Αφοπλιστικά ερωτήματα προς τους άθεους;

Εδώ μεταφέρονται τα ανενεργά θέματα. Ανενεργά θεωρούνται τα θέματα στα οποία έχει να γίνει ανάρτηση πάνω από 3 μήνες.
tiresias eosforos
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 09 Σεπ 2009 11:15
Όνομα Ιστότοπου: -

svoin έγραψε: Μοναχος είσαι ?
Αυτοί οι γείτονες τελικά είναι πολύ παράξενοι!
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

tiresias eosforos έγραψε:
svoin έγραψε: Μοναχος είσαι ?
Αυτοί οι γείτονες τελικά είναι πολύ παράξενοι!

μιλάς με γρίφους μαγε
tiresias eosforos
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 09 Σεπ 2009 11:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Γκρινιάρης έγραψε:
tiresias eosforos έγραψε:
Γκρινιάρης έγραψε: :music-guitarred: :music-guitarred: :music-guitarred: + :happy-partydance: :happy-partydance:
Μετάφραση από το παραπάνω ταφικό κείμενο:
«τρεις λαλούν και δυό χορεύουν».
Σε ποιο κείμενο αποδίδετε τον χαρακτηρισμό «Ταφικό»;
«Έψαξα» στο αρχείο μου και βρήκα και τη φωτογραφία!
Εικόνα
Δυό λαλούν! Ο τρίτος είναι στο περιθώριο για κάποιο λόγο και μάλιστα με σπασμένο το κεφάλι. Οι άλλοι που φαίνοντε κάτω, είναι στην άλλη "σελίδα", επιστρέφουν από την κηδεία του τρίτου προσώπου ο οποίος δολοφονήθηκε με το "πιστόλι" - βλέπε σκαρίφημα, της φωτογραφίας.
Μήπως η εν λόγο φωτό θέλει να μας πει κάτι άλλο;
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Diabolicus έγραψε:Βλέπω οτι ο SinneR παει να μας παρασύρει στη δίνη του με το κλασσικό κόλπο!
Ειλικρινά ο Σίννερ δεν μου δίνει την εντύπωση ότι κάνει συνειδητά διανοητικά κόλπα. Νομίζω ότι απλώς επαναλαμβάνει τσιτάτα που έχει ακούσει χιλιάδες φορές από τη μαμά/τη δασκάλα/τον θεολόγο/τον πνευματικό του. Δική μου εντύπωση, μπορεί να κάνω λάθος.
Diabolicus έγραψε:Δηλαδή αν ο θάνατος δεν έχει νόημα τότε δεν έχει νόημα και η ζωή. Έτσι αντλούν τα συμπεράσματα για συμπεριφορές εν ζωή βασισμένα στο "νόημα" του θανάτου και ορίζουν οδηγίες για τη ζωή. Οι υλιστές ή και οι άθεοι όπως π.χ. η Μελάνι το πολεμούν λέγοντας οτι δεν υπάρχει μετα θάνατον τίποτα.
Όχι, όχι. Δεν λέω ότι δεν υπάρχει τίποτα. Λέω ότι ΔΕΝ ΞΕΡΩ τι υπάρχει, και ότι ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ να μην ξέρω. Αρκούμαι σε αυτά που ξέρω, σε αυτά που πράγματι κατέχω. Δεν επιχειρώ να επινοήσω φανταστικές ερμηνείες για να εφησυχάσω υπαρξιακά.

