Σύμφωνο συμβίωσης και θρησκευτική πίστη

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Εμ, τι νόμιζες Αρίστο; αφήνει ποτέ κανένας έναν γάμο να πάει για πουρνάρια;

Εδώ βέβαια μπορεί το ερώτημα του Αριστοτέλη να διευρυνθεί λίγο και να αποκτήσει ένα άλλο ενδιαφέρον.

Αν (λέμε αν), υποθέσουμε ότι η κοινωνία ήταν πολύ πολύ εξελιγμένη, ανοιχτόμυαλη και προοδευτική και επιτρεπόταν ένα αντίστοιχο σύμφωνο συμβίωσης-γάμου ενός ανθρώπου με ένα κατοικίδιο ή ένα ρομποτ, θα πηγαίνατε ως μάρτυρες;
Για παράδειγμα, θα παντρεύατε ποτέ έναν άνθρωπο (τον φίλο, ή το παιδί σας) με τον σκύλο-εραστή του;
(Η επιλογή δεν είναι τυχαία, καθόσον υπάρχουν ήδη στις εξελιγμένες, ανοιχτόμυαλες και προοδευτικές χώρες, πολλές φωνές ακτιβιστών υπερ των δικαιωμάτων των κτηνοβατών).
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

:facepalm:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Κτηνοφοβικό (ή ρομποτοφοβικό) σε κόβω Τάσο..
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Off Topic
Αν και στο βρόντο θα πάει, θα απαντήσω για να υπάρχει κάπου ο αντίλογος.
Το ζώον* δεν έχει την ίδια συναισθηματική ωριμότητα που έχει ένας ενήλικος άνθρωπος, και άρα δεν μπορεί να εκφράσει την συναίνεσή του και την επιθυμία του με την ίδια σαφήνεια. Γι' αυτό και όλες οι "συγκρίσεις" με τέτοιες περιπτώσεις είναι απαράδεκτες, αφού στη μία περίπτωση μιλάμε για συναινούντες ενήλικους και στην άλλη ουσιαστικά για βιασμό.


*Τα ίδια ισχύουν και για τα ρομπότ (τουλάχιστον με τις τρέχουσες δυνατότητες της τεχνητής νοημοσύνης), τα ανήλικα άτομα (για να προλάβω το κλισέ με τους παιδεραστές), και όσους δεν αναγνωρίζονται από τον νόμο ως έχοντες την απαραίτητη ικανότητα λήψης αποφάσεων (πχ άτομα σε κώμα, άτομα με συγκεκριμένες διανοητικές/ψυχιατρικές διαταραχές κλπ).
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

:text-+1: :text-yeahthat:
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλά που απάντησε άλλος. Αν και, όπως κι εκείνος, δεν βλέπω φως, ούτε και περιθώριο συζήτησης. Χιλιοειπωμένα κλισέ κι εντελώς άσχετα μεταξύ τους θέματα στον γνωστό αχταρμά.
Θενκς, τεμπελ.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Off Topic
tasos_didymoteicho έγραψε:Χιλιοειπωμένα κλισέ κι εντελώς άσχετα μεταξύ τους θέματα στον γνωστό αχταρμά.
Ναι είδες; Κουραστικό δεν είναι; Επιχειρήματα που έχουν ήδη ανασκευαστεί στο δημόσιο διάλογο ξανά και ξανά, επανέρχονται ατέρμονα. Και λες μα καλά, αυτοί οι άνθρωποι δεν διαβάζουν; Δεν ψάχνουν; Είναι δυνατόν για πρώτη φορά εδώ, σε αυτόν τον διάλογο να προβληματίστηκαν για το θέμα; Δεν έχουν δει ότι αυτά έχουν ήδη ειπωθεί και αντικρουστεί επιτυχώς; Ό,τι τους κατέβει το ξεφουρνίζουν και ανακαλύπτουν άπειρες φορές την Αμερική;
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Εκείνο το "επιχειρήματα" βάλ' το τουλάχιστον εντός εισαγωγικών...
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Το θράσος ορισμένων που νομίζουν ότι είναι καλύτεροι από τους συνανθρώπους τους σε σημείο να νομίζουν ότι έχουν δικαίωμα να τους συγκρίνουν με ζώα η συσκευές είναι εξωφρενικό.

