Άν έπρεπε να διαλέξετε θεό-θρησκεία τι θα επιλέγατε;

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

The Dark Lord Morgoth,βεβαίως-βεβαίως.Είχε και τα Σίλμαριλ το παιδί.
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Επικουρίδης, αν σε αποκαλούσα έξυπνο, δε θα γκρίνιαζες. Τα κοσμητικά σε ενοχλούν μόνο όταν είναι αρνητικά, και αυτό είναι υποκριτικό. Plus, δε σε αποκάλεσα πχ σκατουλιάρη, το οποίο έχει σαφώς υβριστικό χαρακτήρα (εκτός αν πασαλείφεις τη μούρη σου με σκατά or something, αλλά δεν έχω demonstrated data για κάτι τέτοιο οπότε το αγνοώ ως ενδεχόμενο). Με το να σε αποκαλώ βαρεμένο, σου προσδίδω ένα χαρακτηρισμό που θεωρώ ο ίδιος μέσω της παρατήρησης ότι ισχύει. Όπως εξήγησα ήδη (και το έχεις αγνοήσει δύο φορές so far), είσαι βαρεμένος (αν σε χαλά τόσο πολύ η λέξη, read it as "ελεεινά φανατισμένος") με το θέμα της θρησκείας, επειδή δεν έχεις καθόλου χιούμορ σχετικά με αυτό.

Μου θυμίζεις τους τυπάδες που όταν τους ρωτάς "αν είχες το δικαίωμα να σκοτώσεις έναν άνθρωπο χωρίς καμμία συνέπεια, ποιον θα επέλεγες?" ή "αν ήθελες να αυτοκτονήσεις, ποια μέθοδο θα επέλεγες?", και απαντούν "κανέναν, η ζωή είναι το ανώτατο και αναφαίρετο αγαθό" ή "δε θα αυτοκτονούσα, γιατί αγαπώ τη ζωή μου". Αυτοί οι άνθρωποι είτε είναι βαρεμένοι, είτε είναι ηλίθιοι γιατί αδυνατούν να κατανοήσουν τη θεμελιώδη έννοια του υποθετικού λόγου.

Πέρα από όλα αυτά, το αρχικό σου post έδειχνε ότι δεν είχες διαβάσει προσεκτικά όχι μόνο το thread, αλλά ούτε και το αρχικό post που μάλιστα έκανες και quote. Η Nemertes δε ζήτησε να επιλέξουμε μεταξύ θεών και θρησκείας. Ρώτησε αν έπρεπε να διαλεξουμε κάποιο θεό ή θρησκεία, τι θα προτιμούσαμε. Και δήλωσε ξεκάθαρα ότι η ερώτηση είναι χιουμοριστική και ότι το "κανέναν" δεν είναι αποδεκτή απάντηση. Οπότε ναι, με αυτά τα κριτήρια, το post σου ήταν βλακεία. (Μην το παίρνεις προσωπικά, όμως, όλοι λέμε βλακείες πού και πού.)

Ο φανατισμός σου φαίνεται και στα μετέπειτα posts σου, όπου, αντί να καταλάβεις και από τα άλλα posts που απαντούν χιουμοριστικά ότι δεν κατάλαβες για τι πράγμα μιλάμε και είπες βλακεία, άρχισες να πλέκεις θεωρίες συνομωσίας. Ποιος έχει το αλάθητο?

Ένας αρνητικός χαρακτηρισμός μπορεί κάλλιστα να ειναι τεκμηριωμένος. Το "α, δεν παίζω, βρίζεις" είναι παιδιάστικο επιχείρημα, και είναι ακόμα πιο μικροπρεπές να αγνοείς συστηματικά τα επιχειρήματα των άλλων, κολλώντας σε ένα τεκμηριωμένο χαρακτηρισμό που σε χάλασε. Στο ρατσιστή θα πω "είσαι ρατσιστής", στο φανατισμένο θα πω "είσαι φανατισμένος". Αν δε σου αρέσει να σε αποκαλούν βαρεμένο, να μη φέρεσαι σα βαρεμένος.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

L3o ΧΞΣ έγραψε:The Dark Lord Morgoth,βεβαίως-βεβαίως.Είχε και τα Σίλμαριλ το παιδί.
"Κάθισε τώρα εδώ και κοίτα τους τόπους που το κακό και η απελπισία θα πέσουν πάνω σ' εκείνους που αγαπάς. Τόλμησες να με κοροϊδέψεις και να αμφισβητήσεις τη δύναμη του Μέλκορ, του Αφέντη κάθε μοίρας στην Άρντα. Γι' αυτό θα βλέπεις με τα μάτια μου και θα ακούς με τα αφτιά μου και δε θα μετακινηθείς καθόλου από αυτό το σημείο ώσπου όλα να γίνουν μέρι το πικρό τέλος."

"Μην αμφιβάλλεις για τη δύναμη του Μόργκοθ Μπαούγκλιρ! Δεν τη βλέπεις γραμμένη επάνω μου;"
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

Ευθύμης έγραψε:
L3o ΧΞΣ έγραψε:The Dark Lord Morgoth,βεβαίως-βεβαίως.Είχε και τα Σίλμαριλ το παιδί.
"Κάθισε τώρα εδώ και κοίτα τους τόπους που το κακό και η απελπισία θα πέσουν πάνω σ' εκείνους που αγαπάς. Τόλμησες να με κοροϊδέψεις και να αμφισβητήσεις τη δύναμη του Μέλκορ, του Αφέντη κάθε μοίρας στην Άρντα. Γι' αυτό θα βλέπεις με τα μάτια μου και θα ακούς με τα αφτιά μου και δε θα μετακινηθείς καθόλου από αυτό το σημείο ώσπου όλα να γίνουν μέρι το πικρό τέλος."

"Μην αμφιβάλλεις για τη δύναμη του Μόργκοθ Μπαούγκλιρ! Δεν τη βλέπεις γραμμένη επάνω μου;"
άλλαξα γνώμη
Προσκυνώ
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Επικουρίδης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 12 Ιουν 2010 13:04
Όνομα Ιστότοπου: -Η Δίκη των Θεών
Επικοινωνία:

noxteryn έγραψε:Επικουρίδης, αν σε αποκαλούσα έξυπνο, ……………………………………………………………………………………………………………….
«Σταμάτα τα σοφιστικά σου κηρύγματα. Και στα θετικά κοσμητικά παθαίνω αλλεργία. Επιμένεις ασύστολα να κατρακυλάς. Τώρα μπήκες και στη σκατολαγνεία. Γιατί τόση επιθετικότητα και αμέτρητο θράσος; Ψάξε ποιος ευθύνεται και πρόστρεξε, για θεραπεία».
«Εσύ μου θυμίζεις μια γιαγιά που μεσουρανούσε το 45. Αν γινόσουν ο στόχος της σε πέρναγε από γενεές δεκατέσσαρες, για κανά εξάμηνο. Πολλές φορές οι αρχές του χωριού τη μάλωναν, αλλά αυτή δεν άλλαζε. Εσύ κάνεις υπέρβαση του υποθετικού λόγου, χωρίς κέρδος κέρατα, κατάντησες οχετός, ταύρος αφηνιασμένος. Δεν υπολήπτεσαι τη διαφορετικότητα, ατέλεια ή υπεροχή. Συμπεριφέρεσαι σαν τον ταγματασφαλίτη Σούρλα. Πέρασε από τα παραολύμπια χωριά, το 46, κατά τη διάρκεια του μονόπλευρου εμφύλιου, πριν από τον αμφίπλευρο που τον κήρυξε ο Ζαχαριάδης, με καθυστέρηση 17 μηνών, και κακοποίησε-φόνευσε, βάναυσα, αντιφρονούντας δημοκρατικούς συμπολίτες. Τέτοιες συμμορίες, πάντα συνοδευόμενες από άγγλο αξιωματικό-υπαξιωματικό, έδρασαν καμιά 166αριά που είχαν ως στόχο την πρόκληση ρήξης, με προσχεδιασμένη στρατηγική του αρχιποιμενάρχη Τσόρτσιλ, επικουρούμενος και από τον Στάλιν, με τον οποίο στις 23 Δεκεμβρίου του 1944 χάραξαν τις σφαίρες επιρροής τους. Είχαν ανταλλάξει την αριστερή Ελλάδα με τη δεξιά Πολωνία. Αυτοί είχαν λόγους που μας βύθισαν στον εμφύλιο. Εσύ τι επιδιώκεις; Γιατί δεν σταματάς τη κατρακύλα της βωμολοχίας; Σου θυμίζω, ότι εσύ άρχισες και δε σταματάς, έστω και αν ατόπησα».
«Και εδώ αναλώνεσαι σε άσκοπους και περιττούς διαξιφισμούς. Σου δήλωσα ότι έχω αυτογνωσία και κυρίως ενισχυμένη ευθυκρισία. Πάψε να μου το παίζεις μέντορας.»
«Μη μου μιλάς για φανατισμούς. Εσύ αποτελείς ανάγλυφη φανατική φιγούρα. Το αλάθητο δεν σου επιτρέπει να εκτιμήσεις το χρυσαφένιο της σιωπής και της αποδοχής απόψεων τρίτων»
«Και εδώ συνεχίζεις τις αμπελοφιλοσοφίες σου. Σύνελθε Nox, γιατί έμπλεξες με πρώτης γενιάς απόγονο μαχητών του Πόντου, ενάντια του γενοκτόνου Κεμάλ, δασκάλου του Χίτλερ. Είμαστε ασυμβίβαστοι, με όποιους υβριστές, εν αιθρία που προσβάλουν τη νοημοσύνη μας. Με ποίο δικαίωμα προσπαθείς να πνίξεις το δικαίωμα διατύπωσης ελεύθερα γνώμης και άποψης, σε συνομιλητή σου;». Μα ποιος είσαι, ο νέος θεός που ψάχνουμε στο παρόν νήμα; Μήπως σε ψηφίσαμε, ελεύθερο εξουσιοδοτημένο σκοπευτή που πυροβολεί στο ψαχνό τα μέλη, για υποτιθέμενες παραβατικότητες; Φρενάρισε Nox, να ηρεμήσουμε.»
Δύο κατηγορίες ανθρώπων υπάρχουν: 1. Οι εξουσιαστές και 2. Οι εξουσιαζόμενοι.
Οι πρώτοι φτιάχνουν νόμους και τους παραβιάζουν ατιμώρητα, οι δε δεύτεροι, αναγκαστικά πειθαρχούν, διαφορετικά τιμωρούνται.
Ιστότοπος: "Η Δίκη των θεών" http://janastasiadis.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

:text-threadjacked:
Παρακαλώ να σταματήσετε τις αντιπαραθέσεις άμεσα.
Είστε δύο άνθρωποι τελείως διαφορετικής ηλικίας και χαρακτήρα, και δεν πρόκειται να "συντονιστείτε" ώστε να βρείτε καμμιά άκρη όπως συνεχίζετε.
Όποιος απαντήσει περαιτέρω...
:violence-smack:
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

MariaEvri έγραψε:άλλαξα γνώμη
Προσκυνώ
Έτσι. Embrace the d... ουπς, λάθος ταινία :mrgreen:
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Επικουρίδης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 12 Ιουν 2010 13:04
Όνομα Ιστότοπου: -Η Δίκη των Θεών
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε::text-threadjacked:
Παρακαλώ να σταματήσετε τις αντιπαραθέσεις άμεσα.
Είστε δύο άνθρωποι τελείως διαφορετικής ηλικίας και χαρακτήρα, και δεν πρόκειται να "συντονιστείτε" ώστε να βρείτε καμμιά άκρη όπως συνεχίζετε.
Όποιος απαντήσει περαιτέρω...
:violence-smack:
Αγαπητέ μου,Comte de Toulouse, επιτέλους δόθηκε το σύνθημα να παύσουν τα τύμπανα εμπλοκής-αντιπαράθεσης Nox-Επικουρίδη. Μ΄ άρεσε η παρέμβασή σου και πιο πολύ η μιμιδική απεικόνιση των συνεπειών συνέχισης.
Off Topic
Αλλά ουδέν κακόν αμιγές καλού. Με αφορμή την αντιπαράθεση αυτή, από την οποίαν αποσύρομαι, μας δίδεται η ευκαιρία, να σκεφθούμε την αναγκαιότητα της έναρξης εκπόνησης Κανονισμού Εσωτερικής Λειτουργίας της Ένωσής μας.
Η Ένωση Άθεων πρέπει να πατά σ’ ένα χαλί συλλογικά υφασμένο με περίτεχνη φροντίδα-μεράκι και επιλεγμένα χρώματα-υλικά που θα μας κάνουν υπερήφανους και αποδεκτά ελκυστικούς.
Για τον Επικουρίδη ο Αθεϊσμός δεν είναι επιπόλαια υπόθεση και δεν έχουμε εξασφαλισμένο το απυρόβλητό μας, όπως οι θεϊστές. Τη θεάρεστη παρουσία τους κατοχυρώνουν Συνταγματικά. Η αντιμαχία μας με αυτούς, όσο ειρηνική, νόμιμη και ήπια και αν είναι, ενέχει συνέπειες κοινωνικού, πολιτικού και οικονομικού αποκλεισμού. Αποτελεί μια διαχρονική ιστορική παράδοση έντονης και σκληρής αντιπαράθεσης. Και αντιλαμβάνομαι τις επιφυλάξεις συνομοϊδεατών μας που βιοπορίζονται στον δημόσιο τομέα.
Κάποιοι, όμως θα τραβήξουν μπροστά και θα συγκεντρώσουν τα καταιγιστικά φιλοθεϊκά πυρά. Γιατί ο δρόμος της Αθεΐας δεν περπατιέται, χωρίς κινδύνους ορατούς τε και αοράτους. Με τέτοιους κινδύνους αφανίστηκε η αντιορφική και δημοκρατική Σύβαρις από τον ορφικό και αριστοκρατικό Κρότωνα του Πυθαγόρα το 510 π. Χ. Στην εικονομαχία έγινε το έλα να ιδείς. Χριστιανοί, λένε, ότι δολοφόνησαν τον Ιουλιανό τον ανεξίθρησκο φιλόσοφο και αυτοκράτορα.
Για το στρατόπεδο της αρχαιοχριστιανικής Συριακής Σκυθούπολης, στο οποίο έσυραν και αφάνισαν εκατομμύρια εθνικούς οι Θεοδοσιανοί αρχιερείς, τι δεν μπορούμε να πούμε; Αναφέρω ακόμα τους δύο χιλιάδες ροπαλοφόρους του μετέπειτα μητροπολίτη Νείκονος του «Μετανοείτε» που επί του ασφαλούς, κάτω από τα άγρια ασκέρια του βάρβαρου χριστιανού Αλάριχου ολοκλήρωνε τις σφαγές των προστατών του, με κρανιοθραύσεις απίστων ειδωλολατρών. Μ’ όλα αυτά, άλλα πουν δεν έχουμε την ευχέρεια, να πούμε τώρα και με τις Οικουμενικές Συνόδους από αυτοκράτορες και επισκόπους οργάνωσαν τη λειτουργική και κατήχηση και καταδυναστεύουν λαούς και ποίμνια. Ας μας συγχωρούν κάποιοι που ακούν γνωστά πράγματα, αλλά πρέπει να θυμηθούμε ότι η επανάληψη χαράσσει στη μνήμη μας τις, όποιες κατακρεουργήσεις, σε βάρος της ζωής και των ελπίδων της νέας γενιάς μας. Επί πλέον πρέπει να κωδικοποιήσουμε και να καταγγείλουμε, όλα τα κοινωνικά ατοπήματα αυτών που τα πράττουν και μένουν στο απυρόβλητο της ατιμωρησίας.
Πάντως σε κάθε περίπτωση, προτείνω, έχοντας υπ’ όψη μας, τις ενδεχόμενες περιπλοκές, με τη ζωή και τη δράση των μελών της Ένωσης, να συνθέσουμε ένα Κανονισμό Εσωτερικής Λειτουργίας και αφού τον ολοκληρώσουμε να προσαρμόσουμε το καταστατικό, σε μια Γενική Συνέλευση. Συνήθως γίνεται το αντίθετο, σύμφωνα με το καταστατικό πατρονάρουμε τους Κ. Ε. Λ
ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΡΙΑΣ: μαρκάρισα το προηγούμενο κείμενο ως offtopic.
Δύο κατηγορίες ανθρώπων υπάρχουν: 1. Οι εξουσιαστές και 2. Οι εξουσιαζόμενοι.
Οι πρώτοι φτιάχνουν νόμους και τους παραβιάζουν ατιμώρητα, οι δε δεύτεροι, αναγκαστικά πειθαρχούν, διαφορετικά τιμωρούνται.
Ιστότοπος: "Η Δίκη των θεών" http://janastasiadis.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Επικουρίδης έγραψε:Αλλά ουδέν κακόν αμιγές καλού. Με αφορμή την αντιπαράθεση αυτή, από την οποίαν αποσύρομαι, μας δίδεται η ευκαιρία, να σκεφθούμε την αναγκαιότητα της έναρξης εκπόνησης Κανονισμού Εσωτερικής Λειτουργίας της Ένωσής μας.
Αν δεν σου αρκεί το καταστατικό, μπορείς να προτείνεις κάτι τέτοιο. Δεν είναι όμως εδώ ο κατάλληλος τόπος για αυτό, πρέπει να το κάνεις στον χώρο της Ενωσης Αθέων.
Επικουρίδης έγραψε:Κάποιοι, όμως θα τραβήξουν μπροστά και θα συγκεντρώσουν τα καταιγιστικά φιλοθεϊκά πυρά. Γιατί ο δρόμος της Αθεΐας δεν περπατιέται, χωρίς κινδύνους ορατούς τε και αοράτους. Με τέτοιους κινδύνους αφανίστηκε η αντιορφική και δημοκρατική Σύβαρις από τον ορφικό και αριστοκρατικό Κρότωνα του Πυθαγόρα το 510 π. Χ.
Η ανάλυση είναι ελλειπής. :hand: Ξέχασες να αναφέρεις την Τσακώνα και την Μαλακάσα (όπου έγινε το ίδιο).
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
madmen60
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 29 Αύγ 2010 02:30
Όνομα Ιστότοπου: -

τελικά το θεματάκι χάθηκε μέσα στις αντιπαραθέσεις!
Νομίζω είχε σαν ερώτηση την χιουμοριστική μας απάντηση στο: Αν έπρεπε να διαλέξετε θεό-θρησκεία τι θα επιλέγατε;
Και δεν χρειάζεται να σκεφτούμε πολλή ότι αφού η ερώτηση απευθύνεται σε άθεους, δεν χρειαζόμαστε από κανένα σωτηρία από τον κακό δρόμο τις πίστης :!:
Οπότε αν τώρα εγώ πω ότι υποθετικά θα πίστευα στην -μεγάλη θεϊκή μπουγάτσα της Θεσσαλονίκης - η στο -θεϊκό τσίπουρο Βόλου- ελπίζω να μην μου παραθέσετε τα προβλήματα όσων κατέπεσαν σε αυτήν την πίστη (σαμπρέλα γύρω από την μέση :animals-pig:, απλανές βλέμμα :obscene-drinkingdrunk:κλπ) και να μήν αρχίσουν κάποιοι αιρετικοί να μου αναφέρουν ότι το Τιρνάβου είναι Θεϊκότερο η των Σερρών υπερύψιστο γιατί με κάτι τέτοια θα φθάσουμε στις μπουγατσο-τσιπουρο-μαχίες και μας βλέπω μετά να τρέχουμε σε διαιτολόγους. :D
Lacidar
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 30 Αύγ 2010 11:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Bruce Campbell
Evil dead, Θεός!

αλλά στην πραγματικότητα, θα προτιμούσα μια φυσιοκεντρική σαμανιστικο-ανιμιστική θρησκεία, κάτι στο στυλ του πάτροκλου, τι να τα λέω αφού τα είπε εξάλλου καλύτερα από οτι θα τα έλεγα εγώ.
Άβαταρ μέλους
cafeeine
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: 06 Απρ 2009 16:15
Όνομα Ιστότοπου: Confused Cogitations
Τοποθεσία: Montreal (for now...)
Επικοινωνία:

Προσωπικά θα διαλεγα τον Om, απο το Small Gods του Terry Pratchett:
1) Σα θεος, έχει περάσει πολλά και έχει καλές ιστορίες να λέει
2) Είναι πολύ laid-back (τουλάχιστον στο τέλος του βιβλίου)
3) Το όνομά του είναι ότι πρεπει για να φωνάζεις εν ώρα οργασμού (Με βάση αυτό το κριτήριο, ενδεχομένως να έχω συναντήσει μερικές πιστές Ομνιανες :oops: )
"If you believe in forever, then life is just a one night stand,
If there's a rock 'n' roll heaven, well you know they've got a hell of a band."
Or not;)
(Righteous Brothers)
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

cafeeine έγραψε:Προσωπικά θα διαλεγα τον Om, απο το Small Gods του Terry Pratchett:
1) Σα θεος, έχει περάσει πολλά και έχει καλές ιστορίες να λέει
2) Είναι πολύ laid-back (τουλάχιστον στο τέλος του βιβλίου)
3) Το όνομά του είναι ότι πρεπει για να φωνάζεις εν ώρα οργασμού (Με βάση αυτό το κριτήριο, ενδεχομένως να έχω συναντήσει μερικές πιστές Ομνιανες :oops: )
LOL! Το καλύτερο Discworld βιβλίο κατά την γνώμη μoυ!
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
Nemertes
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 08 Αύγ 2010 11:29
Όνομα Ιστότοπου: η Νημερτής
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

noxteryn έγραψε:Επικουρίδης, τη Nemertes δεν τη συμπαθώ καθόλου, τη βρίσκω σπαστική attention whore και η συνεχής περιαυτολογία της μου τη δίνει
Εγώ τώρα αυτό που μόλις πήρα πρέφα -μια και έψαχνα την προσοχή άλλων σε άλλα μονοπάτια αφού την δική σας δεν μπορώ να την αποσπάσω- θα έπρεπε να το σχολιάσω και να ζητήσω τον λόγο από τον nox για την προσβολή κλπ κλπ, αλλά ήδη βλέπω έχει αναφερθεί το όνομά μου κανένα εκατομμύριο φορές επί ματέΟ στα ποστ σας, οπότε είναι σαφές ότι κάπου στο τέλος των επιλογών σας για θεούς βρίσκομαι και εγώ. Οπότε ο nox για άλλη μια φορά έχει δίκιο. :band-singer:
Έχετε κάθε δικαίωμα να προσκυνάτε την παναγία, να δοξολογείτε τον χριστό και να περιμένετε… Εμπρός λοιπόν πέστε στα γόνατα, συρθείτε στα πατώματα… Ίσως εσάς σας ακούσουν, γιατί φαίνεται οι άλλοι δεν έκαναν αρκετές μετάνοιες…

Τελικά είμαι πολύ περήφανη για άλλη μια φορά. Δεν ξέρω τι κάνει ο δικός μου θεός, αλλά τουλάχιστον, δεν είναι ζήτουλας…
Άβαταρ μέλους
Τρύφων Σπιουνέας
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 11 Σεπ 2010 22:26
Όνομα Ιστότοπου: -

The Tao of Programming

Thus spake the master programmer:
"After three days without programming, life becomes meaningless.''

Γένεσης :

The Tao gave birth to machine language. Machine language gave birth to the assembler.
The assembler gave birth to the compiler. Now there are ten thousand languages.
Each language has its purpose, however humble. Each language expresses the Yin and Yang of software. Each language has its place within the Tao.
But do not program in COBOL if you can avoid it.

Φιλοσοφία του Tao :

The highest sounds are hardest to hear.
Going forward is a way to retreat.
Great talent shows itself late in life.
Even a perfect program still has bugs.
Θα σας δείξω εγώ!
Θα δείτε τι θα πάθετε!
ThanZerv
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 17 Ιουν 2009 12:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Τρύφων Σπιουνέας έγραψε:The Tao of Programming

Thus spake the master programmer:
"After three days without programming, life becomes meaningless.''

Γένεσης :

The Tao gave birth to machine language. Machine language gave birth to the assembler.
The assembler gave birth to the compiler. Now there are ten thousand languages.
Each language has its purpose, however humble. Each language expresses the Yin and Yang of software. Each language has its place within the Tao.
But do not program in COBOL if you can avoid it.

Φιλοσοφία του Tao :

The highest sounds are hardest to hear.
Going forward is a way to retreat.
Great talent shows itself late in life.
Even a perfect program still has bugs.

Προσκυνώ!!!! :pray: :clap:

Πως δεν είχα συναντήσει την αποκάλυψη ως τώρα. Και ο χαζός πίστευα ότι η μόνη Βίβλος ήταν τον εγχειρίδιο της C των Kernighan και Ritchie! :oops:
Άβαταρ μέλους
madmen60
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 29 Αύγ 2010 02:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Συγνώμη! Helooooo everyone! 8-) το θεματάκι είναι χαβαλέ οκεϋ :?: νομίζω ότι κατάντησε στίβος μάχης, :angry-argument: και έδρα πανεπιστημίου, εντάξει παιδιά το καταλάβαμε είστε όλοι πολλή μορφωμένοι, και δεν σηκώνεται και πολλά! :clap: μπορείτε τώρα να χαβαλεδιάσετε λιγάκι? : brrr :
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Off Topic
Επικουρίδης έγραψε:Με αφορμή την αντιπαράθεση αυτή, από την οποίαν αποσύρομαι, μας δίδεται η ευκαιρία, να σκεφθούμε την αναγκαιότητα της έναρξης εκπόνησης Κανονισμού Εσωτερικής Λειτουργίας της Ένωσής μας.
Η Ένωση Άθεων [....]
Επικουρίδη, ο χώρος όπου γίνεται η παρούσα συζήτηση είναι δημόσιος χώρος συζήτησης, δεν είναι χώρος της Ένωσης, και η Ένωση δεν έχει αρμοδιότητα ρύθμισης του τροπου λειτουργίας του.

Το φόρουμ Αθεϊα, όπως μπορείτε να δείτε στην ανάρτηση ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ, δημιουργήθηκε από την ομάδα Αθεϊα η οποία και το διαχειρίζεται. Μέλη της ομάδας Αθεϊα δημιούργησαν και την Ένωση Άθεων, οι συζητήσεις της οποίας φιλοξενούνται σε ειδικό χώρο του φόρουμ, ανοικτό μόνο στα μέλη της Ένωσης.

Αλλά η διαχείριση του συνόλου του φόρουμ παραμένει στην αρμοδιότητα της ομάδας Αθεΐα και όχι της Ένωσης Άθεων.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:
Σόρυ που σας το χαλάω αλλά ο Δίας είναι πλανήτης
Ρε γαμώτο αποφασίστε επιτέλους!Τη μιά διατραπεζικό σύστημα συναλλαγών,την άλλη σύστημα περιπολιών της αστυνομίας,τώρα ακούω ότι είναι και πλανήτης!Έχω μπερδευτεί άσχημα.
:lol: :lol: :lol: :clap: :clap: :clap: Απλά ξεκαρδιστικός :!: :!: :!:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ηλίθια η διαδικασία, δε λέω, κι εντελώς χαβαλέ (ασχέτως αν ξεφύγανε κάποιοι).
1. Αν ήθελα low profile, ήπια μη θεϊστική θρησκεία, η οποία είναι και λίγο in με διάφορους αστέρες να την ασπάζονται από καιρούς εις καιρόν, θα έλεγα Βουδισμό.
2. Αν ήθελα νά 'μαι νταβάς, νά 'χω καμιά δεκαριά γυναίκες κι όταν πεθάνω να πάω κάπου που να ρέει το μέλι και το γάλα και να με περιτριγυρίζουν τα ουρί, ισλάμ.
3. Αν επιθυμούσα μια απόλυτα φυσιολατρική θρησκεία, θα διάλεγα την ινδιάνικη (μανιτού).
4. Αν έκλινα προς κάποια φανταστική θρησκεία (οι μεγάλοι παλιοί απορρίπτονται άμεσα, φόβος και τρόμος) θα πήγαινα προς τα βιβλία του Τόλκιν.
5. Όμως, κακά τα ψέματα, για τους απανταχού έλληνες η θρησκεία σαφώς και θα ήταν μόνο μία: το δωδεκάθεο (μάλιστα φανταζόμουν ότι σ' αυτό τουλάχιστον το forum οι περισσότεροι προς τα εδώ θα καταλήγανε). Γιατί:
α. Είναι αμιγώς και μεγαλόπρεπα ΕΛΛΗΝΙΚΗ.
β. Είναι καθ' εαυτού φυσιολατρική.
γ. Οι θεοί της είναι 100 % καθ' εικόνα και ομοίωσή μας (αυτό δηλαδή που όλοι οι άλλοι ντρέπονται να παραδεχτούνε, και γι' αυτό ακριβώς τεχνιέντως το αντέστρεψαν).
δ. Όπως προειπώθηκε, οι άρρενες είναι γαμιάδες και οι θεές ΘΕΕΣ.
ε. Δεν έχουνε κανένα απολύτως πρόβλημα ν' αναμιχθούν με τους θνητούς, να συνευρεθούν μαζί τους (κι αν σου κάτσει;) και να τους κάνουνε κι αυτούς άμα λάχει ημίθεους.
στ. Τους τα χώνει ο κάθε Αριστοφάνης στα ίσια και δημόσια, και παρόλα αυτά δεν κουνιέται φύλλο.
ζ. Μπορείς άνετα να τους αντιμετωπίσεις και να τους πολεμήσεις, να τους πληγώσεις (ακόμη και να σκοτώσεις, ενδεχομένως, αν κατάλαβα καλά το όλο κείμενο και τη φιλοσοφία), όπως γίνεται ξεκάθαρο στην Ιλιάδα.
η. Είναι θρησκεία έμπνευσης, καλλιέργειας και τεχνών, με τους ίδιους της τους θεούς πρωτοστάτες (Απόλλωνας, μούσες κ.λπ.).
θ. Δε σε πρήζουν με μαλακίες του στυλ "δέκα εντολές" και τα συναφή, αντίθετα κάνουν κι οι ίδιοι οι θεοί ένα σωρό μαλακίες (ό,τι τους καπνίσει, δηλαδή, π.χ. κλέβουν την Ελένη, τη δίνουν στον Πάρη κι αρχίζουν και κάνα πόλεμο ν' ανάβουν τα αίματα).
ι. Είναι οι γνήσιοι πατέρες των σημερινών πολιτικών (π.χ ο Περσέας μπορεί να θύμωσε τη Θέτιδα, είχε όμως καλύτερο βίσμα, βλέπε Δίας, και στο τέλος την έβγαλε καθαρή).
ια. Ακόμα κι αυτοί υπακούνε σε κανόνες που δεν έχουνε θέσει οι ίδιοι (όχι Γιάννης κερνάει - Γιάννης πίνει), π.χ. στην ύφανση του πεπρωμένου από τις μοίρες.
:obscene-drinkingchug: Πλάκα είχε...
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Απάντηση