Ο θάνατος όντως δεν έχει νόημα, και η ζωή επίσης δεν έχει νόημα. Με αυτό θέλω να πω ότι δεν έχει κάποιο "υπερβατικό" νόημα έξω από τους άμεσους πρακτικούς σκοπούς που εξυπηρετεί σε φυσικό επίπεδο - δηλαδή τον ίδιο της τον εαυτό.
Ο θάνατος δεν είναι το αντίθετο της ζωής: είναι μια εκδήλωσή της, μια φάση της. Κάθε ζωντανό πλάσμα περνά κάποια στιγμή από αυτήν την φάση, μετά αποσυντίθεται και ενσωματώνεται εκ νέου στον κύκλο της ζωής με άλλον τρόπο. Δεν χάνεται, απλώς ανακυκλώνεται. Ο θάνατος λοιπόν είναι τμήμα του φαινομένου που λέγεται ζωή. Δεν χρειάζεται επομένως να μιλάμε για "νόημα του θανάτου", αρκεί να μιλάμε για "νόημα της ζωής".
Το μόνο νόημα που βλέπω να έχει η ζωή είναι η διαιώνισή της. Είναι φαύλος κύκλος, είναι αυτοσκοπός. Δεν είναι μια διεργασία που επινοήθηκε εκ των έξω και που έχει κάποιον εξωτερικό σκοπό. Είναι αυτό που βλέπουμε: αναδιοργάνωση και ανακύκλωση ύλης και ενέργειας - τίποτε άλλο.
Κάθε άλλο νόημα είναι επινόηση του ανθρώπινου μυαλού.
Diabolicus έγραψε:
AoratiMelani έγραψε: Ας φροντίσουμε λοιπόν να κάνουμε την ζωή αυτή παράδεισο!
(γιατί αν την κάνουμε "κόλαση" τι θα γίνει δλδ;
Τίποτα απολύτως, σε συμπαντικό επίπεδο. Απλώς θα είναι πολύ δυσάρεστη για εμάς τους ίδιους. Η φράση μου συνιστά παρότρυνση, όχι εντολή. Αυτή είναι και η θεμελιώδης διαφορά μεταξύ εμού κι ενός θεϊστή. Ο θεϊστής θεωρεί ότι "πρέπει" να είμαστε "καλοί" επειδή το εντέλλει ο θεός. Εγώ αποφασίζω να είμαι "καλή" επειδή έτσι ζω πιο ευχάριστα.
Diabolicus έγραψε:Και με ποιά κριτήρια θα διώκουμε αυτούς που θέλουν να την κάνουν κόλαση;
Με καθαρά αυθαίρετα κριτήρια. Ούτως ή άλλως, αν προσέξεις, αυτό κάνουμε. Καθένας ορίζει το καλό και το κακό με βάσει τις προσωπικές του εμπειρίες, το εκλογικεύει σε ένα σύστημα πεποιθήσεων, και μετά δρα σύμφωνα με αυτό. Υπάρχουν τόσα συστήματα ηθικής όσα και άνθρωποι επί γης.
Diabolicus έγραψε:Με άλλα λόγια τόσο η Μελάνι οσο και ο SinneR απαντάνε ακριβώς το ίδιο πράγμα με αντεστραμένα πρόσημα για το ίδιο φυσικά ερώτημα: πως να προσανατολίζομαι για να ζω την εδω ζωή μου.
Πράγματι,
Η θεμελιώδης διαφορά ανάμεσά μας είναι αυτή που είπα πιο πάνω. Ο Σίννερ προσανατολίζεται με βάση αυτά που θεωρεί "θείκές εντολές", ενώ εγώ αναλαμβάνω την ευθύνη των αποφάσεών μου και ορίζω δικά μου προσωπικά κριτήρια, αναγνωρίζοντας ότι δεν μπορεί παρά να είναι αυθαίρετα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

svoin έγραψε:μιλάς με γρίφους μαγε
χαχα, χτες μου το είπανε και ξεράθηκα στο γέλιο!
για όσους δεν το ξέρουν το ανέκδοτο, να και σύνδεσμος
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
tiresias eosforos
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 09 Σεπ 2009 11:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Τι θέλετε να πείτε, ότι οι γείτονες μας είναι πόμολα;
:violin:
Άβαταρ μέλους
psyche
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 17 Αύγ 2009 14:29
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: αθήνα

SinneR έγραψε:...είναι δύσκολο να αποδέχεσαι οτι κάποτε θα πάψεις να υπάρχεις. Τότε πιό το νόημα όλων αυτών που δημιούργησες και έμαθες εδώ στη γή,
η μή ύπαρξη μεταθάνατης ζωής καθιστά αυτόματα και μάταιη αυτή τη ζωή.
Είναι δύσκολο να αποδέχεσαι ότι κάποτε θα πάψεις να υπάρχεις και σε αυτό πατάνε οι θρησκείες. Στο φόβο του θανάτου βασίζονται και τάζουν διάφορα μεταθάνατον για να έχουν οπαδούς!
Όλα είναι μάταια σε τούτο τον μάταιο κόσμο... Δεν υπάρχει νόημα που έγινε ο κόσμος μας, ήταν καθαρά τυχαίο. Ακόμα και η ύπαρξη μας ως οντότητες είναι τυχαία. Πιστεύω πως ο καθένας οφείλει να κάνει ότι καλύτερο μπορεί για τον εαυτό του και τους άλλους.
The finality of death is the coldest truth one must face. Religion makes the perfect distraction.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Πως θα γίνει ο "μαύρος" να δουλεύει νυχθημερόν στις ανήλιαγες στοές, και ο άλλος να λιάζεται δίπλα στην πισίνα του, χωρίς να γίνει επανάσταση;
Make a guess... :think: :think:
...yes! Το βρήκατε! :clap: :clap:
Αυτή η αδικά/ανισότητα, βρε κουτά, ειναι προσωρινή! Τόσο προσωρινή, μόνο όσο διαρκεί αυτή η επίγεια ζωή, που είναι ένα τπτ μπροστά στην αιωνιότητα της μεταθανάτιας ζωής! Και φυσικά, ο πλούσιος με την πισίνα, σιγά μην είναι στους τυχερούς της άλλης ζωής! Πιό εύκολα "θα περάσει ο κάβος από το μάτι της βελόνας"!!!
ΚΟΡΟΪΔΟ ΠΛΟΥΣΙΕΕΕΕΕΕ!!!! :obscene-birdiedoublegreen: ΣΕ ΠΙΑΣΑΜΕ ΚΟΡΟΪΔΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!!!! :obscene-birdiedoublered:
tiresias eosforos έγραψε:Τι θέλετε να πείτε, ότι οι γείτονες μας είναι πόμολα;
:violin:
Αν ήταν το βιολί πουλί...
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
SinneR
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 16:38
Όνομα Ιστότοπου: -

Όλα είναι μάταια σε τούτο τον μάταιο κόσμο... Δεν υπάρχει νόημα που έγινε ο κόσμος μας, ήταν καθαρά τυχαίο.
αυτό έρχετε σε αντίθεση με αυτό


Πιστεύω πως ο καθένας οφείλει να κάνει ότι καλύτερο μπορεί για τον εαυτό του και τους άλλους.
γιατί κάποιος άθεος να οφείλει να κάνει καλό στους άλλους αφού όλα έιναι μάταια?
άς βιάσει όποια θέλει, ας κάνει εμπόριο ναρκωτικών, άς εκπληρώσει και την ποιό νοσηρή του επειθημία.

είναι τόσο μάταιος ο κόσμος τελικά?

όταν είμαι μπροστά σε μιά υπέροχη θέα στο βουνό, ή όταν βλέπω την χαρά ενός ανθρώπου όταν σε ευχαριστεί για κάτι καλό που του έκανες,
τότε μου φαίνεται αδιανόητο οτι τα πάντα είναι μάταια.
νιώθω οτι κάτι υπάρχει που δίνει νόημα στην ζωή.
Science without religion is lame, religion without science is blind
Albert Einstein
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

