«Άθεοι είναι μόνο οι ηλίθιοι!»Μη+ρ.Καλαβρύτων και Αιγιαλείας

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

@breadfan

+1

Σκεφτείτε το έξης

Αυτοί βρίζουν.

Αν ένα παιδάκι θέλει γλειφιτζούρι και δεν του το παίρνεις τι κάνει?
Φωνάζει , κλαίει και σε βρίζει

πως αντιδράς?

Μήνυση?

Χάιδεψε του το κεφαλάκι , μίλα του αργά και ήρεμα ,όταν μεγαλώσει θα καταλάβει.

Αν δεν καταλάβει θα τον στείλει ο θεός του :band-singer: στον εξαποδό του. :evil:
:liar:
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Και τωρα που το κρατος δεν θα πληρωνει πλεον το παπαδαριο εκει να δεις τι εχει να γινει.
Θα κραζουν ολημερις σαν απληρωτες πουτ....ες.
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

επικουρειος έγραψε:Και τωρα που το κρατος δεν θα πληρωνει πλεον το παπαδαριο εκει να δεις τι εχει να γινει.
Πότε θα γίνει αυτό;
Γνωρίζεις κάτι που οι υπόλοιποι αγνοούμε; :think:
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Υποτίθεται, σύμφωνα με ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες, ότι το (ξανα)ζήτησε η τρόικα. Ζήσε Μάη μου...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
grayish_jedi94
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 07 Σεπ 2011 21:37
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Thessaloniki

Το μόνο θετικό της τρόικας είναι ότι ίσως να προχωρήσει και σε κάτι τέτοιο. Επειδή, τι διάολο, κόβουν, κόβουν, δεν τους ενημέρωσε κανείς για τα χρυσά δισκοπότηρα της εκκλησίας?
Το αρχικό το κείμενο το διάβασα, και... οι γνωστές μ@λ@κίες...
Αυτό με τον Ιορδάνη όμως, χωρίς να το έχω ψάξει καθόλου, WTH?
Ισχύει?
Flying with a spaceship, organic like a dandellion seed.
------------------------------------------------------------------------
Life is but a momentary glimpse of the wonder of this astonishing universe, and it is sad to see so many dreaming it away on spiritual fantasy.
Carl Sagan, scientist and science communicator.
Keep the lack of faith everybody!
greekhelsinkimonitor
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 12 Ιαν 2010 11:40
Όνομα Ιστότοπου: EΠΣΕ - ΕΟΔΜ :: Ελληνικό Παρατηρητήριο των Συμφωνιών του Ελσίνκι
Επικοινωνία:

Με έκπληξη διάβασα στο viewtopic.php?f=43&t=2887#p59291 πως ο Γιώργος Σαρηγιαννίδης, που όντως διαφώνησε με την έγκληση κατά του Αμβρόσιου, αποχώρησε από την ΕΝΩ.ΟΥΜ.Ε..

Εκ μέρους της γραμματείας της ΕΝΩ.ΟΥΜ.Ε. πληροφορώ πως παραμένει και μάλιστα ενεργό μέλος της, όπως κάθε μέλος της ΕΝΩ.ΟΥΜ.Ε. μπορεί να διαπιστώσει στο χώρο συζήτησης των μελών της.
Κλείτωρ
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 09 Μαρ 2009 17:31
Όνομα Ιστότοπου: ΚΛΕΙΤΩΡ
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:Ανάλογα είχε εκφραστεί και ο πρόεδρος της ΦΙΣ, Γιώργος ΣΑρρηγιανίδης, μάλιστα αποχώρησε από την Ενω.Ουμ.Ε. εξ αφορμής της έγκλησης του Αμβρόσιου, γιατί θεώρησε ότι εγκλήσεις τέτοιου τύπου περιορίζουν την ελευθερία του λόγου.
το να διαφωνούμε δεν είναι κακό. Τουναντίον, είναι μάλλον θεμιτό. ¨ομως γιατί οι τρικλοποδιές; έχουμε κάτι να χωρίσουμε και δεν το ξέρω; Σας ενόχλησε κάπου η ΕΝΩ.ΟΥΜ.Ε.; Λοιπόν όχι, ούτε ο Σαρρηγιανίδης αποχώρησε ούτε κανένας άλλος, εκ των ενεργών τουλάχιστον.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Μα, ποιες τρικλοποδιές? Δεν έχω πρόθεση να τρικλοποδιάσω κανέναν, το αντίθετο. Εξάλλου είμαι κι εγώ μέλος της Ενω.Ουμ.Ε.

Απλώς διαφωνήσαμε ορισμένοι με τη συγκεκριμένη δράση. Από εκεί και πέρα, όποιος ήθελε συμμετείχε στην έγκληση, όποιος δεν ήθελε δεν συμμετείχε.

Για τον Σαρηγιαννίδη προφανώς έκανα λάθος. Αυτή τη στιγμή δεν θυμάμαι από πού πληροφορήθηκα ότι αποχώρησε (έχω την εντύπωση ότι διάβασα κάτι στο μπλογκ του, αλλά θα πρέπει να θυμηθώ και να το επιβεβαιώσω). Εφόσον μου λέτε ότι δεν αποχώρησε, προφανώς η πληροφορία ήταν λάθος και ευχαριστώ για την διόρθωση.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Στον ένστολο ρασοφόρο γκεσταπίτη Καλαβρύτων και Αιγιαλείας Αμβρόσιο θα απαντήσω με τα λόγια ενός μεγάλου ορθόδοξου θεολόγου......


Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΕΥΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΗ ΑΣΘΕΝΕΙΑ

Ιωάννης Σ. Ρωμανίδης

Το κλειδί δια την κατανόησιν της μεταβολής της Ορθοδόξου Καθολικής Παραδόσεως από παρανόμου εις νόμιμον θρησκείαν και κατόπιν εις επίσημον Εκκλησίαν, έγκειται εις το γεγονός, ότι η Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία διεπίστωσε, ότι δεν είχε απέναντί της απλώς μίαν επί πλέον μορφήν θρησκείας ή φιλοσοφίας, αλλά μίαν καλώς οργανωμένην Εταιρίαν Νευρολογικών Κλινικών, αι οποίαι εθεράπευον την νόσον της θρησκείας και την αναζητούσαν την ευδαιμονίαν ασθένειαν της ανθρωπότητος και έτσι παρήγον φυσιολογικούς πολίτας με ανιδιοτελή αγάπην, αφιερωμένους εις την ριζικήν θεραπείαν των προσωπικών τους και των κοινωνικών νοσημάτων. Η σχέσις που ανεπτύχθη μεταξύ Εκκλησίας και Πολιτείας, ήτο ακριβώς αντίστοιχος προς την σχέσιν μεταξύ Κράτους και συγχρόνου Ιατρικής.
Από την εισαγωγή του "Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΕΥΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΗ ΑΣΘΕΝΕΙΑ,Η ΔΕ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΤΗΣ" - Ιωάννης Σ. Ρωμανίδης[ Πρώτη δημοσίευση από τήν Ιερά Μονή Κουτλουμουσίου, Αγίου Όρους, στόν τόμο "Ορθοδοξία, Ελληνισμός, πορεία στην 3η χιλιετηρίδα" 1966, σελ. 67-87 ]
---------------------------------

Ποιανών η πελατεία είναι οι διαταραγμένοι και ποιοι είναι ηλίθιοι το έχει δείξει προ καιρού η Ιστορία..... 8-)
État de siège
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Γενικότερα ....

Αντί να ασχολείστε με τις δηλώσεις του κάθε ανόητου στρουμπουλού ρασοφόρου κυριούλη που την έχει δει διανοητής (επειδή φοράει την μαύρη κελεμπία του σαμάνου) , ασχοληθείτε καλύτερα με στόχο την καταστροφή της νοσηρής συμμορίας στην οποία ανήκει, δηλαδή την πλήρη διάλυση και εξαφάνιση από προσώπου γης του "θεσμού" της εκκλησίας.
État de siège
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Διαφωνώ.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

RaspK έγραψε:Διαφωνώ.
Καλό αυτό, γιατί αν ήμασταν ορθόδοξη αθεϊστική "εκκλησία", δεν θα μπορούσες :lol:
État de siège
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Να σε πληροφορήσω ότι ο Χριστιανισμός μπορεί, μεν, να έχει στο ιστορικό του πληθώρα πατάξεων, αλλά έχει 39.000 σέκτες πλέον... Μην ακούγονται εκ μέρους μας άλλα αντί άλλων, επειδή το μόνο που επιτυγχάνουμε είναι αμαύρωση της γενικότερης εικόνας μας.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Παραδόξως ζούμε σε μια χώρα που ακούγεται μόνο μία από αυτές τις σέκτες.

Νομίζω ότι αυτό τα λέει όλα για αυτή την σέκτα.
État de siège
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

RaspK έγραψε:Μην ακούγονται εκ μέρους μας άλλα αντί άλλων, επειδή το μόνο που επιτυγχάνουμε είναι αμαύρωση της γενικότερης εικόνας μας.
Συνήθως τέτοιες ανησυχίες έχει κάποιος όταν ανήκει σε κάποια ορθόδοξη σέκτα. :shock:
État de siège
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Σίμων Resurrected έγραψε:Παραδόξως ζούμε σε μια χώρα που ακούγεται μόνο μία από αυτές τις σέκτες.

Νομίζω ότι αυτό τα λέει όλα για αυτή την σέκτα.
Φυσικώς μόνο μία: Ορθόδοξοι, Παλαιοημερολογίτες, Ιεχωβάδες, Καθολικοί, Μορμόνοι, Αγγλικανοί, Βαπτιστές, Ευαγγελιστές, Πεντηκοστιανοί, Αντβεντιστές... :think: Αυτό το 1, όσα 1 και να του προσθέσεις, αδερφάκι μου, 1 μένει! :mrgreen:

Αν εννοείς ότι δεν ακούγεται πολύ, απλώς θολώνεις νερά...
Σίμων Resurrected έγραψε:
RaspK έγραψε:Μην ακούγονται εκ μέρους μας άλλα αντί άλλων, επειδή το μόνο που επιτυγχάνουμε είναι αμαύρωση της γενικότερης εικόνας μας.
Συνήθως τέτοιες ανησυχίες έχει κάποιος όταν ανήκει σε κάποια ορθόδοξη σέκτα. :shock:
Hm... Πώς την είπαμε αυτήν την τακτική; Κατάρριψη μέσω δυσφήμισης; :roll: Δεν είναι πολύ λογική οδός...

Να το πω απλώς, λοιπόν: εάν λες μπούρδες, ως άθεος με έντονη επικοινωνία, ενισχύεις ψευδές εντυπώσεις περί αθέων.

Ειδικώς, δε, η εντύπωση ότι άθεος σημαίνει: «προκλητικός που βλαστημά ακρίτως και χωρίς γνώση του αντικειμένου» μου είναι απεχθέστατη...
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

RaspK έγραψε:
Σίμων Resurrected έγραψε:Παραδόξως ζούμε σε μια χώρα που ακούγεται μόνο μία από αυτές τις σέκτες.

Νομίζω ότι αυτό τα λέει όλα για αυτή την σέκτα.
Φυσικώς μόνο μία: Ορθόδοξοι, Παλαιοημερολογίτες, Ιεχωβάδες, Καθολικοί, Μορμόνοι, Αγγλικανοί, Βαπτιστές, Ευαγγελιστές, Πεντηκοστιανοί, Αντβεντιστές... :think: Αυτό το 1, όσα 1 και να του προσθέσεις, αδερφάκι μου, 1 μένει! :mrgreen:

Αν εννοείς ότι δεν ακούγεται πολύ, απλώς θολώνεις νερά...
Το Σύνταγμα αναφέρει τίποτα για .. Παλαιοημερολογίτες, Ιεχωβάδες, Καθολικούς, Μορμόνους, Αγγλικανούς, Βαπτιστές, Ευαγγελιστές, Πεντηκοστιανούς, Αντβεντιστές... κλπ.

Δεν νομίζω 8-)
RaspK έγραψε:
Σίμων Resurrected έγραψε:
RaspK έγραψε:Μην ακούγονται εκ μέρους μας άλλα αντί άλλων, επειδή το μόνο που επιτυγχάνουμε είναι αμαύρωση της γενικότερης εικόνας μας.
Συνήθως τέτοιες ανησυχίες έχει κάποιος όταν ανήκει σε κάποια ορθόδοξη σέκτα. :shock:
Hm... Πώς την είπαμε αυτήν την τακτική; Κατάρριψη μέσω δυσφήμισης; :roll: Δεν είναι πολύ λογική οδός...

Να το πω απλώς, λοιπόν: εάν λες μπούρδες, ως άθεος με έντονη επικοινωνία, ενισχύεις ψευδές εντυπώσεις περί αθέων.

Ειδικώς, δε, η εντύπωση ότι άθεος σημαίνει: «προκλητικός που βλαστημά ακρίτως και χωρίς γνώση του αντικειμένου» μου είναι απεχθέστατη...

Τις μπούρδες που τις είδες, εκτός αν εννοείς για μπούρδες την θέση του ορθόδοξου θεολόγου ( να το συζητήσουμε )
Αν εννοείς μπούρδες τον αντικληρικαλισμό αυτό μάλλον πρέπει να μας το εξηγήσεις.

Εγώ πάντως γενικά όταν γράφω, γράφω ως Σίμων και όχι ως άθεος, δεν έχω την χάρη (ή την χαρά) να μιλάω εξ' ονόματος καμιάς σέκτας , τα "σοβαρά" τα αφήνω σε εκείνους που έχουν "γνώση του αντικειμένου" και γνωρίζουν καλά τις "ορθόδοξες" θέσεις ώστε να μπορούν να μιλήσουν εκ μέρους των άθεων 8-)
État de siège
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Σίμων Resurrected έγραψε:Το Σύνταγμα αναφέρει τίποτα για [...]
Δε μίλησες για διαχωρισμό Εκκλησίας-Κράτους. Μίλησες για την καταστροφή «της νοσηρής συμμορίας στην οποία ανήκει [ο Μητρ. Καλαβρύτων και Αιγιαλείας], δηλαδή [... το θεσμό] της εκκλησίας» και αργότερα απάντησες στη διαφωνία μου προς αυτήν την προτροπή (για την καταστροφή του θεσμού της Εκκλησίας, τονίζω) με τη θέση ότι «αν ήμασταν ορθόδοξη αθεϊστική "εκκλησία", δεν θα μπορούσες :lol:»­­· στην παρατήρησή μου ότι, ενώ υπήρξαν διωγμοί και μακελειά, πλέον υπάρχουν 39.000 σέκτες, οπότε το σχόλιο περί αδυναμίας διαφωνίας (ειδικά στις ΗΠΑ και στο γενικό σύνολο των Προτεσταντικών denominations, η διαφωνία είναι συχνό φαινόμενο!) είναι άστοχο, απάντησες ότι «ζούμε σε μια χώρα που ακούγεται μόνο μία από αυτές τις σέκτες.»

Το να αλλάζεις θέμα συνέχεια δεν είναι τρόπος να αποδείξεις ότι η πατατιά που πέταξες ήταν σωστή κιόλα. Τουναντίον, απλώς αποδεικνύεις ότι χρειάζεται να περιστραφεί κανείς για να μπορέσει να δώσει μιαν αμυδρή εντύπωση σοβαρότητος όσον αφορά το συγκεκριμένο επιχείρημα. Πράγμα διόλου περίεργο, αφού πέταξες απλώς αφορισμό (και αυτοί είναι εντυπωσιακοί, αλλά σπανίως εύστοχοι)...

Χρειάζεται να γίνει αποδυνάμωση της Εκκλησίας και το Κράτος να μετατραπεί σε κοσμικό; Βεβαίως! Καταστροφή του θεσμού της Εκκλησίας; Όπως λένε οι Άγγλοι: «Βάζεις το κάρο έμπροσθεν του αλόγου.»
Σίμων Resurrected έγραψε:
RaspK έγραψε:
Σίμων Resurrected έγραψε:
RaspK έγραψε:Μην ακούγονται εκ μέρους μας άλλα αντί άλλων, επειδή το μόνο που επιτυγχάνουμε είναι αμαύρωση της γενικότερης εικόνας μας.
Συνήθως τέτοιες ανησυχίες έχει κάποιος όταν ανήκει σε κάποια ορθόδοξη σέκτα. :shock:
Hm... Πώς την είπαμε αυτήν την τακτική; Κατάρριψη μέσω δυσφήμισης; :roll: Δεν είναι πολύ λογική οδός...

Να το πω απλώς, λοιπόν: εάν λες μπούρδες, ως άθεος με έντονη επικοινωνία, ενισχύεις ψευδές εντυπώσεις περί αθέων.

Ειδικώς, δε, η εντύπωση ότι άθεος σημαίνει: «προκλητικός που βλαστημά ακρίτως και χωρίς γνώση του αντικειμένου» μου είναι απεχθέστατη...
Τις μπούρδες που τις είδες, εκτός αν εννοείς για μπούρδες την θέση του ορθόδοξου θεολόγου ( να το συζητήσουμε )
Αν εννοείς μπούρδες τον αντικληρικαλισμό αυτό μάλλον πρέπει να μας το εξηγήσεις.
Μπούρδα λέω την κάθε χαζομάρα που νοείται ως εξυπνάδα από τον εκάστοτε άνθρωπο και η οποία τον κάνει να ακούγεται αδαής (συχνά, δε, είναι μάλλον ακριβής εντύπωση και όχι μειωτική του ατόμου, τουλάχιστον ως προς το εκάστοτε ζήτημα).
Σίμων Resurrected έγραψε:Εγώ πάντως γενικά όταν γράφω, γράφω ως Σίμων και όχι ως άθεος,
Γράφεις ως είσαι, ο Σίμων, που είναι άθεος. Βάλε το καλά στο κεφάλι σου αυτό...

Το ότι είσαι εσύ και μόνον εσύ δε σημαίνει ότι δε δίνεις και κάποιες εντυπώσεις. Αλίμονο, το μόνο σίγουρο σε αυτήν την κοινωνία είναι ότι οι συμπολίτες μας δε σχηματίζουν απολύτως ορθολογικές και αποκλειστικώς έγκριτες απόψεις!
Σίμων Resurrected έγραψε:δεν έχω την χάρη (ή την χαρά) να μιλάω εξ' ονόματος καμιάς σέκτας , τα "σοβαρά" τα αφήνω σε εκείνους που έχουν "γνώση του αντικειμένου" και γνωρίζουν καλά τις "ορθόδοξες" θέσεις ώστε να μπορούν να μιλήσουν εκ μέρους των άθεων 8-)
Πάλι εξυπνάδες πετάς. Ουσία: μηδέν.

Πρόσεξε, για να καταλάβεις και τι εννοώ: η εκκλησία και η Εκκλησία είναι δύο σώματα με ισχυρή σύνδεση, κυρίως επειδή η Εκκλησία έχει φροντίσει να απλώνει τα πλοκάμια της... Για να σπάσεις τέτοια δεσμά από το σύνολο, λοιπόν, καθώς δεν είναι λογικό να προσμένεις ότι μπορείς να συντρίψεις την Εκκλησία (σκέψου το, λίγο...), ξεκινάς από κάθε προβληματική πτυχή του πράγματος, κάθε σημείο που μπορείς. Όταν έχεις μπροστά σου ένα τείχος, δεν εφορμείς με το κεφάλι· πιάνεις τη σκαπάνη και προσπαθείς να υποσκάψεις τα θεμέλια, ελπίζοντας ότι δε θα σε συντρίψει ο αντίπαλος με δικά του κόλπα.

Φόβος; Όχι: σύνεση. Σπάζοντας το κεφάλι σου, δεν έχεις καταφέρει και τίποτα.

Όσον αφορά τους θεολόγους, δεν έχω να πω κάτι στο παρόν θέμα. Η στάση μου απέναντι στο δόγμα είναι φανερή, εάν ψάξεις λίγο. Το να πετάς διάφορες σπόντες για το ποιόν οιουδήποτε συνομιλητή σου, από την άλλη, επειδή αντιπαρέρχεται τη στάση σου, από την άλλη, «λέει τόμους ολόκληρους,» όπως πάλι λένε οι Άγγλοι.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

RaspK έγραψε:
Σίμων Resurrected έγραψε:Εγώ πάντως γενικά όταν γράφω, γράφω ως Σίμων και όχι ως άθεος,
Γράφεις ως είσαι, ο Σίμων, που είναι άθεος. Βάλε το καλά στο κεφάλι σου αυτό...

Το ότι είσαι εσύ και μόνον εσύ δε σημαίνει ότι δε δίνεις και κάποιες εντυπώσεις. Αλίμονο, το μόνο σίγουρο σε αυτήν την κοινωνία είναι ότι οι συμπολίτες μας δε σχηματίζουν απολύτως ορθολογικές και αποκλειστικώς έγκριτες απόψεις!
Αυτό ακριβώς στο οποίο επιμένεις είναι η ουσία της αντίληψης της σέκτας.
Στη σέκτα τα μέλη συμμορφώνονται στην θεολογία (η την ιδεολογία αν πρόκειται για πολιτικές σέκτες) και "προσέχουν τα λόγια τους".

Αν νομίζεις ότι οι άθεοι είναι μία σέκτα στην οποία τα "μέλη" "προσέχουν τα λόγια τους" για την "αποφυγή εντυπώσεων" είσαι βαθιά νυχτωμένος.

Ps: Και μια ερώτηση κοινωνιολογικού ενδιαφέροντος .... έχεις μεγαλώσει σε χωριό ή μικρή πόλη;
Δεν ρωτάω για να σε μειώσω, αλλά συνήθως τέτοιου είδους άγχος "εντυπώσεων" ( του στυλ "τι θα πει ο κόσμος") είναι πολύ πιο έντονο σε ανθρώπους που έχουν μεγαλώσει σε μικρές και κλειστές κοινωνίες.
État de siège
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Εν Αθήναι. Και ο λόγος που το λέω αυτό είναι επειδή έχω δει το πώς πλασάρονται την εικόνα μας στη «Χριστιανοσύνη.»
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Απάντηση