Εσείς θα πηγαίνατε μάρτυρες στο γάμο ενός ανθρώπου με μηδενική ενσυναίσθηση; Με προφανή ανασφάλεια για τη σεξουαλική του ταυτότητα, τόση ώστε να ανησυχεί μήπως αν κάποιοι άσχετοι κοιμούνται μαζί μπορεί να κολλήσει και ο ίδιος;

Εγώ όχι. Μπορεί αυτό το άτομο μετά να κάνει και παιδιά και να τους φορτώσει τα ψυχολογικά του προβλήματα και ανασφάλειες, η ακόμα χειρότερα, να τα δέρνει, λεκτικά η φυσικά γιατί δεν συμφωνούν με τις προκαταλήψεις του.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Ναι αλλά αν σκοπεύει να παντρευτεί ένα ρομπότ ή την πλαστική του κούκλα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα! :dance:

Btw τα ζώα, τα ρομπότ, οι τοστιέρες κλπ δεν έχουν δικαιώματα και υποχρεώσεις σύμφωνα με το υπάρχον δίκαιο, οπότε είναι αδύνατος ο γάμος μαζί τους (ο γάμος δικαιώματα και υποχρεώσεις καθορίζει).
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ξερετε τι συμβαινει τωρα μονο η μελανη με αγαπαει :D

για να παμε ομως στο σοβαρο τασσο ταμπελο και απελε καταλαβατε πολυ καλα τι ηθελα να πω και μην κανετε τους κινεζους

οταν ενας απο τους μοντερνους και ανετους επαναστατες πει στους γονεις του στην γυναικα του στα πεθερικα του πως παω για μαρτυρας-κουμπαρος σε γκει γαμο και σημετεχω σε διαδηλωσεις για τα γκει δικαιωματα αυτος θα παρει τα μπραβο οχι απο εμενα μονο αλλα απο ολους και αυτος μονο θα μπορει να λεει πως νοιαζεται ενεργα για τα γκει δικαιωματα

εχει ενδιαφερων η κουβεντα σας συνεχιστε
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευχαριστω για ολες τις προσπαθειες αποκρισης, αλλα πρεπει να επισημανω οτι καμια απο τις παραπανω δεν αναφερεται στο ερωτημα μου. Ολες αφορουν ειτε αποκρισεις σε ερωτηματα που ποτε δεν εκανα, ή στην πιο χαριτωμενη τους περιπτωση ενα προσωπικο ψυχανεμισμα.

Αν το διαβασετε προσεκτικα, θα δειτε οτι το ερωτημα θεωρει εξαρχης δεδομενη την νομιμοτητα της κτηνοβασιας.

Ωστοσο η πιο φιλοτιμη προσπαθεια, αν και "απαντα" σε κατι που ποτε δεν ρωτησα, εντουτοις δικαιουται εναν καλοπροαιρετο διαλογο:
Τεμπελόσκυλο έγραψε:
Off Topic
Αν και στο βρόντο θα πάει, θα απαντήσω για να υπάρχει κάπου ο αντίλογος.
Το ζώον* δεν έχει την ίδια συναισθηματική ωριμότητα που έχει ένας ενήλικος άνθρωπος, και άρα δεν μπορεί να εκφράσει την συναίνεσή του και την επιθυμία του με την ίδια σαφήνεια. Γι' αυτό και όλες οι "συγκρίσεις" με τέτοιες περιπτώσεις είναι απαράδεκτες, αφού στη μία περίπτωση μιλάμε για συναινούντες ενήλικους και στην άλλη ουσιαστικά για βιασμό.