αυτό που θέλει να πει με το μάταιο (υποθέτω) είναι ότι δεν υπάρχει κάποιο ανώτερο νόημα η κάποιος ανώτερος σκοπός. Δεν είμαστε ήρωες σε ένα quest και ούτε παίρνουμε lvl με τα ποσα goblins σκοτώνουμε
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος svoin την 15 Σεπ 2009 12:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

SinneR έγραψε:
γιατί κάποιος άθεος να οφείλει να κάνει καλό στους άλλους αφού όλα έιναι μάταια?
Γιατί δεν είναι όλοι οι άνθρωποι εγωιστικά πλάσματα και κάποιοι νιώθουν ικανοποίηση όταν βοηθάνε τον άλλον. Δε σκέφτονται όλοι με τη λογική ανταμοιβής και τιμωρίας.

όταν είμαι μπροστά σε μιά υπέροχη θέα στο βουνό, ή όταν βλέπω την χαρά ενός ανθρώπου όταν σε ευχαριστεί για κάτι καλό που του έκανες,
τότε μου φαίνεται αδιανόητο οτι τα πάντα είναι μάταια.
νιώθω οτι κάτι υπάρχει που δίνει νόημα στην ζωή.
Μόνο όποιο νόημα της δίνεις εσύ. Και φυσικά ένα υπέροχο τοπίο ή η αίσθηση ότι βοήθησες μπορούν να χαροποιήσουν έναν άθεο. Άλλο να λες δεν υπάρχει θεός και άλλο να τα βλέπεις όλα πεζά.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

SinneR έγραψε:
Όλα είναι μάταια σε τούτο τον μάταιο κόσμο... Δεν υπάρχει νόημα που έγινε ο κόσμος μας, ήταν καθαρά τυχαίο.
αυτό έρχετε σε αντίθεση με αυτό
Πιστεύω πως ο καθένας οφείλει να κάνει ότι καλύτερο μπορεί για τον εαυτό του και τους άλλους.
γιατί κάποιος άθεος να οφείλει να κάνει καλό στους άλλους αφού όλα έιναι μάταια?
άς βιάσει όποια θέλει, ας κάνει εμπόριο ναρκωτικών, άς εκπληρώσει και την ποιό νοσηρή του επειθημία.

είναι τόσο μάταιος ο κόσμος τελικά?

όταν είμαι μπροστά σε μιά υπέροχη θέα στο βουνό, ή όταν βλέπω την χαρά ενός ανθρώπου όταν σε ευχαριστεί για κάτι καλό που του έκανες,
τότε μου φαίνεται αδιανόητο οτι τα πάντα είναι μάταια.
νιώθω οτι κάτι υπάρχει που δίνει νόημα στην ζωή.
Κι εδώ είναι που κάνεις μεγάλο λάθος Sinner. Το ότι το Σύμπαν (τουλάχιστον αυτό το σύμπαν) είναι κατά κάποιον τρόπο τυχαίο, και το ότι δεν πιστεύουμε στην ύπαρξη ενός θεού και στις ιστορίες της Αγίας Γραφής, δεν σημαίνει ότι η ζωή η ίδια είναι μάταιη. Αντίθετα, το νόημα στην ζωή το δίνουμε εμείς οι ίδιοι μέσα από τις πράξεις μας. Είμαστε κοινωνικά ζώα, και ζώα με εμπάθεια (ναι, ζώα είμαστε, και για την ακρίβεια πίθηκοι, άλλο που έχει τηρηθεί η ταξονόμηση του Λινναίου καθαρά και μόνο για θρησκευτικούς λόγους).

Για ποιό λόγο να κάνω κακό; Για ποιό λόγο να αφήσω τους άλλους να υποφέρουν όταν, με μία έστω μικρή συνεισφορά μπορώ να βοηθήσω; Γιατί να αφήσω τους φίλους μου και την οικογένειά μου να υποφέρουν όταν μπορώ να βοηθήσω;

Όταν βοηθάω, ή κάνω κάτι καλό, και βλέπω το ευχαριστώ με διάφορους τρόπους στους ανθρώπους με ευχαριστεί κι εμένα, με κάνει να νοιώθω όμορφα. Αυτό το συναίσθημα, που παίρνεις, είναι σημαντικό.

