Επεισόδιο στη Δημητσάνα

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Για το χαμό που έγινε στη Δημητσάνα, κατά την ορκωμοσία του δημοτικού συμβουλίου ακούσατε; Εγώ είδα μια ανακοίνωση να κοπυπαστώνεται σε διάφορα χριστιανικά μπλογκ και μου κίνησε την περιέργεια λόγω της διατύπωσης και το έψαξα λίγο παραπάνω. Δείτε την αντίδραση του Μητροπολίτη Γόρτυνος και Μεγαλουπόλεως Ιερεμία, όταν ο δημοτικός σύμβουλος του ΚΚΕ τόλμησε να πει πως η παρουσία ιερέων δεν προβλέπεται από τον "Καλλικράτη" (ούτε απαγορεύεται, βέβαια) και συγκρίνετε με τα γραφόμενα. (ο χαμός ξεκινά από το 0'50'')
[youtube]Ktwo-ISYQv4[/youtube]
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Αχ, αυτά τα λόγια αγάπης των ιερέων με σκλαβώνουν... Να χαθείτε, να χαθείτε !!!

Off Topic
Άργησες EvanT. Άλλοι το έχουν σχολιάσει ήδη εδώ και μια βδομάδα... :mrgreen:
http://eatheia.blogspot.com/2010/12/blog-post_20.html
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Εκεί είδα κι εγώ πρώτη φορά την είδηση (κοπυπαστωμένο από τις Ακτίνες, κοπυπαστωμένο από τη Ρομφαία, κοπυπαστωμένο από την ανακοίνωση της Μητρόπολης)... αλλά τα πράγματα εξελίχθηκαν λίγο διαφορετικά απ'ό,τι γράφει το εν λόγω κείμενο. Γι'αυτό έβαλα και το βίντεο (στο μπλογκ μου το απομαγνητοφώνησα, στην περίπτωση που κατέβη το βίντεο). Η διάθεση "δημιουργικής λογιστικής" είναι προφανής.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
Panos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: 12 Απρ 2010 11:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ θα έλεγα ότι βλέπεται το πράγμα πολύ λάθος και ότι αν θέλετε σαν ένωση να έχετε κάποια απήχηση και κάποιο αποτέλεσμα, τέτοιες παρεμβάσεις θα πρέπει όχι μόνο να τις αποφεύγετε αλλά να τις καταδικάζεται κιόλας..

Η παρέμβαση του τύπου από τη συμμαχία (δεν είμαι σίγουρος ότι είναι ΚΚΕ) ήταν και άκομψη και ανούσια εκεί και όπως έγινε.. και το αποτέλεσμα που φαίνεται και από το βίντεο είναι ότι ο μητροπολίτης κέρδισε τις εντυπώσεις κατά κράτος.. μέσα σε 2 λεπτά απείλησε ότι θα φύγει και τον παρακάλαγαν να μείνει φωνάζοντας ότι αυτός είναι ένας και οι άλλοι δεν συμφωνούν μαζί του.. τέτοιες παρεμβάσεις φέρνουν το ανάποδο αποτέλεσμα άσχετα με το αν είναι σωστές ή όχι.. ;)

Για εμένα δεν χτυπάς την εκκλησία στο θέμα της πίστης.. από την στιγμή που η ίδια δεν σου επιβάλει να πιστέψεις δεν έχεις κανένα λόγο ούτε κανένα δικαίωμα να μην την θέλεις παρούσα σαν θεσμό στα δημόσια.. είναι σαν να θέλεις να καταργήσεις την βασιλεία στην Αγγλία.. μέχρι και οι ζητιάνοι που ζουν στα χαρτόκουτα θα σε βαράνε αν το προτείνεις..

Την εκκλησία την χτυπάς εκεί που έχει όντος λάθος και είναι προφανές για τους περισσότερους αν όχι όλους.. στην εκκλησιαστική περιουσία, την φορολογία της, και τους μισθούς των ιερέων..

Με δεδομένη την οικονομική κρίση, τα σκάνδαλα τύπου βατοπεδίου, και τις θυσίες του λαού, αν η ένωση κινηθεί έξυπνα πάνω στο θέμα της εκκλησιαστικής περιουσίας κρατώντας σαφείς και καθαρές αποστάσεις από το θέμα πίστη, τότε μπορεί να δημιουργήσει και ρεύμα.. αλλά όχι με συνθήματα του στυλ "δεν πιστεύω, δεν θέλω εικόνες στα δημόσια κτήρια, όλα κοσμικά/πολιτικά", κλπ.. εκεί το παιχνίδι το έχετε χάσει από τα αποδυτήρια και ίσως να είναι και καλύτερα έτσι αυτή την περίοδο..
In the beginning it was Plasma.... H. Alfven
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Υποστηριζόμενος από το ΚΚΕ ήταν βάσει του Υπουργείου Εσωτερικών. Το ζήτημα είναι απλό κατ'εμέ. Ένας εκλεγμένος εκπρόσωπος της τοπικής κοινωνίας θέλησε να καταγραφεί η αντίρρησή του στα πρακτικά και του έγινε επίθεση για αυτό του το δικαίωμα. Κι έπειτα βγήκε μια ανακοίνωση που ωραιοποιούσε την αντίδραση του Μητροπολίτη.

Τώρα, αν ήταν πολιτικά βολική αυτή η αντίρρηση του συμβούλου, αυτό είναι άλλο ζήτημα (αλλά πόσο πιο ήπια θα μπορούσε να γίνει μια τέτοια δήλωση; Η δήλωση είναι ο ορισμός της υποτονικότητας.) Σίγουρα όμως εξυπηρετεί στο να μην ξεχνάει ο κόσμος ότι υπάρχουν και αντιρρησίες (ασχέτως πολιτικής παράταξης). Είναι σημαντικό αυτό. Με το να λουφάζουμε συνέχεια, δεν πρόκειται να κάνουμε κάτι.

Για το αν κέρδισε ο Μητροπολίτης τις εντυπώσεις, αυτό ήταν έτσι κι αλλιώς αναμενόμενο. Δεν ήταν κατόρθωμα. Με φωνές και κατάρες είναι εύκολο να καλύψεις τον αντίλογο. (ούτε δυο κουβέντες δεν κατάφερε να αρθρώσει ο άνθρωπος) Εγώ βέβαια θεωρώ ότι ο Μητροπολίτης εξετέθη με την αντιχριστιανική συμπεριφορά του και πιστεύω πως ακόμα και μετριοπαθείς θρήσκοι θα συμφωνήσουν σ'αυτό. Άλλωστε, δεν ετέθη θέμα πίστης. Επί του διαδικαστικού ξεκίνησε το επεισόδιο. Ο Μητροπολίτης το γύρισε σε guilt trip.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Μα ο άνθρωπος δεν λέει τίποτε για την πίστη, ούτε αναφέρει κάτι για την δική του πίστη. Λέει πως "Σύμφωνα με τον κανονισμό..." και ο κανονισμός δεν έχει καμία σχέση με την πίστη. Αντίθετα του μητροπολίτη του γυρίζει το μάτι ανάποδα (διάβασα την απομαγνητοφώνηση) και τρέχουν και οι σφουγκο------- να τον συγκρατήσουν να μη φύγει αλα Ζήκος "κρατηστη μι θα τουν βαρέσου". Πλησιάζει και απειλητικά τον σύμβουλο και του κουνάει και το δάχτυλο στα μούτρα (θα πετάγονται και σάλια αλλά δεν φαίνονται στο βίντεο.

Όσο για την ανακίνωση που κοπυπαστώθηκε στα ανα την χώρα χριστιανικά βλόγια εμ... από πότε η εκκλησία αγωνίστηκε για να είμαστε ελεύθεροι? γιατί εγώ άκουσα πως διαβάζανε τότε (1967) και πως ο σκοπός τους ήταν να διατηρήσουν την πίστη (Τουρκοκρατία) για τους κατακτητές που κάθονταν στο σβέρκο του κοσμάκη κουβέντα.

Ά ρε Παναγιώταρε πάντα επίκαιρος,
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Και όλο το δημοτικό συμβούλιο να χειροκροτά στην ατάκα "ντροπή σας!".

Και να φωνάζουν "δε θα γίνει το δικό τους" και "είναι μονάδα, είναι ένας"... καμμιά κουβέντα για το αν έχει δίκιο, αν είναι σωστός, νομότυπος... και χειροκροτήματα όταν ωρύεται ο ιεράρχης τελείως εκτός θέματος...

Θλιβερό, θλιβερό, θλιβερό... και αυτοί είναι οι εκπρόσωποι του λαού! Θλιβερό, τι άλλο να πω, τρομερή απογοήτευση.

Αυτά για να δούμε πόσο θα μας μετρήσουν εμάς, τις λιγοστές μονάδες, οι διαφωνούντες συμπολίτες μας... εμάς που κατ' αυτούς "πάμε να κάνουμε άθεη την πατρίδα μας".

Κατεβάζω το βίντεο για να το έχουμε σε αρχείο.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Πως κάνετε έτσι, ρε παιδιά;
Πριν μερικά χρόνια θα τον είχαν λυντσάρει τον σύμβουλο.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Panos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: 12 Απρ 2010 11:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο άνθρωπος παιδιά έθιξε λάθος θέμα σε λάθος τόπο και την λάθος στιγμή.. θα μπορούσε να φέρει την αντίρρηση του όχι κατά την διάρκεια του αγιασμού αλλά πριν αν ήθελε χαμηλούς τόνους και να δηλώσει απλά μια άποψη..

Αυτό που έκανε δεν ήταν δήλωση, ήταν διαμαρτυρία.. και το αποτέλεσμα το βλέπεται στον βίντεο γιατί αυτού του τύπου οι μαλακίες πληρώνονται..

Και για να λέμε και του στραβού το δίκιο, ο μητροπολίτης δεν έχει άδικο που διαμαρτύρεται γιατί η "δήλωση" αυτή τον προσβάλει και τον υποτιμά δημόσια και χωρίς ο ίδιος να έχει προκαλέσει.. από την στιγμή που καλείς κάποιον για κάτι οφείλεις και να σεβαστείς την παρουσία του.. δεν επέβαλε ο μητροπολίτης τον αγιασμό, άλλοι τον κάλεσαν να τον κάνει.. η όλη στάση του συμβούλου εκτός από λάθος ήταν και αγενέστατη..
In the beginning it was Plasma.... H. Alfven
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

@Panos
σαν ένωση δε νομίζω ότι κάναμε κάτι για αυτό. Απλά ο EvanT έβαλε το video για λόγους ιστορικής δικαιοσύνης, επειδή το θέμα διακινείται εσκεμμένα παραποιημένο για λόγους εντυπώσεων.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Globetrotter
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: 27 Αύγ 2010 23:32
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Panos έγραψε:Ο άνθρωπος παιδιά έθιξε λάθος θέμα σε λάθος τόπο και την λάθος στιγμή.. θα μπορούσε να φέρει την αντίρρηση του όχι κατά την διάρκεια του αγιασμού αλλά πριν αν ήθελε χαμηλούς τόνους και να δηλώσει απλά μια άποψη..

Αυτό που έκανε δεν ήταν δήλωση, ήταν διαμαρτυρία.. και το αποτέλεσμα το βλέπεται στον βίντεο γιατί αυτού του τύπου οι μαλακίες πληρώνονται..

Και για να λέμε και του στραβού το δίκιο, ο μητροπολίτης δεν έχει άδικο που διαμαρτύρεται γιατί η "δήλωση" αυτή τον προσβάλει και τον υποτιμά δημόσια και χωρίς ο ίδιος να έχει προκαλέσει.. από την στιγμή που καλείς κάποιον για κάτι οφείλεις και να σεβαστείς την παρουσία του.. δεν επέβαλε ο μητροπολίτης τον αγιασμό, άλλοι τον κάλεσαν να τον κάνει.. η όλη στάση του συμβούλου εκτός από λάθος ήταν και αγενέστατη..
Συμφωνώ. Attention whore... τους προκαλεί για να προκαλέσει. Δηλαδή δεν σκέφτεται το μετά...
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Γιατί κάποιος πρέπει να «ντρέπεται» να δηλώσει τα προβλεπόμενα από το νόμο;
Δεν είπε «διαμαρτυρόμαστε για μπλα μπλα» η κάτι παρεμφερές.
Το πρόβλημα είναι ο ιερέας που ο νόμος δεν προβλέπει να βρίσκεται εκεί κάνει μισή ώρα δηλώσεις (κραδαίνοντας εργαλεία τύπου αγιαστούρα)
η
ο εκπρόσωπος του xyz κόμματος που έχει δικαιοδοσία από το νόμο να είναι εκεί κ κάνει μια μονόλεπτη υπενθύμιση του σχετικού νόμου;

Δεν διέκοψε τη λειτουργία η κάτι τέτοιο. περίμενε να τελειώσει ο προσκεκλημένος την παράσταση και μετά. Δεν το βλέπω σαν πρόκληση, αλλά σαν δήλωση των αυτονόητων που η αίθουσα ολόκληρη φαίνεται να το έχει ξεχάσει!
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

εδώ μάλλον θα συμφωνήσω με τον πάνο ήταν λάθος και γύρισε και μπούμερανγκ. Σαν κίνηση ανεξάρτητα αν είναι σωστή που είναι, δεν έπρεπε να γίνει έτσι. Ο τραγόπαπας και αγιασμό έκανε και το έπαιξε θιγμένος στο τέλος.
2-0
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

apeleytheros έγραψε:σαν ένωση δε νομίζω ότι κάναμε κάτι για αυτό. Απλά ο EvanT έβαλε το video για λόγους ιστορικής δικαιοσύνης, επειδή το θέμα διακινείται εσκεμμένα παραποιημένο για λόγους εντυπώσεων.
Φυσικά και η Ένωση δεν είχε καμία σχέση με το θέμα (δε νομίζω να άφησα να εννοηθεί κάτι τέτοιο. Άλλωστε απλό μέλος είμαι, δεν έχω τέτοια δικαιοδοσία). Εγώ το έψαξα λίγο παραπάνω από περιέργεια γιατί η ανακοίνωση της Μητρόπολης είχε χαρακτηριστικά σημάδια εξωραϊσμού και επιπλέον το θεωρούσα πολύ απίθανο κάποιος να σηκώθηκε στο άσχετο για να διώξει τους παπάδες (προφανώς οι υποψίες μου δικαιώθηκαν). Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί δεν αναφέρεται το όνομα του συμβούλου στην ανακοίνωση, αλλά είναι απλά "έναν σημαίνον πρόσωπο"... πραγματικά υποπτεύομαι κάποια προηγούμενα μεταξύ Μητρόπολης και τοπικού ΚΚΕ.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ο εκπροσοπος της λαικης συσπηροσης :D τωρα τι ηθελε? να λεγανε το εμπρος της γης οι κολλασμενοι?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
parfe
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 23 Αύγ 2010 09:52
Όνομα Ιστότοπου: -

Προσωπικά συμφωνώ με την παρέμβαση ιδιαίτερα με τον ήπιο τρόπο που έγινε.
Λαμβάνω υπ' όψιν μου τις επιφυλάξεις που διαβάζω παραπάνω για το ατελέσφορο τέτοιων κινήσεων*...
Off Topic
* Κινήσεων... λάθος λέξη... λες και διέκοψε τον αγιασμό φωνάζοντας ή πετούσε φειγ-βολάν την ώρα που έψελνε ο παπάς....
Ο Panos βέβαια, έχει ένα point όταν λέει ότι ο μητροπολίτης ήταν καλεσμένος από τους πολιτικούς. (Σε όλο αυτό τον παραλογισμό η πολιτεία έχει την ευθύνη που δίνει τόσο χώρο στη θρησκεία, μου θυμίζει το γνωστό γνωμικό που παρομοιάζει τη θρησκεία με το αέριο, όσο χώρο της δίνει η πολιτεία, θα τον καταλαμβάνει η θρησκεία)

Ένας εκλεγμένος εκπρόσωπος πήρε το λόγο, μετά τον αγιασμό και ζήτησε σύμφωνα με τη διαδικασία να καταχωρηθεί στα πρακτικά η ένστασή του για τη τηρούμενη διαδικασία.
(Σε αντίθεση με τον παπά που μιλάει για ώρα πριν -αλήθεια από ποια διαδικασία προβλέπεται αυτό;- και ιδίως μετά την παρέμβαση και απευθύνεται σε έξαλλη κατάσταση στο Δ.Σ. με τις πλάτες της πλειοψηφίας)
Το αν είναι αβάσιμη, κατά τον κανονισμό, η ένστασή του μειοψηφούντος ας κριθεί από τη διαδικασία, με τα θεσμικά της όργανα και όχι δια βοής από τον όχλο. Το Δ.Σ. (υποτίθεται ότι) είναι κατεξοχήν πολιτικός-δημοκρατικός χώρος, και εφαρμόζονται ψηφισμένοι-γραπτοί κανόνες.
Αυτό είναι το σωστό κατ' εμέ, και το στηρίζω ανεξαρτήτως κόστους: Καταγράφεται η ένσταση, απορρίπτεται ή γίνεται δεκτός ο ισχυρισμός της μειοψηφίας, πάμε παρακάτω. Έτσι λειτουργούν οι δημοκρατίες.

