Γεια σας εδω Βικυ (viki94)

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Δεν έχει «κράξει» κανένας κανέναν. Απόψεις λέμε όλοι δημόσια, και τίθενται σε κριτική.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
viki94
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 10 Μαρ 2011 13:25
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:Μα δε σε εμπόδισε κανείς να λες την άποψη σου. Πως η «συνύπαρξη» (υποθέτω εννοείς των ανθρώπων που φέρουν τις διαφορετικές ιδέες) εμποδίζεται, εφόσον είναι όλοι ελεύθεροι να πουν τη γνώμη τους;
Off Topic
Δεν υπάρχει κάποια υποχρέωση ενστερνισμού της άλλης άποψης.
Αν παρακολουθησες τα τεκτενομενα υπηρξαν υποτιμητικα και ειρωνικα σχολια για το ατομο μου, ενω ειχα καιρο να συνδεθω. Καποιοι θεωρησαν πρεπον να συνεχισουν το τρολαρισμα στο thread εντελως ακομψα. Εσυ στη θεση μου τι θα εκανες;

Οσο για τη συνυπαρξη σαν ευρυτερο θεμα, ανοιγεις μεγαλη κουβεντα. Τεραστια.
Και ναι.Σαφως. Καποιοι ενστερνιζονται πως ''κατεχουν'' και βγαζουν χολη. Καποιοι αλλοι απλα λενε τη γνωμη τους . Παντα ομως πολιτισμενα. Δε νομιζω οτι θα μπω στη διαδικασια της ψυχοσυνθεσης του καθενος προκειμενου να πω αυτο που σκεφτομαι. Αν πχ, ικανοποιει τα γουστα του καθε συνομιλητη.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

viki94 έγραψε:υπηρξαν υποτιμητικα και ειρωνικα σχολια για το ατομο μου
Σχολιάζονται απόψεις και όχι άτομα. Αν ήταν όπως λες, θα είχαμε παράβαση κανονισμών και θα έπρεπε να παρέμβουμε. Οι δε απόψεις είναι απόλυτα φυσικό και να λοιδορούνται, και να επικρίνονται, και να χλευάζονται. Αν δεν το επιτρέπαμε αυτό δεν θα ήμασταν φόρουμ αλλά θρησκεία.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

viki94 έγραψε:Εσυ στη θεση μου τι θα εκανες;
οπωσδήποτε δεν θα εγκατέλειπα, αλλά θα καθόμουν και με επιχειρήματα και παράδειγμα από τη συμπεριφορά μου να δείξω ότι έχουν λάθος.
Δεν μιλώ υποθετικά, το κάνω ήδη σε άλλα φόρουμ.

Οσο για τη συνυπαρξη σαν ευρυτερο θεμα, ανοιγεις μεγαλη κουβεντα. Τεραστια.
μ'αρέσουν οι τεράστιες κουβέντες, συνέχισε :P

Το φόρουμ έχει τη λειτουργία "προσθήκη εχθρού" που στην ουσία αποκρύπτει τις δημοσιεύσεις αυτών των ατόμων από εσένα. Αν θεωρείς ότι η συμπεριφορά ορισμένων ατόμων είναι απαράδεκτη, μπορείς να την αναφέρεις στους συντονιστές (πατώντας το θαυμαστικό) είτε αν σε ενοχλεί αρκετά το ύφος τους να χρησιμοποιήσεις τη λειτουργία απόκρυψης, ώστε να συζητάς αποκλειστικά με τα άτομα που θέλεις.
Δε νομιζω οτι θα μπω στη διαδικασια της ψυχοσυνθεσης του καθενος προκειμενου να πω αυτο που σκεφτομαι. Αν πχ, ικανοποιει τα γουστα του
Καλώς. Αλλά γιατί σε προβληματίζει όταν κάνουν άλλοι ακριβώς αυτό;
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ

ορισμένες εκτός θέματος δημοσιεύσεις μεταφέρθηκαν εδώ
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

viki94 έγραψε:Αν παρακολουθησες τα τεκτενομενα υπηρξαν υποτιμητικα και ειρωνικα σχολια για το ατομο μου, ενω ειχα καιρο να συνδεθω. Καποιοι θεωρησαν πρεπον να συνεχισουν το τρολαρισμα στο thread εντελως ακομψα.
Γι' αυτό ακριβώς τους έκανα παρατήρηση εδώ.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Καλώς την!

Αν είσαι σκληρόπετση, δείχτο
Αν είσαι διατεθειμένη να παλέψεις για κάτι, κάντο
Αν είσαι πατριώτισσα τοποθετήσου καλύτερα και αγωνίσου για αυτά που πρεσβεύεις.
Αν με την πρώτη επίθεση γίνεσαι λεία τότε κάτι τρέχει με την εικόνα σου.

Οι καλύτεροι φίλοι μας έγιναν αυτοί που μετά από μεγάλες μάχες, μας αποδέχτηκαν, είναι τότε που σέβεσαι τον άλλον και τον δέχεσαι ισότιμα.

Καλό δρόμο.
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

άψογος ο επικουροσαν

εγώ απο πάτρα είμαι

δεν ειναι οτι σνομπάρω καινούργιες γνωριμίες, κάθε άλλο, άλλα αν μου λέει ο άλλος στο καλημέρα πατριωτισμός, πάει σε άλλα το μυαλό μου
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
FarEarth
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 18 Αύγ 2012 23:21
Όνομα Ιστότοπου: -

viki94 έγραψε: Γεια σου φιλε FarEarth.
Για μενα πατριώτης ειναι αυτός που αφουγκράζεται τα δεινα της πατριδας του, που προσπαθει να πράξει το καλυτερο διχως να μπαινει σε στεγανα κομματικα.
Για μενα πατριωτης ειναι αυτος που σηκωνει τη σημαια της χωρας του χωρις να ντρεπεται και χωρις να θεωρει πως θα τον κατακρινουν καποιοι γι'αυτο.
Γαι μενα πατριωτης ειναι αυτος που προσπαθει να σκυψει πανω στα προβληματα της και να δωσει λυσεις στη μαστιγα που λεγεται νοοτροπια.
Για μενα πατριωτης ειναι αυτος που θα δεχτει τη λαμογια που υπαρχει, θα την καταπολεμησει και δεν θα επιδιωξει να γινει μανδυας της.
Για μενα πατριωτης δεν ειναι αυτος που θα καρφογαμησει τις νησιδες και θα παλουκωσει απανου τα ''γιαβρουμ '' και τα ''μεχμέτια'' του, αλλά αυτος που θα υπερασπιστει καθε πάτημα γης.
Για μενα πατριωτης ειναι αυτος που σεβεται και πρεσβευει πολιτισμο.
Εναλλαξ ομως για μενα πατριωτης ειναι αυτος που βλεπει τα στραβα και τ'ασχημα.Της διπλανης πορτας. Αυτος που νιωθει πως καποιοι συνελληνες αντιμετωπισαν ασχημιες και εισβολες κάποιων ..
Ο πατριωτισμος ειναι μεσα σου. Αλλιως ψαχτονα.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΟΗΤΕΙΑ ΣΤΗ ΛΕΞΗ. ΜΟΝΟΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.ΟΥΧΙ ΚΟΜΜΑΤΙΚΗ. ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΗ.
Για δες, εκανα και στιχακι..
Αν κάνεις μια προσπάθεια και κοιτάξεις, πέρα μακρυά απο όλα αυτά που γνωρίζεις για τη λέξη πατρίδα,τι άραγε μπορείς να συναντήσεις...; τι θα περίμενες να συνατήσεις ; ίσως μια μάζα πρωτόγονων ανθρώπων με όπλα στα χέρια και με μια διαφορετική διάλεκτο να τρέχουν καταπάνω μας , να μας μαχαιρώνουν και να μας σκοτώνουν ομαδικά ;;Είναι η λέξη πατρίδα, μια ασπίδα για όλα αυτά; μέσα στη πατρίδα είμαστε ασφαλής ; γιατί έχουμε δικούς μας πρωτόγονους με τα δικά τους όπλα ανα χείρας;έτοιμους να σταματήσουν τους οχθρούς μας ;; Εντάξει όλο αυτό , είναι κάτι που επαναλαμβάνεται τώρα, χιλιετίες ολόκληρες , μεγαλειώδης αυτοκρατορίες ,αντεπιθέσεις κλπ..λοιπόν κάποια στιγμή αν ο κόσμος δεν αφυπνιστεί απο το κόμμα που βρίσκεται, θα είναι πολύ αργά για όλους μας ! και αυτό πραγματικά το εννοώ ακριβώς με τη διατύπωση του ο,τι πλέον τα όπλα μας, για πρώτη φορά στην ανθρώπινη ιστορία, έχουν ολοκληρωτικά καταστρεπτική δύναμη και ένας τέτοιος πόλεμος ξεφεύγει απο την έννοια του πολέμου και περνάει στη πλευρά της επιβίωσης της ζωής έτσι όπως δεν την έχουμε φανταστεί ...!!!
Λοιπόν αν εσύ και γω βαδίζουμε στο μονοπάτι της βίας όσο μικρό μέτρο και αν έχει αυτή, τη συντηρούμε, την αναμεταδίδουμε , γινόμαστε οι φορείς της ...!!
Η βια δεν θα συναντηθεί ποτέ με τη Νοημοσύνη, έχουν αντίθετες πορείες ! ο θόρυβος , η ταραχή , η βια , δημιουργούν το Φόβο και τότε η ομορφιά του καθενός μας αποσύρεται και εγκλοβίζεται στο δίχτυ του φόβου και της υποταγής , εώς ότου επανέλθει η ηρεμία, ακριβώς όπως η φύση κρύβεται όταν ξεσπάνε οι καταιγίδες! ενώ όταν υπάρχει ηρεμία όλη η φυσή εργάζεται αναδεικνύοντας όλη την δημιουργικότητα και την ομορφιά της !!!
