Χαιρετώ τους πάντες (Μηθρησκευόμενος)

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Μηθρησκευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010 20:38
Όνομα Ιστότοπου: -

Πιστεύω πως, αν και δεν συνηθίζω να συμετέχω σε αγορές (forums) και chats, στο δικό σας τόπο βρήκα ένα άκρος ενδιαφέρον βήμα για να μηραστώ μαζί σας προβληματισμούς και πεπηθίσεις. Ανεφ κατήχησης και οποισδήποτε μορφής καθοδήγηση συμερήστικα τις απόψεις της αθεϊας στα 16 μου. Από τότε δεν είναι λίγες οι φορές που δέχτικα πύρινες προσπάθειες χριστιανών να με βάλουν στο δρόμο της αρετής (ή αλλοιώς του θεού). Είναι περίεργο το πώς αλλοιώνεται το DNA των πιστών, αποκτώντας γοννίδια ιεραποστόλικης διαστάσεως κατηχητή, μόλις συναντίσουν κάποιον που θα τους πει πως δεν πιστεύει στην ύπαρξη κάποιου υπέρτατου όντως, αμέσως σεληνιάζονται πέφτοντας, πολλές φορές σε ένα πραλήρημα, που αν μή τι άλλο ξεσκεπάζει την ένδεια της "πνευματικής ανωτερότητας" που στην πλειοψηφία τους επαγγέλονται για τους εαυτούς τους. Άντε παλικάρια καλώς σας βρήκα, και σε άλλα με υγεία.
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Μου αρέσει πολύ να παρατηρώ και να καταγράφω τις αντιδράσεις των ανθρώπων όταν μαθαίνουν ότι είμαι άθεος. Όχι μόνο αυτά που λένε, αλλά και την έκφραση του προσώπου τους, και τη γλώσσα του σώματος.

Ο σεληνιασμός που αναφέρεις για μένα έχει την πλάκα του (ή τουλάχιστον εγώ έχω μάθει να τον αντιμετωπίζω έτσι), και τον ενθαρρύνω όποτε έχω χρόνο, γιατί το βρίσκω πάρα πολύ εύκολο και ξεκούραστο. Αρκεί ένα απλό επιχείρημα μερικών δευτερολέπτων για να ξεκινήσει ο άλλος πεντάλεπτα ολόκληρα ασυναρτησιών. Ακούγεται ίσως σκληρό, αλλά δεν εξαναγκάζω κανέναν να το κάνει.

Άλλη ενδιαφέρουσα αντίδραση, συνήθως από ηλικιωμένους, είναι βουβαμάρα, κατέβασμα του κεφαλιού, εκδήλωση απογοήτευσης και ευχές να με φωτίσει ο θεός στο μέλλον. Για κάποιο περίεργο λόγο, αυτούς τους τύπους τους συμπαθώ (ίσως γιατί μου θυμίζουν τη γιαγιά μου), και συνήθως απαντώ ότι υπάρχουν άλλα πιο σημαντικά προβλήματα στον πλανήτη απ' τη δική μου αθεΐα. Επίσης για κάποιο περίεργο λόγο, όλοι συμφωνούν σε αυτό, ενώ θα έπρεπε κανονικά να διαφωνούν. Αν ο θεός τους είναι παντοδύναμος και πανταχού παρών, αυτό σημαίνει ότι είναι εξαιρετικός multitasker, και επομένως θα μπορούσε να μου στείλει κι εμένα μια θεία φώτιση, την ώρα που βοηθά τους υπόλοιπους.

