δεν έχει το δικαίωμα να σφετερίζεται την ηθική και πανανθρώπινες αξίες όπως πχ σεβασμός στην ανθρώπινη ζωή.
Οι άνθρωποι δεν χρειάζονται μπαμπούλα ούτε νταβατζή της ηθικής να τους λέει τι θα κάνουν και πως, χρειάζεται κοινή λογική για συμβιώσουμε όλοι οι άνθρωποι αρμονικά.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Τι έχει να προτείνει; Τίποτα. Δεν είναι δουλειά του να προτείνει τίποτα. Ο αθεϊσμός από μόνος του είναι ένα πράγμα, και μόνο ένα: η απουσία πίστης σε θεούς. Όλα τα υπόλοιπα συμπληρώνονται από τις προσωπικές πεποιθήσεις και αντιλήψεις του καθενός μας.

Αλλά ας πάρουμε ένα ένα αυτά που πιστώνεις στη χριστιανική θρησκεία.

Συγχώρεση; Ποια συγχώρεση; Το "άφες αυτοίς" του Ιησού στο σταυρό; Ξεχνάς ότι ο αφηγητής βάζει στο στόμα των Ιουδαίων τα λόγια "το αίμα αυτού εφ' ημάς και επί τα τέκνα ημών", φράση η οποία οδήγησε σε αιώνες αντισημιτισμού;

Μετάνοια; Εννοείς τη συντριβή που νιώθει ο πιστός κατά τη διάρκεια της λειτουργίας, συντριβή την οποία ξεχνάει αμέσως μόλις βγει από το ναό; Ή μήπως τη μετάνοια που νιώθει κάποιος ΑΦΟΥ κάνει κακό σε κάποιον, ενώ ακολουθώντας κάποια άλλη κοσμοθεώρηση θα μπορούσε να μην το έχει κάνει εξ αρχής;

Αγάπη; Σαν κι αυτή των ιεραρχών που κάνουν κάθε Κυριακή κηρύγματα μίσους από άμβωνος;

Υπομονή; Καρτερικότητα; Σου θυμίζω κάποιον μεγαλόσχημο μακαρίτη που αναφώνησε "γιατί σε μένα, θεέ μου;".

Σεμνότητα; Ταπεινοφροσύνη; Αν δεν υπήρχαν οι αρχιερείς μπορεί και να με έπειθες.

Ακόμα κι αν ίσχυε ότι η θρησκεία μπορεί θεωρητικά να τα εμπνεύσει όλα αυτά, έχω να πω δυο πράγματα ακόμα:

1. Δεν έχει την αποκλειστικότητα, όλα αυτά μπορεί ο άνθρωπος να τα βρει κι αλλού.

2. Απ' ότι φαίνεται με μια απλή παρατήρηση του μεγαλύτερου μέρους των ποιμένων και του ποιμνίου, έχει αποτύχει.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

tyxkatmal έγραψε:οι αθειστές για τον άλφα η βήτα λόγο έχουν απορίψει την θρησκεία όμως τι έχουν να προτείνουν για τους ανθρώπους που νιώθουν την ανάγκη να πιστέψουν;
...προτείνουν Μακαρονοτέρας! Δεν κρύβουν ότι δεν υπάρχει, αλλά αυτό είναι εκεί έτοιμο να δεχτεί την λατρεία αυτών που νιώθουν την ανάγκη να πιστεύουν σε κάτι! :D :D :D
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Υποθέτοντας ότι με το "πιστέψουν" εννοείς σε μια ανώτερη δύναμη τότε ο αθεϊσμός δεν έχει να προσφέρει τίποτα σε αυτούς τους ανθρώπους αφού προϋποθέτει ότι δεν εχης την ανάγκη να πιστέψεις σε μια ανώτερη δύναμη. Αυτός που νιώθει την ανάγκη να πιστέψει και δεν μπορεί να ξεφύγει από αυτό, ακόμα και αν βλέπει ότι η θρησκεία είναι μια απάτη, να συνεχίσει αν πιστεύει έως ότου νιώσει έτοιμος να πορευτεί μονος του η να νιώσει την δύναμη να αντικρίσει την αλήθεια και να συνεχίσει την ζωή του χωρίς την "πατερίτσα" τις πιστης.

