Αφοπλιστικά ερωτήματα προς πιστούς

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Ως ο μόνος modarator που είμαι παρών αυτή τη στιγμή 1ον δεν έχω τη δυνατότητα να σβήσω μόνος μου κανένα post (ναι,το ξέρω,είναι πρόβλημα) και 2ον δεν έχω κανένα λόγο να σβήσω ή να λογοκρίνω το post του Πιστού,εφόσον δεν παραβιάζει κανέναν γραπτό ή άγραφο κανόνα.Δεν θεωρώ τα post του περί φυτρωμένων εκ θαύματος χεριών ειρωνικά και αυτό είναι το χειρότερο κατά κάποιον τρόπο,αλλά δεν βρίζει κανέναν προσωπικά,σε αντίθεση με σένα tactical,που βρίζεις.Παρ'όλα αυτά ούτε που σκέφτηκε κανείς να σε banάρει απλά σου έχουμε ζητήσει όλοι ευγενικά να σταματήσεις να το κάνεις αυτό και συ μας αγνοείς.Σε παρακαλώ,σταμάτα να βρίζεις.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
punky
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 14 Αύγ 2009 12:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο νοίκι

Δεν μου αρέσει να κρύβομαι πίσω από το δάχτυλό μου (δεν χωράω άλλωστε):
διαβάζοντας το post του Πιστού, μια φώνη φώναζε μέσα στο κεφάλι μου "Μπούρδες".

Το πρόβλημα είναι ότι το post του δεν είχε καθόλου αγένεια, για να "νομιμοποιηθώ" να γράψω ότι λέει μπούρδες και να τον πάρω από τα μούτρα.

Οπότε είτε είναι ένας ευγενικός συνομιλητής που αξίζει τον σεβασμό μας, είτε ένα manipulative κάθαρμα, οπότε σίγουρα αξίζει τον σεβασμό μας.
At any case then...

Εν κατακλείδι, νιώθω όπως ο tactical.
Αλλά κρατάω τα προσχήματα γιατί το εκλαμβάνω σαν προπόνηση για πιο δύσκολους αντιπάλους.

@ Πιστός
Φοβάμαι πως οι διάφορες "μαρτυρίες" που δεν συνοδεύονται από αποδείξεις και δεν συνέβησαν μέσα σε ένα ελεγχόμενο περιβάλλον, δεν συνιστούν αποδείξεις.
Κι ο Ούρι Γκέλερ κάνει θαύματα ξέρεις. Ανάμεσα σε διαφημίσεις ταμπόν και μπύρας.
L' enfer c' est les autres
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

"Κι ο Ούρι Γκέλερ κάνει θαύματα ξέρεις. Ανάμεσα σε διαφημίσεις ταμπόν και μπύρας."
Αυτή είναι νομίζω και η διαφορά με τα θαύματά μου ( που σας αναφέρω). Απλώς λέω ότι υπάρχουν αναφορές και σε τέτοια θαύματα, αναφορές, λέω.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Ως ο μόνος modarator που είμαι παρών αυτή τη στιγμή 1ον δεν έχω τη δυνατότητα να σβήσω μόνος μου κανένα post (ναι,το ξέρω,είναι πρόβλημα) και 2ον δεν έχω κανένα λόγο να σβήσω ή να λογοκρίνω το post του Πιστού,εφόσον δεν παραβιάζει κανέναν γραπτό ή άγραφο κανόνα.Δεν θεωρώ τα post του περί φυτρωμένων εκ θαύματος χεριών ειρωνικά και αυτό είναι το χειρότερο κατά κάποιον τρόπο,αλλά δεν βρίζει κανέναν προσωπικά,σε αντίθεση με σένα tactical,που βρίζεις.Παρ'όλα αυτά ούτε που σκέφτηκε κανείς να σε banάρει απλά σου έχουμε ζητήσει όλοι ευγενικά να σταματήσεις να το κάνεις αυτό και συ μας αγνοείς.Σε παρακαλώ,σταμάτα να βρίζεις.
Τα ίδια δεν μου είπε και ο τζιχάντ;
Πάρε λοιπόν την ίδια απάντηση:
viewtopic.php?f=7&t=488&start=50#p7174
Άβαταρ μέλους
punky
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 14 Αύγ 2009 12:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο νοίκι

