Καλώς σας Βρήκα - Σωτήρης

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Sotiris
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 04 Δεκ 2010 03:17
Όνομα Ιστότοπου: -
Επικοινωνία:

Καλησπέρα, με λένε Σωτήρη και είμαι από Πειραιά. Είμαι Ναυτικός. Σαν μικρό παιδί εξαναγκαστικά να είμαι ορθόδοξος. Πάντα διατηρούσα τις αποστάσεις μου με την πίστη. Πριν κάνα χρόνο ξεκίνησα να λέω τις απόψεις μου ανοιχτά.
Καλώς σας βρήκα και ελπίζω σε καλές γνωριμίες και συζητήσεις.
Άβαταρ μέλους
cafeeine
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: 06 Απρ 2009 16:15
Όνομα Ιστότοπου: Confused Cogitations
Τοποθεσία: Montreal (for now...)
Επικοινωνία:

Καλωσόρισες Σωτήρη!
"If you believe in forever, then life is just a one night stand,
If there's a rock 'n' roll heaven, well you know they've got a hell of a band."
Or not;)
(Righteous Brothers)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλώς το Σωτήρη! Η πινακίδα στο avatar σου μοιάζει μάλλον θεϊστικής παρά αθεϊστικής νοοτροπίας - ωστόσο έχει πλάκα. :D
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες συνάδελφε!
Τώρα γίναμε τρεις (οι δυο είμαστε από την κουβέρτα, εσύ;).
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Smoking Mirror
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2010 17:37
Όνομα Ιστότοπου: -

λολ, είναι πινακίδα που καταλήγει σε άτοπο, αλλά μάλλον αυτοί που την κρέμασαν δεν το κατάλαβαν :p

dTango.... ποιά είναι η κουβέρτα???

Καλώς το Σωτήρη τον Πειραιώτη!!
Εγώ μένω δίπλα στην Πύλη 1 ! :D
Άβαταρ μέλους
Sotiris
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 04 Δεκ 2010 03:17
Όνομα Ιστότοπου: -
Επικοινωνία:

IT Manager on Seabourn Cruises :)
Άβαταρ μέλους
Sotiris
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 04 Δεκ 2010 03:17
Όνομα Ιστότοπου: -
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:Καλώς το Σωτήρη! Η πινακίδα στο avatar σου μοιάζει μάλλον θεϊστικής παρά αθεϊστικής νοοτροπίας - ωστόσο έχει πλάκα. :D
Το Avatar δείχνει την υπέροχη λογική των Χριστιανών. Άμα δείτε λίγο Αμερικάνικη τηλεόραση όπως FOX channel, θα καταλάβετε πόσο ζημία κάνει η πίστη στον εγκέφαλο.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Smoking Mirror έγραψε: dTango.... ποιά είναι η κουβέρτα???
Κουβέρτα είναι το κατάστρωμα, αλλά ο Σωτήρης είναι σε κρουαζιερόπλοια και περιμένει από μένα τον φορτηγατζή, που έφυγα από τα καράβια εδώ και είκοσι χρόνια, να ξέρω τι σημαίνει IT Manager. Τι σημαίνει Σωτήρη;
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Sotiris
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 04 Δεκ 2010 03:17
Όνομα Ιστότοπου: -
Επικοινωνία:

computers, satelite, phones ...... :)
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς ήλθες Σωτήρη

dtango εσείς μάλλον τον IT Manager τον λέγατε Μαρκόνη :)
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Sotiris έγραψε:computers, satelite, phones ...... :)
egore έγραψε:
dtango εσείς μάλλον τον IT Manager τον λέγατε Μαρκόνη :)
Τι λέτε ρε παιδιά; Ήμουν IT Manager και δεν το γνώριζα;
Τον καιρό που εγώ έφυγα το Telex και το phone τα χειριζόμουν εγώ (το computer ήταν ένα ατομικό μου αρχαίο laptop) και ο ασυρματιστής (Μαρκόνης, για τους μη γνωρίζοντες) έπαιρνε μόνο δελτία καιρού.
Φυσικά στα φορτηγά δεν υπάρχει IT Manager φαντάζομαι, και την δουλειά όλη την κάνει ο πλοίαρχος.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
frannieak
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2010 23:30
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ν. Υορκη

Καλώς ήλθες Σωτήρη.

Μιά και είσαι Πειραιώτης (πατριώτης μου), πως ξέρεις το Fox News? Εφτασε μέχρι το Πασαλιμάνι η δόξα του Γκλεν Μπεκ;
Άβαταρ μέλους
Sotiris
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 04 Δεκ 2010 03:17
Όνομα Ιστότοπου: -
Επικοινωνία:

Για σου φίλε frannieak . Όπως λέω και παραπάνω δουλεύω σε κρουαζιερόπλοια και το FOX chanel είναι δυστυχώς διαθέσιμο. Όσον για τον Γκλεν Μπεκ, τι να πω.... Απίστευτος ο άνθρωπος. Τον βλέπω κάθε μέρα και γελάω πολύ.
Ο Γκλεν Μπεκ είναι ο Ορθόδοξος της Αμερικής, μόνο που ο Γκλεν Μπεκ έχει εκπομπή ενώ ο δικός μας ορθόδοξος κρύβετε μέσω των blog.

http://www.youtube.com/watch?v=zEuAVgmWt0U
frannieak
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2010 23:30
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ν. Υορκη

Ναι, είναι ένα δείγμα του τι ακούμε εμείς στις ΗΠΑ.

Τύποι σαν τον Μπέκ και ο Fox News, απο τότε που βγήκε ο Ομπάμα έχουν λυσσάξει -- μόνο που επειδή δεν είναι κοινωνικά αποδεκτό να είναι ανοιχτά ρατσιστές, κρύβονται πίσω από χριστιανικές εξάρσεις και εθνικισμό. Και "βλέπουν" παντού σοσιαλιστές και άθεους που πάνε να... καταλάβουν το κράτος.

Μακάρι, δηλαδή, να υπήρχαν τόσοι πολλοί σοσιαλιστές και άθεοι... Θα ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα και για μας εδώ και για τον υπόλοιπο κόσμο.
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο Μπεκ είναι μορμόνος. Αυτό από μόνο του λέει πολλά για το πνευματικό του επίπεδο. Ακούγεται άσχημο αυτό που λέω, αλλά δεν μπορώ να το πω αλλιώς. Όλες οι θρησκείες έχουν κάποια ηλίθια πιστεύω, αλλά οι μορμόνοι και οι σαϊεντολόγοι παίρνουν βραβείο. Το ότι εξαπλώνονται έχει να κάνει μάλλον με κοινωνικούς παράγοντες.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
frannieak
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2010 23:30
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ν. Υορκη

aqyn,

δεν αντιλέγω.

Το χειρότερο είναι ότι ΔΙΑΛΕΞΕ να γίνει μορμόνος, δεν έτυχε να μεγαλώσει σε οικογένεια ή περιβάλλον μορμόνων. Αν και δε το πολυδιαφημίζει τώρα, γιατί οι "πραγματικοί" φουνταμενταλιστές που τον ακούνε δε θεωρούν τους μορμόνους "καθ' αυτό" χριστιανούς.
Απάντηση