Όλα αυτά που λες υπάρχουν ξέχωρα από την θρησκεία έτσι και αλλιώς. Αν και άθεος έχω συγχώρεση, αν και άθεος έχω μετανιώσει για λάθη που έκανα, αν και άθεος προσπαθώ να διορθώσω τα λάθη μου, αν και άθεος έχω αγαπήσει, αν και άθεος έχω υπομείνει πολλές ψυχικές κακουχίες, αν και άθεος δεν λέω μεγάλα λόγια για τον εαυτό μου, αν και άθεος βοηθάω όσους χρειάζονται βοήθεια, αν και άθεος δεν ανέχομαι να εκμεταλλεύονται συναθρώπους μου, αν και άθεος δεν δέχομαι την δολοφονία και όλα αυτά χωρίς προσευχή και πιστη στον Θεω.

Θέλω να σχολιάσω και ένα κομμάτι
η συγχώρεση, λέξη ίσως παράξενη για έναν αθειστή
Γιατί είναι παράξενη η συγχώρεση ως εννιά για έναν άθεο ? είμαι άθεος και έχω συγχώρεση


Ο αθεϊσμός ΕΙΝΑΙ η άρνηση τις πιστης στον Θεω. Δεν είναι ιδεολόγημα, αλλα μπορεί να γίνει μέρος ιδεολογίας. Δεν είναι στάση ζωής, αλλα μπορεί να γίνει μέρος μιας στάσης ζωής. Το να ρωτάς τι άλλο έχει να προσφέρει είναι σαν να ρωτάς ένα αεροπλάνο εκτος από το να πετάει τι άλλο μπορεί να κάνει ? Δεν χρειάζεται να κάνει τίποτα άλλο εκτος από αυτό για το οποιο υπάρχει.

Από εκεί και πέρα βεβαια εφόσον εχής κάνει αυτό το συμπέρασμα "Δεν υπάρχει θεός/ανώτερη δύναμη/δημιουργός/whatever" το οποιο χαρακτηρίζεται με το επίθετο "Άθεος" μπαίνεις και κανεις τα επόμενα βήματα που είναι ξέχωρα από την ίδια την αθεΐα, είναι το επόμενο σκαλοπάτι.

Διαπιστώνεις ότι μπορείς να είσαι "καλός" άνθρωπος και να κανεις όλα αυτά τα οποια αποδίδεις στην θρησκεία επειδή το προστάζει η λογική και όχι επειδή σου λέει ένας θεός ότι πρέπει

Για εμενα το γέγος ότι είμαι άθεος δεν έχει καμια απόλυτος σημασία ως προσδιορισμός και "επίθετο". Ο μονος λόγος που αποκτά σημασία είναι επειδή αναγκάζομαι από την κοινωνία να προσδιοριστώ ως κάτι προς την θρησκεία και επειδή η θρησκεία επεμβαίνει στην προσωπική και κοινωνική μου ζωή. Αν δεν συνέβαινε αυτή η "εισβολή" ο θεός και η θρησκεία θα με άφηναν παγερά αδιάφορο και εκτος από ακαδημαϊκές και φιλοσοφικές αφηρημένες συζήτησις πάνω στο θέμα δεν θα με απασχολούσε καθόλου η ύπαρξη του θεού. Παρόλα αυτά όμως καταφέρνω να κάνω πράξη στην ζωή μου όλα αυτά τα οποια αποδίδεις στην θρησκεία

Μήπως θέλεις να μας πεις εσύ τι πιστεύεις ότι είναι άθεος ?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος svoin την 31 Μαρ 2011 20:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
traiasca
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010 19:34
Όνομα Ιστότοπου: -

