Αφοπλιστικά ερωτήματα προς πιστούς

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

SinneR έγραψε:ακόμα και σε σχέση με άλλα θρησκεύματα η θέση της γυναίκας στα χριστιανικά κράτη είναι σαφώς καλήτερη.
Τώρα ειλικρινά, εσείς οι γυναίκες, μετά απ' αυτό δεν αισθάνεστε καλύτερα; Δε σας έφυγε ένα βάρος; Δε νιώθετε ξαφνικά "δούλες" του θεού;
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Νομίζω οτι η καλύτερη θέση της γυναίκας είναι περισσότερο αποτέλεσμα της δυτικής κοινωνίας παρά των θρησκευτικών βιβλίων γιατί & στα δικά μας θρησκευτικά βιβλία μια χαρα για λιθοβολισμούς (ανα περίπτωση) μιλάει...
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

SinneR έγραψε:και υπάρχει και η ευτηχία του να έχεις βρεί τον θεό.
την αξία της τελευταίας δυστηχώς δέν έχετε βιώσει και για αυτό δέν την εκτιμάτε.
Ευχαριστώ, θεέ μου :pray:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
SinneR
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 16:38
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:Νομίζω οτι η καλύτερη θέση της γυναίκας είναι περισσότερο αποτέλεσμα της δυτικής κοινωνίας παρά των θρησκευτικών βιβλίων γιατί & στα δικά μας θρησκευτικά βιβλία μια χαρα για λιθοβολισμούς (ανα περίπτωση) μιλάει...
προφανώς και καταλαβαίνω οτι έχεις άγνοια για τις γραφές.
ο λιθοβολισμός αποτράπηκε απο τον ιησού και μαλλιστα δίδαξε, ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτο.
επομένως δέν υπάρχει στίρηξη του λιθοβολισμού αλλα καταδίκη του.
Science without religion is lame, religion without science is blind
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

η Π.Δ δεν εξακολουθεί να είναι κομμάτι των γραφών; ο χριστός είπε πουθενά «ξεχάστε την»;
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

apeleytheros έγραψε:η Π.Δ δεν εξακολουθεί να είναι κομμάτι των γραφών; ο χριστός είπε πουθενά «ξεχάστε την»;
Να συμπληρώσω. Όχι μόνο δεν είπε «ξεχάστε την», αλλά είπε το ακριβώς αντίθετο:
Jesus believed that the Old Testament was divinely inspired, the veritable Word of God. He said, "The Scripture cannot be broken" (John 10:35). He referred to Scripture as "the commandment of God" (Matthew 15:3) and as the "Word of God" (Matthew 15:6). He also indicated that it was indestructible: "Until Heaven and earth pass away, not the smallest letter or stroke shall pass away from the law, until all is accomplished" (Matthew 5:18). Notice that he mentions even the words and letters!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Το είπα κι εδώ και επιμένω κιεδώ ότι, όπως παραδέχονται κι οι ίδιοι από μόνοι τους: "Για την Εκκλησία τυχόν παραμερισμός της Παλαιάς Διαθήκης θα συμπαρασύρει αυτόματα και την απόρριψη της Καινής..." Πάρτε το επιτέλους απόφαση (πιστοί, λύκοι και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις): Δεν μπορείτε με κανέναν τρόπο να την αποτινάξετε από πάνω σας, οπότε μπορούμε άνετα σε κάθε μας αντιπαράθεση να σας την τρίβουμε στη μάπα.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

SinneR έγραψε:αν ο θεός πραγματοποιούσε όλες τις προσευχές, τότε θα γινόταν ένα χάος.
Ευτυχώς που πραγματοποιεί μόνο συγκεκριμένες και υπάρχει... τάξη :clap:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

SinneR έγραψε:το να βοηθήσει ο θεός όλους τους αρρώστους θα είχε ως αποτέλεσμα να μην πεθαίνει κανείς
Εμ, βέβαια, ή βάζουμε κανόνες ή δε βάζουμε. Τώρα το "φιλαράκι" ο Λάζαρος ήταν απλά βίσμα (κοινώς, είχε "υψηλές" γνωριμίες).
SinneR έγραψε:ο θάνατος όμως είναι στοιχείο αυτής της ζωής. είναι άσχημο για εμάς να πεθαίνει κάποιος, αλλά ο θάνατος ο σωματικός δίνει την θέση του στην πνευματική ζωή.
είναι μια φυσική διαδικασία που πρέπει να γίνει.
Και ποιος το όρισε ως στοιχείο της ζωής, κατά τη γνώμη σου; Και για ποιο λόγο; Λόγω, μήπως, του προπατορικού αμαρτήματος; Έκανε, δηλαδή, τη μαλακία ο Αδάμ και η Εύα, και πρέπει, λέει, να την πληρώσουν όοοοοοοοολοι οι απόγονοί τους. Τι σοφία! Τι λογική! Τι δικαιοσύνη (τύφλα νά 'χει ο Σολομώντας-άλλο τέρας δικαιοσύνης κι αυτός). Ανατριχιαστικό! Σε ποιο, ρε συ, σύγχρονο (ή, ακόμα, και μεσαιωνικό) ποινικό δίκαιο μεταφέρονται οι ποινές στις επόμενες γενιές; Τα παιδιά σας γεννιούνται αμαρτωλά :!: :!: :!: και πρέπει από μωρά να πηγαίνουν να κοινωνήσουν :!: :!: :!: Ευτυχώς, τουλάχιστον σ' έκοψε εσένα να 'ρθεις από δω, να γνωρίσεις ανθρώπους πραγματικά αναμάρτητους. Την ευχή μας :mrgreen:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

SinneR έγραψε:με τόση πλύση εγκεφάλου που δέχτηκα
Ωραία. Αυτός διάβασε για καμιά-δυο ώρες πέντε απαντήσεις και δέχτηκε τόοοοοοση πλύση εγκεφάλου. :violence-shootself: :obscene-drinkingdrunk: Εμείς που τ' ακούμε μια ολόκληρη ζωή, δηλαδή για χρόνια και χρόνια και χρόνια; Ε, όχι, δεν μπορεί να υπάρχει θεός (και να τ' ανέχεται αυτά).
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
SinneR
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 16:38
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho βλέπω οτι χρησιμοποιείς ένα ύφος που βγάζει μια σκληρή προσπάθεια να ''μου την πεις'' τόσο που καταλήγει σε ειρωνεία.

για όλα υπάρχει μια απάντηση, όταν έρθει κάτι νέο καταργεί το παλαιό. ο Ιησούς κατήργησε τον παλαιό κόσμο, και όλα αυτά που τον χαρακτήριζαν όπως οι λιθοβολισμοί η λογική της ανταπόδοσης του κακού κτλ.
άν νομίζεις οτι με την παλαιά διαθήκη θα καταρρίψεις την πίστη όσων πιστεύουν στην καινή, δέν νομίζω να έχει βάση.
άλλωστε άν η παλαιά διαθήκη και ο παλαιός κόσμος ήταν σύμφωνος με το θέλημα του θεού, τότε δέν θα υπήρχε λόγος ενανθρώπησης του λόγου.
Science without religion is lame, religion without science is blind
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

SinneR έγραψε:tasos_didymoteicho βλέπω οτι χρησιμοποιείς ένα ύφος που βγάζει μια σκληρή προσπάθεια να ''μου την πεις'' τόσο που καταλήγει σε ειρωνεία.
Κατ' αρχάς διαβάζω ένα τεράστιο λήμμα 30 σελίδων και συνεπώς είμαι εκ των πραγμάτων αναγκασμένος ν' απαντώ κομμάτι κομμάτι, αλλιώς είναι αδύνατο να θυμάμαι τι γράφεται. Κι αν θεωρείς ότι σου "τη λέω", join the club. Εγώ την ακούω, όπως έγραψα, μια ολόκληρη ζωή από τους ομοθρήσκους σου κι εξαιτίας της επικρατούσας θρησκείας σας υποχρεώνομαι, άθελά μου πάντα, να συμμετέχω πολλές φορές κατ' έτος σε τελετές, ναούς κ.λπ. Εσένα και τους ομοθρήσκους σου σας έχουνε ποτέ υποχρεώσει αλλόθρησκοι να κάνετε κάτι χωρίς τη θέλησή σας; Διώχθηκες ποτέ από κανέναν; Ναι, μου έγινε και αυτό. Υποχρέωσαν το παιδί σου ή τ' ανήψι σου να κατηχηθεί μέσω της δημόσιας παιδείας την οποία εσύ πληρώνεις σε άλλα, ξένα για σένα δόγματα; Ο κατάλογος σ' αυτού του είδους τις συγκρίσεις είναι πολύ μακρύς και προς ώρας τον τερματίζω...
SinneR έγραψε:για όλα υπάρχει μια απάντηση
Ωραία, αλλά εσύ ως τώρα δεν έχεις δώσει καμία, ούτε σε μένα ούτε και σε κανέναν άλλον. Γιατί ο συμπαντικός θεός να επιλέγει ΕΝΑΝ αγαπητό λαό; Γιατί σ' αυτόν τον λαό να τάζει ένα συγκεκριμένο χώρο; Γιατί να συνάπτει συμφωνίες και γιατί μόνο με αυτόν; Γιατί να πλάθει ένα ολόκληρο απέραντο σύμπαν απείρου χώρου, άπειρων πλανητών, γαλαξιών κ.λπ. και γιατί να το κάνει αυτό προ δεκατεσσάρων δισ. ετών με μόνο σκοπό να δημιουργήσει ΕΝΑΝ μόλις πλανήτη με ζωή και να τοποθετήσει σ' αυτόν το μεγαλούργημά του (βλ. άνθρωπος) για μόλις μερικές χιλιάδες χρόνια; Θα μπορούσε να φτιάξει κάλλιστα μόνο τη γη, τον ήλιο και το φεγγάρι προ μερικών χιλιάδων ετών. Η κυριαρχία των δεινοσαύρων για εκατομμύρια χρόνια τι εξυπηρετούσε; Τοποθέτησε για λίγο τον εαυτό σου στη θέση του κι αναρωτήσου ευλόγως τι θα έκανες εσύ στη θέση του. Για μένα (ίσως και για πολλούς εδώ μέσα) τίποτε απ' τα παραπάνω δεν έχει λογική βάση. Κι αυτά τα παραθέτω, όπως και όλα όσα έχω ποστάρει ως τώρα απλώς ενδεικτικά. Τα ερωτήματα είναι αμέτρητα και καθένα τους γεννά δεκάδες άλλα, σα μια τεράστια λερναία ύδρα. Όσο για τη γενική λογική των όποιων (θεωρείτε) θαυμάτων είναι άλλο ένα απέραντο μυστήριο. Γίνονται; Ναι; Γιατί αυτά και όχι άλλα; Γιατί κάποιοι και κάποτε εισακούγονται και γιατί άλλοι ή/και άλλοτε όχι; Άνοιξε την ερυθρά θάλασσα στη μέση για το Μωυσή και άλλα τέτοια. Και γιατί δεν τους διακτίνιζε κατ' ευθείαν στη Χαναάν, εξαϋλώνοντας ταυτόχρονα και όλους τους "εχθρούς τους" ώστε κατ' ευθείαν κι αυτοστιγμής να εγκατασταθούν εκεί κι ούτε γάτα ούτε ζημιά, ούτε ταλαιπωρίες, σαράντα χρόνια στην έρημα, μάχες κ.λπ. κ.λπ. Θεός είναι, ό,τι θέλει κάνει. Γιατί οι οικ. σύνοδοι διάλεξαν αυτά τα κείμενα κι ευαγγέλια και όχι κάποια άλλα; Γιατί τόση "αγάπη" των πατέρων της εκκλησίας σας για την ελλάδα και τον ελληνισμό; Γιατί, γιατί, γιατί, γιατί, γιατί, γιατί, γιατί, γιατί...; Παληκάρι μου καλό, δυστυχώς πουθενά και σε τίποτα απ' όλα αυτά δεν υπάρχει το ελάχιστο έστω ψήγμα λογικής ακολουθίας. Παραδεχτείτε το: Η λογική δεν είναι το φόρτε της (όποιας) θρησκείας. Χάσματα, σφάλματα, παράδοξα, παράλογα, αντιφάσεις, ανακολουθίες, κενά, μπαλώματα, κ.λπ. κ.λπ. Σας έχουμε πολιορκήσει όλοι εδώ μέσα "αλλ' ανάσαση καμιά". Περιμένουμε κι ελπίζουμε...
Ορθόδοξος έγραψε:δεν είναι δυνατόν τώρα να καθόμαστε να αποδείξουμε και τα αυτονόητα
Ρε πού στην ευχή τα βλέπουνε μερικοί τα αυτονόητα, τα ευνόητα, όσα εξυπακούονται, τα αυταπόδεικτα κ.ο.κ.; Τελικά είμαι ηλίθιος. Ίσως θα 'πρεπε ν' αλλάξω και αντίστοιχα το όνομά μου στο νετ. Αλλά τουλάχιστον αυτό με καθιστά ευτυχισμένο (μακάριο), έτσι; Τι λες σιννερ;
Off Topic
Abatjour έγραψε:τυγχάνει να είμαι φοιτήτρια Νομικής
Ισχύει, τότε, και για σένα αυτό που έγραψα στην αμόρφωτη: "Γιατί μ' αφήνετε μόνο στο θέμα [θρησκευτικός όρκος] να το παίζω ειδήμων;"
Off Topic
Ιοκάστη έγραψε:αν κάνω κάποτε παιδιά θα δίνω και σ’ αυτά (και θα έχω πολλά να τους εξηγήσω για το χάλι του κόσμου που επέλεξα να τα φέρω)
Ειλικρινά, φιλενάδα, κι εμείς γι' αυτόν ακριβώς το λόγο αρχικά δε θέλαμε παιδιά, τεκνοποιήσαμε τελικά μετά από 5 χρόνια γάμου (έχουμε αποκλείσει την απόκτηση δεύτερου παιδιού) κι ακόμα και τώρα έχω αμφιβολίες αν πράξαμε σωστά.
Off Topic
anapiRia έγραψε:εδώ είμαστε για να συζητήσουμε και αν ακούσουμε απόψεις, όχι για να βρούμε φίλους.
Δε θα 'λεγα όχι και στο δεύτερο...
SinneR έγραψε:το ερώτημα πώς έγινε ο κόσμος, δημιουργεί το ερώτημα γιατί έγινε ο κόσμος.
η αθειστική άποψη λέει οτι ο κόσμος έγινε κάποτε απο το τίποτα, και ολα υπάρχουν έτσι απλά χωρίς κάποιο νόημα ύπαρξης.
δηλαδή όλος ο κόσμος δέν εμπεριέχει κανένα νόημα, κανέναν προορισμό.
Αν αντίθετα, φίλε, υιοθετήσουμε την (παράλογη για μένα) ιδέα ότι όλα αυτά γίνανε μόνο και μόνο για το είδος μας, για να κυριαρχήσουμε εμείς, θα μπορούσε άνετα να υποστηρίξει κάποιος τρίτος ότι έχουμε τεράστια ιδέα για τον εαυτό μας. Δηλαδή υποστηρίζετε ότι θα έρθει η δεύτερη παρουσία, εμείς θα χωριστούμε στα δύο (έστω και με υποδιαιρέσεις καθενός απ' αυτά τα δύο, δεν έχω ιδέα, δε μ' ενδιαφέρει εξάλλου), θα υπάρξει ο παράδεισος και η κόλαση, δύο δηλαδή ιδεατοί κόσμοι, και μετά τι; Ο κόσμος (σύμπαν) που είχε δημιουργηθεί, που γνωρίζουμε, αναγνωρίζουμε και κατανοούμε (όσο τέλος πάντων μπορούμε) θα σβήσει εξ' ολοκλήρου ως δια μαγείας; Τα πάντα θα εξαφανιστούν; (Τελικά όντως έχουμε πάαααααααρα πολύ μεγάλη ιδέα για το είδος μας)
Γιατί στο κάτω κάτω ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχει "ένα νόημα" ή/και "ένας προορισμός" ντε και καλά; Είναι must; Ο θεός γιατί έγινε; Θα μου απαντήσεις "δεν έγινε, ήταν". Τότε σου ανταπαντώ και γω με την ίδια ακριβώς φιλοσοφία, νοοτροπία και τρόπο σκέψης ότι και το σύμπαν (κόσμος) δεν έγινε, ήταν. Διακρίνεις την ομοιομορφία και τον παραλογισμό; Ή ενδεχομένως να με πυροβολήσουν κι οι υπόλοιποι ότι το σύμπαν δεν ήταν. Εννοώ αυτό το οποίο ήταν όταν τέλος πάντων ξεκίνησε, πριν από 14 δισ. χρόνια, ό,τι κι αν θεωρηθεί ότι ήταν αυτό.
Υ.Γ. Συγχαρητήρια, σίννερ. Μόλις διατύπωσες το πρώτο σου "γιατί". Είσαι σχεδόν, εν δυνάμει, άθεος... :D :whistle: :dance: (Άνευ παρεξήγησης, πάντα. Πλάκα κάνουμε (και μόνο).
Γιατρος Του Ικα έγραψε:δεν έχουν καν ιδέα αν υπάρχει ο θεός,πόσο μάλλον αν είναι υπερφυσικός,υπερδιαστατικός,υπέρχρονος ή υπερπριζουνίκ μαρινόπουλος.
:lol: :lol: :clap: :clap:
SinneR έγραψε:Ποιος ο λόγος όλων αυτών αν όλα είναι τόσο μάταια;
Το ξαναλέω, είστε για κάποιον πραγματικά ανεξήγητο/αδιευκρίνιστο λόγο πεπεισμένοι ότι όλα γίνονται για τον άνθρωπο. Τι είναι αυτό που τέλος πάντων σας οδηγεί σ' αυτό το εντελώς αυθαίρετο συμπέρασμα; Γιατί όλα να έχουν αφετηρία και τέρμα εμάς; Υπάρχει τεράστιος αριθμός ζωντανών οργανισμών στον πλανήτη μας (και κανείς δεν ξέρει για οπουδήποτε αλλού στο σύμπαν) για τους οποίους πολύ απλά δεχόμαστε ότι πεθαίνουν χωρίς να πάνε πουθενά. Είμαστε ένα ακόμη θηλαστικό. Το ότι έχουμε νόηση, συνείδηση, λόγο και σκέψη για ποιο λόγο πρέπει να μας διαφοροποιεί ως προς τους υπόλοιπους; Το ότι κατανοούμε το θάνατο δε σημαίνει ότι και πρέπει να εξαιρεθούμε απ' αυτόν. Δεν είναι τηλεπαιχνίδι, στο οποίο η κατανόηση επιβραβεύεται.
Τι εννοείς "μάταια"; Επιμένεις διαρκώς στο λόγο, την αιτία, το σκοπό. ΟΧΙ, δεν υπάρχει τίποτα απ' αυτά με τον τρόπο που τα εννοείς. Εξυπηρετούμε τον ίδιο λόγο και σκοπό που εξυπηρετούν τα μυρμήγκια, οι κατσαρίδες, τα γελάδια, οι οξιές, τα γιασεμιά κ.ο.κ. Είμαστε ένας ακόμα (απειροελάχιστος) κρίκος της αλυσίδας. Το σύμπαν, ο κόσμος, η γη, η φύση, ίσως και η ζωή προϋπήρχαν πολύ πριν από μας και θα υπάρχουν μάλλον και για πολύ μετά από μας. End of story.
SinneR έγραψε:Και σε ατομικό επίπεδο ακόμα, όλοι έχουμε ένα τέλος οριστικό σύμφωνα με την αθεϊστική άποψη.
Σωστά. Όπως και όλα τα έμβια όντα.
SinneR έγραψε:Επομένως όλη μας η ζωή ήταν μία φάρσα, ένα αστείο της φύσης, η οποία αν και μας χάρισε το προνόμιο να ανακαλύψουμε το σύμπαν και την γνώση, θα μας τα πάρει όλα αφήνοντας μας στην ανυπαρξία.
Λάθος. Η λέξη "επομένως" είναι συμπερασματική, άρα βγάζεις συμπεράσματα για μας εντελώς αυθαίρετα (και πάλι). Όμως σωστά το κατάλαβες. Αυτό ακριβώς είναι το παιχνίδι της φύσης. Αν εσύ νομίζεις ότι το βρίσκουμε "αστείο", δικαίωμά σου. Μπαίνεις και πάλι στη "λούμπα" να ερμηνεύεις τα πάντα θεϊστικά ή ντεϊστικά (δεν ξέρω ποιος είναι ο ορθός όρος). Διάβασε λίγο ακριβώς τι γράφεις: "μας χάρισε το προνόμιο (η φύση)...". Κατάλαβες την αυθαιρεσία σου; Την προσωποποιείς τη φύση. Μ' άλλα λόγια την αφήνεις για λίγο (κι ασυνείδητα, ενδεχομένως) να παίξει το ρόλο του θεού σου. Δεν μπαίνω, όπως πολλοί συνηθίζουν εδώ, στη διαδικασία να παραθέσω από τη βικιπαίδια ή αλλού τον ακριβή ορισμό της φύσης, όμως σου λέω ευθαρσώς ότι την έχεις αντιληφθεί εντελώς λανθασμένα. Η φύση δε σου παίρνει, δε σου δίνει, δεν κάνει χιούμορ και φάρσες. Οι φυσικοί κανόνες είναι αυτοί που είναι, χωρίς επεξηγήσεις. Η δε φύση είναι ένας υπέρτατος κι αυθύπαρκτος δυνάστης, αφού θέλεις τόσο πολύ να την προσωποποιείς, που κάνει πάντα το δικό της ακολουθώντας πάντα και μόνο τους κανόνες που η ίδια έχει ορίσει. Όποιος δεν μπορεί να παίξει μ' αυτούς τους κανόνες, όποιος δεν μπορεί να τους ακολουθήσει, είναι εκ προοιμίου καταδικασμένος, όπως, εν προκειμένω, το δύσμοιρο είδος μας, που νομίζει ότι επειδή μπορεί να προσαρμόζει στο ίδιο κάποια μικροπεριβάλλοντα, θα μπορέσει να κάνει το ίδιο και σ' ολόκληρο τον πλανήτη, συμπεριφερόμενος ως κατακτητής ο οποίος θέτει όρους. Σ' αυτό και μόνο το σημείο έχεις δίκιο, γιατί η φύση όχι απλώς γελάει μ' αυτό, αλλά έχει ξεκαρδιστεί, κυριολεκτικά χτυπιέται κάτω από τα γέλια.
Επομένως, παρότι "ανακαλύψαμε το σύμπαν και τη γνώση", ή, για να γίνουμε κάπως πιο ακριβολόγοι , παρότι έχουμε συνειδητοποιήσει τον κόσμο γύρω μας κι έχουμε εξηγήσει αρκετούς από τους κανόνες που τον διέπουν, παρόλα αυτά, προς μεγάλη μας απογοήτευση, ναι, θα καταλήξουμε στην ανυπαρξία, απ' όπου δηλαδή ακριβώς και προήλθαμε. Είναι σα να υποστηρίζεις πως επειδή καταλάβαμε το νόμο της βαρύτητας σημαίνει ότι θα εξαιρεθούμε απ' αυτόν και συνεπώς πρέπει ν' αρχίσουμε όλοι να... πετάμε.
SinneR έγραψε:Ο άνθρωπος δεν είναι στην φύση του να μην έχει θρησκείες
Η μία αυθαιρεσία μετά την άλλη. Ποιος είσαι εσύ, βρε παληκάρι μου καλό, που θα μας καθορίσεις τη φύση του ανθρώπινου είδους;
SinneR έγραψε:Η φύση του ανθρώπου να έχει θρησκείες έγκειται στην προσπάθεια του πρώτα να εξηγήσει όλα αυτά τα οποία νιώθει και βιώνει στην ζωή του και μετά να εξηγήσει και την φύση.
Πολύ σωστά, εδώ, αν εξαιρέσουμε και πάλι την αυθαίρετη (για πολλοστή φορά) πρώτη σου χρήση της λέξης "φύση". Αναδιατυπώνω, λοιπόν (σαφώς ορθότερα, νομίζω): "Η γέννηση και ανάπτυξη των διαφόρων θρησκειών από τον άνθρωπο
SinneR έγραψε:έγκειται στην προσπάθειά του πρώτα να εξηγήσει όλα αυτά τα οποία νιώθει και βιώνει στην ζωή του και μετά να εξηγήσει και τη φύση
και κυρίως, και πάνω απ' όλα, να ανταπεξέλθει στον τρομερό και τρομακτικό φόβο του θανάτου.
Off Topic
Λοιπόν, δεν ξέρω για τους υπόλοιπους, και παρότι είμαι κι εγώ νεογνό τόσο στο συγκεκριμένο χώρο, όσο και σε διαδικτυακές συζητήσεις γενικότερα, τον ατλάντα ντογκ τον έχω συμπαθήσει και πιστεύω ότι λέει την αλήθεια. Φυσικά αυτό μπορεί ενδεχομένως ν' αποδοθεί στο ότι είμαι καλόπιστος κι εύπιστος και γενικότερα ως χαρακτήρας... Πάντως, συμπολίτη (ως προς την καταγωγή και την ανατροφή, για μένα), αν είσαι ακόμα εδώ γύρω, καλώς σε βρήκα και πραγματικά θαυμάζω τη στάση σου
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tasos_didymoteicho την 25 Ιαν 2011 14:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

αν και δε με αρεσει να γραφω σε τετοια θεματα θα πω κατι


SinneR έγραψε:
αν ο θεός πραγματοποιούσε όλες τις προσευχές, τότε θα γινόταν ένα χάος.

[ΑΠ, ειπες κατι τετοιο? δηλαδη τι με λες τωρα προσευχηθειτε ολοι αλλα λιγες προσευχες θα πιασουνε? λοτταρια εκανες την προσευχη φιλε?]

SinneR έγραψε:
το να βοηθήσει ο θεός όλους τους αρρώστους θα είχε ως αποτέλεσμα να μην πεθαίνει κανείς

[ΑΠ, θα σε χαλουσε ενας κοσμος χωρις αρρωστιες χωρις πονο χωρις θανατο? αν μου πεις σαν απαντηση τα περι πλανιτη και φυσικης ταυτοχρονα με λες οτι πιστευεις στους νομους της φυσικης και οχι της θρησκειας]

SinneR έγραψε:
ακόμα και σε σχέση με άλλα θρησκεύματα η θέση της γυναίκας στα χριστιανικά κράτη είναι σαφώς καλήτερη.

[ΑΠ, συμφωνο σε σχεση με το ισλαμ που σκοτωνουν μια γυναικα αν νομιζουν οτι προσβαλε την θρησκεια τους ο χριστιανισμος ειναι σαφος πολυ ποιο καλητερος
ομως οι αθεοι λενε το αλλο οτι εποιδη κατι ειναι χειροτερο δε πρεπει να το παιρνουμε σαν παραδειγμα και να αρκουμαστε στο δικο μας λαθος γιατι κακα τα ψεμματα εχουμε βγαλει πολλα λαθοι για της γυναικες ενα απο αυτα ειναι οι θεσεις στην εκκλησια τι θα πει αντρων και γυναικων? δε πρεπει να διορθοσουμε καποια λαθη μας?]

σας κουρασα το ξερω παω στα αθλητικα :D
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Το κακό Τσί, η στριμμένη διάθεση, η στρίντζα, το ζηλόφθονο βλέμμα, η μίζερη μικροψυχία
Σε μικρά και μεγάλα ζητήματα, αλλά κυρίως σε μικρά,

Διαδίδεται, μεταδίδεται, μολύνει.

Ας χώσουν το κεφάλι τους μέσα στην λεκάνη της τουαλέτας, προκαταρτικά
Να ισορροπήσει το περιβάλλον με αυτό που έχει να δώσει η ψυχή τους

Κι ας μοιράζουν μανταλάκια όταν βγαίνουν έξω
Για να πετούν ανενόχλητες οι πεταλούδες και τα κολίμπρι στα λουλούδια

Από τα οποία εξαρτώμεθα όλοι
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

για να συνηθίσεις την αηδία χρειάζεται μόνο λίγη υπομονή

το είδα σε κινεζικη ταινία με κινέζους, πλαγιαρίζω εντυπωσιασμένος
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
SinneR
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 16:38
Όνομα Ιστότοπου: -

aristotelis_1 έγραψε:αν και δε με αρεσει να γραφω σε τετοια θεματα θα πω κατι


SinneR έγραψε:
αν ο θεός πραγματοποιούσε όλες τις προσευχές, τότε θα γινόταν ένα χάος.

[ΑΠ, ειπες κατι τετοιο? δηλαδη τι με λες τωρα προσευχηθειτε ολοι αλλα λιγες προσευχες θα πιασουνε? λοτταρια εκανες την προσευχη φιλε?]
η προσευχή είναι κάτι βαθύ και πνευματικό.
η εκζήτηση υλικών αγαθών αγαθών μέσω της προσευχής δέν είναι το ζητούμενο.
τώρα άν κάποιος ζητήσει να κερδίσει το τζόκερ απο τον θεό, και βασίσει την αθεΐα του στο οτι δέν κέρδισε, τότε αυτός πρώτα απο όλους κοροϊδεύει τον ίδιο του τον εαυτό.
aristotelis_1 έγραψε:SinneR έγραψε:
το να βοηθήσει ο θεός όλους τους αρρώστους θα είχε ως αποτέλεσμα να μην πεθαίνει κανείς

[ΑΠ, θα σε χαλουσε ενας κοσμος χωρις αρρωστιες χωρις πονο χωρις θανατο? αν μου πεις σαν απαντηση τα περι πλανιτη και φυσικης ταυτοχρονα με λες οτι πιστευεις στους νομους της φυσικης και οχι της θρησκειας]
όλοι θέλουμε έναν κόσμο χωρίς αρρώστιες, αλλά αυτό λέγεται παράδεισος. εμείς ζούμε στην γή όχι στον παράδεισο.
φυσικά και ισχύουν οι νόμοι της φυσικής για να περιγράψουν τον υλικό κόσμο(και ο μετουσίωση του υλικού σώματος είναι μέρος αυτών των νόμων και αναπόφευκτη), αλλα εγώ δέν πιστεύω μόνο στην ύλη.
aristotelis_1 έγραψε:SinneR έγραψε:
ακόμα και σε σχέση με άλλα θρησκεύματα η θέση της γυναίκας στα χριστιανικά κράτη είναι σαφώς καλήτερη.

[ΑΠ, συμφωνο σε σχεση με το ισλαμ που σκοτωνουν μια γυναικα αν νομιζουν οτι προσβαλε την θρησκεια τους ο χριστιανισμος ειναι σαφος πολυ ποιο καλητερος
ομως οι αθεοι λενε το αλλο οτι εποιδη κατι ειναι χειροτερο δε πρεπει να το παιρνουμε σαν παραδειγμα και να αρκουμαστε στο δικο μας λαθος γιατι κακα τα ψεμματα εχουμε βγαλει πολλα λαθοι για της γυναικες ενα απο αυτα ειναι οι θεσεις στην εκκλησια τι θα πει αντρων και γυναικων? δε πρεπει να διορθοσουμε καποια λαθη μας?]

σας κουρασα το ξερω παω στα αθλητικα :D
οταν κάποιοι είτε απο αμάθεια είτε απο δόλο ισχυρίζονται οτι ο χριστιανισμός είναι καταπιεστικός για τις γυναίκες(οι ίδιοι που λένε ότι ο Ιησούς δεν υπήρξε ποτέ..) τότε οφείλω να πω οτι κάτι τέτοιο δέν ισχύει. πουθενά στην χριστιανική διδασκαλία δέν υποτιμήθηκε η γυναίκα, το οτι δέν γίνονταν ιερείς οι γυναίκες οφείλετε στους κανόνες που τέθηκαν για την λειτουργία της εκκλησίας και που λόγο εποχής έπρεπε να τεθούν.

και ένας άθεος μπορεί να δέρνει την γυναίκα του, όπως και ένας που δηλώνει χριστιανός, αλλα για αυτήν του την πράξη ούτε η αθεΐα φταίει ούτε ο χριστιανισμός. φταίει ο άνθρωπος.
για να συνηθίσεις την αηδία χρειάζεται μόνο λίγη υπομονή
ο υλισμός και ο μηδενισμός είναι αυτός που προκαλεί αηδία σε αυτούς που δεν βλέπουν την ζωή τόσο επιφανιακά.
παραδέξου το, είσαι ένας από αυτούς που αηδίασαν.. αλλά αποδέχτηκαν την αηδία ως κάτι φυσιολογικό.
Science without religion is lame, religion without science is blind
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

SinneR έγραψε:οταν κάποιοι είτε απο αμάθεια είτε απο δόλο ισχυρίζονται οτι ο χριστιανισμός είναι καταπιεστικός για τις γυναίκες(οι ίδιοι που λένε ότι ο Ιησούς δεν υπήρξε ποτέ..) τότε οφείλω να πω οτι κάτι τέτοιο δέν ισχύει. πουθενά στην χριστιανική διδασκαλία δέν υποτιμήθηκε η γυναίκα,...
Όταν λες "χριστιανική διδασκαλία" μήπως θες να πεις "στα φερόμενα ως λόγια του Ιησού"? Γιατί "χριστιανική διδασκαλία" είναι η διδασκαλία της χριστιανικής θρησκείας, και η χριστιανική θρησκεία είναι ένα σύνολο από πεποιθήσεις, τελετές και έθιμα που δεν περιορίζονται μόνο στον υποτιθέμενο λόγο του Ιησού. Στις επιστολές των αποστόλων έχουμε πολλές μισογυνικές αναφορές (διάβασε το "η θέση της γυναίκας στην καινή διαθήκη" αν δεν τις έχεις πρόχειρες). Αυτό είναι ο χριστιανισμός, είτε σου αρέσει είτε όχι.
SinneR έγραψε:...το οτι δέν γίνονταν ιερείς οι γυναίκες οφείλετε στους κανόνες που τέθηκαν για την λειτουργία της εκκλησίας και που λόγο εποχής έπρεπε να τεθούν.
Για να καταλάβω... λόγω εποχής ήταν αναγκασμένοι να φτύσουν κανονικά τις γυναίκες, ενώ δεν ήταν αναγκασμένοι να φτύσουν τις εντολές της θρησκείας τους? Από πού κι ως πού? Εδώ υποτίθεται ότι σκοτώνονταν για τα πιστεύω τους, στα λιοντάρια έπεφταν για να υπερασπιστούν αυτά που θεωρούσαν σωστά, και δεν άντεξαν να κάνουν γυναίκες ιερείς λόγω εποχής? Να θυμίσω ότι γυναίκες ιερείς ήδη υπήρχαν σε όλες τις αρχαίες θρησκείες κι επομένως κανείς δεν θα παραξενευόταν εκείνη την εποχή? Αυτά τα ολίγα για το "λόγω εποχής".
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

SinneR έγραψε:
ο υλισμός και ο μηδενισμός είναι αυτός που προκαλεί αηδία σε αυτούς που δεν βλέπουν την ζωή τόσο επιφανιακά.
παραδέξου το, είσαι ένας από αυτούς που αηδίασαν.. αλλά αποδέχτηκαν την αηδία ως κάτι φυσιολογικό.

προσωπικά με αηδιάζουν τα συνήθη ερεθίσματα για τα οποια όλοι εχουμε τους κατάλληλους υποδοχεις

υδρο-θειουχες και αμμονιας εκκενωσεις
συγκεκριμένη κίνηση στο εσω αυτί
συνειδητοποιηση αδικαιολογητης και απροκάλυπτης και υπερβολικης βιας
συνειδητοποιηση βασανισμου και αχρειαστου πόνου δικού μου και αλλων οντων

επιφανειακη ειναι η εξηγηση που περιλαμβανει θεό, θεοτητα
η υλη δεν απαιτει την πιστη σου
ο εαυτός σου δεν απαιτει την συγκατάβασή σου

Τσίμπησες, για να απαντήσεις στον κινεζο
αυτο που μου εκανε εντύπωση ειναι το "για να συνηθίσεις"

η αηδια ειναι φυσιολογική αντίδραση
το διλλημα ειναι fight or flight?

να την αποφύγεις, με μια χειραφετηση των ποδιών σου στην γή που πατάς
ή
να την συνηθίσεις ως κάτι αναποφευκτο και μοιρολατρικό?
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
veletzas
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 01 Φεβ 2011 17:26
Όνομα Ιστότοπου: -

Χμμμ η αηδία έχει χαρτογραφηθεί στον εγκέφαλο? Cool!!! any linky?
να την αποφύγεις, με μια χειραφετηση των ποδιών σου στην γή που πατάς
ή
να την συνηθίσεις ως κάτι αναποφευκτο και μοιρολατρικό?
ιδού το δίλημμα

ρεαλισμός ή ρομαντισμός ?

χμμμμ

δεν είναι αυτό το δίλημμα τελικά

το δίλημμα είναι πως θα πορευθείς ,και οι προκλήσεις είναι πολλές, είτε είσαι ρομάντζας είτε είσαι κυνικός

δεν είναι δύσκολο να την συνηθίσεις. Μάλλον για αυτό οι περισσότεροι τα καταφέρνουν. Εκεί που φαίνεται να δυσκολεύονται κάποιοι είναι στο να την ξορκίσουν, ωστε να μην εκκολαθφεί το νευρωσικό παράσιτο από την πολλή απώθηση [ προς τα μέσα ].

στο aftermath αποτυγχάνουμε
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

SinneR έγραψε:η προσευχή είναι κάτι βαθύ και πνευματικό.
η εκζήτηση υλικών αγαθών αγαθών μέσω της προσευχής δέν είναι το ζητούμενο.
Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω, αλλά έχεις θέσει εαυτόν σε δεινή θέση: ή θα πρέπει να δεχθείς ότι οι Επιστολές και τα Ευαγγέλια κάνουν λόγο για πραγματοποίηση κάθε αίτησης «Στον Κύριο,» με μόνο κριτήριο για το αν πραγματοποιούνται τελικά ή όχι την πίστη, ή θα πρέπει να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα της πρότασης ότι το εν λόγω κείμενο είναι προσθήκη (άλλωστε, δεν υπάρχει σχετική αναφορά στα αρχαιότερα αντίγραφα).

Χαρακτηριστικό, δε, είναι ότι, βάσει αυτών των στοιχείων, θα έπρεπε να μπορούν να επιβιώνουν οι πιστοί από οτιδήποτε, κάτι που συνάδει με τους θρύλους των αγίων που έζησαν από τρομερές απειλές... και το οποίο δεν έσωσε τους αγίους... τελικά, σε βάθος χρόνου. (Πόσοι ιερομάρτυρες υπήρξαν;)
SinneR έγραψε:τώρα άν κάποιος ζητήσει να κερδίσει το τζόκερ απο τον θεό, και βασίσει την αθεΐα του στο οτι δέν κέρδισε, τότε αυτός πρώτα απο όλους κοροϊδεύει τον ίδιο του τον εαυτό.
Το σχόλιο περί «λοταρίας» αφορά στο δικό σου επιχείρημα: ξαφνικά, η πραγματοποίηση όποιας ευχής καταντά λοταρία!
SinneR έγραψε:όλοι θέλουμε έναν κόσμο χωρίς αρρώστιες, αλλά αυτό λέγεται παράδεισος. εμείς ζούμε στην γή όχι στον παράδεισο.
Και γιατί δεν είμαστε εκεί;

Αν η απάντησή σου πάει στο ότι εμείς φταίξαμε, κάπου έχει λάκο η φάβα, αφού η τέλεια δημιουργία «Του Θεού» πρέπει να έχει, έτσι, τη δυνατότητα να σφάλλει, οπότε και άλλαξε ο κόσμος... κάτι που πρέπει να ήταν γνωστό «Σε Αυτόν...» Ομολογουμένως, το σχέδιό του δεν αποσκοπούσε και ιδιαίτερα στον περιορισμό της οδύνης, δε νομίζεις;
SinneR έγραψε:φυσικά και ισχύουν οι νόμοι της φυσικής για να περιγράψουν τον υλικό κόσμο(και ο μετουσίωση του υλικού σώματος είναι μέρος αυτών των νόμων και αναπόφευκτη),
Και μέρος των φυσικών νόμων και αναπόφευκτη, ε; Θες να το στηρίξεις λιγάκι;
SinneR έγραψε:αλλα εγώ δέν πιστεύω μόνο στην ύλη.
Νομίζω ότι εξυπακούεται. :roll:
SinneR έγραψε:οταν κάποιοι είτε απο αμάθεια είτε απο δόλο ισχυρίζονται οτι ο χριστιανισμός είναι καταπιεστικός για τις γυναίκες(οι ίδιοι που λένε ότι ο Ιησούς δεν υπήρξε ποτέ..)
Αν και σε κάποια πράγματα (μια μικρή ιδέα) υπήρξε καλύτερος άλλων θρησκειών, πρώτον, εγώ ο ίδιος, που πιστεύω ότι ο Γιεσού υπήρξε, όπως και κάμποσοι άλλοι, θα σου πούμε «στεγνά» ότι ο Χριστιανισμός δεν είναι στο σύνολό του αυτός που πιστεύετε ότι είναι: ο θεσμός που έσωσε τη γυναίκα παγκοσμίως.
SinneR έγραψε:τότε οφείλω να πω οτι κάτι τέτοιο δέν ισχύει. πουθενά στην χριστιανική διδασκαλία δέν υποτιμήθηκε η γυναίκα, το οτι δέν γίνονταν ιερείς οι γυναίκες οφείλετε στους κανόνες που τέθηκαν για την λειτουργία της εκκλησίας και που λόγο εποχής έπρεπε να τεθούν.
Ναι; Εξήγησε, τότε, γιατί οι γυναίκες αφαιρέθηκαν από τους ναούς, όταν έχουμε λόγους να πιστεύουμε ότι οι εκκλησίες είχαν στην αρχαιότητα εξίσου γυναίκες και άντρες ιερείς. Επίσης, γιατί η Προς Τιμόθεο Α΄ Επιστολή διδάσκεται ακόμα, σε περίπτωση που στηρίξεις την υπόθεση ότι έχει πειραχτεί κι αυτή; Ή προτιμάς την ιδέα ότι αυτά είπε όντως ο Παύλος; (Αν δεν ξέρεις: σχετικό λήμμα στη Wikipedia)

Ειδικά στο θέμα της ερμηνείας, όπου συμφωνούν οι περισσότεροι μελετητές, έχουμε πρόβλημα για το Χριστιανισμό: ο Παύλος δε θέλει να διδάσκουν και να έχουν θετική επιρροή οι γυναίκες στους άνδρες, όχι κάτι άλλο!
SinneR έγραψε:και ένας άθεος μπορεί να δέρνει την γυναίκα του, όπως και ένας που δηλώνει χριστιανός, αλλα για αυτήν του την πράξη ούτε η αθεΐα φταίει ούτε ο χριστιανισμός. φταίει ο άνθρωπος.
Και πώς δικαιολογείται έτσι ο Χριστιανισμός, δηλαδή;
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Απάντηση