*Τα ίδια ισχύουν και για τα ρομπότ (τουλάχιστον με τις τρέχουσες δυνατότητες της τεχνητής νοημοσύνης), τα ανήλικα άτομα (για να προλάβω το κλισέ με τους παιδεραστές), και όσους δεν αναγνωρίζονται από τον νόμο ως έχοντες την απαραίτητη ικανότητα λήψης αποφάσεων (πχ άτομα σε κώμα, άτομα με συγκεκριμένες διανοητικές/ψυχιατρικές διαταραχές κλπ).
Θα μου επιτρεψεις να κανω τον συνηγορο του διαβολου.
Καταρχην δεν υπαρχει κανενος ειδους μετρητης της συναισθηματικης ωριμοτητας.
Αρα, η οποια εκτιμηση ειναι υποκειμενικη και αυθαιρετη.
Δευτερον, υπαρχουν πολλα παραδειγματα στα οποια τα ζωα εχουν κατα κοινη ομολογια ωριμοτερη συμπεριφορα απο -ευτυχως ελαχιστους,ενηλικες.
Τριτον, εφοσον υπαρχει ηδη το νομικο πλαισιο που επιτρεπει τετοιες συνευρεσεις (Γερμανια ή τουλαχιστον υπηρχε ή θα μπορουσε να υπαρξει δεδομενης της επιμονης των αντιστοιχων οργανωσεων), οι διαπιστωσεις σου ειναι αστοχες και επικινδυνες. Κοντολογις αμφισβητεις τον νομοθετη και ταυτοχρονα κατηγορεις τους νομιμα αναγνωρισμενους κτηνοβατες συνανθρωπους σου ως βιαστες μονο και μονο επειδη εχουν εναν διαφορετικο σεξουαλικο προσανατολισμο απο εσενα.

Οσον δε αφορα τα ρομποτ και εδω γινεσαι ρατσιστης και κοινωνικα επικινδυνος, διοτι αφενος η συνευρεση ανθρωπου-ρομποτ αφορα μονο τον ανθρωπο μιας και ειναι ο μονος συναισθηματικα υπευθυνος της "σχεσης", αρα ειναι τουλαχιστον αναρμοστο να τον κατηγορεις για συναισθηματικη ανευθυνοτητα, αφετερου υπαρχουν νομιμα στην αγορα εδω και δεκαετιες συσκευες σεξ και επομενως ο νομοθετης αναγνωριζει το δικαιωμα της οποιας σεξουαλικης σχεσης ανθρωπου-δονητη-μηχανης, αποκλειστικα στον ανθρωπο, χωρις να ζητειται και η συγκαταθεση του δονητη.


Ομως ας μην σας παρασυρει ο ενθουσιασμος αγαπητοι μου. Υπαρχει ακομα στην αναμονη η πρωτη μου ερωτησουλα..
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Κούρε, λες μαλακίες...
Το σύμφωνο συμβιώσεως, ο γάμος (πολιτικός ή θρησκευτικός) είναι συμβόλαια-συμβάσεις μεταξύ των δύο (αύριο μπορεί να είναι περισσότερα) συμβαλλομένων ατόμων. Για να συνταχθή και να επισημοποιηθή η σύμβασις θα πρέπει τα δύο μέρη να έχουν το νόμιμο δικαίωμα και την βούλησι να το κάνουν.
Και ο κύων μπορεί κάποτε να αποκτήση το δικαίωμα... Την βούλησι πού θα την εύρη;
Και άντε... Το ρομπότ στην μελλοντική κοινωνία σου μπορεί να έχει και το δικαίωμα και την βούλησι... Εγώ δεν θα είχα κανένα πρόβλημα, φίλε, αρκεί να μου την έφτιαχνες γκομενάρα...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Κούρος έγραψε:Αν (λέμε αν), υποθέσουμε ότι η κοινωνία ήταν πολύ πολύ εξελιγμένη, ανοιχτόμυαλη και προοδευτική και επιτρεπόταν ένα αντίστοιχο σύμφωνο συμβίωσης-γάμου ενός ανθρώπου με ένα κατοικίδιο ή ένα ρομποτ, θα πηγαίνατε ως μάρτυρες;
Αυτό είναι το ερώτημά σου στο οποίο θες και απάντηση;Η απάντηση ότι ο γάμος είναι νομική σχέση που προϋποθέτει τα συμβαλλόμενα μέρη να αναγνωρίζονται ως πλήρη νομικά πρόσωπα,κάτι που είναι αδύνατο να γίνει για ένα ζώο ή ένα μη νοήμον ρομπότ δεν σου φτάνει;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Με λίγα λόγια Κούρε το ερώτημά σου είναι περίπου το εξής:
Σε μια υποθετική κοινωνία που αναγνωρίζει ως πολίτες της τις τοστιέρες και κατά συνέπεια αναγνωρίζει ότι έχουν δικαιώματα και υποχρεώσεις όπως και οι άνθρωποι, θα πηγαίνατε ως μάρτυρες στον γάμο ενός ανθρώπου με μια τοστιέρα;

Μα φυσικά και θα πήγαινα, έτσι ώστε να μην υποψιαστούν οι άνθρωποι συμπολίτες μου ότι "είμαι ρατσιστής απέναντι στις τοστιέρες"! Στη συνέχεια θα έψαχνα τρόπο να δραπετεύσω από το τρελοκομείο.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Για να μην πω ότι εξισώνεις μια σεξουαλική συνεύρεση με τον γάμο, πράγμα εντελώς άσχετο. Οι ομοφυλόφιλοι μια χαρά συνευρίσκονται σεξουαλικά, ουδέποτε ήταν αυτό το θέμα.
Μ' άλλα λόγια αυτό που ρωτάς είναι τόσο ηλίθιο όσο τα αν θα μπορούσα να νυμφευτώ τη χούφτα μου ή την πλαστική μου κούκλα, και μια γυναίκα τον δονητή της.
:facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Τελικά βρε παιδιά θα πηγαίνατε, ή δεν θα πηγαίνατε;
Off Topic
Δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοιος φόβος. Εδώ κατά καιρούς έχετε γράψει ένα σωρό ανοησίες με πλήρη συνείδηση και περισσό θράσος και αποφεύγετε μετά φόβου ένα απλό "θα πήγαινα" ή "όχι δεν θα πήγαινα";
Spoiler: Εμφάνιση
Ας κάνω λοιπόν εγώ την αρχή:
Όχι, εγώ δεν θα πήγαινα.

Δύσκολο;
vasid: όχι το ερώτημά μου δεν αφορούσε τοστιέρες. Αδυνατώ να φανταστώ τον συνειρμό σου "σεξ-τοστιέρα", αλλά δεν επιθυμώ επι του παρόντος να μπω στη διαδικασία να κρίνω τις επιλογές ή τις φαντασιώσεις σου. Πάντως δεν ρωτώ για τοστιέρες. Αυτό που ρωτώ γίνεται ήδη. Η κτηνοβασία ήδη είναι γνωστή από αρχαιοτάτων και η "μηχανική σεξουαλική υποστήριξη" είναι πλέον ολόκληρη βιομηχανία η οποία αφήνει τεράστια κέρδη.

Γιατρός: Περίμενε λίγο γιατρέ.
Αν πρόσεξες, εξαρχής εισάγω το "αν" (και μάλιστα με διπλή έμφαση), οπότε η ερώτηση είναι καθαρά θεωρητική. Κάνω δηλαδή μια απλή εικασία και το τελευταίο που θα επιθυμούσα θα ήταν να απαγορευτεί εξ αιτίας μου στο φορουμ αυτό, να μπορεί να κάνει κάποιος εικασίες. Μία εικασία, δεν έχει να κάνει μόνον με το τι ισχύει νομικά, αλλά και με το τι θα μπορούσε κάποια στιγμή να ισχύει, ακόμα αν αυτό ποτέ δεν πραγματοποιηθεί.
Δεν θέλεις να απαντήσεις στην εικασία μου; Με γεια σου.
Μην αρχίζεις όμως δικηγορίστικα κόλπα. Δεν είναι έντιμο για σένα, όχι σε μένα.

Δες όμως και το άλλο: αν ο γάμος είναι αυτό που γράφεις, τότε γιατί δεν ίσχυε εξαρχής και για τους ομοφυλόφιλους; Δεν ήταν πλήρη νομικά πρόσωπα; Ξαφνικά, μετά 6000 χρόνια καταγεγραμμένης ανθρώπινης ιστορίας, έγιναν σε μία νύχτα πλήρη νομικά πρόσωπα;

Αναρχος: Όλοι όσοι έχουν σκυλιά για αρκετά χρόνια μέσα σε διαμερίσματα (μέσα σε διαμερίσματα είμαι σαφής), μπορούν να σε διαβεβαιώσουν ότι κάποια στιγμή εκδηλώνουν προς τα αφεντικά τους την ερωτική τους επιθυμία. Υπάρχει επομένως βούληση.
Τα νομικά δικαιώματα θεσπίζονται πάντα από την άρχουσα τάξη. Αυτό ως άναρχος, οφείλεις να το γνωρίζεις καλύτερα από κάθε άλλον. Όταν λοιπόν η άρχουσα τάξη θελήσει να κάνει σύμφωνο συμβίωσης μεταξύ των ομο, θα το κάνει. Όταν αποφασίσει να τους επιτρέπει τον γάμο ή την τεκνοθεσία, θα το κάνει και αυτό.
Μην κρύβεσαι και εσύ πίσω από τον παιδαριώδη νομικισμό. Οι νόμοι έρχονται και παρέρχονται.
Σήμερα δεν ισχύει, αύριο μπορεί να ισχύει.
Ωστόσο, πάλι δεν απάντησες και εσύ.

