Άν έπρεπε να διαλέξετε θεό-θρησκεία τι θα επιλέγατε;

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Πατροκλος έγραψε:γιατί? γιατί παρανοείς για τις κακοτοπιές?
Γιατί απλά εκεί εντοπίζω το πρόβλημα. Αν δεν υπήρχαν οι κακοτοπιές οι θρησκείες δεν θα ήταν τόσο επικίνδυνες.
Και έχοντας ζήσει κοντά σε αυτήν την θρησκεία τουλάχιστον ξέρω τι να αποφύγω.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Παγανισμό στυλ wicca με patron deities Αθηνά και Morrigan (ε και μια συμπάθεια στους Πάνα, Cernunnos, Εκάτη και Μορφέα). Ανοιχτή "θρησκεία", χωρίς δόγμα, χωρίς υποχρεώσεις και απαιτήσεις και λατρεύει τη φύση.

Nemertes ο Δίας είναι μπλιαχ στην μυθολογία. Ο θεός που αντιπαθούσα περισσότερο μετά τον Άρη. Διόνυσος ftw και τι τους θέλουμε τους κεραυνούς για τιμωρία;;; Μάλλον είχε θέματα ανδρισμού (κρίση μέσης ηλικίας;) γι'αυτό φερόταν έτσι... : brrr : : brrr :
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Ιοκάστη έγραψε:Παγανισμό στυλ wicca με patron deities Αθηνά και Morrigan (ε και μια συμπάθεια στους Πάνα, Cernunnos, Εκάτη και Μορφέα). Ανοιχτή "θρησκεία", χωρίς δόγμα, χωρίς υποχρεώσεις και απαιτήσεις και λατρεύει τη φύση.

Nemertes ο Δίας είναι μπλιαχ στην μυθολογία. Ο θεός που αντιπαθούσα περισσότερο μετά τον Άρη. Διόνυσος ftw και τι τους θέλουμε τους κεραυνούς για τιμωρία;;; Μάλλον είχε θέματα ανδρισμού (κρίση μέσης ηλικίας;) γι'αυτό φερόταν έτσι... : brrr : : brrr :
Nαι αλλά ο Άρης στις σειρές του Ηρακλή και της Xena ήταν ωραίο παιδί. Κρίμα που σκοτώθηκε ο ηθοποιός σε γυρίσματα μιας άλλης ταινίας λίγο μετά την ολοκλήρωση των σειρών.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Ναι αλλά και η Χena δεν πήγαινε πίσω, να τα λέμε όλα
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

karakitsossecurity έγραψε:Ναι αλλά και η Χena δεν πήγαινε πίσω, να τα λέμε όλα
Δεν με ενδιέφερε η εμφάνιση της Xena... Aυτή του Άρη, μάλιστα! Φοβερός σαν χαρακτήρας ήταν και ο Αυτόλυκος, τον οποίο βέβαια έπαιζε ο πολύ γνωστός ηθοποιός από πολλά B-Movies, Bruce Campbell.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
themosk
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010 12:56
Όνομα Ιστότοπου: ΑΣΜΟΔΑΙΟΣ Ο ΚΑΡΑΒΛΑΧΟΣ
Επικοινωνία:

δεν υπαρχει θεος και ουτε ειναι εμφυτη η αναγκη δημιουργιας του και πιστης σε αυτον.
οποτε... ΚΑΝΕΝΑΝ.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

themosk βρε παιδί μου ναι, δεν είπαμε κάτι αντίθετο. Έχουν πλάκα όμως αυτές οι ερωτήσεις, χιουμοράκι you know? Δεν είναι ανάγκη να τα παίρνουμε όλα τόσο σοβαρά :)

darkchilde ναι καλός ήταν ο άρης αν και επειδή δεν μ'άρεσε ο θεός δεν είχα δώσει και τόση σημασία ούτε στον ηθοποιό.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

themosk έγραψε:δεν υπαρχει θεος και ουτε ειναι εμφυτη η αναγκη δημιουργιας του και πιστης σε αυτον.
οποτε... ΚΑΝΕΝΑΝ.
εμφυτη ειναι η αναγκη πίστης τουλάχιστον στον εαυτό σου
αυτο εχει και παρενέργειες σε πολλους

http://en.wikipedia.org/wiki/Agent_detection

οι στρουθοκάμηλοι χωνουν το κεφαλι τους στην αμμο

http://en.wikipedia.org/wiki/Religion_Explained

δωσε στους λαους μια πιο φιλικη αμμο, μην τους αφηνεις στη φρίκη
η φρίκη θα τους πεισει να σου πουν
"ειναι εμφυτη η αναγκη δημιουργιας του και πιστης σε αυτον"

τους δίνεις τα λογια στο στόμα
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

karakitsossecurity έγραψε:
Πατροκλος έγραψε:γιατί? γιατί παρανοείς για τις κακοτοπιές?
Γιατί απλά εκεί εντοπίζω το πρόβλημα. Αν δεν υπήρχαν οι κακοτοπιές οι θρησκείες δεν θα ήταν τόσο επικίνδυνες.
Και έχοντας ζήσει κοντά σε αυτήν την θρησκεία τουλάχιστον ξέρω τι να αποφύγω.
να παραβλέπεις εννοεις, να υποκρίνεσαι και να κρυβεσαι

" η σαρια δινει ελευθερια στην γυναικα, γιατι μπορει να πηγαινει οπου θελει χωρις να την αναγνωρίζουν"

-οχι οταν κλειδωνει την πορτα και τα παράθυρα ο αντρας

υπάρχει αθεο δημοτικό?
πως αποφευγεις τον αγιασμο του και την προσευχη?
ειναι φυσιολογικο πρακτικα να ξεχωρίζει το παιδι σου? να απέχει απο το μαθημα?
τί κοινωνικότητα αναπτύσσει?
λες "αποφυγω"

θα μεταναστευσεις και συ μαζί μου?
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

Δεν ξερω ρε παιδια προσπαθω να βρω καμια θρησκεια να γουσταρω σαν πιστος αλλα δεν βρισκω. σκεφτομουν καμια ιστορια στυλ wicca να λατρευω την φυση και να κανω σεξ στις τελετες. αλλα μετα σκεφτικα οτι ειναι μουφα οτι κανουν σεξ στις τελετες. Αλλα και αληθεια να ειναι που να τρεχεις γυμνος τωρα στα δαση με τις τσουκνιδες τα αγκαθια. και αντε να κυνηγας καμια ομορφη παρθενα να πηδηξεις, αν σε κυνηγαει κανενας 2μετρος μια καμια ανακοντα αναμεσα στα ποδια του.

Τελικα καταληξα οτι θα πρεπει να ειμουν ιερεας (αρχι) σε μια θρησκεια για να τα ταιριαξω οπως τα θελω . και μετα σκεφτικα οτι οι ιερεις δεν ειναι πιστοι.

οποτε κατεληξα στην θρησκεια που ανεφερε σε αλλο τοπικ καποιο μελος.ΤΟ/Ο GOOGLE ειναι θεος και ναι μπορω να πω και εγω ειμαι πιστος (και να μην υποκρινομαι)
τουλαχιστον μεχρι να μου βρειτε καποια καλυτερη
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

να παραβλέπεις εννοεις, να υποκρίνεσαι και να κρυβεσαι
πες' το και έτσι


υπάρχει αθεο δημοτικό?
πως αποφευγεις τον αγιασμο του και την προσευχη?
ειναι φυσιολογικο πρακτικα να ξεχωρίζει το παιδι σου? να απέχει απο το μαθημα?
τί κοινωνικότητα αναπτύσσει?
αν έχεις παιδιά και έχεις σκεφτεί πως να αντιμετωπίσεις τα παραπάνω με ενδιαφέρει η γνώμη σου
αν δεν έχεις no offense δεν με ενδιαφέρει

λες "αποφυγω"

θα μεταναστευσεις και συ μαζί μου?
Κάτσε να σου εξηγήσω τι εννοώ κακοτοπιές. Κακοτοπιές εννοώ τις ακρότητες που συμβαίνουν σε διάφορες θρησκείες όπως πχ οι δαιμονισμένοι του Καρέα ή το Άγιο όρος κτλ κτλ. Αυτά λοιπόν τα γνωρίζω στην θρησκεία της χώρας μου και μπορώ να τα αποφύγω, ενώ δεν τα γνωρίζω πχ στο στον ισλαμισμό.
Αλλά μην κολλάς υποθετική είναι η απάντηση οπότε είναι δύσκολο να βρω πραγματικό λόγο που θα πίστευα σε κάτι.

Εσύ πήγαινε όπου θες εγώ δεν πάω πουθενά, κανένας κάφρος δεν θα με διώξει από εδώ θα του πατήσω το λαρύγγι. Αντε να σου κάνω καμιά επίσκεψη εκεί που θα είσαι.
Θα με φιλοξενήσεις?
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

karakitsossecurity έγραψε: 1) αν έχεις παιδιά και έχεις σκεφτεί πως να αντιμετωπίσεις τα παραπάνω με ενδιαφέρει η γνώμη σου
2) τις ακρότητες που συμβαίνουν σε διάφορες θρησκείες όπως πχ οι δαιμονισμένοι του Καρέα ή το Άγιο όρος κτλ κτλ.
3)Αυτά λοιπόν τα γνωρίζω στην θρησκεία της χώρας μου και μπορώ να τα αποφύγω, ενώ δεν τα γνωρίζω πχ στο στον ισλαμισμό.
4)Αλλά μην κολλάς υποθετική είναι η απάντηση οπότε είναι δύσκολο να βρω πραγματικό λόγο που θα πίστευα σε κάτι.

5)Εσύ πήγαινε όπου θες εγώ δεν πάω πουθενά, κανένας κάφρος δεν θα με διώξει από εδώ θα του πατήσω το λαρύγγι. 6)Αντε να σου κάνω καμιά επίσκεψη εκεί που θα είσαι. Θα με φιλοξενήσεις?
1) 3, ενα μισο δικο μου, ενα να προσεχω και ενα ολοδικο μου να 'ρχετε, δεν ειναι καθολου υποθετικη η κατασταση

2) η δολοφονια του ουλωφ παλμε ηταν μια ακροτητα, χαρακτηριζει την δημοκρατια στην σκανδιναβια? υπαρχουν ακροτητες προσωπικης πρωτοβουλιας και ακραια κινηματα.

3) στον ισλαμισμο ειναι τοσο τρανταχτα που διαφημιζονται! πρεπει να εκτελουνται διπλα σου, να βλεπεις το κομμενο χερι να σε πιτσιλαει, να σκαει βομβα καμικαζι στην αθηνας η την ερμου για να την γνωριζεις. πεσ μου δεν γνωριζεις τις ακροτητες του σιντοισμου, αλλα ισλαμ? ελεος τι χρειαζεται να κανουν παραπανω για να τους γνωρισουμε?

4)οχι να πιστευες, να διαλεγες. δεν χρειαζεται να πιστευεις για να διαλεξεις τί θα σε περιέβαλε. προτιμω τον ΧΟ απο το σκληρο ισλαμ. Αλλα απο τιποτα αλλο. χαλαρα βουδισμος να επικρατουσε, θα χαμε περισσοτερη ο μ ο ρ φ ι α

5) δεν σε διωχνει καλε, σου βρωμιζει την ζωη και σου απαξιωνει την κοινωνικοτητα. Εχω ακονισμενο γιαπωνεζικο ατσαλινο σπαθι- θα σου το δωρισω- εμενα μου ηρθε η ωρα της αγκαλιας- βαρεθηκα τα τειχη αποκρουσης και προστασιας.

καποτε πρεπει να δρασεις ελευθερος απο αντιδραση. το οφειλουμε στο βαθος μας και στα colateral bystander θυματα, δηλαδη τα παιδια του γειτονα

6) φυσικα, η φιλοξενια ηταν ελληνικη. στην γερμανια θα ασπαστω τον ελληνισμο πιο καθαρα και ενθερμα.
περηφανος ελληνας?
ή μεταναστης
ή καραμαλάκας
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Επικουρίδης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 12 Ιουν 2010 13:04
Όνομα Ιστότοπου: -Η Δίκη των Θεών
Επικοινωνία:

patroklos έγραψε:
Επικουρίδης έγραψε: Αλήθεια Nox, πόθεν αντλείς τέτοιο θράσος;
Ανμου επιτρέπετε, η φλεγμονωδης αρχικη αιχμη ηταν=
Επικουρίδης έγραψε: Nemertes, μόνον εσύ θα είχες επιλέξει ένα παρόμοιο θέμα με το δίλλημα επιλογής ανάμεσα σε θρησκείες και θεούς, γιατί περιηγείσαι από θρησκεία, σε θρησκεία και από θεό σε θεό, από Δευτέρα μέχρι Πέμπτη και από Παρασκευή πρωί μέχρι και την εκπνοή της Κυριακής τις απορρίπτεις όλες.
Τι να διαλέξει κανείς ανάμεσα σε θρησκείες και θεούς, αφού αποβλέπουν στην παραποίηση της ιστορικής αλήθειας, τον έλεγχο, την υποταγή, τη εκμετάλλευση και την εξαθλίωση του ανθρώπου;

Ο nox, αν δεν απατώμαι, διερωτάται με την ειρωνικη του προταση στα=

1) Γιατι εκλαμβανεται το χιουμορ της nemertes στην υπογραφη της ως δηλωση για πιστευω? αντικειμενικα πιο πολυ δίνετε η εντυπωση οτι πιστευει στον ταρζαν

2) Πως δικαιολογείται η γενικευση ότι όλες οι θρησκειες και θεοι αποβλεπουν στην παραποίηση της ιστορικής αλήθειας, τον έλεγχο, την υποταγή, τη εκμετάλλευση και την εξαθλίωση του ανθρώπου?

δεν υπάρχουν μονο οι μονοθειστικές ή κρατικα ελεγχόμενες θρησκειες!

στον αμαζονιο που δεν εχουν φάρμακα και χειρούργους, οι σαμανοι -θεραπευτες βοηθούν την φυλη
μπορει με καθαρα ψυχολογικη υποστηριξη και πιστη, αλλα υπάρχει οφελος

οι ζεν μοναχοι δεν εμπλεκονται και δεν επιβάλλουν τις απόψεις τους σε κανέναν

υπάρχουν κοσμοθεωρήσεις, φιλοσοφιες ζωής που δεν εχουν θεο και δεν ειναι μερος οργανωσης
και αποτελουν θρησκευτικη συμπεριφορά

το μένος εναντιον ορθοδόξων ηγετων μπορει να ειναι δικαιολογημένο, και προσωπικα εγω θα τους εσφαζα, αλλα αυτο δεν μπορει να γενικευτει προς ολους τους θρησκευόμενους , ουτε και αρμόζει

Στο δικο σου επιπεδο εισχωρεις στο πεδιο του μισανθρωπισμου, γιατι θρησκευτικότητα όποιου ειδους χαρακτηριζει ποσοστο της ανθρωπότητας

Με την δικη σου οπτικη εγω θα ηθελα να αποψιλώσω τον πληθυσμο που δεν κατανοει και συμβαδίζει με το ηθος του μαρκησιου- αλλα αυτα δεν τα λέμε παραεξω!

Αγαπητέ Πάτροκλε, σε τιμά που ανέλαβες την υπεράσπιση του συνφορουμίτη Nox. Αν μ’ έστησε στον τοίχο για υπεράσπιση της Νemerteς, καλώς πρόβαλε τα ιπποτικά στήθη του. Αλλά έγινε παρανόηση. Με τίποτα δεν θα αναφερόμουνα με υπαινιγμούς σε βάρος της ξανθιάς θεάς όπως αυτοαποκαλείται η ίδια. Απεναντίας μ’ ενθουσίασε η δίστιχη φραστική προφιλική υπογραφή της και μ’ άρεσε επίσης και το δίλημμα που μας έβαλε.
Εγώ τον Nox, τον εξέλαβα για κρυφό χριστιανό ελληνορθόδοξο, στις τάξεις των αθέων και πικαρίστηκα. Είναι απαράδεκτος και μου δίνει την εντύπωση ότι ανήκει στην κατηγορία των αδίστακτων που πρώτα πυροβολούν και μετά σκέπτονται, και αν σκέπτονται.
Τέτοια βιασύνη-σκληράδα μόνον θρησκομανείς μισαλλόδοξοι θα μπορούσαν να εισηγηθούν. Αν και το πιο πιθανό είναι ότι εσείς οι τρεις αποτελείτε υπό ομάδα, αλληλοϋποστήριξης, στα τυφλά και όποιον πάρει ο Χάρος. Στη τελευταία υπόθεση συνηγορεί και τα ασταμάτητα γέλια που πειάσαν τη Nemertes για τον τοίχο που πρόβαλε ο Nox. Αν συμβαίνει αυτό εύγε Μας!
Εν πάσει περιπτώσει, δεν σας γνωρίζω, και μπορεί να λαθεύω. Πιστεύοντας, όμως, ότι όλοι μαζί, ΑΠΟΤΕΛΟΥΜΕ μια σοβαρή και υπεύθυνη, ευρύτερη, ΟΜΑΔΑ, θετικών προθέσεων, νομίζω ότι πρέπει, να χαμηλώσουμε τους τόνους και δίδοντας τα χέρια με προθυμία, να τραβήξουμε μπροστά.
Υπό τον όρο ότι ο φίλτατος Nox θα μου δώσει μια προσωπική διαβεβαίωση, ότι στο μέλλον, πριν πυροβολήσει, ας σκέπτεται προηγουμένως. Γιατί με πυροβόλησε εν ψυχρώ, χωρίς να ρωτήσει το «Άλτ, τίς εί», τι διάβολο, σε δικό μας χώρο δεν περιπολεί;
Φίλε Πάτροκλε η αγωγή και το προφίλ μου είναι απαλλαγμένα από όποια μορφή μισανθρωπισμού που με τόση άνεση μου προσάπτεις, όμως δεν μπορώ να συμφωνήσω και με τα όποια θύματα που στηρίζουν και γίνονται όργανα των θυτών τους.
Και δεν συμφωνώ με όποιον «αποψιλισμό» πληθυσμών, όποιας θρησκείας και αιρέσεως, γιατί απεχθάνομαι τους γενοκτόνους Χίτλερ, Κεμάλ κλπ., ο πρώτος των οποίων ευθύνεται, για την εξόντωση, έξι εκατομμύρια εβραίων και για στυγερές δολοφονίες δεκάδων χιλιάδων ελλήνων πατριωτών σε Καισαριανή, Καλάβρυτα, Χορτιάτη, Κλεισώρεια κλπ, και, ο δεύτερος ευθύνεται για 355.000 έλληνες του Πόντου και ενάμισι εκατομμύρια Αρμενίους από το 1915 έως το 1922.
Αυτά προς αποκατάσταση της συνοχής και το αξιόμαχο του συλλογικού Είναι της Ένωσής μας.
Και ξεκαθαρίζουμε μια και έξω, ότι οι αγώνες μας θα είναι ειρηνικοί με βάση το διάλογο και το συμφέρον όλων των Ελλήνων. Πρέπει να πείσουμε το 0,3%των προνομιούχων που ρυθμίζουν τις τύχες μας και ελέγχουν το 80% του πλούτου της Γης, να σεβασθούν το 99,7% του πληθυσμού που μόλις αποσπά το 20% αυτού του πλούτου. Άσχετα αν οι απαισιόδοξοι το θεωρούν ως όνειρο θερινής νυκτός, εμείς πρέπει να προσπαθούμε και να τοποθετηθούμε πάνω σ’ αυτό το στόχο.
Δύο κατηγορίες ανθρώπων υπάρχουν: 1. Οι εξουσιαστές και 2. Οι εξουσιαζόμενοι.
Οι πρώτοι φτιάχνουν νόμους και τους παραβιάζουν ατιμώρητα, οι δε δεύτεροι, αναγκαστικά πειθαρχούν, διαφορετικά τιμωρούνται.
Ιστότοπος: "Η Δίκη των θεών" http://janastasiadis.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Επικουρίδης έγραψε:
1) Τέτοια βιασύνη-σκληράδα μόνον θρησκομανείς μισαλλόδοξοι θα μπορούσαν να εισηγηθούν. Αν και το πιο πιθανό είναι ότι εσείς οι τρεις αποτελείτε υπό ομάδα, αλληλοϋποστήριξης, στα τυφλά και όποιον πάρει ο Χάρος. Εν πάσει περιπτώσει, δεν σας γνωρίζω, και μπορεί να λαθεύω. Πιστεύοντας, όμως, ότι όλοι μαζί, ΑΠΟΤΕΛΟΥΜΕ μια σοβαρή και υπεύθυνη, ευρύτερη, ΟΜΑΔΑ, θετικών προθέσεων, νομίζω ότι πρέπει, να χαμηλώσουμε τους τόνους και δίδοντας τα χέρια με προθυμία, να τραβήξουμε μπροστά. Υπό τον όρο ότι....


2) Πρέπει να πείσουμε το 0,3%των προνομιούχων που ρυθμίζουν τις τύχες μας και ελέγχουν το 80% του πλούτου της Γης, να σεβασθούν το 99,7% του πληθυσμού που μόλις αποσπά το 20% αυτού του πλούτου. Άσχετα αν οι απαισιόδοξοι το θεωρούν ως όνειρο θερινής νυκτός, εμείς πρέπει να προσπαθούμε και να τοποθετηθούμε πάνω σ’ αυτό το στόχο.

1)συγνωμη , η μαμα μου μου ειπε να μη μιλαω με αγνωστους. M le Maudit. Fritz Lang ~1930

ειναι ρομαντικο να πιστευεις στην ευθυνη των ανθρωπων, στην σοβαροτητα και θετικη σκεψη νεοελληνων

δεν υπαρχει υποομαδα, δεν υπαρχει καν γνωριμία
λιμοκτονουμε στην αδυσωπητη ερημο της α-κοινωνησιας,
ολα τα οραματα ειναι δικαιολογημενα

ρεαλιστης =το ποτηρι οσο γεματο-αδειο ειναι, καποτε τελειωνει, καποτε δεν αρκει

τετοια βιασυνη-σκληραδα ειναι γνωρισμα ολων των ανθρωπων και των χιμπατζηδων, η μισαλλοδοξια δεν περιοριζεται στην θρησκευτικότητα

ο κοσμακης εχει και σάπια χαρακτηριστικα και χωρις θρησκεια-θεο


2)να πείσουμε? σιγουρα αυτο το ρημα? πιεσουμε μηπως?

δεν θελω να σκαω φουσκες, αλλα μερικες φορες ειναι αναποφευκτο

η ηθικη μου ειναι σε συνεργασια με το ενστικτο
η ανατροφη μου απετυχε, και παλι καλα, γιατι υπαρχουν πολλοι "ελληναρες"

Οταν μισεις, ειναι γιατι δεν μπορεις ή δεν σε αφηνουν να αγαπήσεις. Ολοι συγχωρουνται, και εμεις μπορουμε να ειμαστε η σιωπηλη θυσια.
-----------------------------------
θεωρια του χαους

μια τραπεζικη συνναλαγη στις βρυξέλλες ευθυνεται για το θρησκευτικο μενος των πιστων εναντιον του καψιματος των νεκρων
-----------------------

διαλεξε το χειρότερο
α) hitler

b) The Coca Cola corporation
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Επικουρίδης, τη Nemertes δεν τη συμπαθώ καθόλου, τη βρίσκω σπαστική attention whore και η συνεχής περιαυτολογία της μου τη δίνει, αλλά το να κάθεσαι να υπεραναλύεις ένα εμφανώς χιουμοριστικό ερώτημα που έθεσε το οποίο έπρεπε να απαντηθεί με ελαφρότητα, μόνο και μόνο επειδή είσαι βαρεμένος και θέλεις να πεις την ξερολιά σου, είναι faggotry. Εγώ απλώς σου την είπα για αυτό.

Δεν είμαι κρυφοχριστιανός, ούτε ανήκω σε κάποια συνομωσία εναντίον σου, ούτε τρέφω κάποιο μίσος για σένα. Απλώς είδα μια κραυγαλέα χαζομάρα και τη σχολίασα με τον τρόπο μου. Relax. Take a chill pill.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Zitanier
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2009 10:42
Όνομα Ιστότοπου: -

noxteryn έγραψε:Επικουρίδης, τη Nemertes δεν τη συμπαθώ καθόλου, τη βρίσκω σπαστική attention whore και η συνεχής περιαυτολογία της μου τη δίνει, αλλά το να κάθεσαι να υπεραναλύεις ένα εμφανώς χιουμοριστικό ερώτημα που έθεσε το οποίο έπρεπε να απαντηθεί με ελαφρότητα, μόνο και μόνο επειδή είσαι βαρεμένος και θέλεις να πεις την ξερολιά σου, είναι faggotry. Εγώ απλώς σου την είπα για αυτό.

Δεν είμαι κρυφοχριστιανός, ούτε ανήκω σε κάποια συνομωσία εναντίον σου, ούτε τρέφω κάποιο μίσος για σένα. Απλώς είδα μια κραυγαλέα χαζομάρα και τη σχολίασα με τον τρόπο μου. Relax. Take a chill pill.
Γιατι καθε προταση σου εχει και τουλαχιστων απο μια αγγλικη λεξη;
Επικουρίδης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 12 Ιουν 2010 13:04
Όνομα Ιστότοπου: -Η Δίκη των Θεών
Επικοινωνία:

noxteryn έγραψε:Επικουρίδης, τη Nemertes δεν τη συμπαθώ καθόλου, τη βρίσκω σπαστική attention whore και η συνεχής περιαυτολογία της μου τη δίνει, αλλά το να κάθεσαι να υπεραναλύεις ένα εμφανώς χιουμοριστικό ερώτημα που έθεσε το οποίο έπρεπε να απαντηθεί με ελαφρότητα, μόνο και μόνο επειδή είσαι βαρεμένος και θέλεις να πεις την ξερολιά σου, είναι faggotry. Εγώ απλώς σου την είπα για αυτό.
Δεν είμαι κρυφοχριστιανός, ούτε ανήκω σε κάποια συνομωσία εναντίον σου, ούτε τρέφω κάποιο μίσος για σένα. Απλώς είδα μια κραυγαλέα χαζομάρα και τη σχολίασα με τον τρόπο μου. Relax. Take a chill pill.
Noxteryn, συνεχίζεις τις προκλήσεις, παρά την φιλική σύστασή μου, να αποφεύγεις θρασύγδουπες εκφράσεις, όπως του τοίχου. Σήμερα μου προσάπτεις δύο ακόμα κοσμητικά λογότυπα του «βαρεμένου» και του «κραυγαλέου χαζού».
Η ανεξέλεγκτη, ακατάσχετη και ανερμάτιστη αθυροστομία σου μ’ αφήνει εμβρόντητο. Αν μπορείς κάνε την αυτοκριτική σου. Είμαι 75 ετών και παρά τις όποιες φθορές και αν έχω υποστεί, γνωρίζω τι λέω και τι πράττω. Δεν συνεχίζω. Το ξανασυζητάμε, όταν νοιώσεις ότι ανήκουμε σε μια σοβαρή Ένωση.
Δύο κατηγορίες ανθρώπων υπάρχουν: 1. Οι εξουσιαστές και 2. Οι εξουσιαζόμενοι.
Οι πρώτοι φτιάχνουν νόμους και τους παραβιάζουν ατιμώρητα, οι δε δεύτεροι, αναγκαστικά πειθαρχούν, διαφορετικά τιμωρούνται.
Ιστότοπος: "Η Δίκη των θεών" http://janastasiadis.blogspot.com/
Επικουρίδης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 12 Ιουν 2010 13:04
Όνομα Ιστότοπου: -Η Δίκη των Θεών
Επικοινωνία:

patroklos έγραψε:
Επικουρίδης έγραψε:
1) Τέτοια βιασύνη-σκληράδα μόνον θρησκομανείς μισαλλόδοξοι θα μπορούσαν να εισηγηθούν. Αν και το πιο πιθανό είναι ότι εσείς οι τρεις αποτελείτε υπό ομάδα, αλληλοϋποστήριξης, στα τυφλά και όποιον πάρει ο Χάρος. Εν πάσει περιπτώσει, δεν σας γνωρίζω, και μπορεί να λαθεύω. Πιστεύοντας, όμως, ότι όλοι μαζί, ΑΠΟΤΕΛΟΥΜΕ μια σοβαρή και υπεύθυνη, ευρύτερη, ΟΜΑΔΑ, θετικών προθέσεων, νομίζω ότι πρέπει, να χαμηλώσουμε τους τόνους και δίδοντας τα χέρια με προθυμία, να τραβήξουμε μπροστά. Υπό τον όρο ότι....


2) Πρέπει να πείσουμε το 0,3%των προνομιούχων που ρυθμίζουν τις τύχες μας και ελέγχουν το 80% του πλούτου της Γης, να σεβασθούν το 99,7% του πληθυσμού που μόλις αποσπά το 20% αυτού του πλούτου. Άσχετα αν οι απαισιόδοξοι το θεωρούν ως όνειρο θερινής νυκτός, εμείς πρέπει να προσπαθούμε και να τοποθετηθούμε πάνω σ’ αυτό το στόχο.

1)συγνωμη , η μαμα μου μου ειπε να μη μιλαω με αγνωστους. M le Maudit. Fritz Lang ~1930

ειναι ρομαντικο να πιστευεις στην ευθυνη των ανθρωπων, στην σοβαροτητα και θετικη σκεψη νεοελληνων

δεν υπαρχει υποομαδα, δεν υπαρχει καν γνωριμία
λιμοκτονουμε στην αδυσωπητη ερημο της α-κοινωνησιας,
ολα τα οραματα ειναι δικαιολογημενα

ρεαλιστης =το ποτηρι οσο γεματο-αδειο ειναι, καποτε τελειωνει, καποτε δεν αρκει

τετοια βιασυνη-σκληραδα ειναι γνωρισμα ολων των ανθρωπων και των χιμπατζηδων, η μισαλλοδοξια δεν περιοριζεται στην θρησκευτικότητα

ο κοσμακης εχει και σάπια χαρακτηριστικα και χωρις θρησκεια-θεο


2)να πείσουμε? σιγουρα αυτο το ρημα? πιεσουμε μηπως?

δεν θελω να σκαω φουσκες, αλλα μερικες φορες ειναι αναποφευκτο

η ηθικη μου ειναι σε συνεργασια με το ενστικτο
η ανατροφη μου απετυχε, και παλι καλα, γιατι υπαρχουν πολλοι "ελληναρες"

Οταν μισεις, ειναι γιατι δεν μπορεις ή δεν σε αφηνουν να αγαπήσεις. Ολοι συγχωρουνται, και εμεις μπορουμε να ειμαστε η σιωπηλη θυσια.
-----------------------------------
θεωρια του χαους
μια τραπεζικη συνναλαγη στις βρυξέλλες ευθυνεται για το θρησκευτικο μενος των πιστων εναντιον του καψιματος των νεκρων
-----------------------
διαλεξε το χειρότερο
α) hitler
b) The Coca Cola corporation
Πάτροκλε, και από άλλα δείγματα γραπτού λόγου σου, έχω αχθεί σε ασφαλές συμπέρασμα, ότι αρθρώνεις στιβαρή και δυναμική επικοινωνιακή ικανότητα. Ως συνήγορος, όμως τρίτων, όταν αυτοί δεν βοηθούν, δεν μπορείς να προσφέρεις.
Ο συνεκτικός σου λόγος και οι γνώσεις που βλέπω ότι κατέχεις, δεν μ’ επιτρέπουν, να συνεχίσω την αντιπαράθεση μαζί σου. Δεν είμαστε άγνωστοι, αν ανήκουμε σε ίδιο μαχητικό όμιλο. Για μένα, όλα καλά.
Δύο κατηγορίες ανθρώπων υπάρχουν: 1. Οι εξουσιαστές και 2. Οι εξουσιαζόμενοι.
Οι πρώτοι φτιάχνουν νόμους και τους παραβιάζουν ατιμώρητα, οι δε δεύτεροι, αναγκαστικά πειθαρχούν, διαφορετικά τιμωρούνται.
Ιστότοπος: "Η Δίκη των θεών" http://janastasiadis.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Zitanier, απλώς είμαι bilingual, οπότε γράφω και σκέφτομαι ταχύτερα με αυτόν τον τρόπο. Σε πιο επίσημα μέρη, προφανώς πιέζω τον εαυτό μου να μιλά μόνο ελληνικά, αλλά θεωρώ ότι το forum αυτό είναι αρκετά χαλαρό και informal.

Επικουρίδης, για άνθρωπος 75 χρονών, βιάζεσαι υπερβολικά να φτάνεις σε συμπεράσματα. Νομίζω ότι η εξήγηση που έδωσα για το αρχικό μου post ήταν σαφέστατη. Η Nemertes δήλωσε ξεκάθαρα ότι "το θεματάκι είναι χαβαλέ τάιμ" και εσύ πήγες και πόσταρες κατεβατό για το πόσο καταστρεπτικές είναι οι θρησκείες και όλα τα σχετικά. Τα ξέρουμε όλα αυτά, dude, δεν είναι αναγκαίο να τα αναφέρεις, και σίγουρα δεν είναι αναγκαίο να τα αναφέρεις σε ένα thread όπου μιλάμε χαβαλεδίστικα. Και ναι, είσαι βαρεμένος, αν δε μπορείς να προσεγγίσεις με χιούμορ αυτό το θέμα, θεωρώντας απαραίτητο να χώσεις σοβαρό κήρυγμα, και όταν κάποιος σου λέει ότι αυτό που έκανες ήταν βλακεία, να υποθέτεις αμέσως ότι πρόκειται για κρυφοχριστιανό συνομωσιάκια.


PS: Δεν είναι απαραίτητο να είσαι χαζός για να πεις μια χαζομάρα.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Επικουρίδης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 12 Ιουν 2010 13:04
Όνομα Ιστότοπου: -Η Δίκη των Θεών
Επικοινωνία:

[quote=Επικουρίδης].................................................................βαρεμένος-βλακεία[/quote]
Αγαπητέ Nox, επιμένεις στα κοσμητικά. Έχω αμφιβολίες στη κρίση και την αισθητική σου. Είσαι αδιόρθωτος, ξεπερνάς το παπικό αλάθητο.
Δύο κατηγορίες ανθρώπων υπάρχουν: 1. Οι εξουσιαστές και 2. Οι εξουσιαζόμενοι.
Οι πρώτοι φτιάχνουν νόμους και τους παραβιάζουν ατιμώρητα, οι δε δεύτεροι, αναγκαστικά πειθαρχούν, διαφορετικά τιμωρούνται.
Ιστότοπος: "Η Δίκη των θεών" http://janastasiadis.blogspot.com/
Απάντηση