Είναι λυπηρό στο κλείσιμο όπου ακούγεται από κάποιον κάτι σαν "να βγει αυτός (ο ...εκλεγμένος!) έξω"
Σε μια ποιο έντονη μορφή διαμαρτυρίας θα μπορούσαμε να έχουμε και λιντσάρισμα του ενός δηλαδή; (και μάλιστα σε χώρο ασκήσεως πολιτειακής εξουσίας;) (ρητορικό το ερώτημα)

Huston we have a problem...
Άβαταρ μέλους
Panos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: 12 Απρ 2010 11:33
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:@Panos
σαν ένωση δε νομίζω ότι κάναμε κάτι για αυτό. Απλά ο EvanT έβαλε το video για λόγους ιστορικής δικαιοσύνης, επειδή το θέμα διακινείται εσκεμμένα παραποιημένο για λόγους εντυπώσεων.
Δεν είπα ότι κάνατε κάτι φίλε apeleytheros.. αυτό που είπα είναι ότι τέτοιες κινήσεις σαν ένωση θα πρέπει όχι μόνο να τις αποφεύγεται αλλά και να τις αποδοκιμάζεται.. αν θέλετε να έχετε κάποιο αποτέλεσμα πάντα και όχι να βγείτε γραφικοί στο τέλος.. γιατί η γραφικότητα έχει πολλές πλευρές και μπορεί να αποδοθεί και σε ριζοσπαστικές ομάδες αν είναι κραυγαλέες..

Στις μέρες μας ιδίως που το πολιτικό σύστημα (και οι ριζοσπαστισμοί) περνάνε μεγάλη κρίση, η εκκλησία θα εκμεταλλευτεί πολύ την κατάσταση και θα τραβήξει κόσμο.. γιατί πουλάει ελπίδα.. και ξέρει πολύ καλά πως να την πουλάει..

Σαν ένωση είναι μια πολύ καλή ευκαιρία να κινηθείτε έξυπνα "χτυπώντας" την εκκλησία εκεί που πονάει και εκεί που ο κόσμος θα συμφωνήσει (και εκεί που βασικά έχει άδικο και μας επηρεάζει όλους).. στην φορολόγηση και αξιοποίηση της εκκλησιαστικής περιουσίας.. και τους μισθούς των ιερέων που αποτελούμε παγκόσμια πατέντα.. όχι στους τύπους, όχι στα σύμβολα, όχι στην πίστη των πολλών.. δεν χρειάζεται κιόλας από την στιγμή που κανένας δεν επιβάλει σε κάποιον τίποτα σχετικό με την θρησκεία..

Αυτό σχολίασα.. και αν ήμουν μέλος της ένωσης σίγουρα δεν θα ζητωκραύγαζα για την στάση του τύπου.. αυτό ήταν αυτογκόλ και μάλιστα ανούσιο.. είναι σαν να σε είχα καλέσει για φαγητό σπίτι μου και πάνω στο τραπέζι να έβγαινε η γυναίκα μου και να έλεγε ότι για να το ξέρουν όλοι, αυτή διαφωνούσε με την πρόσκληση.. είναι μια δήλωση σίγουρα, αλλά για πολλές σφαλιάρες δήλωση..
In the beginning it was Plasma.... H. Alfven
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Πάνο, δεν υπήρχε καταλληλότερη στιγμή να το πει για να κάνει τον παππά να χτυπιέται κατ΄αυτόν τον τρόπο.

Εγώ το απόλαυσα και τον συγχαίρω με όλη μου την καρδιά.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Panos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: 12 Απρ 2010 11:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Το θέμα φίλε είναι ποιος είναι ο στόχος σου και σε ποιους απευθύνεσαι.. αν στόχος σου είναι να σπας τα νεύρα του παπά μπορείς να κάνεις και πιο χοντρά πράγματα (πλήρωσε στριπτιτζούδες να παρευρεθούν στον αγιασμό και αυτές μαζί με την μπάρα τους).. αν όμως θέλεις να τραβήξεις τον κόσμο από την εκκλησία και να τον αφυπνίσεις αυτός είναι μάλλον πολύ λάθος δρόμος..
In the beginning it was Plasma.... H. Alfven
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Τον εν λόγω δημοτικό σύμβουλο μάλλον τον ενδιέφερε να καταθέσει στα πρακτικά την πολιτική του κόμματός του, παρά να τσατίσει τον Μητροπολίτη ή να μεταστρέψει τον κόσμο. Μπορεί να το είχαν ζητήσει και οι ψηφοφόροι του, άλλωστε.

Σε γενικές γραμμές πάντως θα συμφωνήσω με τον Πάνο ότι το tzertzelum gratia tzertzeli σπάνια είναι αποτελεσματικό.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Απάντηση