Γιατί να ζούμε σε έναν κόσμο αναρχίας και πόνου; Γιατί αυτό λες εσύ, ότι ως άθεοι δεν μας ενδιαφέρει. ίσως όμως ακριβώς επειδή έχουμε οι περισσότεροι σκεφτεί τα πράγματα λογικά, να θέλουμε κάτι καλύτερο για τον εαυτό μας και τους άλλους. Διότι καλυτερεύοντας τον κόσμο, καλυτερεύουμε και τον εαυτό μας, και αφήνουμε κάτι πιο όμορφο, κάτι καλύτερο στα παιδιά μας και τους απογόνους μας.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
psyche
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 17 Αύγ 2009 14:29
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: αθήνα

SinneR έγραψε:αυτό έρχετε σε αντίθεση με αυτό
Εννοώ πως δεν έγιναν όλα για κάποιο σκοπό, όπως λέει και ο/η svoin!
SinneR έγραψε:γιατί κάποιος άθεος να οφείλει να κάνει καλό στους άλλους αφού όλα έιναι μάταια?
Θα το κάνει από ειλικρινή καλοσύνη και όχι υπό το φόβο της κολάσεως. Αλλιώς είναι υποκριτικό.
SinneR έγραψε:άς βιάσει όποια θέλει, ας κάνει εμπόριο ναρκωτικών, άς εκπληρώσει και την ποιό νοσηρή του επειθημία.
Δηλαδή βιασμούς κλπ κάνουν μόνο οι άθεοι?!?! Εγώ βλέπω τη νοσηρότητα στους παπάδες που είναι οι ίδιοι gay και κράζουν τους gay που κάνουν αυτό που γουστάρουν! Ας θυμηθούμε και το σκάνδαλο με το κύκλωμα παιδεραστών, στο οποίο πρώτη μούρη ήταν ένας αρχιμανδρίτης!
Αν κατάλαβα καλά, μας λες ότι η πίστη και ο φόβος σε κρατούν μακριά από παράνομες πράξεις... Πόσα εγκλήματα όμως έχουν γίνει στο όνομα του θεού?
The finality of death is the coldest truth one must face. Religion makes the perfect distraction.
Γκρινιάρης

SinneR έγραψε: Γιατί να ζούμε σε έναν κόσμο αναρχίας και πόνου;
Συγνώμη που επεμβαίνω, αλλά την παραπάνω φράση θα προτιμούσα να τη λέγαμε:
Γιατί να ζούμε σε έναν κόσμο χάους και πόνου;
Η αναρχία είναι φιλοσοφία και πολιτικό(;) σύστημα και γενικότερα είναι κάτι το ιδεατά καλό. Αν υπάρχει αναρχία, τότε θα είμαστε όλοι τέλεια.

Για να το κάνω πιο ξεκάθαρο, όταν θέλουμε να πούμε ότι επικρατεί λογοκρισία στο ιντερνέτ και πόνος, δε λέμε:
Γιατί να ζούμε σε έναν κόσμο υπαρκτού σοσιαλισμού και πόνου;
(Υπαρκτός Σοσιαλισμός =Το πολιτικό σύστημα της Κίνας)
και πάλι συγνώμη...
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

SinneR έγραψε: γιατί κάποιος άθεος να οφείλει να κάνει καλό στους άλλους αφού όλα έιναι μάταια?
άς βιάσει όποια θέλει, ας κάνει εμπόριο ναρκωτικών, άς εκπληρώσει και την ποιό νοσηρή του επειθημία.

είναι τόσο μάταιος ο κόσμος τελικά?