Τασος: οχι δεν ρωτώ για την χούφτα σου. Δες απάντησή μου στον vasid.
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Κούρος έγραψε: vasid: όχι το ερώτημά μου δεν αφορούσε τοστιέρες. Αδυνατώ να φανταστώ τον συνειρμό σου "σεξ-τοστιέρα", αλλά δεν επιθυμώ επι του παρόντος να μπω στη διαδικασία να κρίνω τις επιλογές ή τις φαντασιώσεις σου. Πάντως δεν ρωτώ για τοστιέρες. Αυτό που ρωτώ γίνεται ήδη. Η κτηνοβασία ήδη είναι γνωστή από αρχαιοτάτων και η "μηχανική σεξουαλική υποστήριξη" είναι πλέον ολόκληρη βιομηχανία η οποία αφήνει τεράστια κέρδη.
Βάλε στην προηγούμενη δημοσιευσή μου όπου "τοστιέρα", "σκύλο" ή "ρομπότ" και θα καταλάβεις ότι το νόημα είναι ακριβώς το ίδιο. Δηλ. αν δεν δοθούν δικαιώματα και υποχρεώσεις στους σκύλους, στα ρομπότ κλπ δεν είναι δυνατόν να υπάρξει γάμος μαζί τους. Γιατί; Γιατί ο μοναδικός ρόλος του (πολιτικού) γάμου είναι να καθορίζει συγκεκριμένα δικαιώματα και υποχρεώσεις.
Πχ αν ο ένας πεθάνει ο άλλος θα πάρει την περιουσία του. Οι σκύλοι όμως δεν έχουν μπορούν να έχουν δικαίωμα στην οποιαδήποτε ιδιοκτησία (μάλιστα νομικά θεωρούνται οι ίδιοι ιδιοκτησία).

Επίσης όπως στο έχουν ξαναπεί, κάνεις το λάθος να ταυτίζεις τον γάμο με το σεξ, ενώ γνωρίζεις ότι είναι απόλυτα νόμιμο να κάνεις σεξ χωρίς να είσαι παντρεμένος ή να μην κάνεις σεξ ενώ είσαι (πχ λευκοί γάμοι).

Α, και δεν πιστεύω να έχεις παράπονο από εμένα αφού απάντησα ακριβώς στο ερώτημά σου.
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Κούρος έγραψε:Τελικά βρε παιδιά θα πηγαίνατε, ή δεν θα πηγαίνατε;
Εγώ πάντως επειδή δεν έχω φίλους που να θέλουν να παντρευτούν τον σκύλο τους ή την ηλεκτρική τους σκούπα δεν μπορώ να πω εάν θα πήγαινα…
Κούρος έγραψε:Αναρχος: Όλοι όσοι έχουν σκυλιά για αρκετά χρόνια μέσα σε διαμερίσματα (μέσα σε διαμερίσματα είμαι σαφής), μπορούν να σε διαβεβαιώσουν ότι κάποια στιγμή εκδηλώνουν προς τα αφεντικά τους την ερωτική τους επιθυμία. Υπάρχει επομένως βούληση.
επειδή από ότι βλέπω εσύ τα έχεις με το σκύλο σου και γι’ αυτό γνωρίζεις τόσο καλά, μην διστάσεις να επικοινωνήσεις μαζί μου… Θα έρθω για κουμπάρος…
Πρώτα όμως θα κάνω καταγγελία την περίπτωση σου στους φιλόζωους καθώς αποκλείεται να σε πηδάει ο σκύλος σου οικειοθελώς…
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

σας τρολαρει ο κουρος :D

παντος απαντησε ειπε πως ειναι κατα τον γκει δεν θα πηγαινει μαρτυρας σε γαμο

και για να το κλεινουμε και αυτο το θεμα εγω την ερωτιση την εκανα για να πω ποσο υποκριτες ειναι ορισμενοι

δεν αναφερομαι συγκεκριμενα σε καποιον απο εσας αλλα για αρκετους που μπροστα το παιζουν μοντερνοι αλλα μονο μοντερνοι δεν ειναι
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Απάντηση