Άν έπρεπε να διαλέξετε θεό-θρησκεία τι θα επιλέγατε;

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
Panos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: 12 Απρ 2010 11:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Darkchilde έγραψε:Λάθος το προηγούμενο post για επιλογή θρησκείας.

Εαν επέλεγα θρησκεία, θα επέλεγα JEDI.

Jedi Code:

There is no emotion; there is peace.
There is no ignorance; there is knowledge.
There is no passion; there is serenity.
There is no chaos; there is harmony.
There is no death; there is the Force.

Jedi Motto:

Peace over anger.
Honor over hate.
Strength over fear.
Σε λίγο θα έχει διαγωνισμό για ΕΠΟΠ στις ένοπλες δυνάμεις.. καλά το πας, έτοιμη σε βρίσκω.. :)
In the beginning it was Plasma.... H. Alfven
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

rainbow warriors
conquer with love
kill with orgasms
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Nemertes
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 08 Αύγ 2010 11:29
Όνομα Ιστότοπου: η Νημερτής
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Μια χαρά το καταφέραμε το θεματάκι. Χαβαλέ τάιμ είπαμε, όλα είναι αποδεκτά. Εγώ εξαιρώντας εμένα -την απόλυτη θεά του εαυτού μου-, παραθέτω την απάντηση που έδωσα στον εμεσιενίτη.

Λοιπόν εγώ θα επέλεγα το 12θεο γιατί ταιριάζει πιο πολύ στην ψυχοσύνθεσή μου. Ζωντανοί θεοί, όχι ξενέρες. Ειδικά σαν θεό θα επέλεγα τον Δία.

Πρώτον γιατί κάνει σεξ. Who cares αν είναι άπιστος. Ο άνθρωπος και ο θεός που κάνει σεξ, φαίνεται.

Δεύτερον γιατί έχει τους κεραυνούς και τιμωρεί. Σκέφτεσαι να ήξερες πως αν κάνεις μαλακία θα σου σκάσει ο κεραυνός και θα μείνεις στον τόπο; Ή ακόμη χειρότερα θα μεταμορφωθείς σε γουρούνι-αγελάδα=χρυσόψαρο; Μηδέν η παραβατικότητα...
Έχετε κάθε δικαίωμα να προσκυνάτε την παναγία, να δοξολογείτε τον χριστό και να περιμένετε… Εμπρός λοιπόν πέστε στα γόνατα, συρθείτε στα πατώματα… Ίσως εσάς σας ακούσουν, γιατί φαίνεται οι άλλοι δεν έκαναν αρκετές μετάνοιες…

Τελικά είμαι πολύ περήφανη για άλλη μια φορά. Δεν ξέρω τι κάνει ο δικός μου θεός, αλλά τουλάχιστον, δεν είναι ζήτουλας…
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Ahem... Ο Δίας ήταν bi και από όλους ερωτεύτηκε το Γανυμήδη...
:roll:
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Panos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: 12 Απρ 2010 11:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Σόρυ που σας το χαλάω αλλά ο Δίας είναι πλανήτης.. αν κοιτάξετε ανατολικά σε περίπου 40 μοίρες από τον ορίζοντα αυτή την ώρα μπορείτε να τον δείτε κιόλας..
In the beginning it was Plasma.... H. Alfven
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Εικόνα
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Btw, αυτό με το 10% του εγκεφάλου πάντως είναι μούφα. Κάπου θυμάμαι ότι η άποψη αυτή διατυπώθηκε σε εποχή που δεν υπήρχε ακόμα brain scanning device.
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Σχετικά με τον Δία 8-)
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Panos έγραψε:Σόρυ που σας το χαλάω αλλά ο Δίας είναι πλανήτης.. αν κοιτάξετε ανατολικά σε περίπου 40 μοίρες από τον ορίζοντα αυτή την ώρα μπορείτε να τον δείτε κιόλας..
Σαν να ακούω την Ρούθ «Οι θεοί πήραν τα ονόματά τους από τους πλανήτες».

Πάνο φίλε μου, ο πλανήτης Δίας αρχικά ήταν Το αστέρι του Δια και κατάληξε να πάρει το όνομα του θεού.
Θεούς έχουμε εδώ και τουλάχιστον 35.000 χρόνια. Πότε ενδιαφερθήκαμε αρκετά για τα αστέρια ώστε να ξεχωρίσουμε τους πλανήτες από τους απλανείς;
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Σόρυ που σας το χαλάω αλλά ο Δίας είναι πλανήτης
Ρε γαμώτο αποφασίστε επιτέλους!Τη μιά διατραπεζικό σύστημα συναλλαγών,την άλλη σύστημα περιπολιών της αστυνομίας,τώρα ακούω ότι είναι και πλανήτης!Έχω μπερδευτεί άσχημα.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Panos έγραψε:Σόρυ που σας το χαλάω αλλά ο Δίας είναι πλανήτης.. αν κοιτάξετε ανατολικά σε περίπου 40 μοίρες από τον ορίζοντα αυτή την ώρα μπορείτε να τον δείτε κιόλας..
Στις 22:39' χθες ήταν στις 22° :geek:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Panos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: 12 Απρ 2010 11:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Comte de Toulouse έγραψε:
Panos έγραψε:Σόρυ που σας το χαλάω αλλά ο Δίας είναι πλανήτης.. αν κοιτάξετε ανατολικά σε περίπου 40 μοίρες από τον ορίζοντα αυτή την ώρα μπορείτε να τον δείτε κιόλας..
Στις 22:39' χθες ήταν στις 22° :geek:
Καλά δεν πείρα και μοιρογνωμόνιο.. από το παράθυρο τον έβλεπα.. φώταει πολύ έτσι και αλλιώς δεν τον χάνεις.. :)
In the beginning it was Plasma.... H. Alfven
Άβαταρ μέλους
Giorugosu
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 19 Αύγ 2010 23:18
Όνομα Ιστότοπου: Fukuru
Επικοινωνία:

Πιθανότατα θα διάλεγα κάποιον από τους Great Old Ones.
Why choose the lesser evil?
Δεν ταιριάζουν καθόλου βέβαια στην προσωπικότητα και τον χαρακτήρα μου, but they're so freaking cool!!!!

Δεύτερη επιλογή θα ήταν σίγουρα Jediism!!!
Todo para todos, nada para nosotros...
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Βουδισμό μάλλον.
Μετά την επίσκεψη στην Κίνα, μίσησα ακόμα περισσότερο τις ταλιμπανικές θρησκείες (Χριστιανισμό-Μουσουλμανισμό)

Nemertes, ξέχασες να το βάλεις "Δημοψήφισμα".
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Zitanier
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2009 10:42
Όνομα Ιστότοπου: -

Ιουδαισμος.
Θετικα:
Θα ελεγχω τα media, την οικονομια, τους πολιτικους των κρατων, τον κοσμο γενικοτερα.
Αρνητικα:
Θα εχω περιτομη.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

xarxar έγραψε:Btw, αυτό με το 10% του εγκεφάλου πάντως είναι μούφα. Κάπου θυμάμαι ότι η άποψη αυτή διατυπώθηκε σε εποχή που δεν υπήρχε ακόμα brain scanning device.

http://health.howstuffworks.com/human-b ... myths6.htm
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Επικουρίδης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 12 Ιουν 2010 13:04
Όνομα Ιστότοπου: -Η Δίκη των Θεών
Επικοινωνία:

noxteryn έγραψε:Επικουρίδης, σου συνιστώ να δοκιμάσεις να πάρεις φόρα και να χτυπήσεις ένα τοίχο με το κεφάλι σου.
:think:
Nox, έχω πολλές δεκαετίες που με δική μου επιλογή, κινούμαι στους χώρους της ψυχραιμίας, της σοφίας και της γνώσης. Αυτοί οι μόνιμοι και αχώριστοι φίλοι μου, δεν μ’ επιτρέπουν ν’ αναζητήσω τοίχους των δικών σου κοσμοθεωρητικών προτιμήσεων. Οι βρισιές, εν αιθρία, και όποιες αδικαιολόγητες επιθέσεις μειώνουν και επιστρέφουν στους υβριστές.
Όταν συνειδητοποιήσεις τι έκανες, μπορείς να διαλέξεις το ντουβάρι που μου συνέστησες. Αλλά δεν πρόκειται να σ’ αγγίξει ίχνος μεταμέλειας, γιατί η μισαλλοδοξία και ο φανατισμός σε κρατούν σε θανάσιμες ομηρίες.
Αυτές τις συμπεριφορές τις γεύτηκε ο θυμόσοφος λαός μας, σ’ αμέτρητες γενεές και είμαι εξοικειωμένος. Κάθε διαφορετικό από τα πιστεύω σου το πυροβολείς. Δεν προσπαθείς να προσεγγίζεις αντιλόγους.
Τελειώνοντας μια μεγαλόψυχη προτροπή, ν’ αποφεύγεις τις μύγες που σε παθιάζουν, και μάλιστα, όταν κινείσαι σε Forum μ’ αρχές και κανόνες αυτογνωσίας και αξιοπρεπείας. Λυπάμαι, αλλά είμαι υποχρεωμένος, να καταγγείλω τη συμπεριφορά σου, προς αποφυγή, στους συμφορίτες, στα μέλη και τα όργανα της Ένωσης. Υπάρχουν και κανονισμοί, για τους ανάγωγους.
Δεν έχω καμιά διάθεση να ανεχθώ την απαράδεκτη προσβλητική επίθεση, όποιου συνομιλητή μου, επειδή δεν θέλουν να μου αναγνωρίσουν το δικαίωμα που με αγώνες κατέκτησε ο πολύπαθος λαός μας, να εκφράζω τις αθεϊστικές μου απόψεις. Αλήθεια Nox, πόθεν αντλείς τέτοιο θράσος;
Δύο κατηγορίες ανθρώπων υπάρχουν: 1. Οι εξουσιαστές και 2. Οι εξουσιαζόμενοι.
Οι πρώτοι φτιάχνουν νόμους και τους παραβιάζουν ατιμώρητα, οι δε δεύτεροι, αναγκαστικά πειθαρχούν, διαφορετικά τιμωρούνται.
Ιστότοπος: "Η Δίκη των θεών" http://janastasiadis.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Zitanier έγραψε:Ιουδαισμος.
Θετικα:
Θα ελεγχω τα media, την οικονομια, τους πολιτικους των κρατων, τον κοσμο γενικοτερα.
Αρνητικα:
Θα εχω περιτομη.
θα προσπαθησει να ελέγχει και εσενα
----------------------------------------

@καρακιτσος
γιατί? γιατί παρανοείς για τις κακοτοπιές? γιατι προτιμάς τον χίτλερ ( ΧΟ) απο τους "αναρχικους" των δεκεμβριανων (πχ σαμανοι, ζεν)
δεν αναγνωρίζεις στο επιπεδο οργάνωσης την φθοροποιο και δηλητηριωδη δραση σε οποιαδηποτε θεωρία?
οι ΧΟ ειναι καιρο στην "πιάτσα" ετοιμοπαράδοτο, απταιστο "προιον"
σαμανοι και ανιμιστες δεν εχουν καταφέρει "να κοψουν τον πρωτο τους δίσκο" ακομα (και ουτε προκειται)

Νομιζω ότι ειναι χρήσιμο να ορίσουμε τί προτιμάμε σαν υποτελείς, απλοι ανθωποι, όχι αρχηγοι ή παπαδες, μερος της οργανωσης.

σαν μελος του ηγετικου, εκτελεστικου επιτελειου της οποιας θρησκειας εισαι πάντα ιδιος και πανομοιοτυπος
εξουσιαστικος εγωπαθης υλιστης, προσωπικα αθεος, αθρησκος και ανομος

βασικες αρχες-διαπιστωσεις τα θεωρω αυτα σε κοινωνιολογικο επίπεδο
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Επικουρίδης έγραψε: Αλήθεια Nox, πόθεν αντλείς τέτοιο θράσος;
Αν μου επιτρέπετε, η φλεγμονωδης αρχικη αιχμη ηταν=
Επικουρίδης έγραψε: Nemertes, μόνον εσύ θα είχες επιλέξει ένα παρόμοιο θέμα με το δίλλημα επιλογής ανάμεσα σε θρησκείες και θεούς, γιατί περιηγείσαι από θρησκεία, σε θρησκεία και από θεό σε θεό, από Δευτέρα μέχρι Πέμπτη και από Παρασκευή πρωί μέχρι και την εκπνοή της Κυριακής τις απορρίπτεις όλες.
Τι να διαλέξει κανείς ανάμεσα σε θρησκείες και θεούς, αφού αποβλέπουν στην παραποίηση της ιστορικής αλήθειας, τον έλεγχο, την υποταγή, τη εκμετάλλευση και την εξαθλίωση του ανθρώπου;

Ο nox, αν δεν απατώμαι, διερωτάται με την ειρωνικη του προταση στα=

1) Γιατι εκλαμβανεται το χιουμορ της nemertes στην υπογραφη της ως δηλωση για πιστευω? αντικειμενικα πιο πολυ δίνετε η εντυπωση οτι πιστευει στον ταρζαν

2) Πως δικαιολογείται η γενικευση ότι όλες οι θρησκειες και θεοι αποβλεπουν στην παραποίηση της ιστορικής αλήθειας, τον έλεγχο, την υποταγή, τη εκμετάλλευση και την εξαθλίωση του ανθρώπου?

δεν υπάρχουν μονο οι μονοθειστικές ή κρατικα ελεγχόμενες θρησκειες!

στον αμαζονιο που δεν εχουν φάρμακα και χειρούργους, οι σαμανοι -θεραπευτες βοηθούν την φυλη
μπορει με καθαρα ψυχολογικη υποστηριξη και πιστη, αλλα υπάρχει οφελος

οι ζεν μοναχοι δεν εμπλεκονται και δεν επιβάλλουν τις απόψεις τους σε κανέναν

υπάρχουν κοσμοθεωρήσεις, φιλοσοφιες ζωής που δεν εχουν θεο και δεν ειναι μερος οργανωσης
και αποτελουν θρησκευτικη συμπεριφορά

το μένος εναντιον ορθοδόξων ηγετων μπορει να ειναι δικαιολογημένο, και προσωπικα εγω θα τους εσφαζα, αλλα αυτο δεν μπορει να γενικευτει προς ολους τους θρησκευόμενους , ουτε και αρμόζει

Στο δικο σου επιπεδο εισχωρεις στο πεδιο του μισανθρωπισμου, γιατι θρησκευτικότητα όποιου ειδους χαρακτηριζει ποσοστο της ανθρωπότητας

Με την δικη σου οπτικη εγω θα ηθελα να αποψιλώσω τον πληθυσμο που δεν κατανοει και συμβαδίζει με το ηθος του μαρκησιου- αλλα αυτα δεν τα λέμε παραεξω!
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Nemertes
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 08 Αύγ 2010 11:29
Όνομα Ιστότοπου: η Νημερτής
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Επικουρίδη στο χαβαλέ είπαμε να το πάρουμε. Υπάρχει και η οψιόν "δεν απαντώ γιατί το θεωρώ βλακεία". :think:

Ευθύμη είναι σαν να ρωτάς Ολυμπιακό τι ομάδα θα ήσουν αν δεν υπήρχε ο Ολυμπιακός και άμα σου πει μια άλλη, να πεις "να είδες δεν είσαι πραγματικός Ολυμπιακός". Τα χριστιανόπουλα να πάνε σινεμά καλύτερα. ;)

nox άμα χτες βράδυ άκουγες κακαρίσματα μέχρι τα μέρη σου εγώ ήμουν που δεν μπορούσα να σταματήσω να γελάω με αυτό με τον τοίχο. btw ο Δίας οινοχόο τον έκανε τον πανέμορφο άνθρωπα δεν λέει πουθενά πως κάνανε σεξ. Αλλά και να κάνανε... τουλάχιστον κάνει σεξ!

comte δεν το έβαλα γιατί είναι πολλές οι θρησκείες πρώτον και ήθελα και "κουλές" απαντήσεις δεύτερον... νομίζω καλύτερα πάει έτσι. ;)

Zitanier lol

patroklos ;)
Έχετε κάθε δικαίωμα να προσκυνάτε την παναγία, να δοξολογείτε τον χριστό και να περιμένετε… Εμπρός λοιπόν πέστε στα γόνατα, συρθείτε στα πατώματα… Ίσως εσάς σας ακούσουν, γιατί φαίνεται οι άλλοι δεν έκαναν αρκετές μετάνοιες…

Τελικά είμαι πολύ περήφανη για άλλη μια φορά. Δεν ξέρω τι κάνει ο δικός μου θεός, αλλά τουλάχιστον, δεν είναι ζήτουλας…
Απάντηση