Γκρινιάρης

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Ενδιαφέρον έχει τελικά τι άτομα μαζεύονται εδώ μέσα!

Δε είσαι αναρχικός -οποιουδήποτε τύπου- , μιας και θεωρία χωρίς πράξη είναι σαπουνόφουσκα!

Αν δε, είσαι, πρέπει να είσαι τρομερά καταπιεσμένος [και δυστυχής, εκτός κι αν είσαι αναίσθητος, πράγμα διόλου σπάνιο, ίσα ίσα αποτελεί προσόν για στρατιωτικό, ή χαζοχαρούμενος]

Γιατί: ο στρατιωτικός είναι αναγκασμένος να άρχει [εξουσιάζει] και να άρχεται [εξουσιάζεται]. Πως διάολο γίνεται να είναι αναρχικός την ίδια στιγμή?

Ο στρατός και ειδικά το πεζικό έχει ξεκάθαρα εθνικιστική, κοντόφθλαμη, χριστιανοκεντρική και συντηρηστική εκπαίδευση. ΑΝ βέβαια είσαι στο Πεντάγωνο ή σε κανένα άλλο ιδανικό πόστο, όπως αεροπορία ή με καμια περίεργη ειδικότητα, αυτά που είπα ισχύουν σε μικρότερο βαθμό. Π.χ. πόσο εξουσία ασκεί ή υφίσταται ένας στρατιωτικός ιατρός π.χ.??

Αν και δεν είμαι σε θέση να ξέρω λοιπόν, ασφαλώς και σε κάθε χώρο υπάρχει κάθε καρυδιάς καρύδι, αλλά όπως δε βρίσκεις πολλούς καλούς ανθρώπους να είναι ΜΑΤατζήδες , σε μικρότερο βαθμό ισχύει και για τους στρατιωτικούς. Δηλαδή δεν είναι ένα οποιοδήποτε επάγγελμα. Υπάρχουν καραβανάδες απο σχολες και πανελλήνιες, ναι, αλλά δεν βγήκαν ούτε όλοι από την ίδια σχολή, ούτε και είναι όλοι απο σχολή. Το κριτήριο ομαδοποίησης είναι οτι γουστάρουνε λίγο πολύ στρατο και σου'πα μου πες. Δεν ειναι ολοι έτσι, αλλά γενικά ισχύει....

Συντηρητικοί υπάρχουν εξάλλου και στους 'αριστερούς' - χαρακτηριστικά παραδείγματα πολλοί ΚΚΕδες παλαιοτερων γενεών που καταφέρνουν να περνάνε μέρος της συντήρησης αυτής στα παιδιά τους, τις νεότερες γενιές ΚΚΕδων.

Δε θα το έκανα 'ζήτημα' μιας και δε με απασχολούν οι ταμπέλες, αλλά για χάρη της γλώσσας και της ορθής χρήσης της κάνω και γω τον μπάτσο καμιά φορά! Άκου αναρχικός καραβανάς!
Γκρινιάρης

Τελικά με πιάσατε!
Είμαι καραβανοφασιστορθόδοξορατσιτής φανατικός! Δεν μπορώ να το κρύψω άλλο! Είμαι εγκάθετος που πληρώνομαι από την ΟΟΔΕ και το ΛΑΟΣ για να υπονομεύσω τις προσπάθειες σας!

Υπέρτατη μου επιθυμία είναι να πλύνω τα μακριά ξανθά μαλλιά μου στα δάκρυα των χήρων που θα δημιουργήσω με το ματωμένο σπαθί μου και το τιμημένο τουφέκι μου!
Θέλω να καπνίσω το τσιγαράκι μου, καθισμένος πάνω στην γονατισμένη στα τέσσερα γυμνή αιχμάλωτη τουρκάλα καλλονή, στρίβοντας το καπνό μου από την καπνοθήκη που 'φτιαξα με τα ματωμένα χέρια μου από το φρεσκογδαρμένο μαστό της κόρης της!

Αμέσως μετά, θα πάω να βαφτιστώ σε αίμα οβραίων παρθένων, σε κολυμβήθρα φτιαγμένη από το λιωμένο διάκοσμο του τζαμιού της Μεδίνας (την οποία φυσικά θα έχω εξαφανίσει από προσωπου γης). Θα με βαφτίσει ο Άνθιμος μέσα στην Αγια Σοφιά που θα αρχίσει τη λειτουργία της με την βάφτιση μου. Ο Μαραμαρωμένος βασιλιάς, θα κουνάει το κεφάλι του με ευχαρίστηση βλέποντας με και εγώ θα δακρύσω όταν θα αναφωνήσει ο Πατακός (νονός μου) Αρίσταρχος (το νέο μου όνομα).