όταν είμαι μπροστά σε μιά υπέροχη θέα στο βουνό, ή όταν βλέπω την χαρά ενός ανθρώπου όταν σε ευχαριστεί για κάτι καλό που του έκανες,
τότε μου φαίνεται αδιανόητο οτι τα πάντα είναι μάταια.
νιώθω οτι κάτι υπάρχει που δίνει νόημα στην ζωή.
Ξανα-ματα-κάνεις το ίδιο λάθος!!!
Η ηθική ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ αποκλειστικότητα του χριστιανού.
ΟΛΟΙ εδω μέσα (φαντάζομαι, αν κανένας αποτελεί εξαιρεση ας το πει) δεν θέλουν εμπόριο ναρκωτικών, ούτε λεφτά από αυτό, ούτε να βιάσει, και επιπροσθέτως απολαμβάνουν την θέα στο βουνό και χαίρονται με τις χαρές των άλλων.
Τι νομίζεις ότι είναι οι "κατασταλαγμένοι" άθεοι; Τέρατα με δύο κεφάλια;
Είμαι ο διπλανός σου, φίλε σίννερ, που απλά το προσπάθησα και σκέφτηκα tabula rasa. Δεν πηρα (παράλογα) αξιώματα υπόψη. Κατέληξα ότι αυτή η φάμπρικα εγινε να με εκμεταλλεύεται.
Ειμαι ο διπλανός σου, που κρύβομαι γιατί η κλικά στην οποία πιστεύεις προσπαθεί να περιθωροποιήσει αυτούς που νιώθει ότι απειλούν το μαντρί της. Ανοιξε τα μάτια σου και δες με.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

γιατί κάποιος άθεος να οφείλει να κάνει καλό στους άλλους αφού όλα έιναι μάταια?
άς βιάσει όποια θέλει, ας κάνει εμπόριο ναρκωτικών, άς εκπληρώσει και την ποιό νοσηρή του επειθημία.
κατ'αρχάς εξηγήτε από την θεωρία της εξέλιξη γιατί νιώθουμε την ανάγκη να κάνουμε καλό. Λϊγο διάβασμα δεν κάνει κακό.
Δεύτερον ο έθεος αν βιάσει και σκοτώσει και κάνει εμπόριο ναρκωτικών θα περάσει την "μοναδική" ζωή που πιστεύει ότι έχει στην φυλακή. Ενώ ο πιστός χέστηκε θα ζητήσει συγνώμη και θα ζήσει μια αιωνιότητα στον παράδεισο.
Για απάντησε μου τώρα τι εμποδίζει ένα πιστό από το να βιάσει να κλέψει να σκοτώσει κτλ κτλ ?
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
SinneR
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 16:38
Όνομα Ιστότοπου: -

συμφωνώ οτι και ένας άθεος μπορέι να είναι ηθικός.
το θέμα είναι οτι η σκέψη οτι η ζωή είναι μάταιη και δέν υπάρχει κριτής, μπορεί να οδηγήσει πιό ευκολα στο κακό.
Δηλαδή βιασμούς κλπ κάνουν μόνο οι άθεοι?!?! Εγώ βλέπω τη νοσηρότητα στους παπάδες που είναι οι ίδιοι gay και κράζουν τους gay που κάνουν αυτό που γουστάρουν! Ας θυμηθούμε και το σκάνδαλο με το κύκλωμα παιδεραστών, στο οποίο πρώτη μούρη ήταν ένας αρχιμανδρίτης!
δέν διαφωνώ. το οτι κάποιος λέει οτι είναι χριστιανός όμως δέν σημαίνει απαραίτητα οτι κάνει και το θέλημα του θεού.
Αν κατάλαβα καλά, μας λες ότι η πίστη και ο φόβος σε κρατούν μακριά από παράνομες πράξεις... Πόσα εγκλήματα όμως έχουν γίνει στο όνομα του θεού?
πολλά.πάρα πολλά. όπως πολλά εγκλήματα έχουν γίνει και στο όνομα της ανεξαρτησίας, της δηκαιωσήνης, της ισότητας κ.α.