Αν εσύ και γω καταλάβουμε λοιπόν τι σημαίνει , όχι λεκτικά , αλλά αποκτήσουμε συνειδητότητα του μη βίαιου υποδείγματος , τότε θα ελευθερούμε απο αυτό το υπόδειγμα της πατρίδας και με ότι άλλα δεινά φέρνει μαζί του ...!
Δε ζούμε πια στη ζούγκλα ή στις στέπες είναι ώρα να ενηλικιωθούμε και να δώσουμε τα χέρια όλοι οι λαοί και να μη περιμένουμε τίποτα απο κανένα θεό , σωτήρα και εξωγήιινο !(Η καιροσκοπική ερμηνεία τους, μας οδήγησε πρός μια ατέρμονη ιδιοτέλεια !)Εμείς είμαστε Όλο και Αυτό και πρέπει Τώρα να το Δούμε και να αλλάξουμε κατεύθυνση , το Τώρα είναι το Άυριο !
Δυστυχώς υπάρχει μεγάλη καλλιέργεια μίσους σε ολόκληρο το πλανητή και μαζί με αυτή ο φόβος κυβερνά ανθρώπους και ζώα...
Η βία είναι σημάδι χαμηλής νοημοσύνης και άλλη μια πηγή Ανοησίας και κατασκευής Προκλήσεων, ένας ατέρμονος κύκλος που κρατά ζεστή τη φωτιά των συγκρούσεων !
Όποιος τύχει και κουβαλάει την Αλήθεια , θα υποφέρει από το φορτίο, ενώ οι άλλοι θα τον νομίσουν για κακόβουλο.Λίγοι θα καταλάβουν τι κουβαλάει αλλά θα φοβηθούν να πάνε δίπλα του, οι περισσότεροι θα προσπαθήσουν να τον διώξουν μακρυά γιατί ενοχλούνται από Αυτή ...
Άβαταρ μέλους
Στέλιος
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011 14:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Καλά τα λέτε οι περισσότεροι αλλά λάβετε υπόψη σας και το γεγονός ότι η κοπέλα είναι μόλις 19 ετών, λίγη περισσότερη επιείκια τη δικαιούται νομίζω.
Γεια σου Βίκυ και καλώς ήρθες, νομίζω ότι δε χρειάζεται να αποχωρήσεις.
Εγώ θα έλεγα απλώς ότι δε χρειάζεται να είσαι απόλυτη στις όποιες απόψεις σου (κάτι που όλοι οι νέοι το έχουν).
Η αμφισβήτηση (γενικώς) πάντα οδηγεί σε κάτι καλύτερο και πάλι καλώς ήρθες!
Ποιο από τα δύο: Είναι ο άνθρωπος μια από τις γκάφες του θεού ή ο θεός μια από τις γκάφες του ανθρώπου;
Φρήντριχ Νίτσε
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Στέλιος έγραψε:... λάβετε υπόψη σας και το γεγονός ότι η κοπέλα είναι μόλις 19 ετών...
viki94 έγραψε:Σας χαιρετω φίλοι. Με λενε Βικυ, ειμαι 24, ζω στο Αιγιο...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Αναρχος έγραψε:
Στέλιος έγραψε:... λάβετε υπόψη σας και το γεγονός ότι η κοπέλα είναι μόλις 19 ετών...
viki94 έγραψε:Σας χαιρετω φίλοι. Με λενε Βικυ, ειμαι 24, ζω στο Αιγιο...
Ε καλά και εσύ τώρα ..το ίδιο είναι πάνω κάτω.
État de siège
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

^^^
ειναι θεός
τι μου λετε αθεϊα και μαλακίες!
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Στέλιος έγραψε:Καλά τα λέτε οι περισσότεροι αλλά λάβετε υπόψη σας και το γεγονός ότι η κοπέλα είναι μόλις 19 ετών, λίγη περισσότερη επιείκια τη δικαιούται νομίζω.
Κατά δήλωσή της
είναι 24 πάντως (σε παρέσυρε το 94; λογικό).
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
viki94
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 10 Μαρ 2011 13:25
Όνομα Ιστότοπου: -

Μαλιστα...
Αλλη απορια περι ηλικιας; Το αμοιρο τουτο thread καταντησε σαπουνοπερα.
Θα απαντησω εν καιρω σε καποιους σοβαρους, διοτι η επαφη μου με υπολογιστη ειναι λιγο περιορισμενη.
Ομως μπορειτε καποιοι να συνεχισετε το παιχνιδι ελευθερα.Δεν κοστιζει και τιποτα να εξακολουθουμε να βγαζουμε ανασφαλειες. Ελατε καντε το διασημο. Προφανως η ενασχοληση με αλλα πραγματα ειναι too much καλοκαιριατικα.
Απάντηση