Στη συνέχεια, ματωμένος θα βγω από την κολυμβήθρα και το μάρμαρο θα λιώσει στην πατημασιά μου, αιώνιο σύμβολο της στρατιωτικής μου πυγμής! Ο Αδόλφος Χίτλερ και ο Τζέγκις Χαν, που θα αναστηθούν επι τούτου, θα ανοίξουν τις αγκάλες τους και γω αναποφάσιστος θα σταθώ μια στιγμή, προτού πέσω στην αγκαλιά του Άνθιμου! Γιατί υπέρτατος αρχηγός μου είναι ο θεός, αλλά όχι ο γιαλαντζί θεός, αλλά ο σούπερ ντούπερ θεός των Ελληνορθόδοξων. Θα βγω, στην Πόλη και θα σπείρω τον σπόρο μου στις κοιλιές των απίστων και χορτασμένος πια θα κάτσω στο θρόνο που θα μου βάλει η Μόνικα Μπελούτσι στη Θεολογική Σχολή της Χάλκης, ώστε να κρίνω ζωντανούς και νεκρούς (που θα αναστηθούν επί τούτου, επίσης). Μέσα στην ολική έκλειψη του ηλίου, που θα τονίσει το γεγονός, ένα αστέρι θα λάμψει και θα με φωτίσει, ενώ τα τάρταρα θα ανοίξουν για να καταπιούν τα άθεα γουρούνια (ιδίως τον Κόμη).

Τα πα και ησύχασα!

Ξέχασα να τονίσω ότι στις διάφορες συναντήσεις που έλαβα μέρος, με ορισμένα από τα άθεα καθάρματα που συχνάζουν εδώ μέσα, με το ζόρι συγκρατήθηκα να μη τα σφάξω που τολμήσαν να καθίσουν μαζί μου στο ίδιο τραπέζι! Τώρα που με αποκάλυψαν τα λαγωνικά, σας προτείνω να μην το αποτολμήσετε ξανά, γιατί τώρα δεν έχω λόγο να κρατηθώ!

Ελπίζω τώρα να ταιριάζει η εικόνα μου με αυτή που ορισμένοι έχουν στο μυαλό τους για τους στρατιωτικούς!
Γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε; Μπορώ να πιστεύω εγώ ότι θέλω; όχι! Η σοφή κοινωνία ξέρει τι σκατά είμαστε εμείς οι στρατιωτικοί! Μέχρι και για το γεγονός που ο αριστερίζων πολιτικός αρχηγός έγινε υπάλληλος του Βαρδινογιάννη φταίνε οι ψευτοαναρχικές μου αντιλήψεις!

Α, μη το ξεχάσω! Η μάνα μου κάθε βράδυ μου λεγε ιστορίες βιασμού και θανάτων, έτσι ώστε όταν μεγαλώσω να γίνω καλός στρατιώτης! Επίσης αντί για νανουρίσματα μου λέγε το «Το η Ελλάδα ποτέ δε πεθαίνει»!

Πάω τώρα να διαγράψω και τα ψέμματα που έλεγα στο blog μου και στα υπόλοιπα φόρουμ και να ανεβάσω αποσπάσματα από την «Τέχνη του Πολέμου» και από το «Ο αγών μου». Να θυμηθώ να πάρω και καρβουνάκια για το καντηλάκι που καίει με λίπος από το Άουσβιτς (το κάνω ειδική παραγγελία από το ιντερνέτ).

Αμήν!

Edit: Ξέχασα να πω ότι είμαι και ιδρυτικό μέλος της Χρυσής Αυγής και έχω κάρτα μέλους της ΕΠΕΝ!
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Απαντάς σε έναν οριστικά απόντα Γκρινιάρη.Ο λόγος για τον οποίο απόκτησε αυτή την ιδιότητα είναι αναρτήσεις σαν αυτή που προηγείται.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Γκρινιάρης

Μιλάς με γρίφους γέροντα!
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Έφαγε ban που έκανε ντάν.Αιτία σχόλια σαν το προηγούμενο.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Γκρινιάρης

Το προηγούμενο σχόλιο μου είναι αιτία για ban;
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Βρε συ με δουλεύεις;Όχι το δικό σου του Radical.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

(Δήθεν) Γκρινιάρη, είμαι πραγματικά ευτυχισμένος που δεν πήρες χαμπάρι τον αποκλεισμό του Radical.
Έτσι έγραψες ένα από τα πιο απολαυστικά και πιο διδακτικά post που έχω διαβάσει σε αυτό το forum.
Ατελείωτα συναδελφικά σπέκια, για όλους αυτούς τους λόγους που ξέρεις και δεν χρειάζεται να αναλύω.

Το μάθημα της ημέρας, boys and girls, είναι ένα.
Προκατάληψη: συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Μηθρησκευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010 20:38
Όνομα Ιστότοπου: -

Χαιρετώ κι εγώ Γκρινιάρη, η αλήθεια είναι ότι αναρχικός που απεχθάνεται τη βία είναι αιρετικός για την επικρατούσα αντίληψη περί αναρχίας, και εντός και εκτός των κύκλων που την επικαλούνται ως κοσμοαντίληψη και πιστεύω τους. Καθώς είμαι κι εγώ με κάποιο δικό μου τρόπο αναρχικός πολέμιος της βίας, τουλάχιστον για την παρούσα ιστορική συγκυρία, οφείλω να ομολογήσω ότι η επιλογή του επαγγέλματος του στρατιωτικού δεν είναι κάτι που στα μάτια μου συνάδει με την αναρχική και άθεη στάση ζωής. Στην εποχή που μας έτυχε να ζήσουμε το δέχομαι απλός σαν μία επιλογή βιοπορισμού. Εκείνο που θέλουμε όμως είναι η γκρίνια την οποία επαγγέλλεσαι, γκρίνιαξε για να ξεκινήσεις την διαδρομή σου, να δήξεις και σε μας την αιτία του ψευδώνυμου σου.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Ως φαντάρος γνώρισα έναν λοχαγό που δεν κάθισε βέβαια να συζητήσει μαζί μου τις πολιτικές του απόψεις αλλά από τον τρόπο που πολεμούσε τα καθάρματα που πολεμούσε μόνο λεβέντης αναρχικός θα πρέπει να ήταν.

Λοιπόν, μια ιστορία από τον στρατό.

Ήμουν στο πεζικό, τεχνικός γραφέας και χαρακτηρισμένος κομουνιστής επειδή ο αδερφός της μητέρας μου ήταν με τους αντάρτες και ο πατέρας μου δήλωνε κομουνιστής στο καφενείο, υπηρετούσα δε ακόμα όταν έκαναν το πραξικόπημα οι χουντικοί.
Όσοι θυμούνται εκείνη την εποχή θα θυμούνται ότι ο Παπαδόπουλος είχε κάνει και ένα σαμποτάζ σε κάτι οχήματα το οποίο το φόρτωσε στους κομμουνιστές.

Σαν τεχνικός γραφέας όσα οχήματα δεν μπορούσαμε να επισκευάσουμε μόνοι μας, στην Ομάδα Συντήρησης του τάγματος, τα πήγαινα και τα παρέδιδα σε μια μονάδα του τεχνικού σώματος και μετά την επισκευή πήγαινα πάλι και τα παρελάμβανα.
Σε ένα τζιπάκι είχε κολλήσει το ρουλεμάν στο πλατό του συμπλέκτη με αποτέλεσμα να καταστραφεί το πλατό. Παρέδωσα το τζιπάκι, το επισκεύασαν και πήγα και το παρέλαβα. Δυστυχώς όμως οι φαντάροι του τεχνικού άλλαξαν μεν το πλατό αλλά άφησαν το κολλημένο ρουλεμάν.
Όταν έφερα το τζιπάκι στο συνεργείο το παρέλαβαν οι οδηγοί για βόλτες (το συνεργείο ήταν εκτός τάγματος, σε μια άδεια μονάδα τεθωρακισμένων η οποία βρισκόταν τότε στα σύνορα με την Τουρκία) και σε δυο ώρες το πλατό είχε καταστραφεί και πάλι.

Επικεφαλής της Ομάδας Συντήρησης ήταν ένας καραβανάς υπασπιστής ο οποίος είχε πάρει τα γαλονάκια του υπασπιστού πηγαίνοντας εθελοντικά στην Κορέα (αναφέρομαι σε… προχριστιανικές εποχές). Μόλις έμαθε την περιπέτεια του τζιπ, απεφάνθη: Σαμποτάζ! Και ποιος πλέον ύποπτος από τον κομμουνιστή εμένα;
Με έβγαλε αναφορά και όταν ο λοχαγός με ρώτησε γιατί βρισκόμουν εκεί, του είπα ότι το τζιπάκι χάλασε και πως ο υπασπιστής με θεωρούσε ύποπτο για σαμποτάζ. Η αηδία που ζωγραφίστηκε στο πρόσωπό του φανέρωσε τα αισθήματά του για τον υπασπιστή. «Άντε φύγε από δω», μου είπε.

Θέλετε να μάθετε πως πήραμε εμείς οι πεζικάριοι, οι τεχνικώς κατώτεροι, την ρεβάνς από την μονάδα του τεχνικού σώματος;

Well! Ένας οδηγός ΡΕΟ δεν πρόσεξε ότι του είχε φύγει το νερό από το ψυγείο και η θερμοκρασία ανέβαινε, με αποτέλεσμα να ανεβεί η θερμοκρασία σε σημείο που τα έμβολα κόλλησαν μέσα στου κυλίνδρους. Ήταν η εποχή που και εγώ και ο εν λόγω οδηγός πλησιάζαμε να απολυθούμε (ήταν Χούντα πλέον). Μηχανή σε τέτοια κατάσταση, κολλημένη, δεν μπορούσε να παραδοθεί στο τεχνικό σώμα γιατί ο οδηγός κινδύνευε να μπλεχτεί άσχημα (αυτός δεν θα γλίτωνε την σοβαρή πλέον κατηγορία για σαμποτάζ).
Ανοίξαμε την μηχανή (οι τεχνίτες της ομάδας συντήρησης) και τρίβαμε τα μάτια μας. Οι μπιέλες (τα έμβολα) είχαν αλλάξει χρώμα από την θερμοκρασία. Μια είχε στραβώσει και με το που ανοίξαμε το κάρτερ το έμβολο της έπεσε κάτω, Ένα άλλο εμβολο ήταν τόσο κολλημένο που δεν έβγαινε με τίποτα από τον κύλινδρο.
Κλείσαμε την μηχανή, της βάλαμε λάδι και νερό και ρυμουλκήσαμε το αυτοκίνητο με ένα άλλο. Πήρε μπρος, αλλά το αυτοκίνητο ολόκληρο έτρεμε. Δούλεψε μερικά λεπτά, μετά ανακατεύτηκαν νερά και λάδια και σταμάτησε.

Το τεχνικό σώμα παρελάμβανε μόνο οχήματα των οποίων η μηχανή λειτουργούσε. Το ρυμουλκούσαμε λοιπόν (η μίζα δεν είχε δύναμη να γυρίσει την μηχανή) και αμέσως το πήγαινα να το παραδώσω. Δυο τρεις φορές μου είπαν να περιμένω επειδή ήταν απασχολημένοι και το πήρα και έφυγα γιατί γνώριζα πλέον πόση ώρα έμενε σε λειτουργία η μηχανή.
Στο τέλος, με τα παράπονα: «Ρε παιδιά, τόσες φορές το έχουμε φέρει και δεν έχετε χρόνο να το παραλάβετε», δεν έδωσαν την δέουσα σημασία στο χάλι του και το παρέλαβαν.

Απολύθηκα, και για χρόνια περίμενα να μου έρθει κάποια κλήση για απολογία. Δεν ήρθε ποτέ και φαντάζομαι πως ο λόγος είναι ότι το μπαλάκι το είχε πλέον το τεχνικό σώμα και αναγκάστηκαν να καλύψουν την υπόθεση.
Στο κάτω κάτω και με μεταχειρισμένα έμβολα και κυλίνδρους μπορούσαν να επισκευάσουν την μηχανή.

Φίλε Γκρινιάρη ελπίζω να μην είσαι του τεχνικού :)
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Γκρινιάρης

Πίσω στα σοβαρά:
Η επιλογή του επαγγέλματος γίνεται σε μια ηλικία που ακόμα δεν έχεις αποκρυσταλλώσει πολιτικά τι θέλεις, αλλά και να πιστεύεις ότι πολιτικά ανήκεις κάπου, το ποιο πιθανόν είναι να στρογγυλεύσεις - τροποποιήσεις - αναιρέσεις τις πολιτικές σου θέσεις, όταν «απογαλακτιστείς» από την οικογένεια και έχεις πλέον να κάνεις μόνος σου με το κράτος. Η οικογένεια από την οποία προέρχομαι, δεν έχει καμιά σχέση με στρατιωτικά «τζάκια», οπότε η απότομη προσγείωση μου στην πραγματικότητα του στρατιωτικού έγινε απότομα και όταν πλέον ήταν μονόδρομος η πορεία προς τα μπρος (εργασιακά). Άποψης μου είναι, να προσπαθείς να διορθώσεις στα μέτρα των δυνατοτήτων σου, το σύστημα του οποίου είσαι (μικρό) γρανάζι, παρά να κάθεσαι σε μια γωνιά και να δείχνεις το πρόβλημα χωρίς να έχεις ταυτόχρονα να προτείνεις κάτι καλύτερο. Τέλος, μη λησμονούμε ότι ο στρατός, η αστυνομία και ο νόμος, λειτουργούν υπό τις ακριβείς οδηγίες της κυβέρνησης. Η τακτική κάλυψης - ατιμωρησίας των γαϊδουριών (που βοσκάνε δυστυχώς παντού), υπάρχει και φοβάμαι ότι θα συνεχίσει να υπάρχει, διότι το «μεγάλο μαγαζί» θέλει να περάσει τη νοοτροπία αυτή. Δεν έχω κανένα λόγο να καλύψω τον κομπλεξικό που ταλαιπωρεί τον κόσμο ή που ακόμα χειρότερα εγκληματεί. Τέλος, για να μη το κάνω πάλι νουβέλα, αν σήμερα μου δινόταν πάλι η επιλογή, «τη ζωή να μηδενίσω» (με τα σημερινά μυαλά όμως) δε θα γινόμουν στρατιώτης.

Dtango δεν είμαι του τεχνικού. Είμαι μοβόρος πολεμιστής! Πάντως, στο πνεύμα της ανάρτησης σου, θυμάμαι την «αγωνία» του πατέρα μου αν τελικά θα με «διώξουν» από τη σχολή (το 1989), διότι όπως έλεγε: «ο παππούς μου ήταν κομμουνιστής». Έχω ακούσει βέβαια από τους παλιότερους τις ιστορίες φρίκης για τα πολιτικά πάθη, χωρίς να τα χω ζήσει. Έτσι και κείνος, (μάταια) περίμενε να τον καλέσουν για να τον ρωτήσουν αν είναι κομμουνιστής ο ίδιος και ο γιος του.

Τέλος, το τι είναι ο καθένας μας θα το πουν αυτοί που μας ζουν ή και μας υπομένουν. Η γενίκευση και το κλισέ είναι ένα εργαλείο, που λειτουργεί σωστά μόνο ως εκτίμηση για το πως θα αντιδράσει το σύνολο και είναι παντελώς άχρηστο όταν βγάζει συμπεράσματα για το άτομο. Το ότι η διμοιρία των ΜΑΤ θα καταστείλει την διαδήλωση, δε σημαίνει ότι ο Παναγιώτης (μέλος της διμοιρίας) θα βγει στη πολυκατοικία και θα βαρά τους γειτόνους, όταν ο Μιχαλάκης παίζει δυνατά την ηλεκτρική του κιθάρα. Βοηθά βέβαια να «το 'χεις μέσα σου», δε θα το αρνηθώ, αλλά δεν είναι και απαραίτητο. Για να μη παρεξηγηθώ, δεν υποστηρίζω ότι οι σωματασφαλίτες είναι όλοι παρεξηγημένοι άγγελοι (αντίστροφη γενίκευση), επισημαίνω ότι «σίγουρα» δεν είναι όπως θέλουν να τους παρουσιάζουν αυτοί που έχουν τέτοιο όφελος. Διότι αν καταρρεύσει η θεωρία ότι είναι σκατόψυχοι - κομπλεξικοί από τα γενοφάσκια τους, ποιόν θα έχουν να πολεμούν μετά; Όπως λέει και ο Καβάφης κλείνοντας το «Περιμένοντας τους Βαρβάρους»:
Κ.Π.Καβάφης στο http://www.kavafis.gr/poems/content.asp?id=153&cat=1 έγραψε:
Και τώρα τι θα γένουμε χωρίς βαρβάρους.
Οι άνθρωποι αυτοί ήσαν μια κάποια λύσις.
Πάντως όταν στο προσωπικό επίπεδο, συνομιλώ εντόνως με στρατομάχους, φέρνω πάντα σαν επιχείρημα, ότι υπάρχουν άνδρες σε όλη την Ελλάδα, που έχουν να πουν μια καλή κουβέντα για μένα. Ορισμένοι δε από αυτούς με συγκινούν ακόμα (όχι βέβαια όπως συγκινείται ο GAP, όταν άνθρωποι του μόχθου τον πιάνουν στο δρόμο...), όταν αραιά και που, με παίρνουν κανά τηλέφωνο ή μου κάνουν έκπληξη ερχόμενοι να με βρουν. Και μιλάω και για άνδρες, στους οποίους αναγκάστηκα να δώσω δύσκολες εντολές τη νυχτιά των Ιμίων.

Όσοι και όσες έχουν (και δύσκολες) ερωτήσεις ή απορίες ακόμα και δεν έχουν βγάλει ακόμα τα συμπεράσματα τους, μπορώ να τους ενημερώνω όσο μπορώ και ξέρω.
Όσοι και όσες έχουν βγάλει τα συμπεράσματα τους για το τι είμαι (λόγω επαγγέλματος), επίσης μπορώ να τους ενισχύσω την άποψη τους, ώστε να είναι και αυτοί χαρούμενοι. Άλλωστε, έτσι είναι, αν έτσι πιστεύετε!
Άβαταρ μέλους
Panos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: 12 Απρ 2010 11:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν θυμάμαι να έχω καλωσορίσει άλλον εδώ πέρα γιατί το βρίσκω λίγο ανούσιο σαν κίνηση αλλά για εσένα φίλε γκρινιάρη θα κάνω μια εξαίρεση καθότι είσαι στρατιωτικός και έχω μια ιδιαίτερη συμπάθεια στον χώρο αυτό..

Από τα λόγια σου υποψιάζομαι κάτι επίλεκτο και αυτό για εμένα τουλάχιστον είναι σημαντικό.. από τα όσα λες για τα Ίμια και τις ¨δύσκολες¨ εντολές δε, υποψιάζομαι ΜΥΚ, ΕΔ ή 616.. κάποια στιγμή ίσως τα κουβεντιάσουμε αυτά σε PM..

Καλώς όρισες και κρατάτε ψηλά το κεφάλι εσείς οι ένστολοι γιατί δεν μας έχουν μείνει και πολλά ακόμα που να εμπιστευόμαστε σε αυτόν τον τόπο (ξέρω, δυστυχώς οι περισσότεροι δεν το βλέπουν έτσι αλλά έχει ο καιρός γυρίσματα..)
In the beginning it was Plasma.... H. Alfven
Άβαταρ μέλους
αμόρφωτη γκόμενα
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010 02:35
Όνομα Ιστότοπου: -

Panos έγραψε:κρατάτε ψηλά το κεφάλι εσείς οι ένστολοι γιατί δεν μας έχουν μείνει και πολλά ακόμα που να εμπιστευόμαστε σε αυτόν τον τόπο
Σωστά! ( :text-goodpost: ) Οι ένστολοι και το καλό ελαιόλαδο.

Γκρινιάρη,καλώς ήρθατε!
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

Panos έγραψε: Από τα λόγια σου υποψιάζομαι κάτι επίλεκτο και αυτό για εμένα τουλάχιστον είναι σημαντικό.. από τα όσα λες για τα Ίμια και τις ¨δύσκολες¨ εντολές δε, υποψιάζομαι ΜΥΚ, ΕΔ ή 616.. κάποια στιγμή ίσως τα κουβεντιάσουμε αυτά σε PM..

Καλώς όρισες και κρατάτε ψηλά το κεφάλι εσείς οι ένστολοι γιατί δεν μας έχουν μείνει και πολλά ακόμα που να εμπιστευόμαστε σε αυτόν τον τόπο (ξέρω, δυστυχώς οι περισσότεροι δεν το βλέπουν έτσι αλλά έχει ο καιρός γυρίσματα..)
εεεεε λοιπον εισαι πραγματικος προφητης τον εχω εκπαιδευσει εγω!!!!!!!!!!!!!
ειδικοτητα του:εξολοθρευτης εξολοθρευτων ελευθερων σκοπευτων
αμόρφωτη γκόμενα έγραψε: Γκρινιάρη,καλώς ήρθατε!


μαλλον καλωςτονβρηκατε
γιατι οπως λενε και στο Στρατο ο παλιος ειναι αλλιως
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

@panos & a/go:
Έχει πολλή πλάκα όταν καλωσορίζετε κάποιον που έχει πολύ μεγαλύτερο χρόνο παρουσίας και πολύ περισσότερες δημοσιεύσεις στο φόρουμ από εσάς.
Δεν πάτε να καλωσορίσετε και την Αόρατη Μελάνη ή τον Γιατρό του Ίκα;
: brrr : : brrr : : brrr :

Πάνο, ώστε ο καιρός έχει γυρίσματα, ε;
Μήπως είναι και γαρ εγγύς;
Και κάτι ακόμα: Γιατί πρέπει ειδικά οι ένστολοι να έχουν ψηλά το κεφάλι; Οι αρτοποιοί, οι μανικιουρίστες και οι δασολόγοι στο πηγάδι κατούρησαν;

Όσο γελοίο είναι να αντιπαθείς κάποιους μόνο και μόνο απ' το επάγγελμά τους, άλλο τόσο γελοίο είναι να τους συμπαθείς μόνο και μόνο απ' το επάγγελμά τους.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
stelios8
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: 28 Απρ 2009 02:03
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κρητη

Γεια σου κι απο μενα κυριε συναδελφε!
Χαιρετω στρατιωτικα γιατι απ΄τα συμφραζομενα καταλαβα οτι εισαι ανωτερος απο μενα.
Αν δεν κανω λαθος ειμαστε μονο οι δυο μας εδω μεσα,ο τριτος που θα μπει κερδιζει αναμνηστικη πλακετα με τη φραση:

ΠΑΤΡΙΣ-ΘΡΗΣΚΕΙΑ-ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ

...και τον πρωην βασιλια σε μπρελοκ (χωρις πλακα,τετοιο μπρελοκ υπαρχει,το κρατουσε σε εναν καφενε ενας μπαρμπας)!!!
:clap:
I can't sleep so I take a breath and hide behind my bravest mask,
I admit I've lost control..
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

breadfan έγραψε:Και κάτι ακόμα: Γιατί πρέπει ειδικά οι ένστολοι να έχουν ψηλά το κεφάλι; Οι αρτοποιοί, οι μανικιουρίστες και οι δασολόγοι στο πηγάδι κατούρησαν;
Dude, οι αρτοποιοί δεν κρατάνε πολυβόλα. Okay, δέχομαι ότι αυτή η σανίδα που χρησιμοποιούν για να βγάζουν τα ψωμιά από τους φούρνους είναι αρκετά μακριά και ανθεκτική, αλλά δε συγκρίνεται με το compensation που λαμβάνεις κρατώντας ένα M4 SOPMOD που εκτοξεύει πύρινα βλήματα ταχύτητας 884 μέτρων ανά δευτερόλεπτο, τα οποία μπήγονται βαθιά και βίαια στα σώματα των εχθρών σου.
:whistle:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος noxteryn την 20 Ιούλ 2010 01:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
stelios8
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: 28 Απρ 2009 02:03
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κρητη

dtango έγραψε: Όσοι θυμούνται εκείνη την εποχή θα θυμούνται ότι ο Παπαδόπουλος είχε κάνει και ένα σαμποτάζ σε κάτι οχήματα το οποίο το φόρτωσε στους κομμουνιστές.


Δεν το θυμαμαι φυσικα,δεν ειχα γεννηθει τοτε,μα εχω διαβασει σχετικα.Ο Παπαδοπουλος εριξε ζαχαρη μεσα στα ρεζερβουαρ ή στα λαδια-δε θυμαμαι καλα- σε κατι αρματα μαχης κ κατηγορησε κομμουνιστες για το γεγονος.

Φιλε dtango,πρεπει να εισαι ο μεγαλυτερος εδω μεσα.
Χαιρε και ευ ζειν!
I can't sleep so I take a breath and hide behind my bravest mask,
I admit I've lost control..
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Μπα, του έφαγε την πρωτιά άλλος... :D
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Απάντηση