σωστές ένννοιες μπορεί να καπιλευτούν απο μή-σωστούς ανθρώπους.
κατ'αρχάς εξηγήτε από την θεωρία της εξέλιξη γιατί νιώθουμε την ανάγκη να κάνουμε καλό.
πιστεύεις στον διαχωρισμό καλού κακού?
ή πιστεύεις οτι το καλό και το κακό διαμορφώνεται ανάλογα απο την εκάστοτε κοινωνια και τα ήθη της.
Science without religion is lame, religion without science is blind
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

SinneR έγραψε:συμφωνώ οτι και ένας άθεος μπορέι να είναι ηθικός.
το θέμα είναι οτι η σκέψη οτι η ζωή είναι μάταιη και δέν υπάρχει κριτής, μπορεί να οδηγήσει πιό ευκολα στο κακό.
Οι περισσότεροι άθεοι δεν θεωρούν την ζωή μάταιη. Εγώ δεν θεωρώ την ζωή μου μάταιη, απλά δεν πιστεύω σε θεούς και άλλα παρόμοια.

Πάντως τα παραδείγματα που έχω, λένε το ακριβώς αντίθετο, ότι δηλαδή όσο λιγότερο θρήσκα είναι μία κοινωνία, τόσο πιο κοινωνικό είναι το κράτος, και τόσο λιγότερα εγκλήματα γίνονται. Η Σουηδία έχει το μεγαλύτερο ποσοστό άθεων/αγνωστικών (κάπου 70-80% και ίσως και παραπάνω), η εκκλησία είναι μόνο για κανά γάμο κλπ., και όμως έχει το καλύτερο κοινωνικό κράτος σε θέματα εκπάιδευσης και υγείας, και το μικρότερο ποσοστό εγκλημάτων!

Αντίθετα, όσο πιο θρήσκα είναι μία κοινωνία, τόσο πιο άδικη είναι συνήθως. Αυτό έχω προσέξει. Όσο πιο θρήσκα είναι μία κοινωνία, τόσο περισσότερη καταπίεση φέρνει σε διάφορους τομείς και θέματα. Η καταπίεση αυτή γεννάει αρνητικά αποτελέσματα. Το παιδί δεν πρέπει να ακούει ΟΧΙ, πρέπει να ακούει γιατί δεν πρέπει να κάνει κάτι, πρέπει να καταλάβει ότι αν πιάσει το σπασμένο γυαλί, θα κοπεί και θα πονάει. Αν πεις απλά όχι, δεν καταλαβαίνει. Δες και τα παραδείγματα με εφηβικές εγκυημοσύνες. Το μεγαλύτερο ποσοστό των εφηβικών εγκυημοσύνων συμβαίνουν στα πιο θρησκα μέρη! Το μεγαλύτερο μέρος της πορνογραφίας διακινείται στα πιο θρήσκα μέρη! Είχα διαβάσει μία στατιστική επάνω σε αυτό το σημείο, και τα αποτελέσματα, δείχναν ότι όσο πιο secular είναι ένας τόπος, τόσο λιγότερα εγκλήματα διαπράττονται, τόσο λιγότερες εφηβικές εγκυημοσύνες υπάρχουν, και δεν είμαι σίγουρη, αλλά νομίζω ότι έλεγε ότι και οι εκτρώσεις ήταν πολύ λιγότερες.

PS. Secular σημαίνει πλήρης διαχωρισμός θρησκείας και κράτους, και οι αποφάσεις βασίζονται σε λογικά επιχειρήματα, χωρίς καμμία θρησκευτική απόχρωση. Δεν ξέρω να μεταφράσω τον συγκεκριμένο όρο.

PS2. Νομίζω Sinner, ότι με αγνοείς τελευταία. Σου έγραψα ένα σεντόνι εδώ και δεν μου απάντησες σε τίποτα. Επίσης και άλλες δημοσιεύσεις μου νομίζω τις έχεις πλήρως αγνοήσει.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

@ AoratiMelani
point taken!

