Απορία για το Χριστιανισμό

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Strato τύποις δεν κάνεις κανένα κακό αλλά εγώ τουλάχιστον θα ήθελα να μετριάσεις κάπως την επιθετικότητά σου.Είμαι σίγουρος ότι μπορείς να πεις τα ίδια ακριβώς πράγματα με πιό ήπια μορφή.Δεν παραβαίνεις κανένα κανόνα του forum οπότε και το δικό μου σχόλιο δεν είναι σχόλιο συντονιστή αλλά απλού συνομιλητή.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Sisifos
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010 04:25
Όνομα Ιστότοπου: ---

]Εικόνα
"Το να τσακώνεσαι στο Internet είναι σα να τρέχεις στους παραολυμπιακούς. Ακόμα και αν κερδίσεις παραμένεις καθυστερημένος."
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Vertaler έγραψε:Και τι εννοούμε κρατικό μηχανισμό στην εποχή εκείνη; Υπήρχε και άλλο συμφέρον να αφανηστούν οι Επικούρειοι εκτός από το issue ότι δεν αποδέχονταν το ''θείο'';

εννούμε την αρχουσα, επιβαλλόμενη δια βίας, αυτοκρατορικη, ρωμαικη, επεκτατικη κυριαρχία

πριν απο αυτη δεν υπηρχε αληθινη απειλή σε ηπιες προσβολές και κυρίως κοινωνική αδιαφορία, laissez-faire για το τί πιστευει ή οχι ο καθένας.

η ίδια η αυτοκρατορια πριν εκχριστιανιστει, σε τοπους με τοπικους βάρβαρους θεους, πάντα εχτιζε ενα βωμο για τον ντοπιο θεο και ενα για τους κλασσικους μινερβα, τζοβε κτλ.

προ του σενεκα, δεν πολυνοιάζονταν το τί κάνεις στο σπιτι ή δημοσίως

μεταξυ σενεκα και χριστιανοποίησης δεν νοιάζονταν τί κανεις στο σπίτι αλλα μυρίστηκαν το "ψωμι" με τον θρησκευτικό έλεγχο του δημόσιου βίου


και με τους κρατικούς χριστιανους

επρεπε να ξεριζωσουν κάθε λογικη ή παράλογη αμφισβήτηση

δεν σταματησε εκει, γιατι ο ελλογος ανθρωπος χαρακτηρίζεται απο πολυμορφία ακόμα και στον παράλογο κορσε της χριστιανικής "εξήγησης"

για αυτο και το συμβουλιο της νίκαιας

καμμία προσωπικη γραμμη επι του θέματος, ότι λέμε εμείς οι απεσταλμενοι του θεου και συγχρόνως βασιλιαδες σας

--------------------------------------------------------------------
η απορία μου ειναι , θα ειμαι εγώ ο πρωτος serial killer παπαδων? γιατι τετοια καθυστέρηση, ολιγωρία και αργητα?
τί περιμένουμε μετά από τόοοοση ιστορία?
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Δεν χρειάζεται να γίνει κανείς serial killer. :)
Καλύτερα αποτελέσματα έχει το να τους μειώσεις κι άλλο τους (ήδη μειωμένους) πελάτες.
Οι άνθρωποι γίνονται πρόβατα όταν βλέπουν παντού γύρω τους πρόβατα.
Προβολή της αθεϊστικής οπτικής, παντού και πάντα, όπου προβάλλεται η θεϊστική.
Γιατί ποιμένες χωρίς πρόβατα, είναι άνεργοι ποιμένες.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

breadfan έγραψε:Δεν χρειάζεται να γίνει κανείς serial killer. :)
Καλύτερα αποτελέσματα έχει το να τους μειώσεις κι άλλο τους (ήδη μειωμένους) πελάτες.
Οι άνθρωποι γίνονται πρόβατα όταν βλέπουν παντού γύρω τους πρόβατα.
Προβολή της αθεϊστικής οπτικής, παντού και πάντα, όπου προβάλλεται η θεϊστική.
Γιατί ποιμένες χωρίς πρόβατα, είναι άνεργοι ποιμένες.

συμφωνώ

αλλα και κάπου κουράζει λίγο αυτη η προβατίλα
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
SinneR
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 16:38
Όνομα Ιστότοπου: -

stratos έγραψε: Το καταλαβαίνω να είσαι ταπεινός……. η ταπεινότητα είναι το τίμημα για την μικρότητα και τη δειλία που επιδεικνύεις σε πνευματικά ζητήματα καθώς και για την έλλειψη ντροπής που σε διακατέχει….. αλλά το να προβάλεις τις δικές σου αδυναμίες πάνω σε ολόκληρη την ανθρωπότητα είναι πέρα από ψεύτικο …. ύπουλο και βαθιά εκδικητικό.

Δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τις μικροπρεπείς ανάγκες μιας χριστιανικής ψυχής .Ούτε καταδέχονται όλοι οι άνθρωποι να παραδώσουν το πνεύμα τους στο θείο για να αποκτήσουν ελπίδα. Οι δυσκολίες έρχονται και θα έρχονται. Η στάση που κρατάει όμως κάποιος είναι που κάνει την διαφορά ανάμεσα σε ένα δειλό και ένα γενναίο πνεύμα. Η ανάγκη για παρηγοριά , για συμπαράσταση , για ανακούφιση από τις δυσκολίες της ζωής θα έπρεπε να αντιμετωπίζεται με περιφρόνηση και όχι με τέτοιες συναισθηματικές δηλώσεις για το πανανθρώπινο της φύσης τους.
η πραγματικότητα είναι οτι ο χριστιανισμός τελικά κυριάρχησε, αρα δέν είμαι ο μόνος που έχει τέτοια μικροπρεπή όπως λές συναισθήματα.
λές οτι οφείλουμε να αντιμετωπίσουμε τις δυσκολίες της ζωής μόνοι μας.
ακόμα και εσύ όμως που δέν πιστεύεις στον θεό, είναι δύσκολο στη ζωή σου να περιφρόνησες τόσο ψυχρά την παρηγοριά κάποιου οικείου σου, ή του ίδου σου του εαυτού.


stratos έγραψε:Αλλά μέχρι και η ταπεινότητά σου είναι κίβδηλη . Πίσω απ' το "αμαρτωλός" και πίσω από την παραίτηση και το χαμηλωμένο βλέμμα του φραγκισκανού μοναχού σου, κρύβεται ο φθόνος για πράγματα που σου στέρησε η φύση . Και είναι ανέντιμο να νιώθεις φθόνο για κάτι που δεν έχεις. Είναι σαν τους χριστιανούς μοναχούς που ρίχνουν την φθονερή ματιά τους σε μια φιλήδονη γυναίκα.
δέν κατάλαβα τί είναι αυτό που μου στέρησε η φύση,
αλλα πίσω απο την εικόνα του φραγκισκανού και πίσω απο το ''αμαρτωλός'' το μόνο που θα μπορούσε να κρύβεται είναι ο μεγαλύτερος κίνδυνος για έναν χριστιανό. ο κίνδυνος της υπερηφάνειας.
η υπερηφάνεια που νιώθουν αρχιερείς και μοναχοί που νομίζουν οτι επειδή περιφρόνησαν τα αγαθά του κόσμου, έγιναν τέλειοι.
άν ήμουν τέλειος θα επέλεγα μια ουδέτερη εικόνα και ένα ουδέτερο όνομα.
άν ήμουν τέλειος δέν θα ήμουν εγώ.


stratos έγραψε:Τέλος να σου πω κάτι για τον κύριό σου και την στάση που επέδειξε στον θάνατο του , μιας και η θεολογία προβαίνει στο ίδιο παράπτωμα της καταβαράθρωσης ολόκληρης της ανθρωπότητας για να την δικαιολογήσει.
Η θεολογική πρακτική αναφέρεται στην πράξη του εσταυρωμένου ιησού να ζητήσει νερό ως εκδήλωση του ανθρώπινου στοιχείου της φύσης του. Όμως κάτι τέτοιο δεν είναι πράξη που να αναφέρεται στο ανθρώπινο στοιχείο εν γένει . Μέχρι και οι τιποτένιοι εγληματίες εκατέρωθέν του φάνηκαν πιο δυνατοί πόσο μάλλον αν αναφερθούμε στα νεαρά σπαρτιατάκια που κάποιες άφηναν την τελευταία τους πνοή σε βασανιστήρια για να μην ντροπιαστούν και χάσουν την περηφάνια τους


Ο θάνατός του ήταν ένας αναξιοπρεπής θάνατος . Ηταν ανάξιος ενός μεγάλου άντρα.
εξαρτάται απο τί θεωρείς οτι έιναι αυτο που κάνει έναν μεγάλο άντρα.
ο χριστός δέν ήταν σπαρτιάτης ούτε ληστής.
τα σπαρτιατάκια άν μπορούσαν θα επέλεγαν να μήν βασανιστούν αλλα να βασανίσουν. δέχτηκαν τον θάνατο γιατί έτσι εκπαιδεύτηκαν να κάνουν ωστε να σώσουν την τιμή τους.
οι ληστές γύρω απο τον χριστό, σταυρώθηκαν γιατί τους εξανάγκασαν στον σταυρό, δέν νομίζω οτι το έκαναν οικειοθελώς. και οτι δέν το αναφέρει το ευαγγέλιο δέν σημαίνει οτι αυτοί δέν ζήτησαν νερό ή οτι δέν πόνεσαν.

ο χριστός όμως μπορούσε να μήν βασανιστεί και αν μήν σταυρωθεί. αλλα το επέλεξε ωστε να εκπληρωθεί η αποστολή του να φέρει τον λόγο στην γή.
Science without religion is lame, religion without science is blind
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
Geysser
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 26 Φεβ 2009 23:10
Όνομα Ιστότοπου: Adequatio Intellectus Et Rei
Επικοινωνία:

SinneR έγραψε:ακόμα και εσύ όμως που δέν πιστεύεις στον θεό, είναι δύσκολο στη ζωή σου να περιφρόνησες τόσο ψυχρά την παρηγοριά κάποιου οικείου σου, ή του ίδου σου του εαυτού.
Άλλο το να στηρίζεσαι στον οικείο σου ,στην οικογενειά σου ή στον εαυτό σου, άλλο το να στηρίζεσαι σε κάτι που ξεπήδησε απ'το μυαλό σου και υπάρχει μόνο εκεί.
SinneR έγραψε:ο κίνδυνος της υπερηφάνειας.
Υπάρχει μεγαλύτερος εγωισμός από το να νομίζεις ότι το Σύμπαν δημιουργήθηκε και λειτουργεί για πάρτη σου;
Οταν θελεις κατι παρα πολυ, όλο το Συμπαν συνομωτει για να το αποκτησει οποιοσδηποτε αλλος
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

SinneR έγραψε:
η πραγματικότητα είναι οτι ο χριστιανισμός τελικά κυριάρχησε
ο κίνδυνος της υπερηφάνειας.
η υπερηφάνεια που νιώθουν αρχιερείς και μοναχοί που νομίζουν οτι επειδή περιφρόνησαν τα αγαθά του κόσμου, έγιναν τέλειοι.
άν ήμουν τέλειος θα επέλεγα μια ουδέτερη εικόνα και ένα ουδέτερο όνομα.
άν ήμουν τέλειος δέν θα ήμουν εγώ.

ο χριστός όμως μπορούσε να μήν βασανιστεί και αν μήν σταυρωθεί. αλλα το επέλεξε ωστε να εκπληρωθεί η αποστολή του να φέρει τον λόγο στην γή.
ο κινδυνος της περηφανειας ενεχεται στην αποδοχη μιας κυριαρχιας. Ποιας κυριαρχίας? αλλαουακμπαρ! και με τους μουσουλμανους τα νουμερα αντιπροσωπευουν ζωντανους ενεργους ανθρωπους, οπως με τους χριστιανους τον μεσαιωνα.

η υπερηφάνεια των αρχιερέων και καποιων πολλων μοναχων βρισκεται στο οτι δεν περιφρονησαν αλλα χαιρονται τα αγαθα του κοσμου με την απταιστη υποκρισια, επιπεδου οσκαρ

εισαι ηδη τέλειος και ουδετερος
το τί επιλεγεις ως εικονα και ονομα ειναι το ατελες, οποιο και αν ειναι αυτό.

αυτο που λεει ο παστερ στην υπογραφη σου ειναι¨

"Οσο πιο πολλα γνωρίζω, τοσο πιο πολυ φοβάμαι"
φυσικο δεν ειναι για καποιον που καιγεται να διαφοροποιηθει με την καλλιεργεια του απο τον αδελφο του αγρότη?

SinneR forgive yourself
replace god
shame the devil
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

SinneR έγραψε:ο χριστός όμως μπορούσε να μήν βασανιστεί και αν μήν σταυρωθεί. αλλα το επέλεξε ωστε να εκπληρωθεί η αποστολή του να φέρει τον λόγο στην γή.
Μισό λεπτό, αγαπητέ Sinner.
Ώστε ο Χριστός επέλεξε να σταυρωθεί, και να βασανιστεί.
Έχω δύο ενστάσεις, μία αυστηρά στο επίπεδο λογικής, και μια ουσιαστική.

α) Επέλεξε;
Ο Ιησούς δεν είναι ο ενσαρκωμένος θεός σας;
Δεν είναι παντογνώστης;
Δεν είναι ο συγγραφέας του σχεδίου του;
Δεν ξέρει τα πάντα, τωρινά και μελλούμενα;
Φυσικά και ξέρει. Ξέρει τα πάντα, ξέρει τι θα γράψω σε αυτό εδώ το post πριν το γράψω, και ξέρει τι θα μου απαντήσεις εσύ. Ξέρει ακριβώς την τροχιά που θα ακολουθήσει κάθε μικροσωματίδιο καπνού απ' την επόμενη τζούρα μου. Τα ξέρει όλα.

Δεν θα μπορούσε λοιπόν να επιλέξει να μη σταυρωθεί, αφού αυτό ήταν το σχέδιό του εξαρχής.
Ήταν προαποφασισμένο γι' αυτόν απ' τον ίδιο (ή απ' τον μπαμπά του, που όμως είναι ο ίδιος γιατί είναι μπαμπάς και γιος του εαυτού του), από την αρχή του χρόνου, ή μάλλον πριν την αρχή του χρόνου.
Υποτίθεται ότι η θυσία του είχε ανακοινωθεί από προφητείες, που εσείς οι χριστιανοί τις θεωρείτε αποδεικτικά στοιχεία για τη θεϊκή του φύση.
Δεν γίνεται και να ξέρεις ότι το μέλλον θα είναι Χ, και ταυτόχρονα να μπορείς να το αλλάξεις σε Υ. Γιατί, τότε, θα ήξερες ότι το μέλλον θα είναι Υ, όχι Χ.
Πρέπει να διαλέξεις, αγαπητέ. Ή ο θεός σου δεν ξέρει το μέλλον, ή αυτό είναι υποχρεωτικό και για τον ίδιο, χωρίς την παραμικρή δυνατότητα απόκλισης. Αν θέλεις και τα δύο, ο θεός σου είναι αντιφατικός και συνεπώς λογικά αδύνατος.

β) Όσο για το πόσο βασανίστηκε, έχω να πω το εξής:
Ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι όλο αυτό το παραμύθι έγινε πραγματικά, ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι ο Ιησούς πόνεσε πριν πεθάνει, στην ουσία δεν θυσίασε τίποτα. Γιατί, απλούστατα, ο Ιησούς ήξερε ότι θα αναστηθεί.

Σκέψου το καλά αυτό.

Σε αντίθεση με όσους βρέθηκαν δεμένοι σε ένα πάσσαλο με την κατηγορία της μαγείας την ώρα που οι Ιεροεξεταστές άναβαν την πυρά, σε αντίθεση με όσους αυτόχθονες της Αμερικής βαπτίζονταν χριστιανοί ενώ οι Ισπανοί Κονκισταδόρες καθάριζαν τα σπαθιά τους απ' το αίμα των προηγούμενων, σε αντίθεση με όσους έβλεπαν τους Σταυροφόρους να μπαίνουν στα σπίτια τους και να σκοτώνουν τους δικούς τους, σε αντίθεση με όλους αυτούς που στην ποτισμένη με αίμα ιστορία του χριστιανισμού άφησαν την τελευταία τους πνοή γνωρίζοντας ότι θα πεθάνουν, ο Χριστούλης ήξερε ότι θα αναστηθεί. Ήξερε ότι σε τρεις μέρες (που ουσιαστικά ήταν μιάμιση), θα είναι μια χαρά.

Ο θεάνθρωπος χριστούλης έστησε μια παράσταση για τα ανθρωπάκια, στην οποία υποκρίνεται ότι πεθαίνει, ξέροντας ότι δεν θα πεθάνει.

Δεν υπάρχει καμία θυσία εδώ. Αν ήξερα ότι σε τρεις μέρες θα αναστηθώ, θα έβαζα να με σταυρώσουν για πλάκα, έτσι για να πάρω την εμπειρία. Θα δοκίμαζα διαφορετικά είδη "θανάτου", όπως ο Bill Murray στη Μέρα της Μαρμότας, και δεν θα με ένοιαζε γιατί ουσιαστικά δεν θα είχα καμία απώλεια. Θα θλιβόμουν για το σωματικό μου προσωρινό "θάνατο" λιγότερο απ' το πόσο πένθησα για τα παιδικά μου δόντια, κι ας πόνεσα όταν έβγαλα τα περισσότερα.

Ο θεός σου, για να μας συγχωρήσει για όσα ήξερε ότι θα κάναμε επειδή μας έφτιαξε όπως μας έφτιαξε, θυσίασε τον εαυτό του με μια θυσία που δεν του κόστισε τίποτα.

Αγαπητέ μου Αμαρτωλέ, στην πραγματικότητα, δεν θέλω να μου απαντήσεις. Αντί να χάνεις την ώρα σου προσπαθώντας να εκλογικεύσεις το παράλογο και να δικαιολογήσεις το αδικαιολόγητο, σκέψου για ποιό λόγο 4 δισεκατομμύρια μη χριστιανοί απορρίπτουν αυτομάτως ως μπαρούφες τη χριστιανική θεολογία, έστω και αν οι περισσότεροι από αυτούς πιστεύουν σε άλλες μπαρούφες.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

breadfan έγραψε:Γιατί, απλούστατα, ο Ιησούς ήξερε ότι θα αναστηθεί.
That's actually a very good point.
Ομολογώ ότι δε μου είχε περάσει από το μυαλό.
:think:
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Γκρινιάρης

Ο Χριστιανισμός επικράτησε με νόμους, βία, διωγμούς, λαδώματα και όλα τα γνωστά κόλπα που χρησιμοποιεί ακόμα και σήμερα. Είναι μεγάλη ιστορία!

Συμφωνώ με τον Γιατρό το ΙΚΑ, διαβάστε το «Χαλκεύοντας την Ιστορία». Τα λέει αναλυτικότατα!
Άβαταρ μέλους
Paranoid
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 30 Μαρ 2010 21:05
Όνομα Ιστότοπου: -

noxteryn έγραψε:
breadfan έγραψε:Γιατί, απλούστατα, ο Ιησούς ήξερε ότι θα αναστηθεί.
That's actually a very good point.
Ομολογώ ότι δε μου είχε περάσει από το μυαλό.
:think:
Το καλύτερο από όλα είναι βέβαια ότι ακόμα και αυτά που γράφονται, είναι με την παραδοχή ότι ο "Χριστός" όχι μόνο υπήρξε αλλά "αναστήθηκε" κι όλας...

Όσον αφορά εμένα, πρέπει πρώτα να με πείσει ο Σίνερ ότι υπήρξε αυτό το φαντασιακό άτομο. Και για το αν έγινε ότι λένε οι μύθοι, και για το αν ήταν υπερφυσικός, και πολύ περισσότερο για το αν υπάρχει θεός και είναι "γιος" του ο "Χριστός"...
See the footprints in the sand
Countless lifetimes gone before
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Πέρα από την αληθότητα, μπορούμε να προσεγγίσουμε το σενάριο της Βίβλου από πλευράς συνέπειας και νοήματος, όπως εντοπίζουμε τα goofs σε διάφορες ταινίες του Hollywood.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
dracumelenios
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010 02:54
Όνομα Ιστότοπου: http://www.youtube.com/user/dracumelenios

Για χρόνια έλεγα ότι, αφού ο Θεός είναι ένας, και αφού ο Χριστός είναι Θεός, τότε ο Θεός με τη σταύρωση του διέπραξε την αμαρτία της αυτοκτονίας. Μετά κατάλαβα ότι δεν ισχύει αυτό ακριβώς, γιατί ο Θεός που πέθανε για να μας σώσει, να που και πάλι ζει!

-Ο θεός πριν να αρχίσει ο χρόνος, είχε σχεδίασει και αποφασίσει τέλεια από πριν για όλα τα μελλούμενα.
-Το σχέδιο περιελάμβανε την θυσιαστική θανάτωση του παιδιού του.

Εφόσον λοιπόν μιλάμε για προσχεδιασμένη θυσιά, τότε

ΣΕ ΠΟΙΟΝ ακριβώς θυσίασε το παιδί του ο Θεός?

-----------
όχι ότι έχει καμιά σημασία να απαντάμε σε τέτοιες ερωτήσεις, απλά με εντυπωσιάζει ο μεγάλος αριθμός των απλών παιδικών θα έλεγα αποριών που δεν προκύπτουν ποτέ στο θρησκευόμενο νου.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

dracumelenios έγραψε:-Ο θεός πριν να αρχίσει ο χρόνος, είχε σχεδίασει και αποφασίσει τέλεια από πριν για όλα τα μελλούμενα.
-Το σχέδιο περιελάμβανε την θυσιαστική θανάτωση του παιδιού του.

Εφόσον λοιπόν μιλάμε για προσχεδιασμένη θυσιά, τότε

ΣΕ ΠΟΙΟΝ ακριβώς θυσίασε το παιδί του ο Θεός?

-----------
όχι ότι έχει καμιά σημασία να απαντάμε σε τέτοιες ερωτήσεις, απλά με εντυπωσιάζει ο μεγάλος αριθμός των απλών παιδικών θα έλεγα αποριών που δεν προκύπτουν ποτέ στο θρησκευόμενο νου.
Dear Dracumelenios,
Ο θρησκευόμενος νους δεν σκέφτεται!

Πέρα από αυτό, τα παραπάνω που γράφεις τα είπε το παιδί και όχι ο υποτιθέμενος μπαμπάς του. ;)
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Κάτσε, κάτσε.... αυτό το ξέρω...

Α ναι, είναι η σκηνοθετική συμμετρική ανθρωποθυσία, το συμβόλαιο του YHVH.

Όπως ζήτησε κάποτε να στείλει ο προπάτορας των Eβραίων Αβραάμ το παιδί του Ισαάκ στον θάνατο για χάρη του,
έτσι και αυτός έστειλε το ημι-ανθρώπινο παιδί του, που είναι ο ίδιος σε άλλη υπόσταση, στον θάνατο για χάρη του ανθρώπου.

Μόνο που αυτό το άτιμο γύρισε.
Οπότε είναι άκυρο το συμβόλαιο; :think:
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

egore έγραψε:Όπως ζήτησε κάποτε να στείλει ο προπάτορας των Eβραίων Αβραάμ το παιδί του Ισαάκ στον θάνατο για χάρη του…
Ξεχνάς ότι ο Θεός δεν δέχτηκε την θυσία. Ο Ισαάκ αντικαταστάθηκε από ζώο όπως και η Ιφιγένεια.
Είναι προφανές ότι οι ιστορίες αυτές επινοήθηκαν για να πείσουν τους ανθρώπους ότι η θεότητα δεν απαιτεί πλέον θυσία των παιδιών τους. Ο ΥΗWH είναι αθώος όσον αφορά την κάλπικη θυσία του Ιησού (έσφαζε παιδάκια όχι μαντράχαλους ;) ).
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:Ξεχνάς ότι ο Θεός δεν δέχτηκε την θυσία. Ο Ισαάκ αντικαταστάθηκε από ζώο όπως και η Ιφιγένεια.
Ο Ιεφθά όμως ήταν άτυχος, γιατί εκεί δεν του είπε ο Γιαχβέ "μη θυσιάζεις την κόρη σου στο όνομά μου". Την έσφαξε την κόρη του και μια χαρά το δέχτηκε ο Γιαχβέ.
dracumelenios έγραψε:ΣΕ ΠΟΙΟΝ ακριβώς θυσίασε το παιδί του ο Θεός?
Έχετε υπ'όψιν σας, ότι υπάρχει και η πιο σύγχρονη extreme θεολογική άποψη της Γιαννάρειας σκέψης, όπου ο Χριστός δε θυσιάστηκε για τις αμαρτίες μας, αλλά για να μας δώσει μια καλύτερη μέθοδο επαφής με το θείο, καλύτερη από αυτή που είχε ο Αδάμ και η Εύα. Δηλαδή, είτε αμάρτανε ο Αδάμ και η Εύα, είτε όχι, ο Χριστός θα ερχόταν για να μας διδάξει (αν θα πέθαινε δεν ξέρω). Βέβαια, οι περισσότεροι δε θεωρούν το Γιανναρά καν Ορθόδοξο (λογικό, γιατί αυτά που λέει είτε δεν έχουν βάση στη Βίβλο, είτε έρχονται σε αντίθεση με τη Βίβλο), αλλά το αναφέρω εγκυκλοπαιδικά.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Πού είναι αυτό το +1 ρε παιδιά; εδώ γίνεται της Πόπης
Off Topic
αλήθεια τί γίνεται στης Πόπης;
στα εικονίδια...δεν το βρίσκω οπότε βάζω αυτό για τον Ψωμολάτρη και το κειμενάκι του

:text-bravo:
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Off Topic
Λοξία, το :text-+1: εμφανίζεται όταν πατήσεις "Προβολή περισσότερων εικονιδίων". Ενδέχεται να χρειαστεί και να σκρολάρεις προς τα κάτω αν η ανάλυση της οθόνης σου είναι μικρή (για την ακρίβεια, αν δεν είναι τεράστια).
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Απάντηση