Μια αντίδραση που έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον είναι η αμφισβήτηση: "Καλά, τώρα, αποκλείεται να είσαι άθεος. Αφού βαθιά μέσα σου ξέρεις ότι υπάρχει θεός". Το παραπάνω εκφέρεται με συγκαταβατικό, φιλικό ύφος και στάση σώματος που λέει "τι γλυκούλης που είσαι! Έλα, παραδέξου ότι είσαι σκανταλιάρης". Συνοδεύεται από ελαφρό μειδίαμα, που φεύγει πάρα πολύ γρήγορα όταν ακούν ότι εκείνοι είναι που κατά βάθος ξέρουν ότι δεν υπάρχει θεός. Και το ξέρουν γιατί όταν αρρωστήσουν τρέχουν πρώτα γιατρούς και όχι στην εκκλησία ή στο σπίτι τους για να προσευχηθούν.

Αυτοί όμως που είναι για βιντεοσκόπηση, είναι οι τύποι "Πατρίς-Θρησκεία-Οικογένεια". Πρόσωπα που κοκκινίζουν, βρισίδια, σφιγμένες γροθιές με το δείκτη να προεξέχει και να κατηγορεί, ατάκες του στυλ "εσείς φταίτε που η Ελλάδα πάει κατά διαόλου, να σηκωθείτε να φύγετε, προδότες" και "ε, ρε, κούρεμα με την ψιλή που σας χρειάζεται, τεντιμπόηδες". Η χριστιανική αγάπη σε όλο της το μεγαλείο.

Καλωσόρισες, Μηθρησκευόμενε.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
αμόρφωτη γκόμενα
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010 02:35
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς ήρθατε!Πάντα θαυμάζω τους ανθρώπους που ανατρέπουν σε πολύ νεαρή ηλικία την αντίληψη που τους έχει διδαχθεί τόσο συστηματικά.Εγώ στα δεκαέξι έκανα το σταυρό μου πριν φάω και απέφευγα να αυτοϊκανοποιηθώ την Μεγάλη Εβδομάδα.Ok,ίσως μόνο την Μεγάλη Παρασκευή.
Φαντάζομαι ότι πάψατε να περιμένετε δώρα από τον Άη-Βασίλη στα δύο σας.Εγώ θα ορκιζόμουν ότι πρόπερσυ τον είδα με τα μάτια μου, κοντά στο τζάκι.Εσείς,από την άλλη,δεν παίρνετε ναρκωτικά τις γιορτές.
Anyway,κάπου ήθελα να καταλήξω.Α,ναι.Με υποπτεύουν οι άνθρωποι που επιλέγουν να αυτοπροσδιοριστούν ως "μη θρησκευόμενοι",και αυτό ως προς το αν θεωρούν το χαρακτηρισμό ένα μεταβατικό στάδιο από την προηγούμενη θρησκευτική συμπεριφορά τους στην υιοθέτηση μιας νέας φιλοσοφικής στάσης πάνω στην αξία του μεταφυσικού.Όταν συνειδητοποίησα,ας πούμε,ότι είχα ταϊστεί από τις μπούρδες και την ηλιθιότητα της κυρίαρχης μεσοαστικής κουλτούρας,στην αρχή απλώς δήλωνα άθρησκη,χωρίς να έχω παγιώσει την αθεϊστική μου αντίληψη.
So,δηλώνετε "μη θρησκευόμενος" για να αποφύγετε τον cliched χαρακτήρα του "άθεου" ή γιατί,όντως,υπάρχει μια σημειολογία πίσω από αυτό?Σας απευθύνομαι,γιατί μέχρι και τα είκοσί μου,δηλαδή πριν δυο χρόνια,ήμουν κατά την έννοια του δεύτερου σκέλους,Μηθρησκευόμενη. :P
editing:Ξαναδιάβασα τα posts μας,γι'αυτό πάτησα "επεξεργασία".Εντάξει,είναι εντελώς ξεκάθαρο ότι είστε άθεος κι ότι ρωτάω κάτι που έχει ήδη διευκρινιστεί,για να έχω το πρόσχημα να περιαυτολογώ.Ωστόσο δε σβήνω τίποτα και ζητώ συγγνώμη.Δεν πετάω ποτέ στα σκουπίδια την υπέροχη ευκαιρία να μιλάω για τον εαυτό μου. :teasing-blah:
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Κι εγώ βλέπω λίγο επιφυλακτικά όσους δηλώνουν άθρησκοι (ή μη θρησκευόμενοι).
Υποψιάζομαι ότι μερίδα αυτών που χρησιμοποιούν το χαρακτηρισμό αυτό είναι ένθεοι που απλώς δεν μπορούν να χωνέψουν τα θρησκευτικά δόγματα.

Πάντως ο ΜΘ μας λέει ότι συμμερίστηκε τις απόψεις της αθεΐας στα 16 του.
(Εντάξει, λέει ότι τις συμερήστικε, αλλά φαντάζομαι ότι απλώς δεν έχει εγκαταστήσει το Ελληνικό λεξικό στο Firefox). : brrr :
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες ΜΘ!

Όπως θα διαπίστωσες οι άθεοι είναι καχύποπτοι και γκρινιάρηδες.
Από την πλευρά μου λοιπόν σου συνιστώ να αποφύγεις τον αυτόχαρακτηρισμό «άθεος» και είτε να παραμείνεις «μη θρησκευόμενος» είτε να υιοθετήσεις κατευθείαν τον σωστό χαρακτηρισμό, δηλαδή «θεομάχος».

Υ.Γ. Βf, ευχαριστώ που κουράστηκες …δουλεύοντας για μένα. :)
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Καλώς ήλθες ΜΘ. Εμένα μου αρέσει περισσότερο αυτό που λένε "Καλά όταν γίνεις 50-60 χρονών θα πιστέψεις στο θεό" και ακόμα καλύτερα "Δηλαδή στα παιδιά σου λες ότι δεν υπάρχει θεός;" Μια φορά τόλμησα να ρωτήσω μια συνάδελφο "Εσύ τους λες πως υπάρχει Αλλάχ-Βούδας-Δίας-Θωρ-Ζαρατούστρα κλπ κλπ κλπ;" Απάντηση "Εεεεε όχι αλλά δεν μπορώ να τους πω και ότι ΔΕΝ υπάρχει Θεός"

Τεσπα καλές συζητήσεις
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Καλώς ήρθες και από εμένα, όπως θα διαπιστώσεις υπάρχουν αρκετές αιρέσεις άθεων οπότε πρέπει να πάρεις άμεσα θέση σε πια ανήκεις διότι εδώ δεν μπορείς να είσαι αμέτοχος. :mrgreen:
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Μηθρησκευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010 20:38
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλημέρα, με χαροποίησε ιδιαίτερα η υποδοχή σας, και θέλω να εξηγηθώ από την αρχή για το ψευδώνυμο μου. Από μικρό με ξένιζε η χρήση του όρου “άθεος” κάτι στην χρήση του στερητικού « α » δε μου κάθετε αν θέλετε, η χρήση του όρου γίνετε με τρόπο τέτοιο που να υποδηλώνει ότι υπάρχει κάποιο έλλειμμα στον άθεο, και καθώς το έλλειμμα αυτό συμβαίνει να είναι το διακύβευμα και το ζητούμενο στην υπόθεσή μας, ο θεός δηλαδή, κάτι εντελώς ανύπαρκτο για εμένα, αποφάσισα να μην δίνω την όποια ικανοποίηση στον απέναντι συνομιλητή σε περίπτωση αντιπαράθεσης (αφήστε που τους δίνεται ή χαρά της πρόσθετης ικανοποίησης της αυτόκλητης νομιμοποίησης της χρήσης ενός υβριστικού όρου, καθώς έτσι αντιλαμβάνονται ,έστω και υποσυνείδητα, τον όρο «άθεος»).
. Όσον αφορά την αποφυγή του όρου λόγο οποιασδήποτε μορφής ενοχή που οφείλεται σε βαθειά ριζωμένη ελλοχεύουσας θρησκευτικότητα και άλλες τέτοιες ομορφιές, δεν θα μπω στο τριπάκι να εξηγώ, σε ανθρώπους που είναι πιο κοντά στις απόψεις μου από τους χριστιανούς, τα αυτονόητα που χρειάζεται να εξηγούμε όλοι μας στην μόνιμη επωδό της άρνησης των χριστιανών του τι πιστεύουμε και τι όχι, μόλις ακούσουν τις θρησκευτικές μας πεποιθήσεις.
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