Αν μου επιτρέπεται να χρησιμοποιήσω ένα παράδειγμα για το πως αντιλαμβάνομαι το φαινόμενο της ζωής και του θανάτου ως πιθανή βοηθητική απάντηση για τα νοήματα των σκοπών και τούς σκοπούς των νοημάτων που συζητούμε.

Λοιπόν ας φανταστούμε μια κατσαρόλα με σκέτο νερό που είναι πάνω στη φωτιά και βράζει. Απο το νερό μετά απο λίγο αρχίζουν να ξεπετάγονται μοναδικές μπουρμπουλήθρες. Αυτές δημιουργήθηκαν ως spin offs μιας διαδικασίας-της βράσης και γεννήθηκαν με κάποια δυναμική και με κάποιες ιδιότητες (θερμότητα, τόπος, σύσταση νερού κλπ). Η όλη διαδικασία προδικάζει και το πως και πότε θα πεθάνει μια μπουρμπουλήθρα δλδ πόσο ψηλά θα φτάσει, με τι ταχύτητα κλπ.

Εκτός απο τις προαναφερθείσες ιδιότητες ας υποθέσουμε οτι προκλήθηκε και κατι που λέγεται συνείδηση. Οπότε ρωτά κάποια στιγμή η μια συνειδητοποιημένη μπουρμπουλήθρα την άλλη: "ρε σύ, τι κάνουμε εδω και χοροπηδάμε σαν μπουρμπουλήθρες;" "ποιό το νόημα όλου αυτού;" Εκεί ξεκινά και το φαντασιακό όργιο όλων των πιθανοτήτων. Μέσα σε αυτη τη διαδικασία μπόρεσαν οι μπουρμπουλήθρες να επιμηκύνουν την βιωματική πορεία τους, να κάνουν οτι μπορούσαν δλδ μεσα στα πλαίσια της αρχής που τα δημιούργησε και να "ομορφύνουν" μια τόσο "ανούσια" διαδικασία.

Ακόμα και αυτές που συνειδητοποίησαν το "μάταιο" δεν μπορούσαν να κάνουν και πολλά γιατί είχαν τη δυναμική να ζήσουν (οχι σκοπό, το σπίρτο π.χ. δεν έχει σκοπό του, δεν προσπαθεί δλδ να καεί-καίγεται απλώς). Οπότε δημιουργήθηκαν 3 ομάδες. Αυτές που πίστευαν οτι υπάρχει νόημα που "μπουρμπουλιθριάζονται" έξω απο τη κατσαρόλα, εκείνες που έψαχναν το νόημα μέσα σε αυτήν και σε έκεινες που δρούσαν εξαντλώντας τα όρια που η μπουρμπουληθρότητα τους επέτρεπε αδιαφορώντας για το αν υπάρχει, ποιό και που, νόημα.

Πάντως -για την ώρα- του ποιανού υπόθεση είναι τελικά σωστή θα μπορεί να αποδειχτεί μόνο αν ισχύουν οι θεϊστικές θεωρίες. Γι αυτό ασκούν και τέτοια ακαταμάχητη γοητεία.
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

Γκρινιάρης έγραψε: Η αναρχία είναι φιλοσοφία και πολιτικό(;) σύστημα και γενικότερα είναι κάτι το ιδεατά καλό. Αν υπάρχει αναρχία, τότε θα είμαστε όλοι τέλεια.
Το παγκόσμιο σύστημα είναι αναρχικό απο το 1648 (συνθήκη Βεστφαλίας). Δηλαδή Τα Κράτη μέλη που το αποτελούν δεν αναγνωρίζουν Αρχή παραπάνω απο τα ίδια, κάνουν δλδ οτι καταλαβαίνουν. Γι αυτή την τελειότητα μιλάμε;
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
Απάντηση