Πιστός έγραψε:"Κι ο Ούρι Γκέλερ κάνει θαύματα ξέρεις. Ανάμεσα σε διαφημίσεις ταμπόν και μπύρας."
Αυτή είναι νομίζω και η διαφορά με τα θαύματά μου ( που σας αναφέρω). Απλώς λέω ότι υπάρχουν αναφορές και σε τέτοια θαύματα, αναφορές, λέω.
Οκ. Καταλαβαίνεις όμως τη διαφορά;
Οι "αναφορές" δεν είναι κάτι που ισούται με απόδειξη στο χώρο των σκεπτικιστών, όπως προφανώς συμβαίνει στο χώρο των θρησκευομενων.
L' enfer c' est les autres
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Δεν διαφωνώ. Απλώς η ερώτηση ήταν όπως την κατάλαωβα ότι δεν υπάρχουν αναφορές θαυμάτων που να αφορούν αποκοπή μελλών του σώματος και απλώς ανέφερα ότι υπάρχουν μερικές αναφορές για τέτοια θαύματα.
Δεν τα ανέφερα αυτά για να σας πείσω ότι γίνονται θαύματα.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Ναι αγαπητέ tactical,είναι πιό κόσμια.Λέει σαχλαμάρες κατά τη γνώμη μου και πράγματα που ακούγονται και είναι εξοργιστικά αλλά χαρακτηρισμούς για πρόσωπα δεν χρησιμοποιεί.Με το "μαλακιούλες" που είπες δεν διαφωνώ,πλάκα-πλάκα και εγώ μαλακίες τα θεωρώ αλλά το "μαλακιστήρι" είναι προσωπικός χαρακτηρισμός και όχι χαρακτηρισμός απόψεων.Είναι λεπτή γραμμή το ξέρω και δεν είναι εύκολο να μην την περάσει κανείς αλλά δες λίγο πως το βλέπω εγώ:Αν θέλουμε να επικαλούμαστε τον ορθολογισμό και την ελευθερία θα πρέπει-νομίζω-να αποδεχτούμε και μιάν άλλη κουλτούρα διαλόγου.Ναι στην αντιπαράθεση,ακόμη και στην πολεμική (ουσιαστικό όχι επίθετο) όχι στις προσωπικές αντεκλήσεις.Επαναλαμβάνω είναι παράκληση,όχι εντολή (από που κι ως που άλλωστε) ούτε καν υπόδειξη.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Σαν να φοβάσαι μήπως κάνω κανέναν εδω΄μέσα θεούσο και αλλάξω μυαλά. ΠΟιός; Εγώ; Με τίποτα. Μη φοβάσαι λοιπόν και κράτα γερά. :arrow:
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
punky
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 14 Αύγ 2009 12:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο νοίκι

Πιστός έγραψε:Σαν να φοβάσαι μήπως κάνω κανέναν εδω΄μέσα θεούσο και αλλάξω μυαλά.
Προσωπικά είμαι όλος αυτιά να πιστέψω πως είμαι το κέντρο του σύμπαντος και της δημιουργίας, και πως ένας υπερφυσικός μπαμπάς με αγαπάει και με προσέχει.

Σαν τα παιδάκια του ορφανοτροφείου που πιστεύουν ότι ένας πλούσιος μπαμπάς θα μετανιώσει και θα εμφανιστεί μια μέρα.
L' enfer c' est les autres
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

"Γιατί ο Θεός χρειάζεται να δοκιμάσει την πίστη μας αφού είναι παντογνώστης και ξέρει ποιος είναι πιστός και πόσο;"
Είναι σαν τον τρελομπαμπά που ρωτάει κάθε φορά το παιδί του να του πει πόσο το αγαπάει ενώ το ξέρει ότι το παιδί του το αγαπάει. Κάτι τέτοια κάνουν και οι τρελομανάδες και παιδεύουν τα παιδιά τους για να νιώθουν ότι τους αγαπάνε.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

"Σαν τα παιδάκια του ορφανοτροφείου..."
Aξιολύπητο το παράδειγμα σου και πολύ αδιάκριτο.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
punky
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 14 Αύγ 2009 12:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο νοίκι

Πιστός έγραψε:"Γιατί ο Θεός χρειάζεται να δοκιμάσει την πίστη μας αφού είναι παντογνώστης και ξέρει ποιος είναι πιστός και πόσο;"
Είναι σαν τον τρελομπαμπά που ρωτάει κάθε φορά το παιδί του να του πει πόσο το αγαπάει ενώ το ξέρει ότι το παιδί του το αγαπάει. Κάτι τέτοια κάνουν και οι τρελομανάδες και παιδεύουν τα παιδιά τους για να νιώθουν ότι τους αγαπάνε.
Ο πάνσοφος, πανίσχυρος δημιουργός διακατέχεται από αμφιβολίες; Έχει ανθρώπινα συναισθήματα; Ανασφάλειες;
Μήπως μας κάνει και ζήλειες;
Λες να παίρνει τηλέφωνο και την κολλητή του και να της γκρινιάζει ότι αμέσως μετά την προσευχή, γυρνάμε πλευρό και κοιμόμαστε;
L' enfer c' est les autres
Άβαταρ μέλους
Κόκκινη Τζιχάντ
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: 28 Ιουν 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: -

punky έγραψε:
Πιστός έγραψε:"Γιατί ο Θεός χρειάζεται να δοκιμάσει την πίστη μας αφού είναι παντογνώστης και ξέρει ποιος είναι πιστός και πόσο;"
Είναι σαν τον τρελομπαμπά που ρωτάει κάθε φορά το παιδί του να του πει πόσο το αγαπάει ενώ το ξέρει ότι το παιδί του το αγαπάει. Κάτι τέτοια κάνουν και οι τρελομανάδες και παιδεύουν τα παιδιά τους για να νιώθουν ότι τους αγαπάνε.
Ο πάνσοφος, πανίσχυρος δημιουργός διακατέχεται από αμφιβολίες; Έχει ανθρώπινα συναισθήματα; Ανασφάλειες;
Μήπως μας κάνει και ζήλειες;
Λες να παίρνει τηλέφωνο και την κολλητή του και να της γκρινιάζει ότι αμέσως μετά την προσευχή, γυρνάμε πλευρό και κοιμόμαστε;
Σωστό. Επίσης έχεις δει κανέναν "χαζομπαμπά" να σκοτώνει, ας πούμε, τα αδέρφια και τους φίλους του παιδιού του επειδή έβαλε στοίχημα για το αν το παιδί του θα συνεχίσει να τον αγαπάει; Όπως έκανε ο θεός της παλαιάς διαθήκης με τον Ιώβ ας πούμε.
Ξύπνησαν πάλι οι άθλιες σκουριασμένες ορδές / λυσσασμένες θρησκείες πατρίδες οικογένειες / σκούζουν και σφάζονται για ένα καλύτερο χθες / μα οι σημαίες τους ανεμίζουν βρωμερές και νικημένες
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Καλά κάνετε και ρωτάτε.
Δεν θα αρχίσω αμέσως τις θεολογίες γιατί θα αρπαχτεί πάλι ο τακτικός και θα λέει ότι κάνω κήρυγμα σε ξένο χωράφι.
Πάντως ο Θεός ξέρει τι κάνει.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο σπασίκλας σας δουλεύει ψιλό γαζί όλους, εκτός του ότι σπάει πλάκα και σας ειρωνεύεται.
Και σε τελική ανάλυση καλά σας κάνει.
Άβαταρ μέλους
punky
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 14 Αύγ 2009 12:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο νοίκι

Έλα μωρέ. Εγώ διασκεδάζω με τα επιχειρήματα.
Και είμαι σε τόσο καλό mood, που είμαι έτοιμος να δεχτώ ότι η θρησκεία έχει και πρακτική αξία:

http://velocityinversion.blogspot.com/2 ... phemy.html

Μιας και μιλάμε για ερωτήματα πάντως και για μπαμπάδες και μαμάδες, θα ήθελα να ρωτήσω τον φίλο μας γιατί η αιμομιξία δεν ήταν εξαρχής αμαρτία κι έγινε στη Version 2 του μαγαζιού;

Γιατί η καταγωγή μας από τον πίθηκο ακούγεται ιερόσυλο, ενώ η καταγωγή μας από ένα τσούρμο αιμομίκτες είναι θεϊκό πλάνο;
L' enfer c' est les autres
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Γιατί η αιμομιξία είναι πταίσμα συγκριτικά με το οιδιπόδειο. Αν σκεφτείς ότι είχανε 2 γιούς και καμία κόρη δηλαδή. :dance:
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

tactical,εγώ πάντως δεν ανησυχώ.Εδώ στα φορουμ(ς) το μόνο που φανερώνουμε όλοι από τον εαυτό μας είναι κάποιες αράδες λόγια.Και από αυτά κρινόμαστε όλοι,το ίδιο και ο Πιστός.Οι προθέσεις του καθενός με αφήνουν παγερά αδιάφορο.Το μόνο που βλέπουμε όλοι ο ένας από τον άλλο είναι τα post του.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Μην ανησυχείς.
Καλά σας κάνει όμως και σας δουλεύει, τα θέλει ο κώλος σας.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

tactical έγραψε:Μην ανησυχείς.
Καλά σας κάνει όμως και σας δουλεύει, τα θέλει ο κώλος σας.
εεεμμ...

Πάρε μια βαθιά ανάσα. :D
:O
Απάντηση