OK, ΜΘ, δεν χρειάζεται να εξηγηθείς, ήσουν σαφής. Όλα καλά. :)
Scifimom έγραψε:"Εσύ τους λες πως υπάρχει Αλλάχ-Βούδας-Δίας-Θωρ-Ζαρατούστρα κλπ κλπ κλπ;"
:text-+1:
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Καλά, της αμόρφωτης της χαϊδέψατε τα αυτιά τις προάλλες, και άρχισε να παραληρεί.
Παρακαλώ να μην το ξανακάνετε, ο κόσμος δεν μπορεί να το διαχειριστεί εύκολα αυτό, τις περισσότερες φορές.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

I find it refreshing.
:banana-dance:
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
stelios8
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: 28 Απρ 2009 02:03
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κρητη

Kαλως μας βρηκες!
Scifimom έγραψε: Εμένα μου αρέσει περισσότερο αυτό που λένε "Καλά όταν γίνεις 50-60 χρονών θα πιστέψεις στο θεό"
Αυτό το εχουν πει κ σε εμενα κ μου εχουν πει επισης οτι οταν θα κανω παιδι θα τα βλεπω τα πραγματα με αλλο ματι.
Τελικα παιδι εκανα,το μεγαλωνω,παω και για δευτερο μα δε βλεπω τι θα με εκανε ν΄αλλαξω αποψεις κ σταση ζωης... :snooty:
I can't sleep so I take a breath and hide behind my bravest mask,
I admit I've lost control..
Άβαταρ μέλους
αμόρφωτη γκόμενα
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010 02:35
Όνομα Ιστότοπου: -

Comte de Toulouse έγραψε:Καλά, της αμόρφωτης της χαϊδέψατε τα αυτιά τις προάλλες, και άρχισε να παραληρεί.
Παρακαλώ να μην το ξανακάνετε, ο κόσμος δεν μπορεί να το διαχειριστεί εύκολα αυτό, τις περισσότερες φορές.
Η μελέτη της κβαντικής σας επηρέασε τόσο που δεν αντιλαμβάνεστε το χρόνο γραμμικά ούτε στον μακρόκοσμο?
Post σε αυτό το thread: Χρόνος δημοσίευσης: 15 Ιούλ 2010 02:47
Χάιδεμα,στο οποίο αναφέρεστε: Χρόνος δημοσίευσης: 16 Ιούλ 2010 19:23

Παρακαλώ όσους θέλουν να μου ξαναχαϊδέψουν τα αυτιά να μην διστάσουν λόγω της παραπάνω παραίνεσης.Comte de Toulouse included. :snooty:
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Διαλιέχτε:
1. Σας πρωτοχαϊδεψαν εδώ την Πέμ 08 Ιούλ 2010 9:07 pm
2. Ημουν σε διακοπές και δεν διάβασα τα ποσταρίσματα με FIFO.
3. Το φωτοστέφανο στην φωτογραφία σας παραπέμπει σε θαυματουργό άτομο, οπότε η κίνησή σας στο χωροχρονικό ασυνεχές ομοιάζει ως τεμάχιον κέϊκ δι' υμάς. Προφανώς και γνωρίζατε δια την θώπευσιν προ της πραγματοποιήσεώς της.
4. Γιατί δεν φοράς κράνος;
αμόρφωτη γκόμενα έγραψε:Παρακαλώ όσους θέλουν να μου ξαναχαϊδέψουν τα αυτιά να μην διστάσουν λόγω της παραπάνω παραίνεσης. Comte de Toulouse included. :snooty:
ΟΚ από μένα, αρκεί να τα κάνεις με μπαμπακάκι συχνά
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Απάντηση