@Comte de Toulouse
Α ρε κόμη!! Πάλι έγραψες !:D
Άβαταρ μέλους
traiasca
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010 19:34
Όνομα Ιστότοπου: -

@tyxkatmal
Μη τους πιστεύεις καλέ μου άνθρωπε, όλοι αυτοί είναι λαμόγια και σε κογιονάρουν. Οι καλύτεροι χριστιανοί είναι, ακόμα πιο καλοί κι από σένα, αφού να σκεφτείς ασκαρδαμυκτί θέλουν να γράψουν στα "κούτελά τους" ότι είναι ενάντια στη κάθε χρήση βίας για την επίτευξη των στόχων τους .... :lol: :lol: :lol:
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

svoin έγραψε:Υποθέτοντας ότι με το "πιστέψουν" εννοείς σε μια ανώτερη δύναμη τότε ο αθεϊσμός δεν έχει να προσφέρει τίποτα σε αυτούς τους ανθρώπους αφού προϋποθέτει ότι δεν εχης την ανάγκη να πιστέψεις σε μια ανώτερη δύναμη. Αυτός που νιώθει την ανάγκη να πιστέψει και δεν μπορεί να ξεφύγει από αυτό, ακόμα και αν βλέπει ότι η θρησκεία είναι μια απάτη, να συνεχίσει αν πιστεύει έως ότου νιώσει έτοιμος να πορευτεί μονος του η να νιώσει την δύναμη να αντικρίσει την αλήθεια και να συνεχίσει την ζωή του χωρίς την "πατερίτσα" τις πιστης.

Όλα αυτά που λες υπάρχουν ξέχωρα από την θρησκεία έτσι και αλλιώς. Αν και άθεος έχω συγχώρεση, αν και άθεος έχω μετανιώσει για λάθη που έκανα, αν και άθεος προσπαθώ να διορθώσω τα λάθη μου, αν και άθεος έχω αγαπήσει, αν και άθεος έχω υπομείνει πολλές ψυχικές κακουχίες, αν και άθεος δεν λέω μεγάλα λόγια για τον εαυτό μου, αν και άθεος βοηθάω όσους χρειάζονται βοήθεια, αν και άθεος δεν ανέχομαι να εκμεταλλεύονται συναθρώπους μου, αν και άθεος δεν δέχομαι την δολοφονία και όλα αυτά χωρίς προσευχή και πιστη στον Θεω.

Θέλω να σχολιάσω και ένα κομμάτι
η συγχώρεση, λέξη ίσως παράξενη για έναν αθειστή
Γιατί είναι παράξενη η συγχώρεση ως εννιά για έναν άθεο ? είμαι άθεος και έχω συγχώρεση


Ο αθεϊσμός ΕΙΝΑΙ η άρνηση τις πιστης στον Θεω. Δεν είναι ιδεολόγημα, αλλα μπορεί να γίνει μέρος ιδεολογίας. Δεν είναι στάση ζωής, αλλα μπορεί να γίνει μέρος μιας στάσης ζωής. Το να ρωτάς τι άλλο έχει να προσφέρει είναι σαν να ρωτάς ένα αεροπλάνο εκτος από το να πετάει τι άλλο μπορεί να κάνει ? Δεν χρειάζεται να κάνει τίποτα άλλο εκτος από αυτό για το οποιο υπάρχει.

Από εκεί και πέρα βεβαια εφόσον εχής κάνει αυτό το συμπέρασμα "Δεν υπάρχει θεός/ανώτερη δύναμη/δημιουργός/whatever" το οποιο χαρακτηρίζεται με το επίθετο "Άθεος" μπαίνεις και κανεις τα επόμενα βήματα που είναι ξέχωρα από την ίδια την αθεΐα, είναι το επόμενο σκαλοπάτι.

Διαπιστώνεις ότι μπορείς να είσαι "καλός" άνθρωπος και να κανεις όλα αυτά τα οποια αποδίδεις στην θρησκεία επειδή το προστάζει η λογική και όχι επειδή σου λέει ένας θεός ότι πρέπει

Για εμενα το γέγος ότι είμαι άθεος δεν έχει καμια απόλυτος σημασία ως προσδιορισμός και "επίθετο". Ο μονος λόγος που αποκτά σημασία είναι επειδή αναγκάζομαι από την κοινωνία να προσδιοριστώ ως κάτι προς την θρησκεία και επειδή η θρησκεία επεμβαίνει στην προσωπική και κοινωνική μου ζωή. Αν δεν συνέβαινε αυτή η "εισβολή" ο θεός και η θρησκεία θα με άφηναν παγερά αδιάφορο και εκτος από ακαδημαϊκές και φιλοσοφικές αφηρημένες συζήτησις πάνω στο θέμα δεν θα με απασχολούσε καθόλου η ύπαρξη του θεού. Παρόλα αυτά όμως καταφέρνω να κάνω πράξη στην ζωή μου όλα αυτά τα οποια αποδίδεις στην θρησκεία

Μήπως θέλεις να μας πεις εσύ τι πιστεύεις ότι είναι άθεος ?
δεν μπορώ να πω ακριβώς τι είναι άθεος γιατί υπάρχουν πολλές αιτίες για να φτάσει κανείς στην αθεια, η να μην την αποδεχθεί πλήρως και να θεωρείται άθεος αλλά θα κάνω μια προσπάθεια να το προσεγγίσω όσο μπορώ, οι πιο πολλοι αποδέχονται την αθεια σήμερα απο τις αποδείξεις που τους παρέχει ηφυσική, η εξελικτική και η βιολογία, για την διαδικασία εξέλιξης του κόσμου καί της ζωής δίχως να εξηγεί με επάρκεια την αιτία της προελευσής τους τι υπήρχε πρίν την μεγάλη έκρηξη; και τι σπινθοροβόλησε την ζωή στην ύπαρξη των μονοκύταρων οργανισμών και την μετατροπή τους σε πολυκύταρους; απο την αλλη πλευρά η θεώρηση της θρησκείας με επιφανειακό τρόπο πέρνωντας τοις μετρητοις τα οσα αφηγείται αυτή χωρίς να εμβαθύνει στο ιερο και μέσα απο τα παραδείγματα της εκκλησίας [ενοείται τα θετικα] συνοψίζοντας το μπορώ να πω οτι άθεος ειναι ο απογοητευμένος απο τις απαντήσεις της θρησκείας και ο ενθουσιασμένος απο τις απαντήσεις της επιστήμης αλλα το θέμα δεν είναι τι ενθουσίασε η απογοήτευσε κάποιον, το θέμα είναι τι προτείνει ο αθεισμός σε κάτι που το έχει ανάγκη κάποιος για να αισθανθεί ολοκληρωμένος και ειδικά οταν αυτό το κάτι το βρίσκει στη θρησκεία.αυτο το αποκούμπι που το ονόμασες πατερίτσα εγω θα το έλεγα βράχο μεσ τη θάλασσα.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

aqyn έγραψε:Τι έχει να προτείνει; Τίποτα. Δεν είναι δουλειά του να προτείνει τίποτα. Ο αθεϊσμός από μόνος του είναι ένα πράγμα, και μόνο ένα: η απουσία πίστης σε θεούς. Όλα τα υπόλοιπα συμπληρώνονται από τις προσωπικές πεποιθήσεις και αντιλήψεις του καθενός μας.

Αλλά ας πάρουμε ένα ένα αυτά που πιστώνεις στη χριστιανική θρησκεία.

Συγχώρεση; Ποια συγχώρεση; Το "άφες αυτοίς" του Ιησού στο σταυρό; Ξεχνάς ότι ο αφηγητής βάζει στο στόμα των Ιουδαίων τα λόγια "το αίμα αυτού εφ' ημάς και επί τα τέκνα ημών", φράση η οποία οδήγησε σε αιώνες αντισημιτισμού;

Μετάνοια; Εννοείς τη συντριβή που νιώθει ο πιστός κατά τη διάρκεια της λειτουργίας, συντριβή την οποία ξεχνάει αμέσως μόλις βγει από το ναό; Ή μήπως τη μετάνοια που νιώθει κάποιος ΑΦΟΥ κάνει κακό σε κάποιον, ενώ ακολουθώντας κάποια άλλη κοσμοθεώρηση θα μπορούσε να μην το έχει κάνει εξ αρχής;

Αγάπη; Σαν κι αυτή των ιεραρχών που κάνουν κάθε Κυριακή κηρύγματα μίσους από άμβωνος;

Υπομονή; Καρτερικότητα; Σου θυμίζω κάποιον μεγαλόσχημο μακαρίτη που αναφώνησε "γιατί σε μένα, θεέ μου;".

Σεμνότητα; Ταπεινοφροσύνη; Αν δεν υπήρχαν οι αρχιερείς μπορεί και να με έπειθες.

Ακόμα κι αν ίσχυε ότι η θρησκεία μπορεί θεωρητικά να τα εμπνεύσει όλα αυτά, έχω να πω δυο πράγματα ακόμα:

1. Δεν έχει την αποκλειστικότητα, όλα αυτά μπορεί ο άνθρωπος να τα βρει κι αλλού.

2. Απ' ότι φαίνεται με μια απλή παρατήρηση του μεγαλύτερου μέρους των ποιμένων και του ποιμνίου, έχει αποτύχει.
αυτό είναι το πρόβλημα το οτι ο αθεισμός εκτός απο αρνητική θέση δεν έχει να προτείνει τίποτα, η συγχώρηση είναι προσωπικό ζήτημα το να καταριέσαι κάποιους ακόμα και αν είσαι ο χριστός είναι παράγοντας μίσους το ιδιο ισχύει και για την μετάνοια εξαρτάται της προθέσεως του καθενός η αγάπη συκοφαντείται οταν διακυρυσεται απο μισαλόδοξους υπομονή καρτερικότητα σε αναφέρω τον παππού μου θεωρώντας την θρησκεία εργαλείο της αστυνομίας για τον φόβο των ιουδαίων που στα τελευταίατου αναφώνησε κύριε ελέησον τι να φοβόταν άραγε;
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν θέλω να το παίξω εξυπνάκιας αλλα εξαιτίας του τρόπου σύνταξις σου δυσκολεύομαι να κατανόησα ακριβώς τι λες, αν και ακούγεται κάπως να το λέει αυτό ένας δυσλεκτικός.

Δεν έχουν σημασία η αιτίες που έφτασε κάποιος στην αθεΐα γιατί όπως και να έφτασε και οποιος και να είναι ο λόγος που κάποιος έγινε άθεος το νόημα τις λέξης, και ότι συνεπάγεται αυτό, παραμένει πάντα το ίδιο. Ο άθεος απλά δεν πιστεύει στην υπάξι του θεού, τέλος.

Κάποιος μπορεί φτάσει στην αθεΐα επειδή απογοητεύτηκε από την θρησκεία αλλα αυτό δεν αποτελεί ορισμό τις αθεΐας.

Όπως είπαμε ο άθεος απλά δεν πιστεύει στον Θεω, αυτό είναι ένας άθεος, από εκεί και πέρα το γιατί δεν πιστεύει στον Θεω δεν έχει καμια σχέση με το τι είναι άθεος. Εγώ για παράδειγμα δεν έγινα άθεος επειδή απαγοητευτικά από την θρησκεία, δεν με ένοιαξε ποτε η θρησκεία και ο θεός για να απογοητευτώ από αυτά. Πέρα από την περιέργεια του "τουρίστα" που βλέπει μια τελετή κάποιον "ιθαγενών" μου ήταν πάντα παγερά αδιάφορο ότι δήποτε θρησκευτικό, οποτε άμα έδινες τον ορισμό σύμφωνα με το πως έγινε κάποιος άθεος τότε σύμφωνα με την δικια μου εμπειρία άθεος είναι αυτός που δεν τον ενδιέφερε ποτε ο θεός. Αλλα προφανώς δεν ισχύ το ίδιο για όλους τους άθεους, άρα είναι λάθος να χρησιμοποιούμε ως ορισμό το πως έγινε κάποιος άθεος. Έτσι καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι το μονο κοινό που έχουν μεταξύ τους είναι η μη πιστη στους θεούς και η ιστορία τελειώνει εκεί.
το θέμα είναι τι προτείνει ο αθεισμός σε κάτι που το έχει ανάγκη κάποιος για να αισθανθεί ολοκληρωμένος και ειδικά οταν αυτό το κάτι το βρίσκει στη θρησκεία.αυτο το αποκούμπι που το ονόμασες πατερίτσα εγω θα το έλεγα βράχο μεσ τη θάλασσα.
Ο αθεϊσμός δεν προσφέρει τίποτα, ο αθεϊσμός είναι ένα συμπέρασμα. Αφού βγάλεις το συμπέρασμα διαλέγεις αλλα πράματα που σου προσφέρουν κάτι. Το συμπέρασμα, εκτος από το "κλώτσημα" για να ψάξεις δεν σου προσφέρει τίποτα άλλο. Είναι σαν να βγάλεις το συμπέρασμα ότι την νύχτα δεν υπάρχει φως, αυτό το συμπέρασμα δεν θα σου προσφέρει φακό ούτε κεριά αλλα θα σε ώθηση να ψάξεις για κάποια πηγή φωτός ώστε να βλέπεις το βραδυ.

Στην περίπτωση σου το συμπέρασμα είναι ότι "υπάρχει θεός" αυτό σε ώθησε να βρείς τις απάντησης στον "μεταφυσικό" (κάνω κατάχρηση του ορου) κόσμο. Το δικό μας συμπέρασμα είναι δεν υπάρχει θεός το οποιο μας ώθησε να βρούμε τις απάντησης στον φυσικό κόσμο. Οποτε αυτός που "χρειάζεται έναν βράχο στον ωκεανό" έχει κατάληξη ήδη στο συμπέρασμα ότι υπάρχει θεός και θα του προσφέρει το στήριγμα, άρα για αυτόν η αθεΐα δεν έχει κανένα νόημα

Και άμα προσέξεις αυτό που μας λες ουσιαστικά με την αλληγορία με τον βράχο είναι ότι αφτοι οι άθρωποι είναι αδύναμοι και δεν μπορούν να καταφέρουν να επιζήσουν χωρίς την, ψευδαίσθηση για εμάς αληθινή για αυτούς, ύπαρξη κάποιας ανώτερης οντότητας που θα τους προσεχή και αγαπά. Δυστυχώς σε αυτούς τους ανθρώπους η αθεΐα δεν έχει να προσφέρει κάποιο υποκατάστατο.

Αν δεν μπορούν να τα καταφέρουν χωρίς την ψευδαίσθηση τις ύπαρξης άνωθεν βοηθειας ας τους να συνεχίζουν να πιστεύουν, προσωπικά εφόσον δεν επιβάλουν αυτά που πιστεύουν στη κοινωνία και δημοσια ζωή δεν με αφορά τι πιστεύουν. Αν όμως αρχίσουν έναν φιλοσοφικό διάλογο περί ύπαρξης θεού μαζί μου προφανώς θα τους πω ότι δεν πιστεύω σε τέτοια φανταστικά οντα και θα τους τεκμηριώσω το γιατί

Αλλα η συζήτηση μας δεν είναι το αν υπάρχει θεός η όχι, αλλα τι μπορεί να προσφέρει ως υποκατάστατο του θεού η αθεΐα σε αδύναμους ανθρώπους που δεν μπορούν να συνεχίσουν την ζωή τους χωρίς έναν "μεταφυσικό" μπαμπά φύλακα άγγελο. Η απάντηση είναι απλή, τίποτα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος svoin την 31 Μαρ 2011 22:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Comte de Toulouse έγραψε:
tyxkatmal έγραψε:οι αθειστές για τον άλφα η βήτα λόγο έχουν απορίψει την θρησκεία όμως τι έχουν να προτείνουν για τους ανθρώπους που νιώθουν την ανάγκη να πιστέψουν;
...προτείνουν Μακαρονοτέρας! Δεν κρύβουν ότι δεν υπάρχει, αλλά αυτό είναι εκεί έτοιμο να δεχτεί την λατρεία αυτών που νιώθουν την ανάγκη να πιστεύουν σε κάτι! :D :D :D
μερικές φορές ενα μακαρονοτέρας ειναι ένας σκοπός κάτι ανάλογο του χριστιανισμού που σε οδηγεί μέσα απο την ελευθερία της βούλησης σε δημοκρατικά καθεστώτα ωστε να μπορείς να εκφράσεις την αποψή σου σε σχέση με τον ισλαμισμό που αντι για μακαρονοτέρας θα σε κάνανε κιμά και τότε θα ειχαμε μια πολύ ωραια σύνθεση μακαρονια με κιμά.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

tyxkatmal έγραψε:
Comte de Toulouse έγραψε:
tyxkatmal έγραψε:οι αθειστές για τον άλφα η βήτα λόγο έχουν απορίψει την θρησκεία όμως τι έχουν να προτείνουν για τους ανθρώπους που νιώθουν την ανάγκη να πιστέψουν;
...προτείνουν Μακαρονοτέρας! Δεν κρύβουν ότι δεν υπάρχει, αλλά αυτό είναι εκεί έτοιμο να δεχτεί την λατρεία αυτών που νιώθουν την ανάγκη να πιστεύουν σε κάτι! :D :D :D
μερικές φορές ενα μακαρονοτέρας ειναι ένας σκοπός κάτι ανάλογο του χριστιανισμού που σε οδηγεί μέσα απο την ελευθερία της βούλησης σε δημοκρατικά καθεστώτα ωστε να μπορείς να εκφράσεις την αποψή σου σε σχέση με τον ισλαμισμό που αντι για μακαρονοτέρας θα σε κάνανε κιμά και τότε θα ειχαμε μια πολύ ωραια σύνθεση μακαρονια με κιμά.
Όπως ο χριστιανισμός στον μεσαίωνα ?
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

tyxkatmal έγραψε:αυτό είναι το πρόβλημα το οτι ο αθεισμός εκτός απο αρνητική θέση δεν έχει να προτείνει τίποτα
Κάτι δεν έχεις καταλάβει. Πάμε πάλι.

Ο αθεϊσμός είναι μια στάση απέναντι σε ένα και μόνο ζήτημα: αυτό της πίστης σε κάποιο θεό. Το πολύ να φτάσει μέχρι το θέμα της ύπαρξης ή όχι κάποιου θεού. Τίποτε άλλο.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Φίλε tyxkatmal... Βάζε κάπου κάπου και καμμία τελεία στο κείμενό σου. Δεν κάνει κακό ... και δεν θα σπάμε το κεφάλι μας να καταλάβουμε τι λες...
Κατά τα λοιπά...
Το ότι κάποιος είναι άθεος δεν σημαίνει ότι αποκηρύσσει όλες τις αξίες τις οποίες επικαλούνται οι θρησκείες. Το ότι δεν πιστεύω σε θεό δεν σημαίνει ότι δεν πιστεύω στην δικαιοσύνη, στην αγάπη, στην φιλαλήθεια, την ειρήνη... Τα είπαν άλλωστε αρκετοί φιλόσοφοι πολύ πριν τον υποτιθέμενο ενσαρκωθέντα θεό σου...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Η μαναβική, πέραν μιας άρνησης του σύγχρονου marketing, τί έχει να προτείνει για το καλάθι της νοικοκυράς, ένα πράγμα...
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

tyxkatmal έγραψε:αυτό είναι το πρόβλημα το οτι ο αθεισμός εκτός απο αρνητική θέση δεν έχει να προτείνει τίποτα,
Εδώ είναι το πρόβλημα κάθε δεύτερης τέτοιας θέσης. Η ιδέα ότι η αθεΐα πρέπει να έρχεται πακέτο με κάτι, σαν την Κουκουρούκου και τα αβγά Kinder, ή το Κλυνν (για όσους το θυμούνται, δε θυμάμαι αν έτσι γραφόταν το προϊόν).
tyxkatmal έγραψε:η συγχώρηση είναι προσωπικό ζήτημα το να καταριέσαι κάποιους ακόμα και αν είσαι ο χριστός είναι παράγοντας μίσους
Πέραν όποιου άλλου σχολίου, θυμάσαι ότι και ο Χριστός φέρεται να καταράστηκε; :roll:

Έλεος πια...
tyxkatmal έγραψε:το ιδιο ισχύει και για την μετάνοια εξαρτάται της προθέσεως του καθενός η αγάπη συκοφαντείται οταν διακυρυσεται απο μισαλόδοξους υπομονή καρτερικότητα σε αναφέρω τον παππού μου θεωρώντας την θρησκεία εργαλείο της αστυνομίας για τον φόβο των ιουδαίων που στα τελευταίατου αναφώνησε κύριε ελέησον τι να φοβόταν άραγε;
Ο φόβος είναι, δηλαδή, καλός λόγος για να πιστεύουμε σε Πάγκαλους (και) Θεούληδες; :lol: Καλό κι αυτό!
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Ο αθεϊσμός σε όσους ψάχνουν ένα στήριγμα στις δύσκολες στιγμές της ζωής, προτείνει να αναζητούμε χειροπιαστά στηρίγματα και όχι αέρα κοπανιστό. Να αναζητούμε στήριγμα στην εσωτερική μας δύναμη και στους ανθρώπους που μας αγαπούν. Να μην κοροϊδεύουμε τον εαυτό μας, να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, αλλά να αποδεχόμαστε αυτό που ισχύει πραγματικά και όχι αυτό που θα θέλαμε να ισχύει.

Η θρησκεία προτείνει σε όσους δεν έχουν το σθένος να αντιμετωπίσουν την πραγματικότητα, να παραμυθιάζονται.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

ο άθεος, γνωρίζοντας εκ των προτέρων ότι δεν έχει έναν πατερουλη πανω απο το κεφαλι να τον προστατευει, έχει αναπτυξει σε πολλες περιπτωσεις και σταδιακά σημαντικές ψυχολογικές άμυνες που τον προστατεύουν πολύ καλύτερα σε περίπτωση ανάγκης, από μια πιστη σε Θεο, που πολλές φορές αποδεικνυεται αδυναμη ή ανικανη να προσφερει κατι.

Για αυτο, παρα πολλοι πιστοί σε περιπτωση αναγκης οχι μονο δεν προστατευονται απο τη πιστη τους αλλα την χανουν κιολας προσωρινα.

Βεβαια, υπαρχουν και πολλοι παληκαραδες αθεοι, που σε περιπτωση αναγκης γυρνανε στην αταβιστικη τους θρησκευτικη πιστη.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

RaspK έγραψε:Η μαναβική, πέραν μιας άρνησης του σύγχρονου marketing, τί έχει να προτείνει για το καλάθι της νοικοκυράς, ένα πράγμα...
:clap: :clap: :clap: :lol: :lol: :lol:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Νά 'σαι καλά, Τάσο. :)
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Απάντηση