Απορία για το Χριστιανισμό

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Μάκης
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 02:38
Όνομα Ιστότοπου: -

Από μικρό παιδί είχα την απορία γιατί οι χριστιανοί την «μεγάλη παρασκευή» κλαίνε τον θεό τους.
Αργότερα κατάλαβα ότι αυτό συνέβαινε και στην αρχαία εποχή. Λένε ότι ο Ηράκλειτος σχολίαζε ως εξής το γεγονός:
«Γιατί τους κλαίτε? Αν είναι θεοί δεν είναι για κλάματα. Αν είναι για κλάματα δεν είναι θεοί. Διαλέξτε.»
Οι χριστιανοί επιμένοντας διάλεξαν,….θεό για κλάματα. Με τέτοιους αναστενάριδες είμαστε ή δεν είμαστε για κλάματα?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Μάκης την 29 Αύγ 2010 22:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

dracumelenios έγραψε:Για χρόνια έλεγα ότι, αφού ο Θεός είναι ένας, και αφού ο Χριστός είναι Θεός, τότε ο Θεός με τη σταύρωση του διέπραξε την αμαρτία της αυτοκτονίας. Μετά κατάλαβα ότι δεν ισχύει αυτό ακριβώς, γιατί ο Θεός που πέθανε για να μας σώσει, να που και πάλι ζει!
-Ο θεός πριν να αρχίσει ο χρόνος, είχε σχεδίασει και αποφασίσει τέλεια από πριν για όλα τα μελλούμενα.
-Το σχέδιο περιελάμβανε την θυσιαστική θανάτωση του παιδιού του.
Εφόσον λοιπόν μιλάμε για προσχεδιασμένη θυσιά, τότε
ΣΕ ΠΟΙΟΝ ακριβώς θυσίασε το παιδί του ο Θεός?
Το τζέρτζελο σε πλήρη ανάλυση, από τον φίλο μας Διαγόρα:

Εικόνα
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

EvanT έγραψε:Ο Ιεφθά όμως ήταν άτυχος, γιατί εκεί δεν του είπε ο Γιαχβέ "μη θυσιάζεις την κόρη σου στο όνομά μου". Την έσφαξε την κόρη του και μια χαρά το δέχτηκε ο Γιαχβέ.
Πολύ σωστό!
Ο Γιαχβέ απαιτούσε την θυσία και η Π.Δ δεν αρνείται ότι οι Εβραίοι έσφαζαν και αυτοί τα πρωτότοκα όπως έκαναν όλοι οι λαοί (των Ελλήνων συμπεριλαμβανομένων). Απλούστατα οι νοήμονες κατασκεύασαν την ιστορία της αντικατάστασης με το ζώο ελπίζοντας ότι οι άνθρωποι θα πειστούν.
Η αρχική αντίδραση του λαού στο κήρυγμα αυτό έχει καταγραφεί στο βιβλίο του Μιχαία (6:7) όπου φαίνεται πόσο δύσκολο ήταν να πειστούν:

Θα ευχαριστηθεί ο Κύριος με χιλιάδες κριάρια και με μυριάδες ποταμών λαδιού; Να δώσω το πρωτότοκό μου για την παράβασή μου, τον καρπό της κοιλιάς μου για την αμαρτία της ψυχής μου;
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

breadfan έγραψε:
Off Topic
Λοξία, το :text-+1: εμφανίζεται όταν πατήσεις "Προβολή περισσότερων εικονιδίων". Ενδέχεται να χρειαστεί και να σκρολάρεις προς τα κάτω αν η ανάλυση της οθόνης σου είναι μικρή (για την ακρίβεια, αν δεν είναι τεράστια).
Off Topic
Ε αυτό έλεγα βρε με το "γίνεται της Πόπης"...έχασα τον μπούσουλα στα εικονίδια...όλα ίδια μου φαινόντουσαν!
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
themosk
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010 12:56
Όνομα Ιστότοπου: ΑΣΜΟΔΑΙΟΣ Ο ΚΑΡΑΒΛΑΧΟΣ
Επικοινωνία:

dtango έγραψε: Ο Γιαχβέ απαιτούσε την θυσία και η Π.Δ δεν αρνείται ότι οι Εβραίοι έσφαζαν και αυτοί τα πρωτότοκα όπως έκαναν όλοι οι λαοί (των Ελλήνων συμπεριλαμβανομένων). Απλούστατα οι νοήμονες κατασκεύασαν την ιστορία της αντικατάστασης με το ζώο ελπίζοντας ότι οι άνθρωποι θα πειστούν.
σημερα ομως, επειδη θελουμε να αισθανομαστε πολιτισμενοι, αρνουμαστε οτι υπηρξαν οι ανθρωποθυσιες. οι πιστοι μαλιστα χριστιανοι αρνουνται ετσι ουσιαστικα τα ιδια τα βιβλια της πιστης τους (!!!).
Άβαταρ μέλους
Lilith
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 20 Ιαν 2010 09:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Χμμ... Καλά δεν ξέρω ακριβώς αλλά πιστεύω οτι τότε η εποχή των διωγμών έπαιξε μεγάλο ρόλο.
Το παίζαν παλικαράδες τότε κλπ
Το να καταγγείλεις τις απάτες ενός ανθρώπου,λέγεται καταγγελία.
Το να καταγγείλεις τις (αυτ)απάτες μιας κοινωνίας,λέγεται Αναρχία.
Απάντηση