γεια σας ειμαι η ηλιαχτιδα

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
ηλιαχτίδα23
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 07 Απρ 2010 16:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Γεια σε ολους,ακομα και αν διαφονουμε με πολλους..Ηλιαχιδα εδω,οχι οτι ειμαι καμια που πιστευει σε θεους ηλιους και τετοια.Βασικα ειμαι 23 ετων,φαινεται απο το 23 στο ονομα αλωστε!χαχαχα!
Θελω να λεω την αποψη μου χωρις παρεξιγισεις και βασικα δεν μ αρεσει το ψεμμα και η υποκρυσια.Οτι ειναι το λεω αμεσως.Και σε αυτο με βοηθισε η πιστη στο Θεο και το Χριστο.Δεν αφηνω απ εξω αγιο πνευμα, για να μην παρεξιγιθω κανω διευκρινιση.Δεν ειμαι δογματικη ,δεν μου αρεσει να προκαλω,ονειρα μου μονο να κανω οικογενια και πολλα παιδια,με καποιο τροπο να αυξησουμε το πιμνιο γιατι υπαρχουν και καλοι παπαδες,μην ξεγελιεστε απο αυτα που βλεπουμε γιατι για να κολαστουμε γινονται εκ του πονηρου.
Αυτα ειχα να πω,ελπιζω να εχω να πω κι αλλα σε αλλα πολλα θεματα.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλώς την ηλιαχτίδα!

Φυσικά και είσαι ευπρόσδεκτη, όλες οι απόψεις είναι δεκτές εδώ. Τα περισσότερα μέλη του φο΄ρουμ είναι άθεοι, αλλά υπάρχουν και μερικοί θεϊστές όπως εσύ.

Συμφωνώ ότι υπάρχουν "και καλοί παπάδες" αν και το βρίσκω αρκετά αόριστο αυτό ώστε να αληθεύει σχεδον για οτιδήποτε και να μην σημαίνει τίποτε. Υπάρχουν "και καλοί" σε κάθε ομάδα, αλλά υπάρχουν "και κακοί" επίσης, κι εν τέλει σημαίνει κάτι αυτό για την ίδια την ομάδα και την ταυτότητα της; Εγώ θα έλεγα μάλον όχι. Σημαίνει για τους ίδιους τους "καλούς" ίσως, αλλά για το ποιον της ομάδας δεν μας λέει και πολλά.

Δεν καλοκατάλαβα ποια είναι αυτά που γίνονται "εκ του πονηρού" και "για να κολαστούμε", ούτε ποιοι είναι που τα κάνουν, ούτε ξέρω τι ακριβώς εννοείς με το ρήμα "κολάζομαι", θα ήθελες να διευκρινίσεις αυτά τα σημεία;
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Μπράβο, κι εγώ την είχα αυτή την απορία, τι σημαίνει ότι οι χριστιανοί "κολάζονται".

Δεν είναι ότι δεν έχω κάτι στο μυαλό μου, αλλά θα ήθελα να ακούσω από πρώτο χέρι τη σημασία της έννοιας.
Επίσης, θα ήθελα ηλιαχτίδα να μας πεις τι σημαίνει για τους Χριστιανούς "σκανδαλίζομαι".
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΡΙΑΣ: η συζήτηση που έγινε με αφορμή την παραπάνω ερωτηση διαγράφηκε γιατί κρίθηκε εκτός θέματος με κάθε πιθανή έννοια της λέξης. Παρακαλώ όλους να προσέχετε τι γράφετε και να κρατάτε ένα σοβαρό επίπεδο ώστε να μην εκτρέπονται οι συζητήσεις.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Τρομερά αντανακλαστικά. Και πάνω που ετοιμαζόμουν να το προτείνω.
Μα καλά, πότε κοιμάσαι;
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Eon
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: 06 Απρ 2010 19:47
Όνομα Ιστότοπου: α

Learn2SplitTopic.
Deletion is mean.
:\
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Όταν τα εκτός θέματος σχόλια έχουν ενδιαφέρον και ουσία και δεν παραβιάζουν τους όρους χρήσης, μεταφέρονται σε άλλο θέμα.

Διαφορετικά μεταφέρονται στο σκουπιδότοπο. Δεν υπάρχει λόγος να μένουν για τις επόμενες γενιές.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση