Ελληνίδα άθεη θεολόγος,παρουσιάστρια σχετικής σειράς στο BBC

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Η είδηση από το cosmo.gr
Η σύζυγος του Θεού!

Εντύπωση έχει προκαλέσει η απόφαση του BBC να επιλέξει την ελληνικής καταγωγής Δρ Φραντσέσκα Σταυρακοπούλου, άθεη θεολόγο να παρουσιάσει την primetime εκπομπή "The Bible's Buried Secrets".
Η Φ. Σταυρακοπούλου σοκάρει με τις απόψεις της τους βαθιά θρησκευόμενους αφού υποστηρίζει ότι ο Θεός είχε σύζυγο και ότι οι σεξιστές μελετητές συκοφάντησαν άδικα την Εύα.
Στην εν λόγω εκπομπή η θεολόγος ισχυρίζεται ότι δεν ευθύνεται η Εύα για τη πτώση του ανθρώπου και πως δεν ήταν αυτή η πρώτη γυναίκα στο κόσμο αφού η ιστορία του Κήπου της Εδέμ δεν ανήκει στο πρώτο βιβλίο της Παλαιάς Διαθήκης.
"Μη ξεχνάτε ότι οι βιβλικοί συγγραφείς είναι άνδρες και ο κόσμος μας είναι ανδροκρατούμενος", τόνισε προσθέτοντας ότι οι γυναίκες ήταν πολίτες δεύτερης κατηγορίας, θεωρούνταν ιδιοκτησία.
Όπως σημειώνει η ιδέα ότι ο Θεός είχε μια γυναίκα βασίζεται σε βιβλικά κείμενα που αναφέρονται στην "Ασερά".
Σύμφωνα με τον Δρ Σταυρακοπούλου, Ασερά ήταν το όνομα μιας θεάς της γονιμότητας σε εδάφη που καλύπτονται σήμερα από τη σύγχρονη Συρία, και ήταν κατά το ήμισυ της "θείο ταίρι" με τον Θεό.
Η ελληνικής καταγωγής θεολόγος δηλώνει άθεη με έναν ευρύ σεβασμό για τη θρησκεία όχι μόνο τις αρχαίες θρησκείες αλλά και στις σύγχρονες.
"Μελετώντας τη Βίβλο, βλέπω αυτό που κάνω ως ακαδημαϊκός, και ως ακαδημαϊκός νομίζω πως η πίστη πρέπει να μένει έξω από πόρτα" δήλωσε.
"Γνωρίζω ότι υπάρχουν ορισμένοι που θεωρούν ότι είναι δύσκολο να καταλάβουν γιατί ένας άθεος θα μπορούσε ενδεχομένως να ενδιαφέρεται για την Αγία Γραφή, και νομίζω ότι αυτό προκαλεί τεράστια κακό σε μια μοναδική συλλογή από αρχαία κείμενα. Η Αγία Γραφή είναι ένα έργο της θρησκευτικής και κοινωνικής λογοτεχνίας που έχει τεράστιο αντίκτυπο στη δυτική κουλτούρα, και για το λόγο αυτό είναι σημαντικό να γίνονται προγράμματα όπως αυτά".
Και συνεχίζει: "Υπάρχουν ακόμα μελετητές σήμερα που ισχυρίζονται ότι η Αγία Γραφή έπρεπε να είναι πρωτογενές σημείο αναφοράς μας για την κατανόηση του παρελθόντος. Διαφωνώ πλήρως. Δεν νομίζω ότι μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τη Βίβλο ως μια αξιόπιστη ιστορική πηγή", τόνισε.
Μεταξύ άλλων, η κα Σταυρακοπούλου ανέφερε ότι έχει αντιμετωπίσει πολλάκις τον σεξισμό στον χώρο όπου επέλεξε να εισχωρήσει.
"Οι περισσότεροι μελετητές της Βίβλου είναι μεσήλικες, γενειοφόροι άνδρες", ανέφερε λέγοντας πως "είναι εύλογο ότι υπάρχει ένα ποσό σεξισμού και ως μια νεαρή γυναίκα στο χώρο, έπρεπε να αναπτύξω τους δικούς μου τρόπους για να το αντιμετωπίσω".
Ο Δρ Σταυρακοπούλου είναι λέκτορας στην Εβραϊκή Βίβλο στο Πανεπιστήμιο του Έξετερ, και απέκτησε διδακτορικό στη Θεολογία από την Οξφόρδη. Γεννημένη στο Λονδίνο με μητέρα Αγγλίδα και Έλληνα πατέρα, δεν πιστεύει στο Θεό όπως λέει.
Σημειώνεται ότι το BBC προκαλεί συχνά την αντίδραση του κοινού καθώς τις θρησκευτικές παραγωγές τις επιμελείται ο μουσουλμανικής καταγωγής Aaqil Ahmed, ο διορισμός του οποίου προκάλεσε τις έντονες αντιδράσεις των τηλεθεατών οι οποίοι πίστευαν ότι ο ρόλος δεν θα έπρεπε να είχε δοθεί σε ένα μουσουλμάνο.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Με τρώει ο κώλος μου αλλά θα ήθελα ένα σχόλιο από το dtango για τις απόψεις της κυρίας :mrgreen:
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Και εμένα εκεί πήγε το μυαλό μου :shifty:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Φεμινιστική ερμηνεία του χριστιανισμού ΠΑΛΙ;
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευθύμης έγραψε:Φεμινιστική ερμηνεία του χριστιανισμού ΠΑΛΙ;
Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα: υπάρχει ένα ρεύμα ανάλυσης των Ιουδαιοχριστιανικών κειμένων (της Πεντατεύχου και όχι μόνον) όπου διακρίνεται η ρίζα της αρχαίας σημιτικής θρησκείας ως το κύριο στοιχείο από όπου ξεπήδησε και ο Ιουδαϊσμός, πρωτού άνθρωποι όπως ο Ησαΐας του δώσουν, σταδιακά, τη σημερινή του μορφή (που όντως έγινε).

Πιστεύεται, λοιπόν, ότι ο YHVH ή Adonai (και πάει λέγοντας) ήταν ο ουράνιος θεός, και το ταίρι του η Asherah...

Όσον αφορά τη σεξιστική αντιμετώπιση, δεν είναι ασταθές· το θύμα βιασμού, ας πούμε, είτε θανατωνόταν, αν δε φώναζε ή ειδοποιούσε αρκετά έγκαιρα, ώστε να συλληφθεί ο δράστης, επειδή ήταν ανήθικη (!), ενώ η γυναίκα που θα κατάφερνε να συλληφθεί ο βιαστής της έπρεπε να δεχθεί ότι θα ζούσε την υπόλοιπη ζωή της εξαγορασμένη από τον πατέρα της σαν ζημία έναντι 20 ασημένιων κερμάτων (shekel) ως σύζυγός του! :shock:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Off Topic
απολύτως λογικό: ό,τι σπας, το αγοράζεις... :shifty:
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
vlakedios
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: 06 Φεβ 2011 17:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Μια φωτογραφία της αγαπητής έχουμε;

Γιατί εμένα, και sorry προς τις συνομιλήτριες για το ωμό, όταν ακούω πολλά για σεξισμό και φεμινισμό μου έρχεται μια λέξη στο μυαλό. Αγαμία.
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Vlakedie, δίνοντάς μας το σύνδεσμο της πηγής, ο Κόμης σε προστάτευσε από το να μοιραστείς μαζί μας τις συγκεκριμένες σκέψεις σου. Επιλογή σου ήταν -ίσως λόγω έλλειψης χρόνου- να μην επωφεληθείς.
Σπεύδω να σε εξυπηρετήσω:
Σταυρακοπούλου.jpg
Σταυρακοπούλου.jpg (18.55 KiB) Προβλήθηκε 834 φορές
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Και ένα σύντομο βιογραφικό, μαζί με τις δημοσιεύσεις της και τα μαθήματα που διδάσκει στο πανεπιστήμιο του Έξετερ.
It is by will alone I set my mind in motion.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Πιστεύω (και θέλω να το πιστεύω) ότι η ΑΜ έκανε πλακίτσα εν προκειμένω...
:shifty:
vlakedios έγραψε:Μια φωτογραφία της αγαπητής έχουμε;

Γιατί εμένα, και sorry προς τις συνομιλήτριες για το ωμό, όταν ακούω πολλά για σεξισμό και φεμινισμό μου έρχεται μια λέξη στο μυαλό. Αγαμία.
Πέραν από τα των προηγουμένων και ανωτέρω εις απάντησιν της δημοσίευσής σου (και τα οποία νομίζω αρκούν), νομίζω ότι έχεις ως πυρήνα της σκέψης σου στο ζητούμενο την τυπική αντίληψη του μέσου Έλληνα για το φεμινιστικό κίνημα και τους εκπροσώπους ή υποστηρικτές του, καθώς και για τα άτομα που φέρονται σχετικά με αυτά μέσω της κατάκρισης που ασκούν στο σεξισμό (και ο οποίος, προς γνώσιν όσων δεν το ξέρουν, δεν αφορά μόνο τη σχετική αντιμετώπιση γυναικών από άνδρες, αλλά γενικότερα τις προκαταλήψεις και αβάσιμες διακρίσεις των φύλων), και η οποία πηγάζει από macho ιδέες και την αντίδραση απέναντι, πιστεύω, κυρίως στο λεγόμενο gender feminism.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
vlakedios
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: 06 Φεβ 2011 17:15
Όνομα Ιστότοπου: -

RaspK έγραψε:
Off Topic
Πιστεύω (και θέλω να το πιστεύω) ότι η ΑΜ έκανε πλακίτσα εν προκειμένω...
:shifty:
vlakedios έγραψε:Μια φωτογραφία της αγαπητής έχουμε;

Γιατί εμένα, και sorry προς τις συνομιλήτριες για το ωμό, όταν ακούω πολλά για σεξισμό και φεμινισμό μου έρχεται μια λέξη στο μυαλό. Αγαμία.
Πέραν από τα των προηγουμένων και ανωτέρω εις απάντησιν της δημοσίευσής σου (και τα οποία νομίζω αρκούν), νομίζω ότι έχεις ως πυρήνα της σκέψης σου στο ζητούμενο την τυπική αντίληψη του μέσου Έλληνα για το φεμινιστικό κίνημα και τους εκπροσώπους ή υποστηρικτές του, καθώς και για τα άτομα που φέρονται σχετικά με αυτά μέσω της κατάκρισης που ασκούν στο σεξισμό (και ο οποίος, προς γνώσιν όσων δεν το ξέρουν, δεν αφορά μόνο τη σχετική αντιμετώπιση γυναικών από άνδρες, αλλά γενικότερα τις προκαταλήψεις και αβάσιμες διακρίσεις των φύλων), και η οποία πηγάζει από macho ιδέες και την αντίδραση απέναντι, πιστεύω, κυρίως στο λεγόμενο gender feminism.
Αγαπητέ παίρνεις το τόσο και το κάνεις τοοοοοοοοοοοοοόσο. Πλάκα έκανα. Και η φωτογραφία είναι καλύτερη από ότι περίμενα ομολογουμένως. Περίμενα κάποια σαν την Λουκά :)
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

vlakedios έγραψε:Και η φωτογραφία είναι καλύτερη από ότι περίμενα ομολογουμένως. Περίμενα κάποια σαν την Λουκά :)
Off Topic
.....Μετά λέμε για προκαταλήψεις. Έχεις και καιρό να πας σε ερευνητικό ίδρυμα γιαυτό :P
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

RaspK έγραψε:Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα: υπάρχει ένα ρεύμα ανάλυσης των Ιουδαιοχριστιανικών κειμένων (της Πεντατεύχου και όχι μόνον) όπου διακρίνεται η ρίζα της αρχαίας σημιτικής θρησκείας ως το κύριο στοιχείο από όπου ξεπήδησε και ο Ιουδαϊσμός, πρωτού άνθρωποι όπως ο Ησαΐας του δώσουν, σταδιακά, τη σημερινή του μορφή (που όντως έγινε).

Πιστεύεται, λοιπόν, ότι ο YHVH ή Adonai (και πάει λέγοντας) ήταν ο ουράνιος θεός, και το ταίρι του η Asherah...
Σύμφωνοι απλά αυτή η εκδοχή συνήθως προβάλλεται στα πλαίσια του φεμινισμού και του ρεύματος που δημιούργησαν βιβλία τύπου DaVinci' s code.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
vlakedios
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: 06 Φεβ 2011 17:15
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:
vlakedios έγραψε:Και η φωτογραφία είναι καλύτερη από ότι περίμενα ομολογουμένως. Περίμενα κάποια σαν την Λουκά :)
Off Topic
.....Μετά λέμε για προκαταλήψεις. Έχεις και καιρό να πας σε ερευνητικό ίδρυμα γιαυτό :P
Off Topic
Εσύ είσαι διαχειριστής τώρα; Και λειτουργείς έτσι;

Είσαι κάπως εμπαθής και προβληματικός σαν άτομο νομίζω.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Με το να λέω ότι δεν ξέρεις τι μανούλια κυκλοφορούν στο CERN είμαι εμπαθής και προβληματικός σαν άτομο;

LOL ρε!!
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Off Topic
άσε που δεν είναι και διαχειριστής...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
vlakedios
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: 06 Φεβ 2011 17:15
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:Με το να λέω ότι δεν ξέρεις τι μανούλια κυκλοφορούν στο CERN είμαι εμπαθής και προβληματικός σαν άτομο;
Δεν είπες αυτό και με δεδομένο τον επιθετικό τρόπο σου και το τι λες στο άλλο thread εγώ κατάλαβα κάτι πολύ διαφορετικό.

Αν εννοούσες αυτό που λες τώρα, τότε λάθος μου, και ανακαλώ.
vlakedios
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: 06 Φεβ 2011 17:15
Όνομα Ιστότοπου: -

xarxar έγραψε:
Off Topic
άσε που δεν είναι και διαχειριστής...
Off Topic
Το πράσινο δεν σημαίνει ότι κάποιος είναι διαχειριστής;
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Off Topic
Πράσινο = συντονιστής
Μπλε = διαχειριστής
Κόκκινο = μέλος Ένωσης Άθεων

Τα γράφει στην κεντρική σελίδα κάτω κάτω.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Άσχετα με αυτά που λέμε στο άλλο νήμα, οι κοπέλες περιποιούνται τον εαυτό τους είτε είναι στο cern είτε είναι στα κανάλια (στα τελευταία γίνεται διαλογή οπότε τις βλέπεις όλες περιποιημένες). Σε μεγάλη πλειοψηφία τουλάχιστον, γιατί προφανώς και υπάρχουν και εξαιρέσεις.

Off Topic
το μπλέ σημαίνει διαχειριστής. Το πράσινο σημαίνει συντονιστής
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Απάντηση