Μάκης (λες να είμαι αυτός?)

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Μάκης
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 02:38
Όνομα Ιστότοπου: -

Μερδεύτηκαν τα πράγματα μου φαίνεται.... Ας τα ξεκεθαρίσουμε ένα - ένα.
1) Ο ορισμός της λέξης "παράδοση" που τελικά συμφωνήσατε και οι δύο (drango & mpamiatzis) είναι λάθος αρκεί να σας βρω μόνο ένα, όπως έλεγε και ο Αϊνστάιν για τη θεωρία του. Η λαϊκή φράση που λέμε σήμερα "αυτός λέει τα πράγματα με τόνομά τους" και αφορά ανθρώπινες συμπεριφορές, ξέρετε πότε και από ποιούς μας παραδόθηκε? Ξέρετε πότε θα λήξει η ισχύς της? Όταν δεν θα υπάρχει ούτε ένας άνθρωπος που να "μασάει τα λόγια του'' (μία ακόμη ενίσχυση της προηγούμενης φράσης). Πού το τοποθετείτε αυτό χρονικά?
2) Εσύ mpamiatzi "μασάς τα λόγια σου" και δεν λες αυτό που πραγματικά σκέφτεσαι. Απόδειξη ότι "την έκανες γυριστή" μόλις σου απάντησα ευγενικά, γιατί κάτι άλλο έχεις στο μυαλό σου που για να το ικανοποιήσεις λες: " ο σκοπός αγιάζει τα μέσα" "ας ρίξω και λιγάκι τα μούτρα μου"(είδες πόσες φράσεις υπάρχουν από την παράδοση?). Διότι ενώ είπα πιό μπροστά στον Πάνο τις απόψεις μου, με ρωτάς τρεις ώρες μετά για το τι δουλειά κάνω και όταν σου απαντώ σ΄αυτό, με αγένεια πάλι επανέρχεσαι στο τι πρεσβεύω. Κάνε την αυτοκριτική σου όπως την έχω κάνει και γω πολλές φορές.
3) Πάνο για ποιόν "Πάνο Σ." λές? Εγώ εννοούσα τον Δακ.....που έμενε στην Αγία Παρασκευή και είχε δύο γιούς με γραφείο κάπου στους Αμπελόκηπους.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Μάκης έγραψε:Μερδεύτηκαν τα πράγματα μου φαίνεται.... Ας τα ξεκεθαρίσουμε ένα - ένα.
Ο ορισμός της λέξης "παράδοση" που τελικά συμφωνήσατε και οι δύο (drango & mpamiatzis) είναι λάθος αρκεί να σας βρω μόνο ένα, όπως έλεγε και ο Αϊνστάιν για τη θεωρία του. Η λαϊκή φράση που λέμε σήμερα "αυτός λέει τα πράγματα με τόνομά τους" και αφορά ανθρώπινες συμπεριφορές, ξέρετε πότε και από ποιούς μας παραδόθηκε? Ξέρετε πότε θα λήξει η ισχύς της? Όταν δεν θα υπάρχει ούτε ένας άνθρωπος που να "μασάει τα λόγια του'' (μία ακόμη ενίσχυση της προηγούμενης φράσης). Πού το τοποθετείτε αυτό χρονικά?
Μάκη, όταν εγώ λέω «παράδοση» εννοώ «κουλτούρα». Τα χρονικά της όρια τα τοποθετώ κάπου στα 50.000 χρόνια πριν από σήμερα, για το αρχικό όριο, και στο «όσο υπάρχουν άνθρωποι» για το τελικό.

Μεγάλο θέμα αυτό της παράδοσης. Άνοιξε ένα νήμα κάπου αν έχεις διάθεση να το συζητήσουμε.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

Μάκης έγραψε:
οχι βρε μακη καμια σχεση απλος σε ρωταω να καταλαβω τι ανθρωπο θα παρακολουθησω ή να μην το παρακολουθησω. Ειμαι κατα των διαφωνιων και των αντιδικιων. Ουτε με χριστιανους δεν ασχολουμε οπως οι αλλοι. Να με συμπαθας για την εντυπωση που σου εδωσα.....
Φίλε
Κατάλαβα τι σε ενδιαφέρει γιατί ο Geysser με ανάγκασε να διαβάσω το Θέμα ΛΟΓΟΣ μέχρι την 7 σελίδα και κυρίως τις τοποθετήσεις του Χ''χριστοδούλου. Εκεί το ματάκι μου έπεσε και σε σένα. Για να προχωρήσει λοιπόν η κουβέντα μας σε ρωτώ: Ένα γέρο μηχανικό που δημοσίευε στο ΔΑΥΛΟ και έγραψε ένα βιβλίο με τίτλο "Ο Μυστικός Κώδικας του Πυθαγόρα" τον ξέρεις? Αν ναι θέλω πρώτα να μου πεις αν ζει και μετά τι γνώμη έχεις γιαυτόν.
Λυπαμε αλλα δεν γνωριζω τον κυριο Δακογλου ουτε τα γραπτα του.

Λυπαμε επισης γιατι νομιζω οτι οι υποθεσεις σου για μενα ειναι λαθος.
2) Εσύ mpamiatzi "μασάς τα λόγια σου" και δεν λες αυτό που πραγματικά σκέφτεσαι.τι σκεφτομαι???????Δεν μπορεις να γνωριζεις τι σκεφτομαι Απόδειξη ότι "την έκανες γυριστή" μόλις σου απάντησα ευγενικά,Ακομα και αν την εκανα γυριστη οπως υποστιριζεις δεν ειναι αυτο το σωστο? αφου μου απαντας τοσο ευγενικα θα πρεπει να ειμαι καφρος και επιθετικος οπως αρχικα νομιζεις οτι ειμουν. αν ενας τριτος διαβασει τον διαλογο μας (εκτος οτι δεν θα βγαλει νοημα) θα εκτιμησει οτι την "εκανα γυριστη"?? δηλαδη τι σου επιτεθικα και μετα το πηρα πισω? Δεν ειναι φυσιολογικο να μην αντιλαμβανομαι αυτα που λες, διοτι δεν εχω τις γνωσεις ουτε να αντιλαμβανομαι το λογο σου ουτε αυτα που υποστιριζεις. Για το παραπανω απο την μια ειμαι υπευθυνος εγω για την αδυναμια μου και την αμορφωσια μου και απο την αλλη γιατι χρησιμοποιεις- μπερδευεις λογο επιτηδευμενο ως α-νοητο:..... έργο του Λάϊμπνιτς «Μοναδολογία» αρκεί εσύ να σκεφθείς ότι οι «άυλες» μονάδες του για μένα είναι υλικές γιατί κάτι άλλο έχεις στο μυαλό σου που για να το ικανοποιήσεις λες: " ο σκοπός αγιάζει τα μέσα" "ας ρίξω και λιγάκι τα μούτρα μου"(είδες πόσες φράσεις υπάρχουν από την παράδοση?).εεεενταξει μακη με επεισε και μενα οτι ειχα κατι στο μυαλο μου αλλα το ξεχασα,αλλα τι ειχα στο μυαλο μου και για ποιο λογο να σκεφτομαι ετσι και για ποιο λογο ολα αυτα...????? για να κανω τον εξυπνο και για να σε μειωσω? οχι ρε μακη Διότι ενώ είπα πιό μπροστά στον Πάνο τις απόψεις μου, με ρωτάς τρεις ώρες μετά για το τι δουλειά κάνω και όταν σου απαντώ σ΄αυτό, με αγένεια πάλι επανέρχεσαι στο τι πρεσβεύω. Κάνε την αυτοκριτική σου όπως την έχω κάνει και γω πολλές φορές
Εγω δεν μπορω να εκφερω γνωμη για την αληθεια του ισχυρισμου σου Α+1=2 γιατι δεν εχω τις μαθηματικες γνωσεις του Α=1. Ομως μπορω να κρινω την επιστημονικη σου μεθοδο.....γιατι εχω αυτες τις γνωσεις. εκει μονο θα μεινω και σταματαω αυτην την αντιδικια εδω που ειναι εντελως ανοητη. πιστευε οτι θελεις και για το κοσμο και για μενα και τις σκεψεις μου εγω οτι ηταν να πω το ειπα.

Υ.Σ: μην μπερδευεις τις παριμοιες με την παραδοση
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Μάκης
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 02:38
Όνομα Ιστότοπου: -

@mpamiatzis
Μακάρι να είναι κάτι άλλο όπως λες....να σου ζητήσω και συγγνώμη... και να πιούμε ένα κρασάκι αντάμα.
Πάντως είσαι μετριώφρων για τις γνώσεις σου γιατί..... εκεί που θέλεις κελαϊδάς.
Είχα την εντύπωση ότι εκφραζόνουν καθαρά χωρίς τεχνικούς όρους....αν έχεις κάπου να μου κάνεις υπόδειξη την δέχομαι ευχαρίστως.
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Nα καλωσορίσω με τη σειρά μου τον αγαπητό Μάκη.

Κάτι μου λέει ότι οι συζητήσεις στο εξής θα έχουν έναν επιπλέον λόγο συμμετοχής ή/και παρακολούθησης.

Καλώς ήρθες!
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Μια χαρά!

Καλωσήρθες Μάκη, πολύ ενδιαφέρον 'φρούτο' μου φαίνεσαι... και ο κήπος μας δεν είναι ακόμα πλήρης - π.χ. λείπουνε μερικοί βασικοί επικονιαστές. Η παρουσία διαφορετικών αντισυστημικών φωνών δε μπορεί παρά να χαροποιεί τους πιο ριζοσπάστες από μας...
Μάκης
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 02:38
Όνομα Ιστότοπου: -

Radical
Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς.... εμένα μου αρέσουν τα απλά και κατανοητά και όταν αυτά που ακούω και βλέπω απέχουν από την υλιστική θεώρηση των πραγμάτων λέω: "Κάποιο λάκκο έχει η φάβα". Κρατάω από την Ιωνική μας παράδοση (εκτός των άλλων) τη φράση που λέει: "Αυτόν εδώ τον κόσμο τον ίδιο για όλους ούτε κάποιος από τους θεούς τον έφτιαξε, ούτε άνθρωπος, αλλά ήταν πάντα και θα είναι [ΥΛΙΚΗ] ακτινοβολία που ανάβει με μέτρο και σβήνει με μέτρο" [χωρίς βέβαια να εννοεί ο Ηράκλειτος το Big Bang].
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

χεχε
προβοκατόρικο ήταν το πομπωδες ύφος, απλά μου φαίνεσαι ενδιαφέρον τύπος.

χαίρομαι και γώ που είσαι εδώ

ηράκλειτος, επικουρειοι, ίωνες, σοφιστές αυτούς διαλέγω από έλληνες ... και από σύγχρονους ηλία πετροπουλο και tim robbins. υπάρχει ένας max στίρνερ στο μείγμα, αλλά αυτό τον καιρό είμαι τσακωμένος μαζί του

τώρα τελευταία μου αρέσουν και κατι ανατολίτες, osho, krishnamurti...

τέλος πάντων προσθέτουμε + λίγη αρχαία 'σοφία' για να δέσει...

τι έχουμε?

42!
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

